Masz prawo jazdy kategorii B i marzysz, aby przesiąść się na dwa kółka i złapać wiatr w żagle? Nic prostszego! Obecnie z takimi uprawnieniami nie musisz zdawać dodatkowego egzaminu, żeby prowadzić motocykl - oczywiście pod pewnymi warunkami. Jakie maszyny masz do wyboru? Zajrzyj do naszego zestawienia dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B.

W 2015 roku weszły w życie istotne przepisy dotyczące uprawnień do prowadzenia motocykli. Z tej zmiany ucieszyły się szczególnie osoby, które mając kategorię B prawa jazdy, chciały przesiąść się czasem na motocykl, głównie do jazdy w warunkach miejskich. 

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Ustawodawca bardzo dokładnie opisał warunki korzystania z tego przywileju, a my przybliżamy te zasady. Jakim jednośladem możesz kierować bez dodatkowego kursu na motocykl? Wśród jakich maszyn możesz wybierać? 

Pamiętaj, że same uprawnienia czy wiedza na temat techniki jazdy motocyklem to nie wszystko. Na jednośladzie jeszcze bardziej liczy się Twoja przezorność, rozwaga i bezpieczeństwo w ruchu drogowym. O tym, jak dobrze przygotować się do przesiadki na motor także powiemy nieco więcej.

Warunki jazdy na motocyklu z prawem jazdy kat. B

To prawda, że prawo jazdy kategorii B pozwala Ci na prowadzenie motocykla bez żadnych przeszkód. Musisz jednak pamiętać o kilku istotnych warunkach, aby ominąć dodatkowy kurs na motor.

  1. Motocykle mogą prowadzić osoby kategorią B, które mają uprawnienia od co najmniej trzech lat.
  2. Pojemności silnika maszyny nie może przekraczać 125 m3.
  3. Moc silnika motocykla nie może przekraczać 11kW.
  4. Stosunek mocy do masy własnej motocykla nie może przekraczać 0,1 kW/kg.

Porównaj ceny OC i AC

Okazuje się zatem, że motocyklami z kategorią B mogą kierować choć trochę doświadczeni kierowcy, a sama maszyna nie będzie rozwijać zawrotnych prędkości ze względu na wspomniane ograniczenia. W praktyce przesiadka na motocykl z prawem jazdy kat. B to okazja do przyjemności z jazdy po mieście, np. w celu załatwienia codziennych sprawunków.

Jak zacząć motocyklową przygodę, mając kategorię B prawa jazdy?

Należy pamiętać, że choć zainteresowani kierowcy z prawem jazdy kat. B zyskują nowe uprawnienia, to nie nabywają przy tym praktycznej i teoretycznej wiedzy w zakresie techniki jazdy motocyklem. Prowadzenie jednośladu wymaga więc odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza w przypadku nowicjuszy. Jakie kroki warto podjąć, zanim usiądziesz za kierownicą motoru?

Krok 1: Zadbaj  o wyposażenie motocyklisty

Niektóre z elementów wyposażenia na motor są określone prawem. Związane jest to z koniecznością zapewnienia sobie jak największego bezpieczeństwa przy dużej prędkości.

Co mówi prawo?

Kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.
Kodeks drogowy, art. 40, ust.1.

Polskie prawo wymaga więc jedynie kasku ochronnego, przy czym nie wskazuje, jaki dokładnie ma być jego typ. Motocyklista ma tutaj pełną dowolność, o ile kask ma europejski atest ECE R22-05.  To oczywiście nie znaczy, że nie należy zainwestować w inne środki ostrożności i elementy wyposażenia. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na strój. Jazda motocyklem wiąże się z większym ryzykiem upadku, kolizji, a nawet wypadku, który może wpłynąć na nasze zdrowie. Skutki upadku może zamortyzować odpowiednio dobrane spodnie i kurtka. 

Upewnij się także, czy Twój motocykl spełnia wszystkie wymagania techniczne, aby zostać dopuszczonym do ruchu. 

Więcej przeczytasz tutaj: Jakie jest obowiązkowe wyposażenie motocykla i motocyklisty 2023?

Krok 2: Poćwicz swoje umiejętności

Jeśli to Twoja pierwsza jazda motorem, przetestuj swoje umiejętności w ustronnym miejscu, np. na pustym parkingu lub podwórku. Sprawdź, jakie manewry są wymagane podczas egzaminu na prawo jazdy na motocykl i spróbuj je płynnie wykonać. Mogą to być np.:

  • ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu,
  • slalom wolny (jazda po łuku w kształcie ósemki i między pachołkami),
  • slalom szybki (między pachołkami),
  • omijanie przeszkody.

Krok 3: Zapisz się na kurs doszkalający 

Nie zawsze w tych manewrach będziesz czuć się pewnie, zwłaszcza jeśli Twoje początki na jednośladzie. Rozważ więc wykupienie kilku godzin jazdy z instruktorem. Pomoże Ci to nabrać pewności siebie, a Twoja jazda będzie o wiele bardziej bezpieczna również dla innych uczestników ruchu.

Podczas kursu dowiesz się m.in. jak prawidłowo trzymać kierownicę i poznasz praktyczne ćwiczenia, aby opanować technikę prowadzenia motocykla.

Najlepszy motor na kat. B - przegląd modeli

Wiesz już, że prawo jazdy kategorii B uprawnia Cię do prowadzenia motocykli o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 m3. To oznacza, że nie wsiądziesz na dowolnie wybraną maszynę. Na szczęście jednak wybór modeli o takich parametrach jest dość szeroki. Zebraliśmy najciekawsze propozycje!

Kawasaki Ninja 125

Jeśli szukasz małej maszyny sportowej Kawasaki, Ninja 125 to doskonała propozycja dla początkujących motocyklistów. Jest to najmniejszy motor marki tego tego typu. Kryje się w nim silnik o mocy 11kW. Maksymalna prędkość, jaką osiągniesz na tej maszynie to 113 km/h.

Honda CB125R

Motocykl pojawił się na rynku w 2021 roku i od razu przyciągnęła uwagę swoim nowoczesnym i nieco agresywnym designem. Honda CB125R osiąga maksymalną prędkość 105 km/h, a silnik ma moc 15KM. Maszyna wyposażona jest w reflektory LED i ABS.

Aprilia Tuono 125

Jeśli szukasz motocykli przede wszystkim wygodnych, Aprilia to strzał w dziesiątkę. Wszystko za sprawą zmniejszenia górnej obudowy odpowiadającej za aerodynamikę i dodanie klasycznej kierownicy.

Dzięki temu możesz pozostawać w wyprostowanej pozycji siedzącej i pozwolić sobie na odprężenie. Równie wygodnie będzie pasażerowi, jeśli zdecydujesz się na jazdę w towarzystwie. Na Aprilii Tuono 125 możesz jeździć z prędkością 110 km/h.

Suzuki GSX-S 125

Suzuki także ma swojej ofercie jednoślady ze sportowym podwoziem - GSX-125 to jeden z nich, nawet jeśli jego osiągi nie są imponujące. Silnik o mocy 15 KM możesz rozpędzić do 107 km/h. Do dyspozycji masz 6-biegową skrzynię biegów, co jest dobrą wiadomością dla początkujących motocyklistów z prawem jazdy kat. B.

Yamaha MT-125

Dla bardziej wymagających i doświadczonych posiadaczy prawa jazdy kat. B Yamaha przygotowała propozycję z wyższej półki. Nie tylko pod względem osiągów, ale także jakości wykonania maszyny. Choć sama pojemność silnika nie jest wielka, model MT-125 imponuje agresywnym designem, którzy przy maksymalnej prędkości 110 km/h przypomina prawdziwy sportowy jednoślad.

KTM 125 Duke

Wyposażenie wyższej klasy zamknięte w 125-tce spod znaku KTM? Parametry modelu Duke zachwycają nie tylko jeśli chodzi o o moc i prędkość, jak na mały motocykl. Książęcej elegancji dodaje mu funkcja podświetlenia instrumentów na kierownicy. Ten KTM można rozpędzić do 114 km/h.

10 KTM RC125

KTM pokusił się o stworzenie małego motoru w jeszcze innej kategorii - GP. Ten silnik generuje moc 11kW, co podobnie jak w przypadku Duke'a pozwala nim jechać maksymalnie 114 km/h. Jeśli znudzi Ci się przejażdżka po mieście, możesz wybrać się w nieco dalszą trasę dzięki sportowemu zacięciu modelu. 

FB Mondial HPS 125

Ten chiński model kryje w sobie moc 13,6 KM. Docenia się go zwłaszcza za łatwość i lekkość prowadzenia, co dla początkujących motocyklistów będzie bezcenne. W tej klasie jeśli chodzi o pojemność silnika i cenę, w zupełności wystarcza. Warto dodać, że motocykle HPS 125 składane są w tych samych fabrykach co maszyny spod znaku Vespa czy Aprilia.

Romet SCMB 125

Jeśli szukasz niewielkiego Rometa, model SCMB 125 na początek nada się idealnie. Osiągi są co prawda dość skromne, bo moc wynosi zaledwie 9,5 KM, jednak cała maszyna waży ok. 130 kilogramów więc przeciętny silnik spokojnie poradzi sobie w jeździe po mieście.

Poza tym Romet SCMB 125 przyciąga uwagę eleganckim i nienachalnym wyglądem,  a posiadaczy satysfakcjonują liczne udogodnienia, jak choćby gniazdo USB czy wtrysk paliwa, który się nie krztusi.

Jakie ubezpieczenie motocykla kupić?

Pamiętaj, że podobnie jak samochód, każdy zarejestrowany motocykl musi zostać objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Dotyczy to również przypadku mniejszych jednośladów. Odpowiednia ochrona zdaje się mieć dla motocyklistów szczególne znaczenie - w końcu są narażeni na poważne obrażenia czy uszczerbek na zdrowiu bardziej niż kierowca samochodu. 

Przypomnijmy, że w 2024 roku wraz ze wzrostem najniższej płacy minimalnej, w górę poszybowały także kary za brak OC. Obecnie za przerwę w ubezpieczeniu wynoszącą do 3 dni zapominalski właściciel motocykla zapłaci 280 zł. Jeśli natomiast dopuści do przerwy powyżej 14 dni, będzie to już 1410 zł niepotrzebnego wydatku!

Miłośnicy jednośladów często decydują się nie tylko na OC, ale także ubezpieczenie dodatkowe, jak np. assistance, NNW czy autocasco.

Wypowiedź eksperta

Taki pakiet ochronny oferuje wiele towarzystw na polskim rynku, choć ubezpieczyciele nie zawsze chętnie sprzedają AC. W końcu ryzyko kradzieży motocykla jest całkiem spore.
Kamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychKamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Dobra wiadomość jest taka, że motocykl możesz ubezpieczyć również bez wychodzenia z domu - za pośrednictwem kalkulatora OC i AC. To szansa na porównanie od kilku do kilkunastu ofert, a tym samym oszczędność na polisie. 

Zajrzyj także tutaj: Ubezpieczenie OC i AC motocykla – gdzie i za ile możesz kupić polisę?

Od czego zależy cena ubezpieczenia motocykli? Wpływa na nią m.in.:

  • marka i model,
  • rok produkcji,
  • pojemność silnika.

Jeśli więc masz prawo jazdy kategorii B i chcesz wsiąść na motor do 125 cm3, za obowiązkową ochronę zapłacisz całkiem przystępną kwotę. Oczywiście cena ubezpieczeń dobrowolnych w dużej mierze zależy od wybranego przez Ciebie zakresu świadczeń ubezpieczyciela.

Porównaj ceny OC i AC

Zobacz ile zostanie w Twojej kieszeni, jeśli spróbujesz wyliczyć swoją składkę na motocykl w porównywarce ubezpieczeń!

Co warto wiedzieć?

  1. Jeśli posiadasz prawo jazdy kategorii b, możesz prowadzić motocykle o maksymalnej pojemności silnika 125 cm3.
  2. Poza tym możesz również siadać za kierownicą skuterów oraz motorowerów.
  3. Aby móc prowadzić maszynę o większej pojemności, musisz przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii A.
  4. Każdy motor zarejestrowany w kraju musi mieć ważną ochronę OC. Poza tym możesz zdecydować się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, np. w razie awarii albo od kradzieży.
  5. Motocykle do 125 cm3 charakteryzują się stosunkowo niewielką mocą (zwykle do 15 KM) oraz maksymalną prędkością, zwykle na poziomie 105-115 km/h.
  6. Kara za brak OC motocykla może wynieść od 280 do 1410 zł, a wzrośnie jeszcze bardziej w drugiej połowie 2024 roku.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Jak szybko mogę jechać na motocyklu do 125 cm3?

    Niektóre modele w tym segmencie pozwalają rozwijać prędkość nawet 120 km/h. Zwykle wystarcza to do krótkich wycieczek za miasto oraz sprawne poruszanie się w miejskiej dżungli.

  2. Czy po zdaniu egzaminu na prawo jazdy kat. B od razu mogę kupić mały motor?

    Niestety warunkiem przesiadki na motocykl z kategorią B prawa jazdy jest minimum 3-letni staż jako kierowcy. 

  3. Jakie wymogi musi spełniać motocykl dla osoby z prawem jazdy kat. B?

    Pojemność jego silnika nie może przekraczać 125 cm3, moc 11 kW, a stosunek mocy do masy własnej motocykla nie powinien być większy niż 0,1 kW/kg.

  4. Jakie ubezpieczenie muszę kupić dla motocykla?

    Obowiązkowo musisz wykupić dla niego OC. Poza tym warto zdecydować się na produkty dodatkowe, jak choćby ochrona assistance czy autocasco. Motocykliści mogą również skorzystać z NNW. Wszystkie te produkty można wykupić w pakiecie, który często bardziej się opłaca niż pojedyncza polisa.