Tallin – wspaniałe nadbałtyckie miasto, które śmiało można nazwać klejnotem Europy. Klimatyczna starówka, gdzie obok średniowiecznych zabudowań królują kolorowe kamieniczki, unikatowa drewniana architektura dzielnicy Kadriorg, wspaniały pałac carów czy gotycki ratusz. Atrakcji w Tallinie (nie tylko w centrum miasta) dla turystów jest tutaj naprawdę wiele i nietrudno zakochać się w stolicy Estonii.

Odkryj z nami uroki tego wciąż niedocenianego turystycznie miasta. Przedstawiamy najważniejsze atrakcje i zabytki, które nie powinny umknąć Twojej uwadze oraz praktyczne wskazówki, dzięki którym wyjazd będzie bezpieczny i na pewno na długo zapadnie w Twojej pamięci.

Zapraszamy do tekstu. Sprawdź, co koniecznie trzeba zobaczyć w Tallinie. Zabierzemy Cię do centrum miasta, pokażemy jak piękne jest stare miasto i co składa się na piękno Estonii i wyjątkową, panującą w tym miejscu atmosferę.

Tallin – co musisz wiedzieć, co warto zobaczyć?

O Tallinie po raz pierwszy wspomniano w XIII wieku. Dokładna data pierwszej wzmianki nie jest znana, ale miasto zostało prawdopodobnie wymienione po raz pierwszy w 1219 roku w kronikach duńskich pod nazwą "Reval", która była ówczesną nazwą Tallinna.

Tallin (Tallinn) położony jest na północnym wybrzeżu kraju i jest stolicą Estonii, warto pamiętać, że jest to również największe miasto w kraju, którego powierzchnia zajmuje 159,2 kilometrów kwadratowych. W Tallinie mieszka prawie pół miliona osób. Historia Tallina sięga czasów średniowiecza i nie brakuje tutaj zabytków odzwierciedlających jego bogate i barwne dzieje. Przykładem jest bardzo dobrze zachowana średniowieczna starówka, która zachwyca klimatycznymi, wąskimi uliczkami i malowniczymi zaułkami. Stare Miasto zostało wpisane w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Od czasu odzyskania przez Estonię niepodległości w 1991 roku miasto rozwija się bardzo dynamiczne i określane jest mianem „tygrysa gospodarczego".

Atrakcje, które musisz zobaczyć w Tallinie

Turystyka to bardzo ważny aspekt dla miasta, co widać na każdym kroku, gdzie liczne kawiarnie, restauracje i sklepy z pamiątkami czekają na przyjeżdżających turystów. Atrakcje turystyczne w Tallinie są uznawane za jedne z najciekawszych w Europie.

Sprawdziliśmy dla Ciebie co warto zobaczyć w tym miejscu, jakie są najważniejsze lokalizacje tego miasta i co wiąże się z historią Tallina. Zapraszamy do zwiedzania z nami tego pięknego miasta.

 1. Plac Ratuszowy w Tallinie
  Stare Miasto w Tallinnie, stolicy Estonii, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku. Serce Tallina znajduje się w centrum Starego Miasta, od którego rozchodzą się jego zabytkowe uliczki ze wspaniale zachowanymi średniowiecznymi, kolorowymi kamieniczkami. Najlepsze miejsce, by rozpocząć zwiedzanie stolicy Estonii. Pierwotnie było to największe targowisko i centrum życia miasta, a obecnie jest tętniącym życiem miejscem, gdzie odbywają się liczne imprezy i wydarzenia plenerowe. W jego centralnej części znajduje się gotycki ratusz wybudowany ponad 600 lat temu. Górująca nad zabudowaniami starówki wysoka, ośmioboczna wieża ratuszowa jest doskonałym punktem orientacyjnym.

  Zachęcamy do wejścia na wieżę, aby po pokonaniu 115 bardzo krętych schodów podziwiać przepiękną panoramę na całe Stare Miasto.

  Bilety w cenie 4 € (normalny), 2 € (ulgowy).
   
 2. Apteka Magistracka (Raeapteek) w Tallinie
  Przy placu Ratuszowym odnajdziemy najstarszą działającą w Europie aptekę, która założona została w 1422 roku. Oczywiście kupimy tutaj wszystkie współczesne lekarstwa, ale warto do niej zajrzeć, aby obejrzeć bardzo ciekawą ekspozycję historycznych przyrządów medycznych oraz przedmiotów, które służyły kiedyś do wytwarzania lekarstw i mikstur. Podobno nawet car Rosji sprowadzał z niej specjalnie leki dla swojego dworu.

  Budynek apteki znajduje się przy Raekoja plats 11.
   
 3. Brama Viru
  Starą część Tallina otaczały w przeszłości okazałe mury obronne, a cała fortyfikacja miejska w czasach największego rozkwitu miasta liczyła prawie 4 kilometry długości. Do czasów współczesnych przetrwało 26 okrągłych baszt i 4 bramy. Jedną z najlepiej zachowanych jest Brama Viru, która zbudowana została w XIV wieku i była głównym wschodnim wejściem do miasta.

  Dzisiaj okrągłe wieże po obu stronach bramy są jednym z symboli Tallina i głównym wejściem na starówkę, przez które codzienne przechodzą tłumy turystów.
   
 4. Dzielnica Kadriorg
  Druga po starówce z najpiękniejszych dzielnic miasta. Uważana jest za najbardziej elitarną część mieszkalną, gdzie unikatowe małe drewniane domy, letnie rezydencje i eleganckie historyczne wille są jednymi z najdroższych nieruchomości w Tallinie. Spacerując wąskimi ulicami Kadriorg, dawnego kurortu nadmorskiego, wśród wszechobecnej zieleni, możemy podziwiać prawdziwe perły architektury.

  Dzielnica zmieniała się na przełomie lat i obecnie jest centrum kulturalnym miasta, gdzie znajdziemy najlepsze muzea w Estonii (w tym muzeum dla dzieci), pałac Kadriorg oraz przepiękny ogród przypałacowy.
   
 5. Park Kadriorg i Pałac Kadriorg
  Pięknie utrzymany park zachęca różnorodną roślinnością, labiryntami, fontannami i licznymi miejscami, w których można odpocząć, a także atrakcjami dla dzieci oraz wieloma kawiarenkami. Idealne miejsce na odpoczynek. W jego centrum znajduje się pałac, zbudowany przez cara Piotra Wielkiego dla żony Katarzyny. Ten wspaniały barokowy zespół pałacowo-parkowy pełnił w przeszłości funkcję siedziby głowy państwa, a od 1921 roku mieści się w nim Estońskie Muzeum Sztuki.
  W muzeum znajduje się zbór obrazów, grafik i rzeźb rosyjskich oraz europejskich artystów, pochodzące z okresu XVI-XX wieku.

  Godziny otwarcia: 10:00-18:00 od wtorku do niedzieli. Bilety wstępu: 6 € normalny, 3 € ulgowy.
   
 6. Sobór św. Aleksandra Newskiego.
  Po krótkim spacerze dostaniemy się na szczyt wzgórza Toompea, gdzie znajduje się główna cerkiew rosyjska w Estonii. Kościół zbudowany został 1900 roku i miał być symbolem potęgi i dominacji Rosji. Jego pięć charakterystycznych kopuły góruje nad miastem, a pełny przepychu wygląd i biało-czerwone fasady, swoją dekoracyjnością zachwycają do dzisiaj. Cerkiew uważana jest za najpiękniejszą w Estonii. Jej wnętrze zdobią ikony i pozłacane mozaiki oraz misternie rzeźbiony ołtarz, a na wieży umieszczonych jest 11 dzwonów.

  Kościół otwarty jest codziennie w godzinach 8:30-18:00 (w sobotę do 19:00). Niestety w środku obowiązuje zakaz robienia zdjęć.
   
 7. Zamek Toompec w Tallinie
  Kamienna warownia pochodzi z XIII wieku i została zbudowana przez Duńczyków. Jej obecny kształt, to efekt rozbudowy za czasów panowania rosyjskiego na przełomie XVIII i XIX wieku. Na uwagę zasługuje front zamku, który jest barokowym pałacem z charakterystyczną różową elewacją oraz znajdująca się w południowej części 46-metrowa wieża „Długi Herman” (Pikk Hermann). Wieża jest ważnym symbolem narodowym Estonii, na której szczyt codziennie o poranku przy dźwiękach hymnu narodowego wciągana jest flaga estońska.

  Obecnie zamek jest siedzibą parlamentu estońskiego i nie jest on udostępniony dla zwiedzających. Na wzgórzu Toompea znajduje się także platforma widokowa Patkuli, która jest najbardziej popularnym miejscem, gdzie podziwiać można panoramę miasta.
   
 8. Kościół św. Olafa w Tallinie.
  Imponujący przykład gotyckiej architektury sakralnej, którego powstanie datuje się na początek XIII wieku. Swoje imię otrzymał na cześć św. Olafa, króla Norwegii. Wielokrotnie przebudowywany swój obecny wygląd uzyskał w XVI wieku i wtedy był jedną z najwyższych budowli na świecie. Niestety jego bogate wnętrza zniszczone zostały najpierw w czasie reformacji, a potem w 1830 roku na skutek pożar.

  W okresie od kwietnia do października można wejść na wieżę kościelną. Po wyczerpujących kilkunastu minutach wspinaczki, po wąskich i stromych schodach, dociera się na jej szczyt, gdzie wysiłek zostaje nagrodzony niesamowitym widokiem na całe miasto.
  Bilet wstępu na wieżę kosztuje 5 €.
   
 9. Muzeum Lennusadam (Estońskie Muzeum Morza)
  Fascynujące nowoczesne muzeum z interaktywnymi ekspozycjami jest doskonałą atrakcją dla odwiedzających w każdym wieku. Otwarte zostało w 2012 roku i mieści się w byłym hangarze dla wodnosamolotów o powierzchni 5000 metrów kwadratowych. Podzielone jest na kategorie tematyczne: pod wodną, na powierzchni i nad taflą wody.
  Jedyna możliwość, by zobaczyć prawdziwą łódź podwodną (do której można wejść), różnego rodzaju jednostki wodne (w tym słynny lodołamacz „Suur Tõll”), czy wrak statku.

  Bilet wstępu kosztuje 15 € dla dorosłych i 8 € dla dzieci (9-18 lat). Ze Starego Miasta najłatwiej dostać się tutaj autobusem numer 73.

W Tallinie mieści się jeszcze więcej wartych uwagi atrakcji. Będąc w stolicy Estonii zawitaj koniecznie do Dzielnicy Rocca al Mare (Rocca al Mare to jedna z dzielnic Tallinna), zobacz także słynną wieżę widokową Kiek in de Kök,

Ubezpieczenie turystyczne do Tallina

Przed wyjazdem koniecznie nie zapomnij o wyrobieniu i zabraniu ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Pamiętaj jednak, że jest to niewystarczająca ochrona. EKUZ w Estonii zapewnia bezpłatną opiekę medyczną (w sytuacjach nagłych i niespodziewanych) jedynie w bardzo podstawowym zakresie. Optymalnym rozwiązaniem, które zapewni Ci pełne bezpieczeństwo w czasie wycieczki do Tallina, będzie prywatne ubezpieczenie turystyczne.

Koszty leczenia w Estonii mogą być dotkliwe. Turysta, który nie wykupił ubezpieczenia turystycznego, z własnej kieszeni będzie musiał zapłacić m.in. za: wizyty stomatologiczne, lekarskie wizyty domowe, akcje ratunkowe, transport do kraju. Bezpieczniej więc od razu wykupić odpowiednią polisę turystyczną i nie martwić się koniecznością pokrycia ewentualnych kosztów leczenia z własnych środków.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Bez takiego dodatkowego ubezpieczenia musisz liczyć się dopłatami, z własnych środków w przypadku:

 • wizyty u stomatologa,

 • lekarskiej wizyty domowej,

 • konsultacji specjalisty,

 • pobytu w szpitalu,

 • wykupu przepisanych leków,

 • transportu medycznego do kraju.

Wybierając polisę turystyczną:

 • dopasuj ją do swoich potrzeb i planów wyjazdowych (jeżeli planujesz jedynie zwiedzanie miasta, to możesz zrezygnować z rozszerzenia o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka),
 • zwróć uwagę, aby suma gwarantowana polisy nie była niższa niż 30 000 euro (tylko taki poziom gwarantuje, że pokryje ona wszystkie koszty związane z leczeniem),
 • rozważ ubezpieczenie bagażu (kradzież, zniszczenie lub zgubienie),
 • rozszerz polisę o NNW (skutki nieszczęśliwych wypadków) oraz odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym (OC),
 • sprawdź, czy ubezpieczenie zawiera pakiet Assistance,
 • polisę można rozszerzyć także o tzw. klauzulę alkoholową (ubezpieczyciel pokryje koszty zdarzenia, do którego dojdzie po spożyciu alkoholu).

Najlepszym sposobem na zakup polisy turystycznej jest kalkulator ubezpieczeń turystycznych na stronie rankomat.pl. Korzystając z niego, otrzymujesz od razu kilka ofert z różnych towarzystw ubezpieczeniowych oraz gwarancję najniższej ceny. Zapoznaj się z otrzymanymi propozycjami, wybierz najlepszą dla siebie opcję, opłać ją, a na maila otrzymasz wykupioną polisę.

Ubezpieczenie na rodzinny wyjazd z dwójką dzieci
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
94 805 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
50,00 zł
4 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł20 sportów objętych ochroną
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
141 128 zł
Ratownictwo
23 521 zł
Bagaż
1 411 zł
58,00 zł
4 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 14 113 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
Koszty leczenia
188 170 zł
Ratownictwo
32 930 zł
Bagaż
1 000 zł
111,76 zł
4 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
128,40 zł
4 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochronąOC sportowe: 50 000 zł
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
145,30 zł
4 os. / 5 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowy
Ubezpieczenie na rodzinny wyjazd z dwójką dzieci
ERGO Ubezpieczenia Podróży
50,00 zł 4 os. / 5 dni
Koszty leczenia
94 805 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł20 sportów objętych ochroną
Europa Ubezpieczenia
58,00 zł 4 os. / 5 dni
Koszty leczenia
141 128 zł
Ratownictwo
23 521 zł
Bagaż
1 411 zł
Dodatkowo: NNW: 14 113 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
111,76 zł 4 os. / 5 dni
Koszty leczenia
188 170 zł
Ratownictwo
32 930 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Allianz
128,40 zł 4 os. / 5 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochronąOC sportowe: 50 000 zł
AXA Partners
145,30 zł 4 os. / 5 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowy

Teraz możesz już bezpiecznie wyruszać w podróż do Tallina (i nie tylko)!

Co warto wiedzieć?

 1. Tallin to stolica Estonii.
 2. Tallin (Tallinn) położony jest na północnym wybrzeżu kraju.
 3. EKUZ jest honorowany w Estonii.
 4. EKUZ w Estonii zapewnia bezpłatną opiekę medyczną (w sytuacjach nagłych i niespodziewanych) jedynie w bardzo podstawowym zakresie.
 5. Najlepszym sposobem na zakup polisy turystycznej jest kalkulator ubezpieczeń turystycznych na stronie rankomat.pl.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak dojechać z Polski do Estonii?

  Najszybszym sposobem jest podróż samolotem. Loty bezpośrednie z polskich miast, takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, do Tallinna, stolicy Estonii, są dostępne. Czas lotu zależy od trasy i wynosi zwykle około 1,5-2 godzin.

  Trasa z Polski do Tallinna przebyta własnym samochodem, prowadzi przez Litwę i Łotwę, a podróż może zająć około 10-15 godzin w zależności od punktu wyjścia i ruchu drogowego.

 2. Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Estonii?

  Wymagany jest ważny paszport lub inny ważny dokument podróży. 

  Obywatele polscy nie potrzebują wizy do Estonii (Stefa Schengen).

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne do Estonii jest obowiązkowe?

  Ubezpieczenie turystyczne do Estonii nie jest obowiązkowe, zaleca się jednak zakup odpowiednio dopasowanej do charakteru podróży polisy turystycznej. Ubezpieczenie turystyczne może zapewnić ochronę w przypadku różnych nieprzewidzianych sytuacji, takich jak nagłe problemy zdrowotne, utrata bagażu, opóźnienia lotów czy odwołane podróże. W przypadku potrzeby leczenia medycznego, koszty mogą być wysokie, zwłaszcza jeśli potrzebne jest hospitalizacja lub specjalistyczna opieka medyczna.