Wyjazd w góry wymaga szczególnych przygotowań, a oprócz sprzętu sportowego, koniecznie zabrać należy ze sobą ubezpieczenie w góry. Pozwoli ono pokryć koszty akcji ratowniczej, leczenia i transportu medycznego oraz zapewni wypłatę odszkodowania. Jakie to jest dobre ubezpieczenie górskie i ile kosztuje?

Narciarstwo zjazdowe i offroadowe, snowboarding, alpinizm, himalaizm, skoki narciarskie, motocross, kolarstwo górskie, kajakarstwo górskie, wspinaczka skałkowa – możliwości uprawiania sportów wysokiego ryzyka w górach nie brakuje latem i zimą. To, co ważne, to odpowiednie przygotowanie do eskapady w góry.

Pamiętajmy, że sport wysokiego ryzyka jest szczególnie niebezpieczny i niesie ze sobą większe prawdopodobieństwo kontuzji, wypadku i zagrożenia życia. Należy więc bezwzględnie pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym. Inaczej koszty leczenia turysta będzie musiał pokrywać z własnej kieszeni.

Wyjazd w góry - czy ubezpieczenie podróżne jest niezbędne?

Ubezpieczenie podróżne to ważny aspekt przygotowania do każdego wyjazdu, szczególnie zagranicznego. Bez względu na to, czy urlop ma mieć charakter wypoczynkowy, typowo turystyczny, czy związany ma być z uprawianiem sporów – polisa na podróż przyda się w każdej sytuacji.

Należy bowiem pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, obowiązuje tylko w krajach Unii Europejskiej i Strefy Schengen, więc np. podczas trekkingu górskiego w Nepalu będzie nieużyteczna. A gdy dojdzie do wypadku i konieczności skorzystania z opieki medycznej, poszkodowany opłaci rachunki z własnej kieszeni.

Oprócz zakresu geograficznego należy wziąć też pod uwagę, że EKUZ zapewnia ograniczoną bezpłatną pomoc medyczną – będzie obowiązywać w takim zakresie, jak otrzymują ją obywatele danego kraju. Mogą być więc konieczne dopłaty do wizyt u specjalisty, hospitalizacji czy zabiegów i operacji. W ramach EKUZ nie ma ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, nie obowiązuje ubezpieczenie bagażu, nie są opłacane koszty transportu medycznego do kraju, a koszty ratownictwa poszkodowany pokrywa osobiście.

W związku z tym jedynie ubezpieczenie turystyczne, w dodatku obejmujące szeroki zakres ochrony ubezpieczenia, w tym ratownictwo górskie oraz rozszerzenie ochrony o sporty ekstremalne, jest w stanie odpowiednio zabezpieczyć turystę w górach.

Uprawianie sportów wysokiego ryzyka a ubezpieczenie

Sporty wysokiego ryzyka to nie tylko wybitnie ekstremalne, niedostępne dla przeciętnego człowieka aktywności, ale też zjazdy na nartach poza dostępnymi trasami lub kajakarstwo górskie. Są to więc sporty wysokiego ryzyka w definicji ubezpieczycieli, jednak na tyle popularne i dostępne, że niektórzy mogą nie utożsamiać ich z aktywnością ekstremalną. A co za tym idzie nie wziąć pod uwagę, by zamiast tradycyjnego ubezpieczenia wykupić ubezpieczenie górskie.

Wysokie koszty leczenia za granicą oraz odpłatność za usługi medyczne i ratunkowe, które w Polsce są darmowe, wymuszają na turystach ubezpieczenie w góry, o ile nie interesuje ich pokrycie kosztów leczenia z własnej kieszeni.

Wezwanie służb ratunkowych, czyli kto płaci za akcję ratowniczą w górach?

Dobre ubezpieczenie górskie powinno obejmować nie tylko pokrycie kosztów leczenia czy wypłaty świadczenia w razie uszczerbku na zdrowiu, ale przede wszystkim nieodpłatne wezwanie służb ratunkowych. To ważne za granicą, gdyż w większości krajów pomoc ratowników górskich jest płatna i pokrywana z własnej kieszeni przez turystę.

A wezwanie służb ratunkowych i ratownictwo górskie to olbrzymie koszty:

 • Godzina pracy śmigłowca ratunkowego - od 4 000 do 10 000 Euro

 • Godzina pracy ratowników górskich w Alpach - od 500 do 1 000 Euro.

 • Użycie sprzętu zabezpieczającego i pomocniczego, np. skuterów śnieżnych - od 1000 do 8 000 Euro.

Problem tych wysokich opłat w razie wypadku w całości rozwiąże wykupienie rozszerzenia o sporty ekstremalne w ubezpieczeniu turystycznym. Tym bardziej, że ten dodatkowy aspekt nie sprawi, że wykupienie ubezpieczenia stanie się znacznie droższe. Zazwyczaj to ok. 10% więcej do kwoty standardowej polisy. A takimi niewielkimi kosztami zyskujemy nieodpłatne ratownictwo górskie w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Jednak pamiętaj! Zwróć szczególną uwagę czy twoje ubezpieczenie górskie posiada odpowiednio wysokie koszty akcji ratunkowej przy użyciu sprzętu zabezpieczającego - przekroczenie sumy ubezpieczenia będzie się wiązało z dopłatą.

Ubezpieczenie za granicę a ubezpieczenie w Polskę

Skoro ratownictwo górskie w Polsce jest darmowe, a za granicą płatne, to w takim razie, czy turysta wybierający się w polskie Tatry może polegać tylko na ubezpieczeniu NFZ i EKUZ czy powinien mieć jeszcze polisę turystyczną? Dla dobra swojego zdrowia i budżetu, lepiej by pomyślał o ubezpieczeniu turystycznym, w którym obowiązuje szeroki zakres ochrony i rozszerzenie od sportów ekstremalnych.

Uwaga!

Ratownicy górscy i ubezpieczyciele odnotowywali sytuacje, w których turysta jadący oznakowanymi trasami zjazdowymi, zagubił się i wyjechał po słowackiej stronie gór. Wypadek spowodowany na trasie słowackiej miał już znacznie poważniejsze finansowo konsekwencje. Oczywiście takie sytuacje nie są częste a większość turystów zjeżdża jednak oznakowanymi trasami zjazdowymi poprawnie, ale warto wziąć pod uwagę różne scenariusze.

Ubezpieczenie w góry - co powinno zawierać?

Dobrze jest starannie wybrać polisę turystyczną w góry. Wystarczy bowiem, że nie będzie zawierać rozszerzenia o sporty ekstremalne a jej wykupienie może być bezużyteczne. Aby więc wypłaty świadczenia były skuteczne, świadomie wybierz jak najlepsze dla siebie ubezpieczenie w góry.

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego za granicą zawsze można ze sobą mieć, nie zaszkodzi, ale karta nie zapewnia:

 • pokrycia kosztów ratownictwa górskiego,

 • wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu,

 • opłacenia kosztów rehabilitacji poza NFZ,

 • ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej,

 • ubezpieczenia sprzętu sportowego,

 • ubezpieczenia bagażu,

 • pomocy na infolinii.

Dlatego zakup ubezpieczenia to najlepsze rozwiązanie, aby za leczenie nie płacić z własnej kieszeni.

A jakie ubezpieczenie w góry wybrać? Zwróć uwagę na polisę turystyczną, która obejmuje:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia - im dalszy i droższy kraj, tym polisa powinna obejmować wyższe koszty leczenia. Dobrze, aby pokrycie kosztów leczenia było na poziomie co najmniej 300 tys. zł.

 • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej - przydatne, gdy dojdzie np. do wypadku na stoku i ubezpieczony turysta uszkodzi cudzy sprzęt lub też dojdzie do kontuzji. Polisa pokryje szkody na zdrowiu i mieniu drugiego uczestnika wypadku.

 • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków - większość wypadków spowodowanych uprawianiem sportów ekstremalnych będzie wymagało rehabilitacji. By można ją zastosować niezwłocznie i na odpowiednią skalę, najlepiej zabezpieczyć się i zakupić ubezpieczenie górskie. Koszty leczenie u prywatnych fizjoterapeutów i rehabilitantów zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.

 • rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka - niezbędne, gdy planujesz wyjazd w góry i zakup ubezpieczenia. O tym, czy polisa posiada takie rozszerzenie, dowiesz się, zapoznając się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. W serwisie rankomat.pl. znajdziesz kilkanaście ofert ubezpieczeń, które zawierają OWU do wglądu jeszcze przed zakupem polisy.

Wyjazd grupowy a dodatkowe ubezpieczenie - o czym pamiętać, posiadając polisę turystyczną?

Jeśli planujesz wyjazd w góry w formie wycieczki zorganizowanej, najczęściej okaże się, że ubezpieczenie masz już w ramach wykupionej oferty. Czy to wystarczy? Niestety nie. Ubezpieczenie podróżne w ramach ofert wyjazdów grupowych jest prawnie wymagane, jednak najczęściej są to najbardziej podstawowe zabezpieczenia, nie obejmujące wielu koniecznych aspektów. Pokrycie kosztów leczenia obejmuje niewielkie kwoty, podobnie jak ratownictwo czy OC.

A niedostateczne kwoty gwarantowane sprawią, że mimo posiadania ubezpieczenia, turysta i tak będzie musiał dopłacić za leczenie czy akcję ratowniczą w górach. Najlepiej jest osobiście sprawdzić, jakie są zakresy polisy grupowej wyjazdu i przeliczyć, czy jest to opłacalna propozycja i nie będzie konieczności dopłacania z własnej kieszeni. Jeśli masz wątpliwości, złóż wniosek online na rankomat.pl i sprawdź, jaki zakres ochrony możesz dodatkowo uzyskać.

Ile kosztuje ubezpieczenie górskie?

Wyjazd w góry to zazwyczaj spory koszt. Jeśli mowa np. o wyjeździe na narty, by uprawiać narciarstwo ekstremalne, opłacić należy nie tylko dojazd, nocleg i wyżywienie, ale też wykupienie skipassów i ewentualne wypożyczenie sprzętu oraz lekcji z instruktorem.

Uprawiając sporty wysokiego ryzyka na obszarach górskich, sprzętu sportowego będzie więcej - ochrona na tułów, wysokiej jakości kask, ochraniacze na zęby itp.

Zakup ubezpieczenia i rozszerzenia o sporty wysokiego ryzyka będzie stanowił jedynie niewielki procent budżetu wyjazdowego. Ile kosztuje ubezpieczenie górskie? Najtańsza oferta, jaką znaleźć można na rankomat.pl (przykład: wyjazd zimą do Austrii na narty) kosztuje 4,53 zł, a najdroższa 283 zł. Jednak każda z tych propozycji będzie tańsza niż koszt akcji ratunkowej, w razie wypadku, gdy potrzebujesz pomocy.

Skąd te dysproporcje i czy najtańsze ubezpieczenie w góry jest zupełnie bezużyteczne? Sprawdzamy!

Zakup ubezpieczenia - przegląd ofert

Zakładając wyjazd na narty do Austrii w okresie zimowym, aby nie pokrywać kosztów leczenia z własnej kieszeni, za ubezpieczenie zapłacimy:

AXA Ubezpieczenia - 4,53 zł/dzień

 • Koszty leczenia, suma ubezpieczenia - 200 tys. zł

 • Koszty ratownictwa - 200 tys. zł

 • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) - 20 tys. zł

 • OC - brak

 • Ubezpieczenie bagażu - brak

 • Stomatolog - 900 zł

 • Koszty transportu powrotnego - 900 zł

Nationale Nederlanden - 8,47 zł/dzień

 • Koszty leczenia, suma ubezpieczenia - 150 tys. zł

 • Koszty ratownictwa - 100 tys. zł

 • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków)-10 tys. zł

 • OC - 150 tys. zł

 • Ubezpieczenie bagażu - brak

 • Stomatolog - 1000 zł

 • Koszty transportu powrotnego - 500 zł

Wiener - 10 zł/dzień

 • Koszty leczenia, suma ubezpieczenia - 260 tys. 220 zł

 • Koszty ratownictwa - 1260 tys. 220 zł

 • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) - 20 tys. zł

 • OC - 109 tys. zł

 • Ubezpieczenie bagażu - brak

 • Stomatolog - 1600 zł

 • Koszty transportu powrotnego - brak

Proama - 12 zł/dzień

 • Koszty leczenia, suma ubezpieczenia - 100 tys. zł

 • Koszty ratownictwa - 100 tys. zł

 • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) - 20 tys. zł

 • OC - 100 tys. zł

 • Ubezpieczenie bagażu - brak

 • Stomatolog - 900 zł

 • Koszty transportu powrotnego - brak

Generali - 14 zł/dzień

 • Koszty leczenia, suma ubezpieczenia - 200 tys. zł

 • Koszty ratownictwa - 200 tys. zł

 • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) - 30 tys. zł

 • OC - 100 tys. zł

 • Ubezpieczenie bagażu - brak

 • Stomatolog - 900 zł

 • Koszty transportu powrotnego - brak

AXA Ubezpieczenia - 14,38 zł

 • Koszty leczenia, suma ubezpieczenia - 40 mln zł

 • Koszty ratownictwa - 40 mln zł

 • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków)- 20 tys. zł

 • OC - 1 mln 500 tys. zł

 • Ubezpieczenie bagażu - 6 tys. zł

 • Stomatolog - 2 tys. zł

 • Koszty transportu powrotnego - 2 tys. zł

UNIQA - 18,10 zł/dzień

 • Koszty leczenia, suma ubezpieczenia - 1 mln 250 tys. zł

 • Koszty ratownictwa - 1 mln 250 tys. zł

 • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków)- 75 tys. zł

 • OC - 500 tys. zł

 • Ubezpieczenie bagażu - 5 tys. zł

 • Stomatolog - 2,5 tys. zł

 • Koszty transportu powrotnego - 1 mln 250 tys. zł

Ile przed wjazdem kupić ubezpieczenie turystyczne w góry?

Ubezpieczenie w góry kupić można nawet w dzień wyjazdu. Wyjazd w góry wymaga wielu przygotowań i w ich ferworze, łatwo jest zapomnieć o formalnościach. Paszport zazwyczaj już mamy, podobnie jak Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego., jedynie dodatkowe ubezpieczenie kosztów leczenia należy dokupić każdorazowo z własnej kieszeni, wyjeżdżając za granicę.

Jeśli zależy Ci na czasie, wykupienie ubezpieczenie w całości może się odbyć przez internet. Wystarczy, że w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na rankomat.pl, wypełnisz krótki formularz dotyczący podróży i osoby wyjeżdżającej. Konieczne będzie podanie kraju docelowego, terminu podróży orz jej celu, tj. czy na wyjeździe będziemy zajmować się uprawianiem sportów ekstremalnych, sportów wysokiego ryzyka, a może zwiedzaniem i plażowaniem albo będzie to wyjazd biznesowy.

Na tej podstawie system sam wygeneruje dostępne dobre ubezpieczenie turystyczne, które będzie odpowiadało na potrzeby turysty. Każde z nich zawiera OWU i wyodrębnione najistotniejsze składowe.

Przy ofertach znajduje się suma ubezpieczenia, suma gwarantowana kosztów leczenia, rozszerzenie od sportów wysokiego ryzyka (jeśli jest dostępne), koszty transportu, koszty akcji ratunkowej, odszkodowanie w sytuacji całkowitej utraty zdrowia, koszty ratownictwa, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i to, ile kosztuje ubezpieczenie. Możliwe jest także wykupienie rozszerzenia, m.in. od sportów wysokiego ryzyka, chorób przewlekłych.

Ubezpieczenie na narty do Słowenii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
4,53 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna Rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
8,47 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złSporty objęte polisą: 71 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna
Allianz
Koszty leczenia
5 000 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
10 000 zł
81,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 2 000 000 złSporty objęte polisą: 123Zdarzenia pod wpływem alkoholu Sprzęt sportowy: 20 000 zł Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna

Ubezpieczenie na narty do Słowenii

Ubezpieczenie na narty do Słowenii
AXA Partners
4,53 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna Rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Nationale-Nederlanden
8,47 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złSporty objęte polisą: 71 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna
Allianz
81,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
5 000 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
10 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 2 000 000 złSporty objęte polisą: 123Zdarzenia pod wpływem alkoholu Sprzęt sportowy: 20 000 zł Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna

Ubezpieczenie na narty do Słowenii

Zapoznając się z możliwościami,wybierz dobre ubezpieczenie turystyczne, które będzie dopasowane do Twojej indywidualnej sytuacji. Następnie cały proces zakupu odbywa się przez internet. Zwróć szczególną uwagę, aby poprawnie wpisać daty wyjazdu i powrotu oraz dane osobowe, a także sprawdzić zakres ubezpieczenia.

Następnie wypełnij wniosek online i zapłać za polisę turystyczna przez internet. Po zaksięgowaniu przelewu ubezpieczenie turystyczne w góry dostarczone będzie mailem na podany przez Ciebie adres mailowy. W polisie wyszczególnione masz wszystkie zakresy, jakie obejmuje Twoje ubezpieczenie turystyczne w góry: koszt leczenia, koszt akcji ratunkowej, koszt transportu zwłok, rozszerzenie od sportów ekstremalnych, transport medyczny, jakie otrzymasz odszkodowanie i pozostały zakres ochrony, jaki masz zapewniony w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Wypowiedź eksperta

Pamiętaj, bez względu na to, czy zjeżdżasz na nartach zjazdowych, wędrujesz po polskich górach czy uprawiasz narciarstwo ekstremalne za granicą, warto zapewnić sobie odpowiednią ochronę i zakupić ubezpieczenie na wyjazd.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Co warto wiedzieć?

 1. Ubezpieczenia turystyczne jest niezbędne w podróży, jeśli nie chce się płacić za leczenie czy transport do domu z własnej kieszeni.

 2. Wykupienie ubezpieczenia możliwe jest całkowicie zdalnie, przez internet. Można to zrobić nawet w dzień podróży.

 3. Wykupienie rozszerzenia od uprawiania sportów wysokiego ryzyka, planując ekstremalne aktywności, jest konieczne, by polisa w pełni chroniła.

 4. Ubezpieczenie od sportów wysokiego ryzyka zapewnia pełniejszą ochronę już od 4,53 zł za dzień.

 5. Lecząc się za granicą z EKUZ, otrzymuje się pomoc medyczną w takim zakresie jak obywatele danego kraju.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy za akcje ratownicze w górach trzeba płacić?

  Tak. Wszędzie poza Polską akcje ratownictwa górskiego są nie tylko odpłatne, ale najczęściej również bardzo kosztowne. W przeciwieństwie do polskiego GOPR czy TOPR, zagraniczne służby ratunkowe już za samo rozpoczęcie akcji, mogą wystawić naprawdę wysoki rachunek. 

 2. Czym różni się ubezpieczenie górskie od zwykłej polisy?

  Polisa na wyjazd w góry, wzbogacona o rozszerzenie dla aktywnych, chroni turystę także podczas uprawiania sportów, także tych uznawanych za ekstremalne lub wysokiego ryzyka, takich jak np. narty, snowboard, czy wspinaczka górska. 

 3. Kiedy warto mieć ubezpieczenie w góry?

  Ubezpieczenie na wyjazd w góry warto wykupić przede wszystkim na czas aktywnie spędzanego urlopu. Uprawianie zimowych sportów, wędrówki po górach, czy relaks na stoku – w każdej z tych sytuacji podróż powinna zostać ubezpieczona. 

 4. Jakie zalety ma ubezpieczenie górskie?

  Dzięki ubezpieczeniu wyjazdu w góry, zwłaszcza zagraniczne, przede wszystkim unikniemy ogromnych kosztów wynikających z akcji ratownictwa górskiego i transportu medycznego do kraju. Dodatkowo polisa gwarantuje wypłatę odszkodowana poszkodowanych w spowodowanych przez nas wypadkach osobach trzecich. 

 5. Jakie ubezpieczenie turystyczne w góry?

  Na wyprawę w góry trzeba mieć ze sobą ubezpieczenie OC oraz NNW. Polisa powinna pokrywać też koszty leczenia. W niektórych przypadkach ubezpieczyciele wymagają, by wycieczki w góry były rozszerzone o ochronę sportów wysokiego ryzyka.

 6. Ile kosztuje ubezpieczenie w góry?

  Najtańsze ubezpieczenie w góry kosztuje 3,70 zł, a najdroższe 37,20 zł. Optymalną ochronę można zapewnić sobie od około 14 zł za dzień.

 7. Czy sport wysokiego ryzyka to też narciarstwo zjazdowe czy tylko offroadowe?

  Zakup ubezpieczenia powinien być poprzedzony zapoznaniem się z OWU, to tam znajdują się sumy ubezpieczenia, ale też konkretne definicje i zakres ochrony w ramach uprawiania poszczególnych sportów.

 8. Czy ubezpieczenie pokryje koszty transportu medycznego?

  Tak, koszty transportu medycznego zostaną pokryte przez ubezpieczyciela, a poszkodowany podróżny nie będzie musiał płacić za przyjazd karetki czy wezwanie służb ratunkowych i odwiezienie transportem medycznym do kraju. Jednak tylko wtedy, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględnia ten aspekt i ubezpieczenie górskie wybrane prze Ciebie je posiada.

  Zakres ochrony ubezpieczenia i opieki medycznej zawsze należy dokładnie przeanalizować.

 9. Pokrycie kosztów leczenia - czy mając ubezpieczenie górskie, nie będą musiał nic płacić, gdy dojdzie do wypadku, uprawiając sporty wysokiego ryzyka?

  Posiadając wyłącznie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i uprawiając sporty wysokiego ryzyka, istnieje ryzyko, że doznany uraz czy wypadek będą tak poważne, że leczenie nie będzie się mieściło w zakresie opieki bezpłatnej, gwarantowanej posiadając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wtedy koszty leczenia muszą być pokrywane z własnej kieszeni i nikt tych pieniędzy turyście nie zwróci. Ryzyko związane z uprawianiem sportów jest na tyle wysokie, że nawet MSZ rekomenduje wykupienie ubezpieczenia oraz wykupienie rozszerzenia.

 10. Czy wykupienie ubezpieczenia przez internet jest bezpieczne?

  Ubezpieczenie górskie wykupione przez internet chroni turystę tak, jak polisa nabyta stacjonarnie. Podane dane są bezpieczne, a opłata nie różni się od innych zakupów, jakie realizujesz online. Wykupując ubezpieczenie górskie przez internet, z łatwością dobierzesz liczne dodatkowe usługi, np. rozszerzenia związane z uprawianiem sportów. Jest to procedura w pełni bezpieczna.