Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Kiedy już opłacimy składkę ubezpieczenia, otrzymujemy polisę, a wraz z nią kartki zadrukowane paragrafami. Osoby, które pilnują wszystkich formalności, chowają je w odpowiednie miejsce. Te mniej zorganizowane rzucają gdzie popadnie, aby je bezpowrotnie stracić. To może być początek problemów...

Mężczyzna podpisuje dokument ubezpieczenia
Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/samochod/owu-co-warto-wiedziec

Okazuje się, że są to Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU),czyli treść oraz warunki dobrowolnej umowy ubezpieczenia pojazdu (np. autocasco, assistance czy NNW). Polisa chowana przez nas w pierwszej kolejności do portfela, to tylko dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia samochodu.

Przykra niespodzianka

Osoby, które nie zapoznały się z OWU, poznają jej warunki zazwyczaj w praktyce, czyli w przypadku szkody. Dowiadują się, że za daną szkodę nie należy im się żadne świadczenie, ponieważ OWU tego nie przewiduje. Żeby w takiej sytuacji nie czuć się oszukanym, zanim zdecydujemy się na podpisanie jakiejkolwiek umowy ubezpieczenia, powinniśmy poznać zakres ochrony ubezpieczeniowej. Powinniśmy również znać nasze prawa i obowiązki, wynikające z umowy.

Brak znajomości OWU

Niestety lektura OWU do przyjemnych i łatwych nie należy. Zawiera wiele nowych i trudnych terminów. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby o nie zapytać. W OWU nic nie jest zapisane drobnym drukiem. Nie zapoznanie się ze szczegółami podpisanej przez nas umowy powoduje zdziwienie, kiedy okazuje się, że ochrona nie obejmuje danego zdarzenia. W takiej sytuacji pretensje do towarzystwa ubezpieczeniowego są zupełnie nieuzasadnione i nie mamy prawa dochodzić swoich racji.

Jak ważne są OWU?

Ogólne warunki ubezpieczenia, to bardzo ważny dokument, który szczegółowo określa, w jakich sytuacjach poszkodowany może liczyć na wypłatę odszkodowania. I o ile w przypadku ubezpieczenia OC, OWU zawsze są takie same, gdyż sam zakres polisy jest identyczny we wszystkich towarzystwach, o tyle ubezpieczenia dodatkowe rządzą się swoimi prawami. W przypadku np. Autocasco znajomość OWU jest niezwykle ważna. Dzięki zapoznaniu się z zapisami dokumentu klient wie, na co może liczyć w awaryjnej sytuacji. Dzięki temu unika przykrych niespodzianek i niepotrzebnego stresu.