Młody Polak wyjechał do Sierra Leone do pracy w restauracji. Miał dobrze zarobić i wrócić do kraju. Niestety stało się inaczej - 23-latek zmarł na malarię. Matka chce sprowadzić ciało syna do Polski - kosztuje to, bagatela, 60 000 zł... Gdyby mężczyzna ubezpieczył się przed wyjazdem, sprowadzenie zwłok do kraju opłaciło by towarzystwo ubezpieczeniowe.

Niestety brak polisy spowodował, że to najbliższa rodzina musi opłacić transport powrotny do kraju. Podobnie zdarza się też w mniej tragicznych przypadkach - jak wypadek czy choroba. Pan Jan, klient Mondial Assistance wyjechał na wakacje na Wyspy Kanaryjskie. Tam niestety doznał zawału serca.

Pobyt w Hiszpanii wydłużył się, bilet powrotny przepadł. Gdy zagrożenie życia minęło, mężczyzna mógł wrócić do Polski, ale odpowiednim samolotem, w asyście medycznej. Ubezpieczyciel wycenił koszt leczenia i powrotu do kraju na 150 000 zł.

Co to takiego koszty repatriacji?

W ogólnych warunkach ubezpieczenia każdego towarzystwa ubezpieczeniowego czytamy, że repatriacja to pokrycie kosztów powrotu ubezpieczonego do kraju po wypadku lub chorobie za granicą, inaczej nazywana transportem międzynarodowym lub transportem medycznym. Słowem – z kraju pobytu zostaniesz przewieziony do Polski, jeśli Twój stan zdrowia nie pozwala Ci na „normalną” podróż.

Jak działa ubezpieczenie kosztów repatriacji?

Transport dopasowany jest: po pierwsze do długości podróży (wiadomo, że z USA ubezpieczonego będzie się transportowało samolotem, a nie statkiem), a po drugie do stanu zdrowia przewożonego pacjenta. Najczęściej wybieraną opcją repatriacji jest samolot, helikopter lub karetka. Zwykle ubezpieczonemu w takiej podróży powrotnej towarzyszy lekarz lub pielęgniarka.

Ile wynoszą koszty repatriacji i kto je pokrywa?

Bilet lotniczy, użycie helikoptera czy przewóz karetką to bardzo wysokie koszta, zwłaszcza gdy ubezpieczonego transportuje się z oddalonego kraju od Polski. Zazwyczaj zaczynają się od kilku tysięcy złotych (np. repatriacja z Czech czy Słowacji karetką), a mogą sięgnąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych (np. samolot z USA).

Tak czy owak są to wysokie sumy i nie są one refundowane w żaden sposób, nawet przez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ponosi je pacjent, chyba że posiada on ubezpieczenie, które pokrywa koszty transportu do określonej sumy.

Prywatne firmy organizujące sanitarny transport medyczny informują, że koszt przewozu pacjenta z jednego z europejskich państw do Polski oscyluje od 30 000 zł do 100 000 zł. 

Koszty repatriacji a koszty leczenia

Koszty powrotu do kraju stanowią część kosztów leczenia. Każdy, kto posiada standardową polisę turystyczną na wyjazd za granicę ma w jej ramach koszty leczenia, a w nich uwzględnione koszty repatriacji. Jest to integralna część każdego ubezpieczenia tego typu. Warto jednak pamiętać, że koszty leczenia, a więc w tym koszty powrotu do kraju są pokrywane do określonej sumy.

Jadąc w podróż poza Europę, trzeba wybrać polisę z kosztami leczenia z sumą gwarantowaną przynajmniej na 50 000 euro. Wybierając się na narty czy snowboard do Austrii, Szwajcarii czy Włoch, też trzeba pomyśleć o większej sumie kosztów leczenia, bo i ryzyko wypadku wówczas wzrasta.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Co obejmuje ubezpieczenie kosztów repatriacji?

W ramach ubezpieczenia od kosztów repatriacji towarzystwo ubezpieczeniowe gwarantuje pomoc w zorganizowaniu takiego transportu oraz pokrycie jego kosztów. Można liczyć też na przewóz ubezpieczonego z miejsca wypadku lub nagłego zachorowania do najbliższej placówki służby zdrowia. Często jednak dodawana jest uwaga, że ma to być transport typowo sanitarny. Poza tym koszty repatriacji to także:

 • transport do innej placówki służby zdrowia za granicą, ale tylko wówczas gdy jest to zgodne z zaleceniem lekarza prowadzącego leczenie wydanym na piśmie,

 • powrót do kraju w warunkach zgodnych z zaleceniami lekarza prowadzącego leczenie, do miejsca zamieszkania ubezpieczonego lub placówki służby zdrowia (tylko wtedy gdy wymaga tego stan jego zdrowia),

 • transport zwłok w razie śmierci do kraju zamieszkania.

Kto zapłaci za powrót do kraju?

W sytuacji, gdy osoba chora lub zmarła nie posiadała ubezpieczenia, to za transport medyczny płaci sam poszkodowany, zaś transport zwłok opłaca najbliższa rodzina. Jeśli jednak wykupiona została polisa turystyczna, to wówczas organizacją powrotu i pokryciem wszystkich kosztów zajmie się towarzystwo ubezpieczeniowe.

Czy opłacony jest powrót do kraju czy do miejsca zamieszkania?

Towarzystwo zapewnia transport do miejsca zamieszkania, czyli do kraju, w którym ubezpieczony podlega ubezpieczeniu społecznemu na podstawie zezwolenia na osiedlenie się lub zaświadczenia o prawie pobytu lub obywatelstwa. Ubezpieczyciel zorganizuje nie tylko przyjazd przy powrót na teren Polski, ale też zapewni transport z lotniska czy bezpośrednio pod adres zamieszkania.

Transport sanitarny za granicą a repatriacja - czym to się różni?

Transport sanitarny dotyczy przewozu między placówkami medycznymi lub zabrania poszkodowanego z miejsca wypadku do szpitala. Repatriacja to powrót do kraju, często w asyście medycznej. Oba te elementy są pokrywane w ramach ubezpieczenia turystycznego. Towarzystwo opłaci zarówno przejazd karetką między szpitalami za granicą, jak również transport powrotny do Polski.

Transport zwłok - kto go organizuje i opłaca?

Obowiązek sprowadzenia ciała do kraju spoczywa na rodzinie zmarłego. Jeśli, jednak miał on ubezpieczenie, to kosztami i organizacją transportu zwłok zajmie się towarzystwo. Można liczyć na pokrycie wszystkich opłat do wysokości sumy gwarantowanej. Należy zgon bliskiego złościć do ubezpieczyciela, u którego zakupiono polisę. Konieczne może być dostarczenie niezbędnych dokumentów, w tym aktu zgonu.

Formę i termin transportu zwłok wybiera samo towarzystwo. Niemniej jednak w celu uzgodnienia szczegółów firma skontaktuje się z rodziną zmarłego.

Transport dla bliskich ubezpieczonego - kto za to zapłaci?

W przypadku, gdy z osobą poszkodowaną lub zmarłą podróżowała rodzina, to w większości przypadków koszty transportu powrotnego dla nich również zostaną opłacone. Warto jednak dokładnie sprawdzić, czy taka opcja znajduje się w pakiecie Assistance i co zapewnia posiadana polisa. Często ubezpieczyciele oferują przyjazd innej osoby - np. do opieki na dziećmi czy kontynuowania podróży, jeśli wypadkowi uległa osoba będąca jedynym kierowcą. 

Jaka powinna być suma ubezpieczenia kosztów repatriacji?

Zwykle koszty repatriacji są pokrywane do wysokości sumy gwarantowanej kosztów leczenia. Te kwoty są różne - w zależności od wybranej oferty. W naszym kalkulatorze można znaleźć polisy z kosztami leczenia od 80 000 złotych do 40 000 000 złotych. Warto jednak pamiętać, że z tej kwoty opłacane jest także leczenie i pobyt w szpitalu, transport sanitarny, zakup leków czy operacje, badania i zabiegi.

Najlepiej więc decydować się na wyższe kwoty - od 30 000 do 50 000 euro w przypadku wyjazdów do krajów Europy. Podróżujący do pozostałych państw świata powinni decydować się na ubezpieczenie z kosztami od 50 000 euro wzwyż. W przypadku krajów słynących z wysokich kosztów leczenia i położonych daleko od Polski (jak USA, Australia, Japonia, Kanada czy Nowa Zelandia) najlepiej zdecydować się na możliwie najwyższy wariant.

Ile kosztuje ubezpieczenie z kosztami repatriacji?

Ubezpieczenie kosztów transportu powrotnego do kraju jest częścią całej polisy turystycznej. A jej koszt zależny jest od wielu czynników: tego w jaki region się wyjeżdża, na jaki okres, w jakim jest się wieku i czy planuje się dodatkowe aktywności fizyczne (np. uprawianie narciarstwa wiąże się z koniecznością wybrania pakietu pokrywającego koszty ratownictwa oraz zawierającego rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka).

Cenę polisy podróżnej można sprawdzić w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Dzięki temu rozwiązaniu mamy możliwość porównania różnych ofert, różnych ubezpieczycieli oraz dopasowania ubezpieczenie optymalne do swoich własnych potrzeb. Koszt takiej polisy zaczyna się od 20–30 zł za tygodniowy pobyt za granicą.

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
90 465 zł
Ratownictwo
36 186 zł
Bagaż
-
39,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł
AXA Assistance
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
54,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów pandemia Covid-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
135 698 zł
Ratownictwo
22 616 zł
Bagaż
1 357 zł
63,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportówpandemia Covid-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportówpandemia Covid-19
Wakacje zagraniczne
Wiener
39,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
90 465 zł
Ratownictwo
36 186 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł
AXA Assistance
54,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów pandemia Covid-19
Europa Ubezpieczenia
63,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
135 698 zł
Ratownictwo
22 616 zł
Bagaż
1 357 zł
Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportówpandemia Covid-19
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportówpandemia Covid-19

W ramach polisy ma się nie tylko zapewnione koszty leczenia z repatriacją, ale i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego, pomoc prawną, medyczną, informacyjną i finansową (Assistance) czy OC w życiu prywatnym.

Wróć do kraju – bezpiecznie i za darmo!

Czasem wydaje się nam, że wszystko, co złe przydarza się innym, zwłaszcza gdy chodzi o wypadki czy kłopoty ze zdrowiem za granicą. A przecież nigdy nie mamy pewności, czy nas coś nie spotka w podróży. Dlatego lepiej zadbać o to, by i leczenie, jak i transport powrotny do Polski mieć zapewniony i opłacony w ramach ubezpieczenia.

W końcu kilkadziesiąt złotych to żaden wydatek w porównaniu do kosztów pomocy za granicą liczonych w tysiącach euro.

Co warto wiedzieć?

 1. Koszty repatriacji to wszelkie opłaty związane z powrotem do kraju po wypadku lub chorobie za granicą.
 2. Polisa gwarantuje je w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia.
 3. Sprowadzenie ciała lub przewóz chorego z powrotem do kraju może kosztować od 30 000 zł do 100 000 zł.
 4. Polisę pokrywającą te koszty można mieć od 3 zł dziennie. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje powrót do kraju?

  Są to bardzo różne sumy, uzależnione od rodzaju transportu. Prywatne firmy organizujące sanitarny transport medyczny informują, że koszt przewozu pacjenta z jednego z europejskich państw do Polski oscyluje od 30 000 zł do 100 000 zł. 

 2. Kto pokrywa koszty repatriacji?

  Jeśli osoba wyjeżdżająca z Polski posiadała ubezpieczenie turystyczne, wówczas koszty powrotu do kraju czy ewentualnego sprowadzenia zwłok pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli jednak nie miała ona polisy, koszt organizacji transportu spadanie na poszkodowanego, a w przypadku jego śmierci - na najbliższą rodzinę.

 3. Jak wykupić ubezpieczenie od kosztów repatriacji?

  Jest to element kosztów leczenia znajdujący się w każdej polisie turystycznej. Koszty powrotu do kraju zostaną jednak pokryte do wysokości sumy gwarantowanej. Taki ubezpieczenie można mieć od 3 zł dziennie.