Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

42,9% seniorów podróżuje za granicę – wynika z raportu „Jak podróżują Polacy?” ABRiO SW RESEARCH. Osoby starsze przed wyjazdem powinny samodzielnie się ubezpieczyć. Wybierając polisę turystyczną, szczególną uwagę muszą zwrócić na rozszerzenie zakresu ochrony o choroby przewlekłe. 

Porównaj ceny

Jaki wpływ ma wiek podróżnego na cenę ubezpieczenia turystycznego? Na jakie elementy polisy podróżnej powinni zwrócić uwagę seniorzy? Ile kosztuje ubezpieczenie dla osoby starszej i jak w prosty sposób je kupić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Ubezpieczenie turystyczne dla seniora - czy cena zależy od wieku? 

Osoby starsze niestety muszą liczyć się z wyższą ceną polisy turystycznej. Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają, że seniorzy częściej cierpią na różnego rodzaju choroby, a także w ich przypadku istnieje większe ryzyko kontuzji i wypadków. Mimo to nie warto rezygnować z ubezpieczenia, ponieważ gwarantuje ono opiekę medyczną oraz pokrycie innych kosztów związanych z problemami zdrowotnymi w podróży. 

Ubezpieczenie turystyczne dla seniora – najważniejsze elementy

Wybierając optymalną polisę turystyczną dla seniora, należy zawsze dokładnie zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

W szczególności warto zwrócić uwagę na: 

1. Sumę gwarantowaną kosztów leczenia

Rekomendowana suma ubezpieczenia kosztów leczenia zależy od miejsca wypoczynku. Dla państw leżących w Europie jest to 30 tys. euro, a poza Starym Kontynentem 60 tys. euro. Natomiast wybierając się do Japonii, Stanów Zjednoczonych, Kanady lub Australii, suma gwarantowana powinna opiewać na co najmniej 120 tys. euro. Są to bowiem państwa znane z bardzo drogiej opieki medycznej.

2. Ratownictwo 

W większości państw na świecie koszty ratownictwa pokrywa poszkodowany z własnych środków. Jeśli wypadek zdarzy się w trudno dostępnym miejscu i do akcji zostanie zaangażowany śmigłowiec, trzeba liczyć się z rachunkiem od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Warto więc zastanowić się nad polisą turystyczną gwarantującą pokrycie tych wydatków do sumy 100 tys. euro. 

3. Assistance i transport medyczny do Polski

W niektórych przypadkach dłuższe leczenie za granicą może okazać się nieopłacalne lub niewystarczające ze względu na złą jakość opieki medycznej. Jednak ze względu na stan zdrowia, podróż zwykłym samolotem pasażerskim może być niemożliwa. Niezbędne jest wtedy zorganizowanie specjalnego transportu medycznego z wykwalifikowaną załogą. Wiąże się to niestety z ogromnymi kosztami, dlatego polisa turystyczna dla seniora powinna zawierać tę usługę w opcji “bez ograniczeń”. Usługa assistance w zależności od pakietu zapewni nam takie udogodnienia jak np. pomoc tłumacza albo usługi kierowcy zastępczego. 

4. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Czasem doraźna pomoc medyczna jest niewystarczająca. Jeśli senior ulegnie wypadkowi podczas wyjazdu i dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamanie ręki lub nogi),po powrocie konieczna może być np. rehabilitacja. Dzięki opcji NNW otrzyma odszkodowanie za poniesione szkody. Ostateczna suma, którą wypłaci ubezpieczyciel, zostanie obliczona procentowo według tabeli zawartej w OWU. Im większa będzie suma NNW, tym większą kwotę później otrzyma senior.

Przykład

Podczas wakacji w Tajlandii senior doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu w postaci złamania ręki. Posiadał ubezpieczenie turystyczne z opcją NNW z sumą gwarantowaną w wysokości 20 000 zł, więc po powrocie do kraju zwrócił się do towarzystwa ubezpieczeniowego o wypłatę odszkodowania. Ubezpieczyciel wypłacił rekompensatę w kwocie 2000 zł, ponieważ uraz został oceniony przez współpracującego z nim lekarza na 10% (10% trwałego uszczerbku na zdrowiu - z NNW w kwocie 20 000 zł = 2000 zł).

UWAGA! Przed zakupem polisy należy sprawdzić, w jakich przypadkach ubezpieczyciel zastrzega sobie wyłączenie odpowiedzialności. Jeśli okaże się, że uraz, którego doznał senior był na tej liście, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania.

5. OC w życiu prywatnym 

Senior podczas zagranicznych wakacji poprzez nieuwagę może również spowodować uraz lub zniszczenia mienia osoby trzeciej. Wystarczy wytrącić telefon z ręki przechodnia albo potrącić jakiś przedmiot w sklepie. W efekcie jeśli poszkodowany nas pozwie i sąd przyzna mu rację, to z własnych środków będziemy musieli wypłacić mu odszkodowanie. Natomiast jeśli posiadamy polisę turystyczną z rozszerzeniem o OC w życiu prywatnym, to zrobi to ubezpieczyciel.

6. Ubezpieczenie bagażu 

Podczas podróży za granicą seniorowi może zostać skradziona walizka lub torba, bądź przewoźnik lotniczy może je zagubić. W takim przypadku warto posiadać polisę turystyczną z ubezpieczeniem bagażu. Należy jednak pamiętać, że zwykle w podstawowym wariancie sprzęt elektroniczny nie jest uwzględniany, więc jeśli zabieramy za sobą laptopa albo kamerę, należy dodatkowo je ubezpieczyć.

Ubezpieczenie turystyczne  dla seniora – rozszerzenie o choroby przewlekłe 

Wraz z wiekiem seniorzy są bardziej podatni na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, zwyrodnienie kręgosłupa, nadciśnienie, czy niedoczynność tarczycy. Ubezpieczenie od powikłań związanych z chorobami przewlekłymi to osobny wariant polisy, więc cierpiąc na takie schorzenia, należy bezwzględnie zgłosić to ubezpieczycielowi. Wówczas za dodatkową opłata towarzystwo ubezpieczeniowe rozszerzy zakres ochrony polisy turystycznej. W innym wypadku może ono odmówić pokrycia kosztów leczenia. Jeśli w bagażu przewożone są lekarstwa lub sprzęt medyczny, warto go również dodatkowo ubezpieczyć. 

Uwaga! W pakietach oferowanych przez biura podróży zwykle zawarte jest także ubezpieczenie turystyczne. Najczęściej jednak zawierają podstawowy zakres ochrony w zakresie niskich sum gwarantowanych kosztów leczenia i NNW. Oznacza to, że nie posiadają ważnych świadczeń dla podróżujących seniorów, jak np. rozszerzenie o choroby przewlekłe czy OC w życiu prywatnym.

W związku z tym warto, aby seniorzy samodzielnie wybrali polisę turystyczną dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb. W prosty sposób można to zrobić w kalkulatorze rankomat.pl, w którym dostępnych jest kilkadziesiąt ofert różnych ubezpieczycieli. Co ważne, zaznaczając w jednym z pól opcję „choroby przewlekłe”, użytkownikowi wyświetlą się jedynie propozycje zawierające tego typu rozszerzenie.

Ubezpieczyciele oceniają ryzyko zachorowań wśród seniorów jako wyższe niż u pozostałych turystów, więc osoby starsze muszą się liczyć z wyższymi kosztami ubezpieczenia. Jednak w kalkulatorze rankomat.pl najtańszą polisę turystyczną można kupić już za zaledwie 4,64 zł dziennie. Natomiast ubezpieczenie podróżne z optymalnym zakresem ochrony dla seniora można kupić za 13 zł dziennie.

Porównanie najtańszej i optymalnej polisy turystycznej dla seniora

Zakres ochrony

Najtańsza polisa

Optymalna polisa

Ubezpieczyciel 

Europa Ubezpieczenia 

Ergo Ubezpieczenia Podróży 
Suma gwarantowana ubezpieczenia 
 
30 000 euro (ok. 130 000 zł) 
 
100 000 euro (ok. 435 000 zł) 
Koszty ratownictwa 
 
5 000 euro (ok.  21 000 zł) 100 000 euro (ok. 435 000 zł) 
 
Assistance i transport medyczny wariant standard/transport medyczny do wysokości sumy gwarantowanej wariant rozszerzony/transport medyczny do wysokości sumy gwarantowanej 
NNW 5 000 euro (ok. 21 800zł) 9 300 euro (ok. 40 000 zł) 
Rozszerzenie o choroby przewlekłe NieTak
OC w życiu prywatnym 50 000 euro (ok.  218 000 zł) 100 000 euro (ok.  435 000 zł) 
Ubezpieczenie bagażu 500 euro (ok.  2 200 zł) / nie dotyczy sprzętu elektronicznego450 euro (ok. 2 000 zł) / 225 euro (ok. 1000 zł) - sprzęt elektroniczny
Cena polisy4,64 zł dziennie13 zł dziennie

Źródło: rankomat.pl

Podczas wyjazdów do państw należących do Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA),wiele osób ogranicza zakres ochrony jedynie do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Niestety karta wydawana bezpłatnie przez NFZ refunduje wyłącznie podstawowe świadczenia medyczne za granicą. EKUZ w ogóle nie pokrywa m.in. kosztów akcji ratowniczej czy transportu medycznego do Polski. W odróżnieniu od polisy turystycznej, nie zawiera również dodatkowych świadczeń, jak np. OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu. W związku z tym przed wyjazdem na wymarzone wakacje seniorzy samodzielnie powinni dopasować polisę turystyczną do własnych potrzeb.

Co warto wiedzieć?

  1. 42,9% polskich seniorów podróżuje za granicę. 
  2. Seniorzy płacą drożej za ubezpieczenie turystyczne ze względu na wyższe ryzyko zachorowania.
  3. Seniorzy cierpiący na choroby przewlekłe muszą rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego.
  4. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne dla seniora kosztuje około 5 zł dziennie.