Obowiązkowe ubezpieczenie skutera czy niewielkiego motocykla może kosztować niecałe 100 złotych. Jeśli jednak zgłaszasz do OC sportowy model lub interesuje Cię pełny pakiet ubezpieczeń, przygotuj się na znacznie większy wydatek. Przyjrzyj się też uważnie zakresowi ochrony ubezpieczeń dobrowolnych, bo oferty poszczególnych towarzystw znacznie się od siebie różnią.

Miłośnicy motocykli powinni pamiętać, aby przyjemność z jazdy łączyć z bezpieczeństwem, jakie daje odpowiednio dobrane ubezpieczenie. Sprawdziliśmy, jakie polisy i za ile mogą kupić fani jednośladów, aby kompleksowo zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami kolizji i wypadków drogowych.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Od czego zależy cena OC i AC motocykla?

Na wysokość składki wpływ mają dane właściciela, jego historia ubezpieczenia, doświadczenie za kierownicą, a także marka i model pojazdu, jego wiek czy pojemność silnika. Znaczenie może mieć również miejsce zamieszkania, choć wpływ tego czynnika na składkę jest znacznie mniejszy niż w przypadku ubezpieczenia samochodu osobowego. 

Ocena ryzyka związanego z ubezpieczeniem motocykla nie różni się więc zasadniczo od analizy przeprowadzanej podczas składania wniosku o OC innego pojazdu.

Gdzie można kupić obowiązkowe ubezpieczenie OC i AC motocykla? 

Ubezpieczenie OC na motocykl można kupić w większości firm ubezpieczeniowych. Taki produkt ma w swojej ofercie m.in.: Uniqa, Proama, Compensa, Link4, Benefia, Generali, PZU i Ergo Hestia.

Niektóre z towarzystw zamieszczają na swojej stronie internetowej kalkulator, w którym można sprawdzić ubezpieczenie OC motocykla bez wychodzenia z domu. Wystarczy wybrać w formularzu pojazd, który chcemy zgłosić do ubezpieczenia (w tym przypadku motocykl), podać jego dane oraz podstawowe informacje o właścicielu (zazwyczaj: imię, nazwisko, numer PESEL oraz kod pocztowy). 

Uwaga! W prosty sposób przez internet możesz porównać oferty ubezpieczenia motocykla wielu firm w kalkulatorze rankomat.pl. Dzięki temu, bez wychodzenia z domu możesz w jednym miejscu zapoznać się z zakresem OC czy AC w Benefii, Beesafe, Generali, Proamie, Uniqa czy Wiener.

Jakie oferty ubezpieczenia motocykla przedstawia Uniqa?

Klienci Uniqa, którzy zdecydują się wykupić ubezpieczenie OC na motocykl, w cenie pakietu otrzymają również Zieloną Kartą oraz podstawowy wariant ubezpieczenia assistance.

Assistance MINI zapewnia pomoc w razie wypadku oraz pokrycie kosztów: naprawy na miejscu zdarzenia, holowania ubezpieczonego motocykla oraz pojazdu poszkodowanego.

Oprócz pakietu OC Uniqa oferuje również cały szereg dodatkowych ubezpieczeń dobrowolnych:

  • Ubezpieczenie Autocasco z opcją gwarantowanej sumy ubezpieczenia.

  • Dodatkowe warianty Assistance z szerokim zakresem świadczeń w Polsce (wariant Standard) oraz w Polsce i Europie (warianty Premium oraz Prestiż). Klient ma także możliwość wykupienia Assistance Opony, zapewniającego pomoc w razie uszkodzenia opony na terenie całej Polski.

  • Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) – z szerokim zakresem sum ubezpieczenia do wyboru, zapewnia świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wypadku drogowym.

  • Ubezpieczenie bagażu – od uszkodzeń oraz kradzieży, z sumą ubezpieczenia 3000 zł. Ubezpieczenie dostępne jest zarówno przy zakupie samego OC, jak i pełnego pakietu OC+AC.

  • Pomoc Medyczna 24 – wsparcie medyczne nie tylko w następstwie nieszczęśliwych wypadków, lecz także w przypadku nagłego zachorowania. Obejmuje ubezpieczonych właścicieli pojazdów oraz osoby bliskie pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. Działa na terenie całej Polski.

Oblicz cenę OC motocykla w Uniqa

Jakie oferty ubezpieczenia motocykla przedstawia Proama?

W Proama, na życzenie klienta wydawana jest bezpłatna Zielona Karta, która zapewnia ochronę z tytułu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych na terytorium państw należących do Systemu Zielonej Karty, z wyłączeniem państw, których biura narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego. 

Ochronę motocykla w każdym wieku można uzupełnić o ubezpieczenie Assistance Wypadkowy i Assistance Midi. Taka polisa upoważnia właściciela motocykla m.in. do skorzystania z bezpłatnego holowania po wypadku, a w wariancie Midi również (z limitem 200 km) po awarii. Kierowca pojazdu może także skorzystać z pojazdu zastępczego (odpowiednio do 3 lub 5 dni).

Oblicz cenę OC motocykla w Proama

Jakie oferty ubezpieczenia motocykla przedstawia Generali?

Klienci towarzystwa Generali, którzy kupią polisę OC na motocykl również otrzymają bezpłatną Zieloną Kartę. Mogą także dokupić do OC ubezpieczenie ASS Komfort i Komfort Plus z pomocą po wypadku, kradzieży i awarii, a w jej ramach pokrycie kosztów m.in.:

  • holowania w Polsce i w Europie (tylko Komfort Plus),
  • naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia,
  • zatrudnienia kierowcy zastępczego,
  • zakwaterowania w hotelu.

Generali oferuje również Assistance LUX (dla pojazdów do 13 lat), które zapewnia nielimitowane holowanie motocykla w Polsce i Europie oraz znacznie szersze usługi i limity świadczeń niż w ww. wariantach pomocy na drodze.

Kolejnym dodatkiem do OC Generali jest rehabilitacja po wypadku komunikacyjnym. W ramach tej ochrony kierowca oraz pasażerowie pojazdu mogą otrzymać świadczenie na pokrycie kosztów pomocy medycznej, w szczególności badań lekarskich, wizyt oraz rehabilitacji zaleconych przez lekarza w związku z wypadkiem komunikacyjnym.

Oblicz cenę OC motocykla w Generali

Jakie oferty ubezpieczenia motocykla przedstawia Benefia?

Benefia proponuje motocyklistom obowiązkowe OC jako oddzielny produkt lub w pakiecie z dobrowolnym ubezpieczeniem:

  • AC,
  • NNW lub NNW z rozszerzeniem Powrót do zdrowia,
  • Assistance, 
  • Medical Assistance,
  • Assistance Prawny,
  • Akcesoria Motocyklowe,
  • Ochrona Utraty Zniżki,
  • Ochrona Prawna.

Benefia oferuje również Ubezpieczenie Urządzeń Transportu Osobistego (UTO) jako dodatek do polisy OC lub AC pojazdu.

Za UTO Benefia uznaje "urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się pieszych, napędzane siłą mięśni lub za pomocą silnika elektrycznego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, o nieprzekraczającej w ruchu szerokości 0,9 m, długości 1,25 m oraz o maksymalnej wadze 20 kg". Do takich urządzeń należą: hulajnogi, hulajnogi elektryczne, deskorolki, deskorolki elektryczne, monocykle, monocykle elektryczne, segwaye, rowery i rowery elektryczne.

Oblicz cenę OC i AC motocykla w Benefia

Kalkulator online OC motocykla - gdzie porównać oferty ubezpieczenia?

Znacznie wygodniejszym sposobem na znalezienie najtańszej polisy OC na motocykl niż robienie kalkulacji na stronie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego osobno, jest sprawdzenie ofert w internetowej porównywarce. W naszym kalkulatorze OC i AC rankomat wystarczy wypełnić jeden formularz, aby dowiedzieć się, jakie propozycje ubezpieczenia posiadają poszczególni ubezpieczyciele. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na wyniki kalkulacji dla 41-letniego mieszkańca Włocławka, który poszukiwał najtańszej polisy OC na Suzuki RM 80 z 2004 r. (cross). 

Ile kosztuje OC na motocykl dla 41-latka z Włocławka?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC na motocykl dla 41-latka z Włocławka?
Benefia
95,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
108,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
111,74 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
488,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 31.01.2024 r. na Suzuki RM 80 z 2004 r.

Gdyby motocyklista z Włocławka nie porównał ofert, za OC mógłby przepłacić 393 zł.

Uwaga! Różnice cenowe w ofertach poszczególnych ubezpieczycieli będą jeszcze większe (nawet w granicach kilku tysięcy złotych), jeśli motocykl zgłosi do OC młody kierowca.

Ile kosztuje OC i AC motocykla? 

Aby przekonać się, jaki wpływ na wysokość składki OC ma rodzaj pojazdu, sprawdziliśmy najtańsze oferty dla przykładowego kierowcy motocykla. Podczas poszukiwań najkorzystniejszej propozycji ubezpieczenia braliśmy pod uwagę różne marki i parametry techniczne pojazdów.

Oferty OC motocykla dla 41-letniego kierowcy

Motocykl

Model

Najtańsze OC

Kawasaki KMX 125 z 2000 r., poj. silnika 125 cm3

Enduro

110 zł

Yamaha XVS z 2005 r., poj. silnika 649 cm3

Chopper/Cruiser

140 zł

BMW F 800 GS z 2010 r., poj. silnika 798 cm3Enduro140 zł

Suzuki GSX-R 600 z 2012 r., poj. silnika 599 cm3

Sportowy/szosowy

152 zł

Honda CBR 600 F z 2006 r., poj. silnika 599 cm3

Sportowy

152 zł

BMW HP4 z 2013 r., poj. silnika 999 cm3Sportowy214 zł

* wyniki kalkulacji z 31.01.2024 r. Kierowca: 41 lat, żonaty, zam. Włocławek, maksymalne zniżki w OC (najtańsze OC Benefia)

Porównaj ceny OC/AC motocykla

Sprawdziliśmy również, jaki wpływ na cenę OC motocykla ma wiek i doświadczenie jego właściciela. Do kalkulacji wykorzystaliśmy dane tych samych modeli pojazdów, ale założyliśmy, że najtańszej polisy OC szuka 25-latek, również z Włocławka, który w 2017 r. odebrał prawo jazdy kat. A. Kupuje on swoją pierwszą polisę na motocykl, jednak od co najmniej 5 lat ubezpiecza już własny samochód osobowy (brak szkód w OC i AC).

Oferty OC motocykla dla 25-letniego kierowcy

Motocykl

Model

Najtańsze OC

Kawasaki KMX 125 z 2000 r., poj. silnika 125 cm3

Enduro

140 zł

Yamaha XVS z 2005 r., poj. silnika 649 cm3Chopper/Cruiser221 zł
BMW F 800 GS z 2010 r., poj. silnika 798 cm3Enduro249 zł

Suzuki GSX-R 600 z 2012 r., poj. silnika 599 cm3

Sportowy/szosowy

271 zł

Honda CBR 600 F z 2006 r., poj. silnika 599 cm3

Sportowy

 271 zł

BMW HP4 z 2013 r., poj. silnika 999 cm3Sportowy382 zł

* wyniki kalkulacji z 31.01.2024 r. (najtańsze OC Benefia) Kierowca: 25 lat, kawaler, zam. Włocławek, pierwsza polisa na motocykl, OC na samochód kupuje od co najmniej 5 lat, brak szkód w okresie ubezpieczenia

Porównaj ceny OC/AC motocykla

Ceny OC proponowane młodemu kierowcy są wyższe niż te, które otrzymał 41-letni motocyklista. 

Przedstawiciele najmłodszej grupy kierowców (nie tylko motocykli) powodują statystycznie najwięcej wypadków oraz są uznawani przez większość ubezpieczycieli za skłonnych do brawurowej jazdy. To z kolei powoduje podniesienie składki obowiązkowego ubezpieczenia ich pojazdu.

Jakie jeszcze wnioski można wyciągnąć analizując oferty ubezpieczenia OC ww. motocykli?

  • Ubezpieczenie OC jest tańsze, gdy dotyczy motocykla z niewielką pojemnością silnika, choć nie musi to być regułą. 

  • Składka wzrasta w przypadku sportowych modeli, z uwagi na możliwość rozwijania przez nie dużych prędkości na drodze. 

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie AC motocykla?

W przypadku ubezpieczenia AC motocykli towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wprowadzić limit wiekowy (zwykle oferta dotyczy pojazdów nie starszych niż 13-15 lat). Do przykładowych kalkulacji wybraliśmy więc wyłącznie modele wyprodukowane od 2010 roku. Ich właścicielem nadal pozostaje 41-latek z Włocławka. Ile zapłaci on za najtańszy pakiet OC z AC?

Cena pakietu OC/AC dla różnych motocykli

Motocykl

Model

Najtańszy pakiet OC/AC

Suzuki GSX-R 600 z 2012 r., poj. silnika 599 cm3

Sportowy/szosowy

956 zł

BMW F 800 GS z 2010 r., poj. silnika 798 cm3

Enduro

1162 zł

BMW HP4 z 2013 r., poj. silnika 999 cm3

Sportowy

1341 zł

Wyniki kalkulacji z 31.01.2024 r. Kierowca: 41 lat, żonaty, zam. Włocławek, maksymalne zniżki w OC

Warto zauważyć, że w przypadku BMW HP4 koszt polisy OC/AC może wydawać się wysoki, ale w rzeczywistości wynosi on zaledwie 3% wartości pojazdu (cena rynkowa takich modeli to ok. 43 tys. zł w podstawowej wersji). O ile w przypadku starszych i tańszych motocykli można oszczędzać na ubezpieczeniu, przy nowszych i drogich lepiej zdecydować się na zakup pełnego pakietu i to na najkorzystniejszych warunkach ochrony.

Uwaga! Przed zakupem polisy AC koniecznie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Zwróć uwagę m.in. na wyłączenia od odpowiedzialności. Niektóre towarzystwa oferują np. AC z wyłączeniem ryzyka kradzieży. W takim wypadku, nie dostaniesz odszkodowania za skradziony motocykl.

Czy warto kupić NNW i ASS na motocykl?

Podczas wypadku z udziałem motocyklisty może dojść do poważnego uszczerbku na zdrowiu kierowcy lub pasażera (nie chroni ich poduszka powietrzna, pasy czy karoseria, tak jak w przypadku samochodów osobowych). Dlatego warto zastanowić się nad zakupem dodatkowej polisy NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków), z której wypłacane są świadczenia zdrowotne dla poszkodowanych.

Ubezpieczyciele oferują ten produkt wraz z polisą OC. Koszt ubezpieczenia NNW nie jest wysoki i sięga zazwyczaj kilkudziesięciu złotych.

Uwaga! Zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie NNW, sprawdź sumę ubezpieczenia i zastanów się, czy cena polisy jest adekwatna do kwoty ewentualnego świadczenia. Zwróć uwagę, że odszkodowanie wypłacane jest procentowo, w zależności od stopnia doznanego uszczerbku na zdrowiu.

Gdzie tanio ubezpieczyć motocykl zabytkowy? 

W niektórych towarzystwach (np. PZU, Compensa), na właścicieli pojazdów historycznych, którzy są członkami PZM (Polskiego Związku Motorowego), czekają wyjątkowo korzystne cenowo oferty OC. Jednak ich motocykl musi spełniać przynajmniej jeden z następujących warunków:

1) być pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym – czyli pojazdem, który został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazdem wpisanym do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami;

2) być pojazdem mającym co najmniej 25 lat, uznanym przez uprawnionego rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

Ubezpieczyciel może także stosować indywidualne zasady przyznawania zniżek. Przykładowo, zniżka na ubezpieczenie motocykla historycznego w PZU:

  • w wysokości 70% przysługuje wyłącznie w OC,

  • jest dedykowana właścicielom motocykli będących osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej,

  • nie przysługuje osobom, z których umów ubezpieczenia zostało wypłacone odszkodowanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy,

  • nie jest udzielana podczas zakupu polisy przez internet lub telefon,

  • nie podlega łączeniu z innymi promocjami.

Jak wybrać najkorzystniejsze OC i AC motocykla? 

Chcesz ubezpieczyć swój motocykl i zastanawiasz się z jakiej oferty OC lub AC skorzystać? W przypadku obowiązkowego OC pamiętaj, że liczy się przede wszystkim cena. Podobnie jak w przypadku samochodu, warunki ochrony są stałe (regulowane ustawą), bez względu na koszt polisy. Dlatego nie warto przepłacać.

Szukasz AC? Pamiętaj, że w przypadku autocasco cena polisy powinna grać drugorzędną rolę – zwróć szczególną uwagę na zakres ochrony. Propozycje poszczególnych firm porównaj korzystając z porównywarki rankomat.pl.

Czy ubezpieczenie OC dla motocyklisty jest obowiązkowe cały rok? 

Warunki ochrony motocykla z polisy OC są takie same, jak na ubezpieczenie samochodu osobowego czy nawet autobusu. Należy więc pamiętać, że jest ubezpieczenie motocykla obowiązkowe zgodnie z ustawą. Oznacza to, że musisz kupić OC na cały rok.

Od dnia zakupu motocykla aż do dnia jego sprzedaży lub wyrejestrowania, np. po złomowaniu czy kradzieży, właściciel pojazdu musi zadbać o ciągłość w OC - wyjątek stanowią tylko motocykle zabytkowe. Pomimo, że zazwyczaj motocykl jest używany tylko w okresie od wiosny do jesieni, na chwilę obecną nie ma możliwości jego czasowego wyrejestrowania.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Ile wynosi kara za brak ubezpieczenia OC motocykla? 

Brak polisy OC na motocykl skutkuje karą finansową, nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Wysokość opłaty zależy od okresu, w jakim pojazd nie był ubezpieczony. W okresie styczeń-czerwiec 2024 r. wynosi ona:

  • 280 zł, jeśli przerwa w OC trwała do 3 dni,

  • 710 zł za brak polisy od 4 do 14 dni,

  • 1410 zł, jeśli właściciel motocykla nie posiadał ubezpieczenia OC dłużej niż 14 dni.

kary za brak oc w 2024 r.

W związku z kolejną podwyżką płacy minimalnej, w okresie lipiec-grudzień 2024 kara za brak OC dla właścicieli motocykli wzrośnie do:

  • 290 zł, jeśli przerwa w OC trwała do 3 dni,

  • 720 zł za brak polisy od 4 do 14 dni,

  • 1430 zł, jeśli właściciel motocykla nie posiadał ubezpieczenia OC dłużej niż 14 dni.

kary za brak oc w 2024 r.

Polisę OC warto wykupić nie tylko z powodu opłaty karnej w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Znacznie poważniejsze konsekwencje finansowe czekają właściciela motocykla, który spowoduje kolizję lub wypadek nieubezpieczonym pojazdem. Wówczas odszkodowanie wypłaca poszkodowanym UFG, po czym zwraca się do posiadacza pojazdu (sprawcy zdarzenia) o zwrot wszystkich poniesionych kosztów.

Ubezpieczenie OC/AC motocykla – co warto wiedzieć

  1. Ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe.
  2. Zakup polisy OC nie zapewnia kompleksowej ochrony po wypadku lub kolizji (chroni tylko poszkodowanych, a nie sprawcę).
  3. Do ubezpieczenia OC można dokupić m.in. AC, ASS, NNW oraz ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych.
  4. Cena polisy AC na motocykl może być wysoka i przekraczać nawet wartość pojazdu. W takim przypadku warto zastanowić się nad celowością takiej umowy.
  5. Kupując polisę dobrowolną do OC, zawsze sprawdzaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC/AC motocykla

  1. Gdzie można kupić AC na motocykl?

    Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują autocasco. Niejednokrotnie również, firmy które posiadają AC na motocykl, proponują klientom tzw. ceny zaporowe, aby zniechęcić ich do zakupu polisy. Oczywiście nie jest to reguła. Jednym z powodów okrojonej oferty rynkowej może być ryzyko poważnego uszkodzenia motocykla podczas wypadku i w konsekwencji wysokie koszty likwidacji szkody, ponoszone przez ubezpieczycieli.

  2. Czy można ubezpieczyć akcesoria motocyklowe?

    Na rynku ubezpieczeniowym można kupić także ubezpieczenie, które obejmuje zakresem nie tylko pojazd czy kierowcę, ale również akcesoria motocyklowe. Taką ofertę posiada na przykład towarzystwo Benefia, które zapewnia wypłatę odszkodowania m.in. za kask, kurtkę czy kombinezon, będące własnością kierowcy ubezpieczonego pojazdu.

  3. Czy mogę kupić OC na motocykl, jeśli nie mam prawa jazdy?

    Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego w Polsce pojazdu i żadne towarzystwo nie może odmówić sprzedaży polisy. Jeśli właściciel motocykla nie ma prawa jazdy, ubezpieczyciel co najwyżej poprosi go o wskazanie głównego użytkownika pojazdu. Najlepiej jeśli zostanie nim osoba w średnim wieku, która posiada już wypracowane zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy. Cena OC powinna być wtedy korzystniejsza niż dla młodego, niedoświadczonego kierowcy.

  4. Czy na motocykl można kupić OC krótkoterminowe?

    Tak. Polisy OC krótkoterminowe są jednak zarezerwowane tylko dla ściśle określonej grupy właścicieli motocykli. Należą do nich posiadacze pojazdów: zarejestrowanych czasowo, sprowadzonych z zagranicy, sprzedawanych w komisach (OC motocykla może kupić osoba która prowadzi działalność zarobkową polegającą na sprzedaży i kupnie pojazdów), historycznych i przeznaczonych do jazd testowych. Ubezpieczenie OC dla wszystkich ww. pojazdów jest dostępne na okres nie krótszy niż 30 dni.

  5. Czy można dostać pojazd zastępczy z OC sprawcy w przypadku uszkodzenia motocykla?

    Jeśli jesteś osobą poszkodowaną w kolizji drogowej i w jej wyniku Twój motocykl uległ uszkodzeniu (wymaga naprawy lub orzeczono szkodę całkowitą) możesz ubiegać się o motocykl zastępczy z OC sprawcy. Ubezpieczyciel powinien zapewnić Ci taki pojazd, jeśli jest Ci on niezbędny do codziennego funkcjonowania i nie posiadasz innego środka transportu (np. nie masz samochodu, a motocyklem dojeżdżałeś codziennie do pracy). Motocykl zastępczy możesz także otrzymać z dobrowolnego ubezpieczenia assistance lub AC (jeśli je posiadasz i umowa obejmuje takie świadczenie).

  6. Czy można przenieść zniżki z OC samochodu na OC jednośladu?

    Jest to możliwe, ale tylko w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych. Sytuacja może być też odwrotna, tzn. firma ubezpieczeniowa uwzględni zniżki zgromadzone z tytułu bezszkodowej jazdy motocyklem podczas zakupu pierwszego OC samochodu. Jednak w tym przypadku znaczenie może mieć pojemność silnika motocykla/skutera. Zazwyczaj uwzględnia się historię ubezpieczenia motocykla z silnikiem o pojemności powyżej 50-125 cm3.

  7. Czy istnieje OC dla skuterów?

    Tak, ustawodawca zaznacza, że obowiązkowym ubezpieczeniem powinny zostać objęte wszystkie pojazdy zarejestrowane w naszym kraju. Jeśli więc zamierzasz kupić używany skuter, pamiętaj, że należy sprawdzić jego ubezpieczenie jeszcze przez dokonaniem transakcji. Jeśli pojazd był już zarejestrowany w Polsce, polisę OC powinien przekazać Ci poprzedni właściciel – możesz ją wypowiedzieć lub korzystać z umowy do końca okresu obowiązywania. Gdyby jednak okazało się, że skuter nie jest ubezpieczony, wykup polisę OC najpóźniej w dniu podpisania umowy sprzedaży.

  8. Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

    Cena OC motocykla jest zazwyczaj o kilkaset złotych niższa od kosztów ubezpieczenia samochodu. W rankomat.pl właściciele motocykli płacą za najtańsze OC nawet niecałe 100 zł. Na wysokość składki ubezpieczeniowej, podobnie jak w ubezpieczeniu obowiązkowym auta, wpływają zarówno parametry motocykla, jak i dane jego właściciela.

  9. Gdzie najtaniej kupić ubezpieczenie motocykla?

    Ubezpieczenie OC na motocykl można kupić w większości towarzystw ubezpieczeniowych, przy czym nie można wskazać najtańszej firmy. Cena polisy jest zależna od danych właściciela i jednośladu oraz polityki cenowej wybranego ubezpieczyciela. Dlatego warto porównać oferty rynkowe i wybrać najkorzystniejszą. Cena za ubezpieczenie OC motocykla w jednym towarzystwie może być nawet o kilkaset złotych niższa niż u konkurencji.

  10. Ile kosztuje pierwsze ubezpieczenie motocykla?

    Najtańsze oferty OC motocykla można znaleźć nawet za około 90-110 zł. Są one jednak skierowane przede wszystkim do osób starszych, które posiadają długoletnie doświadczone w kierowaniu samochodem (nie ubezpieczały motoru, ale w historii OC auta nie mają żadnych wypadków). Młode osoby, które kupują pierwsze OC motocykla, płacą z reguły za obowiązkową polisę kilkaset złotych więcej.

  11. Co z ubezpieczeniem po zakupie motocykla?

    Polisa OC jest przypisana do pojazdu, nie do właściciela. Wraz z motocyklem przechodzi więc na nowego posiadacza. Choć nie masz takiego obowiązku, po transakcji warto skontaktować się z obecnym ubezpieczycielem i przepisać dokumenty na siebie. Pamiętaj, że z OC zbywcy możesz korzystać tylko do końca umowy – nie odnawia się ona na kolejny rok.

  12. Od czego zależy cena OC motocykla?

    Wybierając ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pojazdu kieruj się głównie ceną polisy. W tym przypadku nie musisz porównywać zakresu ochrony ubezpieczenia motocykla, ponieważ jest on taki sam w każdej firmie. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę m.in. doświadczenie kierowcy, historię szkodowości, markę, model czy wiek pojazdu. Zwykle droższy jest zakup polisy dla sportowych maszyn w porównaniu do skuterów.

  13. Gdzie można kupić ubezpieczenie OC motocykla?

    Ubezpieczenie OC dla motocykli oferuje większość towarzystw ubezpieczeniowych. Oferty wielu firm przedstawia m.in. kalkulator ubezpieczenia motocykla rankomat.pl.

  14. Ile kosztuje OC na motocykl?

    Cenę ubezpieczenia OC każde towarzystwo ubezpieczeniowe określa indywidualnie. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę dane właściciela i pojazdu. Warto pamiętać, że zakres polisy jest taki sam w każdej firmie, ale różnice w koszcie ubezpieczenia motocykla mogą wynieść nawet około 1000 zł.

  15. Jakie ubezpieczenie motocykla od kradzieży kupić?

    Przed kradzieżą motocykla chroni tylko dodatkowe ubezpieczenie AC. Przed zakupem polisy sprawdź w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), czy autocasco zawiera ochronę od kradzieży.

  16. Jakie ubezpieczenie motocykla na wyjazd wybrać?

    Poza OC i AC, w przypadku dalekich podróży motocyklem bardzo przydatne może być również assistance. Tego typu polisa zapewnia pomoc ubezpieczyciela w razie awarii czy wypadku – uszkodzony jednoślad może zostać np. naprawiony na miejscu lub odholowany do najbliższego warsztatu.