Planujesz urlop w stolicy Hiszpanii i zastanawiasz się co koniecznie zwiedzić? Architektoniczne perełki, Pałac Królewski w Madrycie , muzea i zaskakujące zabytki, jak dworzec autobusowy czy egipska świątynia, to wszystko znajdziesz w Madrycie. To jedna z tych stolic europejskich, która zaskakuje na każdym kroku i przyciąga różnorodnością. Nie sposób tu się nudzić i nie pozostawia ona nikogo obojętnym, a weekend to idealna możliwość, żeby poznać i zachwycić się południowym temperamentem stolicy Hiszpanii.

Co warto zobaczyć w Madrycie i powinieneś wiedzieć o tym niezwykłym mieście? Poradnik dla wyjeżdżających na weekendowy city break, gdzie znajdziesz praktyczne informacje, ciekawostki i wskazówki, jak zadbać o bezpieczeństwo w podróży. Spędź w Madrycie wyjątkowy urlop, zwiedzaj bez obaw o kłopoty. Zobacz miejsca, które można zobaczyć w jednym z najpiękniejszych miast świata.

Madryt - atrakcje warte uwagi

Co musisz wiedzieć będąc w Madrycie?

Jedna z najbardziej zielonych stolic świata, gdzie znajduje się aż 6 tysięcy hektarów terenów zielonych i parków. Jest stolicą i największym miastem Hiszpanii, położonym w centralnej części Półwyspu Iberyjskiego. Usytuowana jest na Wyżynie Kastylijskiej na wysokości ok. 667 m n.p.m i zajmuje powierzchnię 8028 km².

Prawie 7 milionów jej mieszkańców daje jej drugie miejscu wśród metropolii europejskich. Jest centrum finansowym Hiszpanii i czwartym najbogatszym miastem Europy, a na liście miast świata o najlepszej jakości życia, Madryt plasuje się w pierwszej dwudziestce.

Skąpane w słońcu miasto oferuje turystom różnorodne atrakcje. Znajdziemy tutaj zarówno wspaniałe zabytki, zaskakujące budynki, słynne stadiony piłkarskie, jak i najwyższej klasy muzea. A w jego centrum poczujemy klimat nowoczesnej metropolii, przeplatanej licznymi parkami i zielonymi placami. To miasto jest stworzone do spacerów, w których czasie można zobaczyć większość z jego atrakcji.

Madryt - atrakcje, które musisz zobaczyć

Nie bez znaczenia jest fakt, że w Madrycie jest tylko około 60 deszczowych dni w roku, zatem gwarancja słońca jest niemal pewna. Jego mieszkańcy, jak przystało na południowców, są otwarci i serdeczni, a na każdym kroku można znaleźć liczne restauracje z pyszną śródziemnomorską kuchnią, bary tapas oraz kawiarnie.

Madryt - atrakcje, które musisz poznać

1. Plac Puerta del Sol – czyli „Brama Słońca”.

Puerta Del Sol, czyli serce Madrytu i zarazem centralny punkt Hiszpanii, gdzie znajduje się (wmurowany w chodnik) znacznik wskazujący tzw. kilometr zerowy, od którego odmierzane są wszystkie odległości w całym państwie. Znajdziemy tu także słynny Pomnik Niedźwiedzia opierającego się o drzewo poziomkowe, czyli symbol znajdujący się w herbie Madrytu oraz unikatowy zabytkowy neon reklamy sherry Tío Pepe pochodzący z 1936 roku.

Od XV wieku Puerta del Sol był jedną z bram wjazdowych w Madrycie, a teraz jest popularnym miejscem spotkań mieszkańców, gdzie odbywają się liczne występy, manifestacje oraz coroczna miejska zabawa sylwestrowa.

Puerta Del Sol

2. Palacio Real

Ten jeden z największych pałaców królewskich w Europie i obowiązkowy punkt zwiedzania znajduje się w Madrycie. Jego powierzchnia jest naprawdę imponująca, ale niestety z niemal 3000 pomieszczeń tylko niewielka część udostępniona jest dla zwiedzających.

Pałac urzeka barkowym, iście królewskim przepychem oraz kolekcją obrazów (m.in. Goi, El Greco), gobelinów, fresków oraz porcelany i sreber, którą możemy zobaczyć w bogato zdobionych apartamentach. Jest też oficjalną rezydencją rodziny królewskiej.

Wstęp do całego kompleksu zamkowego Palacio Real w Madrycie to koszt około 13,00 €.

3. Pałac Kryształowy w Madrycie

Zbudowany w 1887 roku, wykonany jest w całości ze szkła i stali a wzorowany był na londyńskim Crystal Palace. Powstał jako oranżeria, w której prezentowano egzotyczną roślinność z Filipin, podczas wystawy, która przedstawiała kolonie posiadane przez ówczesną Hiszpanię.

Niestety budynek, który miał być wyrazem wielkości państwa, z biegiem lat popadał w coraz większą ruinę i dopiero na początku lat 90. XX wieku odzyskał swoją dawną świetność i teraz wraz z położonym przy nim stawem stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych, która znajduje się w Madrycie.

Pałac Kryształowy znajduje się w Parku Retiro.

4. Muzeum Prado w Madrycie

Będąc w Madrycie, nie sposób pominąć trzech światowej klasy muzeów, czyli tzw. złotego trójkąta sztuki, na który składają się muzea: Prado, Thyssen-Bornemisza oraz Reina Sophia.

Muzeum Prado to jedno z najbardziej znanych muzeów malarstwa na świecie, w którego zbiorach jest ponad 8 tysięcy obrazów, rysunków i grafik. Cieszy się ono niezwykłą popularnością i gwarantuje wspaniałe wrażenia nawet tym turystom, którzy niespecjalnie zainteresowani są sztuką.

Wstęp kosztuje 15,00 €. Warto wiedzieć, że muzeum ma także godziny bezpłatnego zwiedzania (pon.-sob. 18:00-20:00, niedziela 17:00-19:00), ale bilet trzeba rezerwować wcześniej przez stronę internetową.

5. Madryt atrakcje - Muzeum Thyssen-Bornemisza

Imponujący zbiór niemal tysiąca dzieł sztuki, które kiedyś należały do prywatnej kolekcji niemiecko-holenderskiego rodu Thyssen-Bornemisza, jest jedną z najważniejszych prywatnych kolekcji malarstwa na świecie.

Obejmuje prace od XIII wieku aż do awangardy. Prezentowane są one w porządku chronologicznym na trzech piętrach muzeum i znajdziemy tu prace mistrzów: Tycjana, Caravaggio, Rembrandta, van Gogha oraz Picasso i Dalí.

Ceny biletów są uzależnione od wystawy, na którą się zdecydujemy i kosztują od około 30,00 €.

6. Museo Reina Sofia w Madrycie

Centrum Sztuki Współczesnej im. Królowej Zofii jest najnowszym z trzech polecanych muzeów i powstało dopiero w 1992 roku. Prezentuje ponad 16-tysięczną kolekcję sztuki współczesnej, a zwiedzających przyciąga głównie chęć zobaczenia słynnego obrazu „Guernica” Pabla Picassa, jednego z najbardziej poruszających dzieł w historii malarstwa.

Bilety kosztują tylko 10,00 €, a dzieci i młodzież do 18 lat mają wstęp bezpłatny.

7. Park Retiro w Madrycie

Po intensywnym zwiedzaniu muzeów oraz miasta obowiązkowym przystankiem będzie park, który znajduje się tuż obok, a jego nazwa po hiszpańsku oznacza „zacisze”. Może nie jest to wyjątkowe miejsce, ale warto je zobaczyć. Jest pamiątką po dawnych ogrodach królewskich, ale po udostępnieniu go mieszkańcom, ogromna licząca ponad 100 hektarów powierzchnia stała się idealnym miejscem, gdzie mogą oni odpocząć od zgiełku miasta i upałów.

Spacerując licznymi alejkami wśród bogatej roślinności, warto odnaleźć najstarsze drzewo w Madrycie tzw. Drzewo Montezumy, które posadzone zostało w 1633 roku.

8. Świątynia Debod

Zaskakującą atrakcją, która przyciąga rzesze turystów odwiedzających Madryt, jest jego najstarsza budowla, czyli oryginalna egipska świątynia z II wieku p.n.e. Jest ona darem Egiptu dla Hiszpanii i została przeniesiona do Madrytu w 1968 roku. W ten sposób Egipt chciał podziękować rządowi hiszpańskiemu za pomoc w uratowaniu przed powodzią świątyń w Nubii.

Oprócz jej ciekawej historii warto ją odwiedzić również dla widoków, jakie rozciągają się na Pałac Królewski i park Casa de Campo oraz niesamowitych zachodów słońca, które można podziwiać w tym magicznym miejscu.

9. Dworzec Atocha

Największy i najstarszy dworzec w Madrycie, który jednocześnie jest największą stacją kolejową w Hiszpanii i centralnym węzłem komunikacyjnym całego kraju. Powstał na początku XIX wieku i zaliczany jest do najbardziej niezwykłych architektonicznych budynków kolejowych na świecie. W jego poczekalni na podróżnych czeka prawdziwa tropikalna dżungla!

W specjalnie stworzonym mikroklimacie, wśród kilkuset gatunków egzotycznej roślinności i sadzawki z żółwiami, oczekiwanie na pociąg staje się prawdziwą przyjemnością. W pozostałych częściach dworca znajdziemy galerię handlową z licznymi sklepami, kawiarnie oraz restauracje i bary z pysznym hiszpańskim jedzeniem.

10. Gran Via

Tętniąca życiem, najbardziej reprezentatywna arteria miasta i popularne miejsce spotkań mieszkańców, które zawsze jest pełne turystów i zgiełku. Wzdłuż ulicy odnajdziemy liczne ciekawe budynki, a wśród nich architektoniczną wizytówkę Madrytu, czyli reprezentacyjny budynek Metropolis z jego charakterystyczną, zdobioną kopułą.

Budynek sprawia imponujące wrażenie szczególnie nocą, kiedy jest podświetlony przez prawie 200 punków świetlnych. W czasie spaceru możemy odpocząć w jednej z licznych restauracji lub skusić się na zakupy w którymś z markowych butików. U zwieńczenia Gran Via znajduje się Plac Hiszpański z pomnikiem Miguela Cervantesa, autora słynnej powieści o przygodach Don Kichota i Sancha Panzy.

11. Plaza Mayor Madryt

Plaza Mayor Madryt to najbardziej znany plac miasta o ponad 400-letniej historii z pomnikiem jego twórcy Filipa III w centralnej części. W przeszłości stanowił miejsce najważniejszych historycznych wydarzeń i ceremonii koronacyjnych, a obecnie jest przestrzenią, gdzie odbywają dla koncerty, wystaw i słynne targi kolekcjonerskie. Plaza Mayor Madryt przez mieszkańców nazywany jest „teatrem pod niebem Madrytu”. W pobliżu znajduje się targ Mercado de San Miguel.

Na Plaza Mayor Madryt, w otaczających kolorowych budynkach z setkami balkonów znajdują się sklepy z pamiątkami oraz klimatyczne kawiarnie.

12. Calle de Alcalá

Najdłuższa ulica, jaką można zobaczyć w Madrycie, o długości 11 kilometrów, przy której na szczególną uwagę zasługuje dawny gmach celny z 1769 roku oraz niezwykle bogato zdobiona elewacja Banku Hiszpanii. Ulica pod koniec XIX wieku nazywana była „ulicą bankierów” i była centrum finansowym stolicy. Po modernizacji w 2021 roku stała się nowoczesnym bulwarem spacerowym z chodnikami obsadzonymi drzewami i ścieżkami rowerowymi.

13. Chocolateria San Gines

A gdzie spróbować tradycyjnego hiszpańskiego, słodkiego przysmaku – churros? Oczywiście w najstarszej w Madrycie czekoladziarni, która znajduje się w pobliżu Plaza Mayor i Calle Arenal. Działa ona od 1894 roku i serwuje słynne słodkości w towarzystwie gorącej czekolady.

Jest otwarta przez całą dobę przez 365 dni w roku. Warto usiąść w środku lokalu, by w stylowym wnętrzu obejrzeć liczne czarno-białe zdjęcia, na których uwiecznione zostały znane osoby, które były klientami Chocolateria San Gines w Madrycie.

14. Stadion Santiago Bernabéu

Nawet jeżeli nie jesteś miłośnikiem piłki nożnej, to może zainteresuje Cię drugi co do wielkości stadion w Hiszpanii, na którym odbywają się najważniejsze mecze Realu Madryt oraz hiszpańskiej reprezentacji piłki nożnej. W czasie zwiedzania z przewodnikiem zobaczymy między innymi zaplecze stadionu (szatnię piłkarzy, salę konferencyjną, lożę VIP) oraz poznamy liczne ciekawostki związane z legendami piłkarskimi i historią drużyny.

Będziemy mieli także okazję stanąć na słynnej murawie boiska. Ten olbrzymi obiekt jest najczęściej fotografowanym budynkiem w Madrycie.

Stadion w Madrycie można zwiedzać z przewodnikiem, a bilet wstępu kosztuje około 30,00 €.

Jakie ubezpieczenie wybrać, spędzając city break w Madrycie?

Obowiązkowo należy wyrobić Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), jest ona darmowa i daje nam możliwość bezpłatnego skorzystania z usług medycznych w hiszpańskich publicznych placówkach zdrowia w sytuacjach, gdy niezbędne będzie udzielenie pomocy medycznej.

Karta ta ma jednak ograniczenia, o których warto wiedzieć. Nie pokrywa ona wizyt w prywatnych placówkach zdrowia, transportu medycznego do Polski, leczenia stomatologicznego czy kosztów lekarstw.

Dlatego, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi wydatkami, które musielibyśmy pokryć z własnych środków, zalecane jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które zabezpieczy nas we wszystkich przypadkach, które nie są uwzględniane przez EKUZ.

EKUZ, czego nie zapewni Ci karta w Madrycie

Przykładowa polisa na weekend w Madrycie z gwarantowaną sumą kosztów leczenia na kwotę 80.000 zł wyniesie nas tylko 3,74 zł za osobę na dzień.

Chcąc spędzić urlop w Madrycie i wybierając polisę turystyczną, upewnij się, że nie zapomniałeś sprawdzić elementów takich jak ochrona bagażu w razie utraty lub zniszczenia, NNW oraz OC w życiu prywatnym. Za niewielką dopłatą można je także rozszerzyć o klauzulę alkoholową czy assistance podróży.

Na stronie rankomat.pl wyliczysz darmowo i bez zobowiązań składkę ubezpieczenia i będziesz mógł porównać od razu oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Zakup polisy jest bardzo prosty i intuicyjny. Wszystko możesz załatwić online i po kilku minutach od zapłaty polisę będziesz miał już na swojej skrzynce mailowej.

Co warto wiedzieć?

 1. Madryt to jedna z najbardziej zielonych stolic świata, gdzie znajduje się aż 6 tysięcy hektarów terenów zielonych i parków.
 2. Jest centrum finansowym Hiszpanii i czwartym najbogatszym miastem Europy, a na liście miast świata o najlepszej jakości życia, Madryt plasuje się w pierwszej dwudziestce.
 3. Spędzając urlop w Madrycie, zabierz ze sobą ubezpieczenie turystyczne.
 4. Ubezpieczenie turystyczne do Madrytu to koszt kilku złotych dziennie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak dojechać z Polski do Madrytu?

  Aby spędzić urlop w Madrycie i dojechać z Polski do Hiszpanii, masz kilka opcji transportu. Najwygodniejszą i najszybszą opcją jest podróż samolotem. Loty bezpośrednie z Polski do Madrytu są dostępne z większych międzynarodowych lotnisk w Polsce, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk. Czas lotu zależy od miejsca wylotu, ale zazwyczaj wynosi około 3-4 godzin. Możesz również podróżować pociągiem z Polski do Madrytu, choć musisz pamiętać, że jest to opcja może dłuższa i bardziej skomplikowana. Jeśli preferujesz podróż własnym samochodem, możesz udać się do Madrytu trasą drogową. Podróż samochodem z Polski do Madrytu zajmie około 24-30 godzin, w zależności od trasy, przerw na odpoczynek i warunków na drodze. Należy pamiętać o opłatach drogowych, przepisach ruchu drogowego i wymaganiach dotyczących dokumentów samochodowych. Możesz też przesiąść się w autokar. Musisz pamiętać, że jest to bardziej czasochłonna, ale na pewno tańsza podróż.

 2. Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Hiszpanii?

  Aby znaleźć się w Madrycie będziesz potrzebować paszport lub dowód osobisty. Polscy obywatele mogą podróżować do Hiszpanii za pomocą ważnego paszportu lub dowodu osobistego. W przypadku podróży lotniczych, ważność dokumentu powinna przekraczać okres planowanej podróży o co najmniej 3 miesiące. W Madrycie w zależności od okoliczności podróży, mogą być wymagane dodatkowe dokumenty, takie jak potwierdzenie rezerwacji hotelu, bilety na imprezy, dokumenty finansowe (np. wyciągi bankowe) itp.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne w Madrycie u jest obowiązkowe?

  Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia turystycznego podczas pobytu w Madrycie lub innych częściach Hiszpanii. Jednak mimo braku obowiązku, zdecydowanie zalecamy posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego będąc w Madrycie. Ubezpieczenie turystyczne może zapewnić Ci spokój umysłu i ochronę finansową w przypadku nieprzewidzianych okoliczności, które mogą wystąpić podczas podróży.

 4. Co warto zobaczyć w Madrycie?

  Do największych atrakcji stolicy Hiszpanii możemy zaliczyć Puerta del Sol, Pałac Królewski w Madrycie, Stadion Santiago Bernabéu, targ Mercado de San Miguel, Templo de Debod czy Muzeum Prado.