Po kolizji lub wypadku drogowym poszkodowanemu kierowcy należy się więcej niż tylko odszkodowanie z OC. Jeżeli jego samochód nie nadaje się do użytku, przysługuje mu samochód zastępczy z OC sprawcy. Sprawdzamy, na jak długo można otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy. Komu przysługuje samochód zastępczy i na jak długo.

Auto zastępcze z OC sprawcy na koszt ubezpieczyciela jest możliwy zarówno w przypadku wystąpienia szkody częściowej, jak i całkowitej. Jednak to, na jak długo kierowca otrzyma pojazd, zależy głównie od rozmiaru uszkodzeń jego auta.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jak długo przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy po szkodzie częściowej?

W przypadku wystąpienia szkody częściowej, czyli takiej, która kwalifikuje pojazd do naprawy, auto zastępcze z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku przysługuje poszkodowanemu na cały okres naprawy. Co ważne, jeśli uszkodzenia samochodu są na tyle poważne, że wyłączają go z ruchu, okres ten obejmuje nie tylko faktyczny czas, w którym wykonywane są czynności naprawcze, ale również oczekiwanie na przystąpienie do naprawy, oczekiwanie na kosztorys, zamówione części oraz czas niezbędny do odbioru auta przez ubezpieczonego.

Przykład

Samochód pana Piotra został uszkodzony w wyniku kolizji drogowej i nie nadawał się do jazdy. Po odstawieniu pojazdu do warsztatu okazało się, że naprawa nie jest możliwa od ręki – konieczne było sprowadzenie części, co zajęło 10 dni roboczych. Przez cały ten okres, aż do momentu naprawy pojazdu, pan Piotr użytkował samochód zastępczy z OC sprawcy. W tym przypadku firma ubezpieczeniowa nie mogła kierować się technologicznym czasem naprawy auta – miała obowiązek uwzględnić realny termin naprawy pojazdu.

Jeśli ubezpieczyciel nie wyrazi zgody na wynajem auta na cały okres, w którym poszkodowany pozbawiony był możliwości korzystania z pojazdu, właściciel auta może wypożyczyć pojazd na własny koszt, a następnie zgłosić się do towarzystwa w celu rozliczenia faktury. Warto jednak pamiętać, że wypożyczone auto zastępcze musi być tej samej (lub niższej) klasy, co uszkodzony pojazd.

Jeśli ubezpieczony wynajmie auto zastępcze wyższej klasy niż własny pojazd, towarzystwo będzie miało pełne prawo do odmowy pokrycia całej kwoty najmu.

Przykład

Pani Anna użytkowała Toyotę Yaris. Po kolizji wypożyczyła Audi A6. Z powodu wyboru pojazdu wyższej klasy, ubezpieczyciel odmówił pokrycia całości kosztów. Dla pani Anny oznaczało to konieczność dopłacenia różnicy z własnej kieszeni.

Jak długo przysługuje pojazd zastępczy z OC sprawcy, gdy auto po kolizji może być wykorzystane w ruchu drogowym?

Nieco inaczej wygląda kwestia wynajmu auta zastępczego, gdy uszkodzenia samochodu nie wyłączają go z ruchu. W takim przypadku ubezpieczyciel może zastrzec, że pokryje wyłącznie koszty wynajmu za uzasadniony okres naprawy. To znaczy, że nie zapłaci np. za korzystanie z samochodu zastępczego w okresie poprzedzającym oddanie auta do warsztatu, słusznie wnioskując, że kierowca mógł w tym czasie korzystać z własnego samochodu.

Jak powinien zachować się właściciel auta, aby nie narazić się na dopłatę do wynajmu samochodu zastępczego? Przykładowo, Link4 doradza, aby przed wypożyczeniem auta zorganizował on naprawę uszkodzonego pojazdu, tzn. wybrał warsztat, przekazał mu dokumenty z ustaloną przez ubezpieczyciela wysokością szkody, ustalił czy dysponuje niezbędnymi częściami i uzgodnił dogodny termin naprawy.  

- Jeżeli serwis nie pracuje w weekend, nie wstawiaj pojazdu w piątek. Jeżeli okazałoby się, że przygotowane przez nas wyliczenie wymaga uwzględnienia dodatkowych uszkodzeń, nie pozostawiaj pojazdu w warsztacie i niezwłocznie skontaktuj się z nami. Powyższe działania pozwolą na zmniejszenie kosztów najmu pojazdu zastępczego - instruuje na swojej stronie internetowej Link4

Jak uniknąć dopłaty do wynajętego samochodu z OC sprawcy?

Niektóre firmy ubezpieczeniowe zamieszczają informacje o maksymalnych stawkach najmu pojazdów zastępczych na swoich stronach internetowych. Należą do nich m.in. Link4, Ergo Hestia i Warta. Z tabelami warto zapoznać się jeszcze przed wynajęciem pojazdu – w przeciwnym razie dopłata może być wysoka. Przykładowo, w Warcie wspomniana Toyota Yaris jest zaliczana do klasy pojazdu B (pojazdy małe), podczas gdy Audi A6 do klasy E (klasa wyższa). Różnica w stawce wynajmu wynosi 180 zł brutto za dobę.

Co mówi prawo?

Ubezpieczyciel powinien pokryć koszty wynajmu samochodu przez okres rzeczywistego, a nie technologicznego czasu naprawy.

Uwaga! Różnice między maksymalnymi stawkami najmu nie powstają wyłącznie po przyporządkowaniu pojazdu do danej klasy. Stawka za wynajem auta zastępczego może zależeć także od sposobu użytkowania auta czy okresu korzystania z pojazdu (np. w Link4).

Przykładowo, Ergo Hestia za wypożyczenie samochodu klasy B, do której należy m.in. Hyundai i20, płaci 98 zł brutto za dobę. Jeśli ten sam model jest wykorzystywany do nauki jazdy ("L"), stawka wzrasta do 265 zł.

Stawki najmu dla przykładowych pojazdów zastępczych w Ergo Hestia w 2024 r.

Segment pojazduPrzykładowy modelStawka brutto za dobę najmu
Klasa AVW Up, Toyota Aygo, Skoda Citigo90 zł
Klasa BSuzuki Swift, Opel Corsa, Skoda Fabia98 zł
Klasa CToyota Corolla, Ford Focus, Skoda Octavia109 zł
Klasa DVW Passat, Opel Insignia, Kia Optima153 zł
Klasa D PremiumBMW 3, Audi A4, Jaguar XE212 zł
Klasa EBMW 5, Audi A6, Mercedes E 301 zł
Klasa FBMW 7, Audi A8, Mercedes S 594 zł
CrossoverSeat Arona, VW T-Roc, KIA X-Ceed130 zł
SUVNissan Qashqai, Toyota Rav 4, KIA Sportage152 zł
SUV DpBMW X3, Audi Q5, Volvo XC 60 260 zł
SUV PremiumBMW X5, Audi Q7, Mercedes-Benz GLE458 zł
VAN (K)Opel Zafira, Ford Galaxy, Seat Alhambra156 zł
Dostawcze małe (M)Peugeot Partner, Citroen Berlingo, Opel Combo140 zł
Dostawcze duże (N)Fiat Ducato, Reanult Trafic, Opel Movano229 zł
Bus (R)Renault Trafic, Opel Vivaro, Toyota Proace249 zł
"L" - pojazdy do nauki jazdyHyundai I20, Toyota Yaris, Kia Rio265 zł
Pozostałe segmenty pojazdów, w tym specjalistycznestawki ustalane z ubezpieczycielem (kontakt z opiekunem szkody)
Stawki przedstawione na stronie internetowej Ergo Hestia, aktualne 12.03.2024 r. 

Stawki najmu dla przykładowych pojazdów zastępczych w Warta w 2024 r.

Segment pojazduPrzykładowy modelStawka brutto za dobę najmu
Klasa A - miejskie (mini)Toyota Aygo, Skoda Citigo, Volkswagen Up70 zł
Klasa B - małe  Toyota Yaris, Renault Clio, Opel Corsa, Skoda Fabia, Skoda, Hyundai i2080 zł
Klasa C - kompaktowe (klasa niższa średnia)Toyota Auris, Opel Astra, Renault Megane, Ford Focus, Audi A3, Skoda Octavia, Hyundai i3090 zł
Klasa D - klasa średnia (samochody rodzinne)Toyota Avensis, Renault Talisman, Opel Insignia, Skoda SuperB, Hyundai i40, Ford Mondeo, KIA Optima, Peugeot 508, Volkswagen Passat, Mazda 6130 zł
Klasa D Premium - klasa średnia premiumAudi A4, BMW 3, Lexus IS200t, Lexus 300t, Infiniti Q50, Jaguar XE185 zł
Klasa E - klasa wyższaAudi A6, BMW5, Mercedes Benz E, Volvo S90, Jaguar XF260 zł
Klasa F - luksusoweAudi A8, Porsche Panemera, Lexus LS, BMW Serii 6 i 7, Mercedes Benz klasy S550  zł
Klasa G - sportoweAudi TT, Nissan 350Z, BMW Z4, Mazda MX5, Porsche 911350 zł
Klasa K - vanyVolkswagen Touran, Ford C-Max, Seat Alhambra, Citroen Xsara Picasso150 zł
CrossoverSeat Arona, Toyota CH-R, Mini Cooper Countryman, Suzuki SX4 S-Cross, Volkswagen T-Roc, Peugeot 3008, Opel Mokka120 zł
SUV - sportowo-użytkoweToyota RAV4, Honda CR-V, KIA Sportage, Renault Kadjar, Jeep Renegate140 zł
SUV Premium - sportowo-użytkowe premiumBMW X3, Audi Q3, Mercedes Benz GLC, Volvo XC60255 zł
I - sportowo-terenowe premiumBMW X5, BMW X6, Mercedes Benz GLE, Audi Q7, Porsche Cayenne, Lexus RX, Jaguar F-Pace, Volvo XC90450 zł
M - dostawcze małeRenault Kangoo, Citroen Berlingo130 zł
N - dostawcze dużeFiat Ducato, Peugeot Boxer205 zł
R - 9 osoboweRenault Traffic, Opel Vivaro220 zł
Stawki przedstawione na stronie internetowej Warta, aktualne 12.03.2024 r. 

Stawki najmu dla przykładowych pojazdów zastępczych w Link4 w 2024 r.

Segment pojazduPrzykładowy modelStawka netto za dobę najmu
od 1 do 14 dnipowyżej 14 dni
Klasa ACitroen C1, VW Up, Toyota Aygo90 zł75 zł
Klasa BRenault Clio, Toyota Yaris, Opel Corsa90 zł75 zł
Klasa COpel Astra, Skoda Octavia, Toyota Auris110 zł90 zł
Klasa DFord Mondeo, Opel Insignia, Skoda SuperB150 zł130 zł
Klasa EVolvo S80, KIA Stinger, VW Arteon240 zł210 zł
PremiumAudi A8, BMW serii7, Infiniti Q45350 zł325 zł
KombivanOpel Combo, Fiat Doblo, Peugeot Partner130 zł110 zł
FDFord Transit, Fiat Ducato, Citroen Jumper205 zł170 zł
FD kontenerFord Transit chłodnia, plandeka lub podobne270 zł235 zł
FD BUSPojazdy 8-9 osobowe240 zł200 zł
SUVToyota Rav 4, Honda CRV, Mazda CX-5185 zł160 zł
KMinivany (min. 7 miejsc.)155 zł130 zł
CrossoverNissan Juke, Renault Captur, Citroen Cactus155 zł130 zł
Ciągniki siodłowe / Naczepyustalenia indywidualne
Taxi / nauka jazdyustalenia indywidualne
Stawki przedstawione na stronie internetowej Link4, aktualne 12.03.2024 r. 

Kiedy muszę oddać auto zastępcze po szkodzie całkowitej?

W przypadku wystąpienia szkody całkowitej, czyli takiej, gdy przywrócenie stanu auta sprzed powstania szkody jest niemożliwe lub gdy likwidacja szkody wiąże się z nadmiernymi trudnościami lub kosztami, ubezpieczony również ma prawo do wynajmu auta zastępczego.

 

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. poszkodowany może korzystać z auta zastępczego przez cały czas, od dnia zniszczenia pojazdu, do momentu, gdy będzie mógł nabyć nowy samochód. Co istotne, odpowiedzialność towarzystwa nie kończy się w chwili wypłaty odszkodowania. Jeśli mimo otrzymania pieniędzy poszkodowany z uzasadnionych przyczyn nie jest w stanie kupić nowego pojazdu, firma ubezpieczeniowa wciąż powinna opłacać koszty wynajmu auta zastępczego

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Ile czasu ubezpieczyciele zazwyczaj dają poszkodowanym na nabycie nowego pojazdu? Przykładowo Ergo Hestia przyjmuje zazwyczaj 7-dniowy okres na zakup auta. Jak można przeczytać na stronie ubezpieczyciela, termin ten może być wydłużony maksymalnie do dnia wypłaty bezspornej kwoty odszkodowania.

Z kolei Link4 informuje, że jeżeli została stwierdzona szkoda całkowita, właściciel pojazdu otrzyma zwrot kosztów najmu za okres od dnia zgłoszenia szkody do momentu nabycia innego pojazdu, przy zachowaniu zasady minimalizacji następstw szkody.

W przypadku szkody całkowitej ubezpieczony może korzystać z pojazdu do chwili otrzymania odszkodowania, a w uzasadnionych przypadkach nawet dłużej.

Komu przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

Orzecznictwo sądowe nigdy nie pozostawiało wątpliwości, co do możliwości korzystania z auta zastępczego na koszt ubezpieczyciela przez właścicieli aut, wykorzystujących pojazdy do działalności gospodarczej. Użytkowanie samochodu zastępczego w celach prywatnych budziło jednak sporo wątpliwości.

Co mówi prawo?

17 listopada 2011 r. Sąd Najwyższy orzekł, że: Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 roku, sygn. akt III CZP 5/11).

Uchwała nakłada na ubezpieczycieli obowiązek pokrycia kosztów następstw szkody, a wynajęcie auta zastępczego jest jednym z nich. Warto przy tym zaznaczyć, że zwrotowi podlegają wyłącznie uzasadnione wydatki.

Jeśli więc poszkodowany posiada drugi pojazd, z którego może korzystać podczas naprawy, ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia kosztów wynajmu samochodu zastępczego. Towarzystwo nie opłaci również najmu pojazdu, jeśli uszkodzony samochód wykorzystywany był sporadycznie.

Przykład

Pan Tomasz ma dwa samochody. Tym, który został uszkodzony w kolizji drogowej, codziennie zawoził dzieci do szkoły. Drugie auto na co dzień użytkuje żona pana Tomasza, która dojeżdża nim do pracy. Mimo że pan Tomasz jest właścicielem dwóch pojazdów, to ubezpieczyciel nie mógł mu odmówić pokrycia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego z OC sprawcy.

Ubezpieczyciel nie może odmówić pokrycia kosztów wynajmu samochodu zastępczego, powołując się na to, że poszkodowany ma dostęp do komunikacji publicznej.

Przykład

Samochód pani Moniki został uszkodzony w kolizji. Niestety, ubezpieczyciel odmówił pokrycia kosztów wynajmu samochodu zastępczego. Pani Monika jest właścicielem dwóch pojazdów osobowych, które użytkuje naprzemiennie. W związku z tym firma ubezpieczeniowa słusznie wskazała, że na czas naprawy szkód może ona korzystać z drugiego auta.

Jak wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy?

Wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy nie jest skomplikowany. Poszkodowany może wybrać jedno spośród kilku rozwiązań, czyli:

 • przy zgłoszeniu szkody deklaruje chęć skorzystania z auta przedstawicielowi ubezpieczyciela – niektóre firmy ubezpieczeniowe posiadają własną flotę pojazdów lub współpracują z firmami zajmującymi się wynajmem,
 • korzysta z samochodu zastępczego zaoferowanego przez warsztat samochodowy, który likwiduje szkodę,
 • wypożycza samochód w wybranej wypożyczalni – w tym przypadku warto pamiętać o wspomnianych wyżej limitach.

Wiele wypożyczalni współpracuje z firmami ubezpieczeniowymi. Wybierając wypożyczalnię, która podpisała umowy z ubezpieczycielami, kierowca nie będzie musiał tracić czasu na formalności – zajmą się nimi pracownicy wypożyczalni.

Czy można otrzymać pieniądze na wynajem auta zastępczego? Firmy ubezpieczeniowe nie mają obowiązku wypłacać poszkodowanym środków na wynajem auta zastępczego, ale muszą zapłacić za jego wynajem. Inaczej mówiąc, jeżeli nie przedstawisz dokumentów potwierdzających, że korzystałeś z samochodu zastępczego, nie otrzymasz pieniędzy. Pamiętaj, że możesz też wynająć samochód zastępczy w rozliczeniu bezgotówkowym.

Jak postępować, gdy ubezpieczyciel domaga się zwrotu auta zastępczego?

Spory pomiędzy poszkodowanymi a ubezpieczycielami, które dotyczą korzystania z samochodu zastępczego z OC sprawcy, wcale nie należą do rzadkości. Co można zrobić, jeżeli firma ubezpieczeniowa odmawia pokrycia kosztów wynajmu pojazdu lub żąda odstawienia go do wypożyczalni, mimo że auto, które brało udział w kolizji, wciąż znajduje się w naprawie?

Korzystając z pojazdu zastępczego można wykazać się przezornością i gromadzić wszelkie dokumenty dotyczące likwidacji szkody. Będą one istotnymi dowodami, np. podczas składania odwołania do towarzystwa

Opieszałość pracowników firmy ubezpieczeniowej czy konieczność oczekiwania na sprowadzenie części do samochodu nie są podstawą do odmowy pokrycia kosztów wynajmu samochodu.

Jeżeli reklamacja nie przyniesie oczekiwanego skutku i poszkodowany nadal nie zgadza się ze stanowiskiem ubezpieczyciela, może skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego, który w uzasadnionych przypadkach pomaga w sporze z firmą ubezpieczeniową. Jeżeli sprawy nie uda się załatwić polubownie, pozostaje wkroczenie na drogę sądową i przedstawienie swoich argumentów przed sądem.

Co warto wiedzieć

 • Poszkodowany w kolizji lub wypadku kierowca ma prawo korzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy.
 • Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu zarówno wtedy, gdy jest on przedsiębiorcą, jak i osobą prywatną.
 • W przypadku szkody częściowej okres wynajmu obejmuje cały proces naprawy samochodu.
 • W przypadku szkody całkowitej, w uzasadnionych przypadkach okres wynajmu sięga momentu nabycia nowego pojazdu przez poszkodowanego.

FAQ – pytania o auto zastępcze z OC sprawcy:

 1. Z jakiego tytułu, poza OC sprawcy, można otrzymać samochód zastępczy?

  O samochód zastępczy możesz ubiegać się, jeżeli posiadasz jedno z ubezpieczeń dodatkowych – AC lub assistance. W OWU tych polis z reguły przewidziano ograniczenia czasowe (np. będziesz mógł korzystać z pojazdu zastępczego przez 3 lub 7 dni). Tymczasem naprawa Twojego pojazdu po kolizji może trwać dłużej, zwłaszcza gdy warsztat będzie musiał zamówić części zamienne.

 2. Czy mogę zapłacić za samochód zastępczy, a potem odzyskać pieniądze?

  Masz dwie możliwości: możesz wystąpić do ubezpieczyciela o samochód zastępczy lub skorzystać z oferty wypożyczalni pojazdów. Pierwsze rozwiązanie oznacza, że nie będziesz musiał wykładać własnych pieniędzy – użytkowanie auta zastępczego zostanie rozliczone bezgotówkowo. Wypożyczając auto z wypożyczalni, będziesz musiał za nie zapłacić – ubezpieczyciel zwróci Ci koszty po przedstawieniu faktur.

 3. Czy można wybrać dowolny samochód dostępny w wypożyczalni?

  Jeżeli nie chcesz dopłacać, wybierz samochód tej samej lub niższej klasy co pojazd uszkodzony. Ponieważ każdy ubezpieczyciel może nieco inaczej klasyfikować pojazdy, jeszcze przed udaniem się do wypożyczalni dokładnie sprawdź maksymalną stawkę za dobę wynajmu. W ten sposób unikniesz dodatkowych kosztów związanych z użytkowaniem auta zastępczego.

 4. Jakie dokumenty należy przedstawić ubezpieczycielowi, aby otrzymać zwrot kosztów wynajmu auta zastępczego?

  Każda firma ubezpieczeniowa wymaga udokumentowania wynajmu samochodu. Z reguły wystarczy do tego faktura, którą otrzymasz z wypożyczalni. Dokumentów nie będziesz musiał gromadzić, jeżeli zdecydujesz się na pomoc firmy ubezpieczeniowej i rozliczenie bezgotówkowe. Wówczas wszystkimi formalnościami zajmą się jej pracownicy.

 5. Czy wynajmując auto niższej klasy otrzymam od ubezpieczyciela dopłatę?

  Nie. Firmy ubezpieczeniowe nie mają obowiązku rozliczyć się z klientem, który skorzysta z pojazdu niższej klasy. Ta zasada nie działa jednak w drugą stronę – do wynajmu auta zastępczego wyższej klasy będziesz musiał dopłacić. Dlatego najkorzystniej i najbezpieczniej dla Ciebie będzie, gdy zdecydujesz się na auto zastępcze z OC sprawcy z tej samej kategorii.

 6. Od kogo otrzymam auto zastępcze z OC sprawcy, jeżeli mój pojazd jest na gwarancji?

  W takiej sytuacji możesz otrzymać samochód zastępczy od sprzedawcy, np. dealera. Z reguły jednak umowy są konstruowane tak, że auto zastępcze będzie Ci przysługiwać tylko wówczas, gdy warsztat przekroczy czas naprawy, a do usterek nie doszło z Twojej winy (gdy nie użytkowałeś pojazdu w niewłaściwy sposób).