Od 1 stycznia do 31 lipca 2020 roku w 1226 wypadkach z udziałem motocyklistów śmierć poniosło 150 osób, a 1105 zostało rannych. Sprawdziliśmy, jakie ubezpieczenie i za ile mogą kupić fani jednośladów, aby kompleksowo zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami takich zdarzeń.

Każdego roku zwiększa się grono właścicieli motocykli. Z danych CEPiK wynika, że w 2019 r. w Polsce było już zarejestrowanych ponad 1,5 mln jednośladów, a w 2020 roku ich liczba wzrosła o kolejne 110 tysięcy. Miłośnicy dwóch kółek powinni jednak pamiętać, aby przyjemność z jazdy łączyć z bezpieczeństwem, jakie daje odpowiednio dobrana polisa oc.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czy ubezpieczenie OC dla motocyklisty jest obowiązkowe cały rok?

Warunki ochrony motocykla z polisy OC są takie same, jak dla samochodu osobowego czy nawet autobusu. Zgodnie z ustawą, motocykl lub skuter podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu.

- Od dnia zakupu motocykla aż do dnia jego sprzedaży lub wyrejestrowania, np. po złomowaniu czy kradzieży, właściciel pojazdu powinien zadbać o ciągłość w OC. Pomimo, że zazwyczaj motocykl jest używany tylko w okresie od wiosny do jesieni, na chwilę obecną nie ma możliwości jego czasowego wyrejestrowania

- mówi Bartosz Benduch, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Ile wynosi kara za brak ubezpieczenia OC motocykla?

Brak polisy OC na motocykl skutkuje karą finansową, nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Wysokość opłaty zależy od okresu, w jakim pojazd nie był ubezpieczony. W 2021 r. wynosi ona:

 • 190 zł, jeśli przerwa w OC trwała do 3 dni,
 • 470 zł za brak polisy od 4 do 14 dni,
 • 930 zł, jeśli właściciel motocykla nie posiadał ubezpieczenia OC dłużej niż 14 dni.

Polisę OC warto wykupić nie tylko z powodu opłaty karnej egzekwowanej przez UFG. Znacznie poważniejsze konsekwencje finansowe czekają właściciela motocykla, który spowoduje kolizję lub wypadek nieubezpieczonym pojazdem. Wówczas odszkodowanie wypłaca poszkodowanym UFG, po czym zwraca się do posiadacza pojazdu (sprawcy zdarzenia) o zwrot wszystkich poniesionych kosztów.

Od czego zależy cena OC motocykla?

Ocena ryzyka związanego z ubezpieczeniem motocykla nie różni się zasadniczo od analizy przeprowadzanej podczas składania wniosku o OC samochodu osobowego. Na wysokość składki wpływ mają zarówno dane właściciela, jego historia ubezpieczenia, doświadczenie za kierownicą, jak i marka i model pojazdu, jego wiek czy pojemność silnika. Liczy się również miejsce zamieszkania oraz statystyki wypadkowe dotyczące motocyklistów.

OC motocykla online - gdzie można kupić polisę?

Ubezpieczenie OC na motocykl można kupić w większości firm ubezpieczeniowych. Taki produkt posiada w swojej ofercie m.in.: Proama, Compensa, Link4, Benefia, Generali, PZU i Ergo Hestia.

Niektóre z towarzystw zamieszczają na swojej stronie internetowej kalkulator, który pozwala obliczyć składkę online bez wychodzenia z domu. Wystarczy wybrać w formularzu pojazd, który chcemy zgłosić do ubezpieczenia (w tym przypadku motocykl),  podać jego dane oraz podstawowe informacje o właścicielu (zazwyczaj: imię, nazwisko, numer PESEL oraz kod pocztowy).

Zakup ubezpieczenia motocykla przez internet umożliwia m.in. Proama, Generalii i benefia24.pl. Każda z wymienionych firm nie ogranicza ochrony pojazdu wyłącznie do ustawowego zakresu OC.

Ubezpieczenie motocykla w Proama

W Proama, na życzenie klienta wydawana jest bezpłatna Zielona Karta, która zapewnia ochronę z tytułu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych na terenie Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Maroka, Mołdawii, Macedonii, Rosji, Tunezji, Turcji, Ukrainy.

Za niewielką dopłatą (10 zł) można uzupełnić ochronę motocykla o ubezpieczenie Assistance Wypadkowy, które gwarantuje holowanie uszkodzonego pojazdu po wypadku na terenie Polski bez limitu kilometrów.

Klient Proama może także dokupić ASS na wypadek awarii i wypadku (ASS Midi, cena 85 zł). Taka polisa upoważnia właściciela motocykla m.in. do skorzystania z bezpłatnego holowania do 200 km i pojazdu zastępczego na 3 dni.

Oblicz cenę OC motocykla w Proama

Ubezpieczenie motocykla w Generali

Klienci towarzystwa Generali, którzy kupią polisę OC na motocykl również otrzymają bezpłatną Zieloną Kartę. Mogą także dokupić do OC (cena 10 zł/rok) ubezpieczenie ASS Komfort z pomocą po wypadku, kradzieży i awarii, a w jej ramach pokrycie kosztów:

 • nielimitowanego holowania po wypadku i do 100 km po awarii (na terenie Polski)
 • naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia,
 • zatrudnienia kierowcy zastępczego,
 • zakwaterowania w hotelu do 3 dni.

Generali oferuje również Assistance Komfort Plus, które działa nie tylko w Polsce, ale i za granicą i oprócz ww. usług zapewnia m.in. pojazd zastępczy po awarii, wypadku i kradzieży na 5 dni i holowanie w Europie do 500 km.

Kolejnym dodatkiem do OC Generali jest Pomoc Medyczna po wypadku komunikacyjnym. W ramach tej ochrony kierowca oraz pasażerowie pojazdu mogą otrzymać świadczenie finansowe na pokrycie kosztów leczenia po uszkodzeniu ciała lub po rozstroju zdrowia.

Generali umożliwia także swoim klientom udział w Programie Rabatowym. Aby skorzystać z dodatkowych zniżek, wystarczy się w nim zarejestrować. Generali przygotowało dla uczestników programu m.in.:

 • atrakcyjne benefity na stacjach Circle K,
 • 20% zniżki na bagażniki samochodowe na dopasujbagażnik.pl,
 • 15% rabatu na foteliki samochodowe Baby Safe,
 • 10% zniżki na wymianę opon i części w Inter Cars.

Oblicz cenę OC motocykla w Generali

Ubezpieczenie motocykla w Benefia

Benefia proponuje motocyklistom obowiązkowe OC jako oddzielny produkt lub w pakiecie z dobrowolnym ubezpieczeniem:

 • NNW (z sumą ubezpieczenia do 200 000 zł na każdego ubezpieczonego),
 • AC (z sumą ubezpieczenia do 250 000 zł według wartości rynkowej lub fakturowej pojazdu),
 • AC i NNW,
 • AC, NNW i Assistance (ASS z sumą ubezpieczenia do 10 000 € dla jednego zdarzenia).

W przypadku motocykli/skuterów z niewielką pojemnością silnika cena polisy OC może wynieść zaledwie 70 zł.

Oblicz cenę OC motocykla w Benefia

Ile kosztuje OC na motocykl?

Aby przekonać się, jaki wpływ na wysokość składki OC ma rodzaj pojazdu, sprawdziliśmy najtańsze oferty dla przykładowego kierowcy motocykla. Jest nim 39-letni mieszkaniec Andrychowa (woj. małopolskie),  który nie posiada jeszcze wypracowanych znizek w OC. Podczas poszukiwań najkorzystniejszej propozycji ubezpieczenia braliśmy pod uwagę różne marki i parametry techniczne pojazdów.

Motocykl

Najtańsze OC

BMW F 800 GS z 2010 r., poj. silnika 798 cm3469 zł
Suzuki GSX-R 600 z 2012 r., poj. silnika 599 cm3379 zł
Yamaha XVS z 2005 r., poj. silnika 649 cm3379 zł
Honda CBF 600 z 2006 r., poj. silnika 600 cm3403 zł
Suzuki RM 250 z 2004 r., pojemność silnika 249 cm3145 zł
Kawasaki KMX 125 z 2000 r., poj. silnika 125 cm3171 zł
BMW HP4 z 2013 r., poj. silnika 999 cm3380 zł
* wyniki kalkulacji z 10.03.2021 r.

Sprawdziliśmy również, jaki wpływ na cenę OC motocykla mają informacje o jego właścicielu. Do kalkulacji wykorzystaliśmy tym razem dane takiego samego modelu pojazdu (BMW HP4),  ale dla przedstawicieli dwóch grup kierowców (młodego i doświadczonego):

 • 24-latek z Warszawy, który nie ma wypracowanych zniżek w OC (pierwsza polisa) zapłaci za najtańsze ubezpieczenie 720 zł,
 • 35-latek, który mieszka w stolicy i posiada maksymalne zniżki w OC, wyda na ubezpieczenie takiego samego motocykla już tylko 386 zł (o 49% mniej niż młody kierowca).

Warto zauważyć, że polisa doświadczonego kierowcy – pomimo posiadanych przez niego zniżek - jest nieznacznie droższa niż OC proponowane 39-latkowi z Andrychowa. Może to wynikać z miejsca zamieszkania obu kierowców. Z reguły oferty przedstawiane mieszkańcom dużych metropolii są mniej korzystne cenowo niż OC dla właścicieli pojazdów zarejestrowanych w małych miastach.

Wniosek:

Ubezpieczenie OC jest tańsze, gdy dotyczy motocykla z niewielką pojemnością silnika. Składka wzrasta natomiast w przypadku sportowych modeli, z uwagi na możliwość rozwijania przez nie dużych prędkości. Z wyższym kosztem obowiązkowego ubezpieczenia motocykla powinni się także liczyć mieszkańcy dużych miast oraz młodzi kierowcy. Przedstawiciele ostatniej grupy powodują statystycznie najwięcej wypadków oraz są uznawani przez większość ubezpieczycieli za skłonnych do brawurowej jazdy.

Czy można uzyskać dodatkowe zniżki na OC motocykla zabytkowego?

W niektórych towarzystwach (np. PZU, Compensa),  na właścicieli pojazdów historycznych, którzy są członkami PZM (Polskiego Związku Motorowego) czekają wyjątkowo korzystne cenowo oferty OC. Jednak ich motocykl musi spełniać przynajmniej jeden z następujących warunków:

1) być pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym – czyli pojazdem, który został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazdem wpisanym do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami;

2) być pojazdem mającym co najmniej 25 lat, uznanym przez uprawnionego rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

Ubezpieczyciel może także stosować indywidualne zasady przyznawania zniżek. Przykładowo, zniżka na ubezpieczenie motocykla historycznego w PZU:

 • w wysokości 70% przysługuje wyłącznie w OC,
 • jest dedykowana właścicielom motocykli będących osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej,
 • nie przysługuje osobom, z których umów ubezpieczenia zostało wypłacone odszkodowanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy,
 • nie jest udzielana podczas zakupu polisy przez internet lub telefon,
 • nie podlega łączeniu z innymi promocjami.

AC na motocykl - oferta może być ograniczona

Poszukiwania kompleksowego ubezpieczenia autocasco na motocykl okazały się już znacznie trudniejsze niż samego OC. Okazuje się, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują takie ubezpieczenie.

Niejednokrotnie nawet, firmy które posiadają AC na motocykl, proponują klientom tzw. ceny zaporowe, aby zniechęcić ich do zakupu polisy. Jednym z powodów okrojonej oferty rynkowej może być ryzyko poważnego uszkodzenia motocykla podczas wypadku i w konsekwencji wysokie koszty likwidacji szkody, ponoszone przez ubezpieczycieli. Oczywiście nie jest to reguła. 

Na rynku AC można nawet znaleźć kompleksową ochronę motocykla od wszystkich zdarzeń. Ciekawą ofertę autocasco na motocykl przedstawia na przykład Generali i Proama. Co istotne, w obu firmach nie trzeba dopłacać za rozszerzenie ochrony od ryzyka kradzieży.

Właściciel motocykla, który jest zainteresowany zakupem polisy AC Generali lub Proama może wybrać AC gwarantujące m.in.:

 • naprawę pojazdu w dowolnym warsztacie (w tym w ASO oraz warsztacie partnerskim towarzystwa) lub odszkodowanie wg. kosztorysu,
 • brak redukcji sumy ubezpieczenia po szkodzie,
 • brak udziałów własnych,
 • zniesienie amortyzacji części.

Podobnie jak w przypadku zakupu polisy OC, klienci Generali mogą skorzystać z programu rabatowego (m.in. na paliwo, myjnię, wymianę opon). W pakiecie z OC i AC otrzymają również Assistance Standard, zapewniające np. holowanie bez limitu na terytorium RP i pojazd zastępczy.

Sprzedaż AC na motocykl prowadzi również m.in.: Ergo Hestia, PZU, Compensa, Warta i Benefia

Uwaga! Za ubezpieczenie od kradzieży, w niektórych towarzystwach trzeba zapłacić dodatkową składkę (cena ustalana jest zazwyczaj indywidualnie). Pojazd powinien być także odpowiednio zabezpieczony przed kradzieżą – z reguły wystarczy zamontowane co najmniej jedno prawidłowo działające i aktywne urządzenie zabezpieczające.

Ile kosztuje polisa AC na motocykl?

Najtańsze oferty OC i AC, które udało nam się znaleźć dla wspomnianego wcześniej kierowcy z woj. małopolskiego, kształtowały się następująco:

 • Yamaha XVS z 2005 r.: 1455 zł (wariant ubezpieczenia kosztorys, czyli wypłata gotówki przeznaczonej na naprawę na konto właściciela, bez potrącenia udziału własnego),
 • Suzuki GSX-R 600 z 2012 r.: 1768 zł (wariant kosztorys),
 • Suzuki RM 250 z 2004 r.: 702 zł (wariant kosztorys),
 • BMW HP4 z 2013 r.: 3589 zł (wariant warsztat, czyli naprawa bezgotówkowa w warsztacie partnerskim ubezpieczyciela, bez zastosowania udziału własnego).

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku Suzuki RM 250 z 2004 r. koszt polisy OC/AC wynosi 14% wartości pojazdu (cena rynkowa takich modeli to ok. 5000 zł). O ile w przypadku droższych motocykli, takich jak np. BMW HP4, nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu, przy starszych i tanich lepiej zastanowić się, czy zakup pełnego pakietu będzie opłacalny.

Uwaga!
Przed zakupem polisy AC koniecznie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Zwróć uwagę m.in. na wyłączenia od odpowiedzialności. Niektóre towarzystwa oferują np. AC z wyłączeniem ryzyka kradzieży. W takim wypadku, nie dostaniesz odszkodowania za skradziony motocykl.

Dodatkowe ubezpieczenie NNW i ASS

Podczas wypadku z udziałem motocyklisty może dojść do poważnego uszczerbku na zdrowiu kierowcy lub pasażera (nie chroni ich poduszka powietrzna, pasy czy karoseria auta, tak jak w samochodzie). Dlatego warto zastanowić się nad zakupem dodatkowej polisy NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków),  z której wypłacane są świadczenia zdrowotne dla poszkodowanych.

Ubezpieczyciele oferują ten produkt wraz z polisą OC. Koszt ubezpieczenia NNW nie jest wysoki i sięga zazwyczaj kilkudziesięciu złotych.

Uwaga!
Zanim zdecydujesz się na zakup NNW, sprawdź sumę ubezpieczenia i zastanów się, czy cena polisy jest adekwatna do kwoty ewentualnego świadczenia. Zwróć uwagę, że odszkodowanie wypłacane jest procentowo, w zależności od stopnia doznanego uszczerbku na zdrowiu.

Kolejnym ubezpieczeniem, które warto posiadać w pakiecie z OC jest assistance (ASS). Zapewnia ono pomoc drogową po unieruchomieniu motocykla w wyniku kolizji, wypadku lub awarii.

W większości towarzystw dopłata za ASS do OC jest niewielka i zamyka się w kwocie od kilkunastu do ponad 100 złotych (np. w Proama 10 zł za wariant podstawowy i 85 zł za wariant rozszerzony). Po zakupie najszerszej wersji ASS można otrzymać np.:

 • pokrycie kosztów holowania lub usprawnienia pojazdu na miejscu zdarzenia,
 • pojazd zastępczy,
 • przewóz medyczny po wypadku,
 • organizację pobytu w szpitalu i rehabilitacji,
 • pokrycie kosztów badań i zabiegów ambulatoryjnych.

Akcesoria motocyklowe pod ochroną? To możliwe!

Na rynku ubezpieczeniowym można kupić także ubezpieczenie, które obejmuje zakresem nie tylko pojazd czy kierowcę, ale również akcesoria motocyklowe. Taką ofertę posiada na przykład towarzystwo Compensa, które zapewnia wypłatę odszkodowania m.in. za kask, kurtkę czy kombinezon, będące własnością kierowcy ubezpieczonego pojazdu.

Gdzie i jak kupić OC i AC na motocykl?

Chcesz ubezpieczyć swój motocykl i zastanawiasz się z jakiej oferty OC i/lub AC skorzystać? W przypadku obowiązkowego OC pamiętaj, że liczy się przede wszystkim cena. Podobnie jak w przypadku samochodu, warunki ochrony są stałe (regulowane ustawą),  bez względu na koszt polisy. Dlatego nie warto przepłacać.

Szukasz AC? Znalezienie kompleksowej ochrony motocykla może być nieco trudniejsze i czasami konieczny będzie kontakt telefoniczny z Agentem towarzystwa. Pamiętaj, że w przypadku autocasco cena polisy powinna grać drugorzędną rolę - zwróć szczególną uwagę na zakres ochrony

Propozycje poszczególnych firm porównasz korzystając ze strony internetowej wybranego towarzystwa. Tutaj możesz również sprawdzić oferty naszych partnerów.

Co warto wiedzieć

 • Ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe.
 • Zakup polisy OC nie zapewnia kompleksowej ochrony po wypadku lub kolizji (chroni tylko poszkodowanych, a nie sprawcę).
 • Do ubezpieczenia OC można dokupić m.in. AC, ASS, NNW oraz ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych.
 • Cena polisy AC na motocykl może być wysoka i sięgać nawet kilkudziesięciu procent jego wartości. W takim przypadku warto zastanowić się nad celowością takiej umowy.
 • Kupując polisę dobrowolną do OC, zawsze sprawdzaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy mogę kupić OC na motocykl, jeśli nie mam prawa jazdy?

  Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego w Polsce pojazdu i żadne towarzystwo nie może odmówić sprzedaży polisy. Jeśli właściciel motocykla nie ma prawa jazdy, ubezpieczyciel co najwyżej poprosi go o wskazanie głównego użytkownika pojazdu. Najlepiej jeśli zostanie nim osoba w średnim wieku, która posiada już wypracowane zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy. Cena OC powinna być wtedy korzystniejsza niż dla młodego, niedoświadczonego kierowcy.

 2. Czy można ubezpieczyć motocykl na krócej niż rok?

  Tak. Polisy OC krótkoterminowe są jednak zarezerwowane tylko dla ściśle określonej grupy właścicieli motocykli. Należą do nich posiadacze pojazdów: zarejestrowanych czasowo, sprowadzonych z zagranicy, sprzedawanych w komisach (OC motocykla może kupić osoba która prowadzi działalność zarobkową polegającą na sprzedaży i kupnie pojazdów),historycznych i przeznaczonych do jazd testowych. Ubezpieczenie OC dla wszystkich ww. pojazdów jest dostępne na okres nie krótszy niż 30 dni.

 3. Czy można dostać zastępczy motocykl z OC sprawcy?

  Jeśli jesteś osobą poszkodowaną w kolizji drogowej i w jej wyniku Twój motocykl uległ uszkodzeniu (wymaga naprawy lub orzeczono szkodę całkowitą) możesz ubiegać się o motocykl zastępczy z OC sprawcy. Ubezpieczyciel powinien zapewnić Ci taki pojazd, jeśli jest Ci on niezbędny do codziennego funkcjonowania i nie posiadasz innego środka transportu (np. nie masz samochodu, a motocyklem dojeżdżałeś codziennie do pracy). Motocykl zastępczy możesz także otrzymać z dobrowolnego ubezpieczenia assistance lub AC (jeśli je posiadasz i umowa obejmuje takie świadczenie).

 4. Czy można przenieść zniżki z OC samochodu na OC jednośladu?

  Jest to możliwe, ale tylko w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych. Sytuacja może być też odwrotna, tzn. firma ubezpieczeniowa uwzględni zniżki zgromadzone z tytułu bezszkodowej jazdy motocyklem podczas zakupu pierwszego OC samochodu. Jednak w tym przypadku znaczenie może mieć pojemność silnika motocykla/skutera. Zazwyczaj uwzględnia się historię ubezpieczenia motocykla z silnikiem o pojemności powyżej 50-125 cm3.