Ile prawdy jest w powiedzeniu „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” i dlaczego nazywany jest Wiecznym Miastem? W naszym najnowszym artykule przedstawiamy stolicę Włoch i doradzamy, które z jej najważniejszych miejsc należy zobaczyć. Daj się przekonać, że antyczne zabytki, imponujące kościoły, dzieła sztuki i niepowtarzalna atmosfera, to idealny kierunek na weekendowy wyjazd! 

Przez wieki był centrum potężnego Cesarstwa Rzymskiego i miejscem, gdzie narodziły się podwaliny naszej współczesnej cywilizacji. Dziś Rzym przyciąga miliony turystów z całego świata swoimi zabytkami, pomnikami, muzeami i urokliwymi uliczkami. W tym artykule przybliżamy najważniejsze atrakcje Rzymu, które trzeba zobaczyć podczas wizyty w tym niezwykłym mieście.

Rzym – co musisz wiedzieć?  

Już od czasów starożytnego Rzymu nazywany był Wiecznym Miastem, stanowił centrum imperium rzymskiego i kolebkę cywilizacji oraz był najważniejszym punktem na mapie ówczesnej Europy. Mimo upływu ponad 2000 lat nadal na każdym kroku widać tu ideę „wieczności” miasta i niezaprzeczalnie należy ono do najpiękniejszych i najciekawszych miejsc na świecie, które warto zobaczyć.  

Położony jest na legendarnych siedmiu wzgórzach nad rzeką Tybr, blisko wybrzeża Morza Tyrreńskiego i jest stolicą Włoch oraz regionu Lacjum. To również największe miasto tego państwa o powierzchni ponad 1000 km² i prawie 4 milionach mieszkańców. Rzym to światowy ośrodek turystyczny i kulturalny, a historyczna część miasta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  To jednak nie jedyne powody, dla których warto zwiedzać Rzym.

To wspaniałe, fascynujące miasto przyciąga turystów antycznymi i średniowiecznymi zabytkami oraz arcydziełami sztuki dostępnymi na każdym kroku, ale także klimatem „la dolce vita” i pysznym jedzeniem, którego można spróbować w licznych przytulnych restauracjach i kawiarniach. 

Śródziemnomorski klimat sprawia, że pogoda dla turystów jest tutaj idealna niemal przez cały rok. Najlepszym jednak terminem na krótki wyjazd do Rzymu będą miesiące poza głównym sezonem turystycznym, czyli kwiecień-maj lub wrzesień-październik, kiedy możemy liczyć na niższe ceny w hotelach i brak męczących upałów oraz tłumów turystów i długich kolejek do najpopularniejszych miejsc. 

Rzym - atrakcje top 10, które musisz zobaczyć!  

Zabierzemy Cię w podróż przez historię i kulturę, w której spotykają się starożytność i współczesność. Odkryjemy tajemnice Koloseum, Kapitolu, Watykanu, zwiedzimy plac św. Piotra, zaprosimy Cię do Fontanny di Trevi czy Schodów Hiszpańskich i innych niezwykłych miejsc, które czynią stolicę Włoch jednym z najbardziej fascynujących miejsc na świecie. 

Zatem - co warto zobaczyć w Wiecznym Mieście i jakie atrakcje Rzymu musisz poznać? Ruszaj z nami, by zwiedzać Rzym!

1. Bazylika Św. Piotra

Potężna barokowa świątynia jest najważniejszym obiektem sakralnym w Rzymie (znajduje się na terenie Watykanu) i jednym z największych kościołów na świecie, a przy tym należy do najlepszych atrakcji Rzymu. Już jej sama fasada i monumentalna kopuła (zaprojektowana przez Michała Anioła) oszałamiają, ale dopiero wejście do środka wywiera ogromne wrażenie. Zwiedzanie Rzymu warto więc zacząć od tego miejsca.

Bazylika św. Piotra może pomieścić 60 tysięcy wiernych) jest pełna przepychu, znajduje się w niej kilka kaplic i bogato zdobionych ołtarzy w nawach bocznych oraz imponujący 29-metrowej wysokości, odlany z brązu baldachim. To tutaj można także zobaczyć słynną Pietę i Mojżesza Michała Anioła. W Bazylice św. Piotra odwiedzisz też miejsce, w którym pochowany został papież Jan Paweł II. 

Informacje praktyczne:

Bazylika św. Piotra jest otwarta dla zwiedzających codziennie w określonych godzinach. Przed wejściem każdy turysta przechodzi kontrolę bezpieczeństwa.
Do Bazyliki św. Piotra możesz wejść bezpłatnie, tylko wstęp na taras widokowy jest biletowane (koszt wynosi około 6-8 €). 
Wstęp do Bazyliki św. Piotra jest zabroniony w krótkich spodenkach, odkrytych ramionach i strojach nieodpowiednich do kościoła. Należy również pamiętać o zachowaniu ciszy i szacunku podczas zwiedzania.

2. Kaplica Sykstyńska

To kolejna z atrakcji Watykanu, a jednocześnie samej stolicy Włoch. Wybudowana w 1483 roku kaplica ma imponującą wysokość 30 metrów, a jej sklepienie zdobią słynne freski autorstwa Michała Anioła, w tym najbardziej znany, przedstawiający stworzenie Adama. Co roku przyciągają one miliony turystów chcących zobaczyć na własne oczy te arcydzieła sztuki. Kaplica jest też miejscem, gdzie odbywa się konklawe, czyli głosowania nad wyborem nowego papieża. 

Informacje praktyczne:

Kaplica Sykstyńska wchodzi w skład Muzeów Watykańskich i jeden bilet upoważnia do wejścia do obu tych miejsc (normalny 17 €, ulgowy 8 €). Dla zwiedzających Muzea Watykańskie dostępna jest od poniedziałku do soboty w godzinach 8:30-18:30. 

3. Kościół San Clemente

Wielopoziomowy kościół wybudowany został w IV wieku i miał upamiętniać męczeńską śmierć papieża Klemensa. Na przestrzeni wieków był rozbudowywany i finalnie uzyskał eklektyczny charakter, stając się jedną z najbardziej interesujących świątyń w Rzymie. Jego wnętrza obfitują w barwne i złote zdobienia w stylu barokowym oraz przepiękne freski z okresu wczesnego chrześcijaństwa. Na niższym poziomie kościoła znajdują się pozostałości po pochodzącym z I wieku domu Flaviusa Clemensa. 

Informacje praktyczne:

San Clemente znajduje się w centrum stolicy Włoch, niedaleko Koloseum. Dokładny adres to Via Labicana 95. Jest to stosunkowo łatwo dostępne miejsce pieszo lub komunikacją publiczną. Zwiedzanie z przewodnikiem kosztuje około 28 €. 

4. Panteon

To jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytnego Rzymu, który zachwyca swą architekturą od ponad 2000 lat. Wybudowany na kształcie koła jest wsparty na 16 kolumnach z betonową kopułą o średnicy ponad 43 metrów w centralnej części. Na jej szczycie znajduje się 9-metrowy otwór, którym zaprojektowany został tak, by w naturalny sposób doświetlał budowlę.

Wnętrze Panteonu urzeka symetrią i prostotą, a w wykutych w murach niszach, w których kiedyś stały posągi starożytnych bóstw, teraz znajdują się grobowce królów włoskich. 

Informacje praktyczne:

Panteon znajduje się w centrum Wiecznego Miasta. Dokładny adres to Piazza della Rotonda. Można tam dostać się pieszo, komunikacją publiczną lub taksówką.
Bilet wstępu kosztuje 5 €. 

5. Koloseum

To symbol miasta i główna z atrakcji historycznych Rzymu. Antyczna arena powstała za czasów cesarza Wespazjana w I wieku i mogła pomieścić nawet 70 tysięcy widzów. W tym miejscu starożytnego stadionu odbywały się kiedyś liczne widowiska, walki zwierząt oraz starcia gladiatorów.Koloseum uważane jest także za miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan, co upamiętnia ogromny krzyż w jego środku. W 2007 roku uznany został za jeden z siedmiu nowych cudów świata - nic dziwnego, jego widok robi ogromne wrażenie.

Informacje praktyczne

Koloseum znajduje się w centrum miasta. Dokładny adres to Piazza del Colosseo. Bilet normalny – 12 €, ulgowy – 7,50 € (dla osób do 18 roku życia wejście bezpłatne). Warto wiedzieć, że w pierwszą niedzielę miesiąca wejście jest darmowe. 

6. Forum Romanum

Wielki teren najstarszego placu miejskiego w Rzymie kiedyś był centrum starożytnego miasta, to tutaj odbywały się najważniejsze wydarzenia. Niestety, podobnie jak Koloseum, na skutek trzęsienia ziemi i rozbiórek uległo ono zniszczeniu. Teraz można podziwiać tutaj tylko pozostałości zachowanych do czasów obecnych zabytków: ruiny świątyń rzymskich bogów, łuków triumfalnych, kolumn i pomników. 

Informacje praktyczne:

Forum Romanum znajduje się w centrum. Jest położone między Palatynem a Kapitolem. Najbliższe wejście znajduje się przy Via dei Fori Imperiali. Jest to popularne miejsce turystyczne i łatwo dostępne pieszo, komunikacją publiczną lub taksówką.

Bilet normalny kosztuje 12 €, a ulgowy 7 € (dla osób do 17 roku życia oraz seniorów po 65 roku życia wejście jest bezpłatne). Bilety, podobnie jak do Koloseum, najlepiej rezerwować online z wyprzedzeniem (szczególnie w sezonie turystycznym). 

7. Kapitol

To jedno z siedmiu wzgórz otaczających Rzym, na które wchodzimy po ponad 100 podłużnych stopniach, zaprojektowanych przez Michała Anioła. Z jego szczytu rozpościera się niesamowita panorama na Forum Romanum. Od zarania miasta wzgórze było ośrodkiem religijnym oraz społecznym imperium rzymskiego, ale niestety większość antycznych budowli została zniszczona podczas wielkiego pożaru Rzymu.

Projekt placu Kapitolińskiego jest dziełem samego Michała Anioła, a w jego centralnej części zachowany został antyczny pomnik Marka Aureliusza na koniu.  Plan zwiedzania Rzymu warto rozszerzyć o to miejsce.

Informacje praktyczne:

Wejście na Kapitol jest bezpłatne i otwarte dla zwiedzających. Nie ma potrzeby rezerwacji biletów, chociaż w szczycie sezonu turystycznego i w weekendy może być tłoczno.

8. Schody Hiszpańskie

To najbardziej popularny punkt turystyczny na mapie Rzymu i jego atrakcja tłumnie odwiedzana przez chętnych do zrobienia sobie zdjęcia na słynnych schodach. Najdłuższe (138 stopni) i najszersze schody w Europie, powstały w pierwszej połowie XVIII wieku i nazwę zawdzięczają ambasadzie Hiszpanii, która w czasie ich budowy zlokalizowana była nieopodal.

Dojdziemy nimi z Placu Hiszpańskiego do kościoła Trinita dei Monti, a u ich podnóża znajduje się niewielka fontanna Barcaccia. W okolicy Schodów Hiszpańskich znajduje się wiele eleganckich sklepów, butików, kawiarni i restauracji. Można tam znaleźć znane marki, luksusowe produkty i tradycyjne włoskie smakołyki. 

Informacje praktyczne:

W celu utrzymania czystości i ochrony schodów, na Schodach Hiszpańskich obowiązuje zakaz siadania i piknikowania. Warto odwiedzić je wcześnie rano lub późnym popołudniem, aby uniknąć największego natężenia turystów.
W pobliżu znajduje się stacja metra (linia A) oraz przystanki autobusowe obsługiwane przez wiele linii autobusowych.

9. Fontanna di Trevi

To największa i najbardziej znana na świecie fontanna. Nawet w nocy można spodziewać się tu wielu turystów. Zbudowana została w pierwszej połowie XVII wieku i wykonana jest z trawertynu. Centralną postacią fontanny jest bóstwo oceanów Okeanos na rydwanie. Warto sprawdzić, czy zgodnie z legendą wrzucona do fontanny moneta zapewni nam powrót do Wiecznego Miasta. 

Informacje praktyczne:

Fontanna di Trevi znajduje się w centrum Rzymu, niedaleko hiszpańskich schodów. Jest doskonale skomunikowana transportem publicznym i można łatwo dotrzeć tam pieszo, korzystając z ulic okalających plac Fontanny di Trevi. W celu utrzymania porządku i ochrony fontanny obowiązują pewne zasady. Należy unikać kąpieli, picia wody z fontanny, wchodzenia na barierki i pozostawiania śmieci.

10. Piazza Navona

Eliptyczny plac otoczony jest wspaniałymi zabytkowymi budynkami i jest jednym z najbardziej popularnych i romantycznych miejsc w Rzymie. W jego centralnej części znajduje się XVII-wieczny kościół Agonii św. Agnieszki (ze wspaniałymi freskami) oraz słynna fontanna Czterech Rzek. Po spacerze warto usiąść na filiżankę espresso lub lampkę wina w jednej z licznych kawiarni otaczających plac, aby delektować się klimatem tego miejsca. 

Informacje praktyczne:

Piazza Navona znajduje się w centrum Rzymu, niedaleko Wzgórza Kapitolińskiego i Fontanny di Trevi. Można łatwo dotrzeć tam pieszo lub korzystając z transportu publicznego. Jest miejscem, gdzie odbywają się różne wydarzenia i festiwale, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia. Można zobaczyć tu wystawy sztuki, jarmarki świąteczne i artystów ulicznych.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Rzymu wybrać?  

Nie możemy przewidzieć czy coś może się przytrafić nam lub dzieciom w czasie podróży do Rzymu, możemy jedynie zadbać o bezpieczeństwo następstw takich zdarzeń i z wolną głową skupić się tylko na zwiedzaniu. Dlatego ubezpieczenie turystyczne po prostu się opłaca. Najtańszą polisę dla 3-osobowej rodziny na weekendowe zwiedzanie Rzymu możemy kupić już za 33 zł.

Na terenie Włoch oczywiście można korzystać z ochrony, jaką daje karta EKUZ. Uprawnia ona, w nagłych przypadkach, z bezpłatnych świadczeń w publicznych placówkach medycznych na warunkach identycznych jak obywatele tego kraju. EKUZ nie zagwarantuje jednak pokrycia wszystkich kosztów, a Włochy to jedno z miejsc w Europie, gdzie koszty leczenia są najwyższe. Opłata za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu lub leczenie stomatologiczne jest obowiązkowa i wynosi od około 30 euro. Kilkanaście tysięcy złotych może kosztować transport powrotny do kraju. Polisa - z sumą gwarantowaną na przynajmniej 30 000 euro - pokryje te koszty w razie potrzeby.

Magdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych, który znajdziemy na stronie rankomat.pl, daje możliwość samodzielnego wybrania kwoty ubezpieczenia oraz elementów polisy, zgodnie z naszymi preferencjami. Przy wyborze, jednej z kilkunastu propozycji, jakie otrzymujemy, nie powinniśmy się kierować jedynie ceną.

Zwróćmy uwagę na poszczególne elementy polisy:  

 • czy kwota kosztów leczenia jest odpowiednio wysoka,  

 • czy polisa zawiera Assistance

 • czy w skład wchodzi NNWi w jakiej wysokości, 

 • czy zawiera OC w życiu prywatnym i w jakiej kwocie, 

 • czy daje ochronę na wypadek COVID-19

 • czy kwota, na jaką ubezpieczony jest bagażjest dla nas wystarczająca, 

 • czy polisa uwzględnia klauzulę alkoholową

Poniżej prezentujemy przykładowe oferty ubezpieczenia na 2-dniową wycieczkę do Rzymu dla czteroosobowej rodziny:

Ubezpieczenie turystyczne do Rzymu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
89 866 zł
Ratownictwo
35 947 zł
Bagaż
-
21,00 zł
4 os. / 2 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
134 800 zł
Ratownictwo
22 467 zł
Bagaż
1 348 zł
22,00 zł
4 os. / 2 dni
Dodatkowo: NNW: 13 480 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
59,80 zł
4 os. / 2 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
72,00 zł
4 os. / 2 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Ubezpieczenie turystyczne do Rzymu
Wiener
21,00 zł 4 os. / 2 dni
Koszty leczenia
89 866 zł
Ratownictwo
35 947 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
22,00 zł 4 os. / 2 dni
Koszty leczenia
134 800 zł
Ratownictwo
22 467 zł
Bagaż
1 348 zł
Dodatkowo: NNW: 13 480 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
59,80 zł 4 os. / 2 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złochrona COVID-19OC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
72,00 zł 4 os. / 2 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złochrona COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu

Dokładne informacje na temat polisy znajdziemy zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Gdy wybierzemy już najlepszą dla nas ofertę, pozostaje jedynie uzupełnić swoje dane i opłacić składkę. Dokument polisy otrzymamy mailowo, a jej numer (co będzie wygodą w podróży) zostanie dodatkowo wysłany do nas SMS-em. Dzięki temu podróż do Rzymu będzie o wiele bardziej komfortowa.

Co warto wiedzieć?

 1. Rzym to jedno z najpiękniejszych miast na świecie.
 2. Można tam znaleźć wspaniałe zabytki i wędrować śladami Cesarstwa Rzymskiego.
 3. Na turystów czekają też urokliwe uliczki, wykwintne restauracje serwujące włoską kuchnię czy klimatyczne kawiarenki, w których można pić najlepsze espresso.
 4. We Włoszech jest honorowany EKUZ, karta jednak nie pokrywa wszystkich usług medycznych.
 5. Warto więc do Rzymu zabrać ubezpieczenie turystyczne, które pokryje nierefundowane koszty leczenia i zapewni wsparcie na czas podróży.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak dojechać z Polski do Rzymu?

  Najwygodniejszym i najszybszym sposobem podróży z Polski do Rzymu jest samolot. Wiele linii lotniczych oferuje bezpośrednie loty z głównych polskich lotnisk. Czas lotu wynosi zwykle około 2-3 godzin. Można także podróżować pociągiem z Polski do Rzymu. Wymaga to jednak przesiadek i dłuższego czasu podróży. Jeśli preferujesz podróż samochodem, możesz wyruszyć z Polski do Rzymu drogą lądową. Trasa obejmuje przejazd przez kilka krajów, w tym Czechy, Austrię i Włochy. Warto pamiętać, że podróż samochodem może być długa i wymagać odpowiedniego przygotowania, takiego jak sprawdzenie przepisów drogowych, opłat autostradowych i potrzebnych dokumentów.

 2. Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Włoch?

  By przekroczyć granicę Włoch, wystarczy mieć ważny dowód osobisty lub paszport. Dodatkowo warto zabrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz polisę turystyczną.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne do Rzymu jest obowiązkowe?

  Polisa turystyczna nie jest wymaga. Warto jednak - dla własnego komfortu i bezpieczeństwa - mieć ją ze sobą. Ubezpieczyciel pokryje nierefundowane przez EKUZ koszty leczenia, zapewni odszkodowanie w razie wypadku czy zorganizuje pomoc w razie jakichkolwiek kłopotów podczas pobytu w Rzymie.

 4. Jakie atrakcje Rzymu warto zobaczyć?

  Do najpopularniejszych atrakcji Wiecznego Miasta możemy zaliczyć Schody Hiszpańskie, zamek św. Anioła, Fontannę di Trevi, Koloseum, Forum Romanum czy Watykan. Zwiedzając Rzym można natrafić też na liczne kościoły, kawiarenki czy malownicze wzgórza z pięknymi widokami.