Włochy to od lat jeden z najpopularniejszych kierunków narciarskich wśród Polaków. Niezapomniane widoki, nowoczesna infrastruktura, pyszne jedzenie i gościnność mieszkańców – to wystarczające powody, aby właśnie tam zaplanować zimowy wypad.

Przygotowując się do wyjazdu do Włoch, trzeba pamiętać nie tylko o rezerwacji noclegów, czy organizacji transportu, ale również – o ubezpieczeniu. Od stycznie 2022 roku każdy narciarz musi posiadać polisę. Podpowiadamy, jaką wybrać na zimowy wypoczynek na włoskich stokach.

Wyjazd na narty do Włoch – dlaczego EKUZ nie wystarczy?

Warto zadbać, aby polisa do Włoch obejmowała także koszty leczenia i ratownictwa. Co prawda, jako obywatele Polski, należący do Unii Europejskiej mamy prawo korzystać z włoskiej opieki medycznej. Niemniej jednak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie gwarantuje pełnego wsparcia.  

Największą niedogodnością, z jaką wiąże się karta EKUZ, jest to, że w ogóle nie refunduje ona leczenia w placówkach prywatnych. Jest to szczególnie problematyczne, ponieważ nierzadko w kurortach narciarskich nie ma dostępu do innej opieki medycznej niż prywatna, która to jest nawet kilkukrotnie droższa niż w Polsce.

Nierefundowany jest też transport medyczny do kraju. Bywa on niezbędny, gdy pacjent nie jest w stanie wrócić do Polski, korzystając ze standardowych środków komunikacji (a to koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych!). To jednak nie wszystko.  

Nierefundowane są takie usługi jak: 

 • wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – do 36,15 euro za wizytę, 

 • wizyta u lekarza specjalisty – częściowo trzeba pokryć koszty wizyty, 

 • zakup leków, 

 • transport do szpitala – obowiązuje częściowa dopłata przez pacjenta. 

W 100% z własnej kieszeni pacjent musi zapłacić za: 

 • leczenie stomatologiczne, 

 • leczenie w placówkach prywatnych, 

 • transport powrotny do kraju. 

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie do Włoch? 

Obecnie nie tylko warto, ale i zgodnie z włoskimi przepisami, trzeba mieć ubezpieczenie na narty do Włoch. Narciarstwo, choć to niewątpliwie wspaniały sport, jest także bardzo kontuzjogenne. Statystyki wskazują, że aż 36% narciarzy, którzy ulegają wypadkom poza Polską, doznaje kontuzji właśnie we Włoszech.

Nie oznacza to absolutnie, że włoskie stoki są niebezpieczne. Nie warto jednak ryzykować. Zakup ubezpieczenia uchroni narciarza przed koniecznością poniesienia przykrych konsekwencji finansowych. Zapewni też poczucie bezpieczeństwa w trakcie całego wyjazdu. Dobrze jest móc w trakcie zimowej wycieczki liczyć nie tylko na siebie, ale też na zaufanego partnera – ubezpieczyciela.  

Obowiązek ubezpieczenia na narty we Włoszech 

Od 1 stycznia 2022 roku każdy narciarz korzystający z włoskich stoków musi posiadać ubezpieczenie. Taka polisa obowiązkowo musi posiadać OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. 

Brak polisy będzie skutkował mandatem w wysokości od 100 do 150 euro, a nawet odebraniem skipassu. Narciarze muszą liczyć się także z możliwością kontrolowania na stoku pod kątem obecności alkoholu i narkotyków w organizmie, grzywna za jazdę pod wpływem będzie jeszcze dotkliwsza i może wynosić od 250 do 1000 euro.  

Oprócz tych nowych przepisów został wprowadzony także obowiązek jazdy w kasku dla wszystkich niepełnoletnich, do 18 roku życia. 

Co powinno zawierać ubezpieczenie na narty we Włoszech? 

Dobre ubezpieczenie narciarskie to ubezpieczenie dopasowane do potrzeb konkretnego ubezpieczonego. Innej ochrony będzie potrzebował narciarz jeżdżący wyłącznie po wyznaczonych szlakach, innej – fan sportów ekstremalnych. Przed zakupem polisy warto więc zastanowić się, jaki charakter będzie miał nasz wyjazd i czego ewentualnie możemy potrzebować. 

UWAGA! Aktualnie każde ubezpieczenie narciarskie do Włoch musi posiadać OC. Najlepiej zdecydować się na możliwie wysoką sumę gwarantowaną. Warto też sprawdzić, czy ubezpieczyciel w ramach OC w życiu prywatnym pokrywa szkody, do których doszło w trakcie jazdy na nartach, czy koniecznie jest OC sportowe. 

Oprócz OC, które jest obowiązkowe, każda polisa narciarska na wyjazd do Włoch powinna zawierać przede wszystkim wysoką sumę kosztów leczenia – 30 000 euro to absolutne minimum. To właśnie dzięki niej w razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem narciarza, koszty leczenia, lekarstw i ewentualnej hospitalizacji, pokryje ubezpieczyciel.

Dotyczy to także leczenia w placówkach prywatnych. Obecnie większość ofert ubezpieczycieli zapewnia również pokrycie kosztów leczenia czy hospitalizacji związanych z zachorowaniem na COVID-19.  

Polisa narciarska powinna oczywiście zawierać także koszty ratownictwa – w górach o wypadek niestety nietrudno. Kosztów ratownictwa w większości krajów nie pokrywa państwo. Dzięki temu ryzyku narciarz nie będzie musiał samodzielnie płacić za ewentualne akcje ratownicze. Warto o tym pamiętać, bo koszt jednej akcji to nawet kilka-kilkanaście tysięcy złotych

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Polisa narciarska, która zapewni bezpieczeństwo narciarzowi, powinna zawierać również ubezpieczenie NNW oraz Assistance. Dzięki NNW ubezpieczyciel wypłaci turyście odszkodowanie, jeśli dozna szkody w postaci trwałego uszczerbku na zdrowiu. Assistance zapewni natomiast szybką pomoc we wszystkich kryzysowych sytuacjach, jakie mogą przydarzyć się w podróży.  

Dodatkowo można zdecydować się także na rozszerzenie ochrony np. o sporty ekstremalne i sporty wysokiego ryzyka – to szczególnie ważne w przypadku narciarzy i innych osób uprawiających sporty zimowe. Osobom, które zabierają ze osobą cenne przedmioty lub własny sprzęt, przyda się także ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu sportowego. Narciarze, którzy nie wykluczają spożycia szklaneczki grzańca pod stokiem, powinni natomiast zdecydować się na klauzulę alkoholową.  

Koszty leczenia i ratownictwa – jaką sumę gwarantowaną wybrać do Włoch? 

Koszty leczenia w dobie pandemii koronawirusa – ale nie tylko – to najważniejszy element polisy dla narciarza. To właśnie dzięki niemu turysta, który ulegnie wypadkowi, nie będzie musiał pokrywać kosztów leczenia z własnej kieszeni.  

Z tego względu warto zdecydować się na ofertę ubezpieczenia, która zapewnia możliwie jak najwyższą sumę gwarantowaną kosztów leczenia. W przypadku wyjazdów do krajów europejskich zaleca się, aby taka kwota była nie mniejsza niż 30 000 euro. Warto jednak pamiętać, że narciarstwo jest sportem ryzykownym. Lepiej więc zdecydować się na wyższe sumy gwarantowane kosztów leczenia – od 50 000 euro wzwyż. 

W przypadku kosztów ratownictwa suma gwarantowana powinna wynosić przynajmniej 5 000 euro.  

OC w polisie narciarskiej do Włoch 

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, obowiązkowa we Włoszech polisa na narty, musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na wypadek spowodowania szkody na osobie lub mieniu.  

Warto więc zadbać o dwie kwestie, wybierając OC w ubezpieczeniu narciarskim: 

1) Aby suma gwarantowana była możliwie jak najwyższa (w naszym kalkulatorze znajdują się oferty z OC od 100 000 zł do nawet 1 500 000 zł). 

2) Aby OC zapewniało wsparcie również na stoku – należy sprawdzić, czy potrzebne jest rozszerzenie ochrony o sporty wysokiego ryzyka, a także czy w polisie musi się znaleźć OC sportowe. 

UWAGA! Nie każda polisa narciarska ma w swoim pakiecie OC. Należy o tym, pamiętać porównując oferty.  

Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego 

Warto, aby polisa narciarska do Włoch zapewniała również ochronę rzeczy osobistych i ekwipunku narciarskiego. Dzięki temu w razie kradzieży, zniszczenia czy zgubienia bagażu bądź sprzętu narciarskiego, będzie można liczyć na odszkodowanie. Trzeba jednak pamiętać, że taka rekompensata będzie wypłacona do wysokości sumy gwarantowanej.

Wysokość sumy gwarantowanej można oczywiście sprawdzić przed zakupem polisy, jak i na samym dokumencie. Bagaż i sprzęt sportowy w polisie narciarskiej można ubezpieczyć na kwotę od 500 zł do nawet 6 000 zł.

Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie dopiero wtedy, gdy zostaną spełnione odpowiednie warunki – np. kradzież została zgłoszona na policję, bagaż był pozostawiony w zamkniętym miejscu, pod właściwą opieką.  

Niemniej – ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego to godne uwagi rozszerzenie polisy narciarskiej, które na wypadek kradzieży, zniszczenia lub zgubienia bagażu, może oszczędzić nam licznych kosztów.  

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Włoch? 

Ceny polisy dobrej narciarskiej na wypoczynek we Włoszech nie są wysokie. Standardową ochronę można uzyskać już za ok. 7 zł dziennie. Ceny różnią się oczywiście m.in. w zależności od zakresu, sum ubezpieczenia w poszczególnych ryzykach oraz ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Dodatkowo płatne są również specyficzne rozszerzenia, które ubezpieczony dobiera konkretnie pod swoje potrzeby. 

Ważne: Trzeba pamiętać, aby polisa na narty do Włoch zawierała ubezpieczenie OC!  

Poniżej kilka przykładowych kalkulacji znalezionych przy pomocy porównywarki ubezpieczeń podróżnych rankomat.pl.Propozycje dotyczą ochrony na 7-dniowy wyjazd narciarski do Włoch osoby dorosłej, która nie choruje przewlekle oraz zamierza szusować wyłącznie po wyznaczonych szlakach. 

7-dniowy wypad na narty do Włoch
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
62,23 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)
Signal Iduna
Koszty leczenia
261 737 zł
Ratownictwo
43 623 zł
Bagaż
2 000 zł
97,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 436 229 złOC sportowe: 218 114 zł sporty objęte polisą: 7 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 308 686 zł
Ratownictwo
43 623 zł
Bagaż
4 362 zł
128,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 43 623 złOC: 436 229 złOC sportowe: 436 229 złsporty objęte polisą: 27 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
228,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
7-dniowy wypad na narty do Włoch
AXA Partners
62,23 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)
Signal Iduna
97,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
261 737 zł
Ratownictwo
43 623 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 436 229 złOC sportowe: 218 114 zł sporty objęte polisą: 7 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
128,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
1 308 686 zł
Ratownictwo
43 623 zł
Bagaż
4 362 zł
Dodatkowo: NNW: 43 623 złOC: 436 229 złOC sportowe: 436 229 złsporty objęte polisą: 27 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
228,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Cena ubezpieczenia to oczywiście ważne kryterium, ale nie powinno być jedyne. Najistotniejszy jest zakres polisy do Włoch (szczególnie teraz, gdy ubezpieczenie obowiązkowo uwzględniać musi OC!) oraz dopasowanie do charakteru wyjazdu i potrzeb narciarza.  

Narty we Włoszech – co trzeba wiedzieć? Najpopularniejsze kurorty  

Włoskie kurorty oferują znakomite warunki początkującym i bardziej zaawansowanym narciarzom. W większości ośrodków spotkamy zarówno ośle łączki, jak i trasy czarne. Między innymi z tego powodu miejscowości bardzo często wybierają rodziny z dziećmi. 

Innym powodem jest znakomita, nowoczesna infrastruktura przy jednoczesnej rozsądnej cenie karnetów. Jakość stoków włoskich nie odbiega od standardów szwajcarskich, czy francuskich. Ceny skipassów umożliwiających cały dzień szusowania, rozpoczynają się nawet od ok. 30 euro (w zależności od ośrodka). Wiele hoteli zlokalizowanych tuż przy stokach oferuje także skipass gratis. 

Popularne włoskie kurorty to m.in.: 

 • Livigno. Ulubiony ośrodek narciarzy z Polski. Livigno to blisko 115 km tras i ponad 30 wyciągów. 

 • Val di Sole. Słynna włoska „Dolina słońca”. Narciarze mogą tu szusować po blisko 150 kilometrach tras zjazdowych oraz skorzystać z ponad 70 czynnych w sezonie wyciągów. 

 • Madonna di Campiglio. Ośrodek idealny dla początkujących narciarzy. Szusującym oferuje łącznie ponad 90 km tras oraz blisko 60 wyciągów. 

 • Bormio. Kurort ukochany przez narciarzy całego świata, położony na dużej wysokości. Łącznie to prawie 100 kilometrów tras zjazdowych oraz prawie 40 wyciągów. Dodatkową atrakcją są gorące źródła. 

 • Val Gardena. To w zasadzie trzy miejscowości – Ortisei, Santa Cristina i Selva Gardena – łącznie ponad 100 km tras i 60 czynnych w sezonie wyciągów. Teren ośrodka jest ogromny i słynie z dużej liczby czarnych tras. 

Co warto wiedzieć?

 1. Włochy to jeden z ulubionych kierunków narciarskich Polaków.
 2. We Włoszech EKUZ nie wystarczy - karta zapewnia tylko podstawową pomoc medyczną.
 3. Od1 stycznia trzeba  mieć ze sobą ubezpieczenia narciarskie zapewniające OC. Warto, by polisa zapewniała także pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa, NNW czy ochronę bagażu.
 4. Taką polisę można mieć już od około 7 zł dziennie. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Włoch?

  Polisę do Włoch można mieć już od 3,92 zł dziennie. Niemniej jednak ubezpieczenie z obowiązkowym od 1 stycznia 2022 roku OC kosztuje 7,55 zł za dzień ochrony.

 2. Czy trzeba nosić maseczki w trakcie jazdy na stoku?

  Nie. Zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe tylko w tzw. przestrzeniach wspólnych, czyli w wagonikach na wyciągu, w kolejce do wagonika czy restauracjach położonych przy stoku.

 3. Czy aktualnie można wjechać do Włoch?

  Tak. Jest możliwe, o ile posiada się certyfikat szczepionkowy. Taki dokument potwierdza zaszczepienie się, status ozdrowieńca lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

 4. Czy przy wjeździe do Włoch wystarczy dowód osobisty?

  Tak. Włochy należą do strefy Schengen. Przy wjeździe do tego kraju wystarczy paszport lub dowód osobisty.

 5. Czy ubezpieczenie do Włoch musi spełniać jakieś wymagania?

  Tak, polisa musi zapewnia ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Powinno ono pokrywać odszkodowanie w razie spowodowania szkód na osobie lub mieniu podczas jazdy na nartach.

 6. Czy na terenie Włoch są otwarte stoki narciarskie?

  Tak. Ze stoków mogą korzystać wszyscy posiadający paszport szczepionkowy, czyli zaszczepieni pełną dawką, ozdrowieńcy lub mający negatywny wynik testu na SARS-CoV-2.

 7. Czy ubezpieczenie narciarskie do Włoch jest obowiązkowe?

  Tak. Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy narciarze szusujący po włoskich stokach, muszą mieć wykpione ubezpieczenie z OC. Brak takiej polisy narciarskiej może zakończyć się ukaraniem turysty mandatem lub nawet – utratą karnetu. Przed wyjazdem na narty do Włoch koniecznie trzeba więc pamiętać o zakupie polisy uwzględniającej OC!  

 8. O jakich rozszerzeniach powinni pamiętać narciarze wyjeżdżający do Włoch?

  Rozszerzeniem polisy, które przyda się każdemu szusującemu, jest klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Poszczególne towarzystwa do kategorii sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka zaliczają inne dyscypliny. Warto więc dokładnie zapoznać się z OWU.  Inne rozszerzenia polisy narciarskiej należy dobierać do potrzeb konkretnego narciarza. Ubezpieczenie bagażu lub sprzętu zabezpieczy nas na wypadek kradzieży czy zniszczenia. Klauzula alkoholowa zapewni natomiast narciarzowi ochronę, nawet gdy do nieszczęśliwego wypadku dojdzie po spożyciu alkoholu.