Z roku na rok coraz chętniej podróżujemy – i wcale nie ograniczamy się tylko do naszego kraju. Tylko w 2016 roku około 6 milionów Polaków zaplanowało wakacje za granicą. Najchętniej wypoczywamy na południu Europy, coraz częściej odwiedzamy także kraje egzotyczne. Nic zatem dziwnego, że nie wyobrażamy sobie podróży bez ubezpieczenia turystycznego. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednio wybrana polisa, dopasowana do naszych potrzeb, charakteru wyjazdu i możliwości finansowych.

rodzina wyjeżdżająca na wakacje
Porównaj ceny

Ubezpieczenie turystyczne jest ochroną na czas podróży – zarówno tych krajowych, jak i międzynarodowych. Generalnie zapewnia pokrycie kosztów leczenia oraz chroni w razie nieszczęśliwych zdarzeń. Polisę można rozbudowywać o dodatkowe elementy, tak by zapewnić sobie maksymalnie największą ochronę.

Po co nam ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne chroni nas przed nieprzewidzianymi wydatkami. Leczenie za granicą, powrót do kraju po wypadku, rehabilitacja, skrócony przez nieszczęśliwe wydarzenie urlop, skradziony bagaż, opóźniony samolot – wszystko to generuje dodatkowe, wcale niemałe koszta. Szkoda tracić na nie własne pieniądze. Lepiej zainwestować parę groszy niż później płacić tysiące euro czy dolarów. Myślenie to podziela niestety mniej niż połowa Polaków – tak przynajmniej wynika z badania Blue Media przeprowadzanego przed wakacjami w 2016 roku. Polisę turystyczną kupuje co szósta osoba spędzająca wakacje w Polsce oraz 41% wyjeżdżających za granicę.

Polisa od A do Z. Jak dobrze wybrać ubezpieczenie turystyczne za granicę?


Najważniejszym elementem polisy podróżnej są koszty leczenia – w końcu to ewentualne kłopoty zdrowotne mogą nas najbardziej uderzyć po kieszeni. Wizyty lekarskie, hospitalizacja, leki, środki medyczne, transport powrotny do kraju, transport sanitarny – długo by wymieniać wszystkie usługi medyczne, za które trzeba zapłacić. Dlatego polisa turystyczna chroni przede wszystkim właśnie od tych wydatków: ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia do sumy gwarantowanej. Na terenie Europy, gdzie częściowo bezpłatną pomoc medyczną zapewnia nam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) minimalną bezpieczną samą gwarantowaną jest 20 000 euro, zaś w przypadku wyjazdów poza Europę – suma powinna zaczynać się od 30 000–40 000 euro w górę.

Podróżując do krajów, które słyną z wysokich kosztów leczenia (jak np. Stany Zjednoczone, Kanada czy Australia),dobrym rozwiązaniem może być opcja bez sumy gwarantowanej (opłacane są wszystkie koszty leczenia, bez żadnego limitu). Osoby, u których zdiagnozowano trwałe schorzenie, muszą rozszerzyć ochronę o dodatek „choroby przewlekłe” (ubezpieczyciel nalicza dodatkową składkę za wyższe ryzyko),niektóre towarzystwa wymagają tego również od kobiet w ciąży.

NNW i OC – odszkodowanie finansowe w razie wypadków i nieszczęśliwych zdarzeń

Każda polisa, oprócz kosztów leczenia, gwarantuje również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki temu w razie jakiegokolwiek zdarzenia, w którym poniesiemy trwały uszczerbek na zdrowiu (np. złamiemy nogę, rękę, połamane żebra, rozbitą głowę itp.) otrzymamy odszkodowanie finansowe (w razie śmierci otrzyma je najbliższa rodzina). Będzie to rekompensata za poniesiony ból, dyskomfort czy straty moralne. Odszkodowanie jest wypłacane jako stosowny procent z sumy gwarantowanej (do wyboru jest wiele wariantów, od najmniejszych sum na 5000 zł aż po kwoty sięgające 100 000 euro). Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to już opcjonalny element polisy. Daje on ochronę nie tyle nam, ale naszemu portfelowi. W razie gdy będziemy (my albo nasi podopieczni) nieumyślnymi sprawcami jakiegoś wypadku na osobie trzeciej lub zniszczymy jej mienie, to ewentualne odszkodowanie (o takie może ubiegać się poszkodowany w sądzie) zapłaci za nas ubezpieczyciel – oczywiście do wybranej sumy gwarantowanej.

Dodatki do polisy

Oprócz standardowych elementów ubezpieczenie można rozbudować o nieobowiązkowe, ale warte uwagi dodatki. Dobrym pomysłem będzie ochrona bagażu – w razie jego zniszczenia, zgubienia lub kradzieży otrzymamy częściową rekompensatę za utracone rzeczy osobiste. Osoby, które planują podróż samolotem mogą dodatkowo ubezpieczyć się od opóźnienia bagażu (zagubionego przez linie lotnicze) oraz od opóźnienia lotu.

Ubezpieczenie dla aktywnych

Jeśli w czasie wyjazdu będziemy uprawiali jakąkolwiek aktywność fizyczną, koniecznie musimy sprawdzić, czy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wymaga od nas rozszerzenia ochrony. Wiele sportów ma status podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych – takie informacje znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia każdego towarzystwa oraz w szczegółach produktu. Brak tego rozszerzenia w razie wypadku podczas uprawiania aktywności wymienionej na liście ryzykownych sportów będzie skutkował odmową pokrycia kosztów leczenia i niewypłaceniem odszkodowania za nieszczęśliwy wypadek.

W przypadku sportów uprawianych na zewnątrz, np. wycieczek górskich, jazdy na nartach, rejsach na morzach, wyprawach do dżungli itp. koniecznie trzeba mieć ubezpieczenie zapewniające pokrycie kosztów ratownictwa (te za granicą są w 100% płatne przez osobę poszkodowaną). Warto ochroną objąć również sprzęt sportowy (przed kradzieżą, zgubieniem lub zniszczeniem).

Zwyżki i zniżki za wiek – o co w tym chodzi?

To, w jakim wieku jest osoba, która się ubezpiecza ma duże znaczenie, jeśli chodzi o cenę ubezpieczenia. Młode osoby, zwykle do 25. roku życia mogą liczyć na zniżkę – ich polisa będzie tańsza od tej standardowej. Z kolei osoby starsze, po 65 roku życia niestety muszą liczyć się z wyższą składką za ubezpieczenie – towarzystwa ubezpieczeniowe uważają, że ich wiek jest większym ryzykiem, dlatego też „wynagradzają” to sobie wyższą ceną polisy.

Ubezpieczenie turystyczne krajowe – czym się różni od polisy zagranicznej?

Niewiele osób kupuje ubezpieczenie, jeśli podróżuje po Polsce. W końcu służbę zdrowia, koszty ratownictwa mamy tu za darmo, po co więc niepotrzebnie wyrzucać pieniądze? Ale ubezpieczenie to nie tylko koszty leczenia. Krajowe polisy zapewniają ubezpieczenie NNW, pokrywają koszty leczenia w prywatnych placówkach, koszty rehabilitacji. Można też ubezpieczyć bagaż i sprzęt sportowy. Warto taką ochronę mieć – zwłaszcza, że ubezpieczenia krajowe są śmiesznie tanie!

Koszt ubezpieczenia turystycznego – ile zapłacimy za polisę?

W Polsce mamy jedne z najtańszych ubezpieczeń turystycznych w Polsce. Ochronę na czas podróży za granicą można znaleźć od 2,5 zł dziennie, krajowe ubezpieczenie to wydatek zaledwie 1,20 zł za każdy dzień ochrony. Dokładnej albo uśrednionej ceny ubezpieczenia nie jesteśmy w stanie określić. Składa się na nią wiele czynników: długość pobytu, ilość ubezpieczonych osób, kraj wyjazdu, charakter podróży, wybranych dodatków, konkretnego pakietu i oferty ubezpieczyciela... Każdy sam powinien wybrać najkorzystniejszą dla siebie polisę. Różne oferty można porównać w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

Dlaczego warto porównać ceny ubezpieczeń turystycznych?

W jednym miejscu ma się dostęp do kilkunastu ofert. Są to produkty różnych ubezpieczycieli, różniące się zakresem i ceną. Takie porównanie ułatwi wybór najbardziej optymalnego ubezpieczenia i pozwoli na dopasowanie polisy do swoich potrzeb, ale i do możliwości finansowych. W tabelce poniżej przedstawiamy kilka przykładowych cen oraz zakresów ubezpieczeń turystycznych – zagranicznych i krajowych.

Wybrane w naszym kalkulatorze ubezpieczeń można zakupić online w 5 minut – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu.Dowiedz się, jak to zrobić.

Zanim kupisz ubezpieczenie, przeczytaj OWU

OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia to przepisy prawne, które stosuje się do wszystkich ubezpieczeń danego działu lub rodzaju. Mają za zadanie ustalić przedmiot i zakres ubezpieczenia oraz czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela. OWU wskazują również prawa i obowiązki obu stron umowy, sposób ustalania wysokości szkody oraz zasady wypłaty odszkodowań lub świadczeń. Nikt z nas nie lubi czytać umów, jednak z pewnymi elementami OWU warto się zapoznać: z definicjami oraz z wyłączeniami ochrony. Dzięki temu nic nas nie zaskoczy, będziemy przygotowani na wszystkie sytuacje, jakie mogą skutkować odmową wzięcia odpowiedzialności przez ubezpieczyciela.

Podróżuj bezpiecznie z ubezpieczeniem turystycznym

Wakacje, urlop, weekendowa wycieczka to czas odpoczynku i beztroski. Warto jednak – zanim wyjedziemy się relaksować – zadbać o odpowiednią ochronę na czas wyjazdu. W razie ewentualnych problemów, których oczywiście nikomu nie życzymy, będziemy mieli profesjonalne wsparcie. Z wakacji zostaną nam tylko wspomnienia i fotografie, a nie rachunki za leczenie i inne straty finansowe. Jeśli podróż, to tylko z polisą w kieszeni!