Mniej niż połowa Polaków kupuje ubezpieczenie podróżne, gdy wyjeżdża na wakacje.  Wśród osób decydujących się na ubezpieczenie turystyczne, tylko co czwarta osoba kupuje je znacznie wcześniej, pozostali krótko przed wyjazdem, a nawet w dzień podróży. 

Takie dane przedstawia raport stworzony przez Blue Media dotyczący zakupu ubezpieczeń na wyjazd przez Polaków. Czy ubezpieczenie kupione na ostatnią chwilę gwarantuje pełną ochronę? Sprawdzamy, jak wybrać polisę turystyczną tuż przed wyjazdem na wakacje.

Przygotowania do podróży - kiedy najlepiej kupić ubezpieczenie podróżne?

Wspomniany raport Blue Media wykazuje, że ubezpieczenie podróżne kupowane jest przez Polaków najczęściej od 2 do 7 dni przed wyjazdem. Biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej osób korzysta z atrakcyjnych ofert last minute oraz tanich biletów lotniczych, które udostępniane są krótko przed wylotem, nie dziwi, że zakup ubezpieczenia odkłada się na ostatnią chwilę. Przy tak spontanicznej podróży, trudno zadbać o formalności, w tym ubezpieczenie, z dużym wyprzedzeniem. 

Co dziesiąta osoba wykupuje ubezpieczenie podróżne w przeddzień lub w dzień wyjazdu. W takiej sytuacji ubezpieczenie zazwyczaj nie obowiązuje od pierwszego dnia wyjazdu.

Ubezpieczenie podróżne najlepiej jest wykupić co najmniej tydzień przed planowaną podróżą. To optymalny czas, aby zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), zastanowić się, które elementy polisy są niezbędne, jakie sumy ubezpieczenia są wskazane z uwagi na cel podróży. Zakup polisy podróżnej na 7 dni przed wyjazdem zagwarantuje ochronę już od pierwszego dnia wyjazdu. Warto bowiem wiedzieć, że w powszechnej praktyce ubezpieczycieli jest stosowanie karencji. 

Karencja w ubezpieczeniu podróżnym, czyli kiedy ubezpieczenie nie obowiązuje?

Ubezpieczyciele muszą zabezpieczyć się przed sytuacją kiedy to poszkodowany zakupiłby ubezpieczenie podróżne już po zaistniałym zdarzeniu. Dlatego wprowadzono karencję do ubezpieczenia podróżnego, która obowiązuje zazwyczaj od 2 do 7 dni w zależności od ubezpieczyciela. Szczegółów zawsze należy szukać w OWU. Dodatkowo polisa podróżna zaczyna obowiązywać na drugi dzień od zakupu ubezpieczenia, co także wydłuża czas bez ochrony w przypadku zakupu ubezpieczenia na ostatnią chwilę. 

PRZYKŁAD: Pani Monika wyjechała do Włoch w poniedziałek rano. Podczas lotu przypomniało się jej, że nie ma wykupionego ubezpieczenia podróżnego. Dokonała zakupu przez Internet, jak tylko dojechała do hotelu. Polisa zacznie obowiązywać od dnia następnego, do którego należy doliczyć jeszcze 2 dni karencji (tyle wymaga ubezpieczyciel, którego wybrała pani Monika). Ubezpieczenie podróżne zacznie więc obowiązywać dopiero od czwartku.

Czy ubezpieczyciele zawsze stosują karencję?

Każdy ubezpieczyciel w zakresie karencji ubezpieczenia stosuje swoją własną politykę. Jest to rozwiązanie stosowane właściwie w przypadku każdego czynnika polisy turystycznej: zwrot kosztów leczenia, NNW, czy OC w życiu prywatnym. Warto jednocześnie pamiętać, że brak okresu karencji stosowany jest niekiedy przez towarzystwa ubezpieczeniowe w przypadku ochrony dotyczącej skutków odwołania wyjazdu urlopowego.

Jednak podobnie, jak w przypadku każdego innego czynnika – nie każdy ubezpieczyciel stosuje takie rozwiązanie. Równie dobrze może okazać się, że ochrona dotyczącą ubezpieczenia od skutków rezygnacji z wyjazdu rozpoczyna się dopiero następnego dnia od zapłacenia składki. Dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z OWU tuż przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu ubezpieczenia.

Czy można kupić ubezpieczenie podróżne w dzień wyjazdu?

Zakup ubezpieczenia podróżnego w dzień wyjazdu, a nawet już w trakcie urlopu, jest możliwy, jednak wiąże się to z pewnymi obostrzeniami. 

Przede wszystkim należy pamiętać o okresie karencji, której czas trwania jest odmienny w zależności od danego ubezpieczyciela. W przypadku krótkich wyjazdów może się okazać, że ubezpieczenie nie zacznie obowiązywać do końca pobytu za granicą.

RADA: Ubezpieczenie podróżne kupowane w dzień wyjazdu najmniej opłaca się w przypadku krótkich, kilkudniowych podróży. Warto wtedy wybrać tego ubezpieczyciela, który oferuje najkrótszy okres karencji.

Minusy zakupu ubezpieczenia podróżnego na ostatnią chwilę:

 • Okres karencji – to czas, w którym ubezpieczenie nie obowiązuje, mimo jego opłacenia. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której poszkodowany turysta wykupywałby ubezpieczenie już po wypadku czy chorobie. 
 • Wybór ubezpieczyciela – kupując polisę podróżną na lotnisku, w hotelu, za pośrednictwem smartfona zwykle działa się w pośpiechu i brak jest warunków do uważnego zapoznania się z OWU. W przypadku zakupu przez Internet, warto skorzystać z prostego i intuicyjnego w obsłudze kalkulatora rankomat.pl, gdzie łatwo porównać ze sobą oferty kilkunastu ubezpieczycieli, a zakupu dokonuje się za pośrednictwem kilku kliknięć. 
 • Data rozpoczęcia obowiązywania ubezpieczenia podróżnego – polisa obejmuje ochroną następny dzień po jej wykupieniu. 
 • Brak ochrony na krótki wyjazd – w przypadku krótkich city breaków czy przedłużonych weekendów za granicą może się okazać, że ubezpieczenie kupione w dzień wyjazdu zacznie obowiązywać dopiero… po powrocie z podróży. Dlatego koniecznie należy zwracać uwagę, jak długi jest okres karencji danego ubezpieczyciela, a najlepiej oczywiście jest wykupić polisę odpowiednio wcześniej.

Kiedy rozpoczyna się ochrona w ubezpieczeniu turystycznym?

Zobaczmy, jak w przypadku różnych ubezpieczycieli wygląda okres karencji:

Towarzystwo ubezpieczenioweOkres karencji
Allianz3 dni
Aviva1 dzień
AXAAssistance4 godziny
ERGO2 dni
ERGO Hestia3 dni
Europa UbezpieczeniaPo upływie 2 dni
Generali4 godziny
Nationale Nederlanden1 dzień
Proama4 godziny
Signal Iduna3 dni
Wiener1 dzień

Zakup ubezpieczenia podróżnego na ostatnią chwilę – czy warto?

Wybierając pomiędzy wyjazdem za granicę bez jakiekolwiek ochrony, a zakupem ubezpieczenia turystycznego tuż przed wylotem, zawsze lepsze będzie drugie rozwiązanie. Nawet krótki wyjazd do sąsiedniego kraju może skutkować złamaną nogą, udarem słonecznym czy zatruciem pokarmowym wymagającym hospitalizacji.

Dlatego wskazane jest, aby zabierać ze sobą ubezpieczenie podróżne zawsze, gdy jedzie się za granicę. Droga opieka medyczna dla poszkodowanego turysty bez ubezpieczenia może skutkować poważnymi kłopotami finansowymi – powrót z wakacji z długami nie należy do najprzyjemniejszych wspomnień, więc warto odpowiednio się zabezpieczyć. 

Oczywiście, czym szybciej podejmie się decyzje o zakupie ubezpieczenia, tym większa szansa na pełną ochronę bez uwzględniania okresu karencji. 

Pamiętaj! Kupując ubezpieczenie podróżne w ostatniej chwili (a często też w mało komfortowych warunkach, np. na lotnisku przez smartfona), zwróć szczególną uwagę na poprawne wypełnienie danych osobowych. Literówka w adresie zamieszkania czy przekręcenie cyfry w PESEL-u może skutkować brakiem ważności ubezpieczenia.

Co powinna zawierać polisa?

Z roku na rok liczba ubezpieczających się turystów jest coraz większa. To dobra wiadomość, świadcząca o rosnącej świadomości Polaków. Chcemy czuć się bezpiecznie i potrafimy zadbać o swoje interesy. 

Kupując ubezpieczenie podróżne, Polacy powinni zwrócić szczególną uwagę na: 

 • Sumę gwarantowaną kosztów leczenia – to najważniejsza pozycja w każdym ubezpieczeniu. Suma kosztów leczenia powinna być tym wyższa, im dalej się wyjeżdża i im droższe są koszty leczenia w danym kraju. Obiektywnie wysoka suma gwarantowana kosztów leczenia może okazać się niewystarczająca w krajach, które słyną z drogiej opieki medycznej. 
 • Ochrona w przypadku zachorowania na COVID-19 – każdy ubezpieczyciel, którego ofertę znaleźć można w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl, taką ochronę gwarantuje w standardzie. Jest to niezwykle ważny aspekt, który pozwala nam na uzyskanie wsparcia i pomocy, w sytuacji będącej następstwem COVID-19. Szczególnie ważne w przypadku tego rozszerzenia jest zapoznanie się z zasadami zawartymi w OWU. Każdy ubezpieczyciel, w zależności od indywidulanej polityki, może obejmować inne czynniki polisą.
 • Ubezpieczenie NNW– wypadki chodzą po ludziach, a ubezpieczenie NNW pokryje koszty rehabilitacji oraz zapewni odszkodowanie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu.
 • Ratownictwo – ten element ubezpieczenia jest szczególnie istotny dla osób, które wyjeżdżają na narty lub zamierzają uprawiać sporty wysokiego ryzyka podczas urlopu. Należy pamiętać, że ubezpieczenie obejmie nie tylko transport medyczny poszkodowanego z miejsca zdarzenia do najbliższego wyspecjalizowanego szpitala, ale też – w razie konieczności – transport do miejsca zamieszkania.
 • Ubezpieczenie OC – jeśli dojdzie do uszkodzenia zdrowia bądź mienia osoby trzeciej, ubezpieczenie OC pokryje straty. Szczególnie warto zwrócić uwagę na polisy podróżne z dobrym OC, gdy wyjeżdża się z dzieckiem (najmłodsi niestety czasem niechcący psują cudze rzeczy), na narty (kolizja z drugim narciarzem skutkująca zniszczeniem jego sprzętu), uprawiać sporty (zepsuty rower kosztujący kilka tysięcy złotych). Jak widać, jest wiele sytuacji w których przydaje się ubezpieczenie OC.
 • Klauzulę alkoholową – rozszerzenie standardowego ubezpieczenia turystycznego, które zapewnia ubezpieczonemu ochronę w przypadku zdarzeń, do których doszło, gdy był on pod wpływem alkoholu. Jest to aspekt, który szczególnie podczas urlopu może się przydać.

Ubezpieczenie podróżne kupowane na ostatnią chwilę nadal jest lepszym rozwiązaniem niż wyjazd bez jakiejkolwiek polisy. Jednak oczywiście najlepiej jest kupować ją z odpowiednim wyprzedzeniem. Dobrze jest wyrobić w sobie nawyk kupowania ubezpieczenia podróżnego zaraz po zarezerwowaniu biletów czy wycieczki. Niech to będzie pierwszy punkt przygotowań do już obranego kierunku i gwarancji udanego urlopu - mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Co warto wiedzieć?

 1. Najczęściej Polacy kupują ubezpieczenie turystyczne od 2 do 7 dni przed wyjazdem.
 2. W ubezpieczeniu turystycznym obowiązuje okres karencji ustalany przez każdego ubezpieczyciela indywidualnie.
 3. Optymalnie jest kupić polisę turystyczną co najmniej tydzień przed wyjazdem.
 4. Najwygodniej jest kupić ubezpieczenie turystyczne w ostatniej chwili online, np. za pomocą smartfona na rankomat.pl.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie turystyczne na ostatnią chwilę

 1. Co to jest karencja w ubezpieczeniu turystycznym?

  Jest to okres po podpisaniu umowy, w którym ochrona ubezpieczeniowa jeszcze nie obowiązuje. Karencja w ubezpieczeniu turystycznym ma przede wszystkim zapobiec sytuacji, w której ubezpieczony w chwili podpisania umowy znajduje się już na wakacjach i na chwilę po zawarciu polisy próbuje zgłosić zdarzenie szkodowe.

 2. Ile trwa karencja?

  Okres karencji ustalany jest indywidualnie przez każdego ubezpieczyciela, a jej czas ujęty jest dokładnie w OWU.

 3. Kiedy najpóźniej można kupić ubezpieczenie?

  Ubezpieczenie najpóźniej można wykupić w dniu wylotu. Szczególnie warto mieć na uwadze okres karencji, jaki stosują ubezpieczyciele – zwłaszcza w przypadku krótkich, kilkudniowych wyjazdów.