Niedługo kończy Ci się ubezpieczenie samochodu, ale wciąż odkładasz zakup nowej polisy na później? To mało korzystne rozwiązanie – w ten sposób możesz sporo przepłacić, a dodatkowo możesz przypadkiem dopuścić do przerwy w ubezpieczeniu, która będzie Cię słono kosztować.

Ubezpieczenie OC chroni sprawcę zdarzenia przed jego finansowymi konsekwencjami. Właśnie z tego względu właściciele pojazdów są zobowiązani pilnować ciągłości ubezpieczenia. Kupujesz polisy OC od wielu lat w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym? A może niedawno kupiłeś używany samochód i rozglądasz się za OC, bo ubezpieczenie przejęte po poprzednim właścicielu wkrótce się kończy? W każdej z tych sytuacji możesz zyskać, jeżeli odpowiednio wcześniej zainteresujesz się ofertami firm ubezpieczeniowych.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Dlaczego z zakupem polisy nie warto czekać na ostatnią chwilę?

Jest co najmniej kilka powodów, dla których nie warto zwlekać z zakupem ubezpieczenia na ostatnią chwilę. Dzięki temu, że odpowiednio wcześniej rozpoczniesz poszukiwania polisy OC lub całego pakietu polis, nie stracisz możliwości:

1. Wypowiedzenia obecnej polisy w ustawowym terminie

Jeśli porównasz oferty konkurencyjnych firm ubezpieczeniowych, może się okazać, że Twój dotychczasowy ubezpieczyciel wcale nie ma dla Ciebie ciekawej cenowo propozycji na kolejny rok. Dobrym rozwiązaniem będzie wówczas emigracja do innego towarzystwa. Pamiętaj jednak, że nie możesz tego zrobić po upływie okresu ochrony. 

Towarzystwo ubezpieczeniowe może wystawić polisę OC tylko z datą zawarcia umowy lub późniejszą. Jeżeli chcesz zmienić ubezpieczyciela, dokonaj formalności przed końcem dotychczasowej ochrony. W przeciwnym wypadku będziesz musiał korzystać z OC wznowionego automatycznie. 

Pamiętaj, że Twoja polisa może przedłużyć się automatycznie. Jeżeli nie chcesz dalej z niej korzystać, powinieneś dokonać jej wypowiedzenia:

 • nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa została zawarta – to termin zapisany w art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych,
 • po zakupie nowej polisy z tym samym okresem ubezpieczenia – to rozwiązanie jest jednak nieopłacalne pod względem finansowym, gdyż ubezpieczyciel naliczy opłatę za każdy dzień, w którym zapewniał Ci ubezpieczenie.

Dla celów dowodowych, wypowiedzenia powinieneś dokonać w formie pisemnej. Nie musisz przy tym wysyłać przygotowanego dokumentu za pośrednictwem Poczty Polskiej – wiele firm ubezpieczeniowych dopuszcza możliwość wysłania wypowiedzenia na adres e-mail. Najważniejsze jest, abyś miał potwierdzenie, że dokonałeś wypowiedzenia umowy. W przeciwnym razie trudno będzie Ci udowodnić, że nie korzystałeś z ochrony ubezpieczeniowej danej firmy.

2. Opłaty za OC w dogodnej dla Ciebie formie

Moment rozpoczęcia obowiązywania odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej jest precyzyjnie wskazany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych – zaczyna się z chwilą zawarcia umowy i zapłacenia składki ubezpieczeniowej lub jej pierwszej raty. Jeżeli z pewnych względów masz zamiar opłacić składkę np. w banku lub placówce pocztowej, nie powinieneś z tym zwlekać.

Kupując polisę przez internet, możesz zapłacić za nabyte ubezpieczenie przelewem online lub kartą kredytową. Opłata kartą może się bardzo opłacać - od większości ubezpieczycieli otrzymasz rabat w wys. 5-7%.

Zakup polisy na odległość jest korzystny z jeszcze innego względu. Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta (art. 40 ust. 2) będziesz mieć w tym przypadku prawo odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni, licząc od dnia otrzymania informacji o jej zawarciu. Umowę zawartą np. przez internet można wypowiedzieć bez podawania powodu.

3. Skorzystania z ograniczonych czasowo akcji promocyjnych

Jak wszystkie podmioty działające na rynku, również firmy ubezpieczeniowe starają się pozyskać nowych klientów. Między sobą konkurują one nie tylko cenami, ale również ofertami czy dodatkowymi udogodnieniami. Coraz częściej ograniczając swój zakup wyłącznie do ubezpieczenia OC, klient może liczyć na gratis w postaci assistance czy ubezpieczenia opon. Jeżeli chcesz skorzystać z promocji, warto śledzić na bieżąco oferty ubezpieczycieli.

Uważasz, że ubezpieczyciel nagrodzi Cię za lojalność? Niekoniecznie musisz mieć rację. Większość promocji skierowanych jest właśnie do kierowców dopiero poszukujących ubezpieczenia, a nie tych, którzy korzystają z automatycznego przedłużenia polisy. Nie zaszkodzi zatem sprawdzić, czy za tę samą cenę nie możesz otrzymać nieco więcej w innej firmie ubezpieczeniowej.

Kiedy szukać ubezpieczenia komunikacyjnego?

Najkorzystniejsze oferty OC znajdziesz na tydzień lub dwa przed końcem dotychczasowej umowy. Im bliżej końca okresu jej obowiązywania, tym ceny u innych ubezpieczycieli mogą być wyższe, a Ty będziesz mieć coraz mniej czasu na dokonanie właściwego wyboru.

Interesując się propozycjami firm ubezpieczeniowych odpowiednio wcześniej, masz szansę znaleźć polisę OC, Autocasco, NNW czy Assistance w przystępnej cenie. Będziesz miał też więcej czasu na porównanie propozycji.

Korzystając z naszego kalkulatora OC AC, masz szansę porównać wybrane oferty nie tylko pod względem ceny, ale również zakresu ubezpieczenia.

Nie możesz znaleźć umowy ubezpieczenia i nie jesteś pewien, kiedy kończy się Twoja polisa? To, czy Twój samochód jest ubezpieczony, możesz sprawdzić przez internet – skorzystaj z e-usługi znajdującej się na stronie internetowej UFG. Wystarczy, że podasz:
- numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, wskażesz,
- na który dzień ma zostać dokonane sprawdzenie – możesz wybrać dowolną datę.

W odpowiedzi na Twoje pytanie system wygeneruje informację, czy na dany dzień należący do Ciebie pojazd posiadał ubezpieczenie OC.

Na zakres ubezpieczenia zwróć uwagę wówczas, gdy planujesz zakupić ubezpieczenia dobrowolne. Należą do nich polisy AC, NNW i Assistance. Jeżeli chcesz zapewnić sobie dodatkową ochronę, przy wyborze kieruj się nie tylko ceną, ale także swoimi potrzebami.

Na ile dni przed końcem umowy można kupić nowe ubezpieczenie?

Ceny polis OC zmieniają się bardzo dynamicznie. Być może zastanawiasz się, czy możesz kupić ubezpieczenie w atrakcyjnej cenie np. na pół roku przed końcem aktualnej polisy. Zasadniczo jest to możliwe, ale tylko u niektórych ubezpieczycieli – a dokładniej u dwóch: Uniqa i Link4. Większość towarzystw umożliwia zakup OC na 30 dni przed datą jego rozpoczęcia. Co to oznacza?

Jeżeli zbyt szybko zaczniesz szukać polisy, wybór będzie mocno ograniczony. W rezultacie możesz również przepłacić, bo zamiast np. 10-15 propozycji, otrzymasz zaledwie 2-3.

Nabycie polisy choćby na pół roku naprzód wcale nie musi być rozwiązaniem korzystnym finansowo. Jeżeli spojrzeć na historyczne ceny ubezpieczenia OC, to w przeszłości zdarzały się okresy, gdy polisa ta taniała. Z tego względu do zakupu ubezpieczeń na kolejny okres warto podejść w sposób racjonalny

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Jak szybko znaleźć dobry i tani pakiet ubezpieczeń?

Jeżeli nie chcesz przepłacać, skorzystaj z kalkulatora OC AC. W zaledwie kilka minut otrzymasz propozycje od wiodących na polskim rynku ubezpieczycieli. Wyniki kalkulacji będziesz mógł wysłać na swój e-mail lub Messengera, a następnie wrócić do nich w dowolnym momencie.

O czym powinieneś pamiętać, korzystając z naszego kalkulatora OC AC? Oto kilka wskazówek, dzięki którym wybierzesz korzystnie:

 • podając numer PESEL, otrzymasz więcej ofert, wśród których będziesz mógł przebierać – w przeciwnym razie część ubezpieczycieli poda jedynie szacunkową cenę polisy,
 • możesz dokładnie porównać kilka ofert – wystarczy, że zaznaczysz interesujące cię propozycje, a następnie klikniesz „porównaj wybrane”,
 • przy każdym produkcie znajdziesz „szczegóły oferty” – streszczamy tam najważniejsze informacje z OWU (np. sumy ubezpieczenia, zakres terytorialny ubezpieczenia).

Dodatkową korzyścią płynącą z wyboru naszego kalkulatora OC AC jest to, że w kolejnym roku przypomnimy Ci o kończącym się terminie ubezpieczenia. W razie wątpliwości nasi agenci pomogą Ci znaleźć atrakcyjne cenowo polisy dostosowane do Twoich potrzeb.

Wolisz porozmawiać o ubezpieczeniu z agentem? Skontaktuj z pracownikami naszej infolinii lub zostaw numer do siebie, a oddzwonimy i pomożemy Ci znaleźć korzystną ofertę.

Pamiętaj, że nie zawsze możesz liczyć na automatyczne przedłużenie polisy OC!

Właściciele pojazdów, którzy wykupili ubezpieczenie OC na 12 miesięcy, nie muszą się martwić przerwą w ubezpieczeniu, gdyż ich polisa odnowi się automatycznie – mechanizm ten działa na podstawie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nie wszyscy są jednak w tak komfortowej sytuacji. Dotyczy to przede wszystkim kierowców, którzy przejęli ubezpieczenie od poprzedniego właściciela samochodu. W ich przypadku polisa wygasa wraz z końcem okresu, na jaki została zawarta.

Z informacji Rzecznika Finansowego wynika, że ok. 40 proc. przerw w obowiązkowym ubezpieczeniu OC jest spowodowanych brakiem wiedzy właścicieli pojazdów, którzy kupili auto z drugiej ręki. Ta grupa kierowców zakłada, że polisa odnowi się automatycznie, co nie ma miejsca.

Na automatyczne przedłużenie polisy OC nie mogą również liczyć osoby, które wybrały płatność za składkę w ratach i nie opłaciły jednej z nich. Chociaż wówczas korzystają one z ochrony ubezpieczeniowej do daty widniejącej na umowie ubezpieczenia, to polisa się nie odnowi – po jej wygaśnięciu konieczne będzie zawarcie nowej umowy.

Należysz do grupy kierowców, którzy nie muszą martwić się o ciągłość polisy OC? Mimo tego nadal warto zainteresować się ofertami innych ubezpieczycieli działających na polskim rynku. Dlaczego? To prosty sposób, aby zaoszczędzić – wiele firm ubezpieczeniowych promocje przygotowuje głównie dla nowych klientów.

Co roku też ceny ubezpieczeń OC rosną, a to oznacza, że Twój ubezpieczyciel wcale nie musi mieć dla Ciebie najkorzystniejszej oferty na rynku.

Co warto wiedzieć

 • Polisa przedłuży się automatycznie, jeżeli zakupiłeś ubezpieczenie na 12 miesięcy. Mechanizm ten nie zadziała, jeżeli przejąłeś polisę poprzedniego właściciela pojazdu.
 • Szukając polisy wcześniej, będziesz mógł w ustawowym terminie wypowiedzieć dotychczasowe ubezpieczenie. W ten sposób nie narazisz się też na dodatkowe opłaty.
 • Ubezpieczenie OC najlepiej zakupić na ok. tydzień przed końcem poprzedniej polisy. W ten sposób możesz zaoszczędzić – im bliżej końca umowy, tym ceny ubezpieczeń mogą być wyższe.
 • Za pomocą kalkulatora OC AC możesz szybko i zdalnie zakupić potrzebne ubezpieczenia komunikacyjne. W każdej chwili możesz też skorzystać z telefonicznego wsparcia agenta.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Na stronie UFG znajdę jedynie, czy mój pojazd jest ubezpieczony na dany dzień. Jak sprawdzić, do kiedy polisa jest ważna?

  Skorzystaj z usługi HistoriaPojazdu.gov.pl. Gdy podasz numer rejestracyjny i VIN pojazdu oraz datę pierwszej rejestracji, otrzymasz szereg informacji o swoim samochodzie. W zakładce „Oś czasu” znajdziesz m.in. datę ważności polisy (na samym dole strony).
 2. Czy ochrona zniżek gwarantuje, że aktualny ubezpieczyciel będzie miał dla mnie najlepszą ofertę po szkodzie?

  Niestety, większość ubezpieczycieli koncentruje się na zdobywaniu nowych klientów, a to oznacza, że to właśnie oni otrzymują najkorzystniejsze oferty. W rezultacie inna firma ubezpieczeniowa – nawet uwzględniając widoczne w Twojej historii ubezpieczeniowej szkody – może złożyć Ci korzystniejszą propozycję cenową.
 3. Na ile dni przed końcem aktualnej polisy OC ubezpieczyciel przedstawi mi ofertę?

  W tej kwestii firmy ubezpieczeniowe nie mają dowolności – termin precyzuje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Informację od ubezpieczyciela powinieneś otrzymać na 14 dni przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa została zawarta.
 4. Czy wraz z ubezpieczeniem OC mogę kupić też dodatkowe polisy w Rankomat.pl?

  Tak – używając naszego kalkulatora, skomponujesz cały zestaw ubezpieczeń komunikacyjnych, który da Ci poczucie bezpieczeństwa na drodze. Współpracujemy z wieloma firmami ubezpieczeniowymi, w rezultacie czego poza OC, kupisz także m.in. AC, NNW, assistance oraz dowiesz się, czy ubezpieczyciel wymaga dodatkowej opłaty za wydanie Zielonej Karty.