Nie w każdym przypadku zapomnienie o zakupie ubezpieczenia OC jest jednoznaczne z ustaniem ochrony. Twoja dotychczasowa umowa OC dobiega końca? Sprawdź, co się dzieje, kiedy zakończy się aktualne ubezpieczenie OC. Podpowiadamy, kiedy powinieneś zawrzeć nową umowę oraz kiedy polisa automatycznie się przedłuży. 

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, posiadanie komunikacyjnego ubezpieczenia OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli zarejestrowanych w naszym kraju samochodów. Niestety, część kierowców zapomina o konieczności wykupienia nowej polisy po upływie terminu jej obowiązywania. Nie każdego czeka jednak w takiej sytuacji kara finansowa nakładana przez UFG(Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Towarzystwa ubezpieczeniowe przedłużają bowiem OC automatycznie, ale tylko w określonym przypadku.

Co mówi prawo?

Jeśli właściciel/posiadacz pojazdu mechanicznego najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem umowy ubezpieczenia OC zawartej przez niego na 12 miesięcy nie złoży do zakładu ubezpieczeń pisemnego wypowiedzenia, to umowa ta zostanie automatycznie przedłużona na okres kolejnego roku (art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych).

Dlaczego OC przedłuża się automatycznie?

Samoczynne, automatyczne przedłużenie się zawartej wcześniej na okres roku umowy OC, jest podyktowane zamiarem ochrony kierowców. W natłoku codziennych zajęć nie każdy właściciel pojazdu ma czas, aby pilnować terminu obowiązywania OC. Tymczasem automatyczne przedłużenie polisy pozwala uniknąć przerwy w ochronie ubezpieczeniowej, która mogłaby okazać się szczególnie kosztowna, gdyby w okresie jej trwania doszło do wypadku.

Mimo że automatyczne wznowienie ubezpieczenia OC ma w założeniu chronić kierowców, to nie można zapomnieć, że jest też druga strona medalu – kierowca, który nie chce kontynuować polisy u dotychczasowego ubezpieczyciela, musi podjąć odpowiednie działania. Precyzując, musi wypowiedzieć dotychczasową umowę i znaleźć inną ofertę.

Kiedy ubezpieczenie OC automatycznie się przedłuża?

Jeśli kierowca ubezpieczył dany pojazd na rok, opłacił składkę w całości i w kolejnym roku wciąż pozostaje on jego własnością, towarzystwo ubezpieczeniowe w którym została wykupiona ostatnia polisa OC, ma obowiązek jej przedłużenia.

Nawet jeśli towarzystwo nie otrzyma potwierdzenia chęci zakupu nowej polisy, musi przedłużyć ją automatycznie. Oznacza to, że jeśli właściciel samochodu zapomni o opłaceniu składki na kolejny rok, wciąż będzie posiadał ważne ubezpieczenie OC.

Nie oznacza to jednak, że właściciel pojazdu może zignorować obowiązek opłacenia składki za kolejny rok na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego. W takim wypadku ubezpieczyciel będzie mógł domagać się opłacenia składki również na drodze sądowej. Nawet jeśli posiadacz pojazdu złoży wypowiedzenie automatycznie odnowionej umowy (szerzej piszemy o tym w dalszej części artykułu), za czas korzystania z ochrony, będzie musiał zapłacić.

Co mówi prawo?

W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zgodnie z ust. 1 (tzn. automatycznie wznowionej), zakład ubezpieczeń może żądać zapłaty składki ubezpieczeniowej za okres, przez który ponosił odpowiedzialność (art. 28a ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych).

Kiedy ubezpieczenie OC nie odnawia się automatycznie?

Jest kilka sytuacji, w których polisa OC nie ulega automatycznemu przedłużeniu. Dochodzi do tego, po:

  • Zakupie pojazdu. Po otrzymaniu całorocznego OC od poprzedniego właściciela samochodu, nabywca może korzystać z polisy tylko do końca umowy. Po tym okresie ubezpieczenie wygasa (szerzej na ten temat w dalszej części artykułu);
  • Otrzymaniu samochodu w darowiźnie lub spadku. Tutaj sytuacja jest alternatywna do tej, w której kupujemy używany samochód (z OC darczyńcy można korzystać tylko do dnia wskazanego w umowie);
  • Wykorzystaniu krótkoterminowego ubezpieczenia OC. Taka umowa - podobnie jak OC zbywcy - nie jest przedłużana automatycznie;
  • Nieuregulowaniu całej składki za OC. Aby mogło dojść do automatycznego przedłużenia umowy, polisa musi być zapłacona w całości; 
  • Wypowiedzeniu dotychczasowej umowy;
  • Cofnięciu zakładowi ubezpieczeń zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w zakresie OC pojazdu;
  • Ogłoszeniu upadłości zakładu ubezpieczeń oraz ogłoszeniu lub zarządzeniu jego likwidacji.

Czy trzeba korzystać z ubezpieczenia OC automatycznie przedłużonego?

Odnowienie umowy OC na kolejny rok nie zawsze jest korzystane dla właściciela pojazdu. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których dochodzi do podwójnego ubezpieczenia. Klasyczny tego przykład to taki, w którym kierowca zawiera kolejną umowę z nową firmą i zapomina złożyć wypowiedzenia dotychczasowej polisy OC.  

Co mówi prawo?

Jeśli wykupisz ubezpieczenie OC w innym towarzystwie na ten sam okres ochrony co automatycznie odnowiona polisa, będziesz mógł w dowolnym momencie wypowiedzieć przedłużoną automatycznie umowę (art. 28a ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych).

Co gorsze - automatycznie przedłużone OC czy przerwa w okresie ubezpieczenia?

Powyższa sytuacja jest z pewnością mniej groźna finansowo dla kierowcy niż wypowiedzenie dotychczasowej umowy OC, a następnie brak zachowania ciągłości ubezpieczenia. W pierwszym przypadku, szybka reakcja na podwójne OC (czyli złożenie wypowiedzenia) zakończy się co najwyżej opłatą za czas korzystania z ochrony. W drugim, nawet za jeden dzień bez obowiązkowego ubezpieczenia grozi wysoka kara nakładana przez UFG.

Posiadacz pojazdu, który wypowie OC w dotychczasowym towarzystwie, powinien koniecznie pamiętać o zakupie polisy w innej firmie (z zachowaniem ciągłości ochrony). Jeżeli wypowiedzenie wpłynie do ubezpieczyciela, a właściciel auta nie kupi nowego OC, będzie musiał liczyć się z konsekwencjami braku posiadania polisy.

Najwygodniej kupić tanią polisę OC online w kalkulatorze rankomat.pl. Tak np. zrobił 40-letni kierowca z woj. podkarpackiego, który jest właścicielem Skody Octavia. Dzięki porównaniu ofert różnych towarzystw, na obowiązkowym ubezpieczeniu samochodu zaoszczędził kilkaset złotych.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Trasti
455,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
mtu24.pl
502,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Balcia Insurance
542,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
613,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
625,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

Wyniki kalkulacji dla 40-letniego mieszkańca woj. podkarpackiego (Rakszawa), samochód Opel Astra z 2014 r., poj. silnika 1,6 l, brak szkód w historii OC. Kalkulacja z dn. 15.11.2024

Czy OC zbywcy przedłuża się automatycznie?

Zakup samochodu używanego z polisą poprzedniego właściciela stanowi wyjątek od zasady automatycznego przedłużania polisy. W przypadku upłynięcia terminu obowiązywania polisy zbywcy pojazdu nowy właściciel musi zatroszczyć się o wykupienie nowego ubezpieczenia.

Jeśli kierowca kupi samochód z ważnym ubezpieczeniem OC, może z niego korzystać do końca trwania umowy. Wraz z jej upływem polisa straci jednak ważność, a ubezpieczyciel jej nie przedłuży. W tym wypadku nie ma mowy o automatycznym przedłużeniu polisy OC.

Warto pamiętać, że nowy właściciel samochodu zobowiązany jest do zakupu kolejnego OC przed końcem obowiązywania umowy otrzymanej od zbywcy (aby zachować ciągłość ubezpieczenia). Jeżeli tego nie zrobi, będzie musiał liczyć się z koniecznością opłacenia kary za brak obowiązkowej polisy.

Należy także mieć na uwadze, że choć nabywca pojazdu ma prawo do korzystania z ubezpieczenia po zbywcy, to towarzystwo może rekalkulować składkę. Oznacza to, że kierowca może np. zostać poproszony o dopłatę do polisy ze względu na większe ryzyko wynikające z użytkowania przez niego auta. W praktyce dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy młoda osoba nie posiadająca zniżek kupuje auto od doświadczonego, bezszkodowego kierowcy.

OC na raty – co z automatycznym przedłużeniem umowy?

Czasami kierowcy decydują się na zakup ubezpieczenia OC na raty. Opłacają pierwszą z nich, lecz zwlekają ze spłatą kolejnych. Mimo braku bieżących wpłat, towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do utrzymania ochrony. Jeśli więc w tym czasie kierowca spowoduje kolizję lub wypadek, ubezpieczyciel pokryje związane z nim koszty. Umowa nie zostanie jednak przedłużona.

Co mówi prawo?

Ubezpieczenie OC nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok, jeżeli polisa nie została opłacona w całości. Dodatkowo, właścicielowi auta zostaną naliczone odsetki od zaległych opłat. Jeśli wezwania towarzystwa ubezpieczeniowego do zapłaty należności nadal będą ignorowane, sprawa może zostać oddana do sądu, a dług poddany egzekucji komorniczej.

Czy OC krótkoterminowe zostanie przedłużone automatycznie?

Z krótkoterminowego OC mogą korzystać kierowcy wyłącznie w ściśle określonych sytuacjach. Dotyczy ono:

  • pojazdów zarejestrowanych czasowo (np. transport auta za granicę lub dojazd w określone miejsce),
  • samochodów sprowadzonych z zagranicy (na czas rejestracji auta),
  • pojazdów historycznych,
  • pojazdów wolnobieżnych,
  • pojazdów do jazd testowych,
  • samochodów sprzedawanych w komisach.

Takie ubezpieczenie również nie odnowi się automatycznie. Po upływie jego ważności, właściciel auta powinien kupić pełną, roczną polisę. 

Nieprzedłużenie OC a konsekwencje

Jeśli właściciel samochodu nie kupi ubezpieczenia, a towarzystwo ze względu na któryś z przedstawionych wyżej powodów nie przedłuży dotychczasowej polisy OC, kierowca musi liczyć się z karą nakładaną przez UFG w ramach kontroli obowiązkowych ubezpieczeń. Jej wysokość zależy od tego, jak długo auto pozostawało bez ochrony. Opłata uzależniona jest również od ustalanej każdego roku przez rząd płacy minimalnej. 

Kary za brak OC w 2024 r. (styczeń - czerwiec)

Kary za brak OC w 2024 r. (lipiec - grudzień)

Więcej na temat kar za brak OC dowiesz się z artykułu Kary za brak OC 2024 - ile wynoszą i jak ich uniknąć?

Dodatkowo, jeśli kierowca spowoduje kolizję lub wypadek nieubezpieczonym pojazdem, koszty szkód wyrządzonych osobom trzecim będzie musiał pokryć samodzielne.

Kierowca powinien pamiętać, że dotkliwa może być nie tylko kara nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale też odszkodowanie, które sięgnąć może setek tysięcy złotych, a które w przypadku braku posiadania ubezpieczenia OC pokryć musi właściciel pojazdu oraz kierowca - jeśli właściciel nie kierował pojazdem w chwili zdarzenia. W kwotę rekompensaty wpisują się nie tylko koszta wyrządzonych w wyniku wypadku szkód materialnych, ale także koszt leczenia i renty, a nawet zadośćuczynienie za utracone przez poszkodowanego korzyści majątkowe

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Czy automatyczne wznowienie OC może się opłacać?

To zależy od polityki przyjętej przez firmę ubezpieczeniową. Część ubezpieczycieli koncentruje się na poszerzaniu bazy klientów, podczas gdy inni skupiają się na utrzymaniu już zdobytych. Te różnice w strategii biznesowej powodują, że oferta związana z przedłużeniem umowy może być korzystna, ale nie jest to regułą.

Jeżeli kierowca przez cały rok jeździł ostrożnie i nie spowodował żadnej szkody, może liczyć na hojniejszą zniżkę. Nie jest to jednak równoznaczne z korzystniejszą (niższą) składką. Aby ocenić, czy przedstawiona przez firmę ubezpieczeniową propozycja przedłużenia umowy jest atrakcyjna, najlepiej porównać ją z innymi ofertami, korzystając w tym celu z kalkulatora OC/AC

Co warto wiedzieć?

  1. Jeśli kupiłeś OC na rok, opłaciłeś składkę i wciąż posiadasz to samo auto, umowa zostanie automatycznie przedłużona przez dotychczasowego ubezpieczyciela.
  2. Do przedłużenia umowy OC nie dojdzie, gdy złożysz wypowiedzenie OC najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu ochrony.
  3. Ubezpieczenie OC nie zostanie przedłużone, gdy kupiłeś używany pojazd, nie opłacałeś rat za OC, posiadałeś ubezpieczenie krótkoterminowe, zakład ubezpieczeń ogłosił upadłość lub zostało cofnięte zezwolenie na wykonywanie przez niego działalności ubezpieczeniowej.
  4. W przypadku braku OC właściciel auta może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej za spowodowane szkody. Będzie także musiał zapłacić karę do UFG.
  5. W 2024 r. maksymalna kara za brak OC dla właścicieli aut osobowych wynosi 8600 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy muszę płacić podwójną składkę, gdy moje OC przedłużyło się automatycznie i kupiłem nową polisę?

    Nie. W sytuacji gdy kierowca zapomniał, że polisa OC przedłuża się automatycznie i kupił nową polisę, nie jest zobowiązany do opłacenia obu umów w pełnej kwocie. Przedłużoną automatycznie umowę może w dowolnym momencie wypowiedzieć. W takim wypadku właściciel pojazdu zapłaci jedynie za czas od automatycznego odnowienia polisy do jej wypowiedzenia.

  2. Kiedy trzeba wypowiedzieć umowę, aby nie uległa ona odnowieniu?

    Wypowiedzenie OC należy złożyć najpóźniej dzień przed końcem umowy (nie dotyczy polisy zbywcy), tak aby nie uległa ona automatycznemu przedłużeniu. W przypadku wypowiedzenia w ostatnim dniu obowiązywania starej umowy, może już okazać się, że polisa została odnowiona. W takim przypadku oczywiście istnieje możliwość wypowiedzenia odnowionej umowy.

  3. Czy kary za brak OC są naliczane także za lata poprzednie?

    Nie. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nalicza karę za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC tylko za rok, w którym miała miejsce kontrola. Należy jednak pamiętać, że każdy dzień zwłoki w zakupie polisy skutkować może dotkliwszą finansowo karą. Jest to szczególnie ważne dla kierowcy, gdy w danym roku jego ubezpieczenie nie zostało skontrolowane, a on opłacił OC na początku następnego roku. Przykładowo:

    Ubezpieczenie OC samochodu pana Adama kończyło się 19 grudnia 2023 roku, a kierowca wykupił nową polisę dopiero 7 stycznia 2024 r. Po tym terminie przeprowadzono kontrolę. Sankcji podlega jedynie 7 dni nowego roku i właściciel pojazdu zapłaci 4240 zł kary. Jeśli jednak z wykupieniem obowiązkowego OC poczeka do 15.01, kara za brak OC wyniesie już 8480 zł (opłaty karne obowiązujące do końca czerwca 2024 roku dla samochodu osobowego).

  4. Czy polisa kupiona wraz z samochodem używanym ulega automatycznemu przedłużeniu?

    Nie. Gdy kupujemy auto używane z polisą poprzedniego właściciela, to polisa ta nie podlega automatycznemu przedłużeniu. Na nowym właścicielu spoczywa obowiązek wykupienia nowego ubezpieczenia OC przed terminem ustania polisy zbywcy.

  5. Czy polisa OC wygasa?

    Zgodnie z ustawą na 14 dni przed końcem obowiązywania umowy ubezpieczyciel musi poinformować klienta o zbliżającym się końcu obowiązywania ochrony i przedstawiać ofertę na kolejny okres. Mimo tego, niektórzy kierowcy ignorują informację ubezpieczyciela, zapominają o wykupieniu nowego ubezpieczenia i zastanawiają się co dalej. Uspokajamy! Jeśli polisa była opłacona w całości, wciąż jesteście chronieni.

  6. Czy OC przedłuża się automatycznie w 2024 roku?

    Tak. Kwestię odnowienia polisy OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Tylko zmiana jej zapisów mogłaby spowodować brak automatycznego przedłużenia umowy.