W 2019 roku motocykliści uczestniczyli w ponad 2,6 tys. wypadkach drogowych. Sprawdziliśmy, jakie ubezpieczenie i za ile mogą kupić fani jednośladów, aby kompleksowo zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami takich zdarzeń.

Każdego roku zwiększa się grono właścicieli jednośladów. Z danych CEPiK wynika, że w 2019 roku liczba zarejestrowanych w naszym kraju motocykli wyniosła ponad 1,5 mln i była wyższa niż w roku poprzednim o 3,3%.  Miłośnicy dwóch kółek powinni pamiętać, aby przyjemność z jazdy łączyć z bezpieczeństwem, jakie daje odpowiednio dobrana polisa oc.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czy ubezpieczenie OC dla motocyklisty jest obowiązkowe cały rok?

Warunki ochrony motocykla z polisy OC są takie same, jak dla samochodu osobowego czy nawet autobusu. Zgodnie z ustawą, motocykl lub skuter podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu. Od dnia jego zakupu aż do momentu sprzedaży lub wyrejestrowania (np. po złomowaniu czy kradzieży),należy zachować ciągłość w OC. Pomimo, że zazwyczaj taki pojazd jest używany tylko w okresie od wiosny do jesieni, nie ma możliwości jego czasowego wyrejestrowania.

Brak polisy OC na motocykl skutkuje karą finansową, nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Wysokość opłaty zależy od okresu, w jakim pojazd nie był ubezpieczony. W 2020 r. wynosi ona:

 • 170 zł, jeśli przerwa w OC trwała do 3 dni,
 • 435 zł za brak polisy od 4 do 14 dni,
 • 870 zł, jeśli właściciel motocykla nie posiadał ubezpieczenia OC dłużej niż 14 dni.

Polisę OC warto wykupić nie tylko z powodu opłaty karnej egzekwowanej przez UFG. Znacznie poważniejsze konsekwencje finansowe czekają właściciela motocykla, który spowoduje kolizję lub wypadek nieubezpieczonym pojazdem. Wówczas odszkodowanie wypłaca poszkodowanym UFG, po czym zwraca się do posiadacza pojazdu (sprawcy zdarzenia) o zwrot wszystkich poniesionych kosztów.

Od czego zależy cena OC motocykla?

Ocena ryzyka związanego z ubezpieczeniem motocykla nie różni się zasadniczo od analizy przeprowadzanej podczas składania wniosku o OC samochodu osobowego. Na wysokość składki wpływ mają zarówno dane właściciela, jego historia ubezpieczenia, doświadczenie za kierownicą, jak i marka i model pojazdu, jego wiek czy pojemność silnika. Liczy się również miejsce zamieszkania oraz statystyki wypadkowe dotyczące motocyklistów.

Gdzie można kupić polisę OC na motocykl?

Ubezpieczenie OC na motocykl można kupić w większości firm ubezpieczeniowych. Taki produkt posiada w swojej ofercie m.in.: Proama, Compensa, Allianz, Link4, Uniqa, mtu24, Generali, PZU i Ergo Hestia.

Niektóre z towarzystw zamieszczają na swojej stronie internetowej kalkulator, który pozwala obliczyć składkę online bez wychodzenia z domu. Wystarczy wybrać w formularzu pojazd, który chcemy zgłosić do ubezpieczenia (w tym przypadku motocykl),podać jego dane oraz podstawowe informacje o właścicielu (zazwyczaj: imię, nazwisko, numer PESEL oraz kod pocztowy).

Ubezpieczenie motocykla przez internet umożliwia m.in. towarzystwo Uniqa, Proama i Generali. Każda z wymienionych firm nie ogranicza ochrony pojazdu wyłącznie do ustawowego zakresu OC.

Przykładowo:

Uniqa zapewnia dodatkowo:

 • holowanie motocykla po awarii lub wypadku: 50 km do najbliższego warsztatu,
 • jeśli pojazd nie może być odholowany: parking do 20 euro/max. 2 doby.

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu OC motocykla w Uniqa

Z kolei w towarzystwie Proama, w cenie polisy OC otrzymamy ubezpieczenie Assistance Standard, które gwarantuje po wypadku:

 • holowanie uszkodzonego pojazdu do warsztatu do 100 km na terenie Polski.

Klient Proama może za dopłatą rozszerzyć zakres ochrony ASS na wypadek awarii i kradzieży (ASS Midi). Taka polisa upoważnia właściciela motocykla m.in. do skorzystania z usług kierowcy zastępczego lub pojazdu zastępczego przez 3 dni (po kradzieży lub wypadku) i zakwaterowania w hotelu (3 doby).

Ubezpieczyciel wydaje również na życzenie klienta bezpłatną Zieloną Kartę, która zapewnia ochronę z tytułu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych na terenie Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Maroka, Mołdawii, Macedonii, Rosji, Tunezji, Turcji, Ukrainy.

Oblicz cenę OC motocykla w Proama

Klienci towarzystwa Generali, którzy kupią polisę OC na motocykl również otrzymają bezpłatną pomoc na drodze ASS Standard z nielimitowanym holowaniem na terenie Polski i Zieloną Kartę. Mogą także zarejestrować się w Programie Rabatowym i korzystać z wielu zniżek. Z myślą o swoich klientach, Generali przygotowało m.in. rabat:

 • do 15 gr/litr paliwo na stacjach Circle K,
 • 20% na bagażniki samochodowe na dopasujbagażnik.pl,
 • 15% na foteliki samochodowe Baby Safe,
 • 10% na wymianę opon i części w Inter Cars.

Oblicz cenę OC motocykla w Generali

Ile kosztuje OC na motocykl?

Aby przekonać się, jaki wpływ na wysokość składki OC ma rodzaj pojazdu, sprawdziliśmy najtańsze oferty dla przykładowego kierowcy motocykla. Jest nim 47-letni mieszkaniec woj. małopolskiego, który posiada 20% zniżek w OC. Podczas poszukiwań najkorzystniejszej propozycji ubezpieczenia braliśmy pod uwagę różne marki i parametry techniczne pojazdów.

Motocykl

Najtańsze OC

BMW F 800 ST z 2010 r., poj. silnika 798 cm3478 zł
Suzuki GSX-R 650 z 2012 r., poj. silnika 600 cm3513 zł
Yamaha XVS z 2005 r., poj. silnika 649 cm3488 zł
Honda CBF 500 z 2006 r., poj. silnika 600 cm3390 zł
Suzuki RM 250 z 2004 r., pojemność silnika 249 cm3116 zł
Kawasaki KMX 125 z 2000 r., poj. silnika 125 cm3155 zł
BMW HP4 z 2013 r., poj. silnika 999 cm3507 zł

rankomat.pl (stan na 20.10.2020 r.).

Sprawdziliśmy również, jaki wpływ na cenę OC motocykla mają informacje o jego właścicielu. Do kalkulacji wykorzystaliśmy tym razem dane takiego samego modelu pojazdu (BMW HP4),ale dla przedstawicieli dwóch grup kierowców (młodego i doświadczonego):

 • 24-latek z Warszawy, który nie ma wypracowanych zniżek w OC (pierwsza polisa) zapłaci za najtańsze ubezpieczenie 738 zł,
 • 35-latek, który mieszka w stolicy i posiada 60% zniżek w OC, wyda na ubezpieczenie takiego samego motocykla już tylko 522 zł (o 29% mniej niż młody kierowca).

Wniosek:

Ubezpieczenie OC jest tańsze, gdy dotyczy motocykla z niewielką pojemnością silnika. Składka wzrasta natomiast w przypadku sportowych modeli, o pojemności skokowej silnika 1000 i więcej cm3, z uwagi na możliwość rozwijania przez nie dużych prędkości. Z wyższym kosztem obowiązkowego ubezpieczenia motocykla powinni się także liczyć młodzi kierowcy, ponieważ powodują oni statystycznie najwięcej wypadków oraz są uznawani przez większość ubezpieczycieli za skłonnych do brawurowej jazdy.

AC na motocykl - oferta może być ograniczona

Poszukiwania kompleksowego ubezpieczenia autocasco na motocykl okazały się już znacznie trudniejsze niż samego OC. Okazuje się, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują takie ubezpieczenie.

Niejednokrotnie nawet, firmy które posiadają AC na motocykl, proponują klientom tzw. ceny zaporowe, aby zniechęcić ich do zakupu polisy. Jednym z powodów okrojonej oferty rynkowej może być ryzyko poważnego uszkodzenia motocykla podczas wypadku i w konsekwencji wysokie koszty likwidacji szkody, ponoszone przez ubezpieczycieli. Oczywiście nie jest to reguła. 

Na rynku AC można nawet znaleźć kompleksową ochronę motocykla od wszystkich zdarzeń. Ciekawą ofertę autocasco na motocykl przedstawia na przykład towarzystwo UNIQA. Umowa AC w tej firmie może być zawarta zarówno w zakresie ograniczonym (żywioły i kradzież),jak i pełnym (tzw. All Risk).

Ubezpieczenie AC w formule All Risk proponuje również towarzystwo Generali i Proama. Co istotne, w obu firmach nie trzeba dopłacać za rozszerzenie ochrony od ryzyka kradzieży. Kolejnym atutem ubezpieczenia w tych zakładach ubezpieczeń jest zniesienie dla motocykli wymogu posiadania zabezpieczenia przeciwkradzieżowego.

Właściciel motocykla który kupi polisę AC Generali lub Proama, otrzyma kompleksowe ubezpieczenie AC gwarantujące m.in.:

 • naprawę pojazdu w dowolnym warsztacie (w tym w ASO oraz warsztacie partnerskim towarzystwa) lub odszkodowanie wg. kosztorysu,
 • brak redukcji sumy ubezpieczenia po szkodzie,
 • brak udziałów własnych,
 • zniesienie amortyzacji części.

Podobnie jak w przypadku zakupu polisy OC, klienci Generali mogą skorzystać z programu rabatowego (m.in. na paliwo, myjnię, wymianę opon). W pakiecie z OC i AC otrzymają również Assistance Standard, zapewniające np. holowanie bez limitu na terytorium RP i pojazd zastępczy.

Sprzedaż AC na motocykl prowadzi również m.in.: Ergo Hestia, PZU, Compensa, warta, Allianz i Benefia

Uwaga! Za ubezpieczenie od kradzieży, w większości towarzystw trzeba zapłacić dodatkową składkę (cena ustalana jest zazwyczaj indywidualnie). Pojazd powinien być także odpowiednio zabezpieczony przed kradzieżą – z reguły wystarczy zamontowane co najmniej jedno prawidłowo działające i aktywne urządzenie zabezpieczające.

Ile kosztuje polisa AC na motocykl?

Najtańsze oferty OC i AC, które udało nam się znaleźć dla wspomnianego wcześniej kierowcy z woj. małopolskiego, kształtowały się następująco:

 • Yamaha XVS z 2005 r.: 1495 zł (wariant ubezpieczenia kosztorys, czyli wypłata gotówki przeznaczonej na naprawę na konto właściciela),
 • Suzuki GSX-R 600 z 2012 r.: 2096 zł (wariant kosztorys),
 • Suzuki RM 250 z 2004 r.: 1073 zł (wariant kosztorys),
 • BMW HP4 z 2013 r.: 3309 zł (wariant kosztorys) lub 4608 zł (wariant warsztat, czyli naprawa bezgotówkowa w warsztacie partnerskim ubezpieczyciela).

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku Suzuki RM 250 z 2004 r. koszt polisy OC/AC wynosi prawie 20% wartości pojazdu (cena rynkowa takich modeli to ok. 5000 zł). O ile w przypadku droższych motocykli, takich jak np. BMW HP4, nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu, przy starszych i tanich lepiej zastanowić się, czy zakup pełnego pakietu będzie opłacalny.

Uwaga!
Przed zakupem polisy AC koniecznie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Zwróć uwagę m.in. na wyłączenia od odpowiedzialności. Niektóre towarzystwa oferują np. AC z wyłączeniem ryzyka kradzieży. W takim wypadku, nie dostaniesz odszkodowania za skradziony motocykl.

Dodatkowe ubezpieczenie NNW i ASS

Podczas wypadku z udziałem motocyklisty może dojść do poważnego uszczerbku na zdrowiu kierowcy lub pasażera (nie chroni ich poduszka powietrzna, pasy czy karoseria auta, tak jak w samochodzie). Dlatego warto zastanowić się nad zakupem dodatkowej polisy NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków),  z której wypłacane są świadczenia zdrowotne dla poszkodowanych.

Ubezpieczyciele oferują ten produkt wraz z polisą OC. Koszt ubezpieczenia NNW nie jest wysoki i sięga zazwyczaj kilkudziesięciu złotych (przykładowo, w towarzystwie Compensa jest to 48 zł).

Uwaga!
Zanim zdecydujesz się na zakup NNW, sprawdź sumę ubezpieczenia i zastanów się, czy cena polisy jest adekwatna do kwoty ewentualnego świadczenia. Zwróć uwagę, że odszkodowanie wypłacane jest procentowo, w zależności od stopnia doznanego uszczerbku na zdrowiu.

Kolejnym ubezpieczeniem, które warto posiadać w pakiecie z OC jest assistance (ASS). Zapewnia ono pomoc drogową po unieruchomieniu motocykla w wyniku kolizji, wypadku lub awarii.

W większości towarzystw dopłata za ASS do OC jest niewielka i zamyka się w kwocie od kilkunastu do ponad 100 złotych (np. 10 zł w Compensa i 123 zł za wariant rozszerzony w Generali). Po zakupie najszerszej wersji ASS można otrzymać np.:

 • pokrycie kosztów holowania lub usprawnienia pojazdu na miejscu zdarzenia,
 • pojazd zastępczy,
 • przewóz medyczny po wypadku,
 • organizację pobytu w szpitalu i rehabilitacji,
 • pokrycie kosztów badań i zabiegów ambulatoryjnych.

Akcesoria motocyklowe pod ochroną? To możliwe!

Na rynku ubezpieczeniowym można kupić także ubezpieczenie, które obejmuje zakresem nie tylko pojazd czy kierowcę, ale również akcesoria motocyklowe. Taką ofertę posiada na przykład towarzystwo Compensa, które zapewnia wypłatę odszkodowania m.in. za kask, kurtkę czy kombinezon, będące własnością kierowcy ubezpieczonego pojazdu.

Gdzie i jak kupić OC i AC na motocykl?

Chcesz ubezpieczyć swój motocykl i zastanawiasz się z jakiej oferty OC i/lub AC skorzystać? W przypadku obowiązkowego OC pamiętaj, że liczy się przede wszystkim cena. Podobnie jak w przypadku samochodu, warunki ochrony są stałe (regulowane ustawą),bez względu na koszt polisy. Dlatego nie warto przepłacać.

Szukasz AC? Znalezienie kompleksowej ochrony motocykla może być nieco trudniejsze i czasami konieczny będzie kontakt telefoniczny z Agentem towarzystwa. Pamiętaj, że w przypadku autocasco cena polisy powinna grać drugorzędną rolę - zwróć szczególną uwagę na zakres ochrony

Propozycje poszczególnych firm porównasz korzystając ze strony internetowej wybranego towarzystwa. Tutaj możesz również sprawdzić oferty naszych partnerów.

Co warto wiedzieć

 • Ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe.
 • Zakup polisy OC nie zapewnia kompleksowej ochrony po wypadku lub kolizji (chroni tylko poszkodowanych, a nie sprawcę).
 • Do ubezpieczenia OC można dokupić m.in. AC, ASS, NNW oraz ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych.
 • Cena polisy AC na motocykl może być wysoka i sięgać nawet 20% jego wartości.
 • Kupując polisę dobrowolną do OC, zawsze sprawdzaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia.