Biura podróży i organizatorzy obozów oraz kolonii zagranicznych mają obowiązek ubezpieczyć swoich podopiecznych na czas wyjazdu. Polisa powinna zapewniać pokrycie kosztów leczenia i NNW. Sprawdzamy, czy taka ochrona wystarczy na wyjazd wakacyjny dla dziecka.

Planujesz rodzinny wyjazd? A może posyłasz swoje dziecko na obóz, kolonie czy wakacje z ciocią? Niezależnie od tego, gdzie i z kim wyjeżdża Twoje dziecko, jego bezpieczeństwo z pewnością stanowi priorytet. Nie zawsze jesteś w stanie uchronić rozbieganego malucha przed konsekwencjami jego własnych pomysłów. W przypadku wyjazdów zagranicznych ogranicza Cię odległość, ale zawsze możesz zapewnić swojemu dziecku ochronę na każdą ewentualność - nawet tę, w której nie ma Cię obok.

Podczas podróży zagranicznej czy nawet krajowej dziecko może złamać rękę, zachorować czy uszkodzić własny (lub cudzy) sprzęt elektroniczny. Dlatego właściwa polisa ubezpieczeniowa może zapewnić Ci spokój i pewność, że Twoje dziecko jest objęte odpowiednią ochroną w razie potrzeby. W tym artykule omówimy kilka ważnych czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego dla dziecka, aby zapewnić mu bezpieczne i beztroskie wakacje.

Po co dziecku ubezpieczenie turystyczne? Dlaczego warto ubezpieczyć dziecko na czas wakacji?

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka to niezwykle istotny element planowania wakacyjnego wyjazdu. Chociaż nikt nie chciałby, aby podczas podróży dziecko znalazło się w problematycznej sytuacji, niestety wypadki się zdarzają, a jak wiadomo o wiele lepiej zapobiegać aniżeli ponosić przykre konsekwencje. Czasem nawet złamana ręka, która wymaga badań i opatrunku, może kosztować Cię nie tylko wiele stresu, ale również niemałą sumę pieniędzy ze względu na wysokie koszty leczenia za granicą.

Dlaczego warto ubezpieczyć dziecko na czas wakacji?

  • Bezpieczeństwo medyczne.Ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę medyczną dla Twojego dziecka w razie nagłego zachorowania lub wypadku. Jeśli dziecko będzie potrzebować konsultacji z lekarzem lub hospitalizacji, koszty opieki medycznej mogą okazać się bardzo wysokie, szczególnie za granicą. Ubezpieczenie pomaga w pokryciu tych kosztów, co daje Ci pewność, że Twoje dziecko otrzyma niezbędną pomoc medyczną w najlepszych placówkach, a niekiedy nawet w placówkach prywatnych, a przy tym twój portfel szczególnie nie ucierpi.

  • Transport medyczny. W przypadku poważniejszych incydentów, takich jak nagła hospitalizacja i związana z nią konieczność transportu do kraju macierzystego, ubezpieczenie turystyczne może zapewnić organizację i pokrycie kosztów transportu medycznego. Dzięki temu Twoje dziecko będzie mogło bezpiecznie powrócić do domu bez dodatkowych kosztów.

  • Utrata bagażu i opóźnienia. Podczas podróży zdarza się, że bagaż może zostać zgubiony lub opóźniony. Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka może pokryć koszty związane z utratą lub opóźnieniem bagażu, zapewniając środki na niezbędne zakupy, jak jedzenie, odzież i przedmioty osobiste.

  • Odwołanie lub przesunięcie podróży. Czasami z różnych powodów, takich jak choroba czy nieprzewidziane okoliczności, podróż może być konieczne odwołać lub przesunąć. Ubezpieczenie turystyczne może pomóc w pokryciu kosztów związanych z takimi sytuacjami, zapewniając ochronę finansową w przypadku zmiany planów.

  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Jeśli dziecko spowoduje uszkodzenie cudzego mienia (nieważne czy będzie to zarysowanie auta, stłuczenie telefonu kolegi czy zniszczenie cudzych słuchawek), jako rodzic będziesz musiał za to zapłacić. Posiadając polisę z OC, to ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie za zniszczone mienie (do określonej w umowie sumy gwarantowanej).
     

Znajdź ubezpieczenie turystyczne dla swojego dziecka

Wyjazd na kolonie, obóz lub  wycieczkę szkolną a polisa – kto musi ubezpieczyć dziecko?

Jeśli chodzi o wyjazdy krajowe, organizator wycieczki nie jest zobowiązany do ubezpieczenia uczestników wycieczki. Wychodzi się bowiem z założenia, że przecież każdy obywatel Polski jest ubezpieczony w swoim kraju. Jeśli jednak dziecko trafi do szpitala na drugim końcu kraju, transport medyczny do placówki bliżej domu może zostać wyceniony na niemałą sumę. Należy pamiętać, że za bezpieczeństwo dziecka ostatecznie zawsze odpowiada rodzic. Dlatego podjęcie decyzji o dodatkowej polisie na czas wyjazdu krajowego to odpowiedzialna decyzja, która zapewni ci spokój.

Jeśli natomiast organizowana jest wycieczka za granicę, wówczas to organizator zapewnia ubezpieczenie turystyczne dla dziecka. Takie ubezpieczenie zawiera jednak jedynie dwa elementy: pokrycie kosztów leczenia oraz NWW (czyli ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków). A to o wiele za mało, aby polisa stanowiła pełną ochronę. Tutaj ponownie: to rodzic powinien przejąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka oraz własnych finansów i rozważyć wykupienie kompleksowego ubezpieczenia turystycznego dla swojego dziecka niezależnie od tego, co zapewnia organizator wyjazdu.

Czy ubezpieczenie dziecka zapewniane przez organizatora wyjazdu nie wystarczy?

Jak już zostało wspomniane w punkcie wyżej, ubezpieczenie organizatora wyjazdu zawiera jedynie dwa elementy, czyli pokrycie kosztów leczenia oraz NWW. Dobra polisa turystyczna zawiera jeszcze co najmniej kilka elementów (jak chociażby OC czy pokrycie kosztów transportu medycznego). Organizatorzy wyjazdów najczęściej zapewniają po prostu absolutne minimum, aby ograniczyć cenę obozu i jak najbardziej ją uatrakcyjnić. Dobre ubezpieczenie turystyczne dla dziecka nie jest jednak dużym wydatkiem i warto zadbać o nie indywidualnie, poza tym co zapewnione zostaje odgórnie.

Czy szkolne ubezpieczenie (ubezpieczenie NNW) nie gwarantuje pełnej ochrony podczas wyjazdów?

Jak podaje informacja na oficjalnej stronie Rzecznika Finansowego, "ubezpieczenia szkolne to zazwyczaj oferty ze skromnym zakresem ubezpieczenia, ze stosunkowo niską sumą ubezpieczenia, ale sprzedawane po przystępnej cenie. Jeśli chcemy ubezpieczyć dziecko na większą sumę ubezpieczenia lub szerszy zakres ubezpieczenia to można wykupić polisę indywidualną, która będzie lepiej dopasowana do potrzeb i możliwości rodziców. Wypłata świadczenia z ubezpieczenia szkolnego nie wyklucza wypłaty świadczeń z innych umów NNW ( następstw nieszczęśliwych wypadków) dzieci i młodzieży szkolnej przy tym samym zdarzeniu.

Oznacza to, że występuje podobny problem jak w przypadku ubezpieczenia gwarantowanego przez organizatora: zbyt wąski zakres ochrony. Ponadto, nagłe lub poważne zachorowania (takie jak np. choroba nowotworowa, wykrycie choroby przewlekłej lub COVID-19) nie mieszczą się w definicji nieszczęśliwego wypadku, zatem zatem gdy taka okoliczność wystąpi twoje dziecko nie jest objęte ochroną.

Czy Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) można zastąpić ubezpieczenie dla dziecka na wyjazdy zagraniczne?

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) to ważny dokument, który zapewnia dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Choć Karta EKUZ jest ważna i przydatna, nie zastępuje ona pełnego ubezpieczenia turystycznego dla dziecka podczas wyjazdu zagranicznego. Oto kilka powodów, dlaczego Karta EKUZ ( europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego) może być niewystarczająca:

  • Ograniczenia geograficzne. Karta EKUZ obowiązuje tylko w krajach UE i EOG. Jeśli planujesz podróż poza te obszary, nie będzie ona obowiązywać. W przypadku wyjazdów do krajów spoza UE, takich jak Stany Zjednoczone, Turcja czy Egipt, konieczne jest posiadanie pełnego ubezpieczenia turystycznego, które zapewni ochronę medyczną i inne świadczenia.

  • Dodatkowe koszty. Karta EKUZ obejmuje tylko podstawową opiekę zdrowotną w ramach publicznego systemu zdrowia danego kraju. Nie obejmuje ona dodatkowych kosztów, takich jak transport medyczny, leczenie stomatologiczne, koszty leków czy koszty powrotu do kraju macierzystego w razie potrzeby. W razie potrzeby (gdy np. publiczna placówka znajduje się daleko), EKUZ nie pokryje kosztów leczenia prywatnego, za to pełne ubezpieczenie turystyczne dla dziecka może pomóc w pokryciu tych kosztów.

  • Brak usług dodatkowych. Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka oferuje również dodatkowe usługi, takie jak np. pomoc tłumacza języka obcego czy wsparcie w przypadku utraty dokumentów. To dodatkowe świadczenia, które mogą być niezbędne podczas zagranicznej podróży z dzieckiem.

  • Szeroko zakrojone ryzyko. Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka obejmuje różne ryzyka, takie jak wypadki, choroby, utratę bagażu czy opóźnienia. Karta EKUZ nie zapewnia takiej szerokiej ochrony.

Wniosek jest taki, że choć Karta EKUZ jest ważna i powinna być posiadana podczas podróży w obrębie UE i EOG, to nie zastępuje ona pełnego ubezpieczenia turystycznego dla dziecka. W celu zapewnienia kompleksowej ochrony i spokoju podczas wyjazdu zagranicznego dziecka, warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, które dostarczy dodatkowej ochrony medycznej i finansowej.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenia podróżne dla dziecka?

Najważniejsze jest, aby zwrócić uwagę na pełen zakres ochrony. Ubezpieczenie powinno zawierać o wiele więcej niż pokrycie kosztów leczenia. Co również szalenie istotne, to sumy gwarantowane. Jest to maksymalna wysokość świadczeń, jaką ubezpieczyciel wypłaci w konkretnej sytuacji.Na każdy element ochrony suma gwarantowana może być inna, czyli ubezpieczyciel przeznacza np. 50 000 złotych na koszty leczenia, ale już tylko 10 000 zł na koszty transportu medycznego. Warto zwrócić uwagę na to, aby sumy gwarantowane każdego elementu ochrony były odpowiednio wysokie i dostosowane do wyjazdu (np. ceny leczenia w niektórych krajach są wyższe niż w innych, zatem im wyższe ceny leczenia w danym państwie, tym wyższa powinna być suma gwarantowana).

Dobra polisa to właściwie dobrana polisa – jak wybrać ubezpieczenie turystyczne dla dziecka?

Wybór odpowiedniej polisy ubezpieczenia turystycznego dla dziecka jest kluczowy, aby zapewnić mu pełną ochronę podczas wakacyjnego wyjazdu. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru:

  • Określ potrzeby i rodzaj podróży. Przed wyborem polisy, zastanów się, dokąd planujesz podróżować z dzieckiem i jakie aktywności będą w planach. Na tej podstawie możesz określić, jakie ryzyka i zagrożenia należy uwzględnić w ubezpieczeniu.

  • Weryfikuj firmy ubezpieczeniowe. Wybieraj polisy ubezpieczeniowe od renomowanych i wiarygodnych firm. Sprawdź opinie innych klientów na temat ich doświadczeń z korzystania z ubezpieczeń danej firmy.

  • Sprawdź zakres ochrony. Upewnij się, że polisa ubezpieczenia turystycznego dla dziecka oferuje odpowiedni zakres ochrony. Zwróć uwagę na świadczenia medyczne, transport medyczny, koszty leków, utratę bagażu, opóźnienia i inne istotne elementy.

  • Porównuj oferty. Zanim zdecydujesz się na konkretne ubezpieczenie, porównaj oferty różnych firm. Upewnij się, że wybierasz polisę, która najlepiej odpowiada potrzebom Twojego dziecka. Porównania możesz łatwo dokonać dzięki kalkulatorowi ubezpieczeń — narzędziu, które po wpisaniu wieku dziecka, celu podróży oraz kilku innych prostych informacji pokazuje 9 najlepszych dostępnych ofert.

Dobra polisa ubezpieczeniowa powinna zawierać:

  1. pokrycie kosztów leczenia - na co najmniej 100 000 zł/30 000 euro w przypadku podróży po Europie i maksymalnie (minimum 50 000 euro) w przypadku podróży poza Europę,

  2. pokrycie kosztów ratownictwa, akcji poszukiwawczej, transportu zwłok do kraju,

  3. NNW — ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków — na co najmniej 30 000 zł (w tym ochronę na wypadek śmierci),

  4. OC i OC sportowe – wszelkie uszkodzenia cudzego mienia zostaną pokryte przez ubezpieczyciela, np. gdy dziecko na obozie wybije szybę lub uszkodzi cudze auto. OC sportowe zabezpiecza sprzęt sportowy własny i potencjalnego współuczestnika zdarzenia.
  5. ubezpieczenie bagażu (jest ono opcjonalne, jednak na lotniskach często zdarzają się zaginięcia bagażu czy uszkodzenia, więc warto być na to przygotowanym),

  6. ubezpieczenie sprzętu elektronicznego – telefon, tablet, aparat fotograficzny to drogie sprzęty, które chętnie brane są przez dzieci na wyjazd zagraniczny. Ubezpieczenie zwróci koszty w razie zniszczenia lub kradzieży. 

W razie wątpliwości zawsze możesz skonsultować się z agentem, który z pewnością chętnie odpowie Ci na pytania. Pamiętaj, że wybór odpowiedniej polisy ubezpieczenia turystycznego dla dziecka to inwestycja w jego bezpieczeństwo i spokój podczas podróży. Starannie przemyśl wybór, aby mieć pewność, że Twoje dziecko jest objęte kompleksową ochroną.

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka powinno obejmować przede wszystkim sumę gwarantowanych kosztów leczenia. Powinno ona być co do zasada tym wyższa, im dalej wyjeżdża dziecko i im droższa jest opieka medyczna w kraju docelowym. Kierunki takie, jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia czy Japonia słyną z bardzo drogich świadczeń medycznych – podczas takiej podróży należy zadbać o możliwie jak najwyższą sumę kosztów leczenia. 

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla dziecka?

Koszt ubezpieczenia turystycznego dla dziecka zależy od okresu podróży, zakresu ochrony, wieku dziecka, kraju docelowego i stanu zdrowia. Ceny mogą się różnić, ale zaczynają się już od kilku złotych za dzień podróży. 

Ubezpieczenie dla dziecka, 10 lat. Obóz narciarski we Włoszech
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
3,02 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 sprzęt sportowy
Signal Iduna
Koszty leczenia
166 619 zł
Ratownictwo
30 908 zł
Bagaż
1 000 zł
3,97 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC sportowe 141 830 złSporty objęte polisą: 83Sprzęt sportowy: 1 000 zł
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złOC sportowe 100 000 zł
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
5,86 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 300 000 złSporty objęte polisą: 60

Ubezpieczenie dla dziecka, 10 lat. Obóz narciarski we Włoszech

Ubezpieczenie dla dziecka, 10 lat. Obóz narciarski we Włoszech
AXA Partners
3,02 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 sprzęt sportowy
Signal Iduna
3,97 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
166 619 zł
Ratownictwo
30 908 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC sportowe 141 830 złSporty objęte polisą: 83Sprzęt sportowy: 1 000 zł
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złOC sportowe 100 000 zł
Nationale-Nederlanden
5,86 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 300 000 złSporty objęte polisą: 60

Ubezpieczenie dla dziecka, 10 lat. Obóz narciarski we Włoszech

Jak kupić ubezpieczenie przez Internet?

Najłatwiej zrobić to poprzez korzystanie z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Gdy narzędzie porówna oferty, wybierasz najlepszą i klikasz w opcję zakupu. Strona automatycznie przekieruje cię do dalszych etapów, w których dokonasz płatności, a dokumenty związane z polisą zostaną ci przesłane na podany adres e-mail.

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka możesz kupić w 3 prostych krokach:

  1. Pierwszy krok to zastanowienie się, jakiej ochrony potrzebuje dziecko na wyjazd: do jakiego kraju jedzie, czy będzie się przemieszczać, czy w planach jest uprawianie sportów wysokiego ryzyka, czy zabiera ze sobą drogi sprzęt itp.
  2. Drugi krok to porównanie polis podróżnych. Najprościej zrobimy to przez kalkulator ubezpieczeń turystycznych: wystarczy wypełnić krótki formularza, a system automatycznie wygeneruje kilkanaście możliwych ubezpieczeń. Co ważne od razu otrzymujemy konkretne kwoty – sumy dla poszczególnych świadczeń oraz cena polisy. Bez dwuznaczności, wypełniania skomplikowanych ankiet czy konieczności czekania na indywidualną wycenę ubezpieczyciela. 
  3. Trzeci krok to zakup polisy: warto wiedzieć, że ubezpieczenie turystyczne można zakupić przez Internet nawet dzień przed podróżą. Wystarczy wypełnić formularz w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, podać adres mailowy, opłacić a polisa przyjdzie na skrzynkę pocztową.

Co warto wiedzieć?

  1. Podmioty organizujące wyjazdy dla dzieci mają obowiązek ubezpieczyć uczestników.
  2. Polisa ta zapewnia zwykle jedynie pokrycie kosztów leczenia i NNW na niskie sumy gwarantowane.
  3. Lepiej zapewnić dziecku dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, z wyższą sumą gwarantowaną kosztów leczenia, NNW, jak również z OC w życiu prywatnym i ochroną bagażu.
  4. Polisę dla dziecka można kupić już od kilku złotych dziennie za ochronę. . 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia podróżne dla dziecka

  1. Czy jeśli wyjazd jest krótki opłaca się zakupić ubezpieczenie turystyczne dla dziecka?

    Tak, nawet wyjazd weekendowy powinien zostać zabezpieczony polisą podróżną. Wypadek czy choroba może zdarzyć się już pierwszego dnia. Ochrona ubezpieczenia powinna obowiązywać podczas każdego wyjazdu. 

  2. Czy NNW szkolne zapewnia ochronę podczas wakacyjnego wyjazdu?

    Szkolne ubezpieczenie NNW zapewnia ochronę wyłącznie w zakresie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Zazwyczaj też opiewa na niezbyt dużą kwotę. Co prawda obejmuje ochroną ubezpieczone dziecko zarówno podczas roku szkolnego, jak i wakacji, ale działa wyłącznie na terenie Polski. NNW szkolne nie zapewnia ochrony podczas wyjazdów zagranicznych. 

  3. Co najbardziej zagraża dzieciom podczas wyjazdów wakacyjnych?

    Złamania kończyn, zwichnięcia nogi, wstrząśnienia mózgu. Kontuzje na trampolinie, podczas jazdy rowerem i hulajnogą, a także niefortunne zabawy nad wodą, m.in. skoki z pomostu. Tak wyglądają najczęstsze wypadki, jakim ulegają dzieci w sezonie wakacyjnym. 
    Prawie co trzeci wypadek z udzielam dzieci zdarza się latem. To te miesiące obfitują w częste przebywanie na zewnątrz oraz liczne podróże. 

  4. Gdzie mogę wyrobić dziecku kartę EKUZ?

    Tak. Kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego) można wyrobić dla każdego dziecka powyżej 3. miesiąca życia. We wniosku o wydanie EKUZ dla dziecka należy zaznaczyć opcję „Członek rodziny osoby ubezpieczonej”. Wniosek powinien być podpisany przez któregoś z rodziców. 
     

  5. Dziecko ma chorobę przewlekłą. Co w takiej sytuacji z ochroną ubezpieczenia?

    Istnieje możliwość wykupienia rozszerzenia o choroby przewlekłe – zarówno dla osoby dorosłej, jak i dziecka. W razie takiego zabezpieczenia, wszelkie świadczenia medyczne wynikłe z pogorszenia się stanu zdrowia dziecka w następstwie choroby przewlekłej (np. cukrzycy typu 1), będą pokrywane przez ubezpieczyciela. 
     

  6. Czy organizator wycieczki, kolonii bądź obozu ma obowiązek ubezpieczyć dziecko?

    Tak. Organizator wycieczki, kolonii, obozu czy innego typu wyjazdu ma obowiązek zapewnić ubezpieczenie NNW uczestnikom. Jednak należy pamiętać, że w przypadku wyjazdów zagranicznych ogranicza się ona wyłącznie do następstw nieszczęśliwych wypadków. Nie obejmuje kosztów leczenia, ratownictwa czy OC. 

  7. Czy EKUZ nie wystarczy na wyjazd dziecka?

    Karta EKUZ nie jest wystarczającą ochroną dla dziecka, gdyż działa jedynie na terenie niektórych krajów Europy, a w dodatku jej zakres ochrony jest bardzo wąski. Uprawnia jedynie do korzystania z państwowej opieki medycznej w takim zakresie, w jakim jest ona refundowana (zatem jeśli obywatele uiszczają za hospitalizację opłaty, turysta z kartą EKUZ również będzie musiał zapłacić)

  8. Czy jeśli dziecko ma jakieś choroby przewlekłe, to powinno mieć specjalne ubezpieczenie?

    Kupując ubezpieczenie turystyczne dla dziecka przewlekle chorego należy zwrócić uwagę na wyższe sumy gwarantowane (ze względu na większe ryzyko zachorowania) oraz poinformować ubezpieczyciela o chorobie w celu dobrania jak najlepszej oferty.