Podczas zakupu ubezpieczenia OC warto kierować się przede wszystkim ceną polisy, ponieważ jej zakres w każdym towarzystwie jest taki sam. W praktyce oznacza to jedno. Tę samą polisę możesz kupić np. za 500 zł lub nawet trzykrotnie drożej. Jak więc znaleźć najlepszą ofertę?

Kierowca, który decyduje się na zakup wyłącznie polisy oc bez dodatkowych rozszerzeń, nie musi martwić się, że inny ubezpieczyciel zaoferuje mu korzystniejszy zakres polisy. Jest on regulowany ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu. Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ustawa ta nie określa jednak wysokości składki, a towarzystwa mają prawo same  decydować o cenie polisy. Warto więc wiedzieć, jak nie przepłacić za OC.

Jak szybko znaleźć najlepsze oferty ubezpieczenia OC?

Przy wyborze konkretnej oferty OC ubezpieczony może kierować się ceną polisy. Aby znaleźć najniższą składkę warto sprawdzić propozycje wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Kalkulator  ubezpieczeń OC/AC umożliwia ich porównanie już w kilka minut.

Każde towarzystwo ma ustawowy obowiązek zagwarantowania klientowi dokładnie takiej samej ochrony w ramach OC. Ustawa określa bowiem wysokość sum gwarancyjnych, czyli kwot, będących górną granicą wypłaty odszkodowania, z tytułu umowy ubezpieczenia OC. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, sumy gwarancyjne nie mogą być niższe niż:

  • 5 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia w przypadku szkód na osobie (bez względu na liczbę poszkodowanych),

  • 1 mln euro przypadku szkód w mieniu, w odniesieniu do jednego zdarzenia (bez względu na liczbę poszkodowanych).

Czy zawsze kierować się tylko ceną OC?

Najlepsze OC to najtańsze oc? Tak, jeśli zależy Ci tylko na obowiązkowej ochronie. W takiej sytuacji cena zawsze może stać na pierwszym miejscu. Jeśli jednak chciałbyś rozszerzyć ochronę i uzupełnić ją o dodatkowe ubezpieczenia, warto skupić się także na ich zakresie.

Towarzystwa często za niewielką dopłatą (np. 20-50 zł) oferują np. NNW, czyli polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków dla kierowcy, a często także pasażerów. Chętnie wybieranym dodatkiem jest również ubezpieczenie assistance, gwarantujące pomoc np. w przypadku awarii samochodu. To, na jakie świadczenia w ramach dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych będzie mógł liczyć klient, zależy właśnie od ich zakresu. Im jest on szerszy, tym więcej usług pomocowych obejmie.

Gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie OC?

Ponieważ w przypadku ubezpieczenia OC główną rolę gra jego cena, warto kupić polisę tam, gdzie jest najtańsza. Sprawdzanie ofert kilku lub kilkunastu różnych towarzystw może być jednak męczące i czasochłonne. Idealnym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń OC/AC. Wystarczy wprowadzić do formularza niezbędne dane i sprawdzić zestawienie ofert wielu ubezpieczycieli. Porównać można nie tylko cenę OC, ale także możliwość dokupienia dodatkowych rozszerzeń, ich cenę i zakres. Klient może wykonać kalkulację w kilka minut bez konieczności wychodzenia z domu.

Przykład: mężczyzna, 58 lat, posiadający Toyotę Aygo z 2006 r. roku o pojemności silnika 1.0 l. Mieszka w Zielonej Górze. Prawo jazdy posiada od ponad 20 lat, a samochód ubezpiecza od co najmniej 10 lat. Wypracował więc 60% zniżek za bezszkodową jazdę.

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
OCACAssistanceNNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
324,00 zł rata od 0 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
482,00 zł rata od 48 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
506,00 zł rata od 50 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
533,43 zł rata od 53 zł
Dodatkowo: Opony  
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
543,00 zł rata od 54 zł
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
547,00 zł rata od 54 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
550,00 zł rata od 55 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
567,00 zł rata od 56 zł
Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
Benefia
324,00 złrata od 0.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
482,00 złrata od 48.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
506,00 złrata od 50.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
533,43 złrata od 53.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony
Proama
543,00 złrata od 54.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Allianz
547,00 złrata od 54.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
550,00 złrata od 55.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
567,00 złrata od 56.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja cen OC przeprowadzona w porównywarce rankomat.pl w kwietniu 2020 r.

W jednym zestawieniu może znaleźć się kilka ofert tego samego towarzystwa. Dzieje się tak, jeśli dany ubezpieczyciel posiada w ofercie OC z dodatkowymi wariantami (np. NNW, opony czy ochrona szyb).  Dzięki temu jesteś w stanie sprawdzić, ile będzie kosztowało Cię rozszerzenie ochrony. Raz wprowadzone przez Ciebie dane zostaną zapamiętane przez nasz system. Jeśli więc będziesz musiał przerwać kalkulację i wrócić do niej po jakimś czasie, nie będziesz musiał uzupełniać wszystkich pól po raz kolejny. Wybraną polisę możesz kupić przez Internet.

Co warto wiedzieć

  1. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla właścicieli wszystkich zarejestrowanych samochodów.

  2. Zakres ubezpieczenia OC w każdym towarzystwie jest taki sam.

  3. Ubezpieczyciele mogą oferować różne ceny polisy OC.

  4. Dzięki porównywarce możesz sprawdzić oferty wielu firm w jednym miejscu.

  5. Zakup polisy możesz sfinalizować online.