Narty w Dolomitach to spełnienie marzeń wielu amatorów jazdy na deskach. Idealne warunki dla narciarzy i snowboardzistów, malownicze krajobrazy i nowoczesna infrastruktura – tego właśnie można spodziewać się po włoskiej stronie Alp.

Podpowiadamy, do jakich ośrodków warto się wybrać i jakich atrakcji można spodziewać się w jednych z najbardziej urokliwych pasm górskich w Europie. Wyjaśniamy także, czego w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną powinni spodziewać się narciarze.

Koronawirus a narty we Włoszech – kwarantanna, testy, obostrzenia

Ośrodki narciarskie we Włoszech dla narciarzy-amatorów według aktualnych informacji pozostają zamknięte do 17 stycznia 2021. Ponadto w dniach 7-15 stycznia 2021 r. wszyscy, którzy planują podróż do Włoch, muszą poddać się testowi wymazowemu – molekularnemu lub antygenowemu. Test musi zostać wykonany w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

Jeśli jednak w dniach 21.12.2020 r.-06.01.2021 r. (czyli w tzw. okresie świątecznym), podróżny przebywał w Polsce lub i innym kraju kategorii C, po przekroczeniu włoskiej granicy musi poddać się 14-dniowej kwarantannie. Kwarantanny w takim przypadku nie można zastąpić okazaniem ujemnego wyniku testu.

UWAGA! Oznacza to, że wyjazd z Polski na narty do Włoch przed dniem 16 stycznia 2021 r. jest w praktyce niemożliwy. Wszelkie podróże należy więc planować na okres po 16 stycznia, uwzględniając jednak, że sytuacja jest dynamiczna.

We Włoszech aktualnie dopuszczalne jest świadczenie usług noclegowych. Hotele, pensjonaty i inne ośrodki wypoczynkowe, działają. Istnieje jednak obowiązek utrzymania dystansu co najmniej 1 m w przestrzeniach wspólnych oraz wdrożenia właściwych protokołów bezpieczeństwa przez obiekt. W miejscach publicznych obowiązkowe jest noszenie maseczek.

Biorąc pod uwagę aktualnie zapowiedziane obostrzenia, niewiadomo czy wyjazd na narty we włoskie Dolomity w 2021 r. będzie możliwy. Niemniej jednak warto zastanowić się, gdzie zatem warto się wybrać, aby jak najlepiej wykorzystać ten czas. Kilka wartych rozważenia propozycji poniżej.

1. Val di Sole – ośrodek uwielbiany przez Polaków

Niemal każdy ośrodek w Dolomitach charakteryzuje się nowoczesną, zadbaną infrastrukturą i kilometrami idealnie przygotowanych tras. Narciarze z Polski szczególnie często wybierają jednak Val di Sole – region znany z tras o zróżnicowanym stopniu trudności, idealny zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Nowoczesne systemy naśnieżania zapewniają tu perfekcyjne warunki do szusowania od późnej jesieni aż do wiosny.

Val di Sole to ok. 130 kilometrów tras oraz ponad 60 różnego typu wyciągów, a także aż 5 snowparków. Baza noclegowa w tym regionie jest niezwykle rozwinięta – najtańsze możliwości zakwaterowania w kwaterach prywatnych można znaleźć już od ok. 120 zł za dobę. Dla fanów luksusu nie brakuje również pięciogwiazdkowych obiektów i eleganckich apartamentów.

W Val di Sole atrakcje czekają także poza stokiem. Warto odwiedzić niewielkie, urokliwe miasteczka położone w regionie, w tym Madonna di Campiglio, Male oraz Ponte di Legno. Zimowe atrakcje na najmłodszych to m.in. liczne baseny, ścianki wspinaczkowe, aquaparki i lodowiska.

Dorośli

Młodzież

Dzieci

Cena 7-dniowego skipassu  w sezonie wysokim

343 Euro

240 Euro

172 Euro

Cena dotyczy skipassu SUPERSKIRAMA Dolomity, zapewniającego dostęp do 150 wyciągów i 380 km tras w ośmiu kurortach objętych programem SKIRAMA DOLOMITI adamello brenta.

2. Cortina d"Ampezzo – dla wymagających

Cortina d"Ampezzo to idealna propozycja dla osób, które lubią szusować i wypoczywać w naprawdę dobrych warunkach. Region zachwyca nie tylko widokami, ale też wszechobecnym luksusem – nierzadko można spotkać tu osoby znane z pierwszych stron gazet. Przede wszystkim jednak Cortina d"Ampezzo to blisko 80 świetnie przygotowanych tras o łącznej długości 120 kilometrów oraz kilkadziesiąt różnego typu wyciągów.

Ośrodek Cortina d"Ampezzo jest bogaty w luksusowe hotele i pensjonaty o podwyższonym standardzie. Baza noclegowa jest jednak szeroka, a przy odrobinie wysiłku wyjazd nie musi wcale zrujnować naszego portfela. Ceny w sezonie wysokim wahają się od ok. 350 zł w kwaterze prywatnej do nawet kilku tysięcy za noc w pięciogwiazdkowym hotelu.

W regionie, w którym leży ośrodek Cortina d"Ampezzo, nie brakuje urokliwych restauracji z muzyką na żywo i lokalnymi specjałami. Po dniu na stoku warto zwiedzić także Stadion Olimpijski del Ghiaccio – pozostałość po Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się tym regionie w 1956 r.

Dorośli

Junior

Senior

Cena 6-dniowego skipassu w sezonie wysokim

324 Euro

227 Euro

292 Euro

Ceny dotyczą skipassu DolomitiSuperski, obejmującego łącznie 12 ośrodków. 

3. Val Gardena – dla amatorów „narciarskich wycieczek”

Val Gardena to jedna z najbardziej malowniczych dolin w całej Europie. Składają się na nią aż trzy piękne, kameralne miejscowości – Santa Cristina Valgardena, Selva di Val Gardena i Ortisei. W tym regionie z powodzeniem można odbywać całodniowe narciarskie wycieczki – podróżować przez kolejne doliny bez schodzenia ze stoku i odpinania nart.

To blisko 175 kilometrów tras narciarskich, idealnych w szczególności dla osób początkujących i średniozaawansowanych. Val Gardena to także blisko 80 wyciągów oraz atrakcje dla najmłodszych, w tym popularny snowpark.

W Val Gardena każdy narciarz znajdzie obiekt noclegowy na miarę swoich finansowych możliwości. Ceny pensjonatów rozpoczynają się od ok. 300 zł za noc, jednak wyjeżdżając w większej grupie, warto rozważyć wynajem apartamentu.

W Val Gardena ich nie brakuje, a pozwala to znacznie zaoszczędzić na noclegu. W regionie znajduje się również kilkanaście hoteli o standardzie czterogwiazdkowym i wyższym, gdzie ceny wahają się od ok. 600 do ok. 1000 zł za dobę.

Po aktywnym dniu na stoku wypoczywający w Val Gardena mogą wybrać się do centrum okolicznych miejscowości. Każde miasteczko w regionie Val Gardena ma niepowtarzany, górski klimat. Nie brakuje w nich restauracji z lokalnymi specjałami i atrakcji dla najmłodszych, takich jak m.in. ścianki wspinaczkowe, tory saneczkowe i  lodowiska. W związku z pandemią działalność tego typu obiektów może być jednak ograniczona.

Dorośli

Junior

Senior

Cena 6-dniowego skipassu w sezonie wysokim

324 Euro

227 Euro

292 Euro

Ceny dotyczą skipassu DolomitiSuperski, obejmującego łącznie 12 ośrodków. 

4. Val di Fiemme – dla miłośników narciarstwa biegowego

Infrastruktura na najwyższym poziomie, dostosowana do potrzeb najmłodszych oraz wspaniałe warunki dla amatorów biegówek – wszystko to sprawia, że „przedsionek Dolomitów” co roku przyciąga miłośników sportów zimowych. To właśnie tutaj znajdują się słynne szlaki narciarstwa biegowego nad Jeziorem Tesero. Łącznie Val di Fiemme to ponad 150 kilometrów tras o zróżnicowanym stopniu trudności oraz ok. 50 nowoczesnych wyciągów.

Średnia cena noclegu w regionie Val di Fiemme wynosi ok. 400 zł. Obiekty w większości przypadków gwarantują naprawdę wysoki komfort wypoczynku – często oferują w cenie także dostęp do dodatkowych udogodnień, jak np. sauna i kryte baseny. Osoby bardziej wymagające mogą zatrzymać się w hotelu o standardzie czterogwiazdkowym lub wyższym – za ok. 800-1000 zł za dobę. Narciarze, którzy planują wypoczynek bardziej budżetowy, powinni natomiast poszukać noclegu w kwaterach prywatnych (ok. 150-350 zł za dobę).

Val di Fiemme to także prawdziwy raj dla amatorów natury. Po dniu na stoku warto odwiedzić m.in. Muzeum Geologii Dolomitów w Predazzo, gdzie można obejrzeć imponujące, niespotykane skały oraz minerały. Na trasie zwiedzania warto umieścić również dwa parki – Park Krajobrazowy Paneveggio, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz Park Krajobrazowy Parco Naturale Monte Corno.

Dorośli

Junior

Senior

Cena 6-dniowego skipassu w sezonie wysokim

324 Euro

227 Euro

292 Euro

Ceny dotyczą skipassu DolomitiSuperski, obejmującego łącznie 12 ośrodków. 

5. San Martino Di Castrozza – dla ceniących spokój

Rejon San Martino di Castrozza to idealna propozycja dla narciarzy, którzy nie chcą godzinami stać w kolejkach do wyciągów i obijać się o innych narciarzy na stokach. Ośrodek rzadko bywa przepełniony, co jednak nie oznacza, że odbiega od włoskich standardów. Wręcz przeciwnie – niedawno przeszedł gruntowną modernizację.

To blisko 65 kilometrów świetnie przygotowanych tras, z czego większość stanowią trasy łatwe i średnie. Do dyspozycji narciarzy jest około 30 wyciągów. To także region idealny dla freeriderów – istnieje możliwość legalnej jazdy z przewodnikiem poza wyznaczonymi trasami.

Ceny noclegów w regionie San Martino di Castorazza rozpoczynają się od ok. 200 zł za dobę w kwaterach prywatnych i hostelach. Hotele o standardzie trzygwiazdkowym to koszt ok. 350 zł za dobę. Z możliwości noclegowych w tym regionie zadowoleni będą również miłośnicy luksusu. W San Martino di Castorazza nie brakuje hoteli pięciogwiazdkowych oraz apartamentów, których właściciele zadbali o wszelkie udogodnienia.

San Martino di Castorazza to nie tylko narty – to prawdziwy sportowy raj. Do dyspozycji wypoczywających są liczne kryte baseny, lodowiska i ścianki wspinaczkowe. Fani sportów ekstremalnych w pobliskiej miejscowości Fossi mogą skorzystać z kursów wspinaczki górskiej, a miłośnicy spokojniejszych aktywności, docenią organizowane w sezonie wysokim kuligi. Warto odwiedzić także Park Przyrodniczy Paneveggio Pale San Martino.

Dorośli

Junior

Senior

Cena 7-dniowego skipassu w sezonie wysokim

274 Euro

192 Euro

246 Euro

Skipass San Martino di Castrozza/Passo Rolle obejmuje trasy: Tognola-Ces- Colverde-Passo Rolle.

Jak wybrać ubezpieczenie na narty do Włoch w czasie pandemii?

Ubezpieczenie na narty w dobie pandemii COVID-19 należy wybierać jeszcze rozważniej niż dotychczas. Dobra wiadomość jest jednak taka, że aktualnie większość ubezpieczycieli zobowiązuje się do pokrycia kosztów leczenia w przypadku wystąpienia choroby Covid-19 w trakcie zagranicznego wyjazdu na narty.

Pokrycie kosztów następuje oczywiście do sumy kosztów leczenia wskazanej na polisie. Znalezienie oferty, która zapewni nam ochronę w razie zachorowania na koronawirusa, nie powinno więc być problematyczne – szczególnie jeśli skorzystamy z przejrzystej porównywarki.

W dobie Covid-19 trzeba jednak pamiętać, że koronawirus nie jest jedynym zagrożeniem. Choć innej ochrony będzie potrzebował narciarz-amator, jeżdżący wyłącznie po wyznaczonych szlakach, a innej fan sportów ekstremalnych, każda polisa narciarska powinna zawierać co najmniej:

  • koszty leczenia - 30 000 euro to zalecane minimum. Dzięki temu w razie problemów ze zdrowiem (w tym również tych związanych z Covid-19), koszty leczenia i ewentualnej hospitalizacji pokryje ubezpieczyciel. Ubezpieczenie działa także w placówkach prywatnych;
  • koszty ratownictwa na minium 5 000 euro - to niezbędny element ochrony, ponieważ w większości europejskich krajów, opłat tego rodzaju nie pokrywa państwo. Tymczasem, koszt jednej takiej akcji może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych;
  • NNW- czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, narciarstwo to kontuzjogenny sport. Dzięki ochronie tego rodzaju w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu, towarzystwo wypłaci ubezpieczonemu odszkodowanie.
  • OC - w trakcie jazdy na nartach czy snowboardzie może dojść do spowodowania urazu u innego narciarza lub uszkodzenia przedmiotów należących do osoby trzeciej. Dzięki OC sportowemu ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie do wysokości określonej na polisie.
  • Assistance- umożliwia uzyskanie szybkiej pomocy, najczęściej przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W zależności od wybranej oferty Assistance zawiera szereg ważnych dla każdego podróżnika udogodnień.

Można oczywiście zdecydować się także na rozszerzenie ochrony i dostosowanie jej do indywidualnych oczekiwań. Rozszerzenia często wybierane przez narciarzy to m.in. ochrona sportów ekstremalnych czy klauzula alkoholowa (ochrona zdarzeń, do których doszło pod wpywem napojów wysokokowych).

Polisa narciarska na narty w Dolomitach – ile kosztuje?

Ceny polisy dobrej narciarskiej na wypoczynek we Włoszech są zazwyczaj tylko niewielkim ułamkiem ceny całego wyjazdu. Ochronę w podstawowym zakresie można uzyskać już za mniej niż 5 zł dziennie.

Poniżej kilka kalkulacji znalezionych przy pomocy porównywarki ubezpieczeń podróżnych Rankomat. Dotyczą one ochrony na 7-dniowy wyjazd na narty w Dolomity osoby dorosłej, która nie cierpi na choroby przewlekłe i zamierza szusować tylko po wyznaczonych szlakach.

TU

Cena za 1 dzień ochrony

Sumy ubezpieczenia

Ochrona w razie zachorowania na COVID-19

Axa Assitance

4,26 zł

KL: 200 000 zł
KR: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł

Signal Iduna

6,59 zł

KL: 90 099 zł
KR: 27 030 zł
NNW: 15 000 zł

Nationale Nederlanden

7,00 zł

KL: 150 000 zł
KR: 100 000 zł
NNW: 10 000 zł

Generali

10,71 zł

KL: 200 000 zł
KR: 200 000 zł
NNW: 30 000 zł

Cena ubezpieczenia jest bardzo ważna – to zrozumiałe. Nie zawsze jednak powinno to być kryterium decydujące. Ubezpieczenie musi zapewniać dokładnie taką ochronę, jakiej potrzebuje konkretna osoba. Najważniejszy jest zatem zakres polisy, dopasowany do potrzeb narciarza i specyfiki wyjazdu. Oddając się szusowaniu, pamiętajmy o bezpieczeństwie!

Co warto wiedzieć?

  1. Aktualnie stoki narciarskie w Dolomitach pozostają zamknięte do 17 stycznia.
  2. Podróżujący z Polski do Włoch muszą przejść 14-dniową kwarantannę.
  3. Ubezpieczenie na narty powinno zapewniać ochronę w razie zachorowania na Covid-19.
  4. Taką polisę można mieć już za mniej niż 5 zł dziennie.