Tylko 26% Polaków wyjeżdżających na wakacje zabiera ze sobą ubezpieczenie turystyczne - tak wynik z badań przeprowadzonych przez rankomat.pl. Na podróż bez wykupionej ochrony decyduje się co piąty polski turysta. Tymczasem polisę możesz zakupić nawet na ostatnią chwilę - na lotnisku albo w drodze na wakacje. 

Przeanalizowaliśmy, czy ubezpieczenie kupione na ostatnią chwilę zagwarantuje Ci pełną ochronę na czas wyjazdu zagranicznego. Podpowiadamy też, jak wybrać polisę turystyczną tuż przed wyjazdem na wakacje.

Kiedy najlepiej kupić ubezpieczenie podróżne?

Z raportu Lato w liczbach. Podsumowanie wakacji 2023 przygotowanego przez rankomat.pl wynika, że 48% turystów wyjeżdżających w zagraniczne podróże kupuje ubezpieczenie od 1 do 3 dni przed wyjazdem. 10% z nich robi to w dniu wyjazdu. 

Biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej osób korzysta z atrakcyjnych ofert last minute oraz tanich biletów lotniczych, które udostępniane są krótko przed wylotem, nie dziwi, że zakup polisy odkładamy na ostatnią chwilę. Przy tak spontanicznej podróży, trudno zadbać o formalności, w tym ubezpieczenie, z dużym wyprzedzeniem. 

Ubezpieczenie podróżne najlepiej jednak wykupić co najmniej tydzień przed planowaną podróżą. To optymalny czas, aby zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), zastanowić się, które elementy polisy są niezbędne, jakie sumy ubezpieczenia są wskazane z uwagi na cel podróży.

Zakup polisy podróżnej na 7 dni przed wyjazdem zagwarantuje ochronę już od pierwszego dnia wyjazdu. Warto bowiem wiedzieć, że w powszechnej praktyce ubezpieczycieli jest stosowanie karencji. 

Uwaga!

Uwaga! Polisę możesz jednak kupić nawet w dniu wyjazdu albo już po rozpoczęciu podróży. Ochrona zacznie działać nieco później. Lepiej jednak, byś kupił polisę później niż w ogóle jej nie miał.

Karencja w ubezpieczeniu podróżnym, czyli kiedy ubezpieczenie nie obowiązuje?

Ubezpieczyciele muszą zabezpieczyć się przed sytuacją kiedy to poszkodowany zakupiłby ubezpieczenie podróżne już po zaistniałym zdarzeniu. Dlatego wprowadzono karencję do ubezpieczenia podróżnego, która obowiązuje Cię zazwyczaj od kilku godzin do 7 dni w zależności od ubezpieczyciela. Szczegóły dotyczące karencji zawsze znajdziesz w OWU danego ubezpieczyciela.

Przykład

Pani Monika wyjechała do Włoch w poniedziałek rano. Podczas lotu przypomniało się jej, że nie ma wykupionego ubezpieczenia podróżnego. Dokonała zakupu przez Internet, jak tylko dojechała do hotelu. Polisa zacznie obowiązywać dopiero po dwóch dniach karencji (tyle wymaga ubezpieczyciel, którego wybrała pani Monika). Ubezpieczenie podróżne zacznie więc obowiązywać dopiero od środy.

Czy ubezpieczyciele zawsze stosują karencję w ubezpieczeniu turystycznym?

Każdy ubezpieczyciel w zakresie karencji ubezpieczenia stosuje swoją własną politykę. Jest to rozwiązanie stosowane właściwie w przypadku każdego czynnika polisy turystycznej: zwrot kosztów leczenia, NNW, czy OC w życiu prywatnym. Pamiętaj, że brak okresu karencji stosowany jest niekiedy przez towarzystwa ubezpieczeniowe w przypadku ochrony dotyczącej skutków odwołania wyjazdu urlopowego.

Jednak podobnie, jak w przypadku każdego innego czynnika – nie każdy ubezpieczyciel stosuje takie rozwiązanie. Równie dobrze może okazać się, że ochrona dotyczącą ubezpieczenia od skutków rezygnacji z wyjazdu rozpoczyna się dopiero następnego dnia od zapłacenia składki. Dlatego tak ważne jest, żebyś zapoznał się z OWU tuż przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu ubezpieczenia.

Czy można kupić ubezpieczenie podróżne w dzień wyjazdu?

Zakup ubezpieczenia podróżnego w dzień wyjazdu, a nawet już w trakcie urlopu, jest możliwy, jednak wiąże się to z pewnymi obostrzeniami. 

Przede wszystkim musisz pamiętać o okresie karencji, której czas trwania jest odmienny w zależności od danego ubezpieczyciela. W przypadku krótkich wyjazdów może się okazać, że ubezpieczenie nie zacznie obowiązywać do końca pobytu za granicą.

Warto wiedzieć

Jeśli kupujesz ubezpieczenie turystyczne w dniu wyjazdu albo już w czasie trwania podróży, wybierz towarzystwo, które oferuje najkrótszy okres karencji.

Minusy zakupu ubezpieczenia podróżnego na ostatnią chwilę:

 • Okres karencji – to czas, w którym ubezpieczenie Cię nie obejmuje ochroną i to mimo jego opłacenia. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której poszkodowany turysta wykupywałby ubezpieczenie już po wypadku czy chorobie. 
 • Wybór ubezpieczyciela – kiedy kupujesz polisę podróżną na lotnisku, w hotelu, za pośrednictwem smartfona, to nie ukrywajmy, zwykle działasz w pośpiechu i nie masz odpowiednich warunków do uważnego zapoznania się z OWU. Dlatego w przypadku zakupu przez Internet, skorzystaj z prostego i intuicyjnego w obsłudze kalkulatora rankomat.pl, gdzie łatwo porównasz ze sobą oferty kilkunastu ubezpieczycieli, a polisę kupisz za pomocą kilku kliknięć. 
 • Brak ochrony na krótki wyjazd – w przypadku krótkich city breaków czy przedłużonych weekendów za granicą może się okazać, że ubezpieczenie z długim okresem karencji, które kupiłeś w dzień wyjazdu zacznie obowiązywać dopiero… po powrocie z podróży. Dlatego koniecznie zwrócić uwagę, jak długi jest okres karencji danego ubezpieczyciela, a najlepiej oczywiście kup polisę odpowiednio wcześniej.

Kiedy rozpoczyna się ochrona w ubezpieczeniu turystycznym?

Zobaczmy, jak w przypadku różnych ubezpieczycieli wygląda okres karencji:

Towarzystwo ubezpieczenioweOkres karencji
Allianzbrak przy zakupie polisy na terenie Polski, 3 dni od zakupu, jeśli polisa jest kupiona poza granicami Polski
AXA Partners4 godziny od momentu opłacenia składki
ERGO Ubezpieczenia Podróżybrak przy zakupie polisy na terenie Polski, 3 dni od zakupu, jeśli polisa jest kupiona poza granicami Polski
ERGO Hestia1 dzień po zakupie ubezpieczenia
Europa Ubezpieczenia2 dni od zakupu, jeśli polisa jest kupiona poza granicami Polski
Generali1 dzień po zakupie ubezpieczenia
mtu24.pl1 dzień po zakupie ubezpieczenia
Nationale Nederlanden4 godziny przy zakupie polisy na terenie Polski, 3 dni od zakupu, jeśli polisa jest kupiona poza granicami Polski
Proama1 dzień po zakupie ubezpieczenia
Signal Idunagodzina przy zakupie polisy na terenie Polski, 3 dni od zakupu, jeśli polisa jest kupiona poza granicami Polski
Wienerbrak przy zakupie polisy na terenie Polski, 3 dni od zakupu, jeśli polisa jest kupiona poza granicami Polski

Zakup ubezpieczenia podróżnego na ostatnią chwilę – czy warto?

Jeśli wybierasz pomiędzy wyjazdem za granicę bez jakiekolwiek ochrony, a zakupem ubezpieczenia turystycznego tuż przed wylotem, zawsze lepsze będzie drugie rozwiązanie. Nawet krótki wyjazd do sąsiedniego kraju może skutkować złamaną nogą, udarem słonecznym czy zatruciem pokarmowym wymagającym hospitalizacji.

Dlatego zabierz ze sobą ubezpieczenie podróżne zawsze, gdy jedziesz  za granicę. Jakiekolwiek problemy ze zdrowiem, jeśli nie masz ubezpieczenia mogą skutkować poważnymi kłopotami finansowymi – powrót z wakacji z długami nie należy do najprzyjemniejszych wspomnień, więc warto odpowiednio się zabezpieczyć. 

Oczywiście, czym szybciej podejmiesz decyzję o zakupie ubezpieczenia, tym większa szansa na pełną ochronę bez uwzględniania okresu karencji. 

Uwaga!

Pamiętaj, by podczas zakupu ubezpieczenia w ostatniej chwili (a często też w mało komfortowych warunkach, np. na lotnisku), zwrócić szczególną uwagę na poprawne wypełnienie danych osobowych. Literówka w adresie zamieszkania czy przekręcenie cyfry w PESEL-u może skutkować brakiem ważności ubezpieczenia.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?

Z roku na rok liczba ubezpieczających się turystów jest coraz większa. To dobra wiadomość, świadcząca o rosnącej świadomości Polaków. Chcemy czuć się bezpiecznie i potrafimy zadbać o swoje interesy. 

Kupując ubezpieczenie podróżne, zwróć szczególną uwagę na: 

 • Sumę gwarantowaną kosztów leczenia – to najważniejsza pozycja w każdym ubezpieczeniu. Suma kosztów leczenia powinna być tym wyższa, im dalej się wyjeżdża i im droższe są koszty leczenia w danym kraju. Obiektywnie wysoka suma gwarantowana kosztów leczenia może okazać się niewystarczająca w krajach, które słyną z drogiej opieki medycznej. 
 • Ubezpieczenie NNW– wypadki się zdarzają, a ubezpieczenie NNW pokryje koszty rehabilitacji oraz zapewni odszkodowanie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu.
 • Ratownictwo – ten element ubezpieczenia jest szczególnie istotny dla osób, które wyjeżdżają na narty lub zamierzają uprawiać sporty wysokiego ryzyka podczas urlopu. Należy pamiętać, że ubezpieczenie obejmie nie tylko transport medyczny poszkodowanego z miejsca zdarzenia do najbliższego wyspecjalizowanego szpitala, ale też – w razie konieczności – transport do miejsca zamieszkania.
 • Ubezpieczenie OC – jeśli dojdzie do uszkodzenia zdrowia bądź mienia osoby trzeciej, ubezpieczenie OC pokryje straty. Szczególnie zwróć uwagę na polisy podróżne z dobrym OC, gdy wyjeżdżasz z dzieckiem (najmłodsi niestety czasem niechcący psują cudze rzeczy), na narty (kolizja z drugim narciarzem skutkująca zniszczeniem jego sprzętu), uprawiać sporty (zepsuty rower może kosztować nawet kilka tysięcy złotych). 
 • Klauzulę alkoholową – rozszerzenie standardowego ubezpieczenia turystycznego, które zapewnia Ci ochronę w przypadku zdarzeń, do których doszło, gdy będziesz pod wpływem alkoholu. 

Wypowiedź eksperta

Ubezpieczenie podróżne kupowane na ostatnią chwilę nadal jest lepszym rozwiązaniem niż wyjazd bez jakiejkolwiek polisy. Jednak oczywiście najlepiej jest kupować ją z odpowiednim wyprzedzeniem. Dobrze jest wyrobić w sobie nawyk kupowania ubezpieczenia podróżnego zaraz po zarezerwowaniu biletów czy wycieczki. Niech to będzie pierwszy punkt przygotowań do już obranego kierunku i gwarancji udanego urlopu.
Patrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Takie ubezpieczenie zakupisz szybko w naszym kalkulatorze. Wystarczy, że:

 • wypełnisz krótki formularz dotyczący Twojego wyjazdu,
 • porównasz dostępne oferty,
 • wybierzesz najlepszą dla siebie polisę,
 • opłacisz składkę online.

Polisa wraz z dokumentami, takimi jak OWU czy Karta Produktu zostanie wysłana na Twój adres mailowy. Numer ubezpieczenia otrzymasz również SMS-em. Wszystko to zajmie Ci kilka minut.

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
81,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
81,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Co warto wiedzieć?

 1. Najczęściej Polacy kupują ubezpieczenie turystyczne na ostatnią chwilę, w okresie od 1 do 3 dni przed podróżą lub w dni wyjazdu.
 2. W ubezpieczeniu turystycznym obowiązuje okres karencji ustalany przez każdego ubezpieczyciela indywidualnie.
 3. Optymalnie jest kupić polisę turystyczną co najmniej tydzień przed wyjazdem.
 4. Najwygodniej jest kupić ubezpieczenie turystyczne w ostatniej chwili online, np. za pomocą smartfona na rankomat.pl.
 5. Zajmie Ci to kilka chwil, a polisę możesz znaleźć od około 4 zł dziennie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie turystyczne na ostatnią chwilę

 1. Czym jest karencja w ubezpieczeniu turystycznym?

  Jest to okres po podpisaniu umowy, w którym ochrona ubezpieczeniowa jeszcze nie obowiązuje. Karencja w ubezpieczeniu turystycznym ma przede wszystkim zapobiec sytuacji, w której ubezpieczony w chwili podpisania umowy znajduje się już na wakacjach i na chwilę po zawarciu polisy próbuje zgłosić zdarzenie szkodowe.

 2. Ile trwa karencja?

  Okres karencji ustalany jest indywidualnie przez każdego ubezpieczyciela, a jej czas ujęty jest dokładnie w OWU.

 3. Kiedy najpóźniej można kupić ubezpieczenie?

  Ubezpieczenie najpóźniej można wykupić w dniu wylotu. Szczególnie warto mieć na uwadze okres karencji, jaki stosują ubezpieczyciele – zwłaszcza w przypadku krótkich, kilkudniowych wyjazdów.