Tygodniowy wypoczynek to typ urlopu chętnie wybierany przez Polaków. 7 dni wystarcza, aby odpocząć lub zwiedzić najpopularniejsze turystyczne atrakcje w danym miejscu. W dobie pandemii, gdy sytuacja zmienia się dynamicznie, 7-dniowy wyjazd przez wiele osób uznawany jest też za łatwiejszy organizacyjnie, niż wielotygodniowe podróże.

Podpowiadamy, jak spakować się na tydzień, aby zmieścić się w bagaż podręczny oraz o czym trzeba pamiętać, aby na lotnisku nie spotkało nas przykre rozczarowanie związane z nadbagażem. Sprawdzimy też, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas podróży w czasie pandemii.

Jakie są limity bagażu podręcznego w popularnych liniach?

Statystyki dotyczące liczby podróżnych przewiezionych przez najpopularniejsze linie lotnicze w 2021 r. nie wyglądają imponująco. Są jednak i tak lepsze niż w roku wybuchu pandemii, czyli 2020 r. Linie lotnicze liczą na znaczne wzrosty w 2022 .r.

Do zdecydowanie najpopularniejszych przewoźników w Polsce należą:

 • Ryanair (145 000 przewiezionych pasażerów w 2021 r.),
 • LOT (400 000)
 • Wizzair (176 000)

Tak wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Pierwszy z tanich przewoźników pozwala bezpłatnie zabrać na pokład małą osobistą torbę o rozmiarze 40 cm x 20 cm x 25 cm i wadze do 10 kg, a drugi o rozmiarze 40 x 30 x 20 cm oraz wadze do 10 kg. W efekcie każde wolne miejsce w bagażu podręcznym jest na wagę złota, jeśli chcemy uniknąć dodatkowych opłat. Nieco większy bagaż podręczny pasażer może zabrać ze sobą na pokład podróżując LOT-em – o maksymalnym rozmiarze 55 x 40 x 23 cm. Jego waga nie może przekroczyć 8 kg.

Linie lotnicze zawsze pobierają dodatkowe opłaty za bagaż rejestrowany przewożony w luku. Wysokość opłat w RyainAir to 45-80 zł za bagaż rejestrowany do 10 kg oraz 20-200 zł za bagaż do 20 kg – w zależności długości lotu, w jedną stronę. Bagaż rejestrowany w Wizzair to koszt ok. 50-250 zł za bagaż do 10 kg, ok. 70-360 zł za bagaż do 20 kg i ok. 100-500 zł za bagaż do 32kg. Ceny dotyczą przelotu w jedną stronę i zmieniają się w zależności od sezonu – w sezonie wakacyjnym, tzw. wysokim, są najwyższe.

Nieco prostsze zasady stosuje polski przewoźnik. W PLL LOT za bagaż rejestrowany trzeba zapłacić 115 zł w klasie ekonomicznej dla lotów krajowych i krótkodystansowych oraz 270 zł dla rejsów międzykontynentalnych.

Sprawdziliśmy również limity rozmiaru i wagi bagażu podręcznego w innych popularnych liniach lotniczych.

Nazwa linii

Rozmiar bagażu

Waga

Emirates

55 cm x 38 cm x 20 cm

Do 7 kg

Quatar

50 cm x 37 cm x 25 cm.

Do 7 kg

LOT

55 cm x 40 cm x 23 cm

Do 8 kg

Lufthansa

55 cm x 40 cm x 23 cm

Do 8 kg

SwissAir

56 cm x 36 cm х 23 cm

Do 10 kg

RyanAir

40 cm x 20 cm x 25 cm

Do 10 kg

WizzAir

40 cm x 30 cm x 20 cm

Do 10 kg

Norwegian

30 cm x 20 cm x 38cm

Do 10 kg

Airfrance

55 cm x 35 cm x 25 cm

Do 12 kg

KLM

55 cm x 35 cm x 25 cm oraz 40 cm x 30 cm x 15 cm.

Łącznie 12 kg.

EasyJet

56 cm x 45 cm x 25 cm

Nieokreślona; bagaż musi się zmieścić w schowku nad głową pasażera

Dodatkowych opłat można jednak uniknąć. Wystarczy spakować bagaż podręczny tak, aby jego rozmiar był niewielki, a jednocześnie mieściło się w nim wszystko to, co będzie nam potrzebne podczas tygodniowego wyjazdu. W tym celu warto wcześniej zastanowić się, czy spakujemy się do walizki czy plecaka, a także przygotować listę niezbędnych rzeczy. Przyda się też znajomość kilku trików.

Walizka czy plecak – do czego się spakować?

W podróży samolotem sprawdzi się zarówno plecak, jak i walizka. Wybierając jedną z tych opcji warto kierować się nie tylko indywidualnymi preferencjami, ale też obiektywnymi cechami. Ciężki plecak może nie sprawdzić się u drobnych kobiet i dzieci, walizka z kolei – może być niewygoda dla bardzo wysokiego mężczyzny.

Poniżej zestawienie wad i zalet obydwu możliwości.

Walizka – tak czy nie?

Zalety

Wady

Format walizki do bagażu podręcznego jest kompatybilny z wymogami linii i samolotowymi schowkami.

Może być ciężka „sama w sobie”, nawet niewypełniona bagażem.

Dzięki wygodnym kółkom walizki nie trzeba dźwigać.

W większości modeli rączka jest zbyt krótka, aby sprawdziła się u bardzo wysokich osób.

Walizki są pojemne i łatwo utrzymać w nich porządek – rzeczy mniej się gniotą i łatwiej je znaleźć.

Zajmuje stosunkowo dużo miejsca, co może mieć znaczenie, gdy spędzamy urlop na niewielkiej przestrzeni.

Twarde walizki, np. z policarbonu, są odporne na temperaturę, zarysowania, czy upadki, co zwiększa bezpieczeństwo bagażu.

Cena – porządna, sporych rozmiarów walizka, która posłuży latami, to koszt kilkuset złotych.

Duży wybór w zakresie pojemności i oraz dostępnych wzorów i kolorów.

Plecak – tak czy nie?

Zalety

Wady

Lekki i łatwy do przechowywania w miejscu docelowym.

Nie jest odporny na czynniki takie jak temperatura, czy zalanie, przez co jest ryzykownym wyborem do luku bagażowego.

Idealny wybór, jeśli planujemy często przemieszczać się z lekkim bagażem – szczególnie po problematycznym podłożu, jak piach, czy trwa. 

Niesienie na plecach wypakowanego po brzegi plecaka może być ponad możliwości fizyczne wielu osób.

Dzięki temu, że plecak nosimy na plecach, mamy wolne ręce – to bardzo przydatne w przypadku podróży z dziećmi.

Ciężko utrzymać w nim porządek, a ubrania łatwo się gniotą.

Ceny plecaka, w który można spakować się na kilkudniowy wyjazd, zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

Stosunkowo niewielki wybór w zakresie funkcjonalności i designu.

Lista niezbędnych rzeczy – jak ją zaplanować i co zabrać?

Aby rozsądnie spakować się na tygodniowy wyjazd, przydatna będzie lista rzeczy do zabrania. Za jej przygotowanie warto zabrać się na kilka dni przed wylotem. Dzięki temu w międzyczasie będziemy mogli dopisywać kolejne przedmioty, zyskując pewność, że w dniu pakowania nie zapomnimy o żadnym z nich. Warto też zapytać domowników, co dodaliby do takiej listy. Działając w pojedynkę, łatwo o czymś zapomnieć.

Na liście niezbędnych rzeczy na wyjazd do hotelu lub pensjonatu powinny znaleźć się m.in.:

 • Dowód osobisty lub paszport.
 • Gotówka.
 • Dokumenty podróży, w tym bilet lotniczy i inne.
 • Prawo jazdy i karta kredytowa (jeśli zamierzamy wypożyczać auto – wypożyczalnie zwykle wymagają karty kredytowej).
 • Bielizna osobista.
 • Kosmetyki.
 • Niezbędna elektronika (w tym ładowarki i przejściówki, jeśli są niezbędne).
 • Ubrania.
 • Lekarstwa, które przyjmujemy na co dzień.
 • Akcesoria pasujące do pory roku, np. strój kąpielowy, a zimą porządne górskie obuwie.
 • Ręcznik i suszarka do włosów (o ile nie oferuje ich hotel lub pensjonat).
 • Kapcie lub klapki.

Dodatkowo w dobie pandemii trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą:

 • Unijnego Certyfikatu COVID lub zaświadczeniu o statusie ozdrowieńca.
 • Zapasu jednorazowych maseczek (warto sprawdzić wymogi dotyczące maseczek w miejscu, do którego się wybieramy).
 • Płynu dezynfekujący w wygodnym, podręcznym opakowaniu.
W czasie pandemii COVID-19 trzeba pamiętać również o dopełnieniu wszystkich formalności – większość krajów i linii lotniczych wymaga wypełnienia dodatkowych oświadczeń. Informacje o nich można znaleźć na stronie Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i witrynach konkretnych przewoźników.

W podróży dodatkowo przydać się mogą akcesoria takie jak poduszka pod głowę, dobra książka, czy słuchawki do słuchania ulubionej muzyki lub podcastów. Dzięki takim „umilaczom” podróż zleci szybciej.

O czym pamiętać, pakując się na tydzień?

1. Sprawdź prognozę pogody

Mając zarezerwowany lot i nocleg do od dawna wymarzonego miejsca wakacji, wielu turystów wprost nie może doczekać się letniego wyjazdu. Z dużym entuzjazmem zaczynają się pakować, jednocześnie zapominając o banalnej wydawałoby się rzeczy, jaką jest sprawdzenie prognozy pogody.

Nasza rada: Wybierając się na ciepłe, tygodniowe wakacje za granicę warto dokładnie przemyśleć, które ubrania zabrać ze sobą w podróż. Można ułożyć je w uniwersalne komplety – np. siedem t-shirtów i krótkich spodenek czy przewiewnych sukienek, a także komplet bielizny na każdy dzień. Dodatkowo do bagażu włóżmy jedną parę dżinsów i lekką bluzę na chłodne wieczory. Dzięki temu w walizce czy plecaku zaoszczędzimy wolne miejsce.

2. Zaplanuj swoją aktywność na wakacjach

Przed wyjazdem na tygodniowe wakacje warto chociaż wstępnie zastanowić się, w jaki sposób będziemy spędzać kolejne dni. Jeśli mamy zamiar przez cały pobyt wypoczywać na plaży, to nie warto zabierać ze sobą górskich traperów. Podobnie, gdy planujemy dużo zwiedzać, to wtedy koniecznie w naszym bagażu powinny znaleźć się wygodne buty sportowe.

Nasza rada: Planując aktywności, warto też od razu zastanowić się, czy wszystkie przedmioty, które będą potrzebne do ich uprawiania, musimy zabierać z domu. Może część z nich, jak np. parasol przeciwsłoneczny, można wypożyczyć na miejscu?

3. Roluj ubrania w bagażu zamiast składać je w kostkę

Większość turystów podczas pakowania ubrań do walizki czy torby podróżnej składa je w równą kostkę. To duży błąd. Dzięki rolowaniu ubrań możemy zaoszczędzić dużo wolnego miejsca w bagażu, a także zminimalizować ryzyko ich pogniecenia.

Nasza rada: Pamiętajmy, aby rolować jedynie codzienną odzież oraz tę wykonaną z  bawełny, jak t-shirty, swetry, dresy, czy dżinsy. Płaszcze, koszule lub marynarki powinniśmy natomiast ułożyć płasko na dnie walizki. Ponadto, aby uniknąć gniecenia ubrań w bagażu, warto wywinąć je w lewą stronę.

4. Najbardziej potrzebne rzeczy umieść na górze walizki

To prosty, ale bardzo przydatny trik przy pakowaniu. Nie wszystkie rzeczy, które zabieramy na wakacje mogą przydać się w trakcie podróży... ale część jak najbardziej. Te, po które potencjalnie możemy sięgać na lotnisku czy w drodze do hotelu, warto umieścić na samej górze.

W przypadku bagażu rejestrowanego, na wierzchu warto umieścić też umieścić przedmioty, co do których nie jesteśmy pewni, czy możemy przewozić je w luku bagażowym. Wówczas, gdy obsługa lotu zwróci nam uwagę, łatwiej nam będzie przepakować je przy stanowisku check-in do bagażu podręcznego.

Nasza rada: Najbardziej potrzebne rzeczy to zwykle m.in. kosmetyki, lekarstwa, akcesoria dla dzieci, czy artykuły higieniczne. Warto wcześniej przemyśleć, co stanowi takie najbardziej przydatne przedmioty w naszym przypadku, aby nie tracić czasu na chwilę przed wylotem.

5. Zabierz ze sobą miniaturowe opakowania kosmetyków

Zgodnie z przepisami do bagażu podręcznego w samolocie można spakować maksymalnie 1 litr płynów w pojemnikach do 100 mililitrów. Jeśli więc chcemy zabrać ze sobą na wakacje ulubione kosmetyki, należy przed wyjazdem zakupić balsam do ciała, perfumy, krem do twarzy, czy olejek do włosów w małych opakowaniach.

Nasza rada: W większości drogerii czy supermarketów można kupić kosmetyki w małych opakowaniach. Niestety często ich cena jest wysoka w stosunku do objętości. Lepiej więc przed wyjazdem kupić małe butelki, pudełka bądź atomizery, a następnie napełnić je z dużych pojemników używanych na co dzień w domu.

6. Sprawdź, co możesz kupić na miejscu

Miniaturowe opakowania to doskonałe rozwiązania, ale część rzeczy można też po prostu kupić na miejscu. Ceny produktów, które często zajmują dużo miejsca w bagażu – np. letnich akcesoriów do pływania dla dzieci, czy książki, którą chcemy przeczytać na urlopie – mogą nie różnić się znacznie. Czasem, zamiast kombinować, jak dopiąć walizkę i ryzykować dopłatę za nadbagaż, można po prostu czegoś... nie zabierać.

Nasza rada: Ceny przedmiotów, które chcemy dokupić, warto sprawdzić jeszcze na miejscu, w Polsce. Często intuicyjnie wydaje nam się, że coś jeśli coś jest niedrogie w Polsce, to będzie przystępne cenowo również za granicą. Tymczasem bywa różnie – np. pozornie niewinne kremy z filtrem w popularnych kurortach w sezonie wakacyjnym osiągają kuriozalne ceny. Dla bezpieczeństwa warto zweryfikować takie informacje jeszcze w kraju.

7. Dowiedz się, co dokładnie zapewnia hotel lub pensjonat

Chyba każdy podróżnik zna to uczucie, gdy przyjeżdża na miejsce... i okazuje się, że niepotrzebnie zabierał ze sobą ręcznik, suszarkę do włosów, czy kapcie. Przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić, co oferuje hotel lub pensjonat. Jeśli na stronie brakuje pełnych informacji, można po prostu zadzwonić lub napisać e-maila. To znacznie tańsze niż nadbagaż!

Nasza rada: W dobie pandemii warto pozostawać ostrożnym wobec oferowanych przez hotele przedmiotów wielokrotnego użytku, np. żeli pod prysznic umieszczonych tam na stałe. Hotele oczywiście dbają aktualnie o bezpieczeństwo bardziej niż kiedykolwiek, ale jeśli coś wzbudzi nasze obawy – najlepiej po prostu zgłosić ten fakt obsłudze.

8. Wykorzystaj worki próżniowe lub folię

Miejsce w bagażu można zaoszczędzić również używając worków próżniowych. Ich dużą zaletą jest fakt, że wiele z nich nie wymaga używania specjalnej maszynki do odsysania. Wystarczy jedynie zgiąć worek i zredukować nadmiar powietrza. Lepiej również zakupić kilka małych worków niż np. jeden duży. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam wyciągnąć z nich potrzebne nam przedmioty.

Nasza rada: Zamiast kupować worki próżniowe, można też wykorzystać inny trik. Grubą odzież, jak np. sweter czy bluza, można owinąć przezroczystą folią, dostępną  niemal w każdym sklepie spożywczym.

9. Wykorzystaj każde wolne miejsce

W wakacyjnym bagażu warto wykorzystać każdą, nawet najmniejszą wolną przestrzeń. Jak ją znaleźć? Można to zrobić np. w dodatkowej parze butów przewożonych w walizce czy plecaku, do której możemy włożyć bieliznę lub inne małe przedmioty. Podobnie we wnętrzu ulubionego kubka możemy umieścić drobne rzeczy.

Nasza rada: Znalezienie dodatkowych wolnych miejsc ułatwi ułożenie rzeczy w odpowiedniej kolejności. Duże i ciężkie powinny trafić na dno walizki lub plecaka. Pomiędzy dołem a górą bagażu warto umieścić lekkie ubrania, jak t-shirty czy bielizna. Na samym szczycie torby podróżnej można położyć przekąski i kosmetyczkę, którą trzeba będzie okazać do kontroli podczas odprawy, a także inne przedmioty, które uznaliśmy za najpotrzebniejsze. Bilety lotnicze i dokumenty tożsamości turyści powinni mieć zawsze pod ręką.

10. Załóż na siebie najcięższe lub nieforemne rzeczy

Ciężkie i grube ubrania, jak bluza czy kurtka, zajmują w bagażu najwięcej miejsca. Zamiast więc pakować je do walizki czy plecaka, warto ubrać je na siebie i wejść w nich na pokład samolotu. Następnie podczas lotu będziemy mogli je swobodnie ściągnąć.

Nasza rada: Warto na siebie założyć nie tylko ciężką i grubą odzież, lecz także największą parę butów. Ciężką kurtkę podczas letniego wyjazdu może natomiast zastąpić mniejszy softshell z polarem. Tego typu ubranie może również skuteczniej ochronić turystę przed zimnem i deszczem. Identycznie warto postąpić w przypadku kapelusza z dużym rondem. Założenie go na głowę jest nierzadko znacznie łatwiejsze, niż zapakowanie do walizki.

11. Zważ bagaż przed podróżą

Po zakończonym pakowaniu powinniśmy się upewnić, czy nasz bagaż podręczny na pewno nie przekracza limitu wagi określonego przez przewoźnika. Najlepiej zrobić to w domu przed udaniem się na lotnisko, aby mieć możliwość wypakowania zbędnych rzeczy.

Nasza rada: Jeśli nie mamy możliwości zważenia bagażu w domu, można to zrobić również w specjalnych punktach na lotnisku. Umożliwiają one sprawdzenie rozmiaru i wagi plecaka, torby, czy walizki. W takim przypadku aby uniknąć dodatkowej opłaty, wypakowane rzeczy można np. przekazać członkowi rodziny lub znajomym, którzy towarzyszą nam w drodze na lotnisko.

12. Zadbaj o bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to kluczowy aspekt każdej udanej podróży. Dlatego przed wylotem warto oznaczyć bagaż specjalną zawieszką z imieniem, nazwiskiem i danymi kontaktowymi. Jeśli zaginie, łatwiej będzie odesłać ją do właściciela. Niektóre walizki mają też wbudowane specjalne, przezroczyste okienko, za którym możemy umieścić karteczkę z naszymi danymi. Zdecydowanie warto to zrobić.

Wielu wprawionych podróżników poleca również, aby zrobić zdjęcie spakowanej walizce. Ponownie – w razie zaginięcia – po jej powrocie w ręce właściciela, łatwiej będzie ocenić, co zginęło.

Nasza rada: Zawieszkę do bagażu można kupić przez Internet już za ok. 8 zł za sztukę. Nie warto kupować ich w panice na lotnisku – ceny tam będą nawet kilkukrotnie wyższe!

Jak ubezpieczyć wakacyjny bagaż przed kradzieżą?

W ramach polisy turystycznej wielu ubezpieczycieli oferuje ubezpieczenie bagażu na wypadek kradzieży. Może do niej dojść nie tylko na lotnisku, lecz także podczas pobytu turysty na wakacjach.

Aby jednak otrzymać odszkodowanie, podróżny ma obowiązek chronić swoją walizkę, plecak, czy torbę. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) wymagają, aby bagaże były:

 • pozostawione w przechowalni (ale tylko za potwierdzeniem/pokwitowaniem),
 • umieszczone w indywidualnym pomieszczeniu bagażowym na dworcu lub w hotelu,
 • zamknięte w pokoju hotelowym,
 • zamknięte w kabinie przyczepy, luku bagażowym lub w bagażniku samochodu (ale tylko zamykanym na zamek mechaniczny bądź elektroniczny i zaparkowanego w strzeżonym miejscu).

Jeśli dojdzie do kradzieży bagażu, turysta powinien natychmiast udać się na najbliższy posterunek policji i ją zgłosić. Następnie, sporządzony protokół będzie podstawą do ubiegania się o wypłatę odszkodowania ze strony ubezpieczyciela. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie bagażu nie zawsze jednak będzie stuprocentowo gwarantowało wypłatę odszkodowania.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Istnieją tzw. wyłączenia ochrony, czyli sytuacje, w których polisa nie zadziała. Są to sytuacje, w których:

 • Podróżnik nie zabezpieczył odpowiednio swojego bagażu.
 • Podróżnik pozostawił bagaż w przechowalni i nie odebrał pokwitowania.
 • Po zaginięciu bagażu turysta nie zgłosił tego faktu na policję i nie dopełnił właściwych procedur.
 • Turysta pozostawił bagaż bez opieki.
 • Bagaż ginie lub niszczy się na skutek klęski żywiołowej lub nieszczęśliwego wypadku.
 • Dochodzi do próby kradzieży, ale ostatecznie bagaż nie zostaje skradziony.
 • Bagaż ginie lub niszczy się na skutek wypadku komunikacyjnego lub innego nieszczęśliwego wypadku.
 • Z bagażu znikają pieniądze lub karty – tych ubezpieczyciele nie uważają za „bagaż”.

Dobre ubezpieczenie turystyczne, bez którego żaden rozsądny podróżnik nie powinien opuszczać kraju, to jednak znacznie więcej niż ochrona bagażu. To także (a może przede wszystkim!):

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia. Zapewnia pokrycie kosztów leczenia podróżnika, w tym również w placówkach prywatnych. W przypadku podróży po Europie suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 20 000 – 30 000 euro. Warto wybrać ofertę, która obejmuje również przypadki zachorowania i hospitalizacji z powodu COVID-19. Większość towarzystw ubezpieczeniowych ma takie w swojej ofercie.
 • Koszty ratownictwa. Dzięki temu elementowi polisy turystycznej podróżnik może liczyć na pokrycie kosztów akcji ratowniczych. To bardzo ważne ryzyko dla wszystkich osób, które nie stronią od bardziej ekstremalnych aktywności.
 • UbezpieczenieNNW. Zapewni turyście możliwość ubiegania się o wypłatę odszkodowania, jeśli podczas podróży dojdzie do nieszczęśliwego wypadku.
 • OC w życiu prywatnym. Przyda się, gdy podróżnik wyrządzi szkodę osobie trzeciej lub też szkodę na jej mieniu. W przypadku posiadania OC w życiu prywatnym koszty takiego zdarzenia pokryje ubezpieczyciel.
 • Assistance. Assistance w ubezpieczeniu turystycznym to gwarancja szybkiej pomocy w kryzysowych sytuacjach. Obejmuje m.in. wsparcie prawnika lub tłumacza, pomoc w organizacji opieki nad małoletnim dzieckiem, czy możliwość konsultacji telefonicznej z lekarzem.

Ubezpieczenie na wyjazd do Grecji z ubezpieczeniem bagażu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
7,70 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
9,19 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 150 000 zł 60 sportów objętych ochroną
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
10,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Ubezpieczenie na wyjazd do Grecji z ubezpieczeniem bagażu
AXA Partners
7,70 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
9,19 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 150 000 zł 60 sportów objętych ochroną
Generali
10,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19

Polisy turystyczne z ubezpieczeniem bagażu można znaleźć w kalkulatorze rankomat.pl. Po wyborze jednej z ofert, otrzymamy na maila umowę. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą na tygodniowy wakacyjny wyjazd.

Co warto wiedzieć?

 1. 95% Polaków podróżuje na zagraniczne wakacje samolotem.
 2. Wybierając się w podróż samolotem, koniecznie trzeba sprawdzić dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego – każda linia lotnicza określa własne.
 3. W bagażu podręcznym w samolocie można spakować maksymalnie 1 litr płynów w pojemnikach do 100 mililitrów.
 4. Aby zaoszczędzić miejsce w bagażu, lepiej rolować ubrania niż składać je w kostkę.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Do czego spakować się na tydzień?

  Dla większości podróżników dobrym wyborem będzie pakowna walizka. Osoby, które zamierzają dużo się przemieszczać po podłożu trudnym do prowadzenia walizki (piasek, trwa, tereny górzyste), powinny jednak wybrać plecak.

 2. Jaki bagaż można zabrać w podroż samolotem?

  W podróż samolotem można zabrać bagaż podręczny (mniejszy) oraz bagaż rejestrowany (większy). Bagaż podręczny jest bezpłatny. Zwykle linie lotnicze dopuszczają zabranie damskiej torebki, torby na laptopa lub niewielkiego plecaka. Za bagaż rejestrowany płacimy dodatkowo. Bagaż do luku możemy spakować w walizkę, ale też torbę lub plecak.

  1. Czego nie można przewozić w bagażu samolotem?

   W bagażu podręcznym nie można przewozić m.in. płynów w opakowaniu większym niż 100 ml, ostrych przedmiotów, sprężonego gazu, czy artykułów chemicznych. W bagażu rejestrowanym nie powinniśmy natomiast przewozić elektronicznych papierosów, artykułów pirotechnicznych, zapalniczek, sprężonych gazów i części samochodowych.

  2. Czy można ubezpieczyć bagaż?

   Tak. Ubezpieczenie bagażu to element dobrej polisy turystycznej.