Wakacje to dobra okazja, by podróżować całą rodziną. Ogromną atrakcją dla najmłodszych, jak i dla tych trochę starszych są parki rozrywki ulokowane w różnych częściach Europy. Wybraliśmy 5 najciekawszych z nich.

Świat znany z bajek Disneya, mini miasteczka przedstawiające ulubionych bohaterów, aquaparki i centra przygodowe – od możliwości wyboru może zakręcić się w głowie. Dlatego sprawdziliśmy, co oferuje słynny na cały świat podparyski Disneyland, dlaczego warto zobaczyć Legoland w Danii, czy londyńskie studio The Making of Harry Potter naprawdę jest magiczne, a także zajrzeliśmy do dwóch parków wodnych – pobliskiej Tatralandii na Słowacji oraz Tropikalnej Wyspy w Berlinie.

gdzie na wakacje z dzieckiem

Wakacje 2022 a Covid-19 – co trzeba wiedzieć?

Większość krajów w Europie i na świecie również łagodzi lub całkowicie znosi obostrzenia przy wjeździe i restrykcje sanitarne, dzięki czemu podróżowanie staje się łatwiejsze. Zaszczepieni turyści, po okazaniu unijnego certyfikatu covidowego, mogą poruszać się po większości krajów swobodnie i bez dodatkowych ograniczeń. 

Na stronie gov.pl czytamy, że:

Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Tymczasem jednak od 28 marca 2022 r. przestaje obowiązywać kwarantanna wjazdowa dla osób wracających do Polski, również tych przyjeżdżających spoza strefy Schengen. Nie ma również obowiązku okazywania testów na COVID-19. 

Jak przygotować się do wyjazdu z dzieckiem?

Planując zagraniczne wakacje z dzieckiem, warto pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach, które pomogą uniknąć wielu problemów w trakcie podróży i pobytu na urlopie. O co trzeba zadbać? 

 • Dokumenty - najważniejszy będzie paszport (ewentualnie dowód osobisty dla dziecka), karta EKUZ (w przypadku podróży do krajów UE lub EFTA), paszport szczepień oraz potwierdzenie ubezpieczenia. 

 • Odpowiednio przygotowana apteczka - wakacyjny wyjazd z dzieckiem to wiele zabawy, a ta - jak dobrze wiemy - może skończyć się mniejszymi lub większymi kontuzjami i urazami. Dlatego też jeszcze przed podróżą warto zadbać o to, by wyposażyć apteczkę w najważniejsze rzeczy, takie jak środki do dezynfekcji, opatrunki, podstawowe leki, a także termometr i pulsoksymetr. 

 • Zakup ubezpieczenia na podróż dla dziecka - dzięki polisie unikniemy bowiem konieczności ponoszenia wysokich kosztów powstałych w wyniku ewentualnych wypadków, nagłych chorób, czy innych nieszczęśliwych zdarzeń. 

 • Rozrywki dla dziecka - warto zadbać zarówno o atrakcje podczas pobytu na urlopie, jak i urozmaicenie samej podróży. Książki dla dzieci? Kolorowanki? Gry planszowe? A może tablet z ulubionymi bajkami? Wszystko to pozwoli zająć uwagę naszej pociechy na długi czas i uniknąć nudy. 

1. Disneyland Resort Park Paris, Francja

Disneyland Resort Park Paris, Francja

Ten najpopularniejszy park rozrywki w Europie już od 1992 roku jest marzeniem wielu dzieci na całym świecie. I to chętnie przez rodziców spełnianym – bo od momentu otwarcia Disneylandu odnotowano ponad 300 milionów odwiedzających go turystów. Cały park składa się w zasadzie z dwóch gigantycznych obiektów – Disneylandu oraz Walt Disney Studio Park. Został zlokalizowany na przedmieściach Paryża i zajmuje łącznie 56 hektarów.

Disneyland Resort Park Paris, Francja

W Disneylandzie dzieci i dorośli mogą bawić się w kilku tematycznych krainach:

 • Main Street USA – to pierwsza część parku, nawiązująca stylem do ulicy małego amerykańskiego miasteczka z czasów wiktoriańskich. Tutaj znajduje się również stacja kolejki kursującej dookoła parku.
 • Frontierland (Pogranicze) – czyli Dziki Zachód w całej okazałości. Goście, niezależnie od wieku mogą podziwiać miasteczko Pocahontas, parowe statki na jeziorze, górską kolejkę czy słynny Dom Strachów.
 • Adventureland (Kraina Przygody) – to część parku przeznaczona dla mniejszych i większych odkrywców, którzy mogą zwiedzać ją z Indianą Jonesem czy Piratami z Karaibów.
 • Fantasyland (Kraina Fantazji) – na tę krainę czekają chyba wszyscy miłośnicy animacji Disneya, można tu spotkać światy i bohaterów ze wszystkich znanych kreskówek (żeby wymienić tylko Śpiącą Królewnę, Kopciuszka, Piękną i Bestię, Piotrusia Pana czy Alicję z Krainy Czarów).
 • Discoveryland (Kraina Odkryć) – to coś dla miłośników kosmosu i fantastyki. Można wybrać się na wyprawę statkiem kosmicznym, podróżować z Buzzem Astralem czy wybrać się na przejażdżkę samochodami z lat 50. XX wieku.

Na terenie drugiej części parku – w Walt Disney Studio można podziwiać kulisy tworzenia najsłynniejszych animacji i familijnych filmów. W Disneylandzie można nie tylko się dobrze bawić, ale również przenocować w jednym z bajkowych hoteli (ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych za noc!), zrobić gadżetowe i zabawkowe zakupy czy zagrać w golfa na wyjątkowym polu golfowym.

Nasza ocena: 5/5

Aktualne obostrzenia: brak

Nasza rada: 65 km od Disneylandu znajduje się Park Asterixa. Warto zobaczyć na własne oczy liczne atrakcje przygotowane w świecie zabawnych Galów i starożytnych Rzymian. Bilety są dostępne już od 30 euro.

2. Legoland Billund, Dania

Legoland Billund

Miasteczko w całości zbudowane z klocków powinien zobaczyć na własne oczy każdy były i obecny fan Lego. Tym bardziej, że powstały w 1968 roku Legoland w duńskim Billund jest największym parkiem tego typu na świecie. Na zajmującym 14 hektarów obiekcie znajduje się aż 9 parków tematycznych. Rocznie odwiedza go ponad dwa miliony turystów z całego świata.

Legoland Billund

Na terenie Legolandu znajdują się atrakcje zapierające dech w piersiach i dostarczające masę wrażeń. Mniejsi i więksi fani Lego mogą bawić się w :

 • Imagination Zone (Strefa Wyobraźni) – to kraina, która zachwyci absolutnie każdego. Można suchą stopą spacerować po dnie oceanu, podziwiając przepływające nad głową rekiny, liczne ryby i morskie stworzenia. Jest też Magiczna Fontanna, ucząca kreatywności z orkiestrą zbudowaną z klocków Lego, uruchamiana przez odpowiednie ruchy. W Strefie Wyobraźni znajduje się również jedno z największych w Europie kin 4D.
 • Miniland – to serce całego duńskiego Legolandu. Setki, tysiące, a nawet  miliony (a dokładnie 20 milionów) klocków Lego tworzą wyjątkowy świat w miniaturze. Miasta, miasteczka, budynki, samochody, statki i samoloty – to prawdziwa uczta dla oka, ale też dla ucha (część miniatur porusza się i wydaje dźwięki).
 • Pirate Land  (Kraina Piratów) – kraina dla prawdziwych morskich wilków. Można płynąć pirackim statkiem zbudowanym z klocków Lego, wziąć udział w morskiej wyspie i zdobyć latarnię morską. Na najmłodszych czeka też karuzela z klockowych pirackich beczek.
 • Polar Land (Biegun Północny) – można zaprojektować własną trasę lotu, biorąc udział w Ice Pilot School, podziwiać śmieszne pingwiny oraz wybrać się na wyjątkową przejażdżkę arktycznym rollercoasterem.
 • Adventure Land (Kraina Przygody) – to rozrywka dla naprawdę odważnych. Mumie, dzikie zwierzęta, trzęsienia ziemi czekają na śmiałków. W tej części parku znajduje się wiele gier zespołowych oraz najwyższy w Legolandzie rollercoaster, który osiąga prędkość 56 km/h.
 • Knights' Kingdom (Królestwo Rycerzy) – w świecie średniowiecznych księstw, walecznych rycerzy, pięknych księżniczek, niebezpiecznych Wikingów i okazałych zamków można spędzić długie godziny na zabawach i posiłkach w oryginalnych bufetach.
 • LEGO® NINJAGo® World  (Świat NinjaGo) – tej krainy nie mogą odpuścić sobie fani bajek NinjaGo. Nauka spinjitzu, laserowy labirynt czy test na refleks czekają na turystów w każdym wieku.
 • LEGOREDO® Town (Dziki Zachód) – miasteczko pełne kowbojów, szeryfów oferuje wiele atrakcji, takich jak kopalnie złota, wioski Indian czy podróż po spienionej rzece.
 • DUPLO®Land – to świat dużych klocków, głównie z atrakcjami dla najmłodszych.

Na terenie Legolandu znajduje się też bajkowy hotel, w którym można wynająć nocleg oraz kompleks domków wypoczynkowych. Bardzo często w parku organizowane są przedstawienia i pokazy z udziałem aktorów. Przed wejściem do Legolandu można nabyć rozpiskę z aktualnym programem różnych wydarzeń. Na terenie kompleksu nie brakuje też restauracji i kawiarenek.

Nasza ocena: 5/5

Aktualne obostrzenia: brak

Nasza rada: W weekendy oraz w dni świąteczne na terenie Legolandu można zrobić sobie zdjęcia z żywymi figurkami Lego. Taka możliwość dostępna jest w określonych godzinach – warto więc sprawdzić wcześniej, w jakim czasie zaplanować pobyt w parku.

3. Warner Bros. Studio Tour London – The Making of Harry Potter, Londyn, Wielka Brytania

Warner Bros. Studio Tour London

Przygody czarodzieja Harry'ego, i jego przyjaciół śledził cały świat. Najpierw seria książek, a później równie kultowych filmów zebrała rzesze fanów. Od 2012 roku każdy pottermaniak może na własne oczy zobaczyć magiczny świat w londyńskim studiu Warner Bros. Ekipa filmowa, która pracowała przy przenoszeniu przygód Pottera na ekran zgromadziła tam szereg rekwizytów ze wszystkich części. Dzięki temu mógł powstać magiczny świat, tak dobrze znany czytelnikom i widzom na całym świecie.

Warner Bros. Studio Tour London

Studio znajduje się na przedmieściach Londynu, dokąd co pół godziny kursuje specjalny autobus. Są to dwie olbrzymie hale, w których wnętrzu znajdują się miejsca znane z filmów o Harrym Potterze: zamek Hogwart, chatka Hagrida, Nora czy Privet Drive. Można odwiedzić też słynny Hogwart Express, przejść się Ulica Pokątną, a także wejść do Zakazanego Lasu. Wszędzie znajdują się też rekwizyty i kostiumy. Prawdziwą gratką dla fanów uniwersum będzie też sklep ze wszystkimi gadżetami, jakie tylko weszły do obiegu.

Nasza ocena: 4/5

Aktualne obostrzenia: brak

Nasza rada: Przed wejściem do Studio Tour London można zaopatrzyć się w elektroniczny przewodnik, Podczas zwiedzania poszczególnych części planu filmowego można wysłuchać wielu ciekawostek i zakulisowych anegdot.

4. Aquapark Tatralandia, Słowacja

Aquapark Tatralandia

Ten największy w centralnej Europie park wodny cieszy się szczególną popularnością wśród Polaków. Znajduje się w malowniczej miejscowości Liptowski Mikułasz, z górską panoramą, nieopodal sztucznego jeziora Liptowska Mara. Park bazuje na wodach termalnych, znajdujących się ponad 2500 metrów pod kompleksem, o temperaturze około 60 stopni Celsjusza.

Aquapark Tatralandia

W Tatralandii znajduje się łącznie 14 basenów termalnych, 28 zjeżdżalni oraz szereg atrakcji dla całych rodzin. Aquapark podzielony został na kilka stref:

 • 10 całorocznych basenów (z wodą o temperaturze 34-6 stopni Celsjusza, z licznymi atrakcjami),
 • 5 basenów letnich,
 • 26 rur i zjeżdżalni,
 • Wyspa Piratów z Karaibów – strefa basenów i wodnych atrakcji utrzymana w tropikalnym stylu,
 • Tropical Paradise Tatralandia – drewniany żaglowiec rozbity u skał, na który składają się cztery baseny, bar i liczne atrakcje wodne i spa,
 • Saunowy Świat Celtów – kompleks 21 saun wodnych i parowych,
 • Surf Waves Tatralandia – miejsce do nauki surfingu, z wysokimi falami,
 • Wellness & Spa Tatralandia – oferowane są liczne zabiegi upiększające oraz masaże relaksacyjne i zdrowotne,
 • Strefa VIP.

Dodatkowo na terenie obiektu znajduje się również hotel, dwie restauracje, kręgielnia oraz strefa sportu i rekreacji. Można odwiedzić również mini zoo, kino 5D czy funpark dla dzieci. Przed wejściem do parku można odwiedzić aqua shop, w którym znajdzie się wszystkie niezbędne (i zbędne) akcesoria do pływania i zabaw w wodzie oraz wiele gadżetów i zabawek dla najmłodszych. Na terenie Tatralandii znajduje się też tunel aerodynamiczny Hurricane Factory.

Nasza ocena: 5/5

Aktualne obostrzenia: brak

Nasza rada: Latem w Tatralandii odbywa się wiele różnych wydarzeń. Warto przed podróżą na Słowację zapoznać się z ich harmonogramem. W lipcu i sierpniu odbywa się Letni Festiwal WOOOW oraz Summer Battle Opening.

5. Tropical Islands, Niemcy

Tropical Islands

Ci, którzy marzą o wakacjach w tropikach wcale nie muszą lecieć na drugi koniec świata. Wystarczy, że zaplanują podróż za naszą zachodnią granicę, a konkretnie w okolice Berlina. Tam właśnie znajduje się wyjątkowy park wodny Tropical Islands. Obiekt jest ogromny – liczy sobie 360 metrów długości, 210 metrów szerokości, 107 metrów wysokości, co składa się na łączną pojemność równą 5,5 milionów metrów sześciennych.

Tropical Islands

Na terenie parku wodnego znajduje się kilka stref tematycznych, przeznaczonych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Odwiedzający Tropical Islands mogą bawić się i odpoczywać w:

 • Wiosce Tropikalnej w stylu wysp pacyficznych – na której mieszczą się palmy, domki, bary, plaże i liczne zjeżdżalnie,
 • Lesie Tropikalnym – znajduje się tam około 50 000 roślin należących do ponad 600 gatunków,
 • Morzu Południowym – basenie zaprojektowanym na wzór zatoki, wielkości trzech basenów olimpijskich, wraz z 200-metrową plażą; w morzu można też nurkować,
 • Lagunie – sztucznej wyspie z jacuzzi, wodospadami i zjeżdżalniami,
 • Tropino – strefie dla najmłodszych, znajduje się tam basen z piłkami, stoły do ping-ponga oraz radiowo sterowane łódki,
 • Amazonii – to część aquaparku położona poza główną halą, znajduje się tam między innymi wartka, dzika rzeka z 3,5 metrowym spadkiem, wodny plac zabaw, boisko do beach soccera, tory przeszkód czy murawa do leżakowania.

W hali Tropical Islands można wynająć nocleg w pokoju noclegowym lub na specjalnie przygotowanym kempingu. Poza obiektem znajduje się również zewnętrzne pole namiotowe oraz liczne domki wakacyjne. Na terenie parku można znaleźć 6 restauracji serwujących dania z całego świata oraz liczne bary, kafejki i lodziarnie.

Nasza ocena: 5/5

Aktualne obostrzenia: brak

Nasza rada: Tropical Islands bardzo często oferuje różne promocje i rabaty. Warto trzymać rękę na pulsie i skorzystać np. z urodzinowej zniżki, rabatu dla subskrybentów newslettera czy atrakcyjnych biletów rocznych.

Wyjazd za granicę z dzieckiem. Jak wybrać ubezpieczenie?

Każda wycieczka z dziećmi jest w pewien sposób obciążona ryzykiem. Problemy ze zdrowiem, drobne wypadki czy kontuzje – takie sytuacje mogą mieć miejsce nawet podczas odwiedzania parków rozrywki. Lepiej więc być przygotowanym na takie sytuacje. Tym bardziej, że za leczenie za granicą, przynajmniej w części, trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Taka polisa na wyjazd z dzieckiem nie jest wielkim wydatkiem, zwłaszcza w porównaniu z biletami wstępu do najpopularniejszych parków rozrywki.

Niektóre rozrywki dostępne w parkach, np. lot balonem, rollacoster czy spływy rwącą rzeką mogą być przez ubezpieczycieli uznane za sporty wysokiego ryzyka, wymagające specjalnego rozszerzenia. Warto sprawdzić przed zakupem polisy, jaką ochronę dla aktywnych zapewnia wybrany wariant. Szczegółowe informacje na ten temat znajdzie się w karcie produktu lub w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd z dzieckiem powinno obejmować koszty leczenia na kwotę przynajmniej 30 000 euro. Przyda się ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz od odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym. Warto zadbać o rozbudowany Assistance oraz ochronę bagażu.

Co dokładnie powinna zapewniać polisa na zagraniczny wyjazd dla dziecka? 

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia - szczególnie ważny element każdej ochrony podróży, w związku z panującą wciąż na świecie pandemią COVID-19. Suma gwarantowana ubezpieczenia KL jest bowiem jednocześnie maksymalną kwotą, jaką ubezpieczyciel zwróci nam za leczenie w razie zachorowania na koronawirusa. Suma ubezpieczenia KL w przypadku wyjazdu dla dziecka nie powinna być niższa niż 30 000 euro. 

 • Kwarantanna i izolacja - jeśli podczas podróży będziemy musieli odbyć kwarantannę lub izolację na własny koszt, ubezpieczyciel pokryje związane z tym koszty. W wielu przypadkach otrzymamy również gwarancję pokrycia kosztów transportu do kraju oraz zakwaterowania czy wyżywienia w związku z zachorowaniem dziecka. 

 • OC - na wypadek, gdyby w wyniku działania przebywającego za granca dziecka cierpiały osoby trzecie lub ich mienie. 

 • NNW - przyda się, jeśli w wyniku wypadku czy choroby, dziecko będzie wymagało np. długotrwałego leczenia lub rehabilitacji. 

 • Sporty wysokiego ryzyka - niektóre rozrywki dostępne w parkach, np. lot balonem, rollercoaster czy spływy rwącą rzeką mogą być przez ubezpieczycieli uznane za sporty wysokiego ryzyka, wymagające specjalnego rozszerzenia. 

Ubezpieczenie na rodzinny wyjazd z dwójką dzieci
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
94 805 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
50,00 zł
4 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł20 sportów objętych ochroną
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
141 128 zł
Ratownictwo
23 521 zł
Bagaż
1 411 zł
58,00 zł
4 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 14 113 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
Koszty leczenia
188 170 zł
Ratownictwo
32 930 zł
Bagaż
1 000 zł
111,76 zł
4 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
128,40 zł
4 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochronąOC sportowe: 50 000 zł
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
145,30 zł
4 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowy
Ubezpieczenie na rodzinny wyjazd z dwójką dzieci
ERGO Ubezpieczenia Podróży
50,00 zł 4 os. / 5 dni
Koszty leczenia
94 805 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł20 sportów objętych ochroną
Europa Ubezpieczenia
58,00 zł 4 os. / 5 dni
Koszty leczenia
141 128 zł
Ratownictwo
23 521 zł
Bagaż
1 411 zł
Dodatkowo: NNW: 14 113 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
111,76 zł 4 os. / 5 dni
Koszty leczenia
188 170 zł
Ratownictwo
32 930 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Allianz
128,40 zł 4 os. / 5 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochronąOC sportowe: 50 000 zł
AXA Partners
145,30 zł 4 os. / 5 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowy

Atrakcji na wyjazd z dziećmi nie brakuje, można zaplanować udane, rodzinne atrakcje w największych parkach rozrywki. Warto jednak zadbać, by wyjazd był dobrze przygotowany i w pełni bezpieczny zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci.

Co warto wiedzieć?

 1. W Europie znajduje się wiele parków rozrywki z atrakcjami dla dzieci.
 2. Do najsłynniejszych z nich należą Disneyland pod Paryżem, Legoland w Billund oraz Warner Bros Studio Tour London – The Making of Harry Potter w Londynie.
 3. Najpopularniejszymi parkami wodnymi w Europie są Tatralandia na Słowacji oraz Tropical Islands niedaleko Berlina.
 4. Ubezpieczenie na wyjazd z dzieckiem można mieć już od 2,5 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy dziecko musi mieć paszport na podróż za granicę?

  Tak, choć jeśli podróżuje do jednego z krajów członkowskich UE, może przekraczać granice na podstawie dowodu osobistego dla dziecka. W przypadku wyjazdów poza Europę, paszport będzie konieczny. 

 2. Czy można kupić dziecku tańszy bilet?

  Tak, praktycznie w przypadku każdej atrakcji turystycznej, bilety dla dzieci są tańsze niż te dla osób dorosłych. Często warto rozważyć również zakup biletów rodzinnych, jeśli podróżujemy z kilkorgiem dzieci. 

 3. Czy dziecko musi posiadać ubezpieczenie na podróż za granicę?

  Każde dziecko wyjeżdżające za granicę powinno posiadać polisę turystyczną, której zakres i sumy gwarantowane będą odpowiednio wysokie. W przeciwnym razie wypadek lub choroba mogą skutkować bardzo wysokimi kosztami, które rodzice nieubezpieczonego dziecka będą musieli pokryć z własnej kieszeni.