Z danych CEPiK wynika, że kobiety stanowią około 40% kierowców, a przewidywania są takie, że ten odsetek z roku na rok będzie wyższy. Trzeba liczyć się z tym, że pań za kierownicą będzie coraz więcej. Sprawdźmy, jakie samochody kupują kobiety i czym się kierują przy ich wyborze.

Stereotyp kobiety kupującej samochód pod kolor sukienki odchodzi już na szczęście do lamusa. Panie, przy decyzji o tym, jaki samochód kupić, biorą pod uwagę względy pragmatyczne, takie jak niezawodność czy ekonomika użytkowania. Nie znaczy to, że wygląd pojazdu całkowicie schodzi na drugi plan. Ma on dla kobiet znaczenie, ale w podobnym stopniu, jak i dla mężczyzn.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Na co zwracają uwagę kobiety przy zakupie samochodu?

Nie istnieje uniwersalny „samochód idealny” dla kobiet, tak samo jak nie ma takiego dla mężczyzn. Każdy kierowca, bez względu na płeć, ma swoje indywidualne preferencje dotyczące wymarzonego auta. Dla jednego liczą się np. osiągi techniczne, dla innego ważne jest przestronne wnętrze.

Przekrój kobiecych gustów widać w wyniku międzynarodowego plebiscytu Kobiecy Samochód Roku (Women’s World Car of the Year). W 2024 r. tytuł zwycięzcy zdobyła Kia EV9. Czy można zatem uznać, że jest to samochód idealny dla kobiety? Nie do końca. Wyboru dokonały dziennikarki motoryzacyjne, a więc kobiety na co dzień obracającej się w świecie samochodów. Możliwe, że ich subiektywna opinia nie jest zgodna z głosem przeciętnej kobiety-kierowcy, która traktuje auto tylko jako maszyną pozwalającą dostać się z punktu A do B.

Jednak wyniki plebiscytu (oprócz zwycięskiego samochodu byli wybierani faworyci w kilku kategoriach) pozwalają uogólnić cechy, które kobiety biorą pod uwagę przy zakupie auta.  Co się dla nich liczy?

  • Bezpieczeństwo – idealny samochód dla kobiety powinien być wyposażony w poduszki powietrzne, system wspomagający hamowanie (ABS), asystenta parkowania i wyłączaną poduszkę pasażera (aby przewozić dziecko w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy).
  • Wielkość – paniom zależy, żeby auta były zwrotne i nieduże, czyli takie, którymi łatwo manewrować i znaleźć wolne miejsce na zatłoczonym parkingu.
  • Wygoda – kobiety zwracają uwagę na wygodę przy wsiadaniu lub wysiadaniu, ilość miejsca na nogi i ogólnej przestrzeni. Lubią, kiedy samochód wyposażony jest w wiele schowków i skrytek.

Kobiety patrzą na samochody bardzo pragmatycznie, traktując je jako środek do realizacji codziennych aktywności. Jest dla nich ważne, aby pojazd był bezpieczny, wydajny i wygodny w użytkowaniu. Panie będące młodymi mamami oczekują przestronnego bagażnika, w którym zmieści się wózek i fotelik dziecięcy.

Czy kolor ma znaczenie? Jak wynika z raportu opublikowanego przez Carsmile, platformy do sprzedaży używanych samochodów, 77% kobiet  stawia na kolor czarny. Co tylko potwierdza, że „idealny samochód” nie ma płci, ponieważ ta sama barwa wygrywa także w wyborach mężczyzn.

Jaki samochód dla kobiety wybrać?

Kobiety, które chcą kupić samochód, podchodzą do tej czynności, jak do każdej innej transakcji zakupowej. Szukają w określonych widełkach cenowych i kierują się swoimi potrzebami. Panie mocno wertują Internet i czytają o samochodach, które je interesują.

Przeglądają blogi motoryzacyjne, pytają na forach i grupach. Z tego powodu włączając serwis z ogłoszeniami o sprzedaży samochodów, mają już kilka swoich typów i przebierają wśród konkretnych marek i modeli.

Wypowiedź eksperta

Kobiety stawiają na samochody bezpieczne, ale i same mogą pochwalić się ostrożnym stylem jazdy. Te dwa założenia: dobry samochód i przepisowa jazda, znajdują odzwierciedlenie w statystykach. Z tych wynika, że kobiety są sprawcami znacznie mniejszej liczby wypadków niż mężczyźni. Np. w 2022 r. panie odpowiadały tylko za 23% kraks. Można to podsumować tak, że prawie co drugi kierowca to kobieta, ale kobiety powodują zaledwie jeden na cztery wypadki.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Auto do jazdy po mieście

Samochody miejskie to najczęściej przeglądana przez kobiety kategoria aut. Przyczyna jest prosta: auta miejskie są tak naprawdę uniwersalne. Określenie „miejskie” to jest nieco mylące, ponieważ te samochody sprawdzą się w każdej sytuacji, poza ekstremalnymi warunkami.

Nazywane są miejskimi przede wszystkim ze względu na swoje kompaktowe wymiary, dzięki którym łatwo można się nimi poruszać na zatłoczonych ulicach aglomeracji i bez problemu zaparkować na ciasnym parkingu.

Opel Corsa

Ople Corsa to jedne z najpopularniejszych samochodów na polskich ulicach.  Są wydajne i niezawodne, a z ich ewentualną naprawą poradzi sobie nawet początkujący mechanik. Nowe modele mają wbudowane zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które są ważne dla kobiet. Z kolei starsze roczniki, oczywiście skromniej wyposażone, są przystępne cenowo dla pań z mniejszym budżetem.

Fiat 500

Przez niektórych żartobliwie nazywany samochodem-zabawką ze względu na swój wygląd. Jednak jest to naprawdę dobra maszyna do zwinnego poruszania się po ulicach. Fiat 500 jest nieduży, co ma odbicie w niewielkim bagażniku. Nie zmieszczą się w nim walizki na rodzinne wakacje, ale z powodzeniem nadaje się do przewożenia zakupów i drobnych sprawunków. Z wersji z napędem elektrycznym zadowolone będą kobiety z podejściem proekologicznym.

Citroen C3

Citroena C3 nie można nazwać królem prędkości, ale samochód miejski przecież nie musi nim być. Skromne osiągi wynagradza dynamiką jazdy i niskim spalaniem.  W mieście ma zużywać 5,6 l/100 km, a na trasie do 4,0 l/100 km.  Model Elle (wyprodukowany we współpracy z magazynem dla pań o tej samej nazwie)  spełni oczekiwania kobiet, dla których duże znaczenie mają kwestie wizualne.

Toyota Yaris

Toyoty Yaris mogą pochwalić się bogatym wyposażeniem już od najtańszej, standardowej wersji. Kobiety cenią je za niezawodność, atrakcyjny wygląd i bezawaryjność.  We wnętrzu pojazdu znajduje się wiele schowków i półeczek, co jest ważne dla pań podróżujących często z dziećmi. Najnowsze Yarisy są przestronne i wyposażone w wyjątkowo wygodne fotele, gwarantujące komfortową podróż nawet przez wiele godzin.

Auto rodzinne

Auta rodzinne, jak sama nazwa wskazuje, przystosowane są do potrzeb rodzin. Są większe, mają pojemne bagażniki i wiele udogodnień przydatnych podczas podróży z dziećmi. Najczęściej jako samochody rodzinne traktuje się kombi, SUV-y i większe auta miejskie. Producenci aut rodzinnych mocno dbają o kwestię bezpieczeństwa i wyposażają je w różne systemy wspomagające.

Przemysł motoryzacyjny zdaje sobie sprawę, że dla rodziców ten temat jest szczególnie ważny i będą na nim oszczędzali.  Samochód rodzinny to oczywiście tylko taka nazwa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeździła nim singielka czy wyłącznie dorosłe osoby.

Skoda Octavia Combi

Zadowoli rodzinę 2+2, a nawet 2+3. Skoda Octavia Combi oferuje dużo przestrzeni w środku oraz ponadprzeciętnie duży i ustawny bagażnik. Kierowca i pasażerowie w obu rzędach mają sporo miejsca na nogi. Stylistyka tego modelu jest klasyczna, niczym się nie wyróżnia i prawdopodobnie jeszcze długo nie będzie uważna za przestarzałą. To duża zaleta, jeśli kupuje się samochód z zamiarem,  że zostanie w rodzinie przez wiele lat. 

Ford Kuga

Ford Kuga to pakowny SUV z przestronnym wnętrzem i dość pojemnym bagażnikiem.  Bagażnik ma niski próg załadunkowy, dzięki czemu łatwo wkłada się do niego ciężkie przedmioty o większych gabarytach.  Szeroko otwierające się drzwi zapewniają wygodny dostęp, np. do dziecka znajdującego się w foteliku. Ford Kuga jest niezawodny i mało awaryjny, przez co był najczęściej kupowanym modelem Forda w 2022 r.

Volkswagen Passat

Volkswagen Passat stanowi praktycznie wzorzec dla całej kategorii samochodów rodzinnych klasy średniej. W Polsce cieszy się niezwykłą popularnością, co potwierdzają liczne egzemplarze sprowadzane zza granicy. Choć zwykle uchodzi za pojazd praktyczny i niezawodny, posiada szereg innych zalet. Gwarantuje precyzyjne prowadzenie, a wysoki standard wykończenia wnętrza dodaje mu dodatkowego prestiżu.

Dacia Duster

Duster jest prostym samochodem, ale jednym z solidniejszych w swoim segmencie. Prosta konstrukcja oznacza, że auto nie jest awaryjne a ewentualne naprawy, jeśli już zdarzy się usterka, są niedrogie. Dla kobiet, które preferują spokojną jazdę, odpowiednia będzie wersja benzynowa 1.6/105 KM. Dacia Duster to jeden z najpopularniejszych SUV-ów w Polsce. 

Samochód z automatyczną skrzynią biegów

Dla wielu kobiet automatyczna skrzynia biegów jest jedna z najważniejszych cech samochodu. Pozwala ona skupić się na drodze i eliminuje nieprzyjemne szarpnięcia. Automat powoli staje się standardem, choć jeszcze nie wszystkie samochody można kupić z automatyczną skrzynią.

Renault Clio

Automat w Renault Clio działa bez zarzutów. Kierowcy potwierdzają, że jazda jest płynna i bez problemów. To tani miejski samochód, który przypadnie do gustu fankom cichej i zwinnej jazdy.

Fiat Grande Punto

Fiat Grande Punto to nieduży samochód, ale dzięki przestronnemu wnętrzu wygodny dla kierowcy i czwórki pasażerów. Łatwo lawiruje między wąskimi ulicami i sunie po drogach szybkiego ruchu. Sprawdzi się jako samochód typowo miejski (dojazdy do pracy, wypady na zakupy), jak i pojazd na rodzinne wycieczki.

Hyundai ix20

Hyundai ix20 w automacie to mały samochód miejski, który zyskał popularność dzięki swojej praktyczności, dobrym osiągom i przystępnej cenie. Dzięki kompaktowym wymiarom można nim łatwo znaleźć miejsce do zaparkowania nawet w centrum miasta. Niektórzy kierowcy (zarówno kobiety, jak i mężczyźni) uważają, że ma nieergonomiczne interfejsy systemów informacyjnych, przez co trudno się z nich korzysta.

Honda Accord

Honda Accord to jeden z tańszych, aczkolwiek solidnych, samochodów dostępnych w automacie. Przykuwa uwagę atrakcyjnym wyglądem oraz cechują go wytrzymałe elementy mechaniczne. Ten samochód jest popularny wśród kobiet poszukujących niezawodnego auta.

Ile kosztuje OC dla kobiety?

Firmy ubezpieczeniowe wyliczając polisę OC, nie mogą kierować się płcią kierowcy. Zapytanie o to, czy właściciel samochodu jest mężczyzną czy kobietą, pojawia się co prawda w formularzach do wyliczania składek, ale nie wpływa ono na cenę polisy. Ta jest kalkulowana w oparciu o dane takie jak: wiek, czas posiadania prawa jazdy, dane samochodu (model, marka) i miejsce zamieszkania.

Dla potwierdzenia sprawdziłam w kalkulatorze OC, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla kobiet kierowców. Przeprowadziłam symulację dla samochodu miejskiego, rodzinnego oraz z automatyczną skrzynią biegów. Oto wyniki:

Ile kosztuje OC Fiata 500?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC Fiata 500?
mtu24.pl
376,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
468,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
492,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 08.03.2024 r. Kierowca: Judyta, 27-latka z Leszna; Samochód: Fiat 500 2015 r.

Ile kosztuje OC Forda Kugi?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC Forda Kugi?
Trasti
405,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
432,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
446,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 08.03.2024 r. Kierowca: Agnieszka, 40-latka z Zambrowa; Samochód: Ford Kuga 2018 r.

Ile kosztuje OC Renault Clio?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC Renault Clio?
Trasti
408,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
500,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
511,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 08.03.2024 r. Kierowca: Małgorzata, 55-latka z Wadowic; Samochód: Renault Clio 2007 r.

Wniosek? Średnia cena OC dla kobiety nie jest wyższa niż dla mężczyzny. Jednak bez względu na płeć kierowcy, zawsze warto porównywać ceny w niezależnej porównywarce, zanim podpiszemy umowę z ubezpieczycielem.

Samochód dla kobiety w 2024 – co warto wiedzieć?

  1. Kobiecy Samochód Roku 2024 to Kia EV9.
  2. Kobiety wybierają samochody bezpieczne, nieduże i wygodne.
  3. Przykładowe modele, które przypadną do gustu większości pań to Opel Corsa i Toyota Yaris (miejskie), Skoda Octavia Combi i Dacia Duster (rodzinne) oraz Renault Clio i Fiat Grande Punto (z automatyczną skrzynią biegów).
  4. Najszybciej i najłatwiej można znaleźć OC dla kobiety poprzez kalkulator OC/AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochód dla kobiety

  1. Czy singielki płacą za OC więcej niż kobiety w związkach?

    Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę stan cywilny kierowcy. Z punktu widzenia towarzystw osoby pozostające w małżeństwie są ostrożniejszymi kierowcami. Z tego powodu singielka (lub w nieformalnym związku) może zapłacić więcej niż mężatka, ale to nie jest reguła, bo – oprócz stanu cywilnego – firmy oceniają też inne czynniki.

  2. Jak za OC może zapłacić kobieta, która jest młodym kierowcą?

    Młodzi kierowcy (bez względu na płeć) obniżą swoją składkę na OC, jeśli zrobią współwłasność samochodu z bardziej doświadczonym kierowcą, np. rodzicem, dziadkami itd.

  3. Ile wynoszą kary za brak OC w 2024?

    Wysokość mandatów za brak OC zależy od okresu bez ubezpieczenia. W okresie styczeń-czerwiec 2024 r. kara za brak OC dla samochodu osobowego wynosi 1 700 zł (do 3 dni), 4 240 zł (od 3 do 14 dni) lub 8 480 zł (powyżej 14 dni).