Przytrafiła ci się szkoda, ale nie martwisz się szczególnie. Nikomu nic się nie stało, a ty posiadasz ubezpieczenie autocasco. Czy odszkodowanie zawsze ci się należy? Nie. Ubezpieczyciel ma prawo odmówić jego wypłaty w określonych sytuacjach.

odmowa
Porównaj ceny OC i AC

Są sytuacje, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania z AC. Często jest to skutek ostrożności ubezpieczycieli wynikającej z dużej liczby prób wyłudzeń. Najczęściej do odmowy wypłat dochodzi z trzech powodów.

Powód 1: Odszkodowanie nienależne

Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania jeśli wykupiona ochrona nie obejmowała danego zdarzenia. Np. klientowi skradziono samochód, na który nie wykupił opcji kradzieży w AC. To od czego chroni ubezpieczenie, możemy sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia w rozdziale dotyczącym zakresu (należy koniecznie zapoznać się z definicjami, gdyż np. huragan może oznaczać zupełnie inne zdarzenie dla ubezpieczonego i ubezpieczyciela).

Powód 2: Próba wyłudzenia odszkodowania

Czasem istnieje rozbieżność między wersją poszkodowanego („uderzyłem w drzewo”) a wersją ubezpieczyciela (biegły stwierdza na drzewie ślady dłuta o szerokości 3 cm). Niestety takie przypadki się zdarzają. Dlatego należy zdawać sobie sprawę, że nie ma sensu kombinować przy domaganiu się wypłaty odszkodowania, bo specjalista wychwyci najmniejsze odstępstwa od prawdy w naszym oświadczeniu. W efekcie fałszywych deklaracji odmowa wypłaty ubezpieczenia nie będzie jedynym pismem, jakie otrzymamy. Grozi za to sprawa karna.

Powód 3: Odszkodowanie a braki formalne

Mało kto zdaje sobie sprawę, ile odmów wypłaty odszkodowania generowanych jest przez uchybienia formalne. Najczęściej są to brak kopii prawa jazdy przekazanego do ubezpieczyciela i brak zgody właściciela na naprawę w przypadku kredytu. Oczywiście większość sytuacji można wznowić po dopełnieniu odpowiednich formalności.