Biura podróży i organizatorzy obozów oraz kolonii zagranicznych mają obowiązek ubezpieczyć swoich podopiecznych na czas wyjazdu. Polisa powinna zapewniać pokrycie kosztów leczenia i NNW. Sprawdzamy, czy taka ochrona wystarczy na wyjazd wakacyjny dla dziecka.

Z badań przeprowadzonych dla Wonga.pl przez Ipsos przy okazji ubiegłorocznych wakacji wynika, że 42% rodziców wysyła dzieci na zorganizowane wycieczki, obozy lub kolonie. Coraz popularniejsze stają się wyjazdy zagraniczne, połączone ze zwiedzaniem, uprawianiem sportów czy nauką języka obcego.

Warto podczas przygotowań do takich wakacji przyjrzeć się kwestii bezpieczeństwa najmłodszych. Czy ubezpieczenie zapewnione przez organizatora wystarczy? Czy dziecko powinno zabrać w podróż również EKUZ?

Ubezpieczenie zapewniane przez organizatora może nie wystarczyć

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług turystycznych wszystkie biura podróży, jak i inne podmioty organizujące zagraniczne wyjazdy mają obowiązek zapewnić ochronę swoim uczestnikom. Ubezpieczenie powinno pokrywać koszty leczenia oraz zapewniać ochronę w razie nieszczęśliwych wypadków (NNW). Organizatorzy kolonii, obozów czy kursów językowych, a także szkoły i biura podroży taką polisę wliczają do kosztów wyjazdu.

W większości przypadków jest ona jednak bardzo podstawowa – zapewnia  minimalną sumę gwarantowaną kosztów leczenia (5 000 – 10 000 euro) i NNW (zwykle około 10 000 zł). Takie ubezpieczenie może nie wystarczyć – zwłaszcza w krajach, w których koszty leczenia są wysokie. Sam transport powrotny do kraju to koszt około kilku tysięcy euro. Mało tego, taka polisa nie pokryje kosztów utraty bagażu i nie zapewni ochrony, gdy dziecko coś stłucze albo zniszczy.

EKUZ to też za mało

Wielu rodziców wyrabia więc dzieciom Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).. Niestety, ona też nie gwarantuje 100% ochrony. Przede wszystkim jest honorowana tylko i wyłącznie na terenie krajów należących do Unii Europejskiej oraz EFTA. Zapewnia jedynie refundację podstawowych usług medycznych ratujących zdrowie i życie. Może się więc okazać, że za niektóre z nich trzeba będzie i tak zapłacić. Mało tego – nie obejmuje leczenia w placówkach prywatnych, kosztów ratownictwa oraz transportu powrotnego do kraju.

Dlaczego EKUZ nie wystarczy na wakacje dla dziecka

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd wakacyjny dziecka – dlaczego warto je mieć?

Najlepszym rozwiązaniem będzie więc dodatkowa polisa, samodzielnie zakupiona przez rodziców. Wówczas można dopasować ochronę do charakteru i kierunku wyjazdu, zapewniając najmłodszym 100% pomoc i wsparcie w razie problemów czy nieszczęśliwych wypadków. Co powinno zawierać takie ubezpieczenie turystyczne na wakacyjny wyjazd dziecka?

  • Koszty leczenia – suma gwarantowana na terenie Europy nie powinna być niższa niż 30 000 euro, w przypadku wyjazdów poza nasz kontynent warto zdecydować się na sumy rzędu 50 000 euro-wzwyż.
  • NNW – czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, zapewnia odszkodowanie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu – określony procent z całości sumy gwarantowanej.
  • OC w życiu prywatnym – dzięki temu, jeśli dziecko coś stłucze lub zniszczy, rodzic nie będzie musiał ponosić odpowiedzialności finansowej – straty zostaną pokryte w ramach polisy przez ubezpieczyciela.
  • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – w razie kradzieży, zniszczenia lub zgubienia, straty z tego tytułu zostaną częściowo zrekompensowane.
  • Rozszerzenia ochrony – jeśli dziecko podczas wyjazdu będzie uprawiać aktywności należące do sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych, taki dodatek do ubezpieczenia zapewni, że również i podczas takich zabaw będzie chronione, dodatkową ochronę za dopłatą można zapewnić także dzieciom chorującym przewlekle – opłacone zostaną koszty leczenia z tytułu pogorszenia się stanu zdrowia.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wakacyjny wyjazd dziecka?

Ubezpieczyciele osobom poniżej 18. roku życia zapewniają zniżki – z uwagi na wiek i niskie ryzyko zachorowania. Dlatego polisę dla dziecka można zakupić już od 2,48 zł dziennie. To bardzo niewielki wydatek w porównaniu z kosztami obozów, kolonii czy wycieczek. 

Tym bardziej, że taką ochronę można zakupić online – wystarczy porównać oferty, samodzielnie wybrać najlepszą ochronę dla dziecka i opłacić składkę. Dokument polisy otrzyma się mailowo – można go pobrać i zapisać w telefonie dziecka lub wydrukować i zabrać z innymi dokumentami w podróż.

ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla dziecka

Ochrona dziecka to priorytet. Warto zapewniać najlepsze wsparcie najmłodszym, zwłaszcza na samodzielnie wyjazdy. Polisa oferowana przez organizatora i EKUZ nie wystarczą. Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne na wakacyjny wyjazd dziecka nie kosztuje wiele, a zapewni bezpieczną podróż dla dziecka i spokój rodzicom.

Co warto wiedzieć?

  1. Podmioty organizujące wyjazdy dla dzieci mają obowiązek ubezpieczyć uczestników.
  2. Polisa ta zapewnia zwykle jedynie pokrycie kosztów leczenia i NNW na niskie sumy gwarantowane.
  3. Lepiej zapewnić dziecku dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, z wyższą sumą gwarantowaną kosztów leczenia, NNW, jak również z OC w życiu prywatnym i ochroną bagażu.
  4. Polisę dla dziecka można kupić już od 2,48 zł dziennie.