Berlin jest znany ze swojego różnorodnego dziedzictwa i atmosfery, każdego roku przyciąga miliony turystów z całego świata. To miasto oferuje coś dla każdego - od monumentalnych zabytków przez nowoczesną sztukę, po tętniąc nocne życie i zielone oazy spokoju. Odkryj jedną z najbardziej interesujących stolic Unii Europejskiej, która nigdy nie zasypia i w której nie sposób się nudzić.
Przygotuj się z nami do krótkiej, ale intensywnej podróż, która przybliży Ci oblicze fascynującej metropolii, tuż za polską granicą. Zapewniamy, że będzie to niepowtarzalne przeżycie! Zobacz, jakie atrakcje Berlina warto zobaczyć i dlaczego przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne.
Berlin – co musisz wiedzieć?
Stolica Niemiec – Berlin, jest położona około 80 kilometrów od granicy Polski, we wschodniej części kraju nad rzeką Szprewą i Hawelą, a jego okolica jest pełna lasów i jezior. Jest największym miastem oraz krajem związkowym Niemiec. Jego powierzchnia to prawie 900 km², a liczba mieszkańców wynosi około 4 miliony.
Daje mu Berlinowi miejsce w czołówce najludniejszych miast Unii Europejskiej. Podzielony jest na 12 okręgów administracyjnych, składających się z 97 dzielnic. Symbolem stolicy Niemiec, który widnieje na fladze i herbie miasta, jest czarny niedźwiedź. Po II wojnie światowej aż do 1989 roku miasto zostało podzielone murem o długości 150 kilometrów, który aż do 1989 roku dzielił go na Berlin Wschodni (NRD) i Berlin Zachodni (RFN).
Obecnie Berlin jest metropolią, gdzie siedziby mają wszystkie najważniejsze urzędy państwowe, a także centrum kulturalnym i przemysłowym kraju. Znajduje się tutaj prawie 200 muzeów, trzy opery, liczne teatry i kilka uniwersytetów. Miasto urzeka także licznymi zielonymi parkami w centrum i znanym na całym świecie zoo. To miejsce, gdzie zawsze się coś dzieje i o każdej porze roku możemy tutaj spędzić niebanalnie czas wolny.
Atrakcje Berlina - top 10, które musisz zobaczyć
Położony blisko granicy Polski Berlin jest idealnym wyborem na krótki i spontaniczny wyjazd weekendowy. Być może 3 dni, to zbyt krótko, żeby zobaczyć wszystko, ale wystarczająco, aby przekonać się, że warto będzie tam wrócić po więcej wrażeń. Zatem - co warto zobaczyć w Berlinie?
1. Dzielnica Mitte
Zwiedzając atrakcje Berlina, warto zacząć od Mitte. To dzielnica, przez którą przechodziła granica między Berlinem Wschodnim i Zachodnim, obecnie przypomina o tym symboliczna budka strażników, w miejscu najbardziej znanego przejścia granicznego – Checkpoint Charlie. Tam też znajduje się Muzeum Muru Berlińskiego. Mitte obejmuje większość historycznej dzielnicy Berlina, gdzie zlokalizowane są najważniejsze i najsłynniejsze zabytki stolicy Niemiec.
Ma charakter typowo turystyczny, ale jeżeli oddalimy się trochę od jej centrum, możemy poznać także jej drugie oblicze – stare, porośnięte bluszczami kamienice, niewielkie ukryte dziedzińce oraz klimatyczne zakątki.
Mitte znajduje się w samym centrum Berlina i jest łatwo dostępne komunikacyjnie. Główne stacje kolejowe, takie jak Hauptbahnhof (Dworzec Główny) i Ostbahnhof, znajdują się w pobliżu, co ułatwia podróżowanie pociągiem. Dzielnica jest również dobrze skomunikowana siecią metra, tramwajów i autobusów, co ułatwia przemieszczanie się po mieście.
2. Aleksanderplatz
Jest największym placem w Niemczech oraz najważniejszym z węzłów komunikacyjnych Berlina, gdzie krzyżują się trasy kolei, metra, tramwajów i autobusów. Przez berlińczyków pieszczotliwie nazywany jest „Alex” i obecnie jest centrum wschodniej części miasta, tętniącym życiem przez całą dobę.
Znajdują się tutaj licznie kawiarnie, restauracje, domy handlowe, gdzie mieszkańcy Berlina spotykają się i spędzają czas wolny. W jego centrum znajduje się zabytkowy Zegar Urania pokazujący 24 strefy czasowe, a obok niego zobaczymy Fontannę Przyjaźni.
Aleksanderplatz jest łatwo dostępny, znajdując się w centrum Berlina. Plac jest dobrze skomunikowany z innymi częściami miasta dzięki stacji metra Alexanderplatz, która obsługuje kilka linii (U2, U5, U8) oraz stacji kolejowej Alexanderplatz. Jest to również ważny węzeł komunikacyjny dla tramwajów i autobusów, co ułatwia dotarcie do innych części miasta. Można na niego zajrzeć, zwiedzając inne atrakcje Berlina.
3. Berlińska wieża telewizyjna (Berliner Fernsehturm)
Obok Aleksanderplatz zobaczymy liczącą 368 metrów słynną wieżę telewizyjną Berliner Fernsehturm – najwyższy budynek w Niemczech, który widoczny jest z każdego punktu Berlina. Zbudowana w 1969 roku, w zamyśle jej budowniczych, miała być symbolem postępu i nowoczesności Berlina Wschodniego. Obecnie berlińska wieża telewizyjna przyciąga tłumy turystów, którzy z tarasu widokowego na wysokości 200 metrów chcą zobaczyć panoramę i atrakcje Berlina oraz restaurację, która mieści się w ruchomej, obracającej się o 360 stopni, konstrukcji.
Wieża telewizyjna jest dostępna przez cały rok. Wjazd jest możliwy w godzinach 10:00-22:00 i kosztuje 22,50 €.
4. Mur Berliński – East Side Gallery
Planując zwiedzanie Berlina, obowiązkowo należy zobaczyć ten symbol historyczny podziału Niemiec. To od jego zburzenia, 9 listopada 1989 roku, zmieniło się oblicze współczesnej Europy. W East Side Gallery na ponad kilometrowym fragmencie oryginalnego Muru Berlińskiego, znajdują się liczne rysunki i hasła, o przesłaniu zarówno artystycznym jak i politycznym, wykonane przez artystów z całego świata.
Mur Berliński i East Side Gallery jest dostępna dla zwiedzających przez całą dobę i jest otwarta za darmo.
5. Katedra Berlińska
Ten najważniejszy kościół w mieście uważany jest za jeden z najbardziej okazałych i najładniejszych budynku w Berlinie. Warto do niego zajrzeć, zwiedzając atrakcje Berlina. Świątynia wyróżnia się charakterystyczną, ogromną 85-metrową kopułą i wyraźnie zauważalnymi akcentami w stylu włoskiego renesansu, dlatego – chyba słusznie – porównywana jest często z rzymską Bazyliką św. Piotra.
Katedra Berlińska w środku jest bogato zdobiona i pełna sztukaterii oraz złoceń, a przepychu dopełnia wykonany z białego marmury ołtarz. W jej podziemiach znajduje się prawie 100 krypt członków rodu Hohenzollernów.
Katedra Berlińska jest otwarta dla zwiedzających w godzinach od 10:00 do 17:00 (oczywiście, gdy nie odbywają się w niej nabożeństwa), a bilet kosztuje około 5-7 €.
6. Brama Brandenburska
Najbardziej rozpoznawalny zabytek Berlina, który najczęściej umieszczany jest na pocztówkach i znajdujący się w centrum miasta. Umiejscowiona jest na Placu Paryskim, w pobliżu budynku parlamentu Niemiec Reichstagu. Nieopodal znajduje się też Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (Ofiar Holocaustu). Brama Brandenburska została zbudowana w XVIII wieku przez pruskiego księcia Fryderyka Wilhelma II jako Brama Pokoju.
Ma wysokość 26 metrów i jest wsparta na 6 kolumnach, a jej szczyt zdobi zaprzężona w cztery konie kwadryga, którą powodzi uskrzydlona bogini zwycięstwa. Brama Brandenburska to punkt obowiązkowy, jeśli planuje się zwiedzanie Berlina.
Brama Brandenburska znajduje się w centrum Berlina, na placu Pariser Platz, w dzielnicy Mitte. Plac ten jest łatwo dostępny komunikacyjnie i jest również otoczony przez inne atrakcje Berlina, np. takie jak Reichstag i Hotel Adlon.
Brama Brandenburska jest dostępna dla zwiedzających przez całą dobę i jest otwarta za darmo. Można swobodnie spacerować wokół bramy i podziwiać ją z zewnątrz.
7. Reichstag
Charakterystyczny neorenesansowy budynek w centrum miasta jest siedzibą niemieckiego Bundestagu. Był wielokrotnie przebudowywany i nie oszczędziły go zniszczenia wojenne, ale po odrestaurowaniu w połowie XX wieku odzyskał swoją świetność. Od 1999 roku stał się głównym gmachem parlamentu i jednocześnie jednym z ważniejszych zabytków Berlina. Jego popularną atrakcją turystyczną jest 23-metrowa szklana kopuła, będąca także tarasem widokowym, z którego można podziwiać panoramę miasta i atrakcje Berlina.
Kopułę i taras na dachu gmachu Reichstagu można zwiedzać bezpłatnie, ale wcześniej obowiązkowa jest rezerwacja online (wejścia od godz. 8.00 do 24.00, ostatnie o godz. 21.45).
8. Plac Poczdamski
To centrum handlowe i kulturalne miasta, którego nie można pominąć w czasie spaceru po Berlinie. To tutaj znajduje się najdłuższy pozostawiony fragment muru berlińskiego. Plac Poczdamski jest popularnym i najbardziej ruchliwym placem stolicy, który po odbudowie po wojnie zachwyca nowoczesną architekturą (np. kompleks budynków Sony Center) i przy którym znajdziemy liczne atrakcje Berlina - szklane wieżowce z siedzibami światowych koncernów, kawiarnie, restauracje i centra handlowe.
Plac Poczdamski jest łatwo dostępny. W pobliżu znajdują się stacje metra Potsdamer Platz (linie U2 i U3) oraz Potsdamer Platz S-Bahn (linie S1, S2, S25). Istnieje również wiele przystanków autobusowych i tramwajowych w okolicy.
9. Tiergarten
Największy park miejski w stolicy Niemiec zajmuje obszar ponad 200 hektarów. Z tego powodu traktuje się go jako zielone płuca Berlina. Na turystów czekaj tutaj zarówno atrakcje historyczne, jak i architektoniczne, takie jak: pomnik Żołnierzy Radzieckich, Dom Kultur Świata, Kancelaria Prezydenta Niemiec czy XVIII-wieczny pałac Bellevue.
Obowiązkowo należy zobaczyć znajdującą się w jego centrum Kolumnę Zwycięstwa (Siegessäule). Po pokonaniu prowadzących na jej szczyt 285 schodków (na wysokości 50 metrów) czeka nas w nagrodę wspaniały widok na panoramę miasta i atrakcje Berlina. Na terenie parku znajduje się również słynny ogród zoologiczny.
Tiergarten jest dobrze skomunikowany komunikacyjnie. W pobliżu parku znajdują się stacje metra i przystanki autobusowe. Najbliższe stacje to Brandenburger Tor (linie U55 i S1, S2, S25) oraz Zoologischer Garten.
10. Wyspa Muzeów (Museumsinsel)
Będąc w mieście, nazywanym stolicą muzeów, nie można pominąć także tej jego atrakcji. Wyspa Muzeów znajduje się na rzece Sprewie i jest jednym z najważniejszych muzealnych kompleksów na świecie, który został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Muzeum funkcjonowało w tym miejscu już w 1830 roku, a obecny kształt kompleks uzyskał po odbudowie po wojnie. Do jego najciekawszych części należą między innymi Muzeum Pergamońskie, Muzeum im. Bodego, Stare i Nowe Muzeum oraz Stara Galeria Narodowa.
Kompleks muzealny jest otwarty od 10:00 do 18:00 (w czwartek do 20:00). Bilety w cenie od 18 € (osoby do 18 roku życia mają zawsze bezpłatny wstęp do wszystkich państwowych muzeów).
Jakie ubezpieczenie wybrać na city break do Berlina?
Podobnie jak na terenie całej Unii Europejskiej, także w Niemczech, polscy obywatele w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego mają zagwarantowaną bezpłatną ochronę w ramach podstawowej, publicznej opieki zdrowotnej. Jednak w wielu przypadkach może okazać się, że sam EKUZ nie będzie wystarczającą ochroną, ponieważ nie refunduje (lub pokrywa tylko w części) korzystanie z niektórych usług medycznych:
- wizyta u lekarza – obowiązkowa dopłata kwoty około 10 €,
- wykup leków na receptę jest refundowany tylko częściowo,
- wizyta u stomatologa w razie nagłego bólu zęba, to koszt od kilkudziesięciu euro,
- pobytu w szpitalu – obowiązkowa dopłata 10 €/dzień (dodatkowo zapłacimy także za np. pokój jednoosobowy),
- transport medyczny do Polski – pacjent pokrywa go w 100% (a może on wynieść nawet kilkanaście tysięcy euro).
Standard opieki zdrowotnej w Niemczech jest bardzo wysoki, ale też należy ona do jednych z najdroższych w Europie. Dlatego bez ważnej EKUZ i ubezpieczenia turystycznego, w razie nagłej choroby czy wypadku, musimy się liczyć z dużymi wydatkami. Zwiedzając atrakcje Berlina, lepiej mieć ze sobą ubezpieczenie turystyczne.
Przykładowo wizyta u lekarza pierwszego kontaktu wynosi około 50 €, a koszt pobytu w szpitalu (bez badań czy zabiegów) to wydatek od 500 €. Posiadając dodatkowe ubezpieczenie podróżne, w zależności o wybranego wariantu, to ubezpieczyciel pokryje część lub całe koszty związane z taką sytuacją.
Wybierając polisę, należy zwrócić uwagę na wysokość sum gwarantowanych. Zalecana kwota ubezpieczenia kosztów leczenia dla podróżujących do Niemiec nie powinna być niższa niż 30 000 euro. Dobrze dopasowana polisa zawiera również NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków), ochronę bagażu (kradzież, zniszczenie), OC w życiu prywatnym. W razie potrzeby można dokupić także rozszerzenie o choroby przewlekłe, ubezpieczenie dla aktywnych oraz klauzulę alkoholową.
Magdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych
Wybierając polisę, należy zwrócić uwagę na wysokość sum gwarantowanych. Zalecana kwota ubezpieczenia kosztów leczenia dla podróżujących do Niemiec nie powinna być niższa niż 30 000 euro. Dobrze dopasowana polisa zawiera również NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków), ochronę bagażu (kradzież, zniszczenie), OC w życiu prywatnym. W razie potrzeby można dokupić także rozszerzenie o choroby przewlekłe, ubezpieczenie dla aktywnych oraz klauzulę alkoholową.
Poniżej prezentujemy kilka przykładowych propozycji ubezpieczenia turystycznego na 2-dniowy pobyt w Berlinie dla dwóch osób:
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 80 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | 16,36 zł 2 os. / 2 dni | |
Dodatkowo: ochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu | ||||
Koszty leczenia 135 979 zł | Ratownictwo 22 663 zł | Bagaż 1 360 zł | 18,00 zł 2 os. / 2 dni | |
Dodatkowo: NNW: 13 598 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu | ||||
Koszty leczenia 500 000 zł | Ratownictwo 500 000 zł | Bagaż 1 000 zł | 36,00 zł 2 os. / 2 dni | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu | ||||
Koszty leczenia 500 000 zł | Ratownictwo 50 000 zł | Bagaż 4 000 zł | 51,40 zł 2 os. / 2 dni | |
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł |
16,36 zł 2 os. / 2 dni | |||
Koszty leczenia 80 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: ochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu | |||
18,00 zł 2 os. / 2 dni | |||
Koszty leczenia 135 979 zł | Ratownictwo 22 663 zł | Bagaż 1 360 zł | |
Dodatkowo: NNW: 13 598 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu | |||
36,00 zł 2 os. / 2 dni | |||
Koszty leczenia 500 000 zł | Ratownictwo 500 000 zł | Bagaż 1 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu | |||
51,40 zł 2 os. / 2 dni | |||
Koszty leczenia 500 000 zł | Ratownictwo 50 000 zł | Bagaż 4 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł | |||
Taką ochronę znajdziesz w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Warto poświęcić kilka minut, aby porównać oferty firm ubezpieczeniowych, wykupić wybraną polisę i podróżować bezpiecznie! Zajmie Ci to kilka minut, a weekend w Berlinie będzie znacznie bezpieczniejszy!
Co warto wiedzieć?
- Berlin to doskonały pomysł na city break o każdej porze roku.
- To miasto nazywane stolicą muzeów, ale można znaleźć tu również piękne place, zielone parki, luksusowe sklepy i popularne kluby muzyczne.
- W Niemczech jest honorowana karta EKUZ, ale nie gwarantuje ona pełnej ochrony.
- Cześć usług jest opłacana przez pacjenta.
- Warto więc mieć polisę turystyczną, dostępną od około 4 zł za dzień ochrony.
Najczęściej zadawane pytania
Jak dojechać z Polski do Berlina?
Do stolicy Niemiec możesz dostać się samochodem. PKP oferuje połączenia międzynarodowe z Warszawy, Poznania, Wrocławia i Gdańska. Podróż pociągiem z Polski do Berlina trwa zazwyczaj od 4 do 6 godzin, w zależności od tras i typu pociągu. Istnieje też wiele firm przewozowych oferujących połączenia autobusowe między polskimi miastami a Berlinem. Przykładowymi operatorami są Polski Bus, FlixBus, Eurolines i Sindbad. Jeśli preferujesz podróż samolotem, jest wiele bezpośrednich połączeń lotniczych z różnych miast w Polsce do Berlina. Loty trwają zazwyczaj od 1 do 2 godzin.
Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Niemiec?
Niemczy są członkiem Unii Europejskiej. By wjechać do tego kraju, wystarczy tylko dowód osobisty lub paszport. Z pewnością warto mieć EKUZ oraz polisę turystyczną.
Czy ubezpieczenie turystyczne do Berlina jest obowiązkowe?
Nie ma takiego obowiązku. EKUZ w Niemczech nie jest jednak wystarczający. Wiele usług jest współdzielonych przez pacjentów. Warto więc mieć polisę, które pokryje te nierefundowane koszty. Poza tym w ramach ubezpieczenia turystycznego można liczyć na odszkodowanie po wypadku, ochronę bagażu czy wsparcie informacyjne.
Jakie jeszcze zabytki warto zobaczyć w Berlini?
Planując zwiedzanie Berlina oprócz standardowych zabytków warto odwidzieć także Stare Muzeum. Warta zobaczenia jest również Katedra Francuska w Berlinie, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Muzeum Pergamońskie czy okolice Bramy Brandenburskiej.