Różnice w ofertach OC dla młodych kierowców sięgają często nawet kilku tysięcy złotych. Porównywarka OC jest więc w ich przypadku szczególnie pomocna podczas poszukiwania najtańszego ubezpieczenia samochodu. Gdzie młody kierowca może kupić najtaniej OC? Sprawdź nasz kalkulator ubezpieczeń, który umożliwia porównanie i zakup polisy OC najtańszej na rynku w 2024 roku.

W styczniu 2024 r. młodzi kierowcy w wieku 18 lat płacili za OC średnio 1427 zł. Tymczasem koszt ubezpieczenia auta osoby w wieku 61 lat był trzykrotnie niższy (478 zł). To jednak tylko średnia, wyliczona na podstawie wszystkich kalkulacji OC. W rzeczywistości, nie każdy młody kierowca musi wydawać fortunę na OC. O przychylność firmy ubezpieczeniowej może zawalczyć m.in. doborem odpowiedniego samochodu oraz współwłaściciela.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Należysz do grona młodych kierowców? Z tego artykułu dowiesz się, ile może kosztować Cię obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu i w jaki sposób maksymalnie obniżyć składkę OC.

Kim jest młody kierowca - ile ma lat?

Zdaniem ubezpieczycieli, młodym kierowcą może być nawet osoba do ukończenia 30 roku życia. W wybranych towarzystwach tym mianem określa się również kierowców, którzy zdobyli uprawnienia do prowadzenia samochodu nie później niż dwa lub trzy lata temu.

Młody kierowca w poszczególnych towarzystwach

TowarzystwoDo jakiego wieku/ posiadane prawo jazdy
Accreditedindywidualnie
Allianzindywidualnie
Balcia28 lat lub prawo jazdy do 2 lat
Benefiaindywidualnie
Beesafe25 lat
Euroins25 lat
Link423 lata
Wiener24 lata lub prawo jazdy do 2 lat
Wefox25 lat lub prawo jazdy do 2 lat
Uniqaindywidulanie oraz prawo jazdy do 3 lat
TUZ Ubezpieczenia26 lat
Warta25 lat lub prawo jazdy do 3 lat
HDI25 lat lub prawo jazdy do 3 lat

Rozbieżna jest również polityka cenowa firm ubezpieczeniowych. Co istotne, to że wybrany ubezpieczyciel zastosuje zwyżkę dla młodego kierowcy, nie musi automatycznie oznaczać, że jest najdroższy na rynku. Równocześnie inne cechy kierowcy lub pojazdu mogą przyczynić się do otrzymania przez niego atrakcyjnej oferty cenowej.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu młodego kierowcy w 2024 roku?

1427 zł - tyle w styczniu 2024 r. (01- 23.01) wynosi średnia cena OC dla młodego kierowcy w wieku 18 do 25 lat, według danych kalkulatora OC rankomat.pl. Młodzi kierowcy, którzy nie posiadają zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy (kupują pierwszą polisę), płacą jeszcze więcej, bo aż 1538 zł.

Droższe niż dla doświadczonych kierowców polisy trafiały także do młodych osób w ubiegłym roku. Jak kształtowały się średnie ceny polis dla każdego rocznika? Na pierwszym miejscu z najwyższą średnią ceną OC znalazły się osoby w wieku 18 lat (średnia cena OC 2018 zł). Najtańsze oferty otrzymywali natomiast kierowcy w wieku 61 lat (446 zł).

Wiek kierowcy a cena OC w 2033 r.

Dlaczego młodzi kierowcy płacą zwyżki za OC?

Statystycznie, osoby w wieku 18 - 24 lat powodują najwięcej wypadków i kolizji drogowych. Jak wynika z danych policji, w 2022 r. dla tych kierowców odnotowany został najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji (12,01). Dla porównania, wskaźnik w przypadku osób 60+ wyniósł 3,64.

Młodzi kierowcy byli sprawcami 3059 wypadków (15,8% wypadków powstałych z winy kierujących), w których zginęło 281 osób, a 3910 zostało rannych. Z raportu policyjnego wynika również, że „przyczyną 34,9% wypadków, które spowodowali młodzi kierowcy, było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, a o ich ciężkości świadczy 52,7% zabitych w wypadkach przez nich spowodowanych”.

Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że większość młodych osób ma skłonność do niebezpiecznych zachowań na drodze i co za tym idzie, OC młodych kierowców kosztuje więcej niż doświadczonych kierowców. Ryzyko wystąpienia z ich winy kolizji czy wypadku podnosi dodatkowo brak doświadczenia i słabsze niż u starszych osób umiejętności w kierowaniu pojazdami.

Oczywiście to nie oznacza, że wszyscy młodzi kierowcy skazani są na ceny OC przerastające ich możliwości finansowe. Pamiętajmy, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może oceniać ich według własnych kryteriów.

Niewielkie doświadczenie, zazwyczaj brak zniżek i wysoki wskaźnik liczby wypadków wśród młodych kierowców przekłada się na wysokie ceny obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Na rynku OC można jednak znaleźć firmy ubezpieczeniowe, które przychylnie patrzą na niedoświadczonych kierowców. Dlatego zawsze warto porównywać składki proponowane przez wielu ubezpieczycieli i szukać dla siebie najlepszej oferty

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Które towarzystwa proponują tanie OC młodym kierowcom w 2024 r.? 

Nie można wskazać jednej firmy, która dla każdej młodej osoby będzie przedstawiała najtańszą ofertę, ponieważ o cenie OC decyduje wiele czynników. Różnice w propozycjach cenowych poszczególnych towarzystw mogą być bardzo duże, a w przypadku młodego kierowcy liczone nawet w tysiącach złotych. Dlatego pierwszą czynnością, jaką powinna wykonać młoda osoba szukająca oszczędności, jest porównanie ofert wielu firm ubezpieczeniowych.

Poniżej przedstawiamy przykładowe kalkulacje cen OC dla młodych kierowców, którym udało się zaoszczędzić dzięki sprawdzeniu ofert w naszej porównywarce.

Porównanie cen OC dla młodego kierowcy w kalkulatorze OC rankomat.pl

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
437,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
437,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
769,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
879,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1074,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1171,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
3837,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja cen OC przeprowadzona w styczniu 2024 r. dla 25-letniego mieszkańca Tarnowskich Gór (woj. śląskie). Samochód: Dacia Duster z 2020 r., benzyna/gaz, poj. 999 cm3

Dzięki porównaniu ofert Mateusz zaoszczędził na zakupie ubezpieczenia OC 3400 złotych. 

W portfelu 23-letniej Agnieszki, która kupowała swoją pierwszą polisę OC, pozostało natomiast 3083 zł.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
667,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1271,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1676,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
2448,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
3414,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
3750,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Wyniki kalkulacji ze stycznia 2024 r. dla 23-letniej mieszkanki miejscowości Jabłeczna (woj. lubelskie), która kupuje pierwszą polisę OC. Samochód: Volkswagen Polo z 2005 r., benzyna, poj. 1198 cm3

Promocje dla młodych kierowców - które firmy ubezpieczeniowe udzielą im zniżki?

W przypadku młodego kierowcy skorzystanie z nawet niewielkiej promocji może obniżyć koszt obowiązkowego ubezpieczenia o kilkadziesiąt czy kilkaset złotych. Dlatego zawsze warto zwracać na nie uwagę. Towarzystwa ubezpieczeniowe na chwilę obecną nie prowadzą akcji promocyjnych skierowanych wyłącznie do młodych kierowców, ale to nie znaczy, że wykluczają ich z grona osób upoważnionych do dodatkowej zniżki.

Najczęściej kierowcy otrzymują od nich kody rabatowe, bonusy przy zakupie polisy przez Internet czy płatności kartą. Na rynku OC pojawiają się także okresowe promocje dla wybranej grupy, np. klientów niektórych banków, posiadaczy Karty Dużej Rodziny czy też osób z tzw. polecenia.

Aktualne promocje i zniżki dla klientów Link4

W Link4 można obecnie zaoszczędzić dzięki:

 • Promocji LINK4 KASA WRACA - właściciel samochodu może otrzymać na czas trwania polisy licencję na nawigację NaviExpert. Dzięki bezpiecznej jeździe otrzyma zwrot części zapłaconej składki;
 • 7% zniżce za zakup polisy przez Internet;
 • Zakupowi OC z Kartą Dużej Rodziny - 5% zniżki na zakup ubezpieczenia OC lub OC/AC oraz 50% na zakup ubezpieczenia komunikacyjnego NNW;
 • płatności kartą – 4% (tylko przy transakcjach przez telefon).

Aktualne promocje i zniżki dla klientów Uniqa

W Uniqa można obecnie otrzymać:

 • Zniżkę 15% dla nowych klientów kupujących ubezpieczenie samochodu przez Internet
 • Dodatkowe 5% zniżki na ubezpieczenie kolejnego pojazdu
 • Dodatkowe 5% zniżki na ubezpieczenie pojazdu dla klientów posiadających ubezpieczenie nieruchomości w UNIQA
 • Dodatkowe 5% zniżki na ubezpieczenie domu i mieszkania dla klientów posiadających ubezpieczenie auta w UNIQA

Aktualne promocje i zniżki dla klientów PZU

W Internecie można znaleźć kupony rabatowe PZU. Najczęściej dostępny jest rabat na zakup ubezpieczenia komunikacyjnego przy równoczesnym zakupie polisy dla domu lub nieruchomości.

Kilka lat temu PZU prowadziło akcję promocyjną pod szyldem „OC bez babci”. Młody kierowca, który nie posiadał żadnych zniżek na OC lub nawet zwyżkę za spowodowaną szkodę mógł taniej ubezpieczyć samochód, bez uciekania się do współwłasności ze starszym, doświadczonym kierowcą. 

Choć wspomniana akcja PZU już wygasła, na rynku OC działa inna marka, która od lat dedykuje swoje produkty młodym osobom. Chodzi o You Can Drive - markę Grupy ERGO Hestia, dedykowaną internetowej sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych dla ludzi młodych - osób poniżej 30 roku życia.

Oferty OC You Can Drive sprawdzisz w naszej porównywarce

Porównaj ceny OC i AC

Jak młody kierowca może obniżyć cenę OC w 2024?

Porównanie ofert to jeden z kilku sposobów na obniżenie składki OC dla młodego kierowcy. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze z nich.

 • Taniej w OC z samochodem z małą pojemnością silnika

Młody kierowca, jeśli dopiero planuje zakup auta, powinien zastanowić się nad wyborem modelu z "mniejszym" silnikiem. Pojemność silnika to jeden z najważniejszych czynników, decydujących o cenie OC. Przykładowo, w ubiegłym roku właściciele pojazdów, którzy zgłaszali do ubezpieczenia samochód z silnikiem do 1 l płacili za polisę średnio 427 zł. Ubezpieczenie samochodu, który posiadał silnik o pojemności większej niż 5 l było droższe aż o 58% (674 zł).

Pojemność silnika a cena OC w 2023 r.

Uwaga!

Choć z reguły za OC auta z dużym silnikiem trzeba zapłacić więcej, zdarzają się od tego wyjątki. Doskonałym przykładem jest 18-letni kierowca z Prochowic (woj. dolnośląskie), który w styczniu 2024 r. otrzymał ofertę OC za jedyne 429 zł na samochód z silnikiem 5 l. Zgłaszał on jednak do ubezpieczenia Cadillaca Seville z 1997 roku, czyli auto wyprodukowane prawie przed trzema dekadami. Najtańszy ubezpieczyciel mógł założyć, że takim samochodem młody kierowca nie zamierza szarżować po drodze.

Porównaj ceny OC i AC

Wróćmy jednak do znacznie młodszych modeli. Sprawdziliśmy na przykładzie 20-letniego Rafała, ile zapłaci za obowiązkowe ubezpieczenie, jeśli wybierze te same modele samochodu, ale z różnymi silnikami (kalkulacja cen OC została przeprowadzona 24.01.2024 r.). Nasz przykładowy kierowca mieszka w Wadowicach (woj. małopolskie), prawo jazdy otrzymał pół roku temu i kupuje swoją pierwszą polisę. Zamierza nabyć Audi A4 z 2009 r. 

 • Jeżeli wybierze model z silnikiem 1,8 l, za najtańszą polisę zapłaci 1732 zł;
 • Jeśli zdecyduje się na zakup takiego samego modelu auta, ale z silnikiem 3,2 l, na najtańszą polisę przeznaczy 1834 zł, czyli o 102 zł więcej.

Uwaga!

Gdyby młody kierowca nie porównał ofert i wykupił polisę w firmie, która zaproponowała mu najtańsze OC na auto z silnikiem 1,8 litra, za pojemność 3,2 l zapłaciłby aż 2258 zł (czyli 526 zł więcej).

Czy moc silnika wpływa na cenę OC?

Podczas wyceny składki istotna może być nie tylko pojemność silnika, ale również jego moc. Drugi czynnik nie zawsze jednak jest brany pod uwagę przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Osoby, które cenią sobie dynamiczną jazdę, mogą więc zdecydować się na zakup samochodu z silnikiem o małej pojemności, ale większej mocy. Oczywiście, przed transakcją polecamy orientacyjne sprawdzenie ofert w naszym kalkulatorze OC i AC.

 • Tańsze OC dla młodego kierowcy po zakupie nowszego samochodu

O cenie OC może także decydować wiek pojazdu. Z reguły, im starsze auto tym droższa polisa (wyjątek mogą stanowić samochody najstarsze). Kupując samochód kilkuletni, średnio na polisie młody kierowca może zaoszczędzić nawet 55% (auto do 5 lat vs 21-25 lat).

Wiek samochoduCena OC
do 5 lat1019 zł
6 lat - 10 lat1139 zł
11 lat - 15 lat1358 zł
16 lat - 20 lat1505 zł
21 lat - 25 lat1578 zł
26 lat lub więcej1418 zł
*mediana cen na podstawie kalkulacji ze stycznia 2024 r. (01-23.01) dla kierowców w wieku 18 - 25 lat 

Jeśli nasz przykładowy kierowca wybierze nowszy model Audi A4 nawet z nieco większym silnikiem 2,0 l (rok produkcji 2019), za najtańszą polisę zapłaci 1223 zł, czyli o 509 zł mniej niż za OC modelu z 2009 r.

 • Marka pojazdu również decyduje o cenie OC dla młodego kierowcy

Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyceny składki OC biorą pod uwagę także markę pojazdu. W styczniu 2024 r. najdroższą w OC marką dla kierowców w wieku 18 - 25 lat jest BMW. 

Marka samochoduCena OC
BMW1481 zł
Volkswagen 1462 zł
Audi1415 zł
Renault 1414 zł
Seat1411 zł
Peugeot1409 zł
Fiat1359 zł
Opel1356 zł
Ford1346 zł
Suzuki1180 zł
Mediana cen na podstawie kalkulacji w porównywarce OC i AC rankomat.pl wykonanych przez osoby w wieku 18 - 25 lat w styczniu 2024 r. (01-23.01)

Jak się okazuje, Audi (wybrane przez Rafała) także nie należy do najtańszych w OC. Sprawdziliśmy więc, ile nasz młody kierowca mógłby zaoszczędzić, gdyby wybrał markę, dla której wyliczyliśmy znacznie niższą średnią cenę OC.

Zakup Suzuki Swift z 2019 r., poj. silnika 1 l pozwoliłby zaoszczędzić młodemu kierowcy kolejne 85 złotych (najtańsza oferta OC: 1138 złotych). Przypomnijmy, najtańsze OC na samochód Audi A4 z 2009 r. (poj. silnika 1.8 l), który wstępnie planował kupić młody kierowca, kosztowało 1732 zł.

 • Dopisanie starszego współwłaściciela do samochodu młodego kierowcy pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych

Samodzielne ubezpieczenie pojazdu przez młodą osobę jest kosztowne z racji jej wieku i zazwyczaj braku lub małego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. I choć wybierając odpowiedni samochód może ona obniżyć koszt polisy, to i tak najtańsza oferta nie zawsze sprosta jej możliwościom finansowym. Wtedy pozostaje jeszcze jeden sposób na tanie OC, a mianowicie - podzielenie się własnością auta ze starszym doświadczonym kierowcą.

Gdy auto jest w posiadaniu dwóch kierowców, towarzystwa przeliczają składkę OC na podstawie danych każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Co istotne, podczas kalkulacji przyjmują zazwyczaj korzystniejsze zniżki wypracowane z tytułu bezszkodowej jazdy (zwykle osoby starszej). Dzięki temu, młody kierowca może zaoszczędzić na składce kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych.

Gdyby na przykład 20-letni Rafał dopisał do OC swojego ojca (50 lat, co najmniej 10 lat bezszkodowej jazdy, maksymalne zniżki w OC), ubezpieczenie jego pojazdu kosztowałoby już tylko 822 złotych (założyliśmy, że wybrał on ostatecznie ww. Suzuki Swift z silnikiem 1,0 l).

Wszystkie zmiany najtańszych ofert OC dla tego samego kierowcy po zmianie danych pojazdu oraz dodaniu współwłaściciela obrazuje poniższa tabela  

SamochódNajtańsza oferta OC
Audi A4 z 2009 r., poj. silnika 3,2 l1834 zł
Audi A4 z 2009 r., poj. silnika 1,8 l1732 zł
Audi A4 z 2019 r., poj. silnika 2,0 l1223 zł
Suzuki Swift z 2019 r., poj. silnika 1,0 l1138 zł
Suzuki Swift z 2019 r., poj. silnika 1,0 l (OC z 50-letnim współwłaścicielem)822 zł
Różnica pomiędzy najtańszą a najdroższą ofertą: 1012 zł
Kalkulacja z 24.01.2024 r. dla 20-letniego mieszkańca Wadowic (woj. małopolskie), który prawo jazdy otrzymał pół roku temu i zamierza kupić pierwszą polisę OC

Jak miejsce zamieszkania młodego kierowcy wpływa na cenę OC?

Każdy ubezpieczyciel ocenia, jakie istnieje ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku, także na podstawie statystyk wypadkowych, liczby zarejestrowanych pojazdów czy też natężenia ruchu drogowego w danym regionie. Podczas wyceny polisy znaczenie mają więc nie tylko informacje o samochodzie i jego właścicielu czy kierowcy auta, ale również terenie po jakim porusza się on najczęściej.

Okazuje się, że młodzi kierowcy, którzy posiadają identyczne cechy i taki sam samochód, mogą zapłacić zupełnie inną składkę OC wyłącznie z powodu swojego miejsca zamieszkania.

Przykład:

20 latek z Wadowic kupi najtańszą polisę OC na Suzuki Swift z 2019 r. (poj. silnika 1,0 l) za 1138 zł. Gdyby jednak mieszkał we Wrocławiu - jednym z najdroższych miast pod względem cen OC - za najtańsze OC dla młodego kierowcy musiałby zapłacić aż o 277 złotych więcej (cena polisy 1415 zł).

Jakie tanie dodatkowe ubezpieczenie do OC może kupić młody kierowca?

Z reguły młodzi kierowcy chcą jak najwięcej zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu i decydują się na zakup wyłącznie polisy OC. Z kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wynika, że ich własnością są zazwyczaj starsze pojazdy. W związku z tym, uzasadnionym wydaje się rezygnacja z drogiego ubezpieczenia AC. Młody kierowca może jednak zastąpić go mini AC, czyli polisą która chroni tylko od wybranych zdarzeń, np. kradzieży, pożaru czy żywiołu.

Jest jeszcze jedno ubezpieczenie, które polecamy niedoświadczonym kierowcom, a mianowicie assistance. Z polisą ASS (szczególnie w wersji rozszerzonej) nie muszą się oni obawiać kłopotów podczas podróży, związanych np. z unieruchomieniem auta po awarii, uszkodzeniem opony czy nawet zatrzaśnięciem kluczyków i zatankowaniem niewłaściwego paliwa. 

W naszym kalkulatorze OC i AC znajdziesz nie tylko tanie obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu, ale również szereg produktów dodatkowych, w tym AC mini i ASS. Do ASS w wersji podstawowej z OC w niektórych towarzystwach nie musisz nawet dopłacać!
Wolisz wykupić ubezpieczenie assistance bez wychodzenia z domu tylko na czas podróży? W takim razie porównaj oferty ASS krótkoterminowego na 9,16, 31 dni lub na rok. 

Ile zaoszczędzi młody kierowca porównując ceny OC w kalkulatorze rankomat.pl?

Nie ma jednego ubezpieczyciela, który oferuje tanie OC wszystkim młodym kierowcom. Polecamy więc porównanie ofert jak największej grupy ubezpieczycieli. Pamiętajcie, że każda firma może zwracać uwagę na inne czynniki. Jedna np. z góry odrzuci niedoświadczone młode osoby, zniechęcając je do zakupu polisy bardzo wysoką ceną, a inna wybierze ich jako grupę docelową. Nawet zazwyczaj najdroższy ubezpieczyciel może akurat prowadzić akcję promocyjną dla młodych osób lub pozytywnie oceni Wasze dane, które jego zdaniem mają największe znaczenie w ocenie ryzyka ubezpieczeniowego.

Porównaj ceny OC i AC

Co warto wiedzieć

 • W styczniu 2024 r. osoby w wieku 18 - 25 lat płacą za OC dla młodych kierowców średnio 1427 złotych. 
 • Osoby młode są postrzegane przez ubezpieczycieli jako skłonne do większego ryzyka i brawury na drodze. Świadczą o tym m.in. niekorzystne statystyki wypadkowe. 
 • Młody kierowca zaoszczędzi na OC, jeśli będzie korzystać ze zniżek współwłaściciela samochodu, wypracowanych przez niego za bezszkodową jazdę.
 • Sposobem na tanie OC dla młodego kierowcy jest również: porównanie ofert, zakup samochodu z małą pojemnością silnika lub możliwie jak najmłodszego pojazdu czy też marki, dla której towarzystwa zwykle proponują atrakcyjne cenowo polisy (np. Fiat, Opel czy Suzuki).

Najtańsze OC dla młodego kierowcy - najczęściej zadawane pytania

 1. Do jakiego wieku będę uważany za młodego kierowcę?

  Towarzystwa ubezpieczeniowe samodzielnie ustalają granicę wieku, do której dana osoba jest określana mianem młodego kierowcy. W jednej firmie może to być 23 lata, w innej natomiast nawet 30 lat. Znaczenie ma również staż posiadania prawa jazdy. Zwykle zwyżki z tytułu małego doświadczenia za kierownicą otrzymują osoby, które posiadają uprawnienia do prowadzenia samochodu krócej niż trzy lata.

 2. Dlaczego młodzi kierowcy otrzymują zwyżki w OC?

  Towarzystwa ubezpieczeniowe, podczas oceny ryzyka związanego z ubezpieczeniem danego kierowcy sugerują się m.in. statystykami wypadkowymi. Niestety nie są one korzystne dla najmłodszej grupy kierowców. W ich przypadku już od kilku lat notuje się najwyższy wskaźnik wypadków na 10 tys. populacji.
  Kolejnym powodem zastosowania zwyżki dla młodego kierowcy jest brak lub małe doświadczenie w prowadzeniu pojazdów oraz przypisywane młodym skłonności do brawury na drodze.

 3. Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy?

  W styczniu 2024 r. kierowcy w wieku 18 - 25 lat płacili za OC średnio 1427 zł. Najdroższe oferty OC obowiązkowego ubezpieczenia dla młodych kierowców trafiały do najmłodszych osób (18 lat i 19 lat). Kolejne roczniki wydają już znaczniej mniej na ubezpieczenie OC. Średnia wysokość składki OC nie przedstawia jednak, ile faktycznie za ubezpieczenie OC pojazdu zapłaci młody kierowca. Każda osoba otrzymuje ofertę wyliczoną na podstawie indywidualnych danych, a jej wiek nie jest jedynym wyznacznikiem ceny.

 4. Gdzie młody kierowca może kupić najtańsze OC?

  Nie można wskazać jednej firmy ubezpieczeniowej, która proponuje tanie OC wszystkim młodym kierowcom. Choć zakres ubezpieczenia OC jest taki sam w każdym towarzystwie, to wpływ na wysokość składki ma wiele czynników, a każdy z nich może być w inny sposób oceniany przez ubezpieczyciela. Dlatego jedynym skutecznym sposobem na zakup najtańszej polisy jest porównanie ofert jak największej grupy ubezpieczycieli.

 5. Jak szybko znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy?

  Porównania ofert poszczególnych ubezpieczycieli można dokonać odwiedzając Agenta lub stronę internetową towarzystwa. Każdy z tych sposobów jest jednak bardzo czasochłonny. Znacznie wygodniejszą i szybszą metodą będzie skorzystanie z porównywarki cen OC i AC.
  Nasz kalkulator cen OC i AC rankomat.pl pozwala w kilka minut porównać propozycje ubezpieczenia kilkunastu firm. Wystarczy, że wypełnisz tylko jeden formularz, a otrzymasz pełne zestawienie wszystkich ofert, uszeregowane w sposób, który najbardziej Ci odpowiada (np. od najlepszej czy najtańszej ceny).

 6. Jak młody kierowca może zaoszczędzić na OC?

  Osoby w młodym wieku lub te, które nie wypracowały jeszcze własnych zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy, mogą zaoszczędzić na składce OC na kilka sposobów, m.in.:

  • dopisując do ubezpieczenia (ustanawiając współwłaścicielem) doświadczonego kierowcę. Większość firm ubezpieczeniowych bierze wówczas pod uwagę wypracowane przez niego zniżki;
  • kupując niewielki samochód z małą pojemnością silnika – towarzystwa z reguły ustalają niższe składki w przypadku takich pojazdów;
  • porównując ceny OC jak największej grupy ubezpieczycieli;
  • zawierając umowę OC przez Internet – polisa kupiona w ten sposób może być tańsza (w zależności od towarzystwa) o 5-15%;
  • korzystając z akcji promocyjnych prowadzonych przez wybraną firmę, np. kodów rabatowych czy zniżki na zakup polisy w tym samym towarzystwie (na kolejny samochód).
 7. Ile kosztuje OC dla 20 latka?

  Zastanawiasz się, ile kosztuje OC dla młodego kierowcy? 1946 złotych – tyle wynosi w styczniu 2024 r. średnia składka ubezpieczenia OC dla 20-letnich kierowców, którzy poszukiwali najtańszej polisy w rankomat.pl. Młodzi kierowcy, którzy nie mogą skorzystać ze zniżek starszego, doświadczonego współwłaściciela auta, płacą nawet o kilkaset złotych więcej.

 8. Jakie jest najtańsze OC dla młodych kierowców?

  Najtańsze OC dla młodych kierowców proponują m.in.: Link4, Trasti oraz firmy z grupy Ergo Hestia (You Can Drive i mtu24.pl). Przykładowo, OC dla 25-letniego kierowcy z woj. śląskiego bez współwłaściciela, który zgłaszał do ubezpieczenia samochód Dacia Duster z 2020 r., kosztowało w mtu24.pl zaledwie 437 zł (oferta ze stycznia 2024). 

 9. Jaka składka OC dla młodego kierowcy po ślubie?

  Osoby w wieku 18 - 25 lat uważa się za skłonne do większego ryzyka i nieposiadające wysokich umiejętności przystosowania się do panujących warunków na drodze. Zwykle w tym wieku nie zakładają oni jeszcze rodziny i nie decydują się na dzieci, a nawet to w pewnym stopniu może obniżyć składkę OC. W styczniu 2024 r. średnia cena OC dla młodych osób, które pozostawały w związkach małżeńskich, wynosiła 1193 zł, natomiast panny i kawalerowie płacili za obowiązkowe polisy średnio 1435 zł.

 10. Jak obniżyć koszty OC dla młodego kierowcy?

  Można wyszczególnić co najmniej pięć sposobów na tańsze OC dla młodego kierowcy:

  • po pierwsze: wybór odpowiedniego modelu samochodu;
  • po drugie: porównanie cen OC;
  • po trzecie: dopisanie doświadczonego współwłaściciela;
  • po czwarte: rezygnacja z własności auta (młody kierowca byłby tylko użytkownikiem zgłoszonym do OC);
  • po piąte: szukanie promocji i unikanie podziału na raty.
 11. Ile czasu jest się młodym kierowcą?

  Wiek osoby, w którym będzie ona uznawana za młodego kierowcę (i płaciła w związku z tym zwyżkę w OC), może sięgać nawet 30 lat. Zależy to od indywidualnych ustaleń wybranego towarzystwa. Znaczenie może mieć także okres posiadania prawa jazdy kategorii B. Zazwyczaj sięga on 3 lat, począwszy od dnia, w którym został wydany dokument.

 12. Jakie zniżki dla młodego kierowcy?

  Niektóre firmy oferują tanie OC dla młodych, pomimo tego, że są oni uznawani za „ryzykownych” kierowców. Warto podkreślić, że tylko od ubezpieczyciela zależy, czy udzieli on zniżki za zakup ubezpieczenia OC. Powody naliczenia rabatu dla młodego kierowcy mogą być różne, np. polityka sprzedażowa (OC tylko dla młodych, jak w You Can Drive) czy sezonowa promocja, która ma przyciągnąć nowego klienta.

 13. Jaki kalkulator cen OC powinien wybrać młody kierowca?

  Każdy kierowca (nie tylko młody) ma największe szanse na zakup taniej polisy OC, gdy korzysta z kalkulatora ubezpieczeń przedstawiającego oferty jak największej grupy towarzystw. Kierowcom szukającym oszczędności polecamy naszą porównywarkę rankomat.pl. Wypełniając tylko jeden intuicyjny formularz mogą oni otrzymać propozycje OC i AC kilkunastu najpopularniejszych na rynku marek ubezpieczeniowych.