We Włoszech znajduje się ponad 200 narciarskich ośrodków położonych w Alpach i Dolomitach. Tamtejsze kurorty są bardzo różnorodne - jedne są idealne dla początkujących i rodzin z dziećmi, inne dla średniozaawansowanych oraz doświadczonych narciarzy i snowboardzistów.

Narciarze z całego świata przyjeżdżają do Włoch ze względu na panującą tam rodzinną atmosferę. Tamtejsze miasteczka słynną z przytulnych hoteli i doskonałego jedzenia. Sprawdziliśmy, na jakie warunki do jazdy mogą liczyć początkujący i doświadczeni narciarze oraz rodziny z dziećmi, a także ile trzeba zapłacić za pobyt we Włoszech.

Czy można podróżować do Włoch? Aktualna sytuacja a Covid-19  

We Włoszech do dn. 6 marca 2022 r. obowiązuje stan wyjątkowy a kraj został podzielony na 4 strefy w zależności od aktualnej liczby zakażeń i wprowadzonych obostrzeń: strefa czerwona, pomarańczowa, biała i żółta. O tym, jaki region zostanie przyporządkowany do konkretnej strefy, decyduje Minister Zdrowia na podstawie cotygodniowych raportów zachorowań.  

 • Na terenie całych Włoch do 31 stycznia 2022 r. obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych FFP2 w publicznych pomieszczeniach zamkniętych oraz na świeżym powietrzu.  

 • Wymagane jest okazanie certyfikatu unijnego (green pas, paszport covidowy), potwierdzającego szczepienie min. 1 dawką (na co najmniej 14 dni wcześniej) lub ozdrowienie ( co najmniej 6 miesięcy wcześniej) lub negatywnego wyniku test w przypadku chęci korzystania z zamkniętej przestrzeni publicznej. 

 • Spożywanie posiłków i napojów przy stolikach wewnątrz lokali gastronomicznych jest możliwe wyłączenie dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców (do 31 marca 2022 r.) 

 • Wstęp na wydarzenia kulturalne jak koncerty i spektakle teatralne – tylko osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy, zasada 2G (do 31 marca 2022 r.) 

 • Wstęp do kin, sal koncertowych, teatrów, muzeów, wystaw – tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy (od 10 stycznia do 31 marca 2022 r.). 

 • Zamknięte przestrzenie basenów, pływalni, SPA – tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy (od 10 stycznia do 31 marca 2022 r.). 

 • Komunikacja publiczna tylko dla osób z certyfikatem unijnym (do 31 marca 2022 r.). 

Czy wiesz, że… we Włoszech wprowadzono wymóg posiadania certyfikatu unijnego w przypadku osób pracujących w sektorze publicznym lub prywatnym.

Certyfikaty unijne potwierdzające szczepienie ważne są we Włoszech przez 9 miesięcy (w Polsce przez 12 miesięcy), a od 1 lutego 2022 r. będzie to 6 miesięcy. Dotyczy to wszystkich certyfikatów, w tym także wystawionych w Polsce. Dawka przypominająca wydłuża ważność certyfikatu o kolejne 9 miesięcy.  

WJAZD DO WŁOCH - ZASADY 

Osoby zaszczepione/ozdrowieńcy 

Przyjeżdżając do Włoch, muszą zarejestrować swój przyjazd na platformie EU Digital Passenger Locator Form oraz przedstawić certyfikat unijny w języku włoskim, angielskim, hiszpańskim lub francuskim. Certyfikat musi potwierdzać ukończenie całego cyklu szczepień co najmniej na 14 dni przed wjazdem do Włoch.  

Ozdrowieńcy powinny natomiast pokazać zaświadczenie o przebytej chorobie Covid-19, która miała miejsce co najmniej 6 miesięcy wcześniej.  

Kolejny warunek wjazdu do Włoch to przedstawienie negatywnego wyniku testu wymazowego, który musi zostać wykonany co najmniej 24 godziny przed przekroczeniem granicy (test antygenowy) lub 48 godzin (test molekularny). 

Osoby niezaszczepione lub nie w pełni zaszczepione 

Podobnie jak osoby zaszczepione, tak i te które nie posiadają certyfikatu unijnego, muszą zarejestrować się na platformie EU Digital Passenger Locator Form. Ponadto mają obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu wymazowego ważnego 24 godziny przed wjazdem do Włoch w przypadku testu antygenowego i 48 godzin w przypadku testu PCR. 

Kolejny wymóg to odbycie 5-dniowej kwarantanny oraz przedstawienie negatywnego wyniku testu wymazowego po jej zakończeniu.  

Dzieci 

Dzieci do 6. roku życia muszą wykonać test antygenowy (co najmniej 24 godziny wcześniej) lub test PCR (min. 48 godzin wcześniej). Dziecko, które nie jest zaszczepione, ale podróżuje ze zaszczepionym dorosłym, nie musi odbywać kwarantanny. Jeśli niezaszczepione dziecko do 6. roku życia podróżuje z niezaszczepionym dorosłym, to musi odbyć 5-dniową kwarantannę.  

Dzieci do 6. roku życia mają obowiązek wykonania testu antygenowego (ważnego 24 godziny) lub PCR (ważnego 48 godzin). 

PAMIĘTAJ! Oprócz powyższych wytycznych, należy bezwzględnie wziąć pod uwagę restrykcje obowiązujące w danej strefie kraju.  

Włochy – kurorty dla doświadczonych narciarzy

1. Breuil-Cervinia 

Podobnie, jak słynny szwajcarski ośrodek Zermatt, Breuil-Cervinia także leży u stóp Matterhorn – jednego z najbardziej znanych alpejskich szczytów. Z tą różnicą, że włosi nazywają tę górę Monte Cervino i stąd zresztą nazwa tego włoskiego miasteczka. 

Breuil-Cervinia to kurort ulokowany na wysokości 2050 m n.p.m., dlatego prawie przez ponad pół roku panują tam warunki sprzyjające sportom zimowym. Na pobliskich zboczach przygotowano prawie 290 km infrastruktury dla narciarzy. Są to jednocześnie trasy położone najwyżej w Europie, bo na wysokości od 1800 do 3800 m.

Chociaż usytuowane po lewej stronie masywu łagodniejsze, szerokie trasy sprawdzą się w przypadku początkujących, to na zboczu Matterhorn dominują jednak stoki dla średniozaawansowanych (188 km) oraz bardzo doświadczonych narciarzy (56 km). Na szczególną uwagę zasługuje 11-kilometrowa trasa Ventina. Prowadzi ona z lodowca Plateau Rosa do samej Cervini, a jej przewyższenie to ok. 2 km. Profesjonaliści mogą też spróbować swoich sił na czarnej trasie Cervino w Cretaz.

Coś dla siebie znajdą tu także wielbiciele zjazdów off-piste. Miejsca, w których możemy zboczyć z wyznaczonego szlaku są dobrze oznaczone, a także zabezpieczone przed lawinami. Pamiętajmy jednak, że wolno to robić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. We Włoszech jazda poza wyznaczonymi trasami jest zabroniona, a nieprzestrzeganie zakazu grozi wysokim mandatem oraz odebraniem karnetu. 

Ogromną zaletą kurortu jest także rozbudowana siatka wyciągów, dzięki którym można dostać się nawet do szwajcarskich kurortów. 

Oferta apres-ski w Breuil-Cervinia nie może co prawda równać z tą w Zermatt, ale w miasteczku znajduje się kilka atrakcji niezwiązanych z narciarstwem. Są tam m.in. lodowiska, kryte baseny, klub fitnessowy, a także wiele restauracji. Wieczorami zaś można pobawić się w kilku pubach i nocnych klubach. Jeśli planujemy zrobić sobie dzień przerwy od sportu, warto wybrać się na szczyt Małego Matterhornu znajdującego się na wysokości prawie 4 tys. metrów. Dostać się tam można za pomocą kolejki linowej. 

Breuil-Cervinia warunki narciarskie

2. Sestriere

Sestriere to część narciarskiego kompleksu Vialattea (z włoskiego Droga Mleczna), znajdującego się na granicy z Francją. W regionie skorzystać można z siedmiu połączonych ze sobą stacji: Sauze d’Oulx, Oulx, San Sicario, Claviere, Cesany, Pragelato, Sestriere, a także znajdującej się już we Francji Montgenevre. To miejsce wręcz wymarzone dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. 

Najtrudniejsze do pokonania stoki mają w sumie prawie 100 km długości. Jednymi z najciekawszych miejsc są trasa olimpijska ze szczytu Monte Fraitteve, a także trasa zjazdowa z Mont Sises, która uznawana jest za jedną z najtrudniejszych na świecie. 

Bardzo atrakcyjny dla profesjonalistów może być też zjazd szlakiem Kandahar Slalom, którego średnie nachylenie to 43,5%. W pobliżu Sestriere znajduje się też kilka snowparków, a w tym The Vialettea Double Black Park o powierzchni 80 tys. metrów.

Turyńskie miasteczko wyróżnia się także rozbudowaną ofertą apres-ski. Oprócz typowych atrakcji takich jak baseny, salony spa, lodowiska, kluby i restauracje, w Sestriere można znaleźć mniej konwencjonalne rozrywki. Popularne są tam na przykład przejażdżki psimi zaprzęgami, wyprawy na skuterach śnieżnych, a także wycieczki w góry z przewodnikiem. Oryginalnym sposobem na spędzanie wolnego czasu jest też snowtubing, czyli nocna przejażdżka ratrakiem. 

Sestriere warunki narciarskie

Włochy - kurorty dla amatorów i średniozaawansowanych narciarzy

1. Selva di Val Gardena

Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z nartami lub snowboardem, Val Gardena jest jednym z najlepszych miejsc do nauki. Położona w tej dolinie Selva to miejscowość oferująca dostęp do 115 km nartostrad, z czego aż ponad 85% to trasy dla początkujących i średniozaawansowanych. 

Wśród tych pierwszych największym powodzeniem cieszy się słynna Sellaronda - 50-kilometrowy kompleks tras okrążających masyw Gruppo di Sella. To właśnie tam większość okolicznych szkół jazdy prowadzi swoje zajęcia. Zresztą nie bez powodu - tamtejsze stoki nie są strome, ale w niektórych miejscach wymagają od uczących się trochę więcej skupienia. To zdecydowanie najlepsze miejsce na rozpoczęcie przygody z nartami lub snowboardem. 

Selva di Val Gardena to także doskonałe miejsce dla fanów snowparków. W pobliżu miasteczka znajdują się trzy takie obiekty. Osoby, które niedawno nauczyły się jeździć na snowboardzie, powinny zacząć swój trening w Piz Sella. Znajdują się tam liczne skocznie, boxy, a także trasa do boardercrossu i trzy skocznie. Bardziej doświadczeni mogą też spróbować swoich sił podczas off-pistowego zjazdu z Sass Pordoi, jednak większości osób zaleca się w tym celu wynajęcie instruktora. 

Dolina znana jest także z doskonałego après-ski. Podczas wolnego popołudnia można bawić się, zjeżdżając na sankach, wspinać się na ściance lodowej lub skorzystać z pieszej wycieczki w rakietach śnieżnych. Za to wieczorami w Selva di Val Gardena i w okolicznych miejscowościach odbywają się liczne imprezy i przedstawienia. 

Selva di Val Gardena warunki narciarskie

2. Cavalese

Dolina Val di Fiemme podzielona jest na kilka osobnych terenów narciarskich. Największym miastem w regionie jest Predazzo, jednak jest to miejscowość tłoczna, a wszystkie wyciągi znajdują się poza jego granicami, co zmusza narciarzy do korzystania ze skibusów.

Nieco droższym, ale dużo ciekawszym rozwiązaniem jest przyjazd do Cavalese - niewielkiego kurortu narciarskiego oferującego szeroki dostęp do tras przeznaczonych dla amatorów, a także osób, które nieźle radzą już sobie na stoku. W centrum miasteczka znajduje się stacja gondoli, która zawozi narciarzy do Alpe Cermis, dzięki czemu mogą oni zaoszczędzić czas na dojazdach. 

Łączna długość tras to 140 km, a większość z nich oznaczona jest kolorem niebieskim. Rozpoczynający naukę powinni zacząć od stoków, położonych na południowej stronie Alpe Lusia. Za to doświadczeni narciarze powinni dojechać gondolą do trasy Olimpia przy Alpe Cermis. Szlak prowadzący z powrotem do doliny ma prawie 8 km długości, a różnica wysokości na tym odcinku wynosi 1390 m. 

Dużą zaletą Cavalese są stoki, które raz w tygodniu udostępniane są także po zmroku. Takie trasy na Alpe Cermis, a także w niedalekim Obereggen. Co ciekawe, nocną jazdę odbyć można nie tylko na nartach, ale także na specjalnych torach saneczkowych. Żeby skorzystać z tej możliwości, należy mieć wykupiony kilkudniowy karnet narciarski Val di Fiemme-Obereggen.

Po skończonej zabawie na stoku, warto przejść się do jednej z okolicznych restauracji, ponieważ region słynie z pysznej i oryginalnej kuchni. Natomiast odprężenia szukać można w licznych saunach i krytych basenach lub w jednej z tradycyjnych bacówek. 

Cavalese warunki narciarskie

Gdzie jechać na narty z dziećmi we Włoszech?

Folgaria to jeden z najbardziej przyjaznych rodzinom kurortów znajdujących się we włoskich Alpach, kilkadziesiąt kilometrów od Trydentu. Nie jest to jednak kolejny kompleks narciarskich hoteli, a sprzyjające spacerom, urocze włoskie miasteczko. Ze stoków zobaczyć tam można zarówno Dolomity, jak i szczyt Adamello i Marmolada. 

Region ten jest wręcz idealny do zimowego wypoczynku z dziećmi. Aż 90% dostępnych tras przeznaczonych jest dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w jeździe na nartach lub na snowboardzie. W okolicy znajduje się też wiele szkół jazdy oferujących usługi doświadczonych instruktorów. Dwadzieścia dwa nowoczesne wyciągi zapewniają dużą przepustowość na stokach. Choć obszar może wydawać się niewielki w porównaniu do innych włoskich kompleksów narciarskich, w okolicy znajdziemy aż 100 km tras. 

Dla początkujących najlepsza będzie trasa Cima Sommo Alto – Costa. Ma ona ponad 2,5 km długości, ale różnica wysokości na tym odcinku to zaledwie 400 m. Jeżeli zamierzamy więc na własną rękę uczyć dzieci jazdy na nartach, to miejsce będzie idealne. Za to osoby, które nie posiadają własnego sprzętu, mogą skorzystać z jednej z wielu wypożyczalni. Za wypożyczenie nart dla dziecka na sześć dni zapłacimy 60 euro, a za sprzęt dla dorosłego 90 euro.

Popołudnia i wieczory w Folgari spędzać można w lokalnym kinie, na lodowisku lub krytym basenie. Atrakcją dla dzieci może być również znajdujący się niedaleko tor saneczkowy. 

Folgari warunki narciarskie

Ile kosztuje wyjazd z Polski do Włoch na narty?  

W celu ujednolicenia porównania, przyjęliśmy, że wyjazd odbywa się z Warszawy a celem jest Breuil-Cervinia, leżący u stóp Matterhorn w Alpach Pienińskich. Te dwa punkty dzieli ok. 1700 km.  

Transport samochodowy: pokonanie ok. 1700 km zajmuje między 17 a 18 godzin w zależności od obranej trasy. Zakładając, że 3-osobowa rodzina jedzie samochodem spalającym ok. 8l/100 km, a tankuje paliwem Pb95, to koszt samego paliwa wyniesie ok. 780 zł w jedną stronę. Decydując się na popularną trasę A2, autostradą A4 (przez Niemcy i Szwajcarię), będzie trzeba doliczyć również dodatkowe opłaty: winieta w Szwajcarii to koszt ok. 200 zł (ważna 1 rok), płatne bramki we Włoszech (średnio 40-45 zł/100 km). 

Transport lotniczy: samolotem dostaniemy się do ośrodka najszybciej. Lot do Mediolanu trwa ok. 2 godziny i kosztuje od 400 zł za osobę. Następnie możemy wypożyczyć samochód na lotnisku i udać się bezpośrednio do Breuil-Cervinia (ok. 2h 40 min, koszt wynajmu auta na 1 dzień od 200 zł) lub dojechać pociągiem, co wydłuży podróż o godzinę, ale zmniejszy jej koszt. 

Transport publiczny: Istnieje możliwość przedostania się transportem publicznym, jednak podróż potrwa całą dobę i wymaga licznych przesiadek. Podróż będzie obejmować przemieszczanie się pociągiem do Berlina, dalej Nuremberg, a następnie przesiadkę w autobus FlixBus, kolejno dalej pociągiem i trafiamy bezpośrednio do ośrodka narciarskiego Breuil-Cervinia. Z trudem przychodzi oszacowanie jednoznacznego kosztu, bo taka ilość przesiadek i zmienność cen w zależności od okresu wprowadza wiele niewiadomych.  

Jakie ubezpieczenie do Włoch wybrać?  

UWAGA! Od 1 stycznia 2022 roku na włoskich stokach obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia z OC!

Ubezpieczenie na narty powinno chronić przede wszystkim w przypadku potencjalnych kontuzji na stoku, a więc wskazane jest tu rozszerzenie o sporty ekstremalne/wysokiego ryzyka. Konieczność przeprowadzenia akcji ratowniczej z wykorzystaniem helikoptera nie zdarza się w wysokich górach rzadko, a we Włoszech taka pomoc jest pełnopłatna.  

W wyniku kontuzji na stoku niejednokrotnie poszkodowany nie może wrócić takim samym transportem jakim przybył do Włoch, czyli np. samochodem, a konieczne jest zapewnienie specjalistycznego transportu medycznego, czasem z asystą lekarską. Koszt takiej usługi pokryje ubezpieczyciel, ale nie NFZ.  

Należy zadbać, aby polisa zapewniała ochronę w razie zarażenia się koronawirusem. Obecnie jest to standardem u większości ubezpieczycieli, niemniej każda z firm ma własny zakres wsparcia w tym zakresie. Niektóre towarzystwa zapewniają pokrycie nie tylko kosztów leczenia, ale i kwarantanny, izolacji, wykonania testu, powrotu do kraju czy przedłużonego pobytu w razie choroby dziecka.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Jadąc do Włoch autem, warto też zwrócić uwagę na assistance samochodowy, którego posiadanie ułatwi podróż w razie niespodziewanych zdarzeń. Ubezpieczyciel zapewni bezpieczną i spokojną dalszą jazdę, wymieniając auto na zastępcze, holując auto, zapewniając nocleg na czas naprawy pojazdu itp.  

Ochrona EKUZ – ograniczony zasięg 

Osoba ubezpieczona w NFZ w Polsce ma możliwość wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do otrzymania podstawowej i niezbędnej pomocy medycznej za granicą (w krajach UE i EFTA). Jej zakres jest jednak mocno ograniczony.

Przede wszystkim turysta może szukać pomocy wyłącznie w placówkach publicznych, a za prywatne usługi musi zapłacić samodzielnie. W popularnych ośrodkach nierzadko nie ma szybkiego dostępu do bezpłatnej służby zdrowia, co wymusza korzystanie z usług prywatnych w razie nagłej potrzeby.  

Wskazane jest, aby do karta EKUZ została uzupełniona o prywatne ubezpieczenie turystyczne, które zapewni kompleksową ochronę: wyższe koszty leczenia, ratownictwo, assistance samochodowy, OC, rozszerzenia o choroby przewlekłe i sporty wysokiego ryzyka, transport medyczny, transport zwłok oraz Covid-19.  

Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca wykupienie indywidualnego ubezpieczenia turystycznego na czas wyjazdów zagranicznych, gdyż zapewni to pełną i pewną ochronę. 

7-dniowy wypad na narty do Włoch
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
59,29 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowy
Signal Iduna
Koszty leczenia
281 187 zł
Ratownictwo
46 865 zł
Bagaż
2 000 zł
122,70 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 234 323 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 234 323 zł7 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 405 937 zł
Ratownictwo
46 865 zł
Bagaż
4 686 zł
138,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 46 865 złOC: 468 646 złubezpieczenie Covid-1927 sportów objętych ochronąOC sportowe: 465 241 złsprzęt sportowy
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
190,82 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złubezpieczenie Covid-19126 sportów objętych ochronaOC sportowe: 100 000 zł sprzęt sportowy
7-dniowy wypad na narty do Włoch
AXA Partners
59,29 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowy
Signal Iduna
122,70 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
281 187 zł
Ratownictwo
46 865 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 234 323 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 234 323 zł7 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Europa Ubezpieczenia
138,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
1 405 937 zł
Ratownictwo
46 865 zł
Bagaż
4 686 zł
Dodatkowo: NNW: 46 865 złOC: 468 646 złubezpieczenie Covid-1927 sportów objętych ochronąOC sportowe: 465 241 złsprzęt sportowy
Allianz
190,82 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złubezpieczenie Covid-19126 sportów objętych ochronaOC sportowe: 100 000 zł sprzęt sportowy

Koszt najtańszego ubezpieczenia turystycznego zaczyna się od 3,90 zł, a konkretne oferty najszybciej porównać można używając kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Co warto wiedzieć?

 1. We Włoszech znajduje się ponad 200 ośrodków narciarskich.
 2. We Włoszech można jeździć na nartach w Alpach i Dolomitach.
 3. We Włoszech panują doskonałe warunki dla początkujących i doświadczonych narciarzy.
 4. Polisa narciarska do Włoch powinna zawierać sumę ubezpieczenia kosztów leczenia na kwotę co najmniej 30 tys. euro.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy przy wjeździe do Włoch wystarczy dowód osobisty?

  Tak. Włochy jako kraj członkowski Unii Europejskiej zezwala na wjazd obywateli RP wyłącznie za okazaniem dowodu osobistego.  

 2. Czy EKUZ wystarczy na podróż do Włoch?

  Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego (EKUZ) zapewnia dostęp do podstawowej i niezbędnej opieki medycznej, która udzielana jest w takim zakresie, jaki dotyczy obywateli. W skład podstawowego ubezpieczenia nie wchodzi choćby transport medyczny do kraju, transport zwłok, ratownictwo czy ubezpieczenie OC, NNW. Stąd polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje, aby podczas wyjazdu do Włoch posiadać indywidualne ubezpieczenie turystyczne.  

 3. Czy ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe we Włoszech?

  Tak. Od 1 stycznia 2022 roku narciarze muszą posiadać ubezpieczenie z OC. W razie braku takiej polisy mogą zapłacić wysoką karę, a także stracić skipass.