Do najpopularniejszych wakacyjnych dylematów należy odpowiedź na pytanie – „nad morze czy w góry”. Fani tego drugiego rozwiązania muszą jednak odpowiednio przygotować się do wycieczek po górach, zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa. W naszym artykule dowiesz się jakie wybrać ubezpieczenie górskie, w góry i jak je kupić.

W 2020 roku tylko w Tatrach podjęto 600 akcji ratowniczych, w tym 210 razy z użyciem śmigłowca. Część akcji można było określić mianem bardzo ciężkich, a zginęło 7 osób. Interwencje dotyczyły najczęściej potknięć, upadków, a także pogorszenia stanu zdrowia. 

Ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego przyznają, że najczęstszym powodem nieszczęśliwych wypadków w górach jest brak umiejętności, braki w wyposażeniu, ale też zabłądzenie czy upadki z wysokości. 

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w góry?

Powyższe statystyki, jaki i przyczyny wypadków mówią jedno: ryzyko wypadku w górach jest naprawdę duże. Nie ma znaczenia, czy jest się doświadczonym turystą, czy początkującym adeptem górskich wędrówek – upadek czy zabłądzenie mogą przydarzyć się każdemu

W Polsce na szczęście koszty ratownictwa są bezpłatne, ale już w Alpach czy choćby u naszych południowych sąsiadów – w Czechach i na Słowacji – za akcje ratownicze trzeba płacić.

Bardzo drogi lot śmigłowcem, czyli koszty ratownictwa w górach za granicą

W większości krajów europejskich koszty ratownictwa nie są refundowane. Posiadanie karty ekuz niewiele więc zmieni, jeśli w czasie wędrówek po górach dojdzie do wypadku. Owszem, otrzymamy podstawową pomoc w szpitalu, ale za akcję ratowniczą będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. 

Interwencja z udziałem śmigłowca na Słowacji wyceniana jest na około 5 000 euro, nieco mniej może kosztować „zwykła” akcja ratownicza (od 500 do 2000 euro). 

W Alpach (a koszty ratownictwa są przerzucane na poszkodowanego, zarówno w Austrii, jak i Niemczech, Francji, Włoszech czy Niemczech) godzina pracy ratowników może zostać wyceniona od 1500 do 2000 euro.

ile kosztują akcje ratownicze

Czy standardowe ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w góry wystarczy?

To zależy od tego, w jakie góry planuje się wyjazd i jakie aktywności ma zamiar się tam podejmować. Wejście na niższe szczyty Tatr słowackich czy czeskich Karkonoszy w większości ubezpieczycieli nie będą wymagały dodatkowej ochrony. 

Jeśli jednak planuje się wyjazd w Alpy czy inne wysokie góry, rozszerzenie o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych będzie konieczne.

Dodatkową ochronę muszą zapewnić sobie również miłośnicy via ferraty, zdobywający szczyty rowerem, organizujący spływy górskie czy inne aktywności na wysokościach.

Sprawdziliśmy, jak to dokładnie wygląda u wszystkich ubezpieczycieli oferujących swoje polisy na rankomat.pl:

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w góry?

Najważniejsze są oczywiście koszty leczenia i ratownictwa. Te pierwsze na terenie Europy powinny być nie niższe niż 30 000 euro, w pozostałych krajach świata sumę gwarantowaną najlepiej dopasować do wysokości kosztów leczenia w danym kraju

Koszty ratownictwa nie powinny być mniejsze niż 5 000 – 6 000 euro. Przyda się ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz oc w życiu prywatnym.

Zabierający w góry większy bagaż lub sprzęt sportowy mogą ubezpieczyć go od kradzieży, zniszczenia lub utraty. Jeśli ubezpieczyciel wymaga, nie można zapomnieć o stosownym rozszerzeniu ochrony od sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w góry?

Trudno podać jednoznaczną kwotę. Standardową ochronę na klasyczny trekking po niskich górach na terenie Europy można mieć już od 3,24 zł dziennie. 

Polisa na wyprawę w Alpy może kosztować nieco ponad 8 zł dziennie. Wszystko zależy od rodzaju wybranej aktywności, tego, do jakiego sportu klasyfikuje ją ubezpieczyciel, a także zakresu ochrony czy kierunku wyjazdu.

Najtańsza polisa na trekkingową wyprawę w górach

Optymalna polisa na trekkingową wyprawę w górach

Najtańsza polisa wyprawy wysokogórskie i inne aktywności ekstremalne w górach 

Optymalna polisa wyprawy wysokogórskie i inne aktywności ekstremalne w górach 

Cena/dzień

3,24 zł

7,27 zł

9,84 zł

14,54 zł

Koszty leczenia

20 000 euro

600 000 zł

80 000 zł

600 000 zł

Koszty ratownictwa

6 000 euro

600 000 zł

100 000 zł

600 000 zł

NNW

15 000 zł

50 000 zł

-

50 000 zł

OC

-

-

Ubezpieczenie bagażu

-

3 000 zł

-

3 000 zł

Ubezpieczenie sprzętu

-

1 500 zł

-

1 500 zł

Assistance

usługi assistance w ramach kosztów leczenia - wariant standard

usługi assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznej

pomoc assistance w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia

usługi assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznej

Covid-19

✔️

✔️

✔️

✔️

Takie ubezpieczenie można zakupić online na rankomat.pl. Wystarczy wypełnić krótki formularz i zapoznać się z ofertami oraz warunkami ubezpieczycieli. Później wystarczy opłacić składkę online i pobrać lub wydrukować dokument polisy wysłany na adres mailowy. 

Dzięki temu wyprawy w góry będą bezpieczniejsze i  nie wygenerują dodatkowych kosztów czy konsekwencji finansowych w razie wypadków.

Co warto wiedzieć?

  1. Wycieczki w góry są obarczone dużym ryzykiem wypadku.
  2. Zagranicą koszty ratownictwa są opłacane przez poszkodowanych.
  3. Koszt akcji ratunkowej może wynieść od 500 do nawet kilkunastu tysięcy euro.
  4. Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w góry zapewnia pokryci kosztów interwencji ratowników, jak również leczenia, zapewnia NNW, OC, ochronę bagażu i sprzętu sportowego.