Niedługo kończy Ci się ubezpieczenie samochodu, ale wciąż odkładasz zakup nowej polisy na później? To mało korzystne rozwiązanie – w ten sposób możesz sporo przepłacić, a dodatkowo możesz przypadkiem dopuścić do przerwy w ubezpieczeniu, która będzie Cię słono kosztować.

Ubezpieczenie OC chroni sprawcę zdarzenia przed jego finansowymi konsekwencjami. Właśnie z tego względu właściciele pojazdów są zobowiązani pilnować ciągłości ubezpieczenia. Kupujesz polisy OC od wielu lat w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym? Od niedawna jesteś właścicielem używanego samochodu i rozglądasz się za OC, bo ubezpieczenie przejęte po poprzednim właścicielu wkrótce się kończy? W każdej z tych sytuacji możesz zyskać, jeżeli odpowiednio wcześniej zainteresujesz się ofertami firm ubezpieczeniowych.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Dlaczego z zakupem polisy nie warto czekać na ostatnią chwilę?

Jest co najmniej kilka powodów, dla których nie warto zwlekać z zakupem ubezpieczenia na ostatnią chwilę. Dzięki temu, że odpowiednio wcześniej rozpoczniesz poszukiwania polisy OC lub całego pakietu polis, nie stracisz możliwości:

1. Wypowiedzenia obecnej polisy w ustawowym terminie

Jeśli porównasz oferty konkurencyjnych firm ubezpieczeniowych, może się okazać, że Twój dotychczasowy ubezpieczyciel wcale nie ma dla Ciebie ciekawej cenowo propozycji na kolejny rok. Dobrym rozwiązaniem będzie wówczas emigracja do innego towarzystwa. Pamiętaj jednak, że nie możesz tego zrobić po upływie okresu ochrony. 

Towarzystwo ubezpieczeniowe może wystawić polisę OC tylko z datą zawarcia umowy lub późniejszą. Jeżeli chcesz zmienić ubezpieczyciela, dokonaj formalności przed końcem dotychczasowej ochrony. W przeciwnym wypadku będziesz musiał korzystać z OC wznowionego automatycznie. 

Pamiętaj, że Twoja polisa może przedłużyć się automatycznie. Jeżeli nie chcesz dalej z niej korzystać, powinieneś dokonać jej wypowiedzenia:

 • nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa została zawarta – to termin zapisany w art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych,
 • po zakupie nowej polisy z tym samym okresem ubezpieczenia – to rozwiązanie jest jednak nieopłacalne pod względem finansowym, gdyż ubezpieczyciel naliczy opłatę za każdy dzień, w którym zapewniał Ci ubezpieczenie.

Dla celów dowodowych, wypowiedzenia powinieneś dokonać w formie pisemnej. Nie musisz przy tym wysyłać przygotowanego dokumentu za pośrednictwem Poczty Polskiej – wiele firm ubezpieczeniowych dopuszcza możliwość wysłania wypowiedzenia na adres e-mail. Najważniejsze jest, abyś miał potwierdzenie, że dokonałeś wypowiedzenia umowy. W przeciwnym razie trudno będzie Ci udowodnić, że nie korzystałeś z ochrony ubezpieczeniowej danej firmy.

2. Opłaty za OC w dogodnej dla Ciebie formie

Moment rozpoczęcia obowiązywania odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej jest precyzyjnie wskazany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych – zaczyna się z chwilą zawarcia umowy i zapłacenia składki ubezpieczeniowej lub jej pierwszej raty. Jeżeli z pewnych względów masz zamiar opłacić składkę np. w banku lub placówce pocztowej, nie powinieneś z tym zwlekać.

Kupując polisę przez internet, możesz zapłacić za nabyte ubezpieczenie przelewem online lub kartą kredytową. Opłata kartą może się bardzo opłacać - od większości ubezpieczycieli otrzymasz rabat w wys. 5-7%.

Zakup polisy na odległość jest korzystny z jeszcze innego względu. Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta (art. 40 ust. 2) będziesz mieć w tym przypadku prawo odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni, licząc od dnia otrzymania informacji o jej zawarciu. Umowę zawartą np. przez internet można wypowiedzieć bez podawania powodu.

3. Skorzystania z ograniczonych czasowo akcji promocyjnych

Jak wszystkie podmioty działające na rynku, również firmy ubezpieczeniowe starają się pozyskać nowych klientów. Między sobą konkurują one nie tylko cenami, ale również ofertami czy dodatkowymi udogodnieniami. Coraz częściej ograniczając swój zakup wyłącznie do ubezpieczenia OC, klient może liczyć na gratis w postaci assistance czy ubezpieczenia opon. Jeżeli chcesz skorzystać z promocji, warto śledzić na bieżąco oferty ubezpieczycieli.

Uważasz, że ubezpieczyciel nagrodzi Cię za lojalność? Niekoniecznie musisz mieć rację. Większość promocji skierowanych jest właśnie do kierowców dopiero poszukujących ubezpieczenia, a nie tych, którzy korzystają z automatycznego przedłużenia polisy. Nie zaszkodzi zatem sprawdzić, czy za tę samą cenę nie możesz otrzymać nieco więcej w innej firmie ubezpieczeniowej.

Kiedy szukać ubezpieczenia komunikacyjnego?

Najkorzystniejsze oferty OC znajdziesz na tydzień lub dwa przed końcem dotychczasowej umowy. Im bliżej końca okresu jej obowiązywania, tym ceny u niektórych ubezpieczycieli mogą być wyższe, a Ty będziesz mieć coraz mniej czasu na dokonanie właściwego wyboru.

Interesując się propozycjami firm ubezpieczeniowych odpowiednio wcześniej, masz szansę znaleźć polisę OC, autocasco, NNW czy assistance w przystępnej cenie. Dodatkowo zyskujesz więcej czasu na porównanie propozycji.

Korzystając z naszego kalkulatora OC AC, możesz porównać wybrane oferty nie tylko pod względem ceny, ale również zakresu ubezpieczenia.

Porównaj ceny OC i AC

Nie możesz znaleźć umowy ubezpieczenia i nie jesteś pewien, kiedy kończy się Twoja polisa? To, czy Twój samochód jest ubezpieczony, możesz sprawdzić przez internet – skorzystaj z e-usługi znajdującej się na stronie internetowej UFG. Wystarczy, że podasz:
- numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, wskażesz,
- na który dzień ma zostać dokonane sprawdzenie – możesz wybrać dowolną datę.

W odpowiedzi na Twoje pytanie system wygeneruje informację, czy na dany dzień należący do Ciebie pojazd posiadał ubezpieczenie OC.

Jak zmieniają się propozycje, gdy kierowca kupuje OC w dniu wygaśnięcia poprzedniej polisy oraz na tydzień i na półtora miesiąca przed terminem automatycznego wznowienia się ubezpieczenia? Możesz to sprawdzić samodzielnie, korzystając z naszego kalkulatora. Przygotowaliśmy kalkulację dla 42-letniego kierowcy, który do ubezpieczenia zgłasza Toyotę Corollę z 2015 r. (benzyna, poj. silnika 1598 cm3).

UbezpieczycielCena OC
W dniu wygaśnięcia poprzedniej polisyNa tydzień przed wygaśnięciem poprzedniej polisyNa 1,5 miesiąca przed wygaśnięciem poprzedniej polisy
mtu24.pl841 zł841 zł-
Trasti881 zł881 zł881 zł
Benefia943 zł943 zł-
Proama1025 zł1025 zł1025 zł
Generali1063 zł1063 zł1063 zł
Uniqa1142 zł (z assistance)1083 zł (z assistance i NNW)1198 zł (z assistance)
Balcia1161 zł (z assistance)1122 zł1122 zł
Beesafe1171 zł1171 zł-
Wiener1350 zł (z assistance)1350 zł (z assistance)-
Allianz1555 zł1555 zł-
Oferty aktualne na dzień 23.03.2023 r.

Wnioski, jakie można wyciągnąć z powyższego zestawienia:

 • niewielu ubezpieczycieli uzależnia cenę polisy od momentu, w którym klient chce kupić OC – taki model stosuje jednak np. Uniqa,
 • ofert jest mniej, gdy poszukiwania ubezpieczenia zaczynają się na ok. 1,5 miesiąca przed końcem aktualnej polisy,
 • część ubezpieczycieli nie przedstawia ofert kierowcom, którzy chcą kupić OC z dużym wyprzedzeniem.

Na ile dni przed końcem umowy można kupić nowe ubezpieczenie?

Od kwestii tego, kiedy najbardziej opłaca się rozpocząć poszukiwania polisy, trzeba odróżnić to, na ile dni przed końcem umowy można kupić nowe OC. Ponieważ ceny polis OC zmieniają się bardzo dynamicznie, możesz zastanawiać się, czy możliwe jest kupienie ubezpieczenia w atrakcyjnej cenie np. na pół roku przed końcem aktualnej polisy. Zasadniczo jest to możliwe, ale tylko u niektórych ubezpieczycieli, np. Uniqa i Link4.Większość towarzystw umożliwia zakup OC na 30 dni przed datą jego rozpoczęcia. Dlaczego?

Głównym powodem, dla którego OC można nabyć maksymalnie na 30 dni przed końcem dotychczasowej umowy, są zmienne warunki, w jakich operują ubezpieczyciele. Może się okazać, że ubezpieczyciel musi podnieść ceny z przyczyn obiektywnych. W związku z tym, gdy zaczniesz szukać polisy zbyt wcześnie, wybór będzie mocno ograniczony. W rezultacie możesz również przepłacić, bo zamiast np. 10-15 propozycji, otrzymasz zaledwie 2-3.

Nabycie polisy choćby na pół roku naprzód wcale nie musi być rozwiązaniem korzystnym finansowo. Jeżeli spojrzeć na historyczne ceny ubezpieczenia OC, to w przeszłości zdarzały się okresy, gdy polisa ta taniała. Z tego względu do zakupu ubezpieczeń na kolejny okres warto podejść w sposób racjonalny

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Jak szybko znaleźć dobry i tani pakiet ubezpieczeń?

Jeżeli nie chcesz przepłacać, skorzystaj z kalkulatora OC AC. W zaledwie kilka minut otrzymasz propozycje od wiodących na polskim rynku ubezpieczycieli. Wyniki kalkulacji będziesz mógł wysłać na swój e-mail lub Messengera, a następnie wrócić do nich w dowolnym momencie.

O czym powinieneś pamiętać, korzystając z naszego kalkulatora OC AC? Oto kilka wskazówek, dzięki którym wybierzesz korzystnie:

 • podając numer PESEL, otrzymasz więcej ofert, wśród których będziesz mógł przebierać – w przeciwnym razie część ubezpieczycieli poda jedynie szacunkową cenę polisy,
 • możesz dokładnie porównać kilka ofert – wystarczy, że zaznaczysz interesujące cię propozycje, a następnie klikniesz „porównaj wybrane”,
 • przy każdym produkcie znajdziesz „szczegóły oferty” – streszczamy tam najważniejsze informacje z OWU (np. sumy ubezpieczenia, zakres terytorialny ubezpieczenia).

Dodatkową korzyścią płynącą z wyboru naszego kalkulatora OC AC jest to, że w kolejnym roku przypomnimy Ci o kończącym się terminie ubezpieczenia. W razie wątpliwości nasi agenci pomogą Ci znaleźć atrakcyjne cenowo polisy dostosowane do Twoich potrzeb.

Wolisz porozmawiać o ubezpieczeniu z agentem? Skontaktuj z pracownikami naszej infolinii lub zostaw numer do siebie, a oddzwonimy i pomożemy Ci znaleźć korzystną ofertę.

Kiedy ubezpieczenie OC nie przedłuży się automatycznie?

Właściciele pojazdów, którzy wykupili OC na 12 miesięcy, nie muszą się martwić przerwą w ubezpieczeniu, gdyż ich polisa odnowi się automatycznie – mechanizm ten działa na podstawie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nie wszyscy są jednak w tak komfortowej sytuacji. Dotyczy to dwóch grup. Pierwszą z nich są kierowcy, którzy przejęli ubezpieczenie od poprzedniego właściciela samochodu. W ich przypadku polisa wygasa wraz z końcem okresu, na jaki została zawarta.

Z informacji Rzecznika Finansowego wynika, że ok. 40 proc. przerw w obowiązkowym ubezpieczeniu OC jest spowodowanych brakiem wiedzy właścicieli pojazdów, którzy kupili auto z drugiej ręki. Ta grupa kierowców zakłada, że polisa odnowi się automatycznie, co nie ma miejsca.

Na automatyczne przedłużenie polisy OC nie mogą również liczyć osoby, które wybrały płatność za składkę w ratach i nie opłaciły jednej z nich. To druga grupa kierowców, którzy muszą pilnować terminu końca ubezpieczenia. Chociaż we wskazanej sytuacji korzystają oni z ochrony ubezpieczeniowej do daty widniejącej na umowie OC, to polisa się nie odnowi – po jej wygaśnięciu konieczne będzie zawarcie nowej umowy.

Należysz do grona kierowców, którzy nie muszą martwić się o ciągłość polisy OC? Pomimo tego nadal warto zainteresować się ofertami innych ubezpieczycieli działających na polskim rynku. Dlaczego? To prosty sposób, aby zaoszczędzić – wiele firm ubezpieczeniowych promocje przygotowuje głównie dla nowych klientów.

Porównaj ceny OC i AC

Nieprzedłużenie OC a konsekwencje

Skoro są sytuacje, gdy ubezpieczenie OC nie przedłuża się automatycznie, to pojawia się pytanie o konsekwencje takiego zdarzenia. Czy brak ciągłości polisy OC oznacza dla właściciela pojazdu problemy? Owszem, i to spore.

Nieprzedłużenie OC a konsekwencje:

 • Konieczność zapłacenia za spowodowane szkody z własnej kieszeni. Inaczej mówiąc, wsiadając do nieubezpieczonego pojazdu, ryzykujesz utratę majątku. Powód? Odszkodowania w wypadkach drogowych z ofiarami śmiertelnymi często są liczone w setkach tysięcy złotych.
 • Możliwy wzrost składki OC. Co prawda, kilkudniowa przerwa nie będzie miała dużego wpływu na cenę OC, ale z pewnością nie pozostanie niezauważona przez ubezpieczycieli.
 • Kara finansowa nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jej wysokość jest uzależniona zarówno od rodzaju pojazdu, jak i długości przerwy w ubezpieczeniu, przy czym już nawet jeden dzień bez ochrony ubezpieczeniowej oznacza spory wydatek. W okresie od stycznia do czerwca 2023 r. za 1 dzień bez OC trzeba zapłacić 1400 zł. To często więcej niż wynosi roczna składka OC!

Kary za brak OC w 2023 roku

Co warto wiedzieć

 • Polisa przedłuży się automatycznie, jeżeli zakupiłeś ubezpieczenie na 12 miesięcy. Mechanizm ten nie zadziała, jeżeli przejąłeś polisę poprzedniego właściciela pojazdu.
 • Szukając polisy wcześniej, będziesz mógł w ustawowym terminie wypowiedzieć dotychczasowe ubezpieczenie. W ten sposób nie narazisz się też na dodatkowe opłaty.
 • Ubezpieczenie OC najlepiej zakupić na ok. tydzień przed końcem poprzedniej polisy. W ten sposób możesz zaoszczędzić – im bliżej końca umowy, tym ceny ubezpieczeń mogą być wyższe.
 • Za pomocą kalkulatora OC AC możesz szybko i zdalnie zakupić potrzebne ubezpieczenia komunikacyjne. W każdej chwili możesz też skorzystać z telefonicznego wsparcia agenta.
 • Nieprzedłużenie OC ma finansowe konsekwencje. Właściciel samochodu zapłaci m.in. karę nałożoną przez UFG.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Na stronie UFG znajdę jedynie, czy mój pojazd jest ubezpieczony na dany dzień. Jak sprawdzić, do kiedy polisa jest ważna?

  Skorzystaj z usługi HistoriaPojazdu.gov.pl. Gdy podasz numer rejestracyjny i VIN pojazdu oraz datę pierwszej rejestracji, otrzymasz szereg informacji o swoim samochodzie. W zakładce „Oś czasu” znajdziesz m.in. datę ważności polisy (na samym dole strony).

 2. Czy ochrona zniżek gwarantuje, że aktualny ubezpieczyciel będzie miał dla mnie najlepszą ofertę po szkodzie?

  Niestety, większość ubezpieczycieli koncentruje się na zdobywaniu nowych klientów, a to oznacza, że to właśnie oni otrzymują najkorzystniejsze oferty. W rezultacie inna firma ubezpieczeniowa – nawet uwzględniając widoczne w Twojej historii ubezpieczeniowej szkody – może złożyć Ci korzystniejszą propozycję cenową.

 3. Na ile dni przed końcem aktualnej polisy OC ubezpieczyciel przedstawi mi ofertę?

  W tej kwestii firmy ubezpieczeniowe nie mają dowolności – termin precyzuje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Informację od ubezpieczyciela powinieneś otrzymać na 14 dni przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa została zawarta.

 4. Czy wraz z ubezpieczeniem OC mogę kupić też dodatkowe polisy w Rankomat.pl?

  Tak – używając naszego kalkulatora, skomponujesz cały zestaw ubezpieczeń komunikacyjnych, który da Ci poczucie bezpieczeństwa na drodze. Współpracujemy z wieloma firmami ubezpieczeniowymi, w rezultacie czego poza OC, kupisz także m.in. AC, NNW, assistance oraz dowiesz się, czy ubezpieczyciel wymaga dodatkowej opłaty za wydanie Zielonej Karty.

 5. Czy co roku trzeba podpisywać nową umowę OC?

  Umowa ubezpieczenia OC jest zawierana na 12 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że co roku musisz podpisywać nową umowę. Gdy dojdzie do automatycznego wznowienia polisy, wystarczy, że opłacisz składkę. Z drugiej strony możesz co roku sprawdzać, który ubezpieczyciel ma aktualnie najkorzystniejszą ofertę. Wybór należy do Ciebie.

 6. Czy mogę podpisać nową umowę OC, jeżeli jestem ubezpieczony w innej firmie?

  Możesz zawrzeć nową umowę OC przed końcem obowiązującej umowy. Wówczas jednak musisz pamiętać o tym, aby poinformować aktualnego ubezpieczyciela, że rezygnujesz z jego produktu z datą zakończenia umowy. W przeciwnym razie samochód zupełnie niepotrzebnie będzie ubezpieczony w dwóch firmach ubezpieczeniowych, a Ty będziesz musiał opłacić dwie składki.
 7. Czy zakupione wcześniej OC gwarantuje niższą cenę?

  Niekoniecznie. Ceny ubezpieczeń OC ulegają wahaniom – ubezpieczyciele mogą zarówno podnosić, jak i obniżać składki. Do tego trzeba jeszcze uwzględnić sezonowe promocje. Właśnie dlatego nie warto zbyt wcześnie szukać polisy na kolejny rok. Optymalny moment, by rozeznać się w ofertach, występuje około na tydzień przed końcem aktualnej polisy.