Tokio - stolica Japonii - to miasto, które nigdy nie zasypia. Pełne kontrastów, z jednej strony na wskroś nowoczesne, a z drugiej bardzo przywiązane do tradycji. Przyciąga turystów z Europy swoją egzotyką i odmienną kulturą. Jak żadne inne potrafi oszołomić kolorami i tempem życia. To jedna z najnowocześniejszych metropolii świata, gdzie obok drapaczy chmur znajdziesz buddyjskie świątynie i parki w centrum miasta.
Ogrom atrakcji i różnorodność miejsc, które warto zobaczyć, wymaga dobrego planu zwiedzania. Przedstawiamy nasze propozycje, informacje praktyczne pomocne w podróży i wskazówki jak zadbać o bezpieczeństwo wyjazdu.
Tokio – co musisz wiedzieć o stolicy Japonii?
Tokio jest stolicą i największym miastem Japonii. Położone jest na południowo-wschodnim wybrzeżu japońskiej wyspy Honsiu. Do 1868 roku znane było pod nazwą Edo. Jest to najbardziej zaludniony obszar na świecie i jedna z największych metropolii, a całą jej prefekturę zamieszkuje ponad 38 milionów osób! Centrum polityczne, finansowe i kulturalne kraju. Zabudowa miasta jest bardzo zróżnicowana. Obok nowoczesnej architektury i wieżowców znajdują się liczne zabytki, takie jak cesarski kompleks pałacowy, świątynie, chramy, a także muzea oraz rozległe tereny zielone. Każda z dzielnic Tokio ma swój odrębny charakter oraz klimat i funkcjonuje jak osobne miasto w mieście.
Zobacz, jakie są najważniejsze atrakcje miasta i co wyjątkowego ma do zaoferowania stolica Japonii.
Atrakcje Tokio, które musisz zobaczyć
Orientalna kultura, wspaniałe zabytki, nowoczesna architektura i muzea, Tokio ma do zaoferowania tak wiele atrakcji, że nie sposób w trakcie krótkiego wyjazdu zobaczyć wszystko. Poniżej wybrane przez nas propozycje, które pozwolą zapoznać się z miastem i poczuć jego niepowtarzalną atmosferę.
Pałac Cesarski i ogrody. Główna rezydencja cesarza Japonii położona jest w sercu Tokio w dzielnicy Chiyoda. Pałac cesarski został zbudowany w miejscu dawnej siedziby siogunów rodu Tokugawa, którzy rządzili Japonią od XVII do XIX wieku. Cały kompleks pałacowy, w którego skład wchodzą: główny pałac cesarski, rezydencje członków rodziny cesarskiej, archiwa, muzea i biura oraz imponujące ogrody to łącznie powierzchnia 341 hektarów. Niezwykłe miejsce przepełnione japońską tradycją i oaza spokoju w pełnym zgiełku mieście.
Dla turystów dostępne są wejścia od wschodu i północy (z bramy przy wejściu głównym mogą korzystać wyłącznie pielgrzymi). Tylko niewielka część pałacu cesarskiego oraz wschodni fragment ogrodów, w którym znajduje się Muzeum Zbiorów Cesarskich, jest udostępniona dla zwiedzających. Wszystkie informacje znajdziesz na stronie sankan.kunaicho.go.jp.
Świątynia Senso-ji. Najsłynniejsza tokijska świątynia i jednocześnie najstarsza świątynia buddyjska, znajduje się w jednej z najstarszych dzielnic Tokio – dzielnicy Asakusa. Poświęcona jest Kannon, buddyjskiej bogini współczucia a jej powstanie datowane jest na rok 645. Główny pawilon, z charakterystycznym łukowato wygiętym dachem, w którym umieszczony jest posąg bogini, dobudowany został w 1958 roku. Świątynia zachwyca utrzymanymi w kolorystyce czerwieni i złota, okazałymi bramami i składającą się z pięciu pięter pagodą.
Łatwo można tutaj dojechać metrem, którego stacja – Asakusa znajduje się w pobliżu wejścia do świątyni. Na zwiedzanie wybierz godziny poranne, kiedy nie ma tu jeszcze ogromnych tłumów turystów i pielgrzymów, którzy codziennie ją odwiedzają.
Dzielnica Shinjuku. Najbardziej popularna, położona w centrum Tokio, turystyczna dzielnica miasta, gdzie w jednym miejscu znajdziesz wszystko, co kojarzone jest z Japonią. Swoje siedziby mają tutaj władze miasta i całej prefektury Tokio. Dzielnica pełna jest nowoczesnych budynków, kolorowych pulsujących bilbordów i reklam, a tłum ludzi, świata i dźwięki oszałamiają. To tutaj jak nigdzie indziej, zrozumiesz czym jest fenomen japońskiego tempa życia, a w godzinach wieczornych zobaczysz jak bawią się Japończycy.
Najlepszy widok na miasto rozpościera się z najwyższego piętra Tokyo Metropolitan Government Building (202 metry wysokości). Wejście i wjazd na położony na 45. piętrze taras widokowy jest bezpłatne.
Skrzyżowanie Shibuya. Będąc w okolicach dworca Shibuya, obowiązkowo trzeba przejść się w kierunku tzw. Shibuya Crossing, czyli przejścia dla pieszych, które codziennie w godzinach szczytu przemierzają tysiące osób. Jest to najbardziej zatłoczone na świecie słynne skrzyżowanie ulic. Miejsce szczególnego uroku nabiera wieczorną porą, kiedy neony reklam na pobliskich wieżowcach oświetlają płynący nieprzerwaną rzeką tłum zawsze śpieszących się Japończyków.
Z pierwszego piętra położonej w pobliżu kawiarni Starbucks będziesz miał najlepszy widok na skrzyżowanie.
Tęczowy Most w Zatoce Tokijskiej. Imponujący most wiszący w północnej części Zatoki Tokijskiej łączy centrum Tokio ze sztuczną wyspą Odaiba. Most jest dwupoziomowy i ma długość 798 m, a jego budowa zakończona została w 1993 roku. Po zmroku lampy oświetlają konstrukcję wszystkimi kolorami tęczy, a cała iluminacja jest zasilana energią słoneczną.
Na niższym poziomie mostu wydzielone są dwa przejścia dla pieszych (po obu jego stronach). Otwarte są one w godzinach od 9:00 do 21:00 (w zimie do godziny 18:00). Spacerując mostem od strony południowej, mamy widok na Zatokę Tokijską, a przy dobrej widoczności można dostrzec nawet najwyższy szczyt Japonii Fudżi.
Świątynia Meiji Shrine w Parku Yoyogi. Ogromny park w dzielnicy Shibuya z imponującymi alejkami dla spacerujących, najbardziej popularny w trakcie hanami, czyli czasu kwitnienia wiśni. Do ukrytej w parku świątyni Meiji Jingu, prowadzi kręta ścieżka wzdłuż, której rośnie aż 100 000 gatunków drzew! Wzniesiona w 1920 roku, na cześć cesarza Meiji i jego małżonki cesarzowej Shōken, budowla została zniszczona podczas II wojny światowej i odbudowana dopiero w 1958 roku.
Jeżeli będziesz miał szczęście, to spacerując alejkami parku wokół sanktuarium, możesz trafić na nowożeńców podczas tradycyjnej ceremonii ślubnej shinto.
Narodowe Muzeum Sztuki Zachodniej. Najstarsze muzeum w Japonii i najlepsze miejsce, aby zapoznać się z bogatą kulturą tego kraju. W jego zbiorach znajduje się prawie 100 tysięcy dzieł, z których ponad 100 zaliczanych jest do skarbów narodowych. Prezentuje sztukę z obszaru Azji (głównie Japonii, ale także Chin i Indii) od czasów starożytnych. Znajdują się tutaj także liczne rzeźby buddyjskie, zbiory starych tkanin i broni, historyczne japońskie stroje oraz ceramika.
Kompleks muzealny znajduje się w parku Ueno, w dzielnicy Taitō, a w jego skład wchodzi pięć budynków. Muzeum jest otwarte codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 09:30-17:30 (w piątki i sobotę do godziny 20:00). Aktualności i informacje o cenach biletów znajdziesz na oficjalnej stronie instytucji – tnm.jp.
Najwyższa wieża świata – Tokyo Skytree. Obejrzeć Tokio z lotu ptaka? Tak to możliwe! Na terenie Sumida City (w dzielnicy Sumida mieści się mnóstwo popularnych punktów turystycznych w Tokio) znajduje się słynna wieża Tokyo Skytree o wysokości 634 metrów, która jest symbolem Japonii oraz najbardziej popularnym wśród turystów punktem widokowym. Z jego najwyżej położonego tarasu (450 m) widać całą stolicę Japonii oraz oddaloną o ponad 100 km górę Fudżi.
Godziny otwarcia Tokyo Skytree – codziennie od 8:00 do 22:00 (ostatnie wejście o 21:00). Ceny biletów są uzależnione od tego, który punkt widokowy wybierzemy (350 m lub 450 m) i rozpoczynają się od 2060 jenów bilet normalny i 620 jenów bilet ulgowy. Bilety można zarezerwować z wyprzedzeniem na stronie internetowej tokyo-skytree.jp.
Dzielnica Ginza i Teatr Kabuki-za. Ekskluzywne sklepy, centra handlowe, niezliczona ilość kawiarenek oraz punktów oferujących lokalne jedzenie i tłumy kupujących. Taka właśnie jest dzielnica Ginza, od stuleci najbardziej ruchliwa i handlowa część miasta. Tutaj także znajduje się siedziba słynnego tradycyjnego japońskiego teatru wywodzącego się z XVII wieku – Kabuki-za, który jest połączeniem formy teatralnej, śpiewu i tańca, gdzie wszystkie role odgrywane są przez mężczyzn.
Sztuki wystawiane są dwa razy dziennie (o godzinie 11:00 i 16:30). Spektakle mogą trwać nawet 5 godzin i podzielone są na kilka części. Wejściówki można kupić na wybrane części występu. Ceny biletów zaczynają się od około 6000 jenów.
Miraikan – muzeum nauki. Na sztucznej wyspie w dzielnicy Odaiba znajduje niesamowite miejsce – Narodowe Muzeum Nowoczesnej Nauki i Innowacji Miraikan. Już sama jego futurystyczna bryła wywiera na odwiedzających niesamowite wrażenie, ale to dopiero w jego wnętrzu czekają prawdziwe atrakcje. Ultranowoczesne muzeum przyszłości oferuje imponującą ilość wystaw i prezentacji dotyczących tematyki związanej z Ziemią, Układem Słonecznym, genetyką czy robotyką, a wszystko to zaprezentowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.
Jedną z jego największych atrakcji jest olbrzymia kula ziemska zbudowana z monitorów – Geo-cosmos. Monitory wyświetlają (cały czas aktualizowane) wizualizacje danych dotyczących zjawisk pogodowych z całego świata. Bilet wstępu do Miraikan kosztuje około 600 jenów.
Lista atrakcji, które warto zobaczyć w Tokio jest zdecydowanie dłuższa. Będąc w stolicy Japonii dobrze wybrać się również na targ rybny, zwiedzić Park Ueno, czy zrelaksować się w Parku Shiba (w którego pobliżu znajduje się świątynia Zōjō-ji, będąca jednocześnie szkołą buddyjską).
Jakie ubezpieczenie wybrać na city break do Tokio?
Popularna w czasie wyjazdów na terenie Europy, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) niestety nie obejmuje swoją ochroną podróżnych przyjeżdżających do Kraju Kwitnącej Wiśni. Wybierając zatem na kierunek podróży stolicę Japonii, obowiązkowo należy zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo w czasie trwania wycieczki. Jedynym sposobem, aby uniknąć wydatków związanych z ewentualnymi kosztami leczenia będzie wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | 6,03 zł 1 os. / 1 dzień | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Zdarzenia pod wpływem alkoholu | ||||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo - | Bagaż - | 7,57 zł 1 os. / 1 dzień | |
Dodatkowo: Ochrona COVID-19Zdarzenia pod wpływem alkoholu | ||||
Koszty leczenia 80 000 zł | Ratownictwo - | Bagaż - | 9,85 zł 1 os. / 1 dzień | |
Dodatkowo: NNW: 14 000 złOchrona COVID-19 |
Ubezpieczenie turystyczne do Japonii
6,03 zł 1 os. / 1 dzień | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Zdarzenia pod wpływem alkoholu | |||
7,57 zł 1 os. / 1 dzień | |||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo - | Bagaż - | |
Dodatkowo: Ochrona COVID-19Zdarzenia pod wpływem alkoholu | |||
9,85 zł 1 os. / 1 dzień | |||
Koszty leczenia 80 000 zł | Ratownictwo - | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 14 000 złOchrona COVID-19 | |||
Ubezpieczenie turystyczne do Japonii
W przeciwnym wypadku musimy liczyć się z bardzo wysokimi kwotami, które będziemy musieli opłacić w 100% samodzielnie. A leczenie w japońskich placówkach zdrowia należy do jednych z najdroższych na świecie i przykładowo:
- wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub konsultacja u specjalisty to koszt od 400 do 1000 zł,
- wizyta w gabinecie stomatologicznym ponad 600 zł,
- leczenie ambulatoryjne możne nas kosztować nawet 1000 zł,
- najtańszy pobyt w szpitalu rozpoczyna się od 400 zł za dzień,
- sytuacja wymagająca wezwania karetki to koszt od 3000 zł.
Przy wyborze ubezpieczenia najważniejszą kwestią będzie odpowiednio wysoka suma kosztów leczenia, nie niższa niż 100 000 euro. Każda polisa powinna zawierać także:
- ubezpieczenie NNW (od jego wysokości zależy ewentualne odszkodowanie po nieszczęśliwym wypadku),
- OC w życiu prywatnym (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej),
- ubezpieczenie bagażu (jeżeli dojdzie do jego uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży),
- Assistance (infolinia, na której przez całą dobę zostanie udzielona pomoc w razie problemów w trakcie podróży).
Poniżej w tabeli umieszczamy kilka przykładowych propozycji ubezpieczenia na 5-dniowy wyjazd do stolicy Japonii dla jednej osoby:
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | 6,03 zł 1 os. / 1 dzień | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Zdarzenia pod wpływem alkoholu | ||||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo - | Bagaż - | 7,57 zł 1 os. / 1 dzień | |
Dodatkowo: Ochrona COVID-19Zdarzenia pod wpływem alkoholu | ||||
Koszty leczenia 80 000 zł | Ratownictwo - | Bagaż - | 9,85 zł 1 os. / 1 dzień | |
Dodatkowo: NNW: 14 000 złOchrona COVID-19 |
Ubezpieczenie turystyczne do Japonii
6,03 zł 1 os. / 1 dzień | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Zdarzenia pod wpływem alkoholu | |||
7,57 zł 1 os. / 1 dzień | |||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo - | Bagaż - | |
Dodatkowo: Ochrona COVID-19Zdarzenia pod wpływem alkoholu | |||
9,85 zł 1 os. / 1 dzień | |||
Koszty leczenia 80 000 zł | Ratownictwo - | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 14 000 złOchrona COVID-19 | |||
Ubezpieczenie turystyczne do Japonii
Dostosowane do swoich potrzeb propozycje ubezpieczenia najłatwiej i najwygodniej wybierzesz i wyliczysz na stronie rankomat.pl w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Wypełnij krótki formularz, wybierz jedną z proponowanych polis, dokonaj zakupu oraz opłać online. Pamiętaj, że dokładne informacje na temat elementów polisy znajdziesz zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
To tylko kilka minut, a dla Ciebie gwarancja bezpieczeństwa i spokojna głowa w trakcie trwania wycieczki.
Co warto wiedzieć?
- Tokio jest stolicą i największym miastem Japonii. Położone jest na południowo-wschodnim wybrzeżu japońskiej wyspy Honsiu.
- Do 1868 roku znane było pod nazwą Edo. Jest to najbardziej zaludniony obszar na świecie i jedna z największych metropolii, a całą jej prefekturę zamieszkuje ponad 38 milionów osób.
- Popularna w czasie wyjazdów na terenie Europy, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) niestety nie obejmuje swoją ochroną podróżnych przyjeżdżających do Kraju Kwitnącej Wiśni.
- Wybierając zatem na kierunek podróży stolicę Japonii, obowiązkowo należy zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo w czasie trwania wycieczki.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jak dojechać z Polski do Tokio?
Podróż z Polski do Tokio jest długa. Najwygodniejszym i najszybszym sposobem dotarcia z Polski do Tokio jest skorzystanie z lotu samolotem. Loty bezpośrednie są dostępne z wielu międzynarodowych lotnisk w Polsce, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, do Narodowego Lotniska Tokio-Haneda lub Narodowego Lotniska Tokio-Narita. Loty bezpośrednie trwają zwykle około 11-13 godzin, w zależności od trasy i przewoźnika.
Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Tokio?
Wymagany jest ważny paszport, który będzie obowiązywał przez cały okres planowanej podróży. Obywatele wielu krajów, w tym Polski, są uprawnieni do bezwizowego wjazdu do Japonii na określony okres turystyczny. Po przybyciu na lotnisko w Japonii, będziesz musiał wypełnić kartę wylotu, która zawiera informacje dotyczące celu podróży, miejsca pobytu w Japonii i planowanej długości pobytu.
Czy ubezpieczenie turystyczne do Tokio jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie turystyczne do Tokio nie jest obowiązkowe, ale zdecydowanie jest bardzo zalecane. Posiadanie ubezpieczenia turystycznego może zapewnić Ci ochronę w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń podczas podróży, takich jak nagła choroba, wypadek, utrata bagażu czy anulowanie lub opóźnienie lotu.