Funkcjonalność, bezpieczeństwo, komfort podróży, a może ekonomia? Wybierając samochód rodzinny, zwłaszcza w perspektywie dalszych wyjazdów, warto zwrócić uwagę na te wszystkie aspekty. Na rynku dostępnych jest szereg samochodów w różnych segmentach i typach nadwozia, które spełniają wymagania rodzinnych podróży. Jaki model będzie odpowiedni dla Ciebie?

Nie da się ukryć, że samochód to najwygodniejszy sposób na wspólną podróż całą rodziną. Niezależność zarówno pod względem przemieszczania się, jak i pakowania, a także bezpieczeństwo są bezcenne, zwłaszcza jeśli wieziesz ze sobą najbliższych. Na szczęście rynek motoryzacyjny ma pod tym względem wiele do zaoferowania - interesujące modele samochodów rodzinnych znajdziesz na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Co więcej, nie musisz wydawać na zakup fortuny. Combi, SUV, a może minivan? Sprawdź, jakie masz możliwości i która wersja odpowie na Twoje potrzeby!

Auto rodzinne, czyli jakie?

Jeszcze niedawno auto rodzinne było po prostu dużym, dość przeciętnym pod względem stylu samochodem, które miało pełnić przede wszystkim funkcję praktyczną. Dziś wiele się pod tym względem zmieniło - duże auto rodzinne jest jednocześnie smukłe, eleganckie i komfortowe, a przy tym nie traci nic na swojej funkcjonalności. To już niemal osobna kategoria pojazdów, w ramach której zainteresowani mogą przebierać w rozmaitych modelach o różnych typach nadwozia, wyposażeniu i parametrach technicznych.

W tym przypadku poza liczbą dostępnych foteli liczy się także pojemność bagażnika. W końcu przy dzieciach nawet wyjazd na kilka dni może wiązać się z koniecznością załadowania do auta licznych bagaży i akcesoriów. Poza pojemnością przy zakupie z pewnością zwrócisz uwagę na wszelkie aspekty związane z bezpieczeństwem jazdy, a także praktyczne udogodnienia sprawiające, że podróż, zwłaszcza ta wakacyjna, będzie przyjemniejsza.

Bezpieczeństwo jazdy

To aspekt ważny w przypadku każdego samochodu, jednak auta dla rodziny dotyczy w szczególności. Niezależnie od tego, w jakim segmencie i z jakim typem nadwozia szukasz pojazdu, przy zakupie zwróć uwagę na:

  • odporność konstrukcji auta na uszkodzenia (np. strefa zgniotu),
  • systemy bezpieczeństwa (zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów - poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa, kurtyny boczne),
  • aktywne systemy bezpieczeństwa (chroniące przed wypadkiem, np. przed poślizgiem, staczaniem się auta),
  • blokada drzwi (uniemożliwia ich otwarcie od środka, co jest wyjątkowo istotne w przypadku ciekawych wszystkiego młodszych dzieci).

Wymienione wyżej funkcje to już właściwie standard w nowoczesnych samochodach, jednak niektórzy producenci idą o krok dalej i oferują szereg dodatkowych zabezpieczeń, jak choćby funkcja przypominająca o niepozostawieniu dziecka w aucie. 

Pamiętaj! Na bezpieczeństwo samochodu wpływa także jego dotychczasowa historia - jeśli kupujesz auto rodzinne na rynku wtórnym, dokładnie sprawdź, czy wcześniej nie uczestniczył w zdarzeniu drogowym. Niektóre zatajone przez sprzedawcę uszkodzenia mogą wpłynąć na stan techniczny auta, a tym samym bezpieczeństwo Twoje i rodziny. Możesz zrobić to bezpłatnie choćby w bazie CEPiK.

Odpowiednia pojemność bagażnika

Gdy w grę wchodzi rodzina, pojemny bagażnik jest na wagę złota, zwłaszcza przy większej liczbie dzieci. Przewóz zakupów, wózka dziecięcego, roweru, łóżeczka turystycznego, zabawek czy innych bagaży wymaga sporo miejsca. Bagażnik docenisz jednak nie tylko przy zakupach czy wakacyjnym wyjeździe - bez problemu samodzielnie przewieziesz meble, jeśli przyjdzie Ci wymienić wyposażenie pokoju dorastających pociech.

Na taki komfort mogą liczyć szczególnie właściciele samochodów 7-osobowych. W przypadku takich modeli obszerność bagażnika naprawdę imponuje i jest zdecydowanie większa niż w samochodach combi czy SUV-ach.

Pamiętaj, że przy pakowaniu dobytku liczy się także Twoja taktyka - nie wystarczy załadować auta pod sufit. W czasie ostrzejszego zakrętu czy gwałtownego hamowania bagaże mogą się przemieścić, wyrządzając krzywdę pasażerom. W niektórych modelach samochodów rodzinnych możesz liczyć na specjalną siatkę oddzielającą strefę osobową od bagażowej - to jedno z ważniejszych udogodnień w kwestii bezpieczeństwa podróży.

Wygoda podróży

Kwestia obszerności dotyczy nie tylko bagażnika. Równie istotna jest odpowiednia ilość przestrzeni w samej kabinie. Bezpośrednio wpływa na wygodę podróży, a warunki jazdy liczą się zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. W związku z tym przednie siedzenia i tylne kanapy powinny zostać zaprojektowane z myślą właśnie o tych potrzebach. Co to oznacza w praktyce? Wybierając rodzinne auto, zwróć uwagę na:

  • rozstaw osi: wyrażony najczęściej w milimetrach lub centymetrach parametr określający odległość pomiędzy środkiem koła przedniego a środkiem koła tylnego, wpływa on na ilość miejsca w kabinie auta,
  • szerokość i wysokość kabiny,
  • niski tunel środkowy: wysoki zabiera mnóstwo miejsca, jeśli chodzi o auta z napędem na tylne koła,
  • kształt dachu,
  • kształt foteli i kanapy,
  • zaczepy IsoFix: pozwalają na montaż fotelików dziecięcych w specjalnym systemie, co zwiększa bezpieczeństwo przewożenia dzieci,
  • łatwy dostęp do siedzeń: dzięki niemu bez problemu usadzisz dzieci w fotelikach, a także w razie potrzeby przewieziesz osoby starsze.

Wygodę i przyjemność podróży zapewniają również liczne elementy wyposażenia samochodu. Mowa tutaj o systemach, które uprzyjemniają jazdę, niezależnie od pory roku, jak choćby:

  • klimatyzacja (najbardziej pożądana jest dwustrefowa, przydaje się szczególnie podczas wakacji),
  • system szybkiego ogrzewania kabiny (ten z kolei docenia się przy niższych temperaturach na zewnątrz),
  • system audio,
  • wbudowany system video (pozwoli na wyświetlanie multimediów dzieciom).

Ekonomia użytkowania

Wygodny, bezpieczny samochód w połączeniu z optymalnymi kosztami jego utrzymania to sytuacja idealna. Na cenę eksploatacji pojazdu wpływają takie czynniki, jak pojemność silnika, rodzaj napędu, awaryjność czy koszty poszczególnych podzespołów, jeśli zajdzie konieczność ich wymiany. Największym kosztem związanym z użytkowaniem samochodu jest jednak tankowanie. Właśnie dlatego przy zakupie auta rodzinnego weź pod uwagę spalanie.

W większości przypadków ekonomiczne samochody rodzinne nie przekraczają pod tym względem 2 litrów. To pojemność silnika, która bez problemu pozwala osiągnąć odpowiednią prędkość jazdy, nie pustosząc przy tym portfela kierowcy na stacji benzynowej. Warto pamiętać, że rodzaj tankowanego paliwa wpływa także na wysokość składki ubezpieczenia OC samochodu. Oto, jakie miało to znaczenie w pierwszej połowie 2023 roku.

Kombi, SUV czy minivan - czym się różnią?

Osoby planujące zakup wygodnego auta rodzinnego, swoje poszukiwania zawężają przeważnie do trzech typów nadwozia - kombi, SUV oraz minivan. Wpływa ono na wymienione wcześniej aspekty, jak pojemność bagażnika, przestronność kabiny czy funkcjonalność. Ostateczny wybór powinieneś uzależnić od liczby osób, które będą na co dzień podróżować samochodem. Jeśli planujesz powiększenie rodziny - także weź to pod uwagę. 

Porównaj ceny OC i AC

Jakie auto dla rodziny 2+1?

Rodzina z jednym dzieckiem może zdecydować się na wygodne, a przy tym kompaktowe kombi albo mniejszego SUV-a. Z powodzeniem zapakujesz wszystkie potrzebne akcesoria dla każdego nawet na dłuższy wyjazd wakacyjny. W modelu 2+1 potrzeby przestrzenne nie są aż tak wygórowane, choć w wielu najpopularniejszych samochodach kombi można liczyć na naprawdę dużo miejsca zarówno w kabinie, jak i bagażniku. Nie będziesz mieć zatem problemu, jeśli zechcesz ze sobą zabrać także dodatkowych pasażerów, np. dziadków. Co ważne, w wielu przypadkach są to naprawdę stylowe samochody, jeśli chodzi o wygląd, jak choćby Skoda Octavia czy Suzuki Swace.

Jeśli natomiast nawet przy jednym dziecku zdecydujesz się na SUV-a, zyskasz dodatkowo na funkcjonalności - tego typu pojazdy są nieco wyższe, więc nie będziesz musiał się schylać i gimnastykować, aby np. zapiąć dziecko w foteliku.

Jakie auto dla rodziny 2+2?

Samochód dla rodziny 2+2 będzie cechował się zdecydowanie większą przestrzenią, jednak trzy rzędy siedzeń to jeszcze nie must have. W tym przypadku znaczenie ma przede wszystkim przestronność, zwłaszcza w drugim rzędzie siedzeń, a także funkcjonalny bagażnik. 

Rozstaw osi czy ilość miejsca na tylnej kanapie będą jeszcze ważniejsze, jeśli między dwoma dziecięcymi fotelikami będziesz chciał zmieścić jeszcze jednego pasażera. Większa rodzina to także większe wydatki - z pewnością zwrócisz więc uwagę na parametry techniczne auta, jak choćby spalanie, aby kupić samochód, który przy tankowaniu nie pochłonie zbyt wiele z Twojego miesięcznego budżetu. Rodzina z dwójką dzieci także może zatem przebierać wśród modeli SUV-ów, jak i kombi. Jednym z najbardziej przestronnych, a przy tym ekonomicznych modeli w klasie średniej jest choćby Skoda Superb, jak również Opel Insignia w wersji kombi. Nie będziesz przy tym narzekać na satysfakcjonującą moc pod maską i przyjemność jazdy.

Zainteresuje Cię także: Rodzaj nadwozia a cena ubezpieczenia OC | Rankomat.pl

Jakie auto dla rodziny 2+3?

Rodzice i trójka dzieci to już znacznie większe potrzeby względem samochodu zarówno pod względem przestronności wnętrza, pojemności bagażnika - pięcioosobowej rodzinie będzie zdecydowanie wygodnie w modelu z trzema rzędami siedzeń. Co jednak istotne, ten ostatni powinien zapewniać wygodne warunki podróżowania, co nie jest takie oczywiste we wszystkich autach 7-osobowych. Z pewnością zwrócisz uwagę na modele w typie duży SUV albo minivan. To samochody niemal stworzone dla rodzin wielodzietnych, a wiele oferowanych na rynku egzemplarzy wciąż cechuje się satysfakcjonującymi parametrami silnika. 

Chcesz uniknąć zakupu przysłowiowej "szafy na kółkach", ale boisz się, że przy trójce dzieci nie masz wyboru? Nic bardziej mylnego! W znanych i sprawdzonych modelach dużych aut produkowanych choćby po 2010 roku zaskoczy Cię opływowa i nowoczesna linia nadwozia i kompaktowość. Samochody te nic przy tym nie utraciły ze swojej pierwotnie założonej funkcjonalności.

Jakie auto dla rodziny 2+4?

W tym przypadku minivan to niemal pewnik jeśli chodzi i wybór auta rodzinnego, choć na rynku znajdziesz także wygodne i przestronne SUV-y, w których zmieścisz w drugim rzędzie siedzeń nawet trzy foteliki dziecięce obok siebie, a rząd ostatni jest wystarczająco wygodny, aby również tam móc w pełni komfortowo podróżować - to choćby Volvo XC 90. Pamiętaj jednak, że każde wykorzystanie ostatniego rzędu siedzeń wiąże się z ograniczeniem przestrzeni bagażowej, a często nawet jej zupełnym brakiem, zwłaszcza w przypadku 7-osobowych aut rodzinnych w nadwodziem typu SUV.

Przestronne auta rodzinne dla 5 osób

Powiedzieliśmy już, że dla rodziny z jednym lub dwojgiem dzieci w większości przypadków oczekiwania spełni przestronne kombi lub kompaktowy SUV. Spośród jakich modeli na rynku możesz wybierać, aby cieszyć się nie tylko komfortem, ale także bezpieczeństwem, ekonomią jazdy? Wybraliśmy kilka najciekawszych propozycji.

 Škoda Superb

Ten model Skody to gratka dla miłośników techniki wprowadzonej na rynek przez markę Volkswagen. Skoda Superb powstała bowiem z wykorzystaniem niemieckiej płyty podłogowej MQB prosto z koncernu VW. Dokładne tej samej, którą znajdziesz choćby w Volkswagenie Passacie B8.

PARAMETRWARTOŚĆ
Długość nadwozia4,86 m
Pojemność bagażnika w wersji kombi660 l
Rozstaw osi2841 mm
Pojemność baku66 l
Średnie spalanie*od 4,7 do 5,3 l/100 km
*przybliżone dane według producenta dla wersji benzynowej

Jeśli zdecydujesz się na wersję po liftingu, a więc produkowaną po 2019 roku, zyskasz auto rodzinne o nowoczesnym designie i naprawdę imponującym wyposażeniu. Co natomiast masz do wyboru, jeśli chodzi o moc silnika?

Oferta silnikowa czeskiej marki uwzględnia:

  • 3 jednostki benzynowe,
  • 2 wysokoprężne,
  • hybrydę plug-in.

Zainteresowani znajdą zarówno wersje przednionapędowe, jak i korzystające z napędu na cztery koła. Na rynku dostępnych jest kilka wersji modelu kombi, którą różnią się między sobą nie tylko osiągami, ale także ceną. Przy zakupie samochodu dla rodziny na pewno zwracasz uwagę na budżet. Oto przykładowe ceny rynkowe dla wybranych wersji z silnikiem 2.0:

Odmiana 2.0 TSI/190 KM:

  • 139 900 zł (Active),
  • 143 600 zł (Ambition),
  • 157 700 zł (Style),
  • 166 750 zł (Sportline),
  • 178 050 zł (Laurin & Klement).

Odmiana 2.0 TSI/280 KM:

  • 163 400 zł (Active),
  • 168 250 zł (Ambition),
  • 182 700 zł (Style),
  • 190 850 zł (Sportline),
  • 203 000 zł (Laurin & Klement)*.

*dane na podstawie portalu wyborkierowcow.pl

Model pojawił się na rynku w 2015 roku i do chwili obecnej wyprodukowano jego trzy generacje.

Toyota RAV4

Toyota RAV4 to osobowe auto typu SUV, które na rynku po raz pierwszy pojawiło się w 1994 roku. Od 2013 roku miłośnicy tego modelu mogą korzystać z czwartej generacji RAV4, obecnie uznawanego za SUV klasy średniej.

PARAMETRWARTOŚĆ
Długość nadwozia4,41 m
Pojemność bagażnika580 l
Rozstaw osi2690 mm
Pojemność baku60 l
Średnie spalanie*6,6/100 km
*przybliżone dane według producenta dla wersji benzynowej

Przestronny to słowo-klucz, jeśli poszukujesz auta dla rodziny zarówno na wyjazd wakacyjny, jak i do jazdy miejskiej. Toyota RAV4 jest niemal skrojona dla rodziny z jednym lub dwójką dzieci, choć jeśli zajdzie taka potrzeba, wygodnie przejedzie nią nawet pięć osób. Szeroki jak na SUV-a rozstaw osi powoduje, że w pierwszym i drugim rzędzie siedzeń do dyspozycji pasażerów jest całkiem sporo przestrzeni.

Ponadto fotele zamontowano dość nisko nad podłogą - to zdecydowanie korzystnie wpływa zarówno na widoczność podczas jazdy, jak i komfortową przestrzeń nad głową każdego z podróżujących.

Toyota RAV4 zwraca na siebie uwagę przede wszystkim opływową, ale wyrazistą sylwetką, a także ciekawą linią świateł głównych wykonanych w technologii LED w bardziej zaawansowanych modelach. W każdej nowszej wersji RAV4 znajdują się również lakierowane i podgrzewane lusterka zewnętrzne. 

Atrakcyjne wyposażenie Toyoty RAV4 obejmuje także kwestie bezpieczeństwa. Nawet w podstawowej wersji modelu można liczyć na  układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA) z funkcją powrotu na zadany tor jazdy lub asystenta utrzymania pasa ruchu (w zależności od wybranego wariantu napędowego) i układ rozpoznawania znaków drogowych. Na bezpieczeństwo jazdy wpływają także automatyczne światła drogowe. Dzięki nim nie będziesz również oślepiać innych kierowców, zachowując doskonałą widoczność.

Standard obejmuje również inteligentny tempomat adaptacyjny (IACC). Za jego sprawą RAV4 sama zachowuje bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu – dostosowuje prędkość do szybkości, z jaką on się porusza. To zdecydowanie wpływa również na komfort prowadzenia auta.

Podstawową wersją wyposażenia nowej Toyoty RAV4 jest Active, ale zainteresowani bogatszym wyposażeniem mogą wybrać również:

  • Comfort,
  • Selection,
  • Executive.

Warto dodać, że model dostępny jest także w wersji hybrydowej w dwóch wersjach - 218 KM lub 222 KM.

Z jakim kosztem musisz się liczyć, jeśli interesuje Cię nowa Toyota RAV4 jako auto rodzinne? Oto przykładowe ceny z wyróżnieniem poszczególnych wersji wyposażenia:

  • Active: od 146 900 zł,
  • Comfort: od 156 900 zł,
  • Selection: od 205 800 zł,
  • Executive: 199 300 zł*.

*dane na podstawie portalu wyborkierowcow.pl

Jeśli interesuje Cię model używany, jest ich na rynku całkiem sporo. Średnia cena przykładowych roczników przedstawia się następująco:

  • 2012: 50 350 zł,
  • 2013: 64 000 zł,
  • 2014: 62 999 zł,
  • 2015: 75 900 zł,
  • 2016: 100 999 zł,
  • 2017: 98 999 zł,
  • 2018: 98 875 zł,
  • 2019: 149 900 zł,
  • 2020: 159 900 zł*.

*dane na podstawie portalu autocentrum.pl

Mazda 6 III

Mazda 6 trzeciej generacji to duże auto rodzinne w wersji kombi, które cieszy się wyjątkową popularnością. Odpowiada za to bardzo zgrabna sylwetka (której zresztą Mazdom nigdy nie brakowało), a także wnętrze wykończone wysokiej jakości materiałami. W takim samochodzie każdy czuje się niemal luksusowo.

Pomimo swojego nieco sportowego charakteru Mazda 6 III sprawdzi się w każdej rodzinie. Jej dobra sława uwzględnia także kwestie bezpieczeństwa (model uzyskał 5 gwiazdek w teście NCAP). Trzecia generacja mazdy 6 produkowana jest od 2012 roku.

PARAMETRWARTOŚĆ
Długość nadwoziaok. 4,8 m
Pojemność bagażnika w wersji kombi506 l
Rozstaw osi2750 mm
Pojemność baku62 l
Średnie spalanie*7,7/100 km
*przybliżone dane według producenta dla wersji benzynowej

Mazda 6 łączy w sobie wszystkie zalety tradycyjnych pojazdów typu kombi w bardzo atrakcyjnej odsłonie. Mazda 6 III Kombi zaskakuje funkcjonalnością oraz eleganckim wykonaniem.

Prowadząc ten model, kierowca czuje prawdziwą przyjemność z prowadzenia dzięki możliwości wyboru trybu jazdy. DO swojego stylu można dopasować także charakterystykę zawieszenia czy pracę układu kierowniczego i skrzyni biegu. Na trasach szybkiego ruchu i autostradach zawieszenie staje się bardziej twarde, pozwalając na rozwinięcie większych prędkości. Wybierając się na wakacje z rodziną, szybko znajdziesz się w miejscu docelowym, nie rezygnując jednak z bezpieczeństwa.

Siedzenia kierowcy Mazdy 6 Kombi wyposażono w system wentylacji, który zwiększa komfort kierującego pojazdem. Jest tutaj również nowoczesna technologia napędowa. Niemal natychmiast reaguje na polecenia kierowcy oraz zwiększa precyzję pracy układu kierowniczego.

Mazda 6 powstaje zgodnie z filozofią Sky Active. Chodzi i produkcję pojazdów o dobrej dynamice i sporej pojemności, a jednocześnie spełniających normy emisji spalin. Projektanci uwzględniają zatem konieczność obniżania masy pojazdu czy szczególną konstrukcję silnika. Wszystkie są 4-cylindrowe dostępne w dwóch wersjach:

  • 2.0 Skyactiv-G o mocy 145 lub165 KM,
  • 2,5 Skyactiv-G o mocy 192 KM.

W trzeciej generacji Mazdy 6 znajdziesz także silniki diesla, niestety nieco bardziej awaryjne niż benzynowe. Silnik 2.2 może mieć moc 150, 175 lub 184 KM. Najczęstszym problemem w jego przypadku są awarie wtrysku, układu elektrycznego czy akumulatora.

A jak Mazda 6 III kombi prezentuje się pod względem funkcjonowania w rodzinie? Możliwość złożenia tylnej kanapy sprawia, że pojemność bagażnika możesz w razie potrzeby zwiększyć do nawet 1648 l! Bez problemu przewieziesz wtedy wielkogabarytowe przedmioty, np. meble przy przeprowadzce czy remoncie, albo większe zakupy. Na dachu pojazdu znajdziesz dwa haki, dzięki którym pakowanie na wakacyjny rodzinny wyjazd pójdzie jak z płatka. Przewieziesz ze sobą wszystkie niewymiarowe przedmioty czy sprzęty, które nie zmieściły się w bagażniku, jak choćby rowery czy deski surfingowe.

Za te wszystkie zalety Mazdy trzeba niestety odpowiednio zapłacić. Ostateczna cena zależy jednak od zastosowanej przy produkcji technologii oraz jak zwykle - wyposażenia. Jednak nawet liczne funkcjonalne udogodnienia nie powodują, że Mazda 6 III Kombi jest poza zasięgiem rodzinnego budżetu. Jak kształtuje się cennik w zależności od wersji?

  • SkyMOTION: od 98 900 zł od 112 900 zł,
  • SkyENERGY: od 109 900 zł do 148 900 zł,
  • SkyPassion: od 128 900 zł do 183 900 zł,
  • SkyDream: kosztują od 160 900 zł do 193 900 zł. 

Mazdę 6 III kombi z rynku wtórnego także znajdziesz w atrakcyjnej cenie. Na zakup optymalnie wyposażonego modelu pozwalającego na dobre osiągi powinieneś przeznaczyć ok. 65 000 zł.

Volkswagen Passat

Zwolennicy marki mają do wyboru imponującą liczbę wariantów, konfiguracji czy wersji wyposażenia Passata, również w wersji kombi. Dochodzi do tego szeroka oferta silnikowa. Największą popularnością cieszyła się piąta wersja Passata (B5), m.in. ze względu na szereg innowacji technologicznych, które w tamtym czasie były na rynku nowością. Jej produkcję zakończono w 2005 roku.

Niezależnie jednak od wersji, Passat  cieszy się renomą eleganckiego, stylowego szczegółowo dopracowanego samochodu, spełniającego oczekiwania nawet większej rodziny. Nie dość, że wygodnie zabierzesz na wyjazd dwójkę dzieci, to również bez problemu zrobisz większe zakupy - bagażnik Passata z nadwoziem kombi jest naprawdę przestronny.

PARAMETRWARTOŚĆ
Długość nadwoziaok. 4,7 m
Pojemność bagażnika w wersji kombi450 l
Rozstaw osi2703 mm
Pojemność baku62 l
Średnie spalanie*6,5/100 km
*przybliżone dane według producenta dla wersji benzynowej

Trudno byłoby opisać wszystkie dostępne wersje silnikowe Passata, ale niemiecki producent za podstawę w silnikach benzynowych przyjął opcję 1.4 TSI o mocy 125 oraz 150 KM. Za topową uchodzi jednak również wersja  2.0 TSI o mocy od 190 do 280 KM. Zwolennicy napędów elektrycznych mogą cieszyć się Passatem w wersji hybrydowej, która do sprzedaży trafiła już w 2016 roku. 

Natomiast najpopularniejszym Passatem w dieslu jest 2.0 TDI o mocy 190 KM i momencie obrotowym 400 Nm. To jedna z najczęściej występujących wersji pojazdu na rynku wtórnym. Podobnie jak Mazda 6 III Volkswagen Passat uzyskał maksymalną liczbę gwiazdek w testach bezpieczeństwa. Jeśli szukasz wygodnego i pewnego kombi dla rodziny 2+1 lub 2+2, Passat będzie wyborem, na którym się nie zawiedziesz. Wśród możliwych usterek czy niedociągnięć wskazuje się czasem m.in. na układ kierowniczy czy skrzynię biegów w wersji automatycznej.

Zobacz też: Gdzie tanio ubezpieczyć Volkswagena Passata? | Rankomat.pl

Hyundai Tucson

Ten model Hyundaia uchodzi za kompaktowego i komfortowego SUV-a dla rodziny. Przeszedł jednak kilka gruntownych modyfikacji, aby uzyskać dzisiejszy kształt i przytulność. Kierowcy chwalą go przede wszystkim za funkcjonalną kabinę i intuicyjność jej obsługi. Dlaczego natomiast Hyundai Tucson cieszy cię opinią auta rodzinnego?

Wrażenie robi jego przestronność, jak na ten typ nadwozia. Kierowca i pasażer z przodu będą mieli naprawdę dużo miejsca na nogi. Natomiast tylna kanapa i przestrzeń wokół niej pozwalają wygodnie podróżować dwójce dzieci w fotelikach lub dwójce dorosłych, między którymi bez problemu zmieści się jeszcze dziecko.

Rodzinnemu podróżowaniu sprzyja również bagażnik Hyundaia Tucsona. 513 l pojemności przy rozłożonej tylnej kanapie i komplecie pasażerów wystarcza, żeby swobodnie zapakować się albo na weekend albo na dłuższy wyjazd na wakacje. 

PARAMETRWARTOŚĆ
Długość nadwoziaok. 4,5 m
Pojemność bagażnika513 l
Rozstaw osi2670 mm
Pojemność baku62 l
Średnie spalanie*7,3/100 km
*przybliżone dane według producenta dla wersji benzynowej

Silnik benzynowy Tucsona Hyundai występuje w nieco słabszych, ekonomicznych jednostkach (ok. 115-140 KM), ale jeśli zależy Ci na lepszych osiągach, znajdziesz także jednostkę o mocy ok. 180 KM).

Na przestrzeni lat Hyundai oferował Tucsona w trzech wersjach turbodiesla. W każdym z nich dostępny jest łańcuch rozrządu oraz rozbudowany osprzęt. Przez cały czas produkcji dostępny był jednak tylko jeden z nich - flagowy  2.0 CRDi o mocy 185 KM. 

Podczas codziennego użytkowania auto prowadzi się stabilnie i poręcznie. W mieście z łatwością będziesz nim manewrować, nawet na ciasnych parkingach, a w trasie zyskasz prawdziwą przyjemność jazdy. Ile za tę przyjemność musisz zapłacić?

W 2023 roku bazowa konfiguracja Tucsona z silnikiem benzynowym 1.6 T-GDI (150 KM) oraz manualną skrzynią biegów, kosztuje katalogowo 128 400 złotych. Na rynku wtórnym znajdziesz natomiast dobrze wyposażone modele z generacji III (2015-2020) w cenie od 63000-109450 złotych.

Duże auta rodzinne 7-osobowe - przegląd modeli

Co oznacza hasło "duża rodzina"? To przeważnie rodzice z co najmniej trójką dzieci. Jeśli stoisz przed zakupem auta dla modelu 2+3 i więcej, przyjrzyj się ofertom samochodów, które przodują w kwestii przestronności, ale i funkcjonalności. W końcu będziesz nie tylko podróżował z bliskimi na wakacje, ale samochód będzie potrzeby przy codziennym robieniu zakupów, rozwożeniu dzieci do przedszkoli i szkół, a co jakiś czas przyda się przy remoncie. 

Gdy w rodzinie pojawia się trzecie dziecko, często okazuje się, że nawet większe kombi czy 5-osobowy SUV okazują się niewystarczające. Na rynku dostępnych jest w niewiele modeli z takim typem nadwozia, w których zamiast kanapy z tyłu znajdziesz trzy osobne fotele, a to kluczowa kwestia, jeśli chcesz przewozić dzieci w wieku, które wymaga fotelika. Do tego chodzi również kwestia komfortu podróży pod kątem przestrzeni choćby na nogi.

Okazuje się, że rynek motoryzacyjny odpowiada na te potrzeby i to w całkiem szerokim zakresie. Wybraliśmy 10 ciekawych modeli samochodów typu SUV i minivan, które mogą Cię zainteresować. Jakie auto 7-osobowe wybrać, aby sprawdzało się niezależnie od okoliczności?

Nissan Qashqai +2

To samochód, który reprezentuje dobry stosunek ceny do jakości wykonania. Z tej propozycji chętnie korzystają osoby poszukujące zgrabnego, ale i pojemnego samochodu dla rodziny. Qashqai w wersji +2 ma większą niż w innych samochodach przestrzeń nad głowami pasażerów w drugim rzędzie i szersze tylne drzwi. Minusem są jednak ograniczenia dotyczące trzeciego rzędu siedzeń - wygodnie usiądą w nim osoby o wzroście maksymalnie do 160 cm wzrostu.

PARAMETRWARTOŚĆ
Długość nadwoziaok. 4,5 m
Pojemność bagażnika (2 rzędy siedzeń)450 l
Rozstaw osi2765 mm
Pojemność baku65 l
Średnie spalanie*7,4/100 km
*przybliżone dane według producenta dla wersji benzynowej

Choć trzeci rząd siedzeń jest mało wygodny dla wyższych dorosłych, to jednak skonstruowany dość praktycznie. Wyposażono go w regulowane w siedmiu pozycjach oparcie i może być oczywiście złożony na płasko, aby zwiększyć przestrzeń na bagaż. Kanapa jest dzielona w proporcji 50/50, a każda z jej części może być złożona przez pociągnięcie jednego paska. Nie trzeba wcześniej demontować zagłówków.

Qashqai +2 pozwala na wybór pomiędzy dwoma jednostkami benzynowymi oraz dwom silnikami diesla. Podstawowy silnik benzynowy to jednostka o pojemności 1598 cm3, osiągająca moc 115 KM (84 kW). Ma cztery zawory na cylinder, zmienne fazy rozrządu, wielopunktowy wtrysk paliwa oraz układ bezstopniowego sterowania pracą wałków rozrządu.

Volvo XC 90

Niezależnie od modelu czy typu nadwozia Volvo uchodzi za samochód wyjątkowo bezpieczny i wykonany z najwyższą starannością. Nie inaczej jest w przypadku tego imponującego rozmiarami, a przy tym zgrabnością SUV-a dla 7 osób. Model XC 90 uchodzi za najlepiej sprzedający się samochód marki. Warto dodać, że dostępny jest również w wersji 5-osobowej.

PARAMETRWARTOŚĆ
Długość nadwoziaok. 5 m
Pojemność bagażnika (2 rzędy siedzeń)709 l
Rozstaw osi2984 mm
Pojemność baku71 l
Średnie spalanie*9/100 km
*przybliżone dane według producenta dla wersji benzynowej

W standardzie wyposażenia znajdziesz:

  • 4 poduszki powietrzne,
  • kurtyny gazowe dla trzech rzędów siedzeń,
  • ABS i ES,
  • aktywny układ stabilizacji przechyłowej,
  • DSTC,
  • napinacze pasów bezpieczeństwa,
  • wielofunkcyjną kierownicę.

Na co mogą liczyć pasażerowie, jeśli chodzi o wygodę podróży? Najwyższy komfort osiągniesz przy czterech osobach, jednak 5 osób także nie będzie narzekać. Jeśli zajdzie taka potrzeba, w trzecim rzędzie z powodzeniem usiądą jeszcze dwie dorosłe osoby, jednak ograniczający tym samym przestrzeń bagażnika. Jeśli do dyspozycji będzie natomiast cały, zmieścisz w nim kilka sporych rozmiarów walizek. Pakowanie rodziny 2+3 do Volvo XC 90 nie będzie problematyczne nawet w  najmniejszym stopniu.

Gama silnikowa obejmuje 2 jednostki benzynowe i 1 wysokoprężną oraz hybrydę plug-in. Każda z nich cechuje się napędem na cztery koła. 

Silniki benzynowe:

  • B5 AWD (2.0/250+14 KM),
  • B6 AWD (2.0/300+14 KM).

Silnik diesla:

  • B5 AWD (2.0/235+14 KM).

Napęd hybrydowy:

  • T8 eAWD (2.0/455 KM).

Za jakość i osiągi Volvo trzeba zapłacić całkiem sporo, choć jak zwykle cena zależy w dużej mierze od wersji pojazdu. W przybliżeniu wygląda to następująco w odniesieniu do nowych egzemplarzy:

  • Core: od 323 400 zł,
  • Plus: od 349 400 zł,
  • Ultimate: od 385 400 zł*.

*dane na podstawie portalu wyborkierowcow.pl

Natomiast za używany model na rynku wtórnym należy zapłacić średnio 160 000 złotych.

Škoda Kodiaq

To kolejny model czeskiej marki samochodowej prezentowany w tym zestawieniu. Tym razem to przestronny SUV, który pokochały rodziny właśnie ze względu na jego wymiary. Tutaj użyteczność rodem z minivana została doskonale połączona z klasycznym, eleganckim stylem widocznym w bryle pojazdu.

Co ważne, ten flagowy SUV Skody dostępny jest także w wersji dla 5 osób i charakteryzuje się wówczas odpowiednio większą pojemnością bagażnika.

PARAMETRWARTOŚĆ
Długość nadwoziaok. 4,7 m
Pojemność bagażnika (2 rzędy siedzeń)765 l
Rozstaw osi2791 mm
Pojemność baku60 l
Średnie spalanie*8,4/100 km
*przybliżone dane według producenta dla wersji benzynowej

Wśród wersji napędowych pojazdu dostępne są dwa silniki benzynowe oraz dwa wysokoprężne - napędem zarówno na przednie, jak i na wszystkie cztery koła.

Silniki benzynowe:

  • 1.5 TSI ACT (150 KM, 250 Nm),
  •  2.0 TSI 4×4 (190 KM, 320 Nm).

Silniki wysokoprężne:

  • 2.0 TDI SCR (150 KM, 360 Nm),
  • 2.0 TDI SCR 4×4 (150 KM, 360 Nm),
  • 2.0 TDI SCR 4×4 (200 KM, 400 Nm).

Forma ponad funkcjonalność? Ten problem w żadnym stopniu nie dotyczy Skody Kodiaq. Nie ma tu mowo o wąskiej kabinie, w której ciężko wygodnie zamontować fotelik dziecięcy, czy zbyt małym otworze załadunkowym bagażnika, aby zmieścić mnie wymiarowe sprzęty. Jeśli zdecydujesz się na zakup Kodiaqa, przyjemniejsze będą nie tylko dalsze rodzinne wyprawy czy codzienne zakupy. W tym SUV-ie bez problemu załadujesz i przewieziesz meble czy sprzęt AGD, jak pralka albo lodówka, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Poza tym projektanci tego modelu kierowali się zasadą głoszącą, że samochód powinien być tak ergonomiczny, jak tylko się można. We wnętrzu bagażnika znajdziesz zatem mnóstwo pomocnych blokad, haczyków, siatek czy uchwytów. Również bagażnikowe oświetlenie możesz regulować według własnych potrzeb.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo pojazdu, 5 gwiazdek w testach NCAP mówi samo za siebie. Skoda Kodiaq to nie tylko wyjątkowo mocna i trwała konstrukcja z zabezpieczeniami takimi jak:

  • dziewięć poduszek powietrznych,
  • dopracowany układ jezdny,
  • aktywne systemy bezpieczeństwa, np. Travel Assist, Crew Protect czy Front Assist wykrywający ruch pieszych i rowerzystów przed maską.

O bezpieczeństwo waszych dzieci w trakcie jazdy zadba elektryczny system uniemożliwiający im otworzenie drzwi. 

Co ciekawe, ten SUV jest też idealnym pojazdem dla rodzinnych wypraw w teren i na kemping. Mocny silnik i elektrycznie wysuwany hak holowniczy wspomagany przez system ułatwia manewrowanie z przypiętą przyczepą. Dzięki temu możesz wybrać się na wakacje Skodą Kodiaq ze sporych rozmiarów przyczepą kempingową. 

Zastanawiasz się, czy Cię na to stać? W zależności od wersji nowy samochód kosztuje odpowiednio:

  • Ambition: od 149 500 zł,
  • Style: od 164 200 zł,
  • Sportline: od 172 750 zł,
  • Laurin and Klement: od 191 850 zł.

Interesuje Cię używana Skoda Kodiaq? Oto przybliżone ceny z uwzględnieniem rocznika produkcji:

  • 2017: 104 900 zł,
  • 2018: 118 300 zł,
  • 2019: 118 900 zł,
  • 2020: 132 900 zł,
  • 2021: 128 400 zł*.

*dane na podstawie portalu autocentrum.pl

Audi Q7

Prestiżowe auto rodzinne? To z pewnością Audi Q7. Jak przystało na tę markę, również ten model prezentuje wyjątkowo wysokie parametry, jeśli chodzi o szybkość i moc. Jazda za kierownicą Q7 jest dynamiczna, ale jednocześnie bezpieczna. Pojazd został wyposażony m.in. w układ stabilizacji przechyłów bocznych, a to przy podróży z dziećmi jest ogromną zaletą. Zastosowana w Audi Q7 technologia mild hybrid sprawia z kolei, że jazda jest ekonomiczna, ponieważ odbywa się przy obniżonym zużyciu paliwa.

Model jest również dostępny w wersji 5-osobowej, przy której bazowa pojemność bagażnika to aż 890 l.

PARAMETRWARTOŚĆ
Długość nadwoziaok. 5 m
Pojemność bagażnika (2 rzędy siedzeń)770 l
Rozstaw osi2994 mm
Pojemność bakuok.80 l
Średnie spalanie*ok. 11/100 km
*przybliżone dane według producenta dla wersji benzynowej

Audi Q7 można docenić za jego niską awaryjność, precyzyjny układ kierowniczy, doskonałe osiągi (godne niemal samochodu sportowego), a także godne podziwu, wytrzymałe zawieszenie, które nie boi się żadnej drogi czy warunków pogodowych. Pomimo dużej masy SUV porusza się bardzo sprawnie i pokonuje zakręty bez zbyt dużych przechyłów.

To co natomiast może zniechęcać do zakupu w przypadku większej rodziny, to dość wysokie koszty eksploatacji auta oraz jego spalanie. W mieście jego poziom może osiągać nawet 17 litrów na 100 km.

Wybredni w kwestii napędu mają do wyboru 2 jednostki benzynowe i 2 wysokoprężne oraz 2 hybrydy plug-in. Wszystkie wersje mają napęd na cztery koła. 

Silniki benzynowe:

  • 55 TFSI quattro (3.0 V6; 340 KM, 500 Nm),
  • SQ7 TFSI quattro (4.0 V8; 507 KM, 770 Nm).

Silniki diesla:

  • 45 TDI quattro (3.0 V6; 231 KM, 500 Nm),
  • 50 TDI quattro (3.0 V6; 286 KM, 600 Nm).

Napęd hybrydowy:

  • 55 TFSI e quattro (3.0 V6; 381 KM, 600 Nm),
  • 60 TFSI e quattro (3.0 V6; 462 KM, 700 Nm).

W przypadku Audi na cenę w dużej mierze wpływa właśnie wersja silnikowa. Nowe modele można zatem kupić za:

  • Audi Q7 55 TFSI quattro tiptronic – od 350 700 zł,
  • Audi Q7 45 TDI quattro tiptronic – od 323 300 zł,
  • Audi Q7 50 TDI quattro tiptronic – od 337 500 zł,
  • Audi Q7 55 TFSI e quattro tiptronic – od 338 300 zł,
  • Audi Q7 60 TFSI e quattro tiptronic – od 413 600 zł,
  • Audi SQ7 TFSI quattro tiptronic – od 482 500 zł*.

*dane na podstawie portalu wyborkierowcow.pl

Zadowoli cię rodzinne Audi Q7 z rynku wtórnego? Powinieneś przygotować się zatem na wydatek od 50 000 do ok. 200 000 zł w zależności od rocznika. Model dostępny jest na rynku od 2005 roku.

Kia Sorento

Kia Sorento to duże auto rodzinne, którego parametry doskonali się sukcesywnie z każdą kolejną wersją, m. in. w kwestii przestrzeni dostępnej dla osób podróżujących w pierwszym i drugim rzędzie siedzeń. Obecnie na rynku dostępna jest już czwarta generacja modelu Sorento.

PARAMETRWARTOŚĆ
Długość nadwozia4,9 m
Pojemność bagażnika (2 rzędy siedzeń)813 l
Rozstaw osi2815 mm
Pojemność baku80 l
Średnie spalanie*ok. 7,7/100 km
*przybliżone dane według producenta dla wersji benzynowej

Po ostatnim liftingu pojemność bagażnika przy rozłożonych siedmiu fotelach zwiększono o ok. 30 procent. W dieslach jest to obecnie 187 litrów, a w hybrydzie - 179 litrów.

Swoimi rozmiarami Kia Sorento z pewnością góruje nad innymi samochodami klasy D. Pomimo tego w trzecim rzędzie siedzeń wygodnie podróżują jedynie dzieci - podobnie jak w omawianym Nissanie. W tej klasie to jednak niemal norma. Kię warto natomiast pochwalić za wyjątkowo duży komfort i liczne udogodnienia we wnętrzu pojazdu. 

Projekt kokpitu i wykonanie całej kabiny najnowszej wersji Sorento to duży przeskok jakościowy marki. Indywidualnie regulowana klimatyzacja z funkcją pamięci, duży dotykowy ekran, cyfrowe i wielofunkcjonalne zegary, system audio Bose z 12 głośnikami, indukcyjna ładowarka smartfonu, ambientowe oświetlenie kabiny, rozbudowany wyświetlacz Head-up - to tylko niektóre z elementów, które docenisz.

Duża rodzina, w której uwagę zwraca się także na koszty utrzymania i eksploatacji samochodu, może poważnie rozważyć zakup Sorento. Ten SUV naprawdę pali niewiele, bo zaledwie od 6,5 do 7,5 litra/100 km. Samochód dostępny jest w trzech wersjach silnikowych, również z napędem hybrydowym. Kolejne wersje modelu oznaczane są literami M, L oraz XL. Dostępna jest także wersja Prestige Line. Za nowy egzmplarz należy zapłacić odpowiednio:

  • M: od 186 900 zł,
  • L: od 201 900 zł,
  • XL: od 212 900 zł,
  • Prestige Line: od 231 900 zł*.

*dane na podstawie portalu wyborkierowcow.pl

Natomiast przykładowe ceny w zależności od rocznika auta  z drugiej ręki wyglądają następująco:

  • 2015: 91 999 zł,
  • 2016: 95 999 zł,
  • 2017: 94 900 zł
  • 2018: 129 900 zł,
  • 2019: 78 000 zł,
  • 2021:209 800 zł*.

*dane na podstawie portalu autocentrum.pl

Volkswagen Sharan

Sharan to już niemal klasyk na drogach, jeśli chodzi o minivany. Jego pierwszą generację jako jedyną można było oglądać przez aż 15 lat! Choć wizualnie przypominała ona mały rodzinny autobus, była i wciąż jest dużym autem rodzinnym dla 5 lub 7 osób, w którym wszystko i wszyscy znajdą swoje miejsce - i to bez kompromisów. 

Dziś zwolennicy tego minivana od Volkswagena cieszą się również jego drugą generacją produkowaną od 2010 roku. Okazało się, że w samochodzie zaszły diametralne zmiany, które pozwalają uznać go za naprawdę zgrabny, elegancki, a przy tym pojemny samochód dla większej rodziny.

PARAMETRWARTOŚĆ
Długość nadwozia4,6 m
Pojemność bagażnika (2 rzędy siedzeń)711 l
Rozstaw osi2835 mm
Pojemność baku70 l
Średnie spalanie*ok. 9/100 km
*przybliżone dane według producenta dla wersji benzynowej

Auto zalicza się do segmentu M. Jest wyposażone w przesuwne drzwi, znacznie ułatwiające czynności związane choćby z umieszczaniem dzieci w fotelikach i zapinanie im pasów. Z tyłu znajduje się nie kanapa, ale trzy osobne fotele, na których zmieszczą się bez trudu trzy fotele dla Twoich pociech.

Jeśli zajdzie taka potrzeba Sharana można potraktować również jako auto transportowe. Po złożeniu również drugiego rzędu foteli zyskasz przestrzeń o pojemności prawie 2300 l! Bez trudu przewieziesz dłuższe przedmioty przekraczające 2 metry, np. elementy mebli.

Minivan dostępny jest w trzech wariantach wyposażeniowych:

  • Trendline,
  • Comfort-line,
  • Highline.

Już ten najbardziej podstawowy zawiera takie elementy, jak: 

  • 7 poduszek powietrznych, w tym chroniącą kolana kierowcy,
  • układ stabilizacji toru jazdy ESP,
  • funkcję automatycznego włączania świateł awaryjnych podczas gwałtownego hamowania,
  • elektryczne zabezpieczenie drzwi tylnych przed otwarciem ich przez dzieci.
Warto wiedzieć! Volkswagen Sharan II jest pierwszym samochodem niemieckiego producenta, który zbudowano na nowej płycie podłogowej, oznaczonej symbolem MQB. Na tej samej produkowany jest też bliźniaczy mu model – Seat Alhambra.

Bazowy silnik w Sharanie to diesel 1.9 TDI. Każda odmiana jest dobra, choć te o mocy poniżej 100 KM wypadają raczej słabo. Najbardziej polecane są te o mocy 130 lub 150 KM, choć ich naprawa kosztuje więcej. Jeśli chodzi o silnik benzynowy, najchętniej wybieranym jest wersja 2.0. Ta sama wersja (2.0) w dieslu jest z kolei najbardziej odradzaną.

Gdy Twoja rodzina się powiększa, wydatek na większe i pojemniejsze auto to zwykle jeden z wielu. Z jakimi kosztami musisz się liczyć w przypadki drugiej generacji Sharana? W zależności od wyposażenia:

  • Trendline: od 99 990 zł,
  • Comfort-line: od 106 490 zł,
  • Highline: od 112 990 zł*.

*dane na podstawie portalu auto-swiat.pl

Używany Volkswagen Sharan II to opcja całkiem przystępna dla wieloosobowej rodziny. Najtańsze modele produkowane po 2010 roku można dostać już za ok. 50 000 złotych i więcej w zależności od tego, czego oczekujesz w środku pojazdu. Na co mogą narzekać właściciele tego minivana? Na liście znajdzie się m.in. elektryka, korozja czy układ zasilania w przypadku diesla.

Co ważne, jeśli wybierzesz odpowiednią konfigurację Sharana, nie musisz rezygnować z mocy i przyjemności prowadzenia samochodu na rzecz miejsca i wygody dla wszystkich członków rodziny.

Ford S-Max

To auto rodzinne, który wyglądem przypomina sportowe. Wszystko za sprawą zakrzywionej linii dachu. Z drugiej jednak strony dość mocno ogranicza on pojemność bagażnika w tym modelu Forda, a więc i nad ewentualnym trzecim rzędem siedzeń. O spotkanie tego samochodu na drodze nietrudno - to model wyjątkowo popularny w segmencie minivanów i zasadniczo udany kompromis między większym autem dla rodziny a zgrabną sylwetką kabiny.

PARAMETRWARTOŚĆ
Długość nadwozia4,8 m
Pojemność bagażnika (2 rzędy siedzeń)755 l
Rozstaw osi2850 mm
Pojemność baku75 l
Średnie spalanie*ok. 8/100 km
*przybliżone dane dla wersji benzynowej

Przez kilka lat S-Max przeszedł kilka istotnych modernizacji. Nie chodzi tylko o poprawki stylistyczne, ale, co ważniejsze, mechaniczne. Udoskonalono zawieszenie, dzięki któremu tego Forda prowadzi się o wiele wygodniej i pewniej niż wcześniej, również na nierównym podłożu. Na precyzję prowadzenia auta wpłynęły natomiast poprawki w układzie wspomagania kierownicy.

Tym samochodem może w pełni komfortowo podróżować 5 dorosłych osób, ale także rodzice z trójką małych dzieci i osobami towarzyszącymi. w drugim rzędzie siedzeń znajdują się trzy osobne fotele, a każdy z nich wyposażony w system IsoFix do montowania dziecięcych fotelików. Dużym udogodnieniem jest także sposób otwierania klapy bagażnika. Wystarczy odpowiedni ruch stopą pod zderzakiem - to niezwykle przydatne, gdy musisz otworzyć bagażnik, a ręce zajęte masz np. zakupami.

Jeśli chodzi o benzynowe wersje silnika, możesz wybrać:

  • 1.6 l EcoBoost z turbodoładowaniem oraz mocą 160 KM,
  • 2.0 l – silnik wolnossący o mocy 145 KM,
  • 2.0 l EcoBoost z turbodoładowaniem i mocą 203 lub 240 KM,
  • 2.3 l Duratec o mocy 160 KM,
  • 2.5 l pięciocylindrowy, doładowany silnik o mocy 220 KM.

Diesle dostępne są z kolei w następujących wariantach:

  • 1.6 TDCi l o mocy 115 KM,
  • 1.8 TDCi l o mocy 115 i 125 KM,
  • 2.0 TDCi l o mocy 115, 130, 140 i 163 KM,
  • 2.2 TDCi l o mocy 175 KM i 200 KM.

Ford S-Max to auto pełne zalet. Nie tylko dobrze się prowadzi czy jest przestronne. Również wysoka pozycja za kierownicą pozwala na dużą swobodę w manewrowaniu pojazdem, co ma duże znaczenie przy jeździe miejskiej. To częsty dylemat osób, które rozważają dużego auta rodzinnego. Ten model możesz dostać na rynku w zaskakująco przystępnej cenie. Przykładowo za zakup pojazdu wyprodukowanego w 2021 roku trzeba zapłacić ok. 190 000 złotych. Kilkuletni model z dobrymi parametrami technicznymi dostaniesz jednak już w przedziale od 60 do 80 000 złotych.

Citroën C4 GRAND Picasso

Zastanawiasz się, jakie auto dla 7 osób wybrać, aby mieć jak najlepszą widoczność za kierownicą? W tej kwestii warto wyróżnić minivana marki Citroën. To rodzinny samochód, który na drodze zachowuje się niemal nienagannie, a duża ilość przeszkleń sprawia, że wnętrze jest bardzo jasne, a kierowca ma doskonałe rozeznanie wokół. Duże doświetlenie kabiny to zresztą cecha GRAND Picasso, która poprawia komfort wszystkich podróżujących.

PARAMETRWARTOŚĆ
Długość nadwozia4,6 m
Pojemność bagażnika (2 rzędy siedzeń)645 l
Rozstaw osi2840 mm
Pojemność baku60 l
Średnie spalanie*ok. 6,8/100 km
*przybliżone dane dla wersji turbodiesla

Za kierownicą samochodu można się poczuć wyjątkowo. Producent zadbał o to za sprawą bogatego i nowoczesnego wyposażenia, jak cyfrowy zestaw wskaźników w postaci panoramicznego ekranu, znajdującego się w centralnej części na podszybiu. Co do wygody pozostałych pasażerów - również nie można narzekać.

W GRAND Picasso do dyspozycji są  dyspozycji są trzy rzędy foteli, ale to nie wszystko. Dostęp na sam tył samochodu jest łatwy dzięki sprytnemu systemowi składania i przesuwania siedzeń w drugim rzędzie. Praktyczne schowki na drobiazgi czy stoliki ukryte w oparciach uprzyjemnią podróż i pomogą zachować porządek w każdej strefie pojazdu. Standardowo, na każdym z trzech foteli drugiego rzędu dostępny jest system IsoFix, więc trójka mniejszych dzieci bez problemu się tam zmieści.

Sprawdź także: Jak przewozić dziecko w samochodzie - przepisy aktualne w 2023 roku | Rankomat.pl

Jak przystało na dobre duże auto rodzinne, Citroën C4 GRAND Picasso uzyskał maksymalne noty w teście zderzeniowym NCAP.

Spośród różnych wersji silnika, najbardziej polecanym jest w tym przypadku diesel, a konkretnie 2.0 HDi. Nie sprawia on większych problemów, a spalanie prezentuje się także całkiem korzystnie. Jeśli chodzi o wersje benzynowe, za najbardziej ryzykowną uchodzi 1.6 THP.

Cena egzemplarza z rynku wtórnego zależy w dużej mierze od mocy egzemplarza oraz rocznika produkcji, przykładowo:

  • 2015: 46 900 zł,
  • 2016: 52 900 zł,
  • 2018: 56 999 zł*.

*dane na podstawie portalu autocentrum.pl

Ford Galaxy

Ford Galaxy to kolejny przyjaciel dużej rodziny. Warto tutaj wskazać na mechanizm podobny, jak w przypadku Volkswagena Sharana - pierwsza generacja Galaxy wyglądem przypominała busa o mało atrakcyjnej linii, choć niczego nie można było jej zarzucić pod względem przestronności. Udany lifting pozwolił jednak na wyeliminowanie tych cech. Znajdziesz tu to, co jest najważniejsze w samochodzie rodzinnym. Będzie to nie tylko imponująca ilość miejsca, ale także wysoki komfort podróżowania.

Uchodzi on powszechnie za jedno z najlepszych aut w swoim segmencie. Trzy rzędy siedzeń dla siedmiu pasażerów, dobra pozycja za kierownicą i dobre prowadzenie - to cechy, które warto wziąć pod uwagę przy szukaniu dużego auta rodzinnego, a wszystkie znajdziesz w minivanie Forda.

PARAMETRWARTOŚĆ
Długość nadwozia4,8 m
Pojemność bagażnika (2 rzędy siedzeń)854 l
Rozstaw osi2850 mm
Pojemność baku70 l
Średnie spalanie*ok. 10/100 km
*przybliżone dane dla wersji benzynowej

Nie ulega wątpliwości, że Ford Galaxy był projektowany, wyposażany i produkowany z myślą o wykorzystaniu rodzinnym. Nie chodzi wyłącznie i przestronność, dostępność wnętrza pojazdu czy dużą liczbę schowków, których łączna pojemność wynosi aż 90 litrów. W tym modelu dobrano materiały obiciowe w taki sposób, aby łatwo było z nich usunąć wszelkie zabrudzenia. Czy nie marzy o tym każdy rodzic? 


Rodzinne przeznaczenie nie znaczy oczywiście, że nie nie odczujesz przyjemności z jazdy Galaxy bez gromadki dzieci oraz psa w bagażniku. Poza funkcjonalnym wnętrzem właściciel Forda może liczyć na bardzo sprawny układ jezdny znany chociażby z Focusa. Pomimo sporych rozmiarów minivana prowadzi się płynnie i pewnie. Jedyny minus w tym względzie to średnica zawracania (wynosi aż 11,6 m), co sprawia, że manewrowanie na parkingu wymaga sporej przestrzeni, a ta nie zawsze jest dostępna.

Galaxy w III generacji dostępnej na rynku od 2015 roku pod względem wizualnym mocno przypomina S-Maxa czy Focusa. Jeśli natomiast chodzi o silnik, można wybrać zarówno wersję benzynową, jak i wyskoprężną o mocach od 115 KM do 203 KM. Bezpośrednimi konkurentami Galaxy są zdecydowanie VW Sharan, Seat Alhabra czy Renault Espace.

Wyposażenie najnowszych modeli obejmuje m.in. takie udogodnienia, jak systemy ostrzegające o obecności innych pojazdów w martwym polu widzenia oraz monitorującymi ciśnienie powietrze w oponach, ogranicznik prędkości, czy wyższej jakości nagłośnienie. 

Ford Galaxy Titanium z dieslem 2.0 o mocy 150 KM i skrzynią manualną kosztuje od 170 550 zł. Wariant o mocy 190 KM to wydatek rzędu 188 050 zł. Dopłata do napędu AWD wynosi 9000 zł. Natomiast odmiana hybrydowa została wyceniona na 195 450 zł.

Na jakie oferty można liczyć na rynku wtórnym. W zależności od rocznika produkcji to średnio:

  • 2015: 44 400 zł,
  • 2016: 68 450 zł,
  • 2017: 59 900 zł,
  • 2018: 85 900 zł,
  • 2019: 100 000 zł*.

*dane na podstawie portalu autocentrum.pl

Volkswagen Touran

Oto jeszcze jedno auto rodzinne, które wyjątkowo mocno podbija serca kierowców w ostatnich latach. To samochód praktyczny i wygodny zarówno dla pasażerów, jak i kierowcy. W tym ostatnim przypadku szczególnie za sprawą pozycji siedzenia. Kolejny minivan od koncernu Volskwagena z oszczędnym silnikiem i komfortowymi fotelami.

Wnętrze Tourana skrojono idealnie na potrzeby rodziny z dziećmi. Wraz z ich rozwojem kabinę można do pewnego stopnia modyfikować - siedzenia środkowego rzędu w tym modelu są przesuwne, co pozwala na przystosowywanie przestrzeni do wielkości pasażerów i bagażu. W standardowym wyposażeniu dostępny jest również IsoFix, a niektóre wersje obejmują również dach panoramiczny. System wykrywający zmęczenia kierowcy oraz filtr alergenowy w trzystrefowej, automatycznej klimatyzacji to kolejne udogodnienia, na jakie można liczyć w Touranie.

PARAMETRWARTOŚĆ
Długość nadwozia4,4 m
Pojemność bagażnika (2 rzędy siedzeń)662 l
Rozstaw osi2678 mm
Pojemność baku60 l
Średnie spalanie*ok. 6,6/100 km
*przybliżone dane dla wersji benzynowej

W Touranie masz do wyboru dwa warianty benzynowe: 105 i 140 KM oraz trzy turbodiesle. Jeśli wraz z rodziną pokonujesz rocznie więcej niż 20 000 km, wersja 2.0 TDI 140 KM sprawdzi się najlepiej. Sprawdza się w trasie i to ze sporym obciążeniem, które nie wpłynie odczuwalnie na dynamikę jazdy.

Jak w każdym minivanie z prawdziwego zdarzenia, w drugim rzędzie siedzeń dostępne są trzy niezależne fotele. Dzięki płaskiemu tunelowi środkowemu łatwo zająć miejsce z tyłu, a pasażer siedzący na środkowym fotelu ma dużo miejsca na nogi. Co ważne, mocowania IsoFix dostępne są także w opcjonalnym rzędzie. Nieważne, czy wybierasz się na większe zakupy, czy na wypad weekendowy z całą rodziną albo dłuższe wakacje - Touran zmieści wszystko. 

Samochód dostępny jest  dwóch pakietach: 

  • Comfortline: od 139 890 zł,
  • Highline: od 145 190 zł*.

*dane na podstawie portalu autocentrum.pl

Ile natomiast możesz zaoszczędzić, decydując się na rodzinnego Tourana z rynku wtórnego? W zależności od rocznika to wydatek rzędu:

  • 2015: 57 550 zł,
  • 2016: 75 750 zł,
  • 2017: 66 000 zł,
  • 2018: 88 900 zł,
  • 2019: 91 999 zł,
  • 2020: 107 999 zł*.

*dane na podstawie portalu autocentrum.pl

Jak wybrać ubezpieczenie dla auta rodzinnego?

Jakie auto 7-osobowe wybrać? A może wystarczy Ci 5 miejsc w kabinie? Decyzja o wersji, wyposażeniu czy konkretnym modelu auta rodzinnego to jedno. W końcu na bezpieczeństwo przyszłych podróży wpływa także odpowiednio dobrana polisa OC oraz ewentualna dodatkowa ochrona samochodu i podróżujących.

Zanim podejmiesz spontaniczną decyzję o zakupie polisy w znanym Ci towarzystwie, skorzystaj z narzędzi takich jak kalkulator OC i AC. Dzięki niemu porównasz kilkanaście ofert ubezpieczenia i znajdziesz opcję optymalną zarówno pod względem zakresu ochrony, jak i Twojego budżetu.

Od czego zależy cena OC samochodu?

Tak jak w przypadku każdego innego pojazdu mechanicznego, tak i dla dużego auta rodzinnego ceny OC będą się wahać w zależności od kilku kluczowych czynników. 

Wiek kierowcy

Ubezpieczyciele przywiązują do tego ogromną wagę. W ich perspektywie młody, niedoświadczony lub mało doświadczony kierowca jest bardziej skłonny do brawurowej, nieostrożnej lub niepewnej jazdy, co może zwiększać ryzyko zdarzenia drogowego, a tym samym konieczności wypłaty odszkodowania.

Zwiększając wysokość składki dla kierowców w wieku od 18 do ok. 25 lat TU w pewien sposób zabezpieczają siebie. Nie oznacza to oczywiście, właściciel auta  w tym przedziale wiekowym nie znajdzie ofert, które będą dla niego satysfakcjonujące. W końcu wiek to tylko jeden z parametrów branych pod uwagę.

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Po pierwszym półroczu 2023 roku widać, jak aktualnie kształtuje się ta kwestia na rynku ubezpieczeń.

Jednak jeśli szukasz ubezpieczenia samochodu rodzinnego, prawdopodobnie masz już na swoim koncie przynajmniej kilka lat za kierownicą, a fakt, że masz dzieci będzie dla ubezpieczyciela sygnałem, że jeździsz ostrożniej.

Miejsce zamieszkania

Ocena ryzyka ubezpieczenia kierowcy pod względem miejsca zamieszkania może pójść znacznie dalej i obejmować konkretne miasto lub nawet dzielnicę. Jeśli przeprowadzisz się np. ze spokojnej okolicy do większej aglomeracji lub regionu, gdzie łatwiej o kolizję lub wypadek, cena OC na kolejny rok może się zaskoczyć wzrostem.

W okresie od stycznia do czerwca 2023 najwięcej za ubezpieczenie OC musieli zapłacić mieszkańcy Gdańska (średnio 698 zł), a najmniej Opola (476 zł).

Pojemność silnika

To pierwszy z parametrów technicznych auta, który ma znaczenie dla ubezpieczyciela. Im większe pojemność silnika, tym wyższa może być składka OC. Dlaczego? Auta o dużej mocy oznaczają większe rozwijane prędkości i ryzyko wypadku. W przypadku 7-osobowych aut rodzinnych jak minivany ta kwestia nie jest tak znacząca, jednak właściciele bardziej sportowych kombi czy SUV-ów mogą być zaskoczeni wysokością składki.

Marka pojazdu

Uważasz, że ma to znaczenia? Nie dla zakładu ubezpieczeń. Niektóre marki wręcz słyną z produkcji szybkich aut o imponujących osiągach, które dla rynku ubezpieczeń oznaczają prawdopodobne szkody i to w znaczniej liczbie. Nie bez powodu za ubezpieczenie OC wciąż najwięcej płacą właściciele BMW. W ofercie tej marki na próżno szukać minivana, ale SUV czy kombi są atrakcyjne również dla rodziny. Zaraz za BMW plasuje się jednak Audi, którego rodzinny model poznałeś powyżej. 

Pamiętaj! W przypadku obowiązkowego OC zakres ochrony będzie zawsze identyczny niezależnie od ceny proponowanej przez towarzystwo. To kwestia regulowana Ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu  Gwarancyjny. Przy wyborze powinieneś więc kierować się wyłącznie finansami. 

Czy warto wykupić dodatkową ochronę na wakacje?

Ubezpieczenie na wakacjach ma szczególne znaczenie – w końcu wyjeżdżając, chcesz wypocząć bez zmartwień czy stresu. A co jeśli jednak dojdzie do trudnej sytuacji na drodze lub w miejscu postoju? Na pewno chciałbyś liczyć na szybkie i skuteczne wsparcie. Jeśli wybierasz się na wakacje całą rodziną, kompleksowe ubezpieczenie auta bez wątpienia Ci się przyda.

Do wyboru masz choćby takie produkty, jak:

Przykładowo dzięki AC i ASS wykupionym przed wakacjami w Polsce lub za granicą:

  • unikniesz dodatkowych kosztów, jeśli będziesz uczestnikiem stłuczki czy wypadku,
  • uzyskasz zwrot kosztów, jeśli pokryjesz naprawę uszkodzenia auta z własnej kieszeni (również na skutek złych warunków pogodowych czy aktu wandalizmu),
  • dostaniesz zwrot kosztów, jeśli twój pojazd zostanie skradziony,
  • otrzymasz opiekę medyczną lub prawną,
  • zaoszczędzisz sobie stresu w trakcie wyjazdu.

Przeczytaj: Jedziesz na wakacje za granicą własnym autem? Pomyśl o ubezpieczeniu! | Rankomat.pl

Jak te  czynniki mogą skupiać się w jednej cenie? Wysokość składki OC czy innej typu ochrony to zawsze wypadkowa ich wszystkich, również w przypadku dużego, rodzinnego samochodu. Jeśli skrupulatnie wprowadzisz dane swoje i pojazdu do kalkulatora online, po chwili będziesz już analizować wszystkie dostępne oferty z aż 19 TU  w Polsce.

Zobacz ile dzięki porównywarce ofert zaoszczędził 45-letni Jan z Gliwic, chcący kupić wyłącznie samo OC dla swojego Sharana.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
522,00 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
731,00 zł rata od 237 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
808,00 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
947,51 zł rata od 559,03 zł
Balcia Insurance
522,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
731,00 złrata od 237.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
808,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
947,51 złrata od 559.03 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Wiedział, że niezależnie od wybranego TU zakres ubezpieczenia OC będzie taki sam, dlatego mógł skupić się cenie polisy. Na porównaniu w Internecie zaoszczędził prawie 400 zł na samym OC.

A co jeśli jako rodzic trójki dzieci zechcesz ubezpieczyć Forda Galaxy na wakacyjny wyjazd, uwzględniając pełny pakiet ochronny? Oto kilka propozycji. W przypadku ubezpieczeń dodatkowych ich zakres podlega już jednak indywidualnej regulacji przez towarzystwa, więc kluczem do sukcesu jest znalezienie optymalnej dla Ciebie i bliskich ochrony bez pustoszenia kieszeni. To możliwe!

45-letni właściciel Forda Galaxy z 201 roku dostał w porównywarce oferty różniące się o ok. 800 zł. 

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
2180,18 zł rata od 760,78 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
2225,00 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
2749,00 zł rata od 885 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
2819,95 zł rata od 1663,77 zł
Link4
2180,18 złrata od 760.78 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
2225,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
2749,00 złrata od 885.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
2819,95 złrata od 1663.77 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Interesuje Cię auto rodzinne 7-osobowe? Jak widzisz, na rynku znajdziesz szeroką gamę pojazdów w dziesiątkach wersji i modeli. Określ, na których cechach tego typu pojazdu zależy Ci najbardziej. A jeśli jesteś o krok od transakcji zakupu, pamiętaj o obowiązkowym ubezpieczeniu OC! Jeśli przy zakupie na rynku wtórnym zapomnisz o tej kwestii, kara za ewentualny brak OC lub przerwa w jego ciągłości może być dotkliwa. W drugiej połowie 2023 roku za niemal 3 dni zwłoki obowiązuje kara w wysokości ponad 7200 zł.

Porównaj ceny OC i AC

Transakcję ubezpieczeniową za pośrednictwem porównywarek przeprowadzić można w dowolnym miejscu i czasie – są one dostępne 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Co więcej, ubezpieczenie kupione zdalnie można rozwiązać w ciągu 30 dni. Jeśli w tym czasie pojawi się jakaś promocja i znajdzie się lepszą ofertę, można odstąpić od umowy i odzyskać pieniądze bez żądnych opłat czy potrąceń.

Warto wiedzieć!

  1. Podróż z dużą rodziną wymaga planowania i przygotowania, a kluczowym elementem jest duże auto rodzinne. Samochód rodzinny powinien być przede wszystkim duży i bezpieczny, zapewniając odpowiednią przestrzeń dla pasażerów i ich rzeczy.
  2. Wybierając auto rodzinne, zwróć uwagę na systemy bezpieczeństwa, takie jak ABS, ASR, ESP i poduszki powietrzne. Liczą się również udogodnienia w samochodzie, takie jak uchwyty na kubki, rozkładane stoliki, schowki, indywidualne lampki czy złącza USB.
  3. Aby z powodzeniem zamontować trzy foteliki dziecięce w drugim rzędzie siedzeń, do dyspozycji musisz mieć nie standardową kanapę, ale trzy niezależne fotele, najlepiej z systemem IsoFix - taki układ możesz spotkać we wszystkich minvanach i niektórych SUV-ach.
  4. Cena ubezpieczenia samochodu to wypadkowa szeregu różnych czynników dotyczących zarówno właściciela (wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny), jak i pojazdu (pojemność silnika, marka, wiek).

FAQ - najczęściej zadawane pytana o auto rodzinne

  1. Jaki samochód rodzinny kupić - nowy czy używany?

    Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz. Nowy samochód daje ci możliwość rozszerzenia standardowego wyposażenia o dodatki, które zwiększą komfort i poczucie bezpieczeństwa jazdy. To oczywiście kosztuje. Z drugiej strony samochód z pewną historią przebiegu, zwłaszcza od prywatnego właściciela, to w pewnym sensie wizytówka trwałości i dobrej jakości modelu sama w sobie.

  2. Które elementy wyposażenia mają największe znaczenie w autach rodzinnych?

    W podróżowaniu z małymi dziećmi największe znaczenie ma system IsoFix w fotelach. Dzięki niemu realnie zwiększasz bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów i możesz skupić się na jeździe. Podróż w większej grupie to także większy i liczniejszy bagaż. Jednym z ciekawych udogodnień w tym względzie jest funkcja automatycznego otwierania tylnej klapy. To jednak tylko przykłady - takich opcji, które docenia rodziny jest znacznie więcej zarówno w dużych kombi czy SUV-ach, jak i minivanach.

  3. Czy można kupić duże auto rodzinne do 30 tys. złotych?

    Tak i to nawet dla rodziny w modelu 2+2. Do tych większych modeli należy m.in. Renault Espace czy Citroen C GRAN Picasso z roczników 2010-2014. W tym budżecie zmieści się także druga generacja Forda Galaxy.

  4. Czy towarzystwa ubezpieczeniowe udzielają zniżek na polisę dla rodzin?

    Niektóre firmy ubezpieczeniowe rzeczywiście stosują zniżki dla rodzin, o ile połączy się ubezpieczenie samochodu z innymi polisami. ==

  5. Które samochody rodzinne są wygodniejsze – SUV-y czy Minivany?

    Każdy z tych typów nadwozia ma swoje wady i zalety. Jednak dość znaczącą przewagą SUV-ów nad minivanami są ich możliwości jezdne, nawiązujące do dawnych aut terenowych. Takim autem możesz śmiało wjechać na wyboistą polną drogę, dojechać po łące nad brzeg jeziora czy pokonać zaśnieżony odcinek w drodze na stok narciarski. Z kolei w minivanach wnętrza projektowane są z naczelną myślą dotyczącą komfortu przestrzeni - zarówno osobowej, jak i bagażowej, czego brakuje w niektórych pojazdach typu SUV.

  6. Czym różni się Volkswagen Sharan od Tourana?

    To dwa minivany od Volkswagena, które do złudzenia są do siebie podobne. Wystarczy jednak lepiej przyjrzeć się ich bryłom - w przypadku Sharana są to nieco łagodniejsze kształty, zwłaszcza w tylnej części pojazdu. To jednak dopiero początek. Aby dostrzec więcej różnic należy zajrzeć do technicznej specyfikacji oby modeli i wziąć pod uwagę m.in. rozstaw osi, wagę, emisję dwutlenku węgla, pojemność silnika czy zbiornika paliwa.