Powrót to kraju, czyli tak zwane koszty repatriacji to usługa, której nie zrefunduje Ci EKUZ. Będziesz musiał pokryć je sam - i to niezależnie, czy potrzebujesz specjalistycznego transportu medycznego czy wracasz po pobycie w szpitalu zwykłym samochodem lub samolotem rejsowym. Koszty repatriacji pokrywa jednak ubezpieczenie turystyczne. 

To usługa oferowana w ramach kosztów leczenia. Jeśli z powodów zwrotnych lub przedłużonego pobytu za granicą przepadnie Ci możliwość powrotu do Polski, towarzystwo zorganizuje Ci repatriację. Sprawdzamy, na co można liczyć w ramach tego ubezpieczenia i na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy.

Co to takiego koszty repatriacji?

W ogólnych warunkach ubezpieczenia każdego towarzystwa ubezpieczeniowego czytamy, że repatriacja to pokrycie kosztów powrotu ubezpieczonego do kraju po wypadku lub chorobie za granicą, inaczej nazywana transportem międzynarodowym lub transportem medycznym. Słowem – z kraju pobytu zostaniesz przewieziony do Polski, jeśli Twój stan zdrowia nie pozwala Ci na „normalną” podróż.

Przykład

Młody Polak wyjechał do Sierra Leone do pracy w restauracji. Miał dobrze zarobić i wrócić do kraju. Niestety stało się inaczej - 23-latek zmarł na malarię. Matka chciała sprowadzić ciało syna do Polski - koszt takiej usługi wyniósł 60 000 zł. Gdyby mężczyzna ubezpieczył się przed wyjazdem, sprowadzenie zwłok do kraju opłaciło by towarzystwo ubezpieczeniowe.

Jak działa ubezpieczenie kosztów repatriacji?

Transport dopasowany jest: po pierwsze do długości podróży (wiadomo, że z USA powrót będzie samolotem, a nie statkiem), a po drugie do stanu zdrowia przewożonego pacjenta. Najczęściej wybieraną opcją repatriacji jest samolot, helikopter lub karetka. Zwykle w takiej podróży powrotnej towarzyszyć Ci będzie lekarz lub pielęgniarka.

Ile wynoszą koszty repatriacji i kto je pokrywa?

Bilet lotniczy, użycie helikoptera czy przewóz karetką to bardzo wysokie koszta, zwłaszcza gdy ubezpieczonego transportuje się z oddalonego kraju od Polski. Zazwyczaj zaczynają się od kilku tysięcy złotych (np. repatriacja z Czech czy Słowacji karetką), a mogą sięgnąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych (np. samolot z USA).

Tak czy owak są to wysokie sumy i nie są one refundowane w żaden sposób, nawet przez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Poniesiesz je sam, z własnej kieszeni, chyba że wykupisz wcześniej ubezpieczenie, które pokrywa koszty transportu do określonej sumy.

Przykład

Pan Jan, klient Mondial Assistance wyjechał na wakacje na Wyspy Kanaryjskie. Tam niestety doznał zawału serca. Pobyt w Hiszpanii wydłużył się, bilet powrotny przepadł. Gdy zagrożenie życia minęło, mężczyzna mógł wrócić do Polski, ale odpowiednim samolotem, w asyście medycznej. Ubezpieczyciel wycenił koszt leczenia i powrotu do kraju na 150 000 zł.

Prywatne firmy organizujące sanitarny transport medyczny informują, że koszt przewozu pacjenta z jednego z europejskich państw do Polski oscyluje od 30 000 zł do 100 000 zł. 

Koszty repatriacji a koszty leczenia

Koszty powrotu do kraju stanowią część kosztów leczenia. Każdy, kto posiada standardową polisę turystyczną na wyjazd za granicę ma w jej ramach koszty leczenia, a w nich uwzględnione koszty repatriacji. Jest to integralna część każdego ubezpieczenia tego typu. Musisz jednak pamiętać, że koszty leczenia, a więc w tym koszty powrotu do kraju są pokrywane do określonej sumy.

Wypowiedź eksperta

Jeśli wybierasz się w podróż poza Europę, wybierz polisę z kosztami leczenia z sumą gwarantowaną przynajmniej na 50 000 euro. Wybierając się na narty czy snowboard do Austrii, Szwajcarii czy Włoch, też musisz pomyśleć o większej sumie kosztów leczenia, bo i ryzyko wypadku wówczas wzrasta.
Patrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Co obejmuje ubezpieczenie kosztów repatriacji?

W ramach ubezpieczenia od kosztów repatriacji towarzystwo ubezpieczeniowe gwarantuje Ci pomoc w zorganizowaniu takiego transportu oraz pokrycie jego kosztów. Możesz liczyć też na przewóz z miejsca wypadku lub w razie nagłego zachorowania do najbliższej placówki służby zdrowia. Często jednak dodawana jest uwaga, że ma to być transport typowo sanitarny.

Poza tym koszty repatriacji to także:

 • transport do innej placówki służby zdrowia za granicą, ale tylko wówczas gdy jest to zgodne z zaleceniem lekarza prowadzącego leczenie wydanym na piśmie,

 • powrót do kraju w warunkach zgodnych z zaleceniami lekarza prowadzącego leczenie, do miejsca zamieszkania ubezpieczonego lub placówki służby zdrowia (tylko wtedy gdy wymaga tego stan jego zdrowia),

 • transport zwłok w razie śmierci do kraju zamieszkania.

Kto zapłaci za powrót do kraju?

W sytuacji, gdy osoba chora lub zmarła nie posiadała ubezpieczenia, to za transport medyczny płaci sam poszkodowany, zaś transport zwłok opłaca najbliższa rodzina. Jeśli jednak wykupiona została polisa turystyczna, to wówczas organizacją powrotu i pokryciem wszystkich kosztów zajmie się towarzystwo ubezpieczeniowe.

Czy opłacony jest powrót do kraju czy do miejsca zamieszkania?

Towarzystwo zapewnia transport do miejsca zamieszkania, czyli do kraju, w którym podlegasz ubezpieczeniu społecznemu na podstawie zezwolenia na osiedlenie się lub zaświadczenia o prawie pobytu lub obywatelstwa. Ubezpieczyciel zorganizuje nie tylko Twój przyjazd przy powrót na teren Polski, ale też zapewni transport z lotniska czy bezpośrednio pod adres zamieszkania.

Transport sanitarny za granicą a repatriacja - czym to się różni?

Transport sanitarny dotyczy przewozu między placówkami medycznymi lub zabrania Cię z miejsca wypadku do szpitala. Repatriacja to powrót do kraju, często w asyście medycznej. Oba te elementy są pokrywane w ramach ubezpieczenia turystycznego. Towarzystwo opłaci zarówno przejazd karetką między szpitalami za granicą, jak również transport powrotny do Polski.

Transport zwłok - kto go organizuje i opłaca?

Obowiązek sprowadzenia ciała do kraju spoczywa na rodzinie zmarłego. Jeśli, jednak miał on ubezpieczenie, to kosztami i organizacją transportu zwłok zajmie się towarzystwo. Można liczyć na pokrycie wszystkich opłat do wysokości sumy gwarantowanej.

Należy zgon bliskiego złościć do ubezpieczyciela, u którego zakupiono polisę. Konieczne może być dostarczenie niezbędnych dokumentów, w tym aktu zgonu. Formę i termin transportu zwłok wybiera samo towarzystwo. Niemniej jednak w celu uzgodnienia szczegółów firma skontaktuje się z rodziną zmarłego.

Transport dla bliskich ubezpieczonego - kto za to zapłaci?

W przypadku, gdy z osobą poszkodowaną lub zmarłą podróżowała rodzina, to w większości przypadków koszty transportu powrotnego dla nich również zostaną opłacone. Warto jednak dokładnie sprawdzić, czy taka opcja znajduje się w pakiecie Assistance i co zapewnia posiadana polisa.

Często ubezpieczyciele oferują przyjazd innej osoby - np. do opieki na dziećmi czy kontynuowania podróży, jeśli wypadkowi uległa osoba będąca jedynym kierowcą. 

Jaka powinna być suma ubezpieczenia kosztów repatriacji?

Zwykle koszty repatriacji są pokrywane do wysokości sumy gwarantowanej kosztów leczenia. Te kwoty są różne - w zależności od wybranej oferty. W naszym kalkulatorze znajdziesz polisy z kosztami leczenia od 80 000 złotych do 40 000 000 złotych. Pamiętaj, że z tej kwoty opłacane jest także leczenie i pobyt w szpitalu, transport sanitarny, zakup leków czy operacje, badania i zabiegi.

Uwaga!

Wiele towarzystw informuje w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia lub w karcie produktu, do jakiej kwoty pokrywa transport powrotny do kraju - czy jest to osobna suma czy rozliczana w ramach kosztów leczenia.

Zdecyduj się zatem na wyższe kwoty - od 30 000 do 50 000 euro w przypadku wyjazdów do krajów Europy. Jeśli podróżujesz do pozostałych państw świata wybierz ubezpieczenie z sumą gwarantowaną od 50 000 euro wzwyż. W przypadku krajów słynących z wysokich kosztów leczenia i położonych daleko od Polski (jak USA, Australia, Japonia, Kanada czy Nowa Zelandia) najlepiej zdecydować się na możliwie najwyższy wariant.

Ile kosztuje ubezpieczenie z kosztami repatriacji?

Ubezpieczenie kosztów transportu powrotnego do kraju jest częścią całej polisy turystycznej. A jej koszt zależny jest od wielu czynników: tego w jaki region wyjeżdżasz, na jaki okres, w jakim jesteś wieku i czy planujesz dodatkowe aktywności fizyczne (np. uprawianie narciarstwa wiąże się z koniecznością wybrania pakietu pokrywającego koszty ratownictwa oraz zawierającego rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka).

Cenę polisy podróżnej sprawdzisz w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.Dzięki temu rozwiązaniu masz możliwość porównania różnych ofert, różnych ubezpieczycieli oraz dopasowania optymalnego ubezpieczenie do swoich własnych potrzeb. Koszt takiej polisy zaczyna się od 20–30 zł za tygodniowy pobyt za granicą.

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
81,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
81,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

W ramach polisy masz nie tylko zapewnione koszty leczenia z repatriacją, ale i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego, pomoc prawną, medyczną, informacyjną i finansową (Assistance) czy OC w życiu prywatnym.

Wróć do kraju – bezpiecznie i za darmo!

Czasem wydaje się nam, że wszystko, co złe przydarza się innym, zwłaszcza gdy chodzi o wypadki czy kłopoty ze zdrowiem za granicą. A przecież nigdy nie mamy pewności, czy nas coś nie spotka w podróży. Dlatego lepiej zadbaj o to, by i leczenie, jak i transport powrotny do Polski mieć zapewniony i opłacony w ramach ubezpieczenia.

W końcu kilkadziesiąt złotych to żaden wydatek w porównaniu do kosztów pomocy za granicą liczonych w tysiącach euro.

Co warto wiedzieć?

 1. Koszty repatriacji to wszelkie opłaty związane z powrotem do kraju po wypadku lub chorobie za granicą.
 2. Polisa gwarantuje je w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia.
 3. Sprowadzenie ciała lub przewóz chorego z powrotem do kraju może kosztować od 30 000 zł do 100 000 zł.
 4. Polisę pokrywającą te koszty można mieć od około 4 zł dziennie. 
 5. Znajdziesz ją i kupisz ją online w naszym kalkulatorze.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje powrót do kraju?

  Są to bardzo różne sumy, uzależnione od rodzaju transportu. Prywatne firmy organizujące sanitarny transport medyczny informują, że koszt przewozu pacjenta z jednego z europejskich państw do Polski oscyluje od 30 000 zł do 100 000 zł. 

 2. Kto pokrywa koszty repatriacji?

  Jeśli osoba wyjeżdżająca z Polski posiadała ubezpieczenie turystyczne, wówczas koszty powrotu do kraju czy ewentualnego sprowadzenia zwłok pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli jednak nie miała ona polisy, koszt organizacji transportu spadanie na poszkodowanego, a w przypadku jego śmierci - na najbliższą rodzinę.

 3. Jak wykupić ubezpieczenie od kosztów repatriacji?

  Jest to element kosztów leczenia znajdujący się w każdej polisie turystycznej. Koszty powrotu do kraju zostaną jednak pokryte do wysokości sumy gwarantowanej. Taki ubezpieczenie można mieć od 4 zł dziennie.