Obowiązkowe ubezpieczenie skutera czy niewielkiego motocykla może kosztować niecałe 100 złotych. Jeśli jednak zgłaszasz do OC sportowy model lub interesuje Cię pełny pakiet ubezpieczeń, przygotuj się na znacznie większy wydatek. Przyjrzyj się też uważnie zakresowi ochrony ubezpieczeń dobrowolnych, bo oferty poszczególnych towarzystw znacznie się od siebie różnią.

Każdego roku zwiększa się grono właścicieli motocykli. W 2021 roku zarejestrowano w Polsce łącznie ok. 105 tys. używanych i nowych jednośladów (źródło: alebank.pl, na podstawie danych PZPM). Miłośnicy dwóch kółek powinni jednak pamiętać, aby przyjemność z jazdy łączyć z bezpieczeństwem, jakie daje odpowiednio dobrane ubezpieczenie.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów
Z raportu policji wynika, że około 42% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego (m.in. motocykliści). Jest to niewątpliwie szczególna grupa, jeśli chodzi o rozmiar i skutki wypadków drogowych. W przeciwieństwie do osób podróżujących samochodami, motocykliści nie są osłonięci karoserią i nie mogą liczyć na działanie pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych.

Sprawdziliśmy, jakie polisy i za ile mogą kupić fani jednośladów, aby kompleksowo zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami kolizji i wypadków drogowych.

Czy ubezpieczenie OC dla motocyklisty jest obowiązkowe cały rok?

Warunki ochrony motocykla z polisy OC są takie same, jak dla samochodu osobowego czy nawet autobusu. Zgodnie z ustawą, motocykl lub skuter podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu.

Od dnia zakupu motocykla aż do dnia jego sprzedaży lub wyrejestrowania, np. po złomowaniu czy kradzieży, właściciel pojazdu powinien zadbać o ciągłość w OC. Pomimo, że zazwyczaj motocykl jest używany tylko w okresie od wiosny do jesieni, na chwilę obecną nie ma możliwości jego czasowego wyrejestrowania

Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.plDaniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl

Ile wynosi kara za brak ubezpieczenia OC motocykla?

Brak polisy OC na motocykl skutkuje karą finansową, nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Wysokość opłaty zależy od okresu, w jakim pojazd nie był ubezpieczony. W 2022 r. wynosi ona:

 • 200 zł, jeśli przerwa w OC trwała do 3 dni,
 • 500 zł za brak polisy od 4 do 14 dni,
 • 1000 zł, jeśli właściciel motocykla nie posiadał ubezpieczenia OC dłużej niż 14 dni.

Polisę OC warto wykupić nie tylko z powodu opłaty karnej egzekwowanej przez UFG. Znacznie poważniejsze konsekwencje finansowe czekają właściciela motocykla, który spowoduje kolizję lub wypadek nieubezpieczonym pojazdem. Wówczas odszkodowanie wypłaca poszkodowanym UFG, po czym zwraca się do posiadacza pojazdu (sprawcy zdarzenia) o zwrot wszystkich poniesionych kosztów.

Od czego zależy cena OC motocykla?

Na wysokość składki wpływ mają zarówno dane właściciela, jego historia ubezpieczenia, doświadczenie za kierownicą, jak i marka i model pojazdu, jego wiek czy pojemność silnika (więcej informacji znajdziesz w artykule Czy pojemność silnika wpływa na cenę OC)

Liczyć może się także miejsce zamieszkania, choć wpływ tego czynnika na składkę jest znacznie mniejszy niż w przypadku ubezpieczenia samochodu osobowego. 

Ocena ryzyka związanego z ubezpieczeniem motocykla nie różni się więc zasadniczo od analizy przeprowadzanej podczas składania wniosku o OC innego pojazdu.

Gdzie można kupić ubezpieczenie OC motocykla?

Ubezpieczenie OC na motocykl można kupić w większości firm ubezpieczeniowych. Taki produkt posiada w swojej ofercie m.in.: Uniqa, Proama, Compensa, Link4, Benefia, Generali, PZU i Ergo Hestia.

Niektóre z towarzystw zamieszczają na swojej stronie internetowej kalkulator, który pozwala obliczyć składkę online bez wychodzenia z domu. Wystarczy wybrać w formularzu pojazd, który chcemy zgłosić do ubezpieczenia (w tym przypadku motocykl),  podać jego dane oraz podstawowe informacje o właścicielu (zazwyczaj: imię, nazwisko, numer PESEL oraz kod pocztowy). 

Zakup ubezpieczenia motocykla przez Internet umożliwia m.in. Uniqa, Proama, Generali i benefia24.pl. Każda z wymienionych firm nie ogranicza ochrony pojazdu wyłącznie do ustawowego zakresu OC.

Jakie oferty ubezpieczenia motocykla przedstawia Uniqa?

Klienci UNIQA, którzy zdecydują się wykupić ubezpieczenie OC na motocykl, w cenie pakietu otrzymają również Zieloną Kartą oraz podstawowy wariant ubezpieczenia assistance.

Assistance MINI zapewnia pomoc w razie wypadku oraz pokrycie kosztów:

 • naprawy na miejscu zdarzenia (do 300 zł),
 • holowania do 75 km,
 • holowania pojazdu poszkodowanego.

Oprócz Pakietu OC UNIQA oferuje również cały szereg dodatkowych ubezpieczeń dobrowolnych:

 • UbezpieczenieAutocasco w formule ALL RISK (od wszelkich ryzyk) z opcją gwarantowanej sumy ubezpieczenia.
 • Dodatkowe warianty Assistance z szerokim zakresem świadczeń w Polsce (wariant Standard) oraz w Polsce i Europie (warianty Premium oraz Prestiż). Klient ma także możliwość wykupienia Assistance Opony - zapewniającego pomoc w razie uszkodzenia opony na terenie całej Polski.
 • Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków - z szerokim zakresem sum ubezpieczenia do wyboru - zapewnia świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wypadku drogowym.
 • Ubezpieczenie bagażu - od uszkodzeń oraz kradzieży, z sumą ubezpieczenia 3000 zł. Ubezpieczenie dostępne jest zarówno przy zakupie samego OC, jak i pełnego pakietu OC+AC.
 • Pomoc Medyczna 24 - wsparcie medyczne nie tylko w następstwie nieszczęśliwych wypadków, lecz także w przypadku nagłego zachorowania. Obejmuje ubezpieczonych właścicieli pojazdów oraz osoby bliskie pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. Działa na terenie całej Polski.

Oblicz cenę OC motocykla w Uniqa

Jakie oferty ubezpieczenia motocykla przedstawia Proama?

W Proama, na życzenie klienta wydawana jest bezpłatna Zielona Karta, która zapewnia ochronę z tytułu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych na terenie Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Maroka, Mołdawii, Macedonii, Rosji, Tunezji, Turcji, Ukrainy.

Za niewielką dopłatą (6 zł) można uzupełnić ochronę motocykla o ubezpieczenie Assistance Wypadkowy, które gwarantuje holowanie uszkodzonego pojazdu po wypadku na terenie Polski bez limitu kilometrów.

Klient Proama może także dokupić ASS awaryjny i wypadkowy (ASS Midi, cena 67 zł). Taka polisa upoważnia właściciela motocykla m.in. do skorzystania z bezpłatnego holowania do 200 km i pojazdu zastępczego na 3 dni.

Proama posiada również w swojej ofercie ubezpieczenie autocasco (AC) motocykla.

Oblicz cenę OC motocykla w Proama

Jakie oferty ubezpieczenia motocykla przedstawia Generali?

Klienci towarzystwa Generali, którzy kupią polisę OC na motocykl również otrzymają bezpłatną Zieloną Kartę. Mogą także dokupić do OC (cena 12 zł/rok) ubezpieczenie ASS Komfort z pomocą po wypadku, kradzieży i awarii, a w jej ramach pokrycie kosztów:

 • nielimitowanego holowania po wypadku i do 100 km po awarii (na terenie Polski)
 • naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia,
 • zatrudnienia kierowcy zastępczego,
 • zakwaterowania w hotelu do 3 dni,
 • ASS rowerowego.

Generali oferuje również Assistance Komfort Plus (dopłata 150 zł), które działa nie tylko w Polsce, ale i za granicą i oprócz ww. usług zapewnia m.in. pojazd zastępczy po awarii, wypadku i kradzieży na 5 dni i holowanie w Europie do 500 km.

Kolejnym dodatkiem do OC Generali jest Rehabilitacja po wypadku komunikacyjnym. W ramach tej ochrony kierowca oraz pasażerowie pojazdu mogą otrzymać świadczenie do wysokości 10 tys. zł na pokrycie kosztów pomocy medycznej, w szczególności badań lekarskich, wizyt oraz rehabilitacji zaleconych przez lekarza w związku z wypadkiem komunikacyjnym. Dopłata do polisy za dodatkowe ubezpieczenie medyczne wynosi zaledwie 29 zł.

Generali umożliwia także swoim klientom udział w Programie Rabatowym. Aby skorzystać z dodatkowych zniżek, wystarczy się w nim zarejestrować. Generali przygotowało dla uczestników programu m.in.:

 • atrakcyjne benefity na stacjach Circle K,
 • 20% zniżki na cały asortyment sklepu internetowego www.DopasujBagaznik.pl,
 • 15% rabatu na foteliki samochodowe Baby Safe,
 • 10% zniżki na części i naprawę w Inter Cars.

Właściciele motocykli mogą także objąć ochroną swój pojazd oraz jego wyposażenie w ramach ubezpieczenia AC Generali.

Oblicz cenę OC motocykla w Generali

Jakie oferty ubezpieczenia motocykla przedstawia Benefia?

Benefia proponuje motocyklistom obowiązkowe OC jako oddzielny produkt lub w pakiecie z dobrowolnym ubezpieczeniem:

 • NNW (z sumą ubezpieczenia do 200 000 zł na każdego ubezpieczonego),
 • AC (z sumą ubezpieczenia do 250 000 zł według wartości rynkowej lub fakturowej pojazdu),
 • AC i NNW,
 • AC, NNW i Assistance (ASS z sumą ubezpieczenia do 10 000 € dla jednego zdarzenia).

W przypadku motocykli/skuterów z niewielką pojemnością silnika cena polisy OC może wynieść zaledwie 70 zł.

Oblicz cenę OC motocykla w Benefia

Ubezpieczenie AC w Benefii

Zakres ochrony dodatkowych ubezpieczeń firmy Benefia jest bardzo szeroki. Wraz z OC w pakiecie można kupić polisę AC dla motocykli, motorowerów i quadów z sumą ubezpieczenia do 250 tys. zł dla pojazdów do 15 lat. Ochronę można rozszerzyć m.in. o:

 • stałą sumę ubezpieczenia,
 • możliwość rozszerzenia zakresu ochrony o koszty dodatkowe związane z zaistnieniem szkody (holowanie, parkowanie, pojazd zastępczy) do wysokości 2000 zł,
 • brak konsumpcji sumy ubezpieczenia.

Właściciele motocykli mogą zdecydować się także na obniżenie składki AC po wprowadzeniu do umowy procentowego udziału własnego w szkodzie.

Ubezpieczenie AC w Benefii:

 • pokrywa koszty naprawy pojazdu w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia,
 • zapewnia finansową rekompensatę w razie kradzieży pojazdu.

Benefia udziela ochrony w razie zaistnienia szkody w ubezpieczonym pojeździe powstałej wskutek:

 • zderzenia się pojazdu z innym pojazdem lub pojazdami,
 • zderzenia się pojazdu z przedmiotami, osobami lub zwierzętami znajdującymi się poza pojazdem,
 • działania osoby trzeciej lub zwierzęcia polegającego na uszkodzeniu, zniszczeniu pojazdu, wyposażenia pojazdu lub ich części,
 • powodzi, zatopienia, gradobicia, uderzenia pioruna lub działania innych sił przyrody pojawiających się nagle, których nie można było przewidzieć i im zapobiec,
 • pożaru pojazdu lub jego wybuchu,
 • nagłego działania na pojazd zewnętrznego czynnika termicznego lub chemicznego, z wyłączeniem opadu skażonego substancjami radioaktywnymi lub chemicznymi,
 • utraty pojazdu lub jego części bądź jego wyposażenia wskutek kradzieży, kradzieży z włamaniem, rozboju, wymuszenia rozbójniczego lub zaboru pojazdu w celu krótkotrwałego użycia z wyłączeniem utraty pojazdu, jego części lub jego wyposażenia, na skutek przywłaszczenia.

W ramach AC w Benefii istnieją trzy warianty rozliczenia szkody:

 • kosztorys,
 • naprawa z wykorzystaniem części alternatywnych albo kosztorys,
 • naprawa na częściach oryginalnych albo kosztorys.

Wskaźnik amortyzacji w stosunku do motocykli i skuterów wynosi:

 1. do 1 roku – 15%;
 2. powyżej 1 roku do 3 lat – 30%;
 3. powyżej 3 lat do 5 lat – 45%;
 4. powyżej 5 lat do 8 lat – 55%;
 5. powyżej 8 lat – 65%.

Jeżeli w okresie eksploatacji pojazdu dokonano wymiany części i zostało to udokumentowane oryginalnymi rachunkami, amortyzację tych części ustala się indywidualnie przy uwzględnieniu okresu ich użytkowania.

Assistance w Benefii

W ramach assistance w wariancie pełnym, właściciel motocykla może liczyć na pomoc w przypadku awarii, wypadku, kradzieży lub unieruchomienia pojazdu z sumą ubezpieczenia do 10 tys. euro na jedno zdarzenie. Benefia zapewni ochronę w razie:

 • naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia albo holowania pojazdu;
 • umożliwienia odbioru pojazdu albo doprowadzenia naprawionego pojazdu;
 • organizacji dostawy części zamiennych;
 • wynajmie samochodu zastępczego (świadczenie w zakresie wynajmu pojazdu zastępczego obejmuje podstawienie i odbiór);
 • przewozie ubezpieczonych;
 • zakwaterowaniu ubezpieczonych.

Natomiast w wariancie podstawowym assistance Benefia zapewnia pomoc w przypadku awarii lub wypadku w zakresie naprawy pojazdu na trasie albo holowania uszkodzonego motocykla. Limity holowania do wyboru w momencie zawierania umowy wynoszą:

 • do najbliższego ASO;
 • 150 km;
 • 300 km;
 • 500 km;
 • 1000 km.

Z kolei pojazd zastępczy można otrzymać do:

 • 3 dni,
 • 7 dni,
 • 14 dni,
 • 21 dni.

Ubezpieczenie NNW w Benefii

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zapewnia ochronę kierowcy motocykla i jego pasażerom, jeśli doznają trwałego uszczerbku na zdrowiu lub poniosą śmierć podczas jazdy albo wsiadania, wysiadania, naprawy, postoju, pożaru bądź wybuchu pojazdu. W zależności od wybranego wariantu suma ubezpieczenia NNW w Benefii wynosi:

 • 10 tys. zł,
 • 30 tys. zł,
 • 50 tys. zł,
 • 100 tys. zł,
 • 200 tys. zł.

Kalkulator online OC motocykla - gdzie porównać oferty ubezpieczenia?

Znacznie wygodniejszym sposobem na znalezienie najtańszej polisy OC na motocykl jest sprawdzenie ofert w internetowej porównywarce. W naszym kalkulatorze OC i AC rankomat wystarczy wypełnić jeden formularz, aby dowiedzieć się, jakie propozycje ubezpieczenia posiadają poszczególni ubezpieczyciele. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na wyniki kalkulacji dla 39-letniego mieszkańca Andrychowa (woj. małopolskie),  który poszukiwał najtańszej polisy OC na Suzuki RM 80 z 2004 r. (cross). 

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC motocykla
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Najtańsze oferty ubezpieczenia OC motocykla
Benefia
90,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Beesafe
102,47 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Wiener
509,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

Kalkulacja cen OC przeprowadzona w rankomat.pl 14.07.2022 r., dla 39-letniego właściciela Suzuki RM 80 z 2004 r., pojemność silnika 85 cm3 (cross), zamieszkałego w Andrychowie (woj. małopolskie), który od kilkunastu lat posiada prawo jazdy kat. A i zgromadził maksymalne zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy

Gdyby motocyklista z Andrychowa nie porównał ofert, za OC mógłby przepłacić aż 945 złotych. 

Uwaga! Różnice cenowe w ofertach poszczególnych ubezpieczycieli będą jeszcze większe (nawet w granicach kilku tysięcy złotych), jeśli motocykl zgłosi do OC młody kierowca.

Ile kosztuje OC na motocykl?

Aby przekonać się, jaki wpływ na wysokość składki OC ma rodzaj pojazdu, sprawdziliśmy najtańsze oferty dla przykładowego kierowcy motocykla. Podczas poszukiwań najkorzystniejszej propozycji ubezpieczenia braliśmy pod uwagę różne marki i parametry techniczne pojazdów.

Oferty OC motocykla dla 39-letniego kierowcy

Motocykl

Model

Najtańsze OC

BMW F 800 GS z 2010 r., poj. silnika 798 cm3Enduro231 zł
Suzuki GSX-R 600 z 2012 r., poj. silnika 599 cm3Sportowy/szosowy237 zł
Yamaha XVS z 2005 r., poj. silnika 649 cm3Chopper/Cruiser171 zł
Honda CBR 600 F z 2006 r., poj. silnika 599 cm3Sportowy269 zł
Suzuki DR-Z 400S z 2004 r., pojemność silnika 398 cm3Enduro144 zł
Suzuki RM 80 X z 2004 r., pojemność silnika 85 cm3Cross90 zł
Kawasaki KMX 125 z 2000 r., poj. silnika 125 cm3Enduro110 zł
BMW HP4 z 2013 r., poj. silnika 999 cm3Sportowy343 zł
* wyniki kalkulacji z 14.07.2022 r. Kierowca: 39 lat, żonaty, zam. Andrychów (woj. małopolskie), maksymalne zniżki w OC

Sprawdziliśmy również, jaki wpływ na cenę OC motocykla ma wiek i doświadczenie jego właściciela. Do kalkulacji wykorzystaliśmy dane tych samych modeli pojazdów, ale założyliśmy, że najtańszej polisy OC szuka 25-latek, również z Andrychowa, który w ubiegłym roku odebrał prawo jazdy kat. A. Kupuje on swoją pierwszą polisę na motocykl, jednak od co najmniej 5 lat ubezpiecza już własny samochód osobowy (brak szkód w OC i AC).

Oferty OC motocykla dla 25-letniego kierowcy

Motocykl

Model

Najtańsze OC

BMW F 800 GS z 2010 r., poj. silnika 798 cm3Enduro952 zł
Suzuki GSX-R 600 z 2012 r., poj. silnika 599 cm3Sportowy/szosowy976 zł
Yamaha XVS z 2005 r., poj. silnika 649 cm3Chopper/Cruiser836 zł
Honda CBR 600 F z 2006 r., poj. silnika 599 cm3Sportowy1106 zł
Suzuki DR-Z 400S z 2004 r., pojemność silnika 398 cm3Enduro669 zł
Suzuki RM 80 z 2004 r., pojemność silnika 85 cm3Cross335 zł
Kawasaki KMX 125 z 2000 r., poj. silnika 125 cm3Enduro404 zł
BMW HP4 z 2013 r., poj. silnika 999 cm3Sportowy1261 zł
* wyniki kalkulacji z 14.07.2022 r. Kierowca: 25 lat, kawaler, zam. Andrychów (woj. małopolskie), pierwsza polisa na motocykl, OC na samochód kupuje od co najmniej 5 lat, brak szkód w okresie ubezpieczenia

Ceny OC proponowane młodemu kierowcy są znacznie wyższe niż te, które otrzymał 39-letni motocyklista. 25-latek wyda na polisę OC nawet cztery razy więcej niż doświadczony kierowca.

Przedstawiciele najmłodszej grupy kierowców (nie tylko motocykli) powodują statystycznie najwięcej wypadków oraz są uznawani przez większość ubezpieczycieli za skłonnych do brawurowej jazdy. To z kolei powoduje podniesienie składki obowiązkowego ubezpieczenia ich pojazdu.

Jakie jeszcze wnioski można wyciągnąć analizując oferty ubezpieczenia OC ww. motocykli?

 • Ubezpieczenie OC jest tańsze, gdy dotyczy motocykla z niewielką pojemnością silnika, choć nie musi to być regułą. Przykładowo, za ubezpieczenie Hondy z silnikiem 0.6 l obaj kierowcy zapłacą więcej niż za OC BMW z silnikiem 0.8 l;
 • Składka wzrasta w przypadku sportowych modeli, z uwagi na możliwość rozwijania przez nie dużych prędkości na drodze. 

Gdzie tanio ubezpieczyć motocykl zabytkowy?

W niektórych towarzystwach (np. PZU, Compensa), na właścicieli pojazdów historycznych, którzy są członkami PZM (Polskiego Związku Motorowego), czekają wyjątkowo korzystne cenowo oferty OC. Jednak ich motocykl musi spełniać przynajmniej jeden z następujących warunków:

1) być pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym – czyli pojazdem, który został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazdem wpisanym do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami;

2) być pojazdem mającym co najmniej 25 lat, uznanym przez uprawnionego rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

Ubezpieczyciel może także stosować indywidualne zasady przyznawania zniżek. Przykładowo, zniżka na ubezpieczenie motocykla historycznego w PZU:

 • w wysokości 70% przysługuje wyłącznie w OC,
 • jest dedykowana właścicielom motocykli będących osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej,
 • nie przysługuje osobom, z których umów ubezpieczenia zostało wypłacone odszkodowanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy,
 • nie jest udzielana podczas zakupu polisy przez internet lub telefon,
 • nie podlega łączeniu z innymi promocjami.

Gdzie można kupić AC na motocykl?

Poszukiwania kompleksowego ubezpieczenia autocasco na motocykl okazały się już znacznie trudniejsze niż samego OC, ponieważ nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują takie ubezpieczenie. Niejednokrotnie również, firmy które posiadają AC na motocykl, proponują klientom tzw. ceny zaporowe, aby zniechęcić ich do zakupu polisy. Oczywiście nie jest to reguła.

Jednym z powodów okrojonej oferty rynkowej może być ryzyko poważnego uszkodzenia motocykla podczas wypadku i w konsekwencji wysokie koszty likwidacji szkody, ponoszone przez ubezpieczycieli.

Przykładowemu kierowcy, ciekawą ofertę autocasco na motocykl przedstawiły m.in. Wiener i Benefia. W przypadku modelu BMW HP 4 z 2013 r. (poj. silnika 999 cm3) motocyklista mógł wybrać kilka wariantów ubezpieczenia autocasco:

 • Najtańszy pakiet OC AC ASS i NNW kosztował 1818 zł (oferta Wiener), jednak polisa zapewniała naprawę pojazdu na zamiennikach i na podstawie kosztorysu. Umowa zawierała również zapis o zastosowaniu udziału własnego w wys. 500 zł;
 • Najtańsza oferta ubezpieczenia OC AC ASS NNW na najkorzystniejszych warunkach wynosiła 2654 złote (propozycja Benefia). W ramach ochrony AC mężczyzna mógł już jednak liczyć na naprawę bezgotówkową w warsztacie (ASO), na częściach oryginalnych. Ubezpieczyciel znosi przy tym udział własny oraz amortyzację części.

Atrakcyjne oferty ubezpieczenia autocasco posiadają również Generali i Proama. Co istotne, w obu firmach nie trzeba dopłacać za rozszerzenie ochrony od ryzyka kradzieży.

Właściciel motocykla, który jest zainteresowany zakupem polisy AC Generali lub Proama może wybrać AC gwarantujące m.in.:

 • naprawę pojazdu w dowolnym warsztacie (w tym w ASO oraz warsztacie partnerskim towarzystwa) lub odszkodowanie wg. kosztorysu,
 • brak redukcji sumy ubezpieczenia po szkodzie,
 • brak udziałów własnych,
 • zniesienie amortyzacji części.

Podobnie jak w przypadku zakupu polisy OC, klienci Generali mogą skorzystać z programu rabatowego. W pakiecie z OC i AC otrzymają również Assistance Standard, zapewniające np. holowanie bez limitu na terytorium RP i pojazd zastępczy.

Sprzedaż AC na motocykl prowadzi również m.in.: Ergo Hestia, PZU, Compensa, Warta i Benefia

Uwaga! Za ubezpieczenie od kradzieży, w niektórych towarzystwach trzeba zapłacić dodatkową składkę (cena ustalana jest zazwyczaj indywidualnie). Pojazd powinien być także odpowiednio zabezpieczony przed kradzieżą – z reguły wystarczy zamontowane co najmniej jedno prawidłowo działające i aktywne urządzenie zabezpieczające.

Ile kosztuje najtańsza polisa AC na motocykl?

W przypadku ubezpieczenia AC motocykli towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wprowadzić limit wiekowy (zwykle oferta dotyczy pojazdów nie starszych niż 15 lat). Do przykładowych kalkulacji wybraliśmy więc wyłącznie modele wyprodukowane po 2010 roku. Ich właścicielem nadal pozostaje 39-latek z Andrychowa. Ile zapłaci on za najtańszy pakiet OC z AC lub droższy, ale z najszerszym zakresem ochrony?

MotocyklModel

Najtańszy pakiet OCAC

Wariant ubezpieczenia kosztorys: wypłata gotówki na konto właściciela motocykla, udział własny 10%

Najkorzystniejszy pakiet OCAC

Naprawa w ASO (koszty naprawy reguluje ubezpieczyciel bezpośrednio w warsztacie), brak udziału własnego

BMW F 800 GS z 2010 r., poj. silnika 798 cm3Enduro1129 zł1362 zł
Suzuki GSX-R 600 z 2012 r., poj. silnika 599 cm3Sportowy/szosowy1181 zł1359 zł
Yamaha XV 950 z 2015 r., poj. silnika 942 cm3Chopper/Cruiser1064 zł1157 zł
Honda CBR 300 R ABS z 2015 r., poj. silnika 286 cm3Sportowy704 zł797 zł
Suzuki RMX 450Z z 2014 r., poj. silnika 449 cm3Enduro955 zł1048 zł
BMW S 1000 RR z 2017 r., poj. silnika 999 cm3Sportowy2148 zł2502 zł
Wyniki kalkulacji z 14.07.2022 r. Kierowca: 39 lat, żonaty, zam. Andrychów (woj. małopolskie), maksymalne zniżki w OC

Warto zauważyć, że w przypadku BMW S 1000 RR koszt polisy OC/AC może wydawać się wysoki, ale w rzeczywistości wynosi on zaledwie 4% wartości pojazdu (cena rynkowa takich modeli to ok. 60 tys. zł). O ile w przypadku starszych i tańszych motocykli, takich jak np. Suzuki RM 80 X można oszczędzać na ubezpieczeniu, przy nowszych i drogich lepiej zdecydować się na zakup pełnego pakietu i to na najkorzystniejszych warunkach ochrony.

Uwaga!
Przed zakupem polisy AC koniecznie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Zwróć uwagę m.in. na wyłączenia od odpowiedzialności. Niektóre towarzystwa oferują np. AC z wyłączeniem ryzyka kradzieży. W takim wypadku, nie dostaniesz odszkodowania za skradziony motocykl.

Czy warto kupić NNW i ASS na motocykl?

Podczas wypadku z udziałem motocyklisty może dojść do poważnego uszczerbku na zdrowiu kierowcy lub pasażera (nie chroni ich poduszka powietrzna, pasy czy karoseria auta, tak jak w samochodzie). Dlatego warto zastanowić się nad zakupem dodatkowej polisy NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków),  z której wypłacane są świadczenia zdrowotne dla poszkodowanych.

Ubezpieczyciele oferują ten produkt wraz z polisą OC. Koszt ubezpieczenia NNW nie jest wysoki i sięga zazwyczaj kilkudziesięciu złotych.

Uwaga!
Zanim zdecydujesz się na zakup NNW, sprawdź sumę ubezpieczenia i zastanów się, czy cena polisy jest adekwatna do kwoty ewentualnego świadczenia. Zwróć uwagę, że odszkodowanie wypłacane jest procentowo, w zależności od stopnia doznanego uszczerbku na zdrowiu.

Kolejnym ubezpieczeniem, które warto posiadać w pakiecie z OC jest assistance (ASS). Zapewnia ono pomoc drogową po unieruchomieniu motocykla w wyniku kolizji, wypadku lub awarii.

W większości towarzystw dopłata za ASS do OC jest niewielka i zamyka się w kwocie od kilkunastu do ponad 100 złotych (np. w Proama 6 zł za wariant podstawowy i 67 zł za wariant rozszerzony). Po zakupie najszerszej wersji ASS można otrzymać np.:

 • pokrycie kosztów holowania lub usprawnienia pojazdu na miejscu zdarzenia,
 • pojazd zastępczy,
 • przewóz medyczny po wypadku,
 • organizację pobytu w szpitalu i rehabilitacji,
 • pokrycie kosztów badań i zabiegów ambulatoryjnych.

Czy akcesoria motocyklowe można ubezpieczyć?

Na rynku ubezpieczeniowym można kupić także ubezpieczenie, które obejmuje zakresem nie tylko pojazd czy kierowcę, ale również akcesoria motocyklowe. Taką ofertę posiada na przykład towarzystwo Compensa, które zapewnia wypłatę odszkodowania m.in. za kask, kurtkę czy kombinezon, będące własnością kierowcy ubezpieczonego pojazdu.

Jak wybrać najkorzystniejsze OC i AC motocykla?

Chcesz ubezpieczyć swój motocykl i zastanawiasz się z jakiej oferty OC i/lub AC skorzystać? W przypadku obowiązkowego OC pamiętaj, że liczy się przede wszystkim cena. Podobnie jak w przypadku samochodu, warunki ochrony są stałe (regulowane ustawą),  bez względu na koszt polisy. Dlatego nie warto przepłacać.

Szukasz AC? Znalezienie kompleksowej ochrony motocykla może być nieco trudniejsze i czasami konieczny będzie kontakt telefoniczny z Agentem towarzystwa. Pamiętaj, że w przypadku autocasco cena polisy powinna grać drugorzędną rolę - zwróć szczególną uwagę na zakres ochrony

Propozycje poszczególnych firm porównasz korzystając ze strony internetowej wybranego towarzystwa. Tutaj możesz również sprawdzić oferty naszych partnerów.

*Artykuł powstał we współpracy z towarzystwem Benefia

Co warto wiedzieć

 • Ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe.
 • Zakup polisy OC nie zapewnia kompleksowej ochrony po wypadku lub kolizji (chroni tylko poszkodowanych, a nie sprawcę).
 • Do ubezpieczenia OC można dokupić m.in. AC, ASS, NNW oraz ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych.
 • Cena polisy AC na motocykl może być wysoka i sięgać nawet kilkudziesięciu procent jego wartości. W takim przypadku warto zastanowić się nad celowością takiej umowy.
 • Kupując polisę dobrowolną do OC, zawsze sprawdzaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy mogę kupić OC na motocykl, jeśli nie mam prawa jazdy?

  Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego w Polsce pojazdu i żadne towarzystwo nie może odmówić sprzedaży polisy. Jeśli właściciel motocykla nie ma prawa jazdy, ubezpieczyciel co najwyżej poprosi go o wskazanie głównego użytkownika pojazdu. Najlepiej jeśli zostanie nim osoba w średnim wieku, która posiada już wypracowane zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy. Cena OC powinna być wtedy korzystniejsza niż dla młodego, niedoświadczonego kierowcy.

 2. Czy na motocykl można kupić OC krótkoterminowe?

  Tak. Polisy OC krótkoterminowe są jednak zarezerwowane tylko dla ściśle określonej grupy właścicieli motocykli. Należą do nich posiadacze pojazdów: zarejestrowanych czasowo, sprowadzonych z zagranicy, sprzedawanych w komisach (OC motocykla może kupić osoba która prowadzi działalność zarobkową polegającą na sprzedaży i kupnie pojazdów), historycznych i przeznaczonych do jazd testowych. Ubezpieczenie OC dla wszystkich ww. pojazdów jest dostępne na okres nie krótszy niż 30 dni.

 3. Czy można dostać zastępczy motocykl z OC sprawcy?

  Jeśli jesteś osobą poszkodowaną w kolizji drogowej i w jej wyniku Twój motocykl uległ uszkodzeniu (wymaga naprawy lub orzeczono szkodę całkowitą) możesz ubiegać się o motocykl zastępczy z OC sprawcy. Ubezpieczyciel powinien zapewnić Ci taki pojazd, jeśli jest Ci on niezbędny do codziennego funkcjonowania i nie posiadasz innego środka transportu (np. nie masz samochodu, a motocyklem dojeżdżałeś codziennie do pracy). Motocykl zastępczy możesz także otrzymać z dobrowolnego ubezpieczenia assistance lub AC (jeśli je posiadasz i umowa obejmuje takie świadczenie).

 4. Czy można przenieść zniżki z OC samochodu na OC jednośladu?

  Jest to możliwe, ale tylko w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych. Sytuacja może być też odwrotna, tzn. firma ubezpieczeniowa uwzględni zniżki zgromadzone z tytułu bezszkodowej jazdy motocyklem podczas zakupu pierwszego OC samochodu. Jednak w tym przypadku znaczenie może mieć pojemność silnika motocykla/skutera. Zazwyczaj uwzględnia się historię ubezpieczenia motocykla z silnikiem o pojemności powyżej 50-125 cm3.

 5. Czy ubezpieczenie motocykla obejmuje też skutery?

  Tak, ustawodawca zaznacza, że obowiązkowym ubezpieczeniem powinny zostać objęte wszystkie pojazdy zarejestrowane w naszym kraju. Jeśli więc zamierzasz kupić używany skuter, pamiętaj, że należy sprawdzić jego ubezpieczenie jeszcze przez dokonaniem transakcji. Jeśli pojazd był już zarejestrowany w Polsce, polisę OC powinien przekazać Ci poprzedni właściciel – możesz ją wypowiedzieć lub korzystać z umowy do końca okresu obowiązywania. Gdyby jednak okazało się, że skuter nie jest ubezpieczony, wykup polisę OC najpóźniej w dniu podpisania umowy sprzedaży.

 6. Ile kosztuje ubezpieczenie na motocykl?

  Cena OC motocykla jest zazwyczaj o kilkaset złotych niższa od kosztów ubezpieczenia samochodu. W 2022 roku właściciele motocykli płacili za najtańsze OC w rankomat.pl nawet niecałe 100 zł. Na wysokość składki ubezpieczeniowej, podobnie jak w ubezpieczeniu obowiązkowym auta, wpływały zarówno parametry motocykla, jak i dane jego właściciela.

 7. Gdzie najtaniej ubezpieczenie motocykla?

  Ubezpieczenie OC na motocykl można kupić w większości towarzystw ubezpieczeniowych, przy czym nie można wskazać najtańszej firmy. Cena polisy jest zależna od danych właściciela i jednośladu oraz polityki cenowej wybranego ubezpieczyciela. Dlatego warto porównać oferty rynkowe i wybrać najkorzystniejszą. Cena za ubezpieczenie OC motocykla w jednym towarzystwie może być nawet o kilkaset złotych niższa niż u konkurencji.

 8. Ile kosztuje pierwsze ubezpieczenie motocykla?

  Najtańsze oferty OC motocykla można znaleźć nawet za około 100 - 150 zł. Są one jednak skierowane przede wszystkim do osób starszych, które posiadają długoletnie doświadczone w kierowaniu samochodem (nie ubezpieczały motoru, ale w historii OC auta nie mają żadnych wypadków). Młode osoby, które kupują pierwsze OC motocykla, płacą z reguły za obowiązkową polisę kilkaset złotych więcej.

 9. Co z ubezpieczeniem po zakupie motocykla?

  Polisa OC jest przypisana do pojazdu, nie do właściciela. Wraz z motocyklem przechodzi więc na nowego posiadacza. Choć nie masz takiego obowiązku, po transakcji warto skontaktować się z obecnym ubezpieczycielem i przepisać dokumenty na siebie. Pamiętaj, że z OC zbywcy możesz korzystać tylko do końca umowy – nie odnawia się ona na kolejny rok.