W 2018 r. 95% Polaków wypoczywających latem za granicą podróżowało samolotem – wynika z danych Polskiej Izby Turystyki. Podpowiadamy, jakie są limity wagi i rozmiaru bagażu podręcznego, które kosmetyki można zabrać na pokład czy jak zaoszczędzić miejsce w walizce pakując ubrania, aby uniknąć dodatkowych opłat podczas podróży.

Niestety podróżowanie samolotem podczas tegorocznych wakacji znacznie utrudnia zaostrzenie polityki bagażowej przez tanich przewoźników, jak Ryanair czy Wizzair.  W związku z tym osoby, które na tygodniowy wyjazd chciałyby spakować rzeczy jedynie do bagażu podręcznego, muszą to zrobić bardzo dokładnie.

Jakie są limity bagażu podręcznego w popularnych liniach

Do zdecydowanie najpopularniejszych przewoźników w Polsce należy Ryanair (11,5 mln przewiezionych pasażerów w 2018 r.), LOT (10,5 mln) oraz  Wizzair (8,7 mln) – wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Pierwszy z tanich przewoźników pozwala bezpłatnie zabrać na pokład małą osobistą torbę o rozmiarze 40 cm x 20 cm x 25 cm i wadze do 10 kg, a drugi o rozmiarze 40 x 30 x 20 cm oraz wadze do 10 kg. W efekcie każde wolne miejsce w bagażu podręcznym jest na wagę złota, jeśli chcemy uniknąć dodatkowych opłat.

Nieco większy bagaż podręczny pasażer może zabrać ze sobą na pokład podróżując LOT-em – o maksymalnym rozmiarze 55 x 40 x 23 cm. Jednak jego waga nie może przekroczyć 8 kg. Ryanair (od 25 do 40 euro) i Wizzair (od 9 do 72 euro), zawsze pobierają dodatkowe opłaty za bagaż rejestrowany przewożony w luku. Natomiast u polskiego przewoźnika za tę usługę trzeba zapłacić 110 zł w klasie ekonomicznej na większości tras (z wyjątkiem rejsów międzykontynentalnych do Stanów Zjednoczonych, Japonii, Kanady, Kazachstanu, Singapuru i Korei Południowej i Chin). Sprawdziliśmy również limity rozmiaru i wagi bagażu podręcznego w innych ośmiu popularnych liniach lotniczych.

limity rozmiaru i wagi bagażu podręcznego u różnych przewoźników

Jednak dodatkowych opłat można uniknąć. Wystarczy spakować bagaż podręczny tak, aby jego rozmiar był niewielki, a jednocześnie mieściło się w nim wszystko to, co będzie nam potrzebne podczas tygodniowego wyjazdu. Oto 8 trików, które ułatwią turystom spakowanie małej walizki czy plecaka szybko, sprawnie i bez zbędnych kilogramów.

1. Sprawdź prognozę pogody

Mając zarezerwowany lot i nocleg do od dawna wymarzonego miejsca wakacji, wielu turystów wprost nie może doczekać się letniego wyjazdu. Z dużym entuzjazmem zaczynają się pakować, jednocześnie zapominając o banalnej wydawałoby się rzeczy, jaką jest sprawdzenie prognozy pogody. 

Nasza rada: Wybierając się na ciepłe, tygodniowe wakacje za granicę warto dokładnie przemyśleć, które ubrania zabrać ze sobą w podróż. Można ułożyć je w uniwersalne komplety – np. siedem t-shirtów i krótkich spodenek czy przewiewnych sukienek, a także komplet bielizny na każdy dzień. Dodatkowo do bagażu włóżmy jedną parę dżinsów i lekką bluzę na chłodne wieczory. Dzięki temu w walizce czy plecaku zaoszczędzimy wolne miejsce.

2. Zaplanuj swoją aktywność na wakacjach

Warto przed wyjazdem na tygodniowe wakacje chociaż wstępnie zastanowić się, w jaki sposób będziemy spędzać kolejne dni. Jeśli mamy zamiar przez cały pobyt wypoczywać na plaży, to nie warto zabierać ze sobą górskich traperów. Podobnie, gdy planujemy dużo zwiedzać, to wtedy koniecznie w naszym bagażu powinny znaleźć się wygodne buty sportowe.

Nasza rada: Warto przed wyjazdem sporządzić listę rzeczy, które chcielibyśmy zabrać ze sobą. Na jej szczycie powinny znaleźć się te naprawdę niezbędne, jak zażywane leki, dokumenty tożsamości, karty płatnicze czy telefon wraz z ładowarką i powerbankiem. Uszeregowanie przedmiotów od najważniejszego do najmniej ważnego ułatwi nam określenie, które z nich będą zbędne podczas podróży.

3. Roluj ubrania w bagażu zamiast składać je w kostkę

Większość turystów podczas pakowania ubrań do walizki czy torby podróżnej składa je w równą kostkę. Podobnie, jak na co dzień chowając odzież do szafy. To duży błąd. Dzięki rolowaniu ubrań możemy zaoszczędzić dużo wolnego miejsca w bagażu, a także zminimalizować ryzyko ich pogniecenia.

Nasza rada: Pamiętajmy, aby rolować jedynie codzienną odzież oraz tę wykonaną z bawełny, jak t-shirty, swetry, dresy czy dżinsy. Natomiast płaszcze, koszule lub marynarki powinniśmy ułożyć płasko na dnie walizki. Ponadto aby uniknąć gniecenia ubrań w bagażu, warto wywinąć je w lewą stronę.

4. Zabierz ze sobą miniaturowe opakowania kosmetyków

Zgodnie z przepisami do bagażu podręcznego w samolocie można spakować maksymalnie 1 litr płynów w pojemnikach do 100 mililitrów. Jeśli więc chcemy zabrać ze sobą na wakacje ulubione kosmetyki, należy przed wyjazdem zakupić balsam do ciała, perfumy, krem do twarzy czy olejek do włosów w małych opakowaniach.

Nasza rada: W większości drogerii czy supermarketów można kupić kosmetyki w małych opakowaniach. Niestety często ich cena jest wysoka w stosunku do objętości. Lepiej więc przed wyjazdem kupić małe butelki, pudełka bądź atomizery, a następnie napełnić je z dużych pojemników używanych na co dzień w domu.

5. Wykorzystaj worki próżniowe lub folię

Miejsce w bagażu można zaoszczędzić również używając worków próżniowych. Ich dużą zaletą jest fakt, że wiele z nich nie wymaga używania specjalnej maszynki do odsysania. Wystarczy jedynie zgiąć worek i zredukować nadmiar powietrza. Lepiej również zakupić kilka małych worków niż np. jeden duży. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam wyciągnąć z nich potrzebne nam przedmioty.

Nasza rada: Zamiast kupować worki próżniowe, zaoszczędzić nieco miejsca w bagażu można również owijając grubą odzież, jak bluza czy sweter przezroczystą folią. Można ją kupić niemal w każdym sklepie spożywczym.

6. Wykorzystaj każde wolne miejsce

W wakacyjnym bagażu warto wykorzystać każdą, nawet najmniejszą wolną przestrzeń. Jak ją znaleźć? Można to zrobić np. w dodatkowej parze butów przewożonych w walizce czy plecaku, do której możemy włożyć bieliznę lub inne małe przedmioty. Podobnie we wnętrzu ulubionego kubka możemy umieścić drobne rzeczy.

Nasza rada: Znalezienie dodatkowych wolnych miejsc ułatwi ułożenie rzeczy w odpowiedniej kolejności. Duże i ciężkie powinny trafić na dno walizki lub plecaka. Pomiędzy dołem, a górą bagażu warto umieścić lekkie ubrania, jak t-shirty czy bielizna. Na samym szczycie torby podróżnej można położyć przekąski i kosmetyczkę, którą trzeba będzie okazać do kontroli podczas odprawy. Natomiast bilety lotnicze i dokumenty tożsamości turyści powinni mieć zawsze pod ręką.

7. Załóż na siebie najcięższe rzeczy

Ciężkie i grube ubrania, jak bluza czy kurtka zajmują w bagażu najwięcej miejsca. Zamiast więc pakować je do walizki czy plecaka, warto ubrać je na siebie i wejść w nich na pokład samolotu. Następnie podczas lotu będziemy mogli je swobodnie ściągnąć.

Nasza rada: Warto na siebie założyć nie tylko ciężką i grubą odzież, lecz także największą parę butów. Ponadto ciężką kurtkę świetnie podczas letniego wyjazdu może zastąpić mniejszy softshell z polarem. Tego typu ubranie może również skuteczniej chronić turystę przed zimnem i deszczem.

8. Zważ bagaż przed podróżą

Po zakończonym pakowaniu powinniśmy się upewnić, czy nasz bagaż podręczny na pewno nie przekracza limitu wagi określonego przez przewoźnika. Najlepiej zrobić to w domu przed udaniem się na lotnisko, aby mieć możliwość wypakowania zbędnych rzeczy.

Nasza rada: Jeśli nie mamy możliwości zważenia bagażu w domu, można to zrobić również w specjalnych punktach na lotnisku. Umożliwiają one sprawdzenie rozmiaru i wagi plecaka, torby czy walizki. W takim przypadku aby uniknąć dodatkowej opłaty, wypakowane rzeczy można np. przekazać członkowi rodziny lub znajomym, którzy towarzyszą nam w drodze na lotnisko.

Jak ubezpieczyć wakacyjny bagaż przed kradzieżą?

W ramach polisy turystycznej wielu ubezpieczycieli oferuje ubezpieczenie bagażu na wypadek kradzieży. Może do niej dojść nie tylko na lotnisku, lecz także podczas pobytu turysty na wakacjach. Jednak aby otrzymać odszkodowanie, podróżny ma obowiązek chronić swoją walizkę, plecak czy torbę. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) wymagają, aby bagaże były:

  • pozostawione w przechowalni (ale tylko za potwierdzeniem/pokwitowaniem),
  • umieszczone w indywidualnym pomieszczeniu bagażowym na dworcu lub w hotelu,
  • zamknięte w pokoju hotelowym,
  • zamknięte w kabinie przyczepy, luku bagażowym lub w bagażniku samochodu (ale tylko zamykanym na zamek mechaniczny bądź elektroniczny i zaparkowanego w strzeżonym miejscu).

Jeśli dojdzie do kradzieży bagażu, turysta powinien natychmiast udać się na najbliższy posterunek policji i ją zgłosić. Następnie sporządzony protokół będzie podstawą do ubiegania się o wypłatę odszkodowania ze strony ubezpieczyciela. Polisy turystyczne z ubezpieczeniem bagażu można znaleźć w kalkulatorze rankomat.pl. Po wyborze jednej z ofert, otrzymamy na maila umowę. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą na tygodniowy wakacyjny wyjazd.

Co warto wiedzieć?

  1. 95% Polaków podróżuje na zagraniczne wakacje samolotem.
  2. W ostatnim czasie Ryanair i Wizzair zaostrzyły limity przewozu bagażu podręcznego. 
  3. W bagażu podręcznym w samolocie można spakować maksymalnie 1 litr płynów w pojemnikach do 100 mililitrów.
  4. Aby zaoszczędzić miejsce w bagażu, lepiej rolować ubrania niż składać je w kostkę.