Nie w każdym przypadku zapomnienie o zakupie ubezpieczenia OC jest jednoznaczne z ustaniem ochrony. Twoja dotychczasowa umowa OC dobiega końca? Sprawdź, co się dzieje, kiedy zakończy się aktualne ubezpieczenie OC. Podpowiadamy, kiedy powinieneś zawrzeć nową umowę oraz kiedy polisa automatycznie się przedłuży. 

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, posiadanie komunikacyjnego ubezpieczenia OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli zarejestrowanych w naszym kraju samochodów. Niestety, część kierowców zapomina o konieczności wykupienia nowej polisy po upływie terminu jej obowiązywania. Nie każdego czeka jednak w takiej sytuacji kara finansowa nakładana przez UFG(Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Towarzystwa ubezpieczeniowe przedłużają bowiem OC automatycznie, ale tylko w określonym przypadku.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów
Jeśli właściciel/posiadacz pojazdu mechanicznego najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem umowy ubezpieczenia OC zawartej na 12 miesięcy nie złoży do zakładu ubezpieczeń pisemnego wypowiedzenia, to umowa ta zostanie automatycznie przedłużona na okres kolejnego roku (28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych).

Dlaczego OC przedłuża się automatycznie?

Samoczynne, automatyczne przedłużenie się zawartej wcześniej na okres roku umowy OC jest podyktowane zamiarem ochrony kierowców. W natłoku codziennych zajęć nie każdy właściciel pojazdu ma czas, aby pilnować terminu obowiązywania OC. Tymczasem automatyczne przedłużenie polisy pozwala uniknąć przerwy w ochronie ubezpieczeniowej, która mogłaby okazać się szczególnie kosztowna, gdyby w okresie jej trwania doszło do wypadku.

Mimo że automatyczne wznowienie ubezpieczenia OC ma w założeniu chronić kierowców, to nie można zapomnieć, że jest też druga strona medalu – kierowca, który nie chce kontynuować polisy u dotychczasowego ubezpieczyciela, musi podjąć odpowiednie działania. Precyzując, musi wypowiedzieć dotychczasową umowę i znaleźć inną ofertę.

Kiedy ubezpieczenie OC automatycznie się przedłuża?

Jeśli kierowca ubezpiecza dany pojazd i w kolejnym roku wciąż pozostaje on jego własnością, towarzystwo ubezpieczeniowe w którym została wykupiona ostatnia polisa OC ma obowiązek jej przedłużenia.

Nawet jeśli towarzystwo nie otrzyma potwierdzenia chęci zakupu nowej polisy, musi przedłużyć ją automatycznie. Oznacza to, że jeśli właściciel samochodu zapomni o opłaceniu składki, wciąż będzie posiadał ważne ubezpieczenie OC.

Nie oznacza to jednak, że właściciel może zignorować obowiązek opłacenia składki za kolejny rok na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego. W takim wypadku ubezpieczyciel będzie mógł domagać się opłacenia składki również na drodze sądowej.

Jeżeli właściciel samochodu chce zmienić dotychczasowego ubezpieczyciela, powinien najpóźniej jeden dzień przed wygaśnięciem starej umowy złożyć do niego wypowiedzenie.

Kiedy ubezpieczenie OC nie odnawia się automatycznie? 

Jest kilka sytuacji, w których polisa OC nie ulega automatycznemu przedłużeniu. Dochodzi do tego, po:

 • Zakupie pojazdu. Po otrzymaniu całorocznego OC od poprzedniego właściciela samochodu, nabywca może korzystać z polisy tylko do końca umowy. Po tym okresie ubezpieczenie wygasa (szerzej na ten temat w dalszej części artykułu).
 • Otrzymaniu samochodu w darowiźnie lub spadku. Tutaj sytuacja jest alternatywna do tej, w której kupujemy używany samochód (z OC darczyńcy można korzystać tylko do dnia wskazanego w umowie).
 • Wykorzystaniu krótkoterminowego ubezpieczenia OC. Taka umowa - podobnie jak OC zbywcy - nie jest przedłużana automatycznie.
 • Nieuregulowaniu całej składki za OC. Aby mogło dojść do automatycznego przedłużenia umowy, polisa musi być zapłacona w całości. 
 • Wypowiedzeniu dotychczasowej umowy.

Posiadacz pojazdu, który wypowie OC w dotychczasowym towarzystwie, powinien koniecznie pamiętać o zakupie polisy w innej firmie. Jeżeli wypowiedzenie wpłynie do ubezpieczyciela, a właściciel auta nie kupi nowego OC, będzie musiał liczyć się z konsekwencjami braku posiadania polisy.

Jeśli wykupisz ubezpieczenie OC w innym towarzystwie i zapomnisz o tym poinformować dotychczasowego ubezpieczyciela, będziesz mógł w dowolnym momencie wypowiedzieć przedłużoną automatycznie umowę. W takiej sytuacji musisz jednak liczyć się z możliwością zapłaty składki za okres, w którym polisa obowiązywała.

Najwygodniej kupić tanią polisę OC online w kalkulatorze rankomat.pl. Tak zrobił 50-letni kierowca z Krakowa, który jest właścicielem Toyoty Corolla z 2018 r. Dzięki porównaniu ofert różnych towarzystw, na obowiązkowym ubezpieczeniu samochodu zaoszczędził 473 zł.

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
Uniqa
387,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Trasti
458,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Balcia Insurance
596,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
mtu24.pl
643,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
TUZ Ubezpieczenia
659,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Link4
660,04 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
691,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Beesafe
738,14 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Wiener
860,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

Kalkulacja z 05.10. 2023 r. dla 50-letniego kierowcy z Krakowa (prawo jazdy od kilkunastu lat, samochód ubezpiecza od co najmniej 10 lat, brak szkód w OC), na samochód: Toyota Corolla z 2018 r. pojemność silnika 1,6 l

Czy OC zbywcy przedłuża się automatycznie?

Zakup samochodu używanego z polisą poprzedniego właściciela stanowi wyjątek od zasady automatycznego przedłużania polisy. W przypadku upłynięcia terminu obowiązywania polisy zbywcy pojazdu nowy właściciel musi zatroszczyć się o wykupienie nowego ubezpieczenia.

Jeśli kierowca kupi samochód z ważnym ubezpieczeniem OC, może z niego korzystać do końca trwania umowy. Wraz z jej upływem polisa straci jednak ważność, a ubezpieczyciel jej nie przedłuży. W tym wypadku nie ma mowy o automatycznym przedłużeniu polisy OC.

Warto pamiętać, że nowy właściciel samochodu zobowiązany jest do zakupu kolejnego OC przed końcem obowiązywania umowy otrzymanej od zbywcy (aby zachować ciągłość ubezpieczenia). Jeżeli tego nie zrobi, będzie musiał liczyć się z koniecznością opłacenia kary za brak obowiązkowej polisy.

Należy także mieć na uwadze, że choć nabywca pojazdu ma prawo do korzystania z ubezpieczenia po zbywcy, to towarzystwo może rekalkulować składkę. Oznacza to, że kierowca może np. zostać poproszony o dopłatę do polisy ze względu na większe ryzyko wynikające z użytkowania przez niego auta. W praktyce dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy młoda osoba nie posiadająca zniżek kupuje auto od doświadczonego, bezszkodowego kierowcy.

OC na raty – co z automatycznym przedłużeniem umowy?

Czasami kierowcy decydują się na zakup ubezpieczenia OC na raty. Opłacają pierwszą z nich, lecz zwlekają ze spłatą kolejnych. Mimo braku bieżących wpłat, towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do utrzymania ochrony. Jeśli więc w tym czasie kierowca spowoduje kolizję lub wypadek, ubezpieczyciel pokryje związane z nim koszty. Umowa nie zostanie jednak przedłużona.

Ubezpieczenie OC nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok, jeżeli polisa nie została opłacona w całości. Dodatkowo, właścicielowi auta zostaną naliczone odsetki od zaległych opłat. Jeśli wezwania towarzystwa ubezpieczeniowego do zapłaty należności nadal będą ignorowane, sprawa może zostać oddana do sądu, a dług poddany egzekucji komorniczej.

Czy OC krótkoterminowe zostanie przedłużone automatycznie?

Z krótkoterminowego OC mogą korzystać kierowcy wyłącznie w ściśle określonych sytuacjach. Dotyczy ono:

 • pojazdów zarejestrowanych czasowo (np. transport auta za granicę lub dojazd w określone miejsce),
 • samochodów sprowadzonych z zagranicy (na czas rejestracji auta),
 • pojazdów historycznych,
 • pojazdów wolnobieżnych,
 • samochodów sprzedawanych w komisach.

Polisę krótkoterminową można kupić tylko raz (nie ma możliwości przedłużenia jej np. o kolejne 30 dni). Takie ubezpieczenie również nie odnowi się automatycznie. Po upływie jego ważności, właściciel auta musi kupić pełną, roczną polisę. 

Nieprzedłużenie OC a konsekwencje

Jeśli właściciel samochodu nie kupi ubezpieczenia, a towarzystwo ze względu na któryś z przedstawionych wyżej powodów nie przedłuży dotychczasowej polisy OC, kierowca musi liczyć się z karą nakładaną przez UFG w ramach kontroli obowiązkowych ubezpieczeń. Jej wysokość zależy od tego, jak długo auto pozostawało bez ochrony. Opłata uzależniona jest również od ustalanej każdego roku przez rząd płacy minimalnej. 

Ile wynoszą kary za brak OC w 2023 roku?

Kary za brak OC w 2023 roku

Więcej na temat kar za brak OC dowiesz się z artykułu Kary za brak OC 2023 - ile wynoszą i jak ich uniknąć?

Dodatkowo, jeśli w czasie braku posiadania polisy, kierowca spowoduje kolizję lub wypadek, koszty szkód wyrządzonych osobom trzecim będzie musiał pokryć samodzielne.

Kierowca powinien pamiętać, że dotkliwa może być nie tylko kara nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale też odszkodowanie, które sięgnąć może setek tysięcy złotych, a które w przypadku braku posiadania ubezpieczenia OC pokryć musi właściciel pojazdu oraz kierowca - jeśli właściciel nie kierował pojazdem w chwili zdarzenia. W kwotę rekompensaty wpisują się nie tylko koszta wyrządzonych w wyniku wypadku szkód materialnych, ale także koszt leczenia i renty, a nawet zadośćuczynienie za utracone przez poszkodowanego korzyści majątkowe

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Czy automatyczne wznowienie OC może się opłacać?

To zależy od polityki przyjętej przez firmę ubezpieczeniową. Część ubezpieczycieli koncentruje się na poszerzaniu bazy klientów, podczas gdy inni skupiają się na utrzymaniu już zdobytych. Te różnice w strategii biznesowej powodują, że oferta związana z przedłużeniem umowy może być korzystna, ale nie jest to regułą.

Jeżeli kierowca przez cały rok jeździł ostrożnie i nie spowodował żadnej szkody, może liczyć na hojniejszą zniżkę. Nie jest to jednak równoznaczne z korzystniejszą (niższą) składką. Aby ocenić, czy przedstawiona przez firmę ubezpieczeniową propozycja przedłużenia umowy jest atrakcyjna, najlepiej porównać ją z innymi ofertami, korzystając w tym celu z kalkulatora OC/AC

Co warto wiedzieć?

 1. Jeśli kupiłeś OC na rok i wciąż posiadasz to samo auto, umowa zostanie automatycznie przedłużona przez dotychczasowego ubezpieczyciela.
 2. Ubezpieczenie OC nie zostanie przedłużone jeśli kupiłeś używany pojazd, nie opłacałeś rat za OC lub posiadałeś ubezpieczenie krótkoterminowe.
 3. W przypadku braku OC właściciel auta może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej za spowodowane szkody. Będzie także musiał zapłacić karę do UFG.
 4. W 2023 r. maksymalna kara za brak OC dla właścicieli aut osobowych wynosi 7200 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy muszę płacić podwójną składkę, gdy moje OC przedłużyło się automatycznie i kupiłem nową polisę?

  Nie. W sytuacji gdy kierowca zapomniał, że polisa OC przedłuża się automatycznie i kupił nową polisę, nie jest zobowiązany do opłacenia obu umów w pełnej kwocie. Przedłużoną automatycznie umowę można w dowolnym momencie wypowiedzieć. W takim wypadku właściciel pojazdu zapłaci jedynie za czas od automatycznego odnowienia polisy do jej wypowiedzenia.

 2. Kiedy trzeba wypowiedzieć umowę, aby nie uległa ona odnowieniu?

  Wypowiedzenie umowy należy złożyć najpóźniej dzień przed końcem umowy (nie dotyczy polisy zbywcy), tak aby nie uległa ona automatycznemu przedłużeniu. W przypadku wypowiedzenia w ostatnim dniu obowiązywania starej umowy, może już okazać się, że polisa została odnowiona. W takim przypadku oczywiście istnieje możliwość wypowiedzenia odnowionej umowy.

 3. Czy kary za brak OC są naliczane także za lata poprzednie?

  Nie. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nalicza karę za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC tylko za rok, w którym miała miejsce kontrola. Należy jednak pamiętać, że każdy dzień zwłoki w zakupie polisy skutkować może dotkliwszą finansowo karą. Jest to szczególnie ważne dla kierowcy, gdy w danym roku jego ubezpieczenie nie zostało skontrolowane, a on opłacił OC na początku następnego roku. Przykładowo:

  Ubezpieczenie OC samochodu pana Adama kończyło się 19 grudnia 2022 roku, a kierowca wykupił nową polisę dopiero 7 stycznia 2023 r. Po tym terminie przeprowadzono kontrolę. Sankcji podlega jedynie 7 dni nowego roku i właściciel pojazdu zapłaci 3490 zł kary. Jeśli jednak z wykupieniem obowiązkowego OC poczeka do 15.01, kara za brak OC wyniesie już 6980 zł (opłaty karne obowiązujące do końca czerwca 2023 roku dla samochodu osobowego).

 4. Czy polisa kupiona wraz z samochodem używanym ulega automatycznemu przedłużeniu?

  Nie. Gdy kupujemy auto używane z polisą poprzedniego właściciela, to polisa ta nie podlega automatycznemu przedłużeniu. Na nowym właścicielu spoczywa obowiązek wykupienia nowego ubezpieczenia OC przed terminem ustania polisy zbywcy.

 5. Czy polisa OC wygasa?

  Zgodnie z ustawą na 14 dni przed końcem obowiązywania umowy ubezpieczyciel musi poinformować klienta o zbliżającym się końcu obowiązywania ochrony i przedstawiać ofertę na kolejny okres. Mimo tego, niektórzy kierowcy ignorują informację ubezpieczyciela, zapominają o wykupieniu nowego ubezpieczenia i zastanawiają się co dalej. Uspokajamy! Jeśli polisa była opłacona w całości, wciąż jesteście chronieni.

 6. Czy OC przedłuża się automatycznie w 2023 roku?

  Tak. Kwestię odnowienia polisy OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Tylko zmiana jej zapisów mogłaby spowodować brak automatycznego przedłużenia umowy.