Wyjazd z dzieckiem wymaga szczególnej troski o bezpieczeństwo całej rodziny, z uwzględnieniem najmniejszego jej członka. Dobrze wyposażona apteczka, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz ubezpieczenie turystyczne z odpowiednimi sumami gwarantowanymi to podstawowe elementy, o jakie zadbać powinni rodzice, planując wyjazd zagraniczny z dzieckiem.

Wymioty, biegunka, bóle brzucha, złamane kończyny, wstrząśnienie mózgu, rozbita głowa, rozcięta warga, wybite zęby… długo by wymieniać, jakie urazy zdarzają się najczęściej najmłodszym na wyjazdach.

W swoim mieście, gdzie mamy do dyspozycji SOR, przychodnie, znajomy szpital i poleconych specjalistów dużo łatwiej jest opanować tak krytyczną sytuację. Czy równie sprawnie poradzimy sobie za granicą? Tym bardziej, że zazwyczaj trzeba działać szybko i konkretnie?

Skuteczne działanie w obliczu wypadku/choroby dziecka za granicą wymaga pewnych zabezpieczeń i przygotowań:

 • Apteczka na wyjazd za granicę – poza Polską też są apteki, to prawda. Jednak, gdy dziecko w nocy dostanie rozstroju żołądka, to nie w głowie nam będzie szukanie taksówką jakiejkolwiek otwartej apteki;
 • Sprawdzenie lokalizacji szpitali i przychodni – szczególnie ważne, jeśli wybieramy się do hotelu oddalonego od większego miasta; zapiszmy też numery alarmowe;
 • EKUZ – potwierdzenie ubezpieczenia, umożliwiające otrzymanie bezpłatnej podstawowej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej i EFTA. Musisz posiadać fizyczną kartę dla każdego członka rodziny;
 • Ubezpieczenie Turystyczne – niezbędne, jeśli wyjeżdżamy poza obszar Unii Europejskiej lub do kraju nie zrzeszonego w EFTA; warto je mieć także wtedy, gdy zależy nam szerszej opiece medycznej lub/i dostosowanej do indywidualnych potrzeb.

EKUZ dla dziecka – dlaczego warto?

Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku w podróży to niezwykle ważny aspekt każdego wyjazdu. Im dalsza podróż, do bardziej egzotycznego kraju, tym przygotowania w aspekcie bezpieczeństwa i zdrowia zakrojone na szerszą skalę.

Podróż za granicę z małym dzieckiem to cudowne i satysfakcjonujące doświadczenie, a dla malucha ogromny bodziec rozwojowy. Nie wahajmy się więc przed zabraniem potomstwa w podróż – pokazywanie dziecku świata to jedna z piękniejszych zalet rodzicielstwa.

Zaraz po wybraniu kierunku urlopu, kupieniu biletów i wybraniu noclegu, należy zadbać o aspekty bezpieczeństwa, a więc przede wszystkim zdrowotne. Każdy z członków rodziny, w tym dzieci, powinien mieć wyrobioną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Uwaga!

PAMIĘTAJ! Złóż wniosek o EKUZ dla noworodka czy EKUZ dla niemowlaka. Każde dziecko, nawet kilkudniowe, powinno posiadać własny EKUZ.

Gdzie dziecko będzie obowiązywał EKUZ ?

Posiadając EKUZ dla dziecka, ma się gwarancję otrzymania bezpłatnej, podstawowej opieki medycznej w krajach należących do UE i EFTA.

Z EKUZ będzie można skorzystać w następujących miejscach:

Należy pamiętać, że leczenie za granicą w ramach EKUZ przysługuje polskim turystom na takich samych zasadach jak obywatelom danego kraju. Co to oznacza?

Jeśli w danym kraju usługa ratownictwa jest płatna przez osobę poszkodowaną, to opłata będzie dotyczyła także polskiego turysty posiadającego EKUZ, mimo że w Polsce ratownictwo jest refundowane przez kasę chorych. Podobnie z opłatami za wizytę u specjalisty, hospitalizację, przyjazd karetki itp. Co kraj, to inne zasady współfinansowania.

Przykład

W Niemczech, Francji i Włoszech, mimo że są to kraje członkowskie UE, przyjazd karetki pogotowia jest odpłatny i kosztuje od 10 do 80 euro. Podobnie jest z hospitalizacją, która będzie tu współfinansowana przez pacjenta na poziomie 10-23 euro za dobę.
W wielu krajach chory partycypuje też w kosztach wizyty u specjalisty, np. w Szwajcarii zapłaci 100 franków szwajcarskich, w Norwegii – 200 koron norweskich, a w Austrii – 50 euro.

Przed wyjazdem, należy się upewnić, jakie są zasady leczenia i finansowania usług medycznych w ramach EKUZ w danym kraju – by uniknąć niespodzianek na miejscu.

Kto może wyrobić dziecku EKUZ?

EKUZ dla dziecka powinien wyrobić rodzic lub opiekun prawny. EKUZ dla dziecka jest ważny z dokumentem tożsamości dziecka lub rodzica.

WAŻNE! EKUZ to nie karta całej rodziny. Każdy członek powinien mieć własną kartę, w tym każde, nawet niepełnoletnie, dziecko.

Gdzie i jak złożyć wniosek o EKUZ dla dziecka?

Wystarczy zgłosić się do wybranej delegatury lub oddziału NFZ. Dobrze jest mieć ze sobą dokument potwierdzający swoje ubezpieczenie, bowiem właśnie w ramach własnego ubezpieczenia, możesz wyrobić kartę dziecku.

Na miejscu wypełnij wniosek, gdzie w rubryce „Dane osoby”, wpisz dane dziecka, w miejscu „Status osoby” – określenie „Członek rodziny osoby ubezpieczonej”.

Podczas składania wniosku rodzicowi nie musi towarzyszyć dziecko, co więcej wniosek o EKUZ dla dziecka można też wypełnić przez internet – za pośrednictwem skrzynki nadawczej ePUAP lub Internetowe Konto Pacjenta bądź wysłać pocztą tradycyjną.

Składając wniosek bezpośrednio w oddziale NFZ, dokument otrzymuje się od ręki. Wyjątkiem są okresy szczególnie atrakcyjne pod względem urlopów – wakacje, ferie zimowe, święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy. W tych przypadkach czas wydania dokumentu może się nieco wydłużyć. Warto więc nie odkładać wyrobienia dokumentu na ostatnią chwilę.

EKUZ przez Internet – ile trzeba czekać na wydanie karty?

Złożenie wniosku o EKUZ w formie elektronicznej wydłuży proces uzyskania karty. NFZ przygotuje go i wyśle w ciągu kilku dni. W przypadkach nagłych wyjazdów i wszelkich ofert na bilety i urlopy last minute, zdecydowanie korzystniej udać się po EKUZ osobiście.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, po złożeniu wniosku elektronicznego, zostanie dostarczona do adresata w ciągu ok. 5 dni.

Ile Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego dla dziecka jest ważna?

Bez względu na wiek dziecka, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie obowiązywać do momentu skończenia przez dziecko 18. roku życia.

W przeciwieństwie do innych dokumentów, paszportu czy dowodu osobistego, mijający czas i zmieniający się wizerunek dziecka, nie ma znaczenia. EKUZ nie zawiera zdjęcia, więc dziecko może korzystać z dokumentu do momentu osiągnięcia pełnoletności.

EKUZ dla dziecka a ubezpieczenie w podróży

EKUZ dla dziecka to przydatne zabezpieczenie w podróży, ale nie powinno stanowić jedynej alternatywy leczenia za granicą.
Dlaczego?

Powodów jest wiele. Przede wszystkim EKUZ zapewnia tylko podstawową opiekę medyczną za granicą i to na zasadach, jakie obowiązują obywateli danego kraju. Bardziej specjalistyczna pomoc może więc wymagać dopłat ze strony pacjenta.

Ponadto karta – jak podkreśla Ministerstwo Spraw Zagranicznych – może nie być wystarczająca w krajach, w których jest droga opieka medyczna i wtedy rekomendowane jest posiadanie dodatkowo ubezpieczenia turystycznego.

Kolejny powód to ograniczona dostępność placówek publicznych. Leczenie w ramach EKUZ będzie dostępne tylko w miejscach, które mają podpisaną umowę z kasą chorych.

W kurortach turystycznych nierzadko zdarza się, że dostępna pomoc medyczna, przychodnie i specjaliści oferują tylko prywatną pomoc, a do najbliższego lekarza w ramach kasy chorych jest kilkaset kilometrów.

Ubezpieczenie turystyczne ma też tę zaletę nad EKUZ, że może być elastycznie dostosowane do indywidualnych potrzeb podróżnych. Ciąża, choroba przewlekła, uprawianie sportów ekstremalnych – każda z tych sytuacja może być dodatkowo zabezpieczona wyższym ubezpieczeniem turystycznym.

Co więcej, ubezpieczenie turystyczne oferuje także dodatkowe usługi, takie jak ubezpieczenie OC, ubezpieczenie sprzętu sportowego czy usługi stomatologiczne.

Uwaga!

Polisę dla dziecka szybko bardzo prosto kupisz w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.
Wystarczy kilka kliknięć, a narzędzie porówna dla Ciebie oferty towarzystw ubezpieczeniowych, dopasowane do indywidualnych potrzeb i sytuacji Twojego dziecka.
Dzięki temu możesz idealnie dopasować zakres ochrony, cenę, a także przejrzeć przed zakupem Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Świadomość pełnej ochrony dziecka podczas podróży zagranicznej, to gwarancja spokoju i poczucie komfortu

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla dziecka

Każdy rodzice stara się zapewnić dziecku jak najlepszą ochronę i warunki do rozwoju. Kupujemy naszym dzieciom najlepsze, testowane kaski rowerowe i ochraniacze na kolana, regularnie chodzimy do dentysty, by zapobiec próchnicy, nabywamy rekomendowane suplementy i podajemy wartościowe oleje, trany i witaminy, by nasza pociecha rosła zdrowa.

Podczas urlopu również dbasz, aby Twoje dziecko było bezpieczne i wróciło do domu zdrowe. Wykupienie dla dziecka ubezpieczenia turystycznego to jeden z elementów zapewnienia mu właściwej ochrony podczas podróży.

Polisa podróżna dla dziecka to koszt kilku złotych dziennie za dzień ochrony. W uśrednionym wariancie, na zapewnienie dziecku możliwości otrzymania najlepszej opieki medycznej wydajemy równowartość kawy na mieście. To niewielka kwota za poczucie bezpieczeństwa, prawda?

Ubezpieczenie dla dziecka, 10 lat. Obóz narciarski we Włoszech
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
3,02 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 sprzęt sportowy
Signal Iduna
Koszty leczenia
166 619 zł
Ratownictwo
30 908 zł
Bagaż
1 000 zł
3,97 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC sportowe 141 830 złSporty objęte polisą: 83Sprzęt sportowy: 1 000 zł
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złOC sportowe 100 000 zł
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
5,86 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 300 000 złSporty objęte polisą: 60

Ubezpieczenie dla dziecka, 10 lat. Obóz narciarski we Włoszech

Ubezpieczenie dla dziecka, 10 lat. Obóz narciarski we Włoszech
AXA Partners
3,02 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 sprzęt sportowy
Signal Iduna
3,97 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
166 619 zł
Ratownictwo
30 908 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC sportowe 141 830 złSporty objęte polisą: 83Sprzęt sportowy: 1 000 zł
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złOC sportowe 100 000 zł
Nationale-Nederlanden
5,86 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 300 000 złSporty objęte polisą: 60

Ubezpieczenie dla dziecka, 10 lat. Obóz narciarski we Włoszech

Wypowiedź eksperta

Polisa na podróż to też nieoceniona pomoc logistyczna i wsparcie praktyczne na miejscu. Gdy rodzic będzie w stresie i silnych emocjach w obliczu wypadku/choroby dziecka (a nie każdy działa wtedy zadaniowo), to koordynator z infolinii pokieruje do konkretnej placówki, sprawdzi numery telefonów, podpowie co krok po kroku robić, jakie dokumenty będą potrzebne itp. Takie wsparcie będzie też cenne dla rodziców samodzielnie wyjeżdżających z dzieckiem.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Jeśli masz jeszcze wątpliwości co do tego, jakie najlepiej wybrać ubezpieczenie turystyczne dla dziecka, przeczytaj nasz poradnik Jakie ubezpieczenie turystyczne dla dziecka na wyjazd wakacyjny?

Jeśli nic się nie stanie podczas urlopu, to będziemy się cieszyć, że ubezpieczenie było, chroniło, a dziecko wróciło całe i zdrowe.
A jeśli będzie potrzebne podczas urlopu, to ulga będzie ogromna, że zawczasu pomyśleliśmy o zabezpieczeniu – i leczenie, leki, pomoc lekarzy jest finansowana nie przez nas, a ubezpieczyciela. 

Co warto wiedzieć?

 1. Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego (EKUZ) to bezpłatnie wydawana plastikowana karta, która upoważnia do otrzymania darmowej opieki medycznej za granicą – w krajach UE i EFTA.
 2. Wniosek o kartę złożyć można bezpośrednio w delegaturze lub oddziale NFZ, poprzez ePUAP, Internetowe Konto pacjenta bądź tradycyjną pocztą.
 3. Karta EKUZ dla dziecka jest ważna do momentu skończenia przez nie 18. roku życia.
 4. Każde dziecko w rodzinie powinno mieć własny EKUZ, wydawany do ubezpieczenia rodzica.
 5. EKUZ w wielu krajach i sytuacjach będzie niewystarczający, dlatego MSZ rekomenduje wykupienie dodatkowo ubezpieczenia turystycznego.
 6. Ubezpieczenie turystyczne można zakupić już od 4 zł za dzień.
 7. Istnieje możliwość zakupienia polisy podróżnej przez internet, co ułatwia logistykę przed wyjazdem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy dziecko potrzebuje zdjęcie do wyrobienia EKUZ?

  Nie, zdjęcie nie będzie potrzebne, zarówno dla dziecka, jak i osoby dorosłej. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem bez zdjęcia.

 2. Czy mając wykupione ubezpieczenie turystyczne, EKUZ będzie potrzebny?

  EKUZ zawsze warto mieć ze sobą, nawet jeśli równolegle rodzina posiada wykupione ubezpieczenie turystyczne na podróż. Natomiast jeśli miałyby być zabrana w podróż tylko jeden dokument, To szersze zastosowanie będzie miało ubezpieczenie turystyczne.

 3. Jaką polisę podróżną wybrać dla dziecka?

  Dużym plusem ubezpieczenia turystycznego jest możliwość personalizacji. Warto się więc zastanowić, jaka ochrona będzie potrzebna dziecku i na takich aspektach polisy się skupić, np. uprawianie sportów ekstremalnych, choroby przewlekłe, ubezpieczenie NNW. Nie warto wybierać najtańszej polisy, gdyż zazwyczaj będzie opiewała na małe sumy leczenia i nie będzie posiadać ważnych składowych, np. OC. Jednak nie zawsze najdroższa opcja również będzie wystarczająca. Dlatego rekomendujemy porównanie ubezpieczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych i wybór najkorzystniejszego dla Waszej rodziny.