Hintertux to jeden z austriackich kurortów najchętniej wybieranych przez Polaków. Położony u podnóża lodowca ośrodek przyciąga idealnymi warunkami do szusowania przez cały rok.

Sprawdzamy, czy w związku z pandemią Covid-19 w sezonie 2021-2022 możemy pojechać na narty do Hintertux oraz jk przedstawiają się ceny skipassów, noclegów i wyżywienia w tym regionie narciarskim.

Hintertux – co warto wiedzieć?

Hintertuxer Gletscher to jedyny w Austrii całoroczny teren narciarski. Wielu narciarzy uważa go za najlepszy lodowcowy ośrodek do szusowania w całej Europie. Potwierdza to również fakt, że przed rozpoczęciem sezonu to właśnie w Hintertux można spotkać trenujące kadry narodowe wielu państw. Ośrodek jest również oznaczany jako teren „ze szczególnie dużą gwarancją śniegu”.

Sama miejscowość Hintertux jest niewielka. Kurort leży u podnóża lodowca o tej samej nazwie, na wysokości 1500 m n.p.m. Otaczają go wysokie góry i inne lodowce, co gwarantuje niesamowite widoki i doskonałe warunki zjazdowe. Sprzyja im również duża liczba wyciągów: koleje gondolowe, kanapy 6-osobowe, 3-osobowe i 2-osobowe. W Hintertux spotkać można przede wszystkim trasy czerwone i niebieskie. Najdłuższa z nich ma długość aż 12 kilometrów, a różnica wysokości na trasie to aż 1750 metrów.

Hintertuxer to ośrodek często wybierany także przez rodziny z dziećmi. Oprócz tras zjazdowych oferuje wiele innych atrakcji, w tym m.in. imponujące parki zimowej rozrywki.

Jak wygląda aktualna sytuacja covidowa w Austrii?

W sezonie zimowym w Austrii, podobnie jak w niemal każdym miejscu w Europie, przybywa zakażeń.

W związku z tym władze 22 listopada 2021 r. zdecydowały się na tymczasowe wprowadzenie lockdownu. Dla osób zaszczepionych przeciwko Covid-19 i ozdrowieńców, lockdown skończył się 12 grudnia, dla osób niezaszczepionych zostaje przedłużony, co najmniej do 31 grudnia.

Aby aktualnie móc przekroczyć granicę austriacką należy spełnić jeden z poniższych warunków:

 1. zaszczepieni: zaświadczenie potwierdzające pełne zaszczepienie preparatem: BioTech/Pfizer, (Vaxzervia) AstraZeneca, Moderna, Sinophram, Sinovac-Corona Vac, Janssen. Certyfikat potwierdzający szczepienie musi zostać wydany w j. niemieckim lub angielskim lub zawierać tłumaczenie na jeden z tych języków. Co ważne, od 6 grudnia 2021 r. ważność szczepienia, liczona od podania drugiej dawki, wynosi 270 dni oraz dodatkowo negatywny wynik testu PCR nie starszy niż 72 godziny (nie dotyczy to osób zaszczepionych dawką przypominającą)

 2. ozdrowieńcy: przedstawić dokument potwierdzający przebycie choroby Covid-19 w ciągu ostatnich 180 dni oraz dodatkowo negatywny wynik testu PCR nie starszy niż 72 godziny

W Austrii ponownie obowiązuje tzw. zasada 2-G. Oznacza ona, że wstęp do wielu obiektów i na wydarzenia masowe mają tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy (bez możliwości wykonania testu dla osób niezaszczepionych).

Obowiązkowe jest również dalsze noszenie maski FFP-2, m.in. w hotelach i pensjonatach, w restauracjach, w placówkach kulturalnych, na jarmarkach, w sklepach itp. Dzieci do 12 r.ż. nie muszą przedstawiać żadnych dokumentów upoważniających do wstępu (ani dowodów zaszczepiania, ani wyników testu). Wyjątkiem w tym zakresie jest Wiedeń, w którym testy są obowiązkowe od 6. roku życia.

Jakie stoki narciarskie w Hintertux mają narciarze do dyspozycji?

Hintertux to łącznie blisko 60 kilometrów doskonale przygotowanych tras. Stoki w Hintertux odpowiedzą przede wszystkim na potrzeby osób średniozaawansowanych i początkujących. Trasy dla siebie znajdą jednak również narciarze z większym doświadczeniem. Docenią oni również świetnie przygotowaną infrastrukturę.

W Hintertux można korzystać z:

 • tras łatwych: 14 km,
 • tras średnich: 35 km,
 • tras trudnych: 11 km,
 • trasy biegowej: 20 km.

Wszystkie stoki znajdują się na wysokości 1500-3250 m n.p.m.

Ile kosztują noclegi i wyżywienie w Hintertux?

Baza noclegowa w ośrodku Hintertux jest bardzo bogata. Cała miejscowość składa się z hoteli, kwater prywatnych i pensjonatów. Nie brakuje także butikowych, nowoczesnych obiektów w stylu luxury, z prywatnymi jacuzzi, czy basenami infinity.

Ceny noclegów są bardzo zróżnicowane. Zależą od standardu obiektu, odległości od stoku i dodatkowych udogodnień, np. dla najmłodszych. Cena zależy również od wybranego pakietu wyżywienia – zdecydowana większość obiektów oferuje nocleg ze śniadaniem, które jest wliczone w cenę. Poświęcając odrobinę czasu na poszukiwania, każdy narciarz, któremu zdarza się odwiedzać europejskie stoki, w Hintertux będzie w stanie znaleźć nocleg dla siebie.

Ceny w sezonie wysokim przedstawiają się następująco:

 • Kwatera prywatna lub kameralny pensjonat: od ok. 400 zł za dobę ze śniadaniem (np. Gästehaus Dorfbäckerei, Zum Schneider).
 • Hotel trzygwiazdkowy: od ok. 600 zł za dobę ze śniadaniem (np. Hotel Jäger 3Sterne Superior, Hotel Kirchlerhof).
 • Hotel czterogwiazdkowy: od ok. 800 zł za dobę ze śniadaniem (np. Hotel-Garni Jakober, Aparthotel Dorfplatzl Garni).
 • Hotel pięciogwiazdkowy: od ok. 1500 zł za dobę z pełnym wyżywieniem (np. Small Luxury Hotel of the World – DasPosthotel, LUNARIS Wellnessresort).

Ile kosztują skipassy w Hintertux?

Ceny karnetów w Hintertux nie odbiegają od europejskich standardów. Zimą ośrodek Lodowiec Hintertux wchodzi w skład większego regionu narciarskiego „Ski-und Gletscherwelt Zillertal 3000”. Na całym obszarze obowiązuje jeden karnet. Poniżej podajemy ceny aktualne w terminie 10 września 2021 r. do 13 maja 2022 r.

Dzieci

Młodzież

Osoby dorosłe

Karnet 1-dniowy

26,5 Euro

47,50 Euro

59,50 Euro

Karnet 6-dniowy

129 Euro

230 Euro

287 Euro

Atrakcje w ośrodku Hintertux – co warto zobaczyć?

Hintertux to więcej niż stoki narciarskie. Choć miejscowość jest niewielka, oferuje kilka dodatkowych atrakcji. W szczególności warto odwiedzić:

 • Lodowy pałac na lodowcu Hintertux. To naturalny szlak lodowcowy, przypominający baśniową komnatę. W trakcie zwiedzania z przewodnikiem można poznać historię i ciekawostki dotyczące tego niezwykłego miejsca. Zwiedzanie rozpoczyna się bezpośrednio spod platformy widokowej na szczycie Gefrorene Wand. Zwiedzający otrzymują ekwipunek do bezpiecznego zwiedzania – hełm oraz pas.
 • Parki rozrywki. Na lodowcu Hintertux znajdują się dwa parki zimowej rozrywki – Betterpark (Snowpark) oraz Funslope (Park rodzinny). Obydwa gwarantują podróżnikom doskonałą rozrywkę i to przez cały rok – otwierają się bezpośrednio po sobie.
 • Tory saneczkowe. W ośrodku Hintertux jest ich kilka (m.in. Lanersbach i Juns). Są oświetlone wieczorami, a wizyta w nich to doskonały pomysł na spędzenie aktywnego popołudnia.
 • Lokalne restauracje. Jedzenie to – wbrew pozorom – istotna atrakcja kurortów w Tyrolu. Każdy narciarz wie, że dobry posiłek po całym dniu szusowania jest niezbędny! Do lokalnych smakołyków należą m.in. tyrolskie szpecle, czyli kluseczki zapiekane w żeliwnej patelni, które podaje się z lokalnym serem. Miłośnicy słodyczy powinni także spróbować deseru o nazwie kaiserschmarrn – to rozdrobnione ciasto naleśnikowe ze śliwkami lub jabłkami.

Wieczorami w sezonie wysokim w wielu restauracjach można trafić na koncerty lokalnych artystów. Narciarze spragnieni nocnych rozrywek mogą zawitać do jednej z licznych dyskotek lub barów. Po ośrodku kursują nocne autobusy, odwożące turystów do miejsca zakwaterowania. Oferta après-ski na lodowcu Hintertux jest imponująca!

Jak wybrać ubezpieczenie narciarskie na wyjazd do Hintertux?

Przygotowując się do zimowego wyjazdu, nie wystarczy pamiętać o zabraniu sprzętu sportowego. Znacznie ważniejszym elementem przygotowań do wyprawy powinien być zakup dobrego ubezpieczenia narciarskiego. Każdy narciarz zgodzi się przecież, że na stoku o kontuzję nie trudno. Tymczasem koszty leczenia, a nawet bardzo podstawowych świadczeń medycznych, są poza granicami Polski bardzo drogie.

Każda polisa powinna zawierać co najmniej:

 • Koszty leczenia. To najważniejszy element ubezpieczenia, dzięki któremu ubezpieczony może liczyć na pokrycie kosztów leczenia czy rehabilitacji po wypadku na stoku. Co ważne, ubezpieczenie pokrywa również leczenie w placówkach prywatnych. W przypadku wyjazdu do Austrii warto zdecydować się na ofertę zapewniającą pokrycie kosztów leczenia do sumy nie niższej niż 40 000 euro.
 • Koszty ratownictwa. Zapewniają narciarzowi pokrycie kosztów ewentualnej akcji ratowniczej.
 • UbezpieczenieNNW. To właśnie dzięki NNW ubezpieczony, który dozna  trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamie nogę po upadku w trakcie jazdy), może ubiegać się o odszkodowanie.
 • OC sportowe. Chroni narciarza przed konsekwencjami finansowymi spowodowania urazu u osoby trzeciej lub zniszczenia należącego do niej mienia. W przypadku narciarzy to bardzo istotny element ubezpieczenia. Na stoku nietrudno przenieść np. wpaść na inną osobę i niechcący wyrządzić jej krzywdę, czy zniszczyć należący do niej sprzęt. W takich sytuacjach nieocenione okazuje się OC sportowe.
 • Assistance. Gwarantuje ubezpieczonemu możliwość uzyskania szybkiej pomocy (np. prawnika, tłumacza, czy w zakresie transportu). Assistance działa  24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Uwaga! W dobie pandemii Covid-19 warto zadbać, by polisa pokrywała także koszty zachorowania na koronawirusa. Obecnie większość ubezpieczycieli gwarantuje taką ochronę.

Warto też przemyśleć rozszerzenie ubezpieczenia. Do najczęściej wybieranych rozszerzeń należy klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Dzięki niej narciarz może liczyć na ochronę także w przypadku np. jazdy poza wyznaczonymi szlakami, czy wykonywania bardziej ryzykownych manewrów.

 

Zakres ubezpieczenia każdy narciarz powinien dopasować do swoich potrzeb oraz umiejętności. Innej ochrony będzie potrzebowała osoba początkująca, która zamierza poruszać się tylko po wyznaczonych trasach. Zaawansowani narciarze planujący zjazdy poza stokiem, ekstremalne aktywności, jak heliskiing czy freestyle muszą posiadać rozszerzenie ochrony o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Przed zakupem polisy warto przeanalizować typ wyjazdu i potencjalne zagrożenia.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Przemyśleć można także ubezpieczenie bagażu i ubezpieczenie sprzętu sportowego (jeśli zabieramy własny). Osoby, które chcą czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji, mogą także dokupić tzw. klauzulę alkoholową. Zapewni ona ochronę także po wypiciu na stoku np. szklaneczki grzanego wina.

7-dniowy wyjazd na narty do Austrii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
57,89 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 150 000 zł 71 sportów objętych ochroną
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
59,29 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
132,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-192 sporty objęte ochronąOC sportowe: 250 000 zł
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 404 228 zł
Ratownictwo
46 808 zł
Bagaż
4 681 zł
138,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 46 808 złOC: 468 076 złubezpieczenie Covid-1927 sportów objętych ochronąOC sportowe: 463 814 zł sprzęt sportowy
7-dniowy wyjazd na narty do Austrii
Nationale-Nederlanden
57,89 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 150 000 zł 71 sportów objętych ochroną
AXA Partners
59,29 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Generali
132,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-192 sporty objęte ochronąOC sportowe: 250 000 zł
Europa Ubezpieczenia
138,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
1 404 228 zł
Ratownictwo
46 808 zł
Bagaż
4 681 zł
Dodatkowo: NNW: 46 808 złOC: 468 076 złubezpieczenie Covid-1927 sportów objętych ochronąOC sportowe: 463 814 zł sprzęt sportowy

Cena ubezpieczenia – nawet z dodatkowymi elementami – to tylko niewielki ułamek kosztów całego wyjazdu. Przy pomocy naszej porównywarki kilkanaście dobrych ofert ubezpieczenia narciarskiego można odnaleźć w ciągu zaledwie kilku minut. Każdą z nich można dopasować do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Co warto wiedzieć?

 1. Hintertux to jeden z popularniejszych w Europie całorocznych ośrodków narciarskich.
 2. Na miłośników szusowania czekają wspaniałe widoki i doskonałe warunki zjazdowe. 
 3. Na stokach dostępne są koleje gondolowe, kanapy 6-osobowe, 3-osobowe i 2-osobowe.
 4. W Hintertux spotkać można przede wszystkim trasy czerwone i niebieskie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy na stokach w Hintertux należy nosić maseczkę?

  Nie. Maseczka typu FFP-2 wymagana jest w przestrzeniach zamkniętych oraz tam, gdzie nie można utrzymać dystansu, np. w kolejkach, gondolach, restauracjach czy skibusach.

 2. Czy EKUZ nie wystarczy na narty w Hintertux?

  Karta nie gwarantuje pokrycia wszystkich usług medycznych. Za akcje ratownicze na stoku, niektóre zabiegi medyczne i wizyty u specjalistów, a także za transport powrotny do kraju należy zapłacić z własnej kieszeni. Są to wysokie kwoty, warto więc mieć ubezpieczenie, które pokryje nierefundowane koszty.

 3. Czy ubezpieczenie w Austrii jest obowiązkowe?

  Nie. Niemniej warto mieć polisę na wypadek kontuzji na stoku czy innych sytuacji. Takie ubezpieczenie pokryje nierefundowane przez EKUZ koszty leczeni i ratownictwa, zapewni odszkodowanie w razie nieszczęśliwego wypadku czy kradzieży.