Audi i BMW są jednymi z najczęściej ubezpieczanych aut przez młodych kierowców. Niestety, czołowe miejsca zajmują również na liście najdroższych pod względem ceny OC. Młode osoby, w I kwartale 2019 r. za ubezpieczenie takiego samochodu płaciły ponad 2000 złotych.

Porównaj ceny OC i AC

Szybkie, niezawodne, zapewniające radość z jazdy – tak można określić większość modeli samochodów, najczęściej wybieranych przez młodych kierowców. Należą do nich m.in. BMW seria 3 czy Audi A4. Jednak posiadanie takiego auta może znacząco podnieść koszt obowiązkowego ubezpieczenia.

Sprawdziliśmy, jakie samochody nie powinny znaleźć się w posiadaniu młodego kierowcy, jeżeli szuka on taniej polisy. Podpowiadamy również, na jakie cechy pojazdu zwracają uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe i które z nich mogą obniżyć koszt OC.

Jakie marki samochodów wybierają najmłodsi kierowcy?

W I kwartale 2019 roku do marek pojazdów najczęściej ubezpieczanych przez osoby w wieku 18-25 lat należał Volkswagen, Audi, BMW i Opel (w sumie 43,2% wszystkich kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce rankomat.pl).

Największą popularnością wśród młodych osób cieszyły się m.in. takie modele jak Audi A4 czy BMW seria 3. Niestety, miłości do tych marek nie podziela większość ubezpieczycieli. Szczególnie, gdy oferta OC dotyczy młodego kierowcy.

Zdaniem towarzystw ubezpieczeniowych, samochód który może rozwijać duże prędkości stwarza większe zagrożenie na drodze, jeśli prowadzi go młoda i niedoświadczona osoba. Potwierdzenie łatwo znaleźć np. w statystykach policyjnych. W 2018 roku kierowcy w wieku 18-24 lat byli najczęstszymi sprawcami wypadków drogowych. Wskaźnik wypadków na 10 tys. populacji był dla nich najwyższy i wynosił 17,5 (dla porównania, dla grupy osób po 60 roku życia to zaledwie 4,8). Przyczyną 35,6% takich zdarzeń było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Taki stan ma odzwierciedlenie w cenach OC, proponowanych młodym kierowcom. W I kwartale 2019 na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu młode osoby (18-25 lat, posiadające prawo jazdy krócej niż 3 lata) wydawały średnio 2203 zł. Oferty ubezpieczenia na niektóre, najpopularniejsze wśród młodych modele pojazdów, znacznie przekroczyły średnią. W tym samym czasie, doświadczeni kierowcy płacili za OC takich samych aut nawet czterokrotnie mniej.

Przesuń suwak, aby zobaczyć wskaźniki dla młodych i dla doświadczonych kierowców:

MłodziDoświadczeni

Jaki samochód powinien kupić młody kierowca, żeby nie przepłacić za OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie wszystkim młodym kierowcom oferują wysokie ceny OC. Na niższą składkę mogą wpłynąć cechy pojazdu, takie jak:

  • niska pojemność silnika

Ponieważ samochody z dużą pojemnością silnika mogą rozwijać duże prędkości, ubezpieczyciele naliczają w ich przypadku wyższe ceny OC. W I kwartale 2019 r. młodzi kierowcy, którzy ubezpieczali auta z najmniejszym silnikiem (do 1,0 l) mogli w związku z tym sporo zaoszczędzić. Za polisy OC płacili średnio 46% mniej niż właściciele aut z silnikami o pojemności od 3,1 l.

  • tradycyjne paliwo

Pojazdy wyposażone w instalację gazową lub silniki diesla dają spore oszczędności podczas tankowania lub pokonywania dłuższych tras. Jednak nie są faworyzowane przez ubezpieczycieli. Na początku br. na największe oszczędności w OC mogli liczyć właściciele samochodów z silnikami benzynowymi (9% taniej w porównaniu do najdroższego diesla).

  • wiek auta i mały przebieg

Młode osoby nie kupują raczej nowych samochodów. Ich wybór częściej pada na pojazdy starsze, nawet 20-letnie. Okazuje się, że w ich przypadku nie musi to być powód do zmartwienia. W I kwartale 2019 r. młodzi kierowcy płacili najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie najstarszych aut.

W przypadku starszych samochodów, jest jednak pewien warunek: najtańsze oferty OC kierowane są do posiadaczy samochodów mniej wyeksploatowanych, z małym aktualnym przebiegiem. Zatem osoby, które planują zakup motoryzacyjnego klasyka, powinny zwrócić uwagę na to, ile ma on obecnie na liczniku.

Najtańsze OC dla młodego kierowcy – gdzie kupić?

Powyżej przedstawiliśmy średnie ceny OC, proponowane młodym osobom w I kwartale 2019 roku. Jednak są one wyliczone dla ogółu kierowców i powinny służyć tylko jako wskazówka, podczas wyboru auta i zakupu pierwszego ubezpieczenia.

Zanim kupisz swój wymarzony samochód, porównaj ceny OC za pomocą naszego kalkulatora i przekonaj się, ile faktycznie zapłacisz za polisę. Pamiętaj, że nie można z góry założyć, które z towarzystw akurat Tobie zaproponuje najtańszą polisę.

Wyślij raport na maila
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy za zainteresowanie

Zapraszamy do zapoznania się z raportem

Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości.

Odśwież stronę i spróbuj ponownie