Biura podróży i organizatorzy obozów oraz kolonii zagranicznych mają obowiązek ubezpieczyć swoich podopiecznych na czas wyjazdu. Polisa powinna zapewniać pokrycie kosztów leczenia i NNW. Sprawdzamy, czy taka ochrona wystarczy na wyjazd wakacyjny dla dziecka.
- Po co dziecku ubezpieczenie turystyczne? Dlaczego warto ubezpieczyć dziecko na czas wakacji?
- Wyjazd na kolonie, obóz lub wycieczkę szkolną a polisa – kto musi ubezpieczyć dziecko?
- Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
- EKUZ, a ubezpieczenie turystyczne dla dziecka – czego karta nie zapewni?
- Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla dziecka?
- Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla dziecka?
- Jak kupić ubezpieczenie przez Internet?
Dziecko wyjeżdża na wakacje? To moment, gdy warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym. Czy to rodzinna eskapada, czy samodzielna przygoda malucha – odpowiednie zabezpieczenie to klucz do bezpieczeństwa dziecka i naszego spokoju. Wypadki i nieprzewidziane sytuacje mogą zdarzyć się wszędzie, a my nie możemy temu zawsze zapobiec. Możemy jednak podjąć kroki, które w przypadku problemów zapewnią naszym dzieciom jak najlepszą pomoc i ochronę.
Jakie ubezpieczenie turystyczne dla dziecka będzie najlepsze? Jakie koszty wiążą się z ubezpieczeniem malucha na czas podróży? Czy zakup online to dobry wybór? Odpowiemy na te i inne pytania, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Bezpieczeństwo dziecka to priorytet, który nie ma ceny, a dobrze dobrane ubezpieczenie to fundament jego bezpiecznych wakacji.
Po co dziecku ubezpieczenie turystyczne? Dlaczego warto ubezpieczyć dziecko na czas wakacji?
Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka to kluczowy element, o którym musimy pomyśleć, gdy planowany jest wyjazd naszych najmłodszych, szczególnie poza granice Polski. Dzieci są pełne energii i zaskakująco nieprzewidywalne, co zwiększa ryzyko nieszczęśliwych wypadków. Dlatego warto zabezpieczyć się przed nieoczekiwanymi sytuacjami i ich konsekwencjami.
Dobre ubezpieczenie turystyczne oferuje kompleksową ochronę, pokrywając koszty leczenia w razie nagłego zachorowania lub wypadku. Dzięki temu nawet jeśli Twoje dziecko zachoruje lub dozna urazu, możesz mieć pewność, że otrzyma niezbędną i jak najlepszą pomoc medyczną bez obciążania Twojego budżetu. Otrzymujesz również gwarancję pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów transportu medycznego związanego z powrotem do kraju, akcji ratowniczej oraz dostęp do szerokiej oferty placówek prywatnej opieki zdrowotnej.
Znajdź ubezpieczenie turystyczne dla swojego dziecka
Takie ubezpieczenie zabezpiecza również przed nieprzewidzianymi sytuacjami, dając ochronę w przypadku utraty bagażu, odwołania podróży w nagłej sytuacji, a także pomoc w ramach Assistance. Dodatkowo gwarantuje odszkodowanie w razie doznania uszczerbku na zdrowiu (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) oraz pokrywa koszty wyrządzenia szkód mieniu lub osobom trzecim przez niepełnoletnich (ubezpieczenie OC).
Wyjazd na kolonie, obóz lub wycieczkę szkolną a polisa – kto musi ubezpieczyć dziecko?
Na każdego organizatora wypoczynku dla dzieci czy młodzieży nałożone są liczne obowiązki, które muszą być spełnione, aby wyjazd był bezpieczny dla jego uczestników. Jednym z nich jest obowiązek zagwarantowania umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i kosztów leczenia (w przypadku wyjazdów zagranicznych).
Jako rodzice nie powinniśmy jednak polegać wyłącznie na tej minimalnej ochronie, do której zobligowani są organizatorzy, chodzi przecież o zdrowie i życie naszych dzieci, które są dla nas najcenniejsze. Zapewnienie pełnego bezpieczeństwa naszych pociech wymaga dodatkowego ubezpieczenia, które będzie obejmowało również te elementy ryzyka, których nie ma w polisie ujętej w cenie wyjazdu. Obejmują one np. koszty transportu medycznego, odpowiedzialność cywilną, choroby przewlekłe, a nawet uprawianie sportów wysokiego ryzyka – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i rodzaju wyjazdu.
Czy ubezpieczenie dziecka zapewniane przez organizatora wyjazdu nie wystarczy?
Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, każdy organizator wycieczki, kolonii, obozu czy szkoły językowej dla dzieci ma obowiązek ubezpieczyć uczestników takiego zorganizowanego wyjazdu. Niestety, takie ubezpieczenie obejmuje tylko podstawowy wariant (koszty leczenia i ubezpieczenie NNW) i zazwyczaj gwarantuje bardzo niskie sumy ubezpieczenia, które mogą nie pokrywać wszystkich kosztów związanych ze zdarzeniem (choroba, wypadek).
Takie ubezpieczenie zatem nie zapewnia wystarczającej ochrony dla naszego dziecka. Jeżeli chcemy mieć pewność, że będzie ono w pełni chronione w przypadku problemów ze zdrowiem, a my nie będziemy narażeni na ponoszenie dodatkowych wydatków, powinniśmy zadbać o indywidualne ubezpieczenie turystyczne dla dziecka.
Czy szkolne ubezpieczenie (ubezpieczenie NNW) nie gwarantuje pełnej ochrony podczas wyjazdów?
Taka polisa obejmuje jedynie ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) i opiewa zazwyczaj na niskie sumy ubezpieczenia (stąd jego przystępna cena). Nie chroni ono zatem w razie problemów zdrowotnych, ponieważ nie obejmuje kosztów leczenia, a jedynie daje możliwość uzyskania odszkodowanie za powstały uszczerbek na zdrowiu. Może posiadać także wyłączenia i nie obejmować wypadków powstałych podczas uprawiania niektórych sportów (np. jazda na nartach) czy tych spowodowanych przez brawurę lub nieostrożność ucznia. Dodatkowo przeważnie działa jedynie na terenie Polski, zatem nie zapewnia ochrony w trakcie wyjazdów zagranicznych.
Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
Oto trzy kroki, które pomogą w wyborze najlepszej opcji:
analiza potrzeb: określ, jaki jest charakter wyjazdu i jego kierunek oraz jakie aktywności są planowane w trakcie pobytu (czy będzie to odpoczynek, zwiedzanie czy uprawianie sportów),
weryfikacja zakresu ubezpieczenia: sprawdź, czy polisa zapewnia wystarczający zakres ochrony i obejmuje: pokrycie kosztów leczenia, transport medyczny i NNW, czy ubezpieczenie jest dostosowane do stanu zdrowia dziecka (jeżeli choruje przewlekle), a także czy zawiera ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej i ubezpieczenie bagażu,
analiza propozycji ubezpieczeniowych: porównaj dostępne oferty pod kątem stosunku ceny do oferowanego zakresu ochrony i wysokości gwarantowanych sum ubezpieczenia.
Jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne dla dziecka na wakacje?
Wybierz ubezpieczenie turystyczne, które oferuje szeroki zakres ochrony medycznej, w tym pokrycie kosztów leczenia i transportu medycznego (jeżeli jest to wyjazd zagraniczny). Sprawdź również, czy polisa obejmuje sytuacje awaryjne, takie jak np. utrata bagażu oraz ubezpieczenie OC (przydatne w sytuacji, gdy dziecko np. zniszczy czyjeś mienie lub spowoduje wypadek np. na stoku) i ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.
Zawsze pamiętaj, aby zapoznać się z OWU, w których zawarte są wszystkie najważniejsze informacje o zakresie ochrony i ewentualnych włączeniach, aby mieć pewność, że wybrana polisa spełnia wszystkie założone wymagania.
Jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne dla dziecka na ferie?
Wybór ubezpieczenia turystycznego dla dziecka na ferie zależy od planowanych aktywności. Jeśli jest to wyjazd na narty lub snowboard, to kupując ubezpieczenie turystyczne, koniecznie należy sprawdzić, czy pokrywa ono koszty pomocy medycznej, leczenia oraz akcji ratowniczej. Kontuzje na stoku są częste, a Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewnia pełnej ochrony w razie takiego wypadku. Dodatkowo może ono także obejmować ubezpieczenie sprzętu sportowego oraz OC sportowe.
EKUZ, a ubezpieczenie turystyczne dla dziecka – czego karta nie zapewni?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to niezbędny dokument dla każdego, kto planuje podróżować po krajach UE i EFTA. Nie sprawdzi się jednak podczas wyjazdu w inne rejony.
EKUZ – mimo że ważna – nie zapewnia również pełnej ochrony (zwłaszcza dla dzieci), ponieważ daje dostęp (w nagłych sytuacja) jedynie do podstawowej opieki zdrowotnej w publicznych placówkach medycznych. Systemy zdrowotne w poszczególnych krajach różnią się i w niektórych miejscach pacjenci muszą pokryć część kosztów leczenia, co może prowadzić do niespodziewanych wydatków.
Dodatkowo EKUZ nie obejmuje kosztów transportu medycznego, akcji ratowniczych, leczenia prywatnego czy innych dodatkowych kosztów, które mogą wyniknąć podczas podróży. Dla kompleksowej ochrony dziecka podczas wyjazdu należy je zabezpieczyć indywidualnym ubezpieczeniem turystycznym zapewniającym wszystkie dodatkowe świadczenia, których nie refunduje EKUZ – w tym NNW, OC, Assistance czy ubezpieczenie bagażu.
Wypowiedź eksperta
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla dziecka?
Przy wyborze warto skorzystać z dostępnych narzędzi online takich jak porównywarki i kalkulatory ubezpieczeń. Zalety kupna ubezpieczenia online to:
dostępność: ubezpieczenie można wykupić w dowolnym miejscu i czasie, wystarczy dostęp do internetu,
szybkość: proces zakupu jest znacznie szybszy niż w tradycyjnym biurze ubezpieczeniowym,
dokumentacja elektroniczna: po opłaceniu polisy otrzymujemy ją na podany adres mailowy i mamy do niej cały czas dostęp np. w telefonie.
W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych rankomat.plw kilku prostych krokach można szybko wybrać i zakupić najkorzystniejszą opcję polisy. Dzięki temu zyskujemy:
oszczędność czasu: kalkulator pozwala na szybkie porównanie wielu ofert bez konieczności odwiedzania poszczególnych stron ubezpieczycieli,
dostosowanie do potrzeb: możliwość wyszukiwania ofert pod kątem konkretnych wymagań wyjazdu i potrzeb dziecka,
przejrzystość: kalkulator prezentuje składki i zakres ochrony w przejrzysty sposób, ułatwiając podjęcie decyzji.
Wybierając ubezpieczenie dla dziecka online, należy pamiętać również o sprawdzeniu wiarygodności ubezpieczyciela oraz dokładnym przeczytaniu warunków polisy. To kluczowe, aby upewnić się, że wybrane ubezpieczenie rzeczywiście zapewni oczekiwaną ochronę.
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla dziecka?
Cena polisy w przypadku wyjazdu na terenie Polski, jak i na wyjazdy zagraniczne nie jest wysoka i porównywalna do ceny polisy dla osoby dorosłej. Jej koszt zależy od tego, jaki jest kierunek podróży i długość wyjazdu, wiek dziecka i oczywiście tego, jaki zakres ochrony daje ubezpieczonemu, ale zazwyczaj nie przekracza kilku złotych za jeden dzień ochrony.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | 3,02 zł 1 os. / 1 dzień | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 sprzęt sportowy | ||||
Koszty leczenia 166 619 zł | Ratownictwo 30 908 zł | Bagaż 1 000 zł | 3,97 zł 1 os. / 1 dzień | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC sportowe 141 830 złSporty objęte polisą: 83Sprzęt sportowy: 1 000 zł | ||||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | 11,00 zł 1 os. / 1 dzień | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złOC sportowe 100 000 zł | ||||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | 5,86 zł 1 os. / 1 dzień | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 300 000 złSporty objęte polisą: 60 |
Ubezpieczenie dla dziecka, 10 lat. Obóz narciarski we Włoszech
3,02 zł 1 os. / 1 dzień | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 sprzęt sportowy | |||
3,97 zł 1 os. / 1 dzień | |||
Koszty leczenia 166 619 zł | Ratownictwo 30 908 zł | Bagaż 1 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC sportowe 141 830 złSporty objęte polisą: 83Sprzęt sportowy: 1 000 zł | |||
11,00 zł 1 os. / 1 dzień | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złOC sportowe 100 000 zł | |||
5,86 zł 1 os. / 1 dzień | |||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 300 000 złSporty objęte polisą: 60 | |||
Ubezpieczenie dla dziecka, 10 lat. Obóz narciarski we Włoszech
Jak kupić ubezpieczenie przez Internet?
Najłatwiej zrobić to poprzez korzystanie z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Gdy narzędzie porówna oferty, wybierasz najlepszą i klikasz w opcję zakupu. Strona automatycznie przekieruje cię do dalszych etapów, w których dokonasz płatności, a dokumenty związane z polisą zostaną ci przesłane na podany adres e-mail.
Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka możesz kupić w 3 prostych krokach:
- Pierwszy krok to zastanowienie się, jakiej ochrony potrzebuje dziecko na wyjazd: do jakiego kraju jedzie, czy będzie się przemieszczać, czy w planach jest uprawianie sportów wysokiego ryzyka, czy zabiera ze sobą drogi sprzęt itp.
- Drugi krok to porównanie polis podróżnych. Najprościej zrobimy to przez kalkulator ubezpieczeń turystycznych: wystarczy wypełnić krótki formularza, a system automatycznie wygeneruje kilkanaście możliwych ubezpieczeń. Co ważne od razu otrzymujemy konkretne kwoty – sumy dla poszczególnych świadczeń oraz cena polisy. Bez dwuznaczności, wypełniania skomplikowanych ankiet czy konieczności czekania na indywidualną wycenę ubezpieczyciela.
- Trzeci krok to zakup polisy: warto wiedzieć, że ubezpieczenie turystyczne można zakupić przez Internet nawet dzień przed podróżą. Wystarczy wypełnić formularz w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, podać adres mailowy, opłacić a polisa przyjdzie na skrzynkę pocztową.
Co warto wiedzieć?
Ubezpieczenie organizatora wyjazdu obejmuje jedynie koszty leczenia i ubezpieczenie NNW.
Indywidualne ubezpieczenie turystyczne zawiera dodatkowe elementy, jak np. transport medyczny, ubezpieczenie OC czy rozszerzenie o choroby przewlekłe i co najważniejsze wyższe sumy gwarantowane, dając tym samy pełniejszą ochronę.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zawsze pokrywa wszystkie koszty leczenia za granicą, dlatego zalecane jest dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.
Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych można szybko porównać oferty różnych towarzystw i obliczyć cenę polisy.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia podróżne dla dziecka
Czy jeśli wyjazd jest krótki opłaca się zakupić ubezpieczenie turystyczne dla dziecka?
Tak, nawet wyjazd weekendowy powinien zostać zabezpieczony polisą podróżną. Wypadek czy choroba może zdarzyć się już pierwszego dnia. Ochrona ubezpieczenia powinna obowiązywać podczas każdego wyjazdu.
Czy NNW szkolne zapewnia ochronę podczas wakacyjnego wyjazdu?
Szkolne ubezpieczenie NNW zapewnia ochronę wyłącznie w zakresie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Zazwyczaj też opiewa na niezbyt dużą kwotę. Co prawda obejmuje ochroną ubezpieczone dziecko zarówno podczas roku szkolnego, jak i wakacji, ale działa wyłącznie na terenie Polski. NNW szkolne nie zapewnia ochrony podczas wyjazdów zagranicznych.
Co najbardziej zagraża dzieciom podczas wyjazdów wakacyjnych?
Złamania kończyn, zwichnięcia nogi, wstrząśnienia mózgu. Kontuzje na trampolinie, podczas jazdy rowerem i hulajnogą, a także niefortunne zabawy nad wodą, m.in. skoki z pomostu. Tak wyglądają najczęstsze wypadki, jakim ulegają dzieci w sezonie wakacyjnym.
Prawie co trzeci wypadek z udzielam dzieci zdarza się latem. To te miesiące obfitują w częste przebywanie na zewnątrz oraz liczne podróże.Gdzie mogę wyrobić dziecku kartę EKUZ?
Tak. Kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego) można wyrobić dla każdego dziecka powyżej 3. miesiąca życia. We wniosku o wydanie EKUZ dla dziecka należy zaznaczyć opcję „Członek rodziny osoby ubezpieczonej”. Wniosek powinien być podpisany przez któregoś z rodziców.
Dziecko ma chorobę przewlekłą. Co w takiej sytuacji z ochroną ubezpieczenia?
Istnieje możliwość wykupienia rozszerzenia o choroby przewlekłe – zarówno dla osoby dorosłej, jak i dziecka. W razie takiego zabezpieczenia, wszelkie świadczenia medyczne wynikłe z pogorszenia się stanu zdrowia dziecka w następstwie choroby przewlekłej (np. cukrzycy typu 1), będą pokrywane przez ubezpieczyciela.
Czy organizator wycieczki, kolonii bądź obozu ma obowiązek ubezpieczyć dziecko?
Tak. Organizator wycieczki, kolonii, obozu czy innego typu wyjazdu ma obowiązek zapewnić ubezpieczenie NNW uczestnikom. Jednak należy pamiętać, że w przypadku wyjazdów zagranicznych ogranicza się ona wyłącznie do następstw nieszczęśliwych wypadków. Nie obejmuje kosztów leczenia, ratownictwa czy OC.
Czy EKUZ nie wystarczy na wyjazd dziecka?
Karta EKUZ nie jest wystarczającą ochroną dla dziecka, gdyż działa jedynie na terenie niektórych krajów Europy, a w dodatku jej zakres ochrony jest bardzo wąski. Uprawnia jedynie do korzystania z państwowej opieki medycznej w takim zakresie, w jakim jest ona refundowana (zatem jeśli obywatele uiszczają za hospitalizację opłaty, turysta z kartą EKUZ również będzie musiał zapłacić)
Czy jeśli dziecko ma jakieś choroby przewlekłe, to powinno mieć specjalne ubezpieczenie?
Kupując ubezpieczenie turystyczne dla dziecka przewlekle chorego należy zwrócić uwagę na wyższe sumy gwarantowane (ze względu na większe ryzyko zachorowania) oraz poinformować ubezpieczyciela o chorobie w celu dobrania jak najlepszej oferty.