Włochy to od lat jeden z najpopularniejszych kierunków narciarskich wśród Polaków. Niezapomniane widoki, nowoczesna infrastruktura, pyszne jedzenie i gościnność mieszkańców – to wystarczające powody, aby właśnie tam zaplanować zimowy wypad. 

Przygotowując się do wyjazdu do Włoch, trzeba pamiętać nie tylko o rezerwacji noclegów, czy organizacji transportu, ale również – o ubezpieczeniu. Podpowiadamy, jaką polisę narciarską wybrać na zimowy wypoczynek na włoskich stokach,

Narty we Włoszech – co trzeba wiedzieć?

Włoskie kurorty oferują znakomite warunki początkującym i bardziej zaawansowanym narciarzom. W większości ośrodków spotkamy zarówno ośle łączki, jak i trasy czarne. Między innymi z tego powodu miejscowości bardzo często wybierają rodziny z dziećmi.

Innym powodem jest znakomita, nowoczesna infrastruktura przy jednoczesnej rozsądnej cenie karnetów. Jakość stoków włoskich nie odbiega od standardów szwajcarskich, czy francuskich. Ceny skipassów umożliwiających cały dzień szusowania, rozpoczynają się nawet od ok. 20 euro (w zależności od ośrodka). Wiele  hoteli zlokalizowanych tuż przy stokach oferuje także skipass gratis.

Popularne włoskie kurorty to m.in.:

 • Livigno. Ulubiony ośrodek narciarzy z Polski. Livigno to blisko 115 km tras i ponad 30 wyciągów.
 • Val di Sole. Słynna włoska „Dolina słońca”. Narciarze mogą tu szusować po blisko 150 kilometrach tras zjazdowych oraz skorzystać z ponad 70 czynnych w sezonie wyciągów.
 • Madonna di Campiglio. Ośrodek idealny dla początkujących narciarzy. Szusującym oferuje łącznie ponad 90 km tras oraz blisko 60 wyciągów.
 • Bormio. Kurort ukochany przez narciarzy całego świata, położony na dużej wysokości. Łącznie to prawie 100 kilometrów tras zjazdowych oraz prawie 40 wyciągów. Dodatkową atrakcją są gorące źródła.
 • Val Gardena. To w zasadzie trzy miejscowości – Ortisei, Santa Cristina i Selva Gardena – łącznie ponad 100 km tras i 60 czynnych w sezonie wyciągów. Teren ośrodka jest ogromny i słynie z dużej liczby czarnych tras.

Ubezpieczenie narciarskie do Włoch – dlaczego warto je zakupić?

We Włoszech, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, można korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nie oznacza to jednak, że ubezpieczenie narciarskie jest zbędne – wręcz przeciwnie! W wielu przypadkach karta EKUZ nie zapewni wystarczającej ochrony.

Warto pamiętać, że Karta EKUZ nie zapewni pokrycia m.in.:

 • kosztów ratownictwa górskiego,
 • kosztów leczenia w placówkach prywatnych – z karty można skorzystać tylko w placówkach, które zawarły umowę z odpowiednikiem włoskiego Narodowego Funduszu Zdrowia,
 • kosztów transportu medycznego ubezpieczonego z powrotem do kraju,
 • kosztów transportu zwłok,
 • wypłaty rekompensaty na wypadek opóźnionego lotu czy kradzieży bagażu.

Warto pamiętać, że narciarstwo, choć to niewątpliwie wspaniały sport, jest także bardzo kontuzjogenne. Statystyki wskazują, że aż 36% narciarzy, którzy ulegają wypadkom poza Polską, doznaje kontuzji właśnie we Włoszech. Nie oznacza to absolutnie, że włoskie stoki są niebezpieczne. Nie warto jednak ryzykować. Zakup ubezpieczenia uchroni narciarza przed koniecznością poniesienia przykrych konsekwencji finansowych.

Jak wybrać ubezpieczenie na narty do Włoch?

Dobre ubezpieczenie narciarskie to ubezpieczenie dopasowane do potrzeb konkretnego ubezpieczonego. Innej ochrony będzie potrzebował narciarz jeżdżący wyłącznie po wyznaczonych szlakach, innej – fan sportów ekstremalnych. Przed zakupem polisy warto więc zastanowić się, jaki charakter będzie miał nasz wyjazd i czego ewentualnie możemy potrzebować.

Niemniej, każda polisa narciarska na wyjazd do Włoch powinna zawierać przede wszystkim wysoką sumę kosztów leczenia – 30 000 euro to minimum. To właśnie dzięki niej w razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem narciarza, koszty leczenia, lekarstw i ewentualnej hospitalizacji, pokryje ubezpieczyciel. Dotyczy to także leczenia w placówkach prywatnych.

Polisa narciarska powinna oczywiście zawierać także koszty ratownictwa – w górach o wypadek niestety nietrudno. Kosztów ratownictwa w większości krajów nie pokrywa państwo. Dzięki temu ryzyku narciarz nie będzie musiał samodzielnie płacić za ewentualne akcje ratownicze. Warto o tym pamiętać, bo koszt jednej akcji to nawet kilka-kilkanaście tysięcy złotych (!).

Polisa narciarska, która zapewni bezpieczeństwo narciarzowi, powinna zawierać również ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym oraz Assistance. Dodatkowo można zdecydować się także na rozszerzenie ochrony o np. sporty ekstremalne, czy klauzulę alkoholową.

Ubezpieczenie od COVID-19 na wyjazd na narty do Włoch

W obecnej sytuacji wielu narciarzy zastanawia się, jak wygląda kwestia ewentualnego zachorowania na COVID-19. Czy ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia koronawirusa?

Odpowiedzi – jak zwykle – najbezpieczniej poszukać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wybranej oferty. Zasadniczo jednak aktualnie większość ubezpieczycieli zobowiązuje się do pokrycia kosztów leczenia choroby COVID-19 w trakcie zagranicznego wyjazdu na narty. Pokrycie kosztów następuje oczywiście do konkretnej sumy kosztów leczenia wskazanej w zawartej umowie.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Włoch?

Ceny polisy dobrej narciarskiej na wypoczynek we Włoszech nie są wysokie. Standardową ochronę można uzyskać już za ok. 4 zł dziennie. Ceny różnią się oczywiście m.in. w zależności od zakresu, sum ubezpieczenia w poszczególnych ryzykach oraz ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Dodatkowo płatne są również specyficzne rozszerzenia, które ubezpieczony dobiera konkretnie pod swoje potrzeby.

Poniżej kilka przykładowych kalkulacji znalezionych przy pomocy porównywarki ubezpieczeń podróżnych Rankomat. Propozycje dotyczą ochrony na 7-dniowy wyjazd narciarski do Włoch osoby dorosłej, która nie choruje przewlekle oraz zamierza szusować wyłącznie po wyznaczonych szlakach.

TU

Cena za 1 dzień ochrony

Sumy ubezpieczenia

Ochrona w razie zachorowania na COVID-19

Axa Assitance

3,69 zł

KL: 200 000 zł
KR: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł

Signal Iduna

6,67 zł

KL: 90 880 zł
KR: 27 264 zł
NNW: 15 000 zł

Proama

9,42 zł

KL: 100 000 zł
KR: 100 000 zł
NNW: 20 000 zł

Generali

10,71 zł

KL: 200 000 zł
KR: 200 000 zł
NNW: 30 000 zł

Europa Ubezpieczenia

13,57

KL: 90 880 zł
KR: 22 720 zł
NNW: 13 632 zł


nie więcej niż do
50 000 euro

Cena ubezpieczenia to oczywiście ważne kryterium, ale nie powinno być jedyne. Najistotniejszy jest zakres polisy, dopasowany do charakteru wyjazdu i potrzeb narciarza. Pamiętajmy o tym... i szusujmy bezpiecznie!

Co warto wiedzieć?

 1. Włochy to jeden z ulubionych kierunków narciarskich Polaków.
 2. We Włoszech EKUZ nie wystarczy - karta zapewnia tylko podstawową pomoc medyczną.
 3. Warto więc mieć ze sobą ubezpieczenia narciarskie zapewniające pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa, NNW, OC czy ochronę bagażu.
 4. Taką polisę można mieć już od około 4 zł dziennie.