Kradzież to druga po zalaniu najczęściej występująca przyczyna wypłaty odszkodowania przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Jeśli chcemy zabezpieczyć nieruchomość na wypadek włamania, powinniśmy zainwestować nie tylko w dodatkowe systemy antywłamaniowe, ale również polisę mieszkaniową.

Kradzież z włamaniem to jedno z najpopularniejszych rozszerzeń polisy mieszkaniowej (ryzyko niedostępne w podstawie). O kradzieży z włamaniem dochodzi wówczas, gdy sprawcy pozostawiają na terenie nieruchomości wyraźne ślady swojej obecności, czyli np. wybitą szybą czy wyłamane drzwi.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Proama
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Powódź  
Link4
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
30 000 zł
Kradzież
30 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance  
Generali
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance   Powódź  
mtu24.pl
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Powódź  
Inter Polska
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance   Powódź   OC w życiu prywatnym 100 000 zł  
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży
Proama
Cena roczna
229,00 zł
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Powódź
Link4
Cena roczna
232,74 zł
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
30 000 zł
Kradzież
30 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance
Generali
Cena roczna
248,00 zł
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance Powódź
mtu24.pl
Cena roczna
279,00 zł
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Powódź
Inter Polska
Cena roczna
379,00 zł
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance Powódź OC w życiu prywatnym 100 000 zł

Oferty ubezpieczenia nieruchomości wyliczone w kalkulatorze rankomat.pl dla mieszkania z 2015 roku, o powierzchni 80 m2, znajdującego się we Włocławku, zamieszkanego przez 2 dorosłych lokatorów. Mieszkanie posiada 1 zamek wielozastawkowy i drzwi antywłamaniowe

Jak często dochodzi do kradzieży w mieszkaniu?

W 2017 roku w Polsce odnotowano 65 514 przypadków kradzieży z włamaniem. Zaledwie w 36%przypadków udało się odnaleźć sprawcę, co oznacza, że jeden na trzech poszkodowanych mógł liczyć na odzyskanie swojego mienia. Tyle mówią oficjalne statystyki policyjne – w rzeczywistości kradzieży mogło być więcej, ale nie każdy decyduje się na jej zgłoszenie, np. przy niewielkich stratach finansowych lub z braku wiary w skuteczność organów ścigania. 

Kradzież z włamaniem wciąż jest realnym zagrożeniem dla gospodarstw domowych, a stuprocentową ochronę finansową przed atakami złodziei może nam dać tylko odpowiednio skomponowana polisa mieszkaniowa. 

Co można ubezpieczyć w mieszkaniu od kradzieży?

Teoretycznie, od kradzieży z włamaniem można ubezpieczyć wszystkie ruchomości domowe i elementy stałe. Bez problemu ochroną obejmiemy m. in. przedmioty osobiste, narzędzia, gotówkę, sprzęt sportowy, akcesoria turystyczne, ubrania, biżuterię, sprzęt komputerowy, elektroniczny AGD czy RTV

Jednak ubezpieczenie mieszkania od kradzieży może nie obejmować niektórych przedmiotów, które przechowujemy w swojej nieruchomości – część z nich jest wyłączona z ochrony.

Przedmioty wyłączone z ochrony polisy mieszkaniowej wymieniane są w dokumencie OWU, który ubezpieczyciele dołączają do umowy. Zwykle można je znaleźć pod hasłem „wyłączenia odpowiedzialności”. 

W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym przedmioty, których polisa nie chroni od kradzieży mogą być nieco inne. Najczęściej są to:

 • dzieła sztuki (w szczególności te, których wartość trudno określić),
 • trofea myśliwskie,
 • anteny satelitarne,
 • broń palna,
 • kolekcje filatelistyczne i numizmatyczne,
 • dane przechowywane na dysku przenośnym,
 • egzotyczne zwierzęta,
 • cenne przedmioty przechowywane na balkonie lub tarasie.

Czego nie chorni ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Od tych reguł można jednak znaleźć wyjątki. Np. w PZU możemy ubezpieczyć w polisie mieszkaniowej meble ogrodowe, wózki dziecięce, rowery, narzędzia ogrodnicze, rośliny doniczkowe, wolnostojące huśtawki, baseny oraz grille przechowywane na tarasie lub w ogrodzie ubezpieczanej nieruchomości. 

Polisa mieszkaniowa zwykle nie chroni od kradzieży także przedmiotów przechowywanych w mieszkaniu, a wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, chyba, że w umowie  zostanie zawarta specjalna klauzula – tak jest m.in. w InterPolska.

Jeżeli przechowujemy w domu mienie o wyjątkowo wysokiej wartości i chcemy je włączyć do ubezpieczenia mieszkania od kradzieży, można to zrobić, ale takie mienie podlega zwykle dodatkowym warunkom zawartym w OWU. Ubezpieczyciel może wówczas wymagać od nas wyceny od rzeczoznawcy lub przechowywania tych przedmiotów w sejfie.

Co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie za kradzież w mieszkaniu?

Warto wiedzieć, co zrobić, aby uzyskać odszkodowanie za kradzież w mieszkaniu z polisy mieszkaniowej. Niedopełnienie obowiązków zawartych w umowie może skutkować utratą części lub całości rekompensaty za szkodę. 

W każdym TU zasady postepowania w przypadku kradzieży z włamaniem do mieszkania mogą być nieco inne, ale najważniejsze to:

1. Powiadomić policję

Do przyjazdu funkcjonariuszy nie dotykajmy i nie przestawiajmy niczego w splądrowanym mieszkaniu – może to utrudnić prace dochodzeniowe. Braku jakichkolwiek zmian w okradzionej nieruchomości wymaga także większość TU. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy zmiana jest niezbędna w celu zabezpieczenia mienia po szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiaru.

2. Sprawdzić, co zginęło

Sprawdźmy, jakie przedmioty zostały skradzione z mieszkania i stwórzmy ich listę – będzie ona potrzebna przy zgłaszaniu szkody zarówno na policji, jak i w towarzystwie ubezpieczeniowym.

3. Zgłosić kradzież z włamaniem do TU

Jak najszybciej zgłośmy kradzież z włamaniem do mieszkania ubezpieczycielowi. Możemy to zrobić telefonicznie lub online. W większości TU (Link4, Proama, Generali) ubezpieczony ma na to 3 dni. Podczas zgłoszenia szkody ubezpieczyciel poinformuje nas o terminie, w którym dokona oględzin mieszkania oraz przekaże nam wytyczne odnośnie dokumentów, jakie trzeba dołączyć do zgłoszenia szkody. 

Podczas zgłaszania kradzieży z włamaniem ubezpieczycielowi zwykle należy podać następujące dane:

 • dane osoby zgłaszającej szkodę (szkody nie musi zgłaszać właściciel nieruchomości):
 • dane osoby ubezpieczonej:
 • numer polisy,
 • data, godzina i miejsce powstania szkody,
 • przebieg (okoliczności) zdarzenia,
 • przyczyna, przedmiot i zakres szkody,
 • adres komendy policji, numer sprawy,
 • numer konta bankowego do wypłaty odszkodowania.

Dokumenty, które trzeba będzie dostarczyć do TU przy zgłaszaniu kradzieży w mieszkaniu, mogą być różne w poszczególnych TU.

Przykładowo, Warta wymaga od ubezpieczonego następujących dokumentów:

 • potwierdzające tytuł prawny do lokalu (umowa najmu, akt własności itp.);
 • potwierdzenie zgłoszenia zdarzenia na policji wraz z numerem dochodzenia;
 • notatka z ochrony – jeśli nieruchomość posiada ochronę lub monitoring;
 • opis okoliczności utraty mienia oraz zabezpieczeń, które naruszyli włamywacze;
 • szczegółowy wykaz utraconego mienia wraz z rachunkami potwierdzającymi ich wartość (faktury, dokumenty księgowe);
 • faktury za naprawę uszkodzeń, np. zniszczone drzwi/okna (jeśli je wykonaliśmy);
 • oświadczenie o nie ubieganiu się o odszkodowanie z innej umowy ubezpieczenia;
WAŻNE!
Jeśli dokonamy wszystkich formalności, TU ma zwykle 30 dni na wypłatę odszkodowania. I dodatkowe 14 dni tzw. części spornej (wymagającej dodatkowego wyjaśnienia).

Czy za zabezpieczenia własne polisa mieszkaniowa jest tańsza?

Żeby mieszkanie lub dom można było w ogóle ubezpieczyć od kradzieży, musi ono spełniać określone kryteria bezpieczeństwa. Część towarzystw daje również zniżki za dodatkowe instalacje i urządzenia, które realnie podnoszą jakość ochrony

Wymogi, które stawiają przed klientami towarzystwa zazwyczaj ograniczają się do określonych parametrów drzwi wejściowych oraz zamków – jeśli ich nie spełnimy, to wówczas niemożliwe jest odszkodowanie za ewentualną kradzież z włamaniem. 

Zniżki za zabezpieczenia własne nie są standardem wśród ubezpieczycieli, ale dość często się pojawiają i mogą to być kwoty rzędu kilkudziesięciu złotych w skali roku. Dotyczyć mogą takich zabezpieczeń, jak:

 • domofon,
 • alarm antywłamaniowy,
 • dozór agencji ochrony,
 • drzwi antywłamaniowe,
 • monitoring wizyjny,
 • rolety okienne.

Rynek systemów zabezpieczających nieruchomości ciągle się rozwija, w szczególności systemy wykorzystujące nowoczesne technologie. Inteligentny dom czy system zadymiający pomieszczenie, w którym doszło do włamania – takie instalacje na pewno też wkrótce zostaną powszechnie włączone do katalogu zabezpieczeń własnych generujących zniżki. 

Jak ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży?

Podstawowa polisa najczęściej chroni tylko mury i elementy stałe. Żeby móc ubezpieczyć nieruchomość również od kradzieży z włamaniem, trzeba wykupić takie rozszerzenie. Oprócz tego, konieczne jest spełnienie wspomnianych wyżej kryteriów bezpieczeństwa (zabezpieczenia własne). Ubezpieczenie od kradzieży nie jest dostępne jako samodzielny produkt

Sprawdziliśmy, ile zapłacimy za polisę uwzględniającą kradzież z włamaniem i pomijającą to rozszerzenie. Dla obu wyliczeń przyjmijmy identyczny profil nieruchomości: 

 • własnościowe mieszkanie na 1 piętrze;
 • powierzchnia: 50 m2;
 • lokalizacja: Poznań,
 • wartość nieruchomości: 200 000 zł;
 • SU elementy stałe: 25 000 zł;
 • SU ruchomości domowe: 25 000 zł;
 • zakres ochrony: ogień i inne zdarzenia losowe;
 • 1 zamek wielozastawkowy i 1 atestowany w drzwiach wejściowych;
 • domofon.

W tabeli prezentujemy 3 najtańsze oferty ubezpieczeniowe dostępne w porównywarce ubezpieczeń mieszkaniowych

Ile kosztuje rozszerzenie o kradzież z włamaniem?

TUPolisa bez kradzieży

Polisa z kradzieżą

Różnica na rocznej polisie
Proama120 zł

138 zł

18 zł
Generali160 zł

183 zł

23 zł
Link4143 zł

196 zł

53 zł
średnio141 zł172 zl31 zł

Źródło: rankomat.pl (stan na: 05.08.2019 r.).

Poszerzenie polisy o kradzież z włamaniem może kosztować nawet 18 zł, średnio jest to 31 zł. W skali roku za taką kwotę zwiększamy bezpieczeństwo zgromadzonego przez nas majątku, który może być warty nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży?

Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Generali. Ceny zweryfikowaliśmy w kalkulatorze polis mieszkaniowej. Sprawdziliśmy koszt polisy mieszkaniowej na wypadek kradzieży z włamaniem wraz z ochroną mienia ruchomego.

Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest: mieszkanie w Poznaniu o wielkości 50 m2 i wartości: 400 000 zł.  Wartość elementów stałych: 25 000 zł, a wartość mienia ruchomego to 15 000 zł.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Generali

Generali przedstawiło kilka opcji ubezpieczenia mieszkania do wyboru. Najtańsze ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Generali kosztuje, w tym przypadku, 229 zł za rok. W tej cenie ubezpieczyciel oferuje dodatkowo ochronę Home Assistance, ubezpieczenie od wandalizmu oraz Pakiet Medyczny.

A jeśli zależałoby nam również na ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym, koszt najtańszej polisy to 276 zł.

W kwocie 333 zł Generali proponuje ubezpieczenie mieszkania w prawie kompleksowej formie – wraz z takimi dodatkami jak: Home Assistance, Przedmioty szklane, Wandalizm, Pakiet medyczny i NNW psa i kota. 

Najdroższe ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Generali kosztuje 402 zł na rok. W pakiecie zyskujemy: Home Assistance, OC w życiu prywatnym: 200 000 zł, Przedmioty szklane, Wandalizm, Pakiet medyczny oraz NNW psa i kota.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Generali?

Cena polisy za rok

Dodatki uwzględnione w polisie
229 zł

Home Assistance
Wandalizm
Pakiet medyczny

276 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 100 000 zł
Wandalizm
Pakiet medyczny

298 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 200 000 zł
Wandalizm
Pakiet medyczny

333 zł

Home Assistance
Przedmioty szklane
Wandalizm
Pakiet medyczny
NNW psa i kota

380 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
Wandalizm
Pakiet medyczny
NNW psa i kota

402 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 200 000 zł
Przedmioty szklane
Wandalizm
Pakiet medyczny
NNW psa i kota

Tabela 1. Na podstawie rankomat.pl z 11.06.2021 r.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Proama

Cenę ubezpieczenia mieszkania od kradzieży sprawdziliśmy także w Proamie. W kalkulatorze wpisaliśmy te same dane, co w przypadku ubezpieczenia w Generali – przeprowadziliśmy kalkulację dla 50-metrowego mieszkania w Poznaniu.

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania do kradzieży w Proamie to, w tym przypadku, koszt 179 zł za rok – to cena niższa niż najtańsze ubezpieczenie w Generali. Taka polisa chroni dodatkowo nieruchomość na wypadek wandalizmu.

W kwocie 206 zł za rok zyskujemy dodatkowo przydatny dodatek do polisy – Home Assistance. Jeśli chcielibyśmy, aby ubezpieczenie mieszkania w Proamie obejmowało także OC w życiu prywatnym – koszt polisy to 223 zł, w tym dodatkowo także ochrona od wandalizmu.

Im więcej dodatków do ubezpieczenia mieszkania, tym koszt polisy w Proamie jest wyższy.  Najdroższe ubezpieczenie mieszkania do kradzieży, w tym przypadku, to koszt 351 zł – w tej cenie: Home Assistance, OC w życiu prywatnym: (SU:60 000 zł), Przedmioty szklane i Wandalizm. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Proama?

Cena polisy za rok

Dodatki uwzględnione w polisie
179 zł

Wandalizm

206 zł

Home Assistance
Wandalizm

223 zł

OC w życiu prywatnym: 60 000 zł
Wandalizm

250 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 60 000 zł
Wandalizm

351 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 60 000 zł
Wandalizm
Przedmioty szklane

Tabela 2. Na podstawie rankomat.pl z 11.06.2021 r.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Link4

Ceny ubezpieczenia mieszkania od kradzieży zweryfikowaliśmy również w LINK4. W kalkulatorze pojawiły się trzy warianty polisy. 

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Link4, w tym przypadku, kosztuje 276 zł za rok. W tej cenie otrzymujemy dodatkowo: Home Assistance, OC w życiu prywatnym (SU: 50 000 zł) i Wandalizm.

Jeśli chcielibyśmy zwiększyć wysokość sumy ubezpieczenia dla OC w życiu prywatnym do 75 000 zł, koszt ubezpieczenia mieszkania wyniósłby 286 zł, w tym Home Assistance oraz Wandalizm. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Link4?

Cena polisy za rok

Dodatki uwzględnione w polisie
234 zł

Home Assistance
Wandalizm

276 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
Wandalizm

286 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 75 000 zł
Wandalizm

Tabela 3. Na podstawie rankomat.pl z 11.06.2021 r.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w mtu24.pl

Sprawdziliśmy też ceny ubezpieczenia mieszkania od kradzieży w mtu24.pl Ten ubezpieczyciel również pokazał w kalkulatorze kilka wariantów polisy.

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w mtu24.pl kosztuje, w tym przypadku, 266 zł za rok. W tej cenie dwa dodatki: Wandalizm oraz Powódź. Ten drugi dodatek nie będzie jednak przydatną opcją dla tej nieruchomości, gdyż mieszkanie ulokowane jest na piętrze pośrednim. 

W kwocie 311 zł za rok zyskujemy ubezpieczenie mieszkania od kradzieży wraz z Home Assistance. W tym pakiecie brak jednak dodatku OC w życiu prywatnym. Za to znów pojawia się Powódź i dodatkowo Wandalizm. 

Najdroższe ubezpieczenie mieszkania w mtu24.pl, dla tej nieruchomości, kosztuje 366 zł za rok. W tej cenie otrzymujemy dodatkowo: Home Assistance, OC w życiu prywatnym (SU:100 000 zł), Powódź i Wandalizm.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w mtu24.pl?

Cena polisy za rok

Dodatki uwzględnione w polisie
266 zł

Powódź
Wandalizm

306 zł

Powódź
OC w życiu prywatnym: 50000 zł
Wandalizm

311 zł

Home Assistance
Powódź
Wandalizm

321 zł

OC w życiu prywatnym: 100 000 zł
Powódź
Wandalizm

351 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
Powódź
Wandalizm

366 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 100 000 zł
Powódź
Wandalizm

Tabela 4. Na podstawie rankomat.pl z 11.06.2021 r.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Inter Polska

Ceny ubezpieczenia mieszkania od kradzieży w InterPolska, dla tej nieruchomości, wydają się być dużo wyższe niż w przypadku ofert pozostałych TU. Lecz prawdopodobnie są one spowodowane wyjątkowo korzystanym warunkami umowy na polisę mieszkaniową.

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w InterPolska kosztuje, w tym przypadku, 442 zł za rok ochrony. W tej cenie ubezpieczyciel oferuje dodatkowo Home Assistance oraz Wandalizm.

Płacąc za ubezpieczenie mieszkania w InterPolska 508 zł za rok, zyskujemy zarówno Home Assistance i ochronę od Wandalizmu, jak i OC w życiu prywatnym (SU: 50 000 zł).

W kwocie 583 zł za rok otrzymujemy ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w opcji All Risk –  o bardzo szerokim zakresie ryzyk. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Inter Polska?

Cena polisy za rok

Dodatki uwzględnione w polisie
442 zł

Home Assistance
Wandalizm

508 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
Wandalizm

583 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
Wandalizm
All Risk

Tabela 5. Na podstawie rankomat.pl z 11.06.2021 r.

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie mieszkania od kradzieży?

Powyższe kalkulacje jasno pokazują, że najtańsze ubezpieczenie mieszkania od kradzieży, dla tej nieruchomości, zaproponowała Proama – 179 zł za rok ochrony. W tej cenie mamy jednak tylko jeden dodatek – Wandalizm.

Dopłacając zaledwie 50 zł rocznie, moglibyśmy nabyć ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Generali – koszt 229 zł za rok – a w tym aż trzy dodatki: Home Assistance, Wandalizm i Pakiet Medyczny. Najwyższa cena polisy mieszkaniowej dla tej nieruchomości jest w InterPolska – 442 zł.

Poniższa tabela przedstawia najtańsze oferty ubezpieczenia mieszkania od kradzieży w poszczególnych TU. 

Minimalny koszt ubezpieczenia od kradzieży mieszkania 50 m2 za 400 000 zł

TURoczna składka

Dodatkowo w ramach polisy mieszkaniowej

Proama

179 złWandalizm

Generali

229 zł

Home Assistance
Wandalizm
Pakiet medyczny

Link4

234 zł

Wandalizm
Home Assistance

mtu24.pl

266 zł

Powódź
Wandalizm

Inter Polska

442 zł

Wandalizm
Home Assistance

Tabela 6. Na podstawie rankomat.pl z 11.06.2021 r.

Czy za kradzież bez włamania też otrzymam odszkodowanie? 

Przy ubezpieczeniu mieszkania od kradzieży warto wiedzieć, że TU rozróżniają różne formy kradzieży: kradzież zwykłą, kradzież z włamaniem oraz rabunek. Każda z tych form jest osobnym ryzykiem w polisie mieszkaniowej i ustalane są dla niej różne zasady. 

Kradzież bez włamania, to dla TU kradzież zwykła – sytuacja, w której złodzieje dostali się do nieruchomości bez pozostawiania po sobie śladów włamania, np. wcześniej ukradli klucz, którym otworzyli drzwi. Kradzież zwykła to dla większości TU także kradzież mienia z balkonu lub tarasu. Tylko niektóre towarzystwa oferują ochronę na wypadek takich zdarzeń.

Z kolei za kradzież z włamaniem ubezpieczyciele uznają sytuacje, w których złodzieje włamali się do mieszkania, zostawiając po sobie wyraźne ślady, np. wybite okno lub wyłamany zamek w drzwiach.  Kradzież z włamaniem w większości TU dostępna jest w polisie rozszerzonej.

Rabunek natomiast, to ryzyko, które zwykle dostępne jest w polisie mieszkaniowej jako rozszerzenie – za dodatkową opłatą. To zdarzenie, do którego doszło poza ubezpieczoną nieruchomością, kiedy pod groźbą siły odebrano nam nasze mienie.

Większość TU nie wypłaca odszkodowania jeśli do kradzieży z włamaniem doszło w wyniku naszego zaniedbania, np. dlatego, że zostawiliśmy otwarte drzwi. Dużym wyjątkiem w tej kwestii wśród TU jest Generali, które w swojej ofercie ma ubezpieczenie mieszkania od kradzieży z włamaniem także w sytuacjach, w których doszło do kradzież w wyniku rażącego niedbalstwa – otwarte okno lub otwarte drzwi. W takich sytuacjach ten ubezpieczyciel deklaruje, że wypłaci odszkodowanie za straty. 

Generali ma w swojej ofercie również opcję rozszerzenia zakresu ubezpieczenia mieszkania od kradzieży o meble i akcesoria ogrodowe, tj: stoły, krzesła, leżaki, fotele, grille wolnostojące (w tym elektryczne) przechowywane na balkonie mieszkania lub na terenie działki. Taka ochrona obejmuje również kradzież zwykłą. Podobna opcja dostępna jest też w PZU.

Zanim zdecydujemy się na ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w konkretnym TU, dokładnie przeczytajmy OWU – to w tym dokumencie znajdują się wszelkie zasady, na podstawie których będzie działać nasza polisa. 

Ważne informacje

1. Przedmioty wyłączone z ochrony polisy mieszkaniowej wymieniane są w dokumencie OWU dołączanym do umowy

2. Aby otrzymać odszkodowanie za kradzież z włamaniem,  powinniśmy w odpowiednim czasie zawiadomić  o włamaniu policję i ubezpieczyciela oraz zgromadzić dokumenty związane ze szkodą

3. Ceny ubezpieczenia mieszkania od kradzieży w poszczególnych TU są mocno zróżnicowane – warto je porównać przed zakupem

4. Na odszkodowanie za kradzież w nieruchomości bez włamania możemy licznych tylko w bardzo nielicznych towarzystwach ubezpieczeniowych

Oceń stronę
4,28