Białe, zielone, żółte, niebieskie – kolory tablic rejestracyjnych pojazdów poruszających się po polskich drogach są różne. Zastanawiasz się, kiedy właściciele samochodów mają prawo do tablic innych niż standardowe? Czyj to numer rejestracyjny samochodu? Jak sprawdzić po numerze rejestracyjnym do kogo należy samochód? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jeszcze do niedawna numer rejestracyjny pojazdu mógł świadczyć o tym, z jakiej części Polski pochodzi jego kierowca. Dziś nie jest to już niezawodna wskazówka, a powodem jest zmiana przepisów – aktualnie właściciel samochodu zarejestrowanego już w Polsce może złożyć wniosek o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego i, co za tym idzie, tablic rejestracyjnych. W rezultacie ciąg znaków na tablicy rejestracyjnej informuje jedynie, gdzie pojazd został zarejestrowany po raz pierwszy lub ostatni (np. jeśli zmienił właściciela przed zmianą przepisów albo obecny posiadacz zdecydował się na wymianę tablic rejestracyjnych).

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Tablice rejestracyjne w Polsce – jakie przepisy obowiązują w 2024 roku?

We wrześniu 2020 r. został ogłoszony tzw. pakiet deregulacyjny. Jego celem było stopniowe upraszczanie procedur i regulacji związanych m.in. z rejestracją pojazdów. Rezultatem wejścia w życie kolejnych przepisów są oszczędności finansowe, jakie mogą uzyskać kierowcy rejestrujący pojazd kupiony z drugiej ręki.

Pobierz e-booka

Tablice rejestracyjne w Polsce 2024 – zasady:

  • po zakupie używanego samochodu zarejestrowanego w naszym kraju kierowca może zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne, bez względu na miejsce zamieszkania – wcześniej zachowanie tablic zbywcy było możliwe tylko wówczas, gdy strony transakcji mieszkały w tym samym powiecie,
  • możliwość zachowania tablic zakupionych przez poprzedniego właściciela pojazdu dotyczy również tablic indywidualnych,
  • zachowanie dotychczasowych tablic jest możliwe, gdy są one w dobrym stanie (muszą być czytelne) i zgodne z obowiązującym wzorcem – nie jest możliwe przejęcie dawnych czarnych tablic z numerem barwy białej.

To nie koniec zmian. Z dniem 1 października 2023 r. weszły w życie zaktualizowane przepisy kodeksu karnego – przewidują one zaostrzenie kar m.in. za korzystanie z podrobionych tablic rejestracyjnych.

W jakim celu stosuje się tablice rejestracyjne?

Auto bez tablicy rejestracyjnej byłoby jak kierowca bez prawa jazdy. Tablica rejestracyjna stanowi potwierdzenie, że dany pojazd został zarejestrowany i ma prawo uczestniczyć w ruchu drogowym. Litery na tablicach informują, w jakim województwie pojazd został zarejestrowany po raz pierwszy (lub ostatni ze zmianą tablic rejestracyjnych). Cyfry oznaczają natomiast numer pojazdu. Dzięki tablicom rejestracyjnym można także sprawdzić, do jakich służb państwowych należy auto.

Czy wiesz, że Paryż to najprawdopodobniej pierwsze miasto, w którym zostały wprowadzone tablice rejestracyjne? Miało to miejsce w 1893 r. W 1903 r. na to rozwiązanie zdecydował się stan Nowy Jork. W Polsce pierwsze tablice rejestracyjne wprowadzono w 1922 r.

Jakie są rodzaje tablic rejestracyjnych?

Do oznaczania pojazdów wykorzystuje się tablice rejestracyjne różnego rodzaju. Najczęściej spotykane są tablice zwyczajne (standardowe). To podstawowy rodzaj tablic rejestracyjnych wydawanych przez wydziały komunikacji. Oprócz tego na polskich drogach można spotkać pojazdy wyposażone w mniej popularne tablice, np. dla aut zabytkowych, dyplomatyczne czy profesjonalne.

Zdarzyło Ci się minąć samochód z rejestracją w kolorze innym niż biały lub z niespotykanymi wyróżnikami? Z poniższego zestawienia dowiesz się, co to za tablice.

Tablice zwyczajne (standardowe)

Podstawowy i jednocześnie najpopularniejszy rodzaj tablic rejestracyjnych wyróżnia się czarnym wytłoczonym numerem rejestracyjnym na białym tle. Dodatkowo na tablicy znajduje się nalepka legalizacyjna i niebieski pas po lewej stronie. Na pasie tym umieszczony jest symbol Unii Europejskiej (12 pięcioramiennych gwiazdek barwy żółtej, ułożonych na obwodzie okręgu) i skrót „PL”.

Numer wytłoczony na standardowej tablicy rejestracyjnej zawiera wyróżnik województwa, wyróżnik powiatu i wyróżnik pojazdu. Wyróżniki województwa i powiatu mogą składać się łącznie z dwóch lub trzech liter.

standardowe tablice rejestracyjne

Tablice dla pojazdów elektrycznych i wodorowych

Zielone tablice rejestracyjne to podtyp standardowych tablic rejestracyjnych. Wydawane są one właścicielom bardziej przyjaznych środowisku samochodów z napędem elektrycznym lub wodorowym. Numer rejestracyjny pojazdu ma barwę czarną i mieści się na zielonym tle. Na tablicy znajduje się także nalepka z hologramem oraz niebieski pas z symbolami Unii Europejskiej i „PL”.

Właściciele samochodów bezemisyjnych, czyli z zielonymi tablicami, mają szereg przywilejów. Wymienić wystarczy możliwość korzystania z buspasów czy darmowego postoju w strefach płatnego parkowania.

zielone tablice rejestracyjne
 

Tablice indywidualne

Indywidualne tablice rejestracyjne są droższe niż tablice zwykłe, stąd też są one wydawane tylko na wniosek. Ten rodzaj tablic wykorzystuje się do oznaczania wyłącznie pojazdów samochodowych. O treści jaka znajdzie się na indywidualnej tablicy rejestracyjnej decyduje właściciel pojazdu – może on zagospodarować pięć z siedmiu znaków (dwa pierwsze znaki to wyróżnik województwa). Niedopuszczalne są jednak słowa wulgarne lub obraźliwe.

Wizualnie tablice indywidualne nie różnią się od tablic standardowych – czarny numer rejestracyjny pojazdu jest umieszczony na białym tle (lub na zielonym tle, jeśli są wydawane dla pojazdu elektrycznego albo pojazdu napędzanego wodorem), na tablicy znajduje się też nalepka legalizacyjna oraz niebieski pas z symbolem Unii Europejskiej i skrótem „PL”.

Tablice dla aut zabytkowych

Właściciele pojazdów zabytkowych mogą korzystać z dedykowanych im tablic rejestracyjnych. Wyróżniają się one m.in. kolorami – tablica jest żółta, z kolei naniesiony na nią numer rejestracyjny samochodu ma barwę czarną. Obok ciągu znaków (wyróżnik województwa, wyróżnik powiatu i wyróżnik pojazdu) znajduje się dodatkowy symbol w postaci zabytkowego pojazdu – samochodu lub motocykla.

Na żółtej tablicy rejestracyjnej umieszcza się również nalepkę legalizacyjną, symbol Unii Europejskiej i symbol państwa – „PL”.

Tablice tymczasowe

Czerwony numer rejestracyjny samochodu na białym tle – tak prezentują się tymczasowe tablice rejestracyjne. Mają one zastosowanie m.in. w przypadku samochodów przygotowanych do wywozu za granicę oraz wówczas, gdy właściciel pojazdu planuje przejazd do warsztatu lub stacji kontroli pojazdów.

Ponieważ tymczasowe tablice rejestracyjne są wydawane na czas określony, to w miejscu nalepki legalizacyjnej umieszczana jest nalepka informująca o ważności tablicy. Niebieski pas jest identyczny jak w przypadku pozostałych tablic.

Tablice dyplomatyczne

Na polskich drogach można też spotkać samochody z niebieskimi tablicami rejestracyjnymi – na niebieskim tle umieszczone są białe znaki. To tablice dyplomatyczne. Ich wyróżnikiem jest nie tylko kolor – są one pozbawione niebieskiego pasa z symbolem Unii Europejskiej i skrótem „PL”.

Tablice dyplomatyczne są wykorzystywane do oznaczania pojazdów należących m.in. do przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i organizacji międzynarodowych. W rezultacie zwłaszcza poza Warszawą są one spotykane sporadycznie.

Tablice profesjonalne

Od 11 lipca 2019 r. przedsiębiorcy zajmujący się produkcją, dystrybucją lub badaniem pojazdów niezarejestrowanych wcześniej na terytorium Polski lub za granicą, a także jednostki badawcze producenta mogą złożyć wniosek o wydanie profesjonalnych tablic rejestracyjnych.

Tablice profesjonalne służą do oznaczania pojazdów podczas jazd testowych. Dla przedsiębiorców, którzy na co dzień przeprowadzają wiele jazd próbnych, jest to spore ułatwienie. Przed wprowadzeniem obecnych przepisów, mieli oni obowiązek osobnej rejestracji każdego pojazdu. 

profesjonalne tablice rejestracyjne

Choć poszczególne elementy profesjonalnej tablicy różnią się nieco układem w porównaniu do standardowej rejestracji samochodu, to ich odczytanie nie sprawia większych problemów. Pierwsze znaki wskazują, w jakim województwie i powiecie został zarejestrowany pojazd, natomiast pięć ostatnich znaków stanowi jego wyróżnik.

Chcesz wiedzieć więcej o tablicach rejestracyjnych? Zajrzyj do przygotowanego przez nas e-booka.
 

Pobierz e-booka

Jakie tablice stosuje się dla poszczególnych typów pojazdów?

Ponieważ pojazdy różnią się między sobą konstrukcyjnie, to nie zawsze istnieje możliwość zastosowania tablic o standardowych rozmiarach. Przykładem może być pojazd wchodzący w skład kolejki turystycznej. W zależności od ilości miejsca przewidzianego przez producenta pojazdu na umieszczenie tablic rejestracyjnych można zastosować tablice samochodowe lub motocyklowe.

Zdarza się, że pojazd nie posiada dedykowanego miejsca na umieszczenie tablic. Wówczas zarówno przednią, jak i tylną tablicę umieszcza się w środku szerokości pojazdu albo po jego lewej stronie – gdyby pierwsza lokalizacja ograniczała widoczność rejestracji.

Standardowo w pojazdach stosuje się dwie tablice rejestracyjne – jedną umieszcza się z przodu, drugą z tyłu. Od tej ogólnej zasady również zostały przewidziane wyjątki:

  • wyłącznie jedną tablicę z tyłu pojazdu umieszcza się na przyczepie, ciągniku rolniczym, motocyklu i motorowerze – chyba że pojazd posiada miejsce konstrukcyjnie przeznaczone do umieszczenia tablicy również z przodu,
  • trzecia tablica ma zastosowanie w samochodach, w których dodatkowy bagażnik (np. rowerowy) zakrywa tylną tablicę rejestracyjną – wówczas trzecią tablicę umieszcza się na bagażniku.

Jakie mogą być wymiary tablic rejestracyjnych?

Tablice rejestracyjne nie są dostępne w jednym rozmiarze, co wynika z cech konstrukcyjnych pojazdów. Przykładowo miejsca na umieszczenie tablic na motocyklach czy samochodach wyprodukowanych na rynek amerykański i następnie sprowadzonych do Polski jest mniej niż w przypadku samochodów osobowych przeznaczonych na rynek polski. Stąd też różne wymiary tablic rejestracyjnych.

Obowiązujące wymiary tablic rejestracyjnych:

  • samochodowa jednorzędowa – 520 × 114 mm
  • samochodowa dwurzędowa – 305 × 214 mm
  • samochodowa zmniejszona – 305 × 114 mm
  • motocyklowa – 190 × 150 mm
  • motorowerowa – 140 × 114 mm

Co oznaczają skróty i oznaczenia na tablicy rejestracyjnej?

Może się zdarzyć, że na tablicy rejestracyjnej pojawią się np. trzy litery. W takiej sytuacji pierwsza z nich oznacza województwo, a kolejne dwie powiat. Jeżeli nie jesteś w stanie rozszyfrować, gdzie zostały zarejestrowane auta opatrzone powyższymi symbolami, przygotowaliśmy pełną listę wyróżników powiatów w poszczególnych województwach.

Ponieważ pojazdów na polskich drogach wciąż przybywa, konieczne było rozszerzenie puli numerów rejestracyjnych. W konsekwencji nowe wyróżniki będą pojawiały się na tablicach rejestracyjnych w miarę wyczerpywania się dostępnych numerów (aktualnie większość nowych wyróżników nie jest jeszcze stosowana). Dotyczy to województw: dolnośląskiego, pomorskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i mazowieckiego.

Przykład?Numer rejestracyjny samochodu w województwie dolnośląskim obecnie może zaczynać się od litery V – zamiast stosowanej do tej pory litery D.

DOLNOŚLĄSKIE (D, V)

  • Jelenia Góra DJ, VJ
  • Legnica DL, VL
  • Wałbrzych DB, VB
  • Wrocław DW, DX, VW, VX
  • Bolesławiecki DBL, VBL
  • Dzierżoniowski DDZ, VDZ
  • Głogowski DGL, VGL
  • Górowski DGR, VGR
  • Jaworski DJA, VJA
  • Karkonoski DJE, VJE
  • Kamiennogórski DKA, VKA
  • Kłodzki DKL, VKL
  • Legnicki DLE, VLE
  • Lubański DLB, VLB
  • Lubiński DLU, VLU
  • Lwówecki DLW, VLW
  • Milicki DMI, VMI
  • Oleśnicki DOL, VOL
  • Oławski DOA, VOA
  • Polkowicki DPL, VPL
  • Strzeliński DST, VST
  • Średzki DSR, VSR
  • Świdnicki DSW, VSW
  • Trzebnicki DTR, VTR
  • Wałbrzyski DBA, VBA
  • Wołowski DWL, VWL
  • Wrocławski DW, VW
  • Ząbkowicki DZA, VZA
  • Zgorzelecki DZG, VZG
  • Złotoryjski DZL, VZL

KUJAWSKO-POMORSKIE (C)

  • Bydgoszcz CB
  • Grudziądz CG
  • Toruń CT
  • Włocławek CW
  • Aleksandrowski CAL
  • Brodnicki CBR
  • Bydgoski CBY
  • Chełmiński CCH
  • Golubsko-dobrzyński CGD
  • Grudziądzki CGR
  • Inowrocławski CIN
  • Lipnowski CLI
  • Mogileński CMG
  • Nakielski CNA
  • Radziejowski CRA
  • Rypiński CRY
  • Sępoleński CSE
  • Świecki CSW
  • Toruński CTR
  • Tucholski CTU
  • Wąbrzeski CWA
  • Włocławski CWL
  • Żniński CZN

LUBELSKIE (L)

  • Biała Podlaska LB
  • Chełm LC
  • Lublin LU
  • Zamość LZ
  • Bialski LBI
  • Biłgorajski LBL
  • Chełmski LCH
  • Hrubieszowski LHR
  • Janowski LJA
  • Krasnostawski LKS
  • Kraśnicki LKR
  • Lubartowski LLB
  • Lubelski LUB
  • Łęczyński LLE
  • Łukowski LLU
  • Opolski LOP
  • Parczewski LPA
  • Puławski LPU
  • Radzyński LRA
  • Rycki LRY
  • Świdnicki LSW
  • Tomaszowski LTM
  • Włodawski LWL
  • Zamojski LZA

LUBUSKIE (F)

  • Gorzów Wielkopolski FG
  • Zielona Góra FZ
  • Gorzowski FGW
  • Krośnieński FKR
  • Międzyrzecki FMI
  • Nowosolski FNW
  • Słubicki FSL
  • Strzelecko-drezdenecki FSD
  • Sulęciński FSU
  • Świebodziński FSW
  • Wschowski FWS
  • Zielonogórski FZI
  • Żagański FZG
  • Żarski FZA

ŁÓDZKIE (E)

  • Łódź EL, ED
  • Piotrków Trybunalski EP
  • Skierniewice ES
  • Brzeziński EBR
  • Bełchatowski EBE
  • Kutnowski EKU
  • Łaski ELA
  • Łęczycki ELE
  • Łowicki ELC
  • Łódzki wschodni ELW
  • Opoczyński EOP
  • Pabianicki EPA
  • Pajęczański EPJ
  • Piotrkowski EPI
  • Poddębicki EPD
  • Radomszczański ERA
  • Rawski ERW
  • Sieradzki ESI
  • Skierniewicki ESK
  • Tomaszowski ETM
  • Wieluński EWI
  • Wieruszowski EWE
  • Zduńskowolski EZD
  • Zgierski EZG

MAŁOPOLSKIE (K, J)

  • Kraków KR, KK, JR, JK
  • Nowy Sącz KN, JN
  • Tarnów KT, JT
  • Bocheński KBC, KBA, JBC, JBA
  • Brzeski KBR, JBR
  • Chrzanowski KCH, JCH
  • Dąbrowski KDA, JDA
  • Gorlicki KGR, JGR
  • Krakowski KRA, KRK, JRA, JRK
  • Limanowski KLI, JLI
  • Miechowski KMI, JMI
  • Myślenicki KMY, JMY
  • Nowosądecki KNS, JNS
  • Nowotarski KNT, JNT
  • Olkuski KOL, JOL
  • Oświęcimski KOS, JOS
  • Proszowicki KPR, JPR
  • Suski KSU, JSU
  • Tarnowski KTA, JTA
  • Tatrzański KTT, JTT
  • Wadowicki KWA, JWA
  • Wielicki KWI, JWI

MAZOWIECKIE (W, A)

  • Ostrołęka WO, AO
  • Płock WP, AP
  • Radom WR, AR
  • Siedlce WS, AS
  • Białobrzeski WBR, ABR
  • Ciechanowski WCI, ACI
  • Garwoliński WG, AG
  • Gostyniński WGS, AGS
  • Grodziski WGM, AGM
  • Grójecki WGR, AGR
  • Kozienicki WKZ, AKZ
  • Legionowski WL, AL
  • Lipski WLI, ALI
  • Łosicki WLS, ALS
  • Makowski WMA, AMA
  • Miński WM, AM
  • Mławski WML, AML
  • Nowodworski WND, AND
  • Ostrołęcki WOS, AOS
  • Ostrowski WOR, AOR
  • Otwocki WOT, AOT
  • Piaseczyński WPI, WPA, WPW, WPX, API, APA, APW, APX
  • Płocki WPL, APL
  • Płoński WPN, APN
  • Pruszkowski WPR, WPP, WPS, APR, APP, APS
  • Przasnyski WPZ, APZ
  • Przysuski WPY, APY
  • Pułtuski WPU, APU
  • Radomski WRA, ARA
  • Siedlecki WSI, ASI
  • Sierpecki WSE, ASE
  • Sochaczewski WSC, ASC
  • Sokołowski WSK, ASK
  • Szydłowiecki WSZ, ASZ
  • Warszawski WA, WB, WD, WE, WF, WH, WI, WJ, WK, WN, WT, WU, WW, WX, WY, AA, AB, AD, AE, AF, AH, AI, AJ, AK, AN, AT, AU, AW, AX, AY
  • Warszawski zachodni WZ, AZ
  • Węgrowski WWE, AWE
  • Wołomiński WWL, WV, AWL, AV
  • Wyszkowski WWY, AWY
  • Zwoleński WZW, AZW
  • Żuromiński WZU, AZU
  • Żyrardowski WZY, AZY

OPOLSKIE (O)

  • Opole OP
  • Brzeski OB
  • Głubczycki OGL
  • Kędzierzyńsko-kozielski OK
  • Kluczborski OKL
  • Krapkowicki OKR
  • Namysłowski ONA
  • Nyski ONY
  • Oleski OOL
  • Opolski OPO
  • Prudnicki OPR
  • Strzelecki OST

PODKARPACKIE (R, Y)

  • Krosno RK, YK
  • Przemyśl RP, YP
  • Rzeszów RZ, YZ
  • Tarnobrzeg RT, YT
  • Bieszczadzki RBI, YBI
  • Brzozowski RBR, YBR
  • Dębicki RDE, YDE
  • Jarosławski RJA, YJA
  • Jasielski RJS, YJS
  • Kolbuszowski RKL, YKL
  • Krośnieński RKR, YKR
  • Leski RLS, YLS
  • Leżajski RLE, YLE
  • Lubaczowski RLU, YLU
  • Łańcucki RLA, YLA
  • Mielecki RMI, YMI
  • Niżański RNI, YNI
  • Przemyski RPR, YPR
  • Ropczycko-sędziszowski RRS, YRS
  • Rzeszowski RZE, RZZ, RZR, YZE, YZZ, YZR
  • Sanocki RSA, YSA
  • Stalowowolski RST, YST
  • Strzyżowski RSR, YSR
  • Tarnobrzeski RTA, YTA

PODLASKIE (B)

  • Białystok BI
  • Łomża BL
  • Suwałki BS
  • Augustowski BAU
  • Białostocki BIA, BIB
  • Bielski BBI
  • Grajewski BGR
  • Hajnowski BHA
  • Kolneński BKL
  • Łomżyński BLM
  • Moniecki BMN
  • Sejneński BSE
  • Siemiatycki BSI
  • Sokólski BSK
  • Suwalski BSU
  • Wysokomazowiecki BWM
  • Zambrowski BZA

POMORSKIE (G, X)

  • Gdańsk GD, XD
  • Gdynia GA, XA
  • Słupsk GS, XS
  • Sopot GSP, XSP
  • Bytowski GBY, XBY
  • Chojnicki GCH, XCH
  • Człuchowski GCZ, XCZ
  • Gdański GDA, XDA
  • Kartuski GKA, GKY, GKZ, XKA, XKY, XKZ
  • Kościerski GKS, XKS
  • Kwidzyński GKW, XKW
  • Lęborski GLE, XLE
  • Malborski GMB, XMB
  • Nowodworski GND, XND
  • Pucki GPU, XPU
  • Słupski GSL, XSL
  • Starogardzki GST, XST
  • Sztumski GSZ, XSZ
  • Tczewski GTC, XTC
  • Wejherowski GWE, GWO, XWE, XWO

ŚLĄSKIE (S, I)

  • Bielsko-Biała SB, IB
  • Bytom SY, IY
  • Chorzów SH, IH
  • Częstochowa SC, IC
  • Dąbrowa Górnicza SD, ID
  • Gliwice SG, IG
  • Jastrzębie-Zdrój SJZ, IJZ
  • Jaworzno SJ, IJ
  • Katowice SK, IK
  • Mysłowice SM, IM
  • Piekary Śląskie SPI, IPI
  • Ruda Śląska SRS, SL, IRS, IL
  • Rybnik SR, IR
  • Siemianowice Śląskie SI, II
  • Sosnowiec SO, IO
  • Świętochłowice SW, IW
  • Tychy ST, IT
  • Zabrze SZ, IZ
  • Żory SZO, IZO
  • Będziński SBE, SE, SBN, IBE, IE, IBN
  • Bielski SBI, IBI
  • Cieszyński SCI, SCN, ICI, ICN
  • Częstochowski SCZ, ICZ
  • Gliwicki SGL, IGL
  • Kłobucki SKL, IKL
  • Lubliniecki SLU, ILU
  • Mikołowski SMI, IMI
  • Myszkowski SMY, IMY
  • Pszczyński SPS, IPS
  • Raciborski SRC, IRC
  • Rybnicki SRB, IRB
  • Tarnogórski STA, ITA
  • Bieruńsko-lędziński SBL, IBL
  • Wodzisławski SWD, SWZ, IWD, IWZ
  • Zawierciański SZA, IZA
  • Żywiecki SZY, IZY

ŚWIĘTOKRZYSKIE (T)

  • Kielce TK
  • Buski TBU
  • Jędrzejowski TJE
  • Kazimierski TKA
  • Kielecki TKI
  • Konecki TKN
  • Opatowski TOP
  • Ostrowiecki TOS
  • Pińczowski TPI
  • Sandomierski TSA
  • Skarżyski TSK
  • Starachowicki TST
  • Staszowski TSZ
  • Włoszczowski TLW

WARMIŃSKO-MAZURSKIE (N)

  • Elbląg NE
  • Olsztyn NO
  • Bartoszycki NBA
  • Braniewski NBR
  • Działdowski NDZ
  • Elbląski NEB Ełcki NEL
  • Giżycki NGI Iławski NIL
  • Kętrzyński NKE
  • Lidzbarski NLI
  • Mrągowski NMR
  • Nidzicki NNI
  • Nowomiejski NNM
  • Olecki NOE
  • Gołdapski NGO
  • Olsztyński NOL
  • Ostródzki NOS
  • Piski NPI
  • Szczycieński NSZ
  • Węgorzewski NWE

WIELKOPOLSKIE (P, M)

  • Kalisz PK, PA, MK, MA
  • Konin PKO, PN, MKO, MN
  • Leszno PL, ML
  • Poznań PO, PY, MO, MY
  • Chodzieski PCH, MCH
  • Czarnkowsko-trzcianecki PCT, MCT
  • Gnieźnieński PGN, MGN
  • Gostyński PGS, MGS
  • Grodziski PGO, MGO
  • Jarociński PJA, MJA
  • Kaliski PKA, MKA
  • Kępiński PKE, MKE
  • Kolski PKL, MKL
  • Koniński PKN, MKN
  • Kościański PKS, MKS
  • Krotoszyński PKR, MKR
  • Leszczyński PLE, MLE
  • Międzychodzki PMI, MMI
  • Nowotomyski PNT, MNT
  • Obornicki POB, MOB
  • Ostrowski POS, MOS
  • Ostrzeszowski POT, MOT
  • Pilski PP, MP
  • Pleszewski PPL, MPL
  • Poznański POZ, PZ, MOZ, MZ
  • Rawicki PRA, MRA
  • Słupecki PSL, MSL
  • Szamotulski PSZ, MSZ
  • Średzki PSR, MSR
  • Śremski PSE, MSE
  • Turecki PTU, MTU
  • Wągrowiecki PWA, MWA
  • Wolsztyński PWL, MWL
  • Wrzesiński PW, MW
  • Złotowski PZL, MZL

ZACHODNIO-POMORSKIE (Z)

  • Koszalin ZK
  • Szczecin ZS, ZZ
  • Świnoujście ZSW
  • Białogardzki ZBI
  • Choszczeński ZCH
  • Drawski ZDR
  • Goleniowski ZGL
  • Gryficki ZGY
  • Gryfiński ZGR
  • Kamieński ZKA
  • Kołobrzeski ZKL
  • Koszaliński ZKO
  • Łobeski ZLO
  • Myśliborski ZMY
  • Policki ZPL
  • Pyrzycki ZPY
  • Sławieński ZSL
  • Stargardzki ZST
  • Szczecinecki ZSZ
  • Świdwiński ZSD
  • Wałecki ZWA

Co oznaczają numery na rejestracjach warszawskich aut?

Żadne miasto w Polsce poza stolicą nie posiada wyróżników na tablicach rejestracyjnych dla poszczególnych dzielnic czy osiedli. Powód jest prosty – w żadnym innym mieście nie ma ani tylu mieszkańców, ani zarejestrowanych samochodów. Aby ułatwić identyfikację aut w stolicy, wprowadzono tam oznaczenia tablic rejestracyjnych zgodne z dzielnicą, którą zamieszkują ich właściciele. Obecnie rejestracje zaczynające się od litery A nie są jeszcze wydawane.

  • Białołęka – WA, AA
  • Bemowo – WB, AB
  • Bielany – WD, AD
  • Mokotów – WE, AE
  • Praga Południe – WF, AF
  • Praga Północ – WH, AH
  • Śródmieście – WI, AI
  • Targówek – WJ, AJ
  • Ursus – WK, AK
  • Ursynów – WN, AN
  • Wawer – WT, AT
  • Ochota – WU, AU
  • Żoliborz – WX, AX
  • Wola – WY, AY
  • Rembertów – WWxxxxA, WWxxxxC, WWxxxxE, WWxxxxX, WWxxxxY, AWxxxxA, AWxxxxC, AWxxxxE, AWxxxxX, AWxxxxY
  • Wilanów – WWxxxxF, WWxxxxG, WWxxxxH, WWxxxxJ, WWxxxxW, AWxxxxF, AWxxxxG, AWxxxxH, AWxxxxJ, AWxxxxW
  • Włochy – WWxxxxK, WWxxxxL, WWxxxxM, WWxxxxN, WWxxxxV, AWxxxxK, AWxxxxL, AWxxxxM, AWxxxxN, AWxxxxV
  • Wesoła – Numer rejestracyjny samochodu: WXxxxYx, WXxxxYV, WXxxxYZ, AXxxxYx, AXxxxYV, AXxxxYZ
  • Sulejówek – Numer rejestracyjny samochodu: WYxxxYY, AYxxxYY
  • Urząd Miasta – Numer rejestracyjny samochodu: WYxxxxY, AYxxxxY
  • Pojazdy cudzoziemców zameldowanych w Warszawie – Numer rejestracyjny samochodu: WYxxxxY, AYxxxxY

Ile kosztuje rejestracja samochodu w 2024 roku?

Zakup samochodu to nie jedyny wydatek, jaki czeka jego właściciela. Aby móc legalnie poruszać się autem po polskich drogach, należy dokonać wszelkich niezbędnych opłat rejestracyjnych. O ile w przypadku wyboru standardowej tablicy rejestracyjnej nie jest to duży koszt, to kierowcy decydujący się na spersonalizowane tablice muszą liczyć się z większym wydatkiem.

Koszt rejestracji samochodu osobowego w 2024 roku

StandardoweZabytkoweTymczasoweIndywidualneProfesjonalne
Tablice80 zł lub 0 zł – gdy zachowane zostaną dotychczasowe tablice100 zł30 zł – przejazd w RP 80 zł – wywóz pojazdu za granicę1000 zł80 zł
Znaki legalizacyjne12,50 zł12,50 zł12,50 zł12,50 zł12,50 zł
Pozwolenie czasowe13,50 zł lub 0 zł13,50 zł18,50 zł13,50 zł-
Dowód rejestracyjny54 zł54 zł-54 zł10 zł
Suma opłat160 zł, 80 zł lub 66,50 zł**180 zł61 zł lub 111 zł1080 zł102,50 zł + 100 zł za wydanie decyzji
*Opracowanie własne rankomat.pl. **80 zł za rejestrację zapłaci kierowca, który zdecyduje się zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne i zwróci się o pozwolenie czasowe; 66,50 zł zapłaci kierowca, który dodatkowo zrezygnuje z pozwolenia czasowego.

Udogodnienia w zakresie rejestracji samochodu czekają na osoby kupujące auto z salonu. Od 4 czerwca 2021 r. dealerzy mogą zdalnie zarejestrować pojazd w imieniu swojego klienta, odciążając go tym samym z części urzędowych formalności. W tym celu wystarczy tylko udzielić sprzedawcy upoważnienia.

Jak wygląda rejestracja samochodu przez dealera?

Na podstawie upoważnienia pracownik salonu sprzedaży pojazdów za pośrednictwem ePUAP występuje do wydziału komunikacji i załatwia formalności – przesyła niezbędne dane i załączniki. Klientowi (właścicielowi pojazdu) pozostaje jedynie odebrać samochód i dokumenty. W pierwszej kolejności jest to dowód tymczasowy, a następnie stały.

Dealerzy rejestrują samochody w imieniu zarówno klientów indywidualnych, jak i klientów biznesowych. Mogą oni działać także z upoważnienia firm leasingowych.

Czy liczba samochodów w danym mieście wpływa na cenę OC?

Liczba samochodów poruszających się po drogach bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo użytkowników tych dróg. Im większe natężenie ruchu, tym wyższe jest ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. To z kolei może podwyższyć koszt obowiązkowego ubezpieczenia.

O czym trzeba pamiętać? Liczba samochodów i statystyki wypadkowe w danym regionie to tylko jeden z wielu czynników decydujących o cenie polisy. Podczas wyceny składki towarzystwa biorą pod uwagę zarówno dane właściciela, jak i ubezpieczanego pojazdu. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, w jakim stopniu liczba zarejestrowanych aut wpływa na wysokość składki proponowanej mieszkańcom poszczególnych regionów.

Rozbieżności w średnich cenach OC w poszczególnych województwach rodzą pewną pokusę. Mowa tu o wskazaniu jako miejsca zamieszkania miejscowości położonej na terenie jednego z tych województw, w których średnia cena OC jest najniższa. Trzeba pamiętać, że firma ubezpieczeniowa jest w stanie wykryć takie nadużycia i odpowiednio skorygować wysokość składki OC. Inaczej mówiąc, kierowca zgłaszający niezgodne ze stanem faktycznym miejsce zamieszkania otrzyma wezwanie do dopłaty, np. gdyby doszło do kolizji czy wypadku

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Jak znaleźć tanie OC w dużym mieście?

Każdy właściciel pojazdu, bez względu na miejsce zamieszkania, ma szansę na zakup taniego OC – nie tylko wówczas, gdy jest doświadczonym kierowcą i może pochwalić się bezszkodową historią ubezpieczenia. Atrakcyjne oferty trafiają także do wybranych grup (np. młodych kierowców) w ramach akcji promocyjnych i poszukiwania przez ubezpieczycieli nowych klientów.

Chcesz sprawdzić, jakie indywidualne oferty otrzymasz od towarzystw ubezpieczeniowych? Skorzystaj z naszego kalkulatora OC i AC.

Porównaj ceny OC i AC

Co warto wiedzieć

  • Tablice rejestracyjne są wydawane wyłącznie dla zarejestrowanych samochodów.
  • W Polsce najpopularniejsze są standardowe biało-czarne tablice rejestracyjne. Mniej popularne są tablice z żółtym (dla samochodów zabytkowych) czy zielonym tłem (wydawane m.in. dla aut elektrycznych).
  • Standardowe tablice rejestracyjne wydawane od połowy lipca 2020 r. mają dodatkowe zabezpieczenia w postaci laserowych grawerunków.
  • Na zarejestrowanie lub przerejestrowanie auta jest 30 dni.
  • Od 4 czerwca 2021 r. do rejestracji samochodu można upoważnić pracownika salonu sprzedaży.
  • Po wprowadzeniu zmian przepisów rejestracja samochodu kosztuje mniej – właściciele aut osobowych mogą zapłacić zaledwie 66,50 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy dealera można upoważnić również do odbioru dokumentów z wydziału komunikacji?

    Dealer może nie tylko złożyć wniosek o zarejestrowanie samochodu, ale posiadając stosowne upoważnienie, również odebrać dokumenty z urzędu. Istnieje też inna opcja – dokumenty (wraz z tablicami rejestracyjnymi) mogą zostać na koszt dealera wysłane na podany przez niego adres, np. siedziby czy salonu sprzedaży.

  2. Czy samochody hybrydowe mogą mieć zielone tablice rejestracyjne?

    Samochody hybrydowe mają jedynie częściowy napęd elektryczny. W rezultacie wydziały komunikacji nie powinny wydawać ich właścicielom zielonych tablic rejestracyjnych. Jednocześnie, pod koniec 2021 roku w Polsce z zielonymi tablicami rejestracyjnymi jeździło ok. 20 samochodów hybrydowych, które zostały nieprawidłowo zarejestrowane.

  3. Czy wszystkie pojazdy muszą mieć dwie tablice rejestracyjne?

    Przy rejestracji samochodu osobowego wydawane są dwie tablice rejestracyjne – jedną umieszcza się z przodu, a drugą z tyłu pojazdu, w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych. Nie jest to jednak standardem dla wszystkich pojazdów. Przykładowo ciągniki rolnicze, motocykle czy przyczepy mają tylko jedną tablicę, którą umieszcza się z tyłu.

  4. Jak postępować po zgubieniu lub kradzieży tablicy rejestracyjnej?

    O zgubienie tablicy rejestracyjnej wcale nie jest trudno – wystarczy wjechać w głębszą dziurę. Również kradzież tablic rejestracyjnych wcale nie jest zjawiskiem incydentalnym. Jeżeli odkryłeś brak tablic, możesz m.in. wystąpić o duplikat tablic.

  5. Jakie są kary za kradzież tablic rejestracyjnych?

    01 października 2023 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego. Zmienia ona kwalifikację prawną kradzieży tablic rejestracyjnych z wykroczenia na przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Identycznym sankcjom podlega osoba korzystająca z nieprzypisanej do pojazdu (np. skradzionej), podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej w celu uniemożliwienia lub utrudnienia identyfikacji samochodu.

  6. Jak odczytać tablice rejestracyjne z nagrania?

    Jeżeli dysponujesz nagraniem (np. z rejestratora samochodowego), ale jest ono niskiej jakości, to niestety odczytanie numeru tablicy rejestracyjnej – nawet przy użyciu specjalistycznego oprogramowania – będzie bardzo trudne, a w większości przypadków niemożliwe. Nie istnieje metoda, która pozwoliłaby odtworzyć informacje tam, gdzie ich brakuje.

  7. Jak sprawdzić do kogo należy samochód po numerze rejestracyjnym?

    Uprawnione do sprawdzenia, do kogo należy samochód, są jedynie służby – np. policja. Możesz jednak sprawdzić parametry techniczne auta czy jego historię (np. ile razy zmieniał się jego właściciel), korzystając z e-usługi HistoriaPojazdu.gov.pl. Dostęp do takich danych uzyskasz po podaniu numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji pojazdu.