Krótki wypoczynek w Wiedniu to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać wolny czas, odkryć nowe miejsca i odpocząć przed kolejnym tygodniem pracy. Czy takie połączenie może się udać? Jak najbardziej! Zobacz, jakich 10 atrakcji w stolicy Austrii nie możesz przegapić.

Pozwól się zainspirować naszym poradnikiem urlopowym dla zabieganych, w którym znajdziesz zarówno propozycje miejsc, które warto odwiedzić, najciekawsze atrakcje, które polecamy zobaczyć oraz garść praktycznych wskazówek, które sprawią, że zarówno zaplanowany, jak i całkiem spontaniczny wyjazd będzie prawdziwą przyjemnością. To swoista mapa atrakcji Wiednia.

Wiedeń – co musisz wiedzieć?  

Wiedeń jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast Europy. Jest stolicą Republiki Austrii i jednocześnie jej największym miastem liczącym prawie 2 miliony mieszkańców. Położony w północno-wschodniej części kraju rozciąga się na około 400 km², a majestatyczny Dunaj przecina go swoją wstęgą. Stanowi centrum polityczne kraju i mieszczą się tutaj wszystkie najważniejsze urzędy austriackiej administracji, jest również ośrodkiem kulturalnym, handlowo-przemysłowym i akademickim kraju. 

To położone w centrum Europy miasto zachwyca na każdym kroku i od lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków podróży dla wszystkich ceniących zabytki, sztukę i piękno architektury. Mnogość perełek architektonicznych w stolicy Austrii zaskakuje równocześnie przytulnością. Miasto często określane jest mianem europejskiej stolicy kultury i sztuki, czego wyrazem było wpisanie go w 2001 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Jest idealnym miejscem na krótki, weekendowy pobyt, z doskonałą siecią komunikacji miejskiej - metrem lub tramwajem szybko i bezproblemowo przemieścisz się pomiędzy jego najważniejszymi atrakcjami. Także wiedeńskie lotnisko jest świetnie połączone z centrum, dokąd wygodnie i niedrogo dotrzesz pociągiem lub licznymi połączeniami autobusowymi.  

Wiedeń - atrakcje, których nie możesz przegapić

W ciągu 2-3 dni pobytu możesz poczuć szczególną atmosferę Wiednia i zobaczyć wszystkie magiczne miejsca. Spacerując po historycznym centrum, zachwycisz się wszechobecną elegancją stylu „fin du siècle”, aby po całym dniu zwiedzania odpocząć w końcu w jednej z klimatycznych wiedeńskich kawiarenek przy filiżance kawy oraz słynnym torcie Sachera. Od czego zacząć zwiedzanie Wiednia?

1. Pałac Schönbrunn

Najważniejsza z atrakcji Wiednia. Oddalony od historycznego centrum miasta (ale z doskonałym połączeniem metrem) barokowy kompleks pałacowy jest obowiązkowym punktem na liście wycieczek. Letnia rezydencja Habsburgów otoczona jest rozległymi ogrodami z licznymi rzeźbami, fontannami i palmiarnią. Wnętrza pałacu są udostępnione dla zwiedzających - tam można podziwiać historyczne apartamenty oraz galerię sztuki. 

Informacje praktyczne:

Otwarty codziennie w godzinach: 09:30-17:00vf
Ceny biletów – dorośli 34,00 €, dzieci 27,00 €
Wejście do ogrodów - bezpłatne

2. Katedra św. Szczepana

Wizytówka i symbol stolicy Austrii, której architektura zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i we wnętrzu. Wystarczy, że pokonasz 343 schody i z jednej z wież zobaczysz zapierający dech w piersiach widok na na centrum Wiednia i całe miasto. Katedra zaliczana jest do najbardziej znanych i najpiękniejszych gotyckich obiektów sakralnych na świecie. Gmach jest monumentalny i już z daleka zachwyca kunsztownymi detalami, np. dachówki ułożone w kształt charakterystycznego cesarskiego orła. W środku oprócz bogato zdobionego wnętrza można zwiedzać także skarbiec oraz katakumby. 

Informacje praktyczne:

Otwarta dla zwiedzających od poniedziałku do soboty pomiędzy 6.00 a 22.00
Wstęp: płatne jest zwiedzanie tylko niektórych jej części
Bilet razem z wejściem do katakumb kosztuje 12 €, a wejście na wieżę to koszt 5,50 €

3. Pałac Hofburg

Historyczna rezydencja dworu Habsburgów jest zaliczana do największych kompleksów pałacowych na świecie - to miejsce, które musisz zobaczyć w Wiedniu. Składa się z licznych budynków i dziedzińców, a na jego terenie znajduje się siedziba słynnej Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, muzeum księżnej Sisi, cesarskie apartamenty oraz austriacka biblioteka narodowa. Jego rozmach i wielkość wywiera niesamowite wrażenie i nikogo nie pozostawia obojętnym.  

Informacje praktyczne:

Kompleks jest otwarty między 9.00 a 18.00
Wstęp oraz zwiedzanie z zewnątrz - bezpłatne

4. Opera Wiedeńska

Zwiedzanie Wiednia musi w swoim programie zawierać neorenesansowy gmach Opery Wiedeńskiej. To jeden z najsłynniejszych budynków operowych na świecie i jedną z najciekawszych atrakcji architektonicznych miasta. Zachwyca bogatymi wnętrzami oraz kunsztownymi detalami dekoracji. To tutaj ma miejsce słynny wiedeński koncert noworoczny oraz bal karnawałowy. 

Informacje praktyczne:

Gmach opery oraz znajdujące się w nim muzeum można zwiedzać od poniedziałku do piątku między godziną 9.00 a 17.00
Cena biletu - około 9 €

5. Muzeum Historii Naturalnej

Przy placu Marii Teresy, na przeciwnych stronach dzielącego je skweru, zlokalizowane są dwie bardzo ciekawe atrakcje Wiednia. To budynki Muzeum Historii Sztuki (będące jedną z największych na świecie galerii sztuki) oraz Muzeum Historii Naturalnej. Koniecznie zaplanuj wizytę w obu, a jeżeli nie masz tyle czasu, to zajrzyj chociaż do ogromnego, historycznego budynku Muzeum Historii Naturalnej. Na dwóch piętrach w kilkudziesięciu salach zgromadzono tu niezliczoną ilość eksponatów przyrodniczych. 

Informacje praktyczne:

Otwarte codziennie w godzinach 09:00-18:30
Bilet normalny 16,00 €, ulgowy 12,00 €, dzieci poniżej 19 roku życia mają wstęp darmowy

6. Park rozrywki Prater

To teren rekreacyjny w dzielnicy Leopoldstadt i tym samym jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie, założony został w 1766 roku. Kompleks jest pełen atrakcji takich jak m.in. najstarszy na świecie diabelski młyn, rollercoastery czy karuzele, a także liczne bary i budki z jedzeniem oraz miejscami gdzie można odpocząć. To miejsce nie tylko dla rodzin z dziećmi, które warto zobaczyć w Wiedniu.

Informacje praktyczne:

Wejście na teren wesołego miasteczka (marzec-październik) jest bezpłatne
Koszt biletów na atrakcje lunaparku: od 2 € do 15 €. 

7. Hundertwasser Haus

Mieniący się wielokolorowymi mozaikami i zaskakujący kształtami budynek mieszkalny powstał na początku ubiegłego wieku i przypomina słynne projekty Gaudiego. Jego fasada jest pełna barwnych elementów, a porastająca go roślinność nadaje mu niepowtarzalny i bajkowy charakter. To wszystko razem sprawia, że Hundertwasser Haus to budynek, który musisz zobaczyć w Wiedniu.

Informacje praktyczne:

Hundertwasser Haus jest na stałe zamieszkały i oglądać go można niestety tylko z zewnątrz. 

8. Ratusz (Wienner Rathaus)

Ten imponujący gmach w centrum miasta z neogotycką fasadą jest siedzibą władz miejskich, który warto zobaczyć w Wiedniu. W okresie Bożego Narodzenia wokół ratusza odbywa się słynny wiedeński jarmark świąteczny. To jeden z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Został zbudowany w latach 1872-1883 w stylu neogotyckim. Fasada budynku jest ozdobiona licznymi detalami, wieżami, pinaklami i zdobieniami, tworząc wrażenie średniowiecznego zamku. W centrum Ratusza znajduje się dziedziniec, otwarty dla publiczności i służący jako miejsce dla różnych wydarzeń.

Informacje praktyczne:

Wstęp do Ratusza jest bezpłatny. 
Budynek jest czynny codziennie, w godzinach pracy urzędu, poza dniami obrad oraz świętami.

9. Naschmarkt

Jeśli szukasz lokalnego klimatu, to polecamy wizytę na słynnym wiedeńskim bazarze z licznymi stoiskami z jedzeniem oraz piwem i winem. Odwiedzający go turyści mogą spróbować austriackich specjałów lub kupić pamiątki, a dla wiedeńczyków jest on kultowym targiem, gdzie zaopatrują się w świeże warzywa lub owoce.  

Informacje praktyczne:

Targ jest czynny od poniedziałku do piątku od 6.00 do 21.00.
W soboty: od 6:00 do 18:00.
W niedzielę jest nieczynny.

10. Cafe Sacher

Będąc w Wiedniu, obowiązkowo musisz skosztować słynnego tortu Sachera oraz wypić filiżankę kawy, najlepiej w Café Sacher. Ten urokliwy lokal znajduje się w samym sercu Wiednia, tuż przy słynnej wiedeńskiej operze, w eleganckim budynku z charakterystycznym napisem "Hotel Sacher". Kawiarnia istnieje od 1876 roku i ma długą historię. Poczujesz się tu, jakbyś cofnął się w czasie. A sam tort Sachera, czyli czekoladowe ciasto z warstwą powideł śliwkowych i lukrem czekoladowym to jedny taki deser na świecie (przepis jest strzeżony tajemnicą!).

Informacje praktyczne:

Cena zestawu kawa + tort to koszt 19 €.
Kawiarnia jest czynna codziennie, od 8:00 do 22:00.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Wiednia wybrać?  

W Austrii honorowany jest EKUZ, jednakże karta nie refunduje wielu usług (między innymi kosztów ratownictwa, powrotu do kraju czy leczenia stomatologicznego). Tymczasem polisę ubezpieczeniową na trwającą 3 dni wycieczkę do Wiednia kupimy już za około 12 zł. 

W tej cenie otrzymamy bardzo wysoki poziom ochrony, który zapewni nam udany urlop bez obaw o niespodziewane wydatki spowodowane np. chorobą lub wypadkiem. 

Ubezpieczenie turystyczne do Wiednia
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
90 534 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
12,00 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
181 067 zł
Ratownictwo
22 633 zł
Bagaż
2 263 zł
18,00 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 22 633 złOC: 226 334 złochrona COVID-19OC sportowe: 226 334 złsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
19,26 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 50 000 zł
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
26,67 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
29,00 zł
1 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Ubezpieczenie turystyczne do Wiednia
ERGO Ubezpieczenia Podróży
12,00 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
90 534 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
18,00 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
181 067 zł
Ratownictwo
22 633 zł
Bagaż
2 263 zł
Dodatkowo: NNW: 22 633 złOC: 226 334 złochrona COVID-19OC sportowe: 226 334 złsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
Allianz
19,26 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 50 000 zł
AXA Partners
26,67 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
29,00 zł 1 os. / 3 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu

Każda polisa turystyczna standardowo obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia (pokrywające wizytę u lekarza, pobyt w szpitalu lub zakup leków, może być także rozbudowana o koszt ratownictwa oraz transportu medycznego). Obecnie większość polis zawiera także ochronę COVID-19. 

Kolejnym elementem polisy jest NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które jest ochroną, gdybyśmy ulegli wypadkowi w czasie wycieczki. Warto zastanowić się nad ochroną OC w życiu prywatnym, która będzie zabezpieczeniem w sytuacji, gdy np. potrącimy kogoś lub przypadkowo zarysujemy komuś samochód zwiedzając miasto na rowerze. 

Z pewnością przyda się także ubezpieczenie bagażu, które obejmie go ochroną na wypadek zniszczenia lub kradzieży oraz Assistance.  

Powyższe elementy stanowią obowiązkową podstawę każdego ubezpieczenia turystycznego, dodatkowo możemy rozważyć dokupienie opcji takich jak np. klauzula alkoholowa, która zapewni pokrycie kosztów opieki medycznej oraz wypłaty odszkodowania z NNW w sytuacji, gdyby do zdarzenia doszło pod wpływem alkoholu czy rozszerzenie o choroby przewlekłe. Aktywni powinni sprawdzić, czy uprawiane przez nich sporty nie są określone jako ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Jeśli tak, to konieczne będzie wybranie rozbudowanej ochrony

Magdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych

Szeroki zakres propozycji polis turystycznych wyliczysz szybko korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na stronie rankomat.pl. Zaznacza interesujące Cię opcje i w kilka minut otrzymasz porównanie kilku ofert i wybierzesz tę najbardziej Ci pasującą. Po opłaceniu składki natychmiast na podany adres e-mail otrzymasz dokument ubezpieczenia.

Co warto wiedzieć?

 1. Wiedeń to stolica Austrii, miasto liczące 2 miliony mieszkańców o powierzchni 400 km².
 2. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCEO.
 3. Wiedeń bywa nazywany europejską stolicą kultury i sztuki.
 4. Do największych atrakcji tego miasta można zaliczyć Pałac Schönbrunn, Katedrę Świętego Szczepana, Prater czy Ratusz.
 5. Warto wybrać się też na słynny tort Sachera czy odwiedzić Naschmarkt.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak można dojechać do Wiednia z Polski?

  Z większych miast w Polsce do Wiednia latają samoloty. Do stolicy Austrii można pojechać też pociągiem, np. z Krakowa lub z Katowic. W niektórych miastach kursują też autobusy do stolicy Austrii. 

 2. Jakie dokumenty są potrzebne na podróż do Austrii?

  By wjechać do Austrii wystarczy dowód osobisty lub paszport. Warto mieć też ze sobą EKUZ oraz ubezpieczenie turystyczne.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne do Wiednia jest obowiązkowe?

  Nie, ubezpieczenie nie jest obowiązkowe w stolicy Austrii. Warto jednak mieć polisę ze sobą. EKUZ nie refunduje wszystkich kosztów medycznych. Poza tym ubezpieczenie zapewnia wsparcie w razie wypadku, kradzieży czy innych problemów za granicą.

 4. Co warto zobaczyć w Wiedniu?

  Można wybrać się do Muzeum Historii Sztuki, odwiedzić park rozrywki Prater, zjeść tort Sachera w centrum Wiednia. Atrakcje Wiednia to także katedra św. Szczepana, pałac Schönbrunn czy Ratusz. Hundertwasser Haus czy pałac Hofburg to również miejsca, które trzeba zobaczyć w Wiedniu.