We Włoszech znajduje się ponad 200 narciarskich ośrodków położonych w Alpach i Dolomitach. Tamtejsze kurorty są bardzo różnorodne - jedne są idealne dla początkujących i rodzin z dziećmi, inne dla średniozaawansowanych oraz doświadczonych narciarzy i snowboardzistów.

Narciarze z całego świata przyjeżdżają do Włoch ze względu na panującą tam rodzinną atmosferę. Tamtejsze miasteczka słynną z przytulnych hoteli i doskonałego jedzenia. Sprawdziliśmy, na jakie warunki do jazdy mogą liczyć początkujący i doświadczeni narciarze oraz rodziny z dziećmi, a także ile trzeba zapłacić za pobyt we Włoszech.

Dlaczego warto jechać na narty do Włoch? 

Dlaczego warto jechać na narty do Włoch? Powodów jest wiele. Przede wszystkim: 

  • Doskonałe warunki do szusowania. Sezon w wielu miejscach trwa do końca kwietnia. Narciarze mają niemal gwarancję miękkiego, białego puchu. Nawet gdy w dolinach rozpoczyna się już wiosna, na wysokościach nadal można uprawiać sporty zimowe.  

  • Dużo słońca. Włoskie stoki słyną nie tylko z dobrej infrastruktury i zapierających dech w piersiach krajobrazów, ale też z dużego nasłonecznienia. Widok lodowca skąpanego w słońcu – niepowtarzalny! 

  • Dużo tras o różnej skali trudności. Włoskie ośrodki są przygotowane na turystów o każdym stopniu zaawansowania.  

  • Niesamowity włoski klimat. Narty we Włoszech to nie tylko szusowanie – to też słynne włoskie la docle vita, które da się odczuć również na stokach. Włosi są bardzo gościnni i lubią Polaków.  

Narty we Włoszech opłacają się nie tylko ze względu na piękne krajobrazy i doskonałe warunki. Wyjazd do Włoch można zorganizować również budżetowo, rezerwując z wyprzedzeniem noclegi czy loty. Dobrze jest też zakupić skipassy i zarezerwować sprzęt narciarski online.

Włochy uchodzą zresztą za kierunek znacznie tańszy niż lubiana przez Polaków Austria, czy tym bardziej – Szwajcaria. Choć wypoczynek we Włoszech z pewnością będzie droższy niż w naszych rodzimych górach, w cenie dostajemy niemal pewność świetnych warunków do szusowania i bogatą ofertę après-ski. 

Szusowanie we Włoszech to opcja zarówno dla rodzin z dziećmi, początkujących narciarzy, którzy potrzebują komfortowych warunków do nauki, jak i osób z dużym doświadczeniem. Na włoskich stokach odnajdzie się każdy miłośnik białego szaleństwa!  

Gdzie jechać na narty do Włoch?  

Niemal wszystkie włoskie kurorty oferują narciarzom doskonałe warunki i świetną infrastrukturę. O te kryteria nie trzeba się martwić. Wybór ośrodka warto jednak dostosować do swoich narciarskich umiejętności.

Przygotowaliśmy przegląd włoskich ośrodków dla osób zaawansowanych, początkujących oraz podróżujących z dziećmi.  

1. Breuil-Cervinia 

narty w Breuil-Cervinia 

O ośrodku

Podobnie, jak słynny szwajcarski ośrodek Zermatt, Breuil-Cervinia także leży u stóp Matterhorn – jednego z najbardziej znanych alpejskich szczytów. Z tą różnicą, że włosi nazywają tę górę Monte Cervino i stąd zresztą nazwa tego włoskiego miasteczka. 

Breuil-Cervinia to kurort ulokowany na wysokości 2050 m n.p.m., dlatego prawie przez ponad pół roku panują tam warunki sprzyjające sportom zimowym. Na pobliskich zboczach przygotowano prawie 290 km infrastruktury dla narciarzy. Są to jednocześnie trasy położone najwyżej w Europie, bo na wysokości od 1800 do 3800 m.

Chociaż usytuowane po lewej stronie masywu łagodniejsze, szerokie trasy sprawdzą się w przypadku początkujących, to na zboczu Matterhorn dominują jednak stoki dla średniozaawansowanych (188 km) oraz bardzo doświadczonych narciarzy (56 km). Na szczególną uwagę zasługuje 11-kilometrowa trasa Ventina. Prowadzi ona z lodowca Plateau Rosa do samej Cervini, a jej przewyższenie to ok. 2 km. Profesjonaliści mogą też spróbować swoich sił na czarnej trasie Cervino w Cretaz.

Coś dla siebie znajdą tu także wielbiciele zjazdów off-piste. Miejsca, w których możemy zboczyć z wyznaczonego szlaku są dobrze oznaczone, a także zabezpieczone przed lawinami. Pamiętajmy jednak, że wolno to robić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. We Włoszech jazda poza wyznaczonymi trasami jest zabroniona, a nieprzestrzeganie zakazu grozi wysokim mandatem oraz odebraniem karnetu. 

Wyciągi:

Do dyspozycji szusujących są: 

  • 4 koleje gondolowe, 

  • 4 ekspresowe kanapy 6-osobowe, 

  • 4 kanapy 4-osobowe, 

  • 1 kanapa 3-osobowa, 

  • 1 kanapa 2-osobowa, 

  • 3 pozostałe wyciągi. 

Skipassy

Ceny skipassów w sezonie 2022/2023 to:  

  • 51,50 euro za skipass 1-dniowy dla dorosłego; 40 euro za skipass jednodniowy dla dziecka, 
  • 99 euro za skipass 2-dniowy dla dorosłego; 77 euro za skipass dwudniowy dla dziecka, 
  • 272 euro za skipass 6-dniowy dla dorosłego; 211,50 euro za skipass 6-dniowy dla dziecka. 

Wypożyczalnie

Najniższa cena wypożyczenia kompletu buty + kijki + kask dla osoby dorosłej to 20 euro. Ofert warto poszukiwać na stronie alpinresorts.com i rezerwować z wyprzedzeniem – wówczas można skorzystać ze zniżek. 

Szkoły nauki jazdy na nartach

W Breuil-Cervinia działa kilka szkółek. Warto porównywać ze sobą ich oferty, ponieważ często trafić można na promocje. Np. w szkółce Ski Unlimited dwie godziny jazdy z prywatnym instruktorem to koszt 130 euro. Z lekcji może skorzystać maksymalnie dwóch narciarzy. Cały dzień nauki, również dla maksymalnie dwóch osób, to koszt 380 euro.  

Atrakcje

Oferta apres-ski w Breuil-Cervinia nie może co prawda równać z tą w Zermatt, ale w miasteczku znajduje się kilka atrakcji niezwiązanych z narciarstwem. Są tam m.in. lodowiska, kryte baseny, klub fitnessowy, a także wiele restauracji.

Wieczorami zaś można pobawić się w kilku pubach i nocnych klubach. Jeśli planujemy zrobić sobie dzień przerwy od sportu, warto wybrać się na szczyt Małego Matterhornu znajdującego się na wysokości prawie 4 tys. metrów. Dostać się tam można za pomocą kolejki linowej.  

Ciekawostka! Kolejka linowa z Cervinii do Plan Maison, choć powstała w 1936 r., do dziś uznawana jest za kult inżynierii.  

Breuil-Cervinia warunki narciarskie

2. Sestriere

narty w Sestriere

O ośrodku

Sestriere to część narciarskiego kompleksu Vialattea (z włoskiego Droga Mleczna), znajdującego się na granicy z Francją. W regionie skorzystać można z siedmiu połączonych ze sobą stacji: Sauze d’Oulx, Oulx, San Sicario, Claviere, Cesany, Pragelato, Sestriere, a także znajdującej się już we Francji Montgenevre. To miejsce wręcz wymarzone dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. 

Najtrudniejsze do pokonania stoki mają w sumie prawie 100 km długości. Jednymi z najciekawszych miejsc są trasa olimpijska ze szczytu Monte Fraitteve, a także trasa zjazdowa z Mont Sises, która uznawana jest za jedną z najtrudniejszych na świecie. 

Bardzo atrakcyjny dla profesjonalistów może być też zjazd szlakiem Kandahar Slalom, którego średnie nachylenie to 43,5%. W pobliżu Sestriere znajduje się też kilka snowparków, a w tym The Vialettea Double Black Park o powierzchni 80 tys. metrów.

Wyciągi

Narciarze mogą korzystać z: 

  • 6 kolejek gondolowych,  
  • 14 ekspresowych kanap 4-osobowych, 
  • 16 kanap 4-osobowych, 
  • 1 kanapy 3-osobowej, 
  • 4 kanap 2-osobowych, 
  • 29 pozostałych wyciągów. 

Skipassy

Ceny skipassów w sezonie 2022/2023 to:  

  • 74 euro za skipass 1-dniowy dla dorosłego; 52 euro za skipass jednodniowy dla dziecka, 

  • 146 euro za skipass 2-dniowy dla dorosłego; 102 euro za skipass dwudniowy dla dziecka, 

  • 373 euro za skipass 6-dniowy dla dorosłego; 261 euro za skipass 6-dniowy dla dziecka. 

Wypożyczalnie

W Sestriere można korzystać z usług kilku wypożyczalni, a w promieniu kilkunastu kilometrów jest ich znacznie więcej. Cena za komplet wyposażenia dla osoby dorosłej wynosi ok. 25 euro.  

Szkoły nauki jazdy na nartach

Szkółki w Sestriere oferują liczne promocje, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ofertami – najlepsze propozycje zarezerwować można online. Ciekawą ofertę ma np. szkółka Scuola Sci Vialattea Sestriere. Oferuje ona dwugodzinne szusowanie z prywatnym instruktorem za 50 euro w sezonie wysokim.  

Atrakcje

Turyńskie miasteczko wyróżnia się także rozbudowaną ofertą apres-ski. Oprócz typowych atrakcji takich jak baseny, salony spa, lodowiska, kluby i restauracje, w Sestriere można znaleźć mniej konwencjonalne rozrywki.

Popularne są tam na przykład przejażdżki psimi zaprzęgami, wyprawy na skuterach śnieżnych, a także wycieczki w góry z przewodnikiem. Oryginalnym sposobem na spędzanie wolnego czasu jest też snowtubing, czyli nocna przejażdżka ratrakiem.  

Ciekawostka! W Sestriere odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. W 1997 r. wioska była gospodarzem Mistrzostw Świata Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. 

Sestriere warunki narciarskie

3. Selva di Val Gardena

narty w Selva di Val Gardena

O ośrodku

Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z nartami lub snowboardem, Val Gardena jest jednym z najlepszych miejsc do nauki. Położona w tej dolinie Selva to miejscowość oferująca dostęp do 115 km nartostrad, z czego aż ponad 85% to trasy dla początkujących i średniozaawansowanych. 

Wśród tych pierwszych największym powodzeniem cieszy się słynna Sellaronda - 50-kilometrowy kompleks tras okrążających masyw Gruppo di Sella. To właśnie tam większość okolicznych szkół jazdy prowadzi swoje zajęcia. Zresztą nie bez powodu - tamtejsze stoki nie są strome, ale w niektórych miejscach wymagają od uczących się trochę więcej skupienia. To zdecydowanie najlepsze miejsce na rozpoczęcie przygody z nartami lub snowboardem. 

Wyciągi

Narciarze mogą korzystać z: 

  • 63 kolejek gondolowych,  
  • 3 kanap 8-osobowych,  
  • 21 ekspresowych kanap 6-osobowych, 
  • 54 kanap 4-osobowych, 
  • 4 kanap 3-osobowych, 
  • 17 kanap 2-osobowych, 
  • 48 pozostałych wyciągów. 

Skipassy

Ceny skipassów w sezonie 2022/2023 to:  

  • 59 euro za skipass 1-dniowy dla dorosłego; 41 euro za skipass jednodniowy dla dziecka, 
  • 115 euro za skipass 2-dniowy dla dorosłego; 81 euro za skipass dwudniowy dla dziecka, 
  • 295 euro za skipass 6-dniowy dla dorosłego; 206 euro za skipass 6-dniowy dla dziecka. 

Wypożyczalnie

W Val Gardena można wręcz przebierać w ofertach wypożyczalni. Standardowa cena za komplet wyposażenia dla osoby dorosłej waha się w granicach 20-30 euro, jednak można trafić na bardzo atrakcyjne promocje. Najkorzystniej wypada rezerwacja sprzętu online z możliwie dużym wyprzedzeniem.  

Szkoły nauki jazdy na nartach

Val Gardena to świetne miejsce, aby doskonalić swoje umiejętności. Np. w szkółce narciarskiej Ski School Selva 1,5 godziny jazdy z prywatnym instruktorem to koszt ok. 60 euro (w zależności od wybranych godzin treningu). Dopłacając 10 euro, w lekcji mogą wziąć udział kolejne osoby.  

Atrakcje

Selva di Val Gardena to doskonałe miejsce dla fanów snowparków. W pobliżu miasteczka znajdują się trzy takie obiekty. Osoby, które niedawno nauczyły się jeździć na snowboardzie, powinny zacząć swój trening w Piz Sella. Znajdują się tam liczne skocznie, boxy, a także trasa do boardercrossu i trzy skocznie. Bardziej doświadczeni mogą też spróbować swoich sił podczas off-pistowego zjazdu z Sass Pordoi, jednak większości osób zaleca się w tym celu wynajęcie instruktora.  

Dolina znana jest także z doskonałego après-ski. Podczas wolnego popołudnia można bawić się, zjeżdżając na sankach, wspinać się na ściance lodowej lub skorzystać z pieszej wycieczki w rakietach śnieżnych. Za to wieczorami w Selva di Val Gardena i w okolicznych miejscowościach odbywają się liczne imprezy i przedstawienia.  

Ciekawostka! W Val Gardena odbywają się zawody Alpejskiego Pucharu Świata w konkurencjach szybkościowych.  

Selva di Val Gardena warunki narciarskie

4. Cavalese

narty w Cavalese

O ośrodku

Dolina Val di Fiemme podzielona jest na kilka osobnych terenów narciarskich. Największym miastem w regionie jest Predazzo, jednak jest to miejscowość tłoczna, a wszystkie wyciągi znajdują się poza jego granicami, co zmusza narciarzy do korzystania ze skibusów.

Nieco droższym, ale dużo ciekawszym rozwiązaniem jest przyjazd do Cavalese - niewielkiego kurortu narciarskiego oferującego szeroki dostęp do tras przeznaczonych dla amatorów, a także osób, które nieźle radzą już sobie na stoku. W centrum miasteczka znajduje się stacja gondoli, która zawozi narciarzy do Alpe Cermis, dzięki czemu mogą oni zaoszczędzić czas na dojazdach. 

Łączna długość tras to 140 km, a większość z nich oznaczona jest kolorem niebieskim. Rozpoczynający naukę powinni zacząć od stoków, położonych na południowej stronie Alpe Lusia. Za to doświadczeni narciarze powinni dojechać gondolą do trasy Olimpia przy Alpe Cermis. Szlak prowadzący z powrotem do doliny ma prawie 8 km długości, a różnica wysokości na tym odcinku wynosi 1390 m. 

Dużą zaletą Cavalese są stoki, które raz w tygodniu udostępniane są także po zmroku. Takie trasy na Alpe Cermis, a także w niedalekim Obereggen. Co ciekawe, nocną jazdę odbyć można nie tylko na nartach, ale także na specjalnych torach saneczkowych. Żeby skorzystać z tej możliwości, należy mieć wykupiony kilkudniowy karnet narciarski Val di Fiemme-Obereggen.

Wyciągi

Goście ośrodka mogą korzystać z: 

  • 3 kolejek gondolowych,  
  • 3 kanap 4-osobowych,  
  • 2 pozostałych wyciągów. 

Skipassy

Ceny skipassów w sezonie 2022/2023 to:  

  • 55 euro za skipass 1-dniowy dla dorosłego; 39 euro za skipass jednodniowy dla dziecka, 
  • 103 euro za skipass 2-dniowy dla dorosłego; 72 euro za skipass dwudniowy dla dziecka, 
  • 324 euro za skipass 6-dniowy dla dorosłego; 185 euro za skipass 6-dniowy dla dziecka. 

Wypożyczalnie

Osoba dorosła za komplet sprzętu niezbędnego do szusowania zapłaci w granicach 30 euro w zależności od wybranej wypożyczalni. 

Szkoły nauki jazdy na nartach

W Cavalese za prywatną lekcję z instruktorem, trwającą 55 minut, trzeba zapłacić ok. 50 euro. Taką ofertę ma m.in. Italian Ski School Cermis Cavalese. 

Atrakcje 

Po skończonej zabawie na stoku, warto przejść się do jednej z okolicznych restauracji, ponieważ region słynie z pysznej i oryginalnej kuchni. Natomiast odprężenia szukać można w licznych saunach i krytych basenach lub w jednej z tradycyjnych bacówek. 

Ciekawostka! Nocną jazdę w Cavalese odbyć można nie tylko na nartach, ale także na specjalnych torach saneczkowych. Żeby skorzystać z tej możliwości, należy mieć wykupiony kilkudniowy karnet narciarski Val di Fiemme-Obereggen. 

Cavalese warunki narciarskie

5. Folgaria

narty w Dolomitach

O ośrodku

Folgaria to jeden z najbardziej przyjaznych rodzinom kurortów znajdujących się we włoskich Alpach, kilkadziesiąt kilometrów od Trydentu. Nie jest to jednak kolejny kompleks narciarskich hoteli, a sprzyjające spacerom, urocze włoskie miasteczko. Ze stoków zobaczyć tam można zarówno Dolomity, jak i szczyt Adamello i Marmolada. 

Region ten jest wręcz idealny do zimowego wypoczynku z dziećmi. Aż 90% dostępnych tras przeznaczonych jest dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w jeździe na nartach lub na snowboardzie.

W okolicy znajduje się też wiele szkół jazdy oferujących usługi doświadczonych instruktorów. Dwadzieścia dwa nowoczesne wyciągi zapewniają dużą przepustowość na stokach. Choć obszar może wydawać się niewielki w porównaniu do innych włoskich kompleksów narciarskich, w okolicy znajdziemy aż 100 km tras. 

Dla początkujących najlepsza będzie trasa Cima Sommo Alto – Costa. Ma ona ponad 2,5 km długości, ale różnica wysokości na tym odcinku to zaledwie 400 m. Jeżeli zamierzamy więc na własną rękę uczyć dzieci jazdy na nartach, to miejsce będzie idealne.

Wyciągi

Narciarze mogą korzystać z: 

  • 5 ekspresowych kanap 4-osobowych, 
  • 11 kanap 4-osobowych, 
  • 3 kanap 3-osobowych, 
  • 3 kanap 2-osobowych, 
  • 20 pozostałych wyciągów. 

Skipassy 

Ceny skipassów w sezonie 2022/2023 to:  

  • 52 euro za skipass 1-dniowy dla dorosłego; 26 euro za skipass jednodniowy dla dziecka, 
  • 96 euro za skipass 2-dniowy dla dorosłego; 48 euro za skipass dwudniowy dla dziecka, 
  • 260 euro za skipass 6-dniowy dla dorosłego; 130 euro za skipass 6-dniowy dla dziecka. 

Wypożyczalnie

Za komplet narty + buty + kijki osoba dorosła będzie musiała w Folgarii zapłacić ok. 30 euro. Cenę można obniżyć, rezerwując sprzęt online z wyprzedzeniem.  

Szkoły nauki jazdy na nartach

W Folgarii każdy narciarz znajdzie ofertę odpowiadającą swojemu budżetowi. Warto poszukiwać promocji, ponieważ w ośrodku szkółek jest stosunkowo dużo. Np. w szkole Scuola di Sci Folgaria koszt godziny szusowania z instruktorem rozpoczyna się już od 39 euro.  

Atrakcje

Popołudnia i wieczory w Folgarii spędzać można w lokalnym kinie, na lodowisku lub krytym basenie. Atrakcją dla dzieci może być również znajdujący się niedaleko tor saneczkowy.  

Ciekawostka! Miejscowość Folgaria szczyci się ciekawą, jednolitą architekturą, przypominającą szwajcarskie chalets. 

Folgari warunki narciarskie

Ile kosztuje wyjazd z Polski do Włoch na narty?  

W celu ujednolicenia porównania, przyjęliśmy, że wyjazd odbywa się z Warszawy a celem jest Breuil-Cervinia, leżący u stóp Matterhorn w Alpach Pienińskich. Te dwa punkty dzieli ok. 1 700 km.   

Transport samochodowy: pokonanie ok. 1 700 km zajmuje między 17 a 18 godzin w zależności od obranej trasy. Zakładając, że 3-osobowa rodzina jedzie samochodem spalającym ok. 11 l / 100 km, a tankuje paliwem Pb95, to koszt samego paliwa wyniesie ok. 1204,28 zł. Decydując się na popularną trasę A2, autostradą A4 (przez Niemcy i Szwajcarię), będzie trzeba doliczyć również dodatkowe opłaty: winieta w Szwajcarii to koszt ok. 190 zł (ważna 1 rok), płatne bramki we Włoszech (średnio 50 zł/100 km).  

Transport lotniczy: samolotem dostaniemy się do ośrodka najszybciej. Lot do Mediolanu trwa ok. 2 godziny i średnio kosztuje od ok. 400 zł za osobę. Podróżując tanimi linami, można jednak trafić na spore promocje i dolecieć do Mediolanu nawet za mniej niż 100 zł w jedną stronę. Warto polować na promocje! Następnie możemy wypożyczyć samochód na lotnisku i udać się bezpośrednio do Breuil-Cervinia (ok. 2h 40 min, koszt wynajmu auta na 1 dzień od 200 zł) lub dojechać pociągiem. Wydłuży to podróż o godzinę, ale zmniejszy jej koszt.  

Transport publiczny: Istnieje możliwość przedostania się transportem publicznym, jednak podróż potrwa całą dobę i wymaga licznych przesiadek. Podróż będzie obejmować przemieszczanie się pociągiem do Berlina, dalej Nuremberg, a następnie przesiadkę w autobus FlixBus, kolejno dalej pociągiem i trafiamy bezpośrednio do ośrodka narciarskiego Breuil-Cervinia. Z trudem przychodzi oszacowanie jednoznacznego kosztu, bo taka ilość przesiadek i zmienność cen w zależności od okresu wprowadza wiele niewiadomych.   

Jakie ubezpieczenie do Włoch wybrać?  

UWAGA! Od 1 stycznia 2022 roku na włoskich stokach obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia z OC!

Ubezpieczenie na narty powinno chronić przede wszystkim w przypadku potencjalnych kontuzji na stoku, a więc wskazane jest tu rozszerzenie o sporty ekstremalne/wysokiego ryzyka. Konieczność przeprowadzenia akcji ratowniczej z wykorzystaniem helikoptera nie zdarza się w wysokich górach rzadko, a we Włoszech taka pomoc jest pełnopłatna.  

W wyniku kontuzji na stoku niejednokrotnie poszkodowany nie może wrócić takim samym transportem jakim przybył do Włoch, czyli np. samochodem, a konieczne jest zapewnienie specjalistycznego transportu medycznego, czasem z asystą lekarską. Koszt takiej usługi pokryje ubezpieczyciel, ale nie NFZ.  

Dlaczego EKUZ nie wystarczy na narty we Włoszech?

Wielu narciarzy zastanawia się więc, czy karta EKUZ wystarczy na wyjazd do Włoch. Odpowiedź brzmi: niestety nie. Zakres działania karty jest mocno ograniczony. 

Przede wszystkim: 

  • Karta EKUZ nie refunduje pomocy w prywatnych placówkach. Turysta może szukać pomocy wyłącznie w placówkach publicznych, a za prywatne usługi musi zapłacić samodzielnie. W popularnych ośrodkach nierzadko nie ma szybkiego dostępu do bezpłatnej służby zdrowia, co wymusza korzystanie z usług prywatnych w razie nagłej potrzeby.   

  • EKUZ nie refunduje kosztów transportu medycznego z powrotem do Polski. Tymczasem jeśli turysta na stoku padnie ofiarą wypadku, może nie być w stanie wrócić standardowymi środkami transportu.  

  • Karta zapewnia pomoc tylko w niezbędnych przypadkach medycznych. O tym, czy dany przypadek faktycznie jest niezbędny, decyduje lekarz przyjmujący pacjenta. 

  • EKUZ nie zapewnia refundacji kosztów ratownictwa. Oznacza to, że jeśli turysta padnie w górach ofiarą wypadku, to za specjalistyczną pomoc, będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. Te kwoty mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych! 

  • EKUZ w ogóle nie refunduje leczenia stomatologicznego. 

Wskazane jest więc, aby do karta EKUZ została uzupełniona o prywatne ubezpieczenie turystyczne. Zapewni ono kompleksową ochronę: refundację leczenia również w placówkach prywatnych, pokrycie kosztów ratownictwa i transportu medycznego, wymagane we Włoszech OC, Assistance, a także – w miarę potrzeb turysty – elementy dodatkowe.

Wykupienie indywidualnego ubezpieczenia turystycznego na czas wyjazdów zagranicznych zaleca również polski NFZ.  

Co więc powinno zawierać dobre ubezpieczenie na narty we Włoszech? 

  • Koszty leczenia. Ubezpieczenie na narty powinno chronić przede wszystkim w przypadku potencjalnych kontuzji na stoku. Koszty leczenia są więc kluczowym elementem. Zapewnią one pokrycie kosztów leków, hospitalizacji, badań, wszelkich wizyt lekarskich. Za sprawą kosztów leczenia turysta może liczyć również na transport medyczny z powrotem do Polski. Suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 30 000 euro w przypadku kierunków europejskich.  

  • Koszty ratownictwa. Dzięki nim wszelkie koszty akcji ratowniczych, jakie mogą mieć miejsce na stoku, pokryje ubezpieczyciel.  

  • OC w życiu prywatnym. Od 1 stycznia 2022 roku każdy narciarz szusujący we Włoszech musi posiadać ubezpieczenie. Taka polisa obowiązkowo musi posiadać OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Chroni ono na wypadek wyrządzenia szkody innej osobie. 

  • Klauzulę sportów wysokiego ryzyka.Polisa narciarska od zwykłego ubezpieczenia turystycznego różni się tym, że rozszerzona jest o sporty wysokiego ryzyka. Do takich sportów ubezpieczyciele zaliczają jazdę na nartach po wyznaczonych szlakach. Jeśli jednak turysta zechciałby we Włoszech szusować poza wyznaczonymi szlakami lub wypróbować zimowe sporty ekstremalne, wskazane jest wykupienie klauzuli sportów ekstremalnych. Listę sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka można znaleźć w OWU wybranej oferty.  

  • NNW. Dzięki NNW turysta, który dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamie rękę lub nogę), będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie.  

  • Assistance. Zapewni możliwość uzyskania pomocy za granicą przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Zakres Assistance zależy od wybranego pakietu. Jadąc do Włoch autem, warto też zwrócić uwagę na assistance samochodowy, którego posiadanie ułatwi podróż w razie niespodziewanych zdarzeń. Ubezpieczyciel zapewni bezpieczną i spokojną dalszą jazdę, wymieniając auto na zastępcze, holując auto, zapewniając nocleg na czas naprawy pojazdu itp.   

Do ubezpieczenia turystycznego można dobrać dodatki, rozszerzając jego zakres. Takie dodatki to m.in. OC sportowe – działa tak jak wymagane we Włoszech OC w życiu prywatnym, tylko w warunkach sportowych. Ochroni narciarza przed konsekwencjami finansowymi wyrządzenia szkody innej osobie lub jej mieniu. 

 

Do polisy warto dokupić też m.in. ubezpieczenie bagażu i ubezpieczenie sprzętu sportowego. Coraz więcej narciarzy decyduje się również na klauzulę alkoholową. Zapewnia ona ochronę również po spożyciu alkoholu, np. po wypiciu szklanki grzańca. Bez takiej klauzuli, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić pokrycia kosztów i wypłaty odszkodowania. Warto więc ją rozważyć. Dodatkowo osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny do swojej polisy dobrać klauzulę chorób przewlekłych.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Jadąc do Włoch autem, warto też zwrócić uwagę na assistance samochodowy, którego posiadanie ułatwi podróż w razie niespodziewanych zdarzeń. Ubezpieczyciel zapewni bezpieczną i spokojną dalszą jazdę, wymieniając auto na zastępcze, holując auto, zapewniając nocleg na czas naprawy pojazdu itp.  

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Włoch? 

Ubezpieczenie na narty do Włoch możemy mieć już za ok. 8 zł dziennie. Czym szerszy zakres ubezpieczenia, tym wyższa będzie cena polisy. Warto więc zastanowić się, jakiego typu ochrony potrzebujemy i czego oczekujemy od polisy. Inne potrzeby mogą mieć narciarze spokojnie szusujący po wyznaczonych szlakach, a innej – miłośnicy sportów ekstremalnych.  

Pewne jest jednak, że polisa nie nadszarpie wyjazdowego budżetu. Dobre ubezpieczenie nie będzie kosztowało fortuny, a zamiast tego – oszczędzi narciarzowi ogromnych kosztów.  

Propozycje ubezpieczenia na narciarski wyjazd do Włoch 

7-dniowy wypad na narty do Włoch
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
64,12 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)
Signal Iduna
Koszty leczenia
100 000 eur
Ratownictwo
10 000 eur
Bagaż
3 000 zł
117,45 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 300 000 eurOC sportowe: 150 000 eurosporty objęte polisą: 7 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
300 000 eur
Ratownictwo
10 000 eur
Bagaż
1 000 eur
125,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 eurOC: 100 000 eurOC sportowe: 100 000 eurosporty objęte polisą: 27 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
236,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
7-dniowy wypad na narty do Włoch
AXA Partners
64,12 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)
Signal Iduna
117,45 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 eur
Ratownictwo
10 000 eur
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 300 000 eurOC sportowe: 150 000 eurosporty objęte polisą: 7 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
125,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 eur
Ratownictwo
10 000 eur
Bagaż
1 000 eur
Dodatkowo: NNW: 10 000 eurOC: 100 000 eurOC sportowe: 100 000 eurosporty objęte polisą: 27 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
236,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 3 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Najlepszą propozycję ubezpieczenia najłatwiej jest wybrać po porównaniu ofert. Koszt najtańszego ubezpieczenia turystycznego zaczyna się od kilku złotych, a konkretne oferty najszybciej porównać można używając kalkulatora ubezpieczeń turystycznych

Gotowa polisa po jej opłaceniu trafia na skrzynkę mailową narciarza w ciągu kilku minut. To szybkie i bardzo wygodne!  

Co warto wiedzieć?

  1. We Włoszech znajduje się ponad 200 ośrodków narciarskich.
  2. Można jeździć tam na nartach w Alpach i Dolomitach.
  3. We Włoszech panują doskonałe warunki dla początkujących i doświadczonych narciarzy.
  4. Polisa narciarska do Włoch powinna zawierać sumę ubezpieczenia kosztów leczenia na kwotę co najmniej 30 tys. euro oraz OC sportowe.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy przy wjeździe do Włoch wystarczy dowód osobisty?

    Tak. Włochy jako kraj członkowski Unii Europejskiej zezwala na wjazd obywateli RP za okazaniem dowodu osobistego.  

  2. Czy EKUZ wystarczy na podróż do Włoch?

    Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego (EKUZ) zapewnia dostęp do podstawowej i niezbędnej opieki medycznej, która udzielana jest w takim zakresie, jaki dotyczy obywateli. W skład podstawowego ubezpieczenia nie wchodzi choćby transport medyczny do kraju, transport zwłok, ratownictwo czy ubezpieczenie OC, NNW. Stąd polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje, aby podczas wyjazdu do Włoch posiadać indywidualne ubezpieczenie turystyczne.  

  3. Czy ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe we Włoszech?

    Tak. Od 1 stycznia 2022 roku narciarze muszą posiadać ubezpieczenie z OC. W razie braku takiej polisy mogą zapłacić wysoką karę, a także stracić skipass.

  4. Czy na stokach we Włoszech należy nosić kask?

    Obowiązek noszenia kasku na stoku we Włoszech dotyczy wszystkich osób poniżej 18 r.ż. W przypadku dorosłych nie ma takiego prawnego wymogu.  

  5. Ile kosztuje wyjazd na narty do Włoch?

    Tygodniowy wypoczynek na włoskich stokach można zorganizować równo za ok. 2 500 zł, jak i za 10 000 zł. Wszystko zależy od wybranych noclegów, ceny lotu, czy w końcu cen skipassów. Jeśli zależy nam na budżetowym wyjeździe, każdy z tych elementów warto zarezerwować wcześniej.