Może zdarzyć się, że powrót z podróży nie będzie wyglądał tak jak sobie to zaplanowałeś. Choroba czy nieszczęśliwy wypadek mogą spowodować, że będziesz potrzebował transportu medycznego. Przelot samolotem z miejscem na złamaną nogę czy podróż karetką w asyście lekarza nie należą do najtańszych usług. 

EKUZ nie pokrywa kosztów transportu powrotnego do kraju w żadnej formie. Jeśli będziesz musiał skorzystać z takiego wsparcia, za całość zapłacisz z własnej kieszeni. Chyba, że wcześniej wykupiłeś polisę turystyczną.

Co to jest transport medyczny w ubezpieczeniu turystycznym?

Transport medyczny jest opłacany w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia. Każda polisa podróżna pokrywa przede wszystkim wszystkie wydatki związane z opieką medyczną za granicą.

Towarzystwa ubezpieczeniowe do wysokości sumy gwarantowanej opłacają:

 • transport do placówki medycznej, np. z miejsca wypadku,
 • transport między placówkami medycznymi – jeśli wymagasz dalszej konsultacji lub hospitalizacji w innym szpitalu,
 • transport medyczny do miejsca zamieszkania – jeśli nie jesteś w stanie wrócić do domu zaplanowanym środkiem transportu, np. nie dasz rady prowadzić samochodu,
 • transport medyczny do kraju zamieszkania – jeśli masz ograniczoną sprawność ruchową i wymagasz asysty medycznej w podróży oraz dalszego leczenia w polskiej placówce.

Pokrycie kosztów leczenia uwzględnia także organizację podróży dla osób towarzyszących oraz transport zwłok.

Uwaga! Pokrycie kosztów leczenia jest zapewniane do wysokości sumy gwarantowanej. Czasem jednak ubezpieczyciele określają do jakiej kwoty będzie realizowany transport. Takie zapisy znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Transport medyczny a EKUZ – dlaczego karta nie wystarczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala Ci korzystać z opieki zdrowotnej w krajach należących do Unii Europejskiej oraz EFTA. Nie refunduje jednak wszystkich usług, a jedynie te które w danym kraju są dostępne w ramach publicznej służby zdrowia.

W niektórych państwach za transport karetką po kraju trzeba dodatkowo dopłacić. Co więcej, w każdym z krajów, które honorują EKUZ transport powrotny do kraju w jakiejkolwiek formie nie jest pokrywany. NFZ na swojej stronie informuje:

Przepisy unijne co do zasady nie przewidują możliwości transportu sanitarnego pacjenta z innego państwa UE/EFTA do Polski. Oznacza to, że koszt transportu pokrywa pacjent.

Jeśli będziesz musiał organizować dla siebie lub dla bliskiej osoby powrót do Polski z zagranicy po wypadku czy pobycie w szpitalu, wszystkie koszty pokryjesz z własnej kieszeni lub zrefunduje Ci je indywidualne ubezpieczenie turystyczne.

W wyjątkowych sytuacjach NFZ może zgodzić się na pokrycie kosztów transportu. To jednak jednostkowe sytuacje, które muszą być odpowiednio umotywowane. O taka refundację należy złożyć wniosek i oczekiwać na jego rozpatrzenie, co wydłuży całą procedurę. Transport trzeba nadal zorganizować samemu – NFZ pokryje tylko jego koszty. Nie dotyczy to przewozu zwłok.

Uwaga! Za koszty transportu medycznego zapłacisz także w krajach nie należących do UE i EFTA.

Co zapewnia ubezpieczenie turystyczne z transportem medycznym?

Ubezpieczenie turystyczne to przede wszystkim pokrycie kosztów leczenia. W ramach tego elementu do wysokości sumy możesz liczyć na transport do placówki medycznej, przewóz sanitarny między placówkami, transport helikopterem, powrót do kraju lub miejsca zamieszkania oraz transport zwłok.

Poza tym koszty leczenia obejmują również takie usługi, jak:

 • pobyt w szpitalu,
 • wizyty lekarskie,
 • badania,
 • zabiegi i operacje,
 • zakup leków i środków opatrunkowych,
 • Assistance – informacyjna pomoc medyczna.

Dotyczy to zarówno leczenia w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Często w ramach kosztów leczenia pokrywane są również koszty ratownictwa – czyli akcje poszukiwawcze w górach, nad morze, w jaskiniach wraz z transportem śmigłowcem.

Uwaga! Większość ubezpieczycieli koszty ratownictwa oferuje w polisie jako osobny element.

Jakie koszty pokryje ubezpieczeniem turystyczne z transportem medycznym?

W ramach tego elementu ubezpieczenie możesz liczyć, że towarzystwo zajmie się organizacją i opłaceniem odpowiedniego do Twojego stanu zdrowia transportu.

Przykład: Pan Marcin w czasie wakacji w Hiszpanii złamał nogę nad basenem. Z powodu gipsu oraz ograniczonej sprawności wymagał specjalnego miejsca w samolocie. Na szczęście miał ubezpieczenie turystyczne. Ubezpieczyciel pokrył koszty zakupu biletu.

Transport nie może przekroczyć jednak sumy gwarantowanej, którą ustaliło towarzystwo w OWU. Bardzo często z tej sumy pokrywane jest też leczenie i hospitalizacja, zakup leków oraz organizacja przyjazdu bliskich.  

Przykład: Pani Alina w czasie odwiedzin u rodziny w Niemczech doznała udaru. Jej stan się ustabilizował i mogła być leczona dalej w Polsce, jednak wymagała odpowiednich warunków podróży. Ubezpieczyciel zorganizował transport sanitarny w asyście medycznej. Kobieta posiadała ubezpieczenie turystyczne z sumą gwarantowaną na 20 000 euro. Leczenie w prywatnej placówce pochłonęło jednak 18 000 euro. Koszt transportu wyniósł 5 000 euro. Rodzina pani Malwiny musiał dopłacić do transportu 3 000 euro.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego z transportem medycznym?

Kupując ochronę na czas wyjazdu, zadbaj by ubezpieczenie turystyczne opiewało na odpowiednio wysoką kwotę kosztów leczenia. Na terenie Europy ta suma nie powinna być niższa niż 30 000 euro. W pozostałych krajach świata powinieneś zdecydować się na kwotę nie mniejsza niż 50 000 euro.

Jeśli podróżujesz do krajów słynących z wysokich kosztów leczenia, jak USA, Kanada, Japonia czy Australia oraz odwiedzasz kierunki odległe od Polski, wybierz polisę z najwyższą możliwą sumą gwarantowaną kosztów leczenia.

Obecnie to 40 000 000 złotych. Dzięki temu w razie konieczności powrotu nawet z drugiego końca świata ubezpieczenie turystyczne wystarczy na leczenie i na transport do Polski.

Poza tym zadbaj, by polisa zapewnia takie elementy, jak:

 • koszty ratownictwa,
 • NNWzapewniające Ci odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu lub Twoim bliskim w razie śmierci,
 • OC w życiu prywatnym, które pokryje koszty odszkodowania dla osób trzecich, jeśli to Ty będziesz sprawcą wypadku,
 • ubezpieczenie bagażu, dzięki któremu otrzymasz rekompensatę w razie kradzieży lub uszkodzenia Twoich rzeczy zabieranych w podróż.

 

Ubezpieczenie można rozszerzyć o szereg dodatkowych elementów. To pozwoli na jeszcze bardziej precyzyjne dopasowanie ochrony do swoich potrzeb oraz do charakteru i kierunku podróży. Do polisy można dokupić między innymi rozszerzenie o choroby przewlekłe, które pokryje koszty leczenia w razie pogorszenia się stanu zdrowia na skutek zdiagnozowanych już wcześniej schorzeń. Osoby aktywne mogą rozbudować ochronę o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Ubezpieczyć można też podróże służbowe oraz zdarzenia pod wpływem alkoholu.

Patrycja Pałka, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych

Możesz sam zadecydować, co będzie zawierało Twoje ubezpieczenie turystyczne. Ważne, byś nie zapomniał o niezbędnych elementach oraz odpowiednio wysokich sumach gwarantowanych. Wtedy ochrona będzie pełna, bez względu na to co może Ci się stać za granicą.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne z transportem medycznym?

Cena ubezpieczenia zależy od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć, dokąd wyjeżdżasz, na jak długo, jakie rozszerzenia i sumy gwarantowane wybierasz. Ostateczna cena zależy też od wybranego pakietu i firmy ubezpieczeniowej. Najtańszą polisę możesz mieć już od niespełna 4 zł za dzień ochrony.

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych polis na podróż w Europie:

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
177 549 zł
Ratownictwo
22 194 zł
Bagaż
2 219 zł
84,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 22 194 złOC: 221 936 złOC sportowe: 221 936 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
84,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
177 549 zł
Ratownictwo
22 194 zł
Bagaż
2 219 zł
Dodatkowo: NNW: 22 194 złOC: 221 936 złOC sportowe: 221 936 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Nie kieruj się jednak tylko ceną. Czasem najtańsze ubezpieczenia nie zawierają ważnych elementów lub mają niskie sumy gwarantowane. Taka ochrona może wystarczyć Ci na kilkudniową podróż w Europie, ale nie sprawdzi się na dłuższy urlop w Egipcie czy Tunezji.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne z transportem medycznym do kraju?

Nie wiesz, jaką wybrać odpowiednią polisę? Z pomocą przychodzi nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, odpowiadając na pytania dotyczące Twojej podróży. Po chwili będziesz mógł zapoznać się z propozycjami ochrony. Porównujesz różne oferty, wybierasz najlepszą dla siebie i gotowe.

Wybrane ubezpieczenie zakupisz online. Wystarczy, że opłacisz składkę online. Dokumenty wraz z polisą otrzymasz na maila. Możesz je wydrukować lub zapisać w telefonie. I ze spokojną głową wyruszać, dokąd tylko chcesz.

Co warto wiedzieć?

 1. Transport medyczny nie jest refundowany przez EKUZ.
 2. Taką usługę należy opłacić z własnej kieszeni, chyba że posiada się ubezpieczenie turystyczne.
 3. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują taką opcję w ramach kosztów leczenia.
 4. Transport będzie pokryty do wysokości sumy gwarantowanej.
 5. Warto więc się zdecydowanie na możliwie najwyższe kwoty, zwłaszcza w przypadku podróży do krajów odległych od Polski.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne?

  Polisę pokrywającą transport medyczny najlepiej zakupić za pomocą kalkulatora ubezpieczeń. W kilka minut porównasz kilkanaście ofert i dopasujesz ochronę pod kątem charakteru i kierunku wyjazdu, a także swoich potrzeb. Możesz wybierać między różnymi pakietami, firmami oraz sumami gwarantowanymi.

 2. Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

  Ubezpieczenie turystyczne pokrywa przede wszystkim koszty leczenia (wraz z transportem medycznym i sanitarnym, wsparciem telefonicznym oraz organizacją przyjazdu bliskich) oraz NNW. Dodatkowo polisa może zapewniać ochronę bagażu, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie lotu. Można też rozszerzyć ją o takie elementy, jak choroby przewlekłe, zdarzenia pod wpływem alkoholu, sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne czy podróże służbowe.

  1. Czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje transport zwłok?

   Tak. Może jednak mieć ograniczenie – np. do konkretnej kwoty lub sumy gwarantowanej kosztów leczenia. Szczegóły dotyczące tego elementu można sprawdzić w karcie produktu danej polisy lub w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

   1. Czy EKUZ refunduje koszty transportu medycznego?

    Nie. Tego karta nie obejmuje. W wyjątkowych przypadkach można liczyć na refundację powrotu do kraju, ale są to bardzo jednostkowe sytuacje.