We Włoszech znajduje się ponad 200 narciarskich ośrodków położonych w Alpach i Dolomitach. Tamtejsze kurorty są bardzo różnorodne - jedne są idealne dla początkujących i rodzin z dziećmi, inne dla średniozaawansowanych oraz doświadczonych narciarzy i snowboardzistów.

Narciarze z całego świata przyjeżdżają do Włoch ze względu na panującą tam rodzinną atmosferę. Tamtejsze miasteczka słynną z przytulnych hoteli i doskonałego jedzenia. Osoby, które lubią swobodę na stoku, też powinny być zadowolone, ponieważ ze względu na szeroki wybór tras, na włoskich zboczach zwykle nie spotyka się tłumów. Sprawdziliśmy, na jakie warunki do jazdy mogą liczyć początkujący i doświadczeni narciarze oraz rodziny z dziećmi, a także ile trzeba zapłacić za pobyt we Włoszech.

Włochy – kurorty dla doświadczonych narciarzy

1. Breuil-Cervinia 

Podobnie, jak słynny szwajcarski ośrodek Zermatt, Breuil-Cervinia także leży u stóp Matterhorn – jednego z najbardziej znanych alpejskich szczytów. Z tą różnicą, że włosi nazywają tę górę Monte Cervino i stąd zresztą nazwa tego włoskiego miasteczka. 

Breuil-Cervinia to kurort ulokowany na wysokości 2050 m n.p.m., dlatego prawie przez ponad pół roku panują tam warunki sprzyjające sportom zimowym. Na pobliskich zboczach przygotowano prawie 290 km infrastruktury dla narciarzy. Są to jednocześnie trasy położone najwyżej w Europie, bo na wysokości od 1800 do 3800 m.

Chociaż usytuowane po lewej stronie masywu łagodniejsze, szerokie trasy sprawdzą się w przypadku początkujących, to na zboczu Matterhorn dominują jednak stoki dla średniozaawansowanych (188 km) oraz bardzo doświadczonych narciarzy (56 km). Na szczególną uwagę zasługuje 11-kilometrowa trasa Ventina. Prowadzi ona z lodowca Plateau Rosa do samej Cervini, a jej przewyższenie to ok. 2 km. Profesjonaliści mogą też spróbować swoich sił na czarnej trasie Cervino w Cretaz.

Coś dla siebie znajdą tu także wielbiciele zjazdów off-piste. Miejsca, w których możemy zboczyć z wyznaczonego szlaku są dobrze oznaczone, a także zabezpieczone przed lawinami. Pamiętajmy jednak, że wolno to robić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. We Włoszech jazda poza wyznaczonymi trasami jest zabroniona, a nieprzestrzeganie zakazu grozi wysokim mandatem oraz odebraniem karnetu. 

Ogromną zaletą kurortu jest także rozbudowana siatka wyciągów, dzięki którym można dostać się nawet do szwajcarskich kurortów. 

Oferta apres-ski w Breuil-Cervinia nie może co prawda równać z tą w Zermatt, ale w miasteczku znajduje się kilka atrakcji niezwiązanych z narciarstwem. Są tam m.in. lodowiska, kryte baseny, klub fitnessowy, a także wiele restauracji. Wieczorami zaś można pobawić się w kilku pubach i nocnych klubach. Jeśli planujemy zrobić sobie dzień przerwy od sportu, warto wybrać się na szczyt Małego Matterhornu znajdującego się na wysokości prawie 4 tys. metrów. Dostać się tam można za pomocą kolejki linowej. 

Breuil-Cervinia warunki narciarskie

2. Sestriere

Sestriere to część narciarskiego kompleksu Vialattea (z włoskiego Droga Mleczna),znajdującego się na granicy z Francją. W regionie skorzystać można z siedmiu połączonych ze sobą stacji: Sauze d’Oulx, Oulx, San Sicario, Claviere, Cesany, Pragelato, Sestriere, a także znajdującej się już we Francji Montgenevre. 
To miejsce wręcz wymarzone dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. 

Najtrudniejsze do pokonania stoki mają w sumie prawie 100 km długości. Jednymi z najciekawszych miejsc są trasa olimpijska ze szczytu Monte Fraitteve, a także trasa zjazdowa z Mont Sises, która uznawana jest za jedną z najtrudniejszych na świecie. 

Bardzo atrakcyjny dla profesjonalistów może być też zjazd szlakiem Kandahar Slalom, którego średnie nachylenie to 43,5%. W pobliżu Sestriere znajduje się też kilka snowparków, a w tym The Vialettea Double Black Park o powierzchni 80 tys. metrów.

Turyńskie miasteczko wyróżnia się także rozbudowaną ofertą apres-ski. Oprócz typowych atrakcji takich jak baseny, salony spa, lodowiska, kluby i restauracje, w Sestriere można znaleźć mniej konwencjonalne rozrywki. Popularne są tam na przykład przejażdżki psimi zaprzęgami, wyprawy na skuterach śnieżnych, a także wycieczki w góry z przewodnikiem. Oryginalnym sposobem na spędzanie wolnego czasu jest też snowtubing, czyli nocna przejażdżka ratrakiem. 

Sestriere warunki narciarskie

Włochy - kurorty dla amatorów i średniozaawansowanych narciarzy

1. Selva di Val Gardena

Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z nartami lub snowboardem, Val Gardena jest jednym z najlepszych miejsc do nauki. Położona w tej dolinie Selva to miejscowość oferująca dostęp do 115 km nartostrad, z czego aż ponad 85% to trasy dla początkujących i średniozaawansowanych. 

Wśród tych pierwszych największym powodzeniem cieszy się słynna Sellaronda - 50-kilometrowy kompleks tras okrążających masyw Gruppo di Sella. To właśnie tam większość okolicznych szkół jazdy prowadzi swoje zajęcia. Zresztą nie bez powodu - tamtejsze stoki nie są strome, ale w niektórych miejscach wymagają od uczących się trochę więcej skupienia. To zdecydowanie najlepsze miejsce na rozpoczęcie przygody z nartami lub snowboardem. 

Selva di Val Gardena to także doskonałe miejsce dla fanów snowparków. W pobliżu miasteczka znajdują się trzy takie obiekty. Osoby, które niedawno nauczyły się jeździć na snowboardzie, powinny zacząć swój trening w Piz Sella. Znajdują się tam liczne skocznie, boxy, a także trasa do boardercrossu i trzy skocznie. Bardziej doświadczeni mogą też spróbować swoich sił podczas off-pistowego zjazdu z Sass Pordoi, jednak większości osób zaleca się w tym celu wynajęcie instruktora. 

Dolina znana jest także z doskonałego après-ski. Podczas wolnego popołudnia można bawić się, zjeżdżając na sankach, wspinać się na ściance lodowej lub skorzystać z pieszej wycieczki w rakietach śnieżnych. Za to wieczorami w Selva di Val Gardena i w okolicznych miejscowościach odbywają się liczne imprezy i przedstawienia. 

Selva di Val Gardena warunki narciarskie

2. Cavalese

Dolina Val di Fiemme podzielona jest na kilka osobnych terenów narciarskich. Największym miastem w regionie jest Predazzo, jednak jest to miejscowość tłoczna, a wszystkie wyciągi znajdują się poza jego granicami, co zmusza narciarzy do korzystania ze skibusów. Nieco droższym, ale dużo ciekawszym rozwiązaniem jest przyjazd do Cavalese - niewielkiego kurortu narciarskiego oferującego szeroki dostęp do tras przeznaczonych dla amatorów, a także osób, które nieźle radzą już sobie na stoku. W centrum miasteczka znajduje się stacja gondoli, która zawozi narciarzy do Alpe Cermis, dzięki czemu mogą oni zaoszczędzić czas na dojazdach. 

Łączna długość tras to 140 km, a większość z nich oznaczona jest kolorem niebieskim. Rozpoczynający naukę powinni zacząć od stoków, położonych na południowej stronie Alpe Lusia. Za to doświadczeni narciarze powinni dojechać gondolą do trasy Olimpia przy Alpe Cermis. Szlak prowadzący z powrotem do doliny ma prawie 8 km długości, a różnica wysokości na tym odcinku wynosi 1390 m. 

Dużą zaletą Cavalese są stoki, które raz w tygodniu udostępniane są także po zmroku. Takie trasy na Alpe Cermis, a także w niedalekim Obereggen. Co ciekawe, nocną jazdę odbyć można nie tylko na nartach, ale także na specjalnych torach saneczkowych. Żeby skorzystać z tej możliwości, należy mieć wykupiony kilkudniowy karnet narciarski Val di Fiemme-Obereggen.

Po skończonej zabawie na stoku, warto przejść się do jednej z okolicznych restauracji, ponieważ region słynie z pysznej i oryginalnej kuchni. Natomiast odprężenia szukać można w licznych saunach i krytych basenach lub w jednej z tradycyjnych bacówek. 

Cavalese warunki narciarskie

Gdzie jechać na narty z dziećmi we Włoszech?

Folgaria to jeden z najbardziej przyjaznych rodzinom kurortów znajdujących się we włoskich Alpach, kilkadziesiąt kilometrów od Trydentu. Nie jest to jednak kolejny kompleks narciarskich hoteli, a sprzyjające spacerom, urocze włoskie miasteczko. Ze stoków zobaczyć tam można zarówno Dolomity, jak i szczyt Adamello i Marmolada. 

Region ten jest wręcz idealny do zimowego wypoczynku z dziećmi. Aż 90% dostępnych tras przeznaczonych jest dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w jeździe na nartach lub na snowboardzie. W okolicy znajduje się też wiele szkół jazdy oferujących usługi doświadczonych instruktorów. Dwadzieścia dwa nowoczesne wyciągi zapewniają dużą przepustowość na stokach. Choć obszar może wydawać się niewielki w porównaniu do innych włoskich kompleksów narciarskich, w okolicy znajdziemy aż 100 km tras. 

Dla początkujących najlepsza będzie trasa Cima Sommo Alto – Costa. Ma ona ponad 2,5 km długości, ale różnica wysokości na tym odcinku to zaledwie 400 m. Jeżeli zamierzamy więc na własną rękę uczyć dzieci jazdy na nartach, to miejsce będzie idealne. Za to osoby, które nie posiadają własnego sprzętu, mogą skorzystać z jednej z wielu wypożyczalni. Za wypożyczenie nart dla dziecka na sześć dni zapłacimy 60 euro, a za sprzęt dla dorosłego 90 euro.

Popołudnia i wieczory w Folgari spędzać można w lokalnym kinie, na lodowisku lub krytym basenie. Atrakcją dla dzieci może być również znajdujący się niedaleko tor saneczkowy. 

Folgari warunki narciarskie

Ubezpieczenie na narty do Włoch - jak je wybrać?

Podczas zimowych wyjazdów wielu z nas zapomina o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia. Najczęściej uważamy, że wystarczającą ochronę zapewnia nam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (ekuz). Niestety jest to błędne przekonanie, ponieważ EKUZ gwarantuje pokrycie tylko tych kosztów, które w danym kraju członkowskim są refundowane. Oznacza to, że za wiele usług medycznych będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. 

Za zwykłą wizytę u lekarza pierwszego kontaktu we Włoszech zapłacimy ok. 150 zł. Koszty mogą być jeszcze wyższe, jeśli wypadek wydarzy się na stoku i potrzebny będzie transport medyczny. Jeżeli na miejsce zostanie wezwany helikopter, możemy zostać obciążeni rachunkiem na nawet 20 tys. zł.

Żeby zabezpieczyć się przed następstwami takich nieprzewidzianych zdarzeń, należy wykupić odpowiednie ubezpieczenie narciarskie w kalkulatorze rankomat.pl. Suma gwarantowana kosztów leczenia powinna wynosić min. 30 tys. euro. Poza tym optymalna polisa powinna też całkowicie pokrywać koszty ratownictwa, transportu medycznego do kraju, a także zawierać usługę assistance (najlepiej w opcji premium) oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). 

W przypadku wyjazdu na narty lub snowboard pamiętajmy również o tym, żeby rozszerzyć polisę o sporty wysokiego ryzyka. Przydatne może być również oc sportowe, które zapewni nam bezpieczeństwo finansowe w razie uszkodzenia czyjegoś mienia lub spowodowania urazu osoby trzeciej.

Co warto wiedzieć?

  1. We Włoszech znajduje się ponad 200 ośrodków narciarskich.
  2. We Włoszech można jeździć na nartach w Alpach i Dolomitach.
  3. We Włoszech panują doskonałe warunki dla początkujących i doświadczonych narciarzy.
  4. Polisa narciarska do Włoch powinna zawierać sumę ubezpieczenia kosztów leczenia na kwotę co najmniej 30 tys. euro.