Stolica Czech uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Praga zachwyca swoimi malowniczymi uliczkami, gotyckimi katedrami, barokowymi pałacami i zabytkowymi mostami. Sprawdzamy, które z jej zabytków warto zobaczyć będąc tam przez weekend. Podpowiadamy też, czy krótki wyjazd niesie ze sobą ryzyko, od którego warto się ubezpieczyć. 

Bez względu na porę roku Praga dostarcza niezapomnianych wrażeń. To miasto ma magiczny charakter i szczególnie Polacy, nie tylko ze względu na bliskość położenia, upodobali ją sobie na kierunek krótkich weekendowych wyjazdów. Przyciągają ich zarówno liczne zabytki, atrakcje Pragi i fantastyczne przykłady wielowiekowej architektury, ale także klimat miasta, który sprawia, że spacerując po centrum, czujemy się tutaj swobodnie i doskonale wypoczywamy.  

Praga – co musisz wiedzieć?  

Praga jest stolicą Czech i największym z miast Republiki Czeskiej (496 km²). Położona jest w zachodniej części kraju i według ostatnich danych zamieszkuje ją ponad 1,2 miliona osób. Podzielona jest na dziesięć obwodów, a one na mniejsze dzielnice. Swoje siedziby mają tutaj najważniejsze urzędy państwowe Czech oraz liczne firmy międzynarodowe. Miasto jest także centrum akademickim kraju i centrum kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. 

Jest doskonale skomunikowana (z rozbudowaną siecią metra) i posiada międzynarodowe lotnisko, co czyni ją łatwo dostępną dla turystów. Często nazywana jest najpiękniejszym miastem świata i ze względu na bogactwo atrakcji od lat znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych stolic europejskich.

Praga - atrakcje, które musisz zobaczyć

Zabytków, które oferuje turystom Praga, jest naprawdę wiele, a dominują wśród nich fascynujące obiekty architektoniczne z różnych epok i w różnych stylach, chociaż najczęściej jest kojarzona z gotykiem oraz secesją. Gwarantujemy, że Ty także odwiedzając Pragę po raz pierwszy, zakochasz się w niej i będziesz tam wracać! 

1. Most Karola w Pradze

Zwiedzanie Pragi musisz zacząć od Mostu Karola. Majestatyczny symbol Pragi, który tylko o poranku bywa pusty, przez pozostały czas wypełniają go tłumy turystów z całego świata. Jest najstarszym z kamiennych mostów Europy i mierzy ponad 500 metrów długości, łącząc Stare Miasto z dzielnicą Malá Strana. Spacerując nim, mijamy 30 gotyckich figur świętych umieszczonych po obu jego stronach. Polecamy sprawdzić, czy faktycznie, jak mówi legenda, dotknięcie podstawy najstarszej z nich – figury św. Jana Nepomucena – przynosi szczęście. 

Informacje praktyczne:

Most znajduje się w centrum Pragi, we wschodniej części Starego Miasta. Można go zwiedzać przez całą dobę, bezpłatnie. To idealne miejsce do spaceru, podziwiania architektury i fotografowania. Most w Pradze jest również popularnym miejscem dla artystów ulicznych i muzyków. Można tak zaplanować zwiedzanie, by przejść przez Stare Miasto do dzielnicy Mała Strona.

2. Malá Strana

Położona na lewym brzegu Wełtawy zabytkowa dzielnica Pragi do 1784 roku była samodzielnym miastem. Kameralna i mniej hałaśliwa niż starówka może oczarować brukowanymi uliczkami, piękną architekturą i ogrodami schowanymi między kamienicami.

Znajdziemy tutaj także wiele zabytków, takich jak np. kościół św. Mikołaja, Pałac Wallensteina czy muzeum Franza Kafki. W dzielnicy znajduje się także najwęższa ulica w Pradze, na której jednostronny ruch musi być kierowany, gdyż na uliczce jednocześnie nie mogą zmieścić się dwie osoby. 

Informacje praktyczne:

Malá Strana jest dobrze skomunikowana, z łatwością dotrze się tam transportem publicznym. W okolicy jest wiele przystanków tramwajowych i metra. Można dotrzeć do niej ze Starego Miasta przez Most Karola w Pradze.

3. Plac Wacława

Najważniejszy plac Pragi, który jest zarówno centrum kulturalnym, jak i handlowym miasta. Przy placu zlokalizowane są popularne atrakcje turystyczne takie jak Muzeum Narodowe, Katedra św. Wacława i Opera Narodowa, a na jego środku wznosi się barokowy pomnik św. Wacława na koniu. W majestatycznych, kolorowych kamienicach wzdłuż placu znajdziemy sklepy, pasaże handlowe i liczne restauracje. Od tego miejsca możesz rozpocząć zwiedzanie Starego Miasta Pragi.

Informacje praktyczne:

Plac Wacława na Starym Mieście jest dobrze skomunikowany transportem publicznym. W pobliżu znajdują się przystanki tramwajowe, stacje metra (Můstek, Muzeum) oraz przystanki autobusowe. Plac jest często miejscem różnych wydarzeń, demonstracji, koncertów i festiwali. Warto sprawdzić kalendarz wydarzeń, aby wiedzieć na co można trafić w trakcie wizyty w Pradze.

4. Zamek na Hradczanach

Widoczny z prawie każdego punktu miasta zamek (a właściwie dzielnica zamkowa) jest zaliczany do największych na świecie. Od 1918 roku swoją siedzibę ma tutaj prezydent Republiki Czeskiej. Inaczej nazywany jest Zamkiem Praskim i na jego terenie znajduje się wiele atrakcji turystycznych, które należy koniecznie zobaczyć. Jeżeli chcesz zwiedzić je wszystkie, m.in. katedrę św. Wita oraz słynną Złotą Uliczkę, to zaplanuj wycieczkę na kilka godzin! To w końcu największa atrakcja Starego Miasta.

Zamek na Hradczanach jest znany przede wszystkim z monumentalnej Katedry św. Wita, która jest częścią kompleksu zamkowego. To arcydzieło gotyckiej architektury i ważne miejsce kultu religijnego. Ze wzgórza Hradčany można podziwiać wspaniałe widoki na Pragę. Możesz zachwycać się panoramą stolicy Czech, z widokiem na największe atrakcje Pragi, jak Most Karola, Stare Miasto i rzekę Wełtawę.

Informacje praktyczne:

Wstęp na teren dzielnicy zamkowej jest bezpłatny. Zapłacimy jednak za zwiedzanie jej poszczególnych atrakcji. Bilety można kupić w różnych wersjach w zależności od wybranej trasy zwiedzania. Polecamy zakup biletu w cenie 350 koron czeskich, z który będziemy mogli zobaczyć wszystkie najciekawsze atrakcje turystyczne Starego Miasta nie tylko (Katedrę św. Wita, Stary Pałac Królewski, Bazylikę św. Jerzego, Złotą Uliczkę, Wieżę Daliborka oraz Pałac Rosenbergów). 

6. Katedra św. Wita

To gotyckie architektoniczne dzieło sztuki, zbudowane w XII wieku, które góruje nad Hradczanami, w którym można podziwiać wspaniałe atrakcje Pragi. Katedra ma monumentalne rozmiary i charakterystyczne strzeliste wieże. Jej wnętrze zachwyca zdobionymi sklepieniami i malowidłami ściennymi. Na szczególną uwagę zasługuje imponujący ołtarz główny oraz rozeta z witrażem stworzenia świata. W katedrze znajdują się klejnoty koronacyjne królów czeskich, w tym korona świętego Wacława oraz grobowce czeskich królów. 

Informacje praktyczne:

Do nowej części katedry można wejść bezpłatnie, a bilet upoważniający do zwiedzania całości kosztuje 250 koron czeskich.  

7. Złota Uliczka

To położone na Hradczanach w malownicze miejsce z zabytkowymi malutkimi, kolorowymi domami, gdzie kiedyś mieszkali i pracowali mieszkańcy zamkowego wzgórza. Znajdziemy tu popularne atrakcje Pragi, jak między innymi laboratorium alchemika, warsztat złotnika oraz dom, w którym przez kilka lat mieszkał i tworzył Franz Kafka – słynny czeski pisarz. Obecnie w oryginalnie zachowanych domach mieszczą się sklepy z pamiątkami i galerie. Musisz tu zajrzeć, kontynuując zwiedzanie Pragi.

Informacje praktyczne:

Aby zwiedzić Złotą Uliczkę, najlepiej zakupić wejściówkę na Hradczany. Jest ona ważna przez 2 dni i można z nią wejść także do Bazyliki św. Jerzego i Katedry św. Wita. Bilet normalny – 350 koron czeskich, ulgowy – 150 koron czeskich, rodzinny – 500 koron czeskich. 

8. Rynek Staromiejski i zegar astronomiczny na Ratuszu Staromiejskim

To atrakcje Pragi, których nie można pominąć podczas zwiedzania stolicy Czech. Zabytkowy zegar pokazuje zarówno godziny, jak i porę dnia oraz położenie ciał niebieskich i umieszczony jest na wieży Ratusza Staromiejskiego. Codziennie o pełnych godzinach spektakl zmiany czasu przyciąga turystów, chcących oglądnąć ten niesamowity pokaz. Warto również wejść na wieżę ratusza i zobaczyć wewnętrzny mechanizm praskiego zegara oraz dla zachwycających widoków roztaczających się na samo centrum miasta.  

Informacje praktyczne:

Zwiedzanie ratusza z przewodnikiem kosztuje 50 koron czeskich. 

9. Dzielnica Żydowska znana również jako Józefów

Przez wieki dzielnica ta postrzegana była jako odrębne miasto, położone między Starym Miastem a Wełtawą. Jej historia sięga XIII wieku i przez prawie 700 lat zamieszkiwała ją jedna z największych społeczności żydowskich na świecie. Dotąd stanowi przykład najlepiej zachowanej europejskiej dzielnicy żydowskiej, z sześcioma synagogami, które niewątpliwie warto zobaczyć. Można odwiedzić też stary cmentarz żydowski.

Informacje praktyczne:

Bilet do synagogi Staronova – najstarszej synagogi działającej w Europie – kosztuje 200 koron czeskich. 

10. Wyszehrad

To wzgórze położone na prawym brzegu Wełtawy, na którym w IX wieku zbudowano zamek i skąd można podziwiać wspaniałą panoramę i atrakcje Pragi. Ze względu na oddalenie od centrum miasta jest znacznie rzadziej odwiedzany przez turystów. Na wzgórze prowadzą wejścia przez bramę Tabor, Lepolda lub Špičką, a jego najważniejszym punktem jest zbudowana w XII wieku Katedra św. Piotra i Pawła. W pobliskim pięknym Parku Wyszehradzkim możemy podziwiać słynne, wykonane z piaskowca posągi, które są światowym unikatem. 

Informacje praktyczne:

Godziny zwiedzania Wzgórza to 9:30-18:00 (kwiecień-październik) lub 9:30-17:00 (listopad-marzec). Ceny biletów od 120 koron czeskich. 

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Pragi wybrać?  

Podczas podróży do Pragi wszystko może się zdarzy - choroba czy wypadek nie wybiera pory. Dlatego nawet planując krótką wycieczkę w mieście, ale w innym kraju, warto pomyśleć o zakupie ubezpieczenia turystycznego. W Czechach możemy skorzystać z EKUZ, ale karta nie gwarantuje pełnej ochrony. Do płatnych, nierefundowanych usług  należy wizyta u dentysty lub na oddziale ratunkowym w szpitalu są u naszego sąsiada odpłatne. To samo dotyczy wizyty w prywatnym gabinecie lub przychodni oraz kosztów ewentualnego transportu medycznego do kraju.

Takie niespodziewane wydatki bardzo znacznie mogą obciążyć nasz budżet i właśnie z tego powodu warto zawsze pamiętać o dodatkowym ubezpieczeniu turystycznym. Za niewielką kwotę, dosłownie kilku złotych na dzień, zapewniamy sobie spokój, ponieważ to ubezpieczyciel pokryje wtedy wszystkie tego typu koszty. 

Jeżeli planujemy tylko zwiedzanie, wystarczająca będzie polisa, którą zakupimy już za 12,00 zł. W tej cenie zawarte będzie ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, ochrona związana z COVID-19, a także ubezpieczenie bagażu (zgubienie lub uszkodzenie) oraz klauzula alkoholowa (zabezpieczająca wypłatę ubezpieczenia w sytuacji, do której dojdzie po spożyciu alkoholu).

 

Ostateczny koszt polisy będzie uzależniony od tego, na jakie elementy ubezpieczenia oraz kwoty się zdecydujemy, ponieważ każdorazowo dobieramy je do naszych indywidualnych potrzeb. Na stronie rankomat.pl bezproblemowo, samodzielnie sprawdzimy oferty różnych ubezpieczycieli i wybierzemy najkorzystniejszy dla nas wariant. Warto dopasować ochronę pod kątem charakteru podróży. Ubezpieczenie można rozszerzyć o sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalnych, następstwa chorób przewlekłych, pracę fizyczną czy zdarzenia pod wpływem alkokolu.

Magdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych

Dokładne wyliczenia przykładowego ubezpieczenia Twojej podróży na wyjazd do Czech dla jednej osoby na 3 dni przedstawiamy poniżej. 

Ubezpieczenie turystyczne do Pragi
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
89 866 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
12,00 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu
Signal Iduna
Koszty leczenia
179 733 zł
Ratownictwo
31 453 zł
Bagaż
1 000 zł
15,20 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złochrona COVID-19sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
19,08 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
26,67 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
Ubezpieczenie turystyczne do Pragi
ERGO Ubezpieczenia Podróży
12,00 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
89 866 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu
Signal Iduna
15,20 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
179 733 zł
Ratownictwo
31 453 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złochrona COVID-19sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
Nationale-Nederlanden
19,08 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 150 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
26,67 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu

Takie ubezpieczenie można znaleźć w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Po wyborze polisy otrzymujemy na maila link do jej opłacenia, a potem dokumenty trafiają do nas także w formie elektronicznej. Wszystko to możemy załatwić w kilka minut, nawet tuż przed wyjazdem! 

Co warto wiedzieć?

  1. Praga jest zaliczana do najpiękniejszych miejsc na świecie.
  2. W stolicy Czech można podziwiać piękne zabytki, stare mosty i urokliwe uliczki.
  3. Nie brak w Pradze też klimatycznych pubów oraz nowoczesnych klubów.
  4. W Czechach EKUZ nie wystarczy, warto mieć ze sobą ubezpieczenie turystyczne.
  5. Taką polisę można mieć za niespełna 4 zł dziennie. 

Najczęściej zadawane pytania

  1. Jak dojechać z Polski do Pragi?

    Najprostszym sposobem jest podróż samolotem. Międzynarodowy port lotniczy imienia Václava Havla w Pradze obsługuje połączenia z wielu miast w Polsce. Lot z Warszawy trwa około 1,5 godziny. Można też skorzystać z bezpośrednich połączeń kolejowych do Pragi, zarówno z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, jak i innych większych miast. Czas podróży zależy od miejsca wyjazdu, ale zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu godzin. Można również dojechać do Pragi własnym samochodem lub autobusem (wiele firm oferuje regularne połączenia z Polski do Pragi).

  2. Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Czech?

    Wystarczy dowód osobisty lub paszport. Warto mieć także Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz ubezpieczenie turystyczne. 

  3. Czy ubezpieczenie turystyczne do Pragi jest obowiązkowe?

    Nie. Ze względu na ograniczenia, jakie ma EKUZ lepiej mieć polisę. Pokryje ona nierefundowane koszty leczenia, zapewni wsparcie w razie problemów ze zdrowiem, wypadków czy kradzieży oraz innych kłopotów za granicą.