W mieszkaniu przechowujesz wiele cennych przedmiotów, jak biżuteria, zegarki, elektronika czy gotówka, a także liczne pamiątki i akcesoria, których wartości nie da się wyrazić w pieniądzach. Mienie może paść łupem złodzieja, chyba że odpowiednio je zabezpieczysz. W tym celu warto mieć ubezpieczenie mieszkania od kradzieży. Wyjaśniamy, gdzie znaleźć ubezpieczenie mieszkania od kradzieży, jak działa ochrona, ile kosztuje i na co zwrócić uwagę podczas zakupu polisy.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Proama
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Powódź  
Link4
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
30 000 zł
Kradzież
30 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance  
Generali
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance   Powódź  
mtu24.pl
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Powódź  
INTER Polska
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance   Powódź   OC w życiu prywatnym 100 000 zł  
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży
Proama
Cena roczna
229,00 zł
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Powódź
Link4
Cena roczna
232,74 zł
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
30 000 zł
Kradzież
30 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance
Generali
Cena roczna
248,00 zł
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance Powódź
mtu24.pl
Cena roczna
279,00 zł
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Powódź
INTER Polska
Cena roczna
379,00 zł
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance Powódź OC w życiu prywatnym 100 000 zł

Oferty ubezpieczenia nieruchomości wyliczone w kalkulatorze rankomat.pl dla mieszkania z 2015 roku, o powierzchni 80 m2, znajdującego się we Włocławku, zamieszkanego przez 2 dorosłych lokatorów. Mieszkanie posiada 1 zamek wielozastawkowy i drzwi antywłamaniowe

Co to jest ubezpieczenie mieszkania od kradzieży?

Kradzież z włamaniem to jedno z najpopularniejszych rozszerzeń polisy mieszkaniowej. O kradzieży z włamaniem dochodzi wówczas, gdy sprawcy pozostawiają na terenie nieruchomości wyraźne ślady swojej obecności, czyli np. wybitą szybą czy wyłamane drzwi.

Towarzystwa mieszkaniowe wyróżniają trzy ryzyka kradzieżowe: kradzież z włamaniem, kradzież zwykłą i rabunek rzeczy osobistych poza miejscem zamieszkania. Wszystkie one są dostępne jako dodatki do podstawowego ubezpieczenia, co oznacza, że włączenie ich w zakres ochrony wiąże się z podwyższeniem składki.

 • kradzież z włamaniem to bezprawne zawłaszczenie sobie mienia znajdującego się w miejscu ubezpieczenia przez złodzieja, który włamał się do lokalu. Kluczowym elementem definicji jest w tym przypadku pozostawienie przez intruza wyraźnych śladów swojej obecności, czyli np. wyłamanego zamka czy zbitej szyby;
 • kradzież zwykła ma miejsce wtedy, kiedy z lokalu skradziono cenne przedmioty, ale złodziej nie pozostawił po sobie żadnych wyraźnych śladów, co mogło wynikać np. z tego, że dostał się do pomieszczenia przez uchylone okno;
 • rabunek odnosi się z kolei do sytuacji, które mają miejsce poza miejscem ubezpieczenia, czyli np. na ulicy czy w środkach komunikacji publicznej. Do rabunku dochodzi wtedy, gdy doszło do użycia siły lub groźby jej użycia. Od rabunku można ubezpieczyć rzeczy osobiste, czyli m.in. ubrania, biżuterię, smartfon, tablet, gotówkę, dokumenty czy klucze.
PAMIĘTAJ!
Kradzież z włamaniem jest standardowym dodatkiem do polisy mieszkaniowej, czyli praktycznie w każdym towarzystwie można się od niej ubezpieczyć. Kradzież zwykła i rabunek są nieco mniej popularnymi rozszerzeniami i tylko wybrani ubezpieczyciele posiadają te ryzyka w swojej ofercie.

Jak często dochodzi do kradzieży w mieszkaniu?

Co roku w Polsce dochodzi do ok. 70 000 kradzieży z włamaniem - wynika z danych policji. A warto pamiętać, że są to tylko zdarzenia zgłoszone, a z tego tylko połowę udaje się wykryć. Wymowne są statystyki policyjne na przykładzie Gdańska tylko z jednego miesiąca (sierpień 2023 r.). W stolicy województwa pomorskiego zgłoszono wtedy:

 • 2737 kradzieży cennych rzeczy;
 • 1660 kradzieży z włamaniem;
 • 567 uszkodzeń mienia;
 • 128 kradzieży samochodu;
 • 119 uszczerbków na zdrowiu;
 • 70 rozbojów, kradzieży i wymuszeń;
 • 16 bójek i pobić.

Dodajmy, że to dane miesięczne dla samego Gdańska, którego populacja liczy ok. 1,5 proc. wszystkich mieszkańców Polski.

Z policyjnych statystyk jasno wynika, że kradzież z włamaniem wciąż jest realnym zagrożeniem dla gospodarstw domowych, z czego najbardziej narażone na stratę są cenne przedmioty. Natomiast stuprocentową ochronę finansową przed atakami złodziei może dać tylko odpowiednio skomponowana polisa mieszkaniowa.

PORÓWNAJ CENY

Jak ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży i włamania?

Ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem jest dodatkiem do polisy mieszkaniowej, a więc nie występuje jako samodzielny produkt. Żeby zapewnić sobie taką ochronę trzeba więc nabyć podstawowy wariant polisy mieszkaniowej poszerzony dodatkowo o ruchomości domowe oraz omawiane ryzyko.

Część towarzystw ubezpieczenie mienia od kradzieży warunkuje posiadaniem podstawowych zabezpieczeń własnych. Wystarczą już zamki do drzwi o określonym standardzie czy system alarmowy z monitoringiem w zależności od ubezpieczanego mienia, którego wartość przekracza np. 200 000 zł.

Listę wymaganych zabezpieczeń znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Niektóre z tych zabezpieczeń to:

 • pełne drzwi zewnętrzne z trwałych materiałów mających co najmniej jeden zamek wielozastawkowy, wielopunktowy lub atestowany;
 • drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe podsiadające w jednym skrzydle zasuwy na dole i na górze zamykane od wewnątrz;
 • w szklanych lub częściowo szklanych drzwiach zewnętrznych dodatkowe zabezpieczenie w postaci szyby antywłamaniowej o klasie odporności minimum P3, kraty lub rolety antywłamaniowej, opcjonalnie alarm lokalny lub alarm z powiadomieniem;
 • okna zamontowane na stałe i prawidłowo zamknięte;
 • klucze oraz piloty do elektrycznego otwierania w wyłącznym posiadaniu lokatorów lub osób upoważnionych do ich posiadania;
 • zabezpieczenie wszystkich otworów w bryle budynku, żeby nie można ich było otworzyć bez użycia siły i narzędzi, podobnie jak zabudowanych balkonów, tarasów, loggii i ogrodów zimowych.

W porównywarce rankomat.pl kradzież z włamaniem jest dostępna do ruchomości (wariant tańszy, polecany dla najemców) i do całej nieruchomości, w tym murów i stałych elementów (wariant droższy, ale i kompleksowy, z myślą o właścicielach).

Co ubezpieczysz w mieszkaniu od kradzieży, a czego nie?

Teoretycznie, od kradzieży z włamaniem ubezpieczysz wszystkie posiadane ruchomości domowe i elementy stałe. Bez problemu ochroną obejmiesz m.in. przedmioty osobiste, narzędzia, gotówkę, sprzęt sportowy, akcesoria turystyczne, ubrania, biżuterię, sprzęt komputerowy, elektroniczny AGD czy RTV.

Jednak ubezpieczenie mieszkania od kradzieży może nie dotyczyć niektórych przedmiotów, które przechowujesz w swojej nieruchomości – część z nich jest wyłączona z ochrony. Z ochrony przed kradzieżą najczęściej wyłączone są konkretne przedmioty, jak broń palna, trofea myśliwskie, zbiory kolekcjonerskie, rękopisy czy dane w formie cyfrowej. Jeśli nie posiadasz dodatkowego rozszerzenia, towarzystwo nie zrekompensuje też straty przedmiotów, których nie jesteś właścicielem, np. rzeczy osobistych gości czy wypożyczonych akcesoriów.

Jeżeli trzymasz w nieruchomości mienie o wyjątkowo wysokiej wartości i chcesz je włączyć do ubezpieczenia mieszkania od kradzieży, ubezpieczyciel może wówczas wymagać od ciebie wyceny od rzeczoznawcy lub przechowywania tych przedmiotów w sejfie. Do tego trzeba też dodać omówione wcześniej rażące niedbalstwo, czyli np. zostawienie otwartych drzwi lub uchylonego okna (nie dotyczy kradzieży zwykłej) albo też przekazania kluczy do domu obcej osobie. 

Jeśli chodzi o mienie trzymane w piwnicy czy też w niemieszkalnych budynkach na posesji, obowiązują tutaj dodatkowe wyłączenia. Przykładowo, towarzystwa nie wypłacą nam odszkodowania za skradzioną biżuterię czy gotówkę, które były tam przechowywane. 

Czego nie chorni ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży?

Koszt ubezpieczenia nieruchomości zależy od wielu czynników, ale największe znaczenie mają dwa: wartość ubezpieczonego mienia (w tym ruchomości domowych) oraz zakres ochrony, czyli liczba ryzyk w podstawie oraz rozszerzeń. Pamiętaj, że im droższe mienie ubezpieczasz i im więcej zdarzeń uwzględniasz w polisie, tym zapłacisz wyższą składkę.

Za pomocą kalkulatora ubezpieczeń obliczyliśmy przykładową cenę za roczną ochronę od zdarzeń losowych oraz kradzieży z włamaniem. Pod uwagę wzięliśmy nieruchomość o konkretnych parametrach: 70-metrowe mieszkanie (mury i elementy stałe) o wartości rynkowej 650 000 zł, w którym znajdują się ruchomości wycenione na 50 000 zł. Przyjęliśmy, że lokal posiada zabezpieczenia własne w postaci: jednego zamka wielozastawkowego i jednego atestowanego, a także domofonu.

PORÓWNAJ CENY

Za roczne ubezpieczeni opisanego lokalu od zdarzeń losowych i kradzieży z włamaniem zapłacimy od 348 zł do 849 zł – wynika z obliczeń przeprowadzonych na kalkulatorze ubezpieczeń. Ubezpieczyć mieszkanie lub dom od kradzieży możesz w naszym kalkulatorze.

Ceny polis mieszkaniowych bywają bardzo różne, a różnica pomiędzy skrajnymi ofertami dla identycznej nieruchomości i takiego samego zakresu ochrony może wynosić nawet kilkaset złotych w skali roku. Tak duży rozstrzał wynika głównie z oceny ryzyka przeprowadzonej przez poszczególne towarzystwa oraz ich indywidualnej polityki cenowej. Zawsze warto więc sprawdzić, gdzie najtaniej ubezpieczymy nasz dom lub mieszkanie, a porównanie koniecznie trzeba zrobić dla nieruchomości o konkretnych parametrach oraz produktu o doprecyzowanym zakresie ochrony

– Leszek Drozdalski, ekspert rankomat.pl.

Sprawdź też, jakie ceny ubezpieczeń mieszkania od kradzieży proponują niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dostępne w porównywarce rankomat.pl. Przygotowaliśmy dla każdego TU 3 wersje - najtańszą, cenowo umiarkowaną i najdroższą. Przeprowadziliśmy kalkulację dla 50-metrowego mieszkania w Poznaniu.

PORÓWNAJ CENY

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Generali

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Generali kosztuje, w tym przypadku, 229 zł za rok. W tej cenie ubezpieczyciel oferuje dodatkowo ochronę Home Assistance, ubezpieczenie od dewastacji oraz Pakiet Medyczny.

W kwocie 333 zł Generali proponuje ubezpieczenie mieszkania w prawie kompleksowej formie – wraz z takimi dodatkami jak: Home Assistance, Przedmioty szklane, Wandalizm, Pakiet medyczny i NNW psa i kota. 

Najdroższe ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Generali kosztuje 402 zł na rok. W pakiecie zyskujemy: Home Assistance, OC w życiu prywatnym: 200 000 zł, Przedmioty szklane, Wandalizm, Pakiet medyczny oraz NNW psa i kota.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Generali?

Cena polisy za rok

Dodatki uwzględnione w polisie
229 zł

Home Assistance
Dewastacja
Pakiet medyczny

333 zł

Home Assistance
Przedmioty szklane
Dewastacja
Pakiet medyczny
NNW psa i kota

402 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 200 000 zł
Przedmioty szklane
Dewastacja
Pakiet medyczny
NNW psa i kota

Na podstawie rankomat.pl z 18.09.2023 r.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Proama

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania do kradzieży w Proamie to, w tym przypadku, koszt 179 zł za rok – to cena niższa niż najtańsze ubezpieczenie w Generali. Taka polisa chroni dodatkowo nieruchomość na wypadek dewastacji.

Jeśli chciałbyś, aby ubezpieczenie mieszkania w Proamie obejmowało także OC w życiu prywatnym – koszt polisy to 223 zł, w tym dodatkowo także ochrona od skutków dewastacji.

Im więcej dodatków do ubezpieczenia mieszkania, tym koszt polisy w Proamie jest wyższy.  Najdroższe ubezpieczenie mieszkania do kradzieży, w tym przypadku, to koszt 351 zł – w tej cenie: Home Assistance, OC w życiu prywatnym: (SU: 60 000 zł), Przedmioty szklane i Dewastacja. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Proama?

Cena polisy za rok

Dodatki uwzględnione w polisie
179 zł

Dewastacja

223 zł

OC w życiu prywatnym: 60 000 zł
Dewastacja

351 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 60 000 zł
Dewastacja
Przedmioty szklane

Na podstawie rankomat.pl z 18.09.2023 r.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Link4

Ceny ubezpieczenia mieszkania od kradzieży zweryfikowaliśmy również w LINK4. W kalkulatorze pojawiły się trzy warianty polisy. 

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Link4, w tym przypadku, kosztuje 276 zł za rok. W tej cenie otrzymujesz dodatkowo: Home Assistance, OC w życiu prywatnym (SU: 50 000 zł) i ochronę na wypadek Dewastacji.

Jeśli chcesz rozszerzyć zakres polisy o odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym na kwotę 75 000 zł, koszt ubezpieczenia mieszkania wyniósłby 286 zł, w tym Home Assistance oraz Dewastację. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Link4?

Cena polisy za rok

Dodatki uwzględnione w polisie
234 zł

Home Assistance
Dewastacja

276 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
Dewastacja

286 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 75 000 zł
Dewastacja

Na podstawie rankomat.pl z 18.09.2023 r.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w mtu24.pl

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w mtu24.pl kosztuje 266 zł za rok. W tej cenie dwa dodatki: Dewastacja oraz Powódź. Ten drugi dodatek nie będzie jednak przydatną opcją dla tej nieruchomości, gdyż mieszkanie ulokowane jest na piętrze pośrednim. 

W kwocie 311 zł za rok zyskujesz ubezpieczenie mieszkania od kradzieży wraz z Home Assistance. W tym pakiecie brak jednak dodatku OC w życiu prywatnym. Za to znów pojawia się Powódź i dodatkowo Dewastacja. 

Najdroższe ubezpieczenie mieszkania w mtu24.pl, dla tej nieruchomości, kosztuje 366 zł za rok. W tej cenie otrzymujesz dodatkowo: Home Assistance, OC w życiu prywatnym (SU:100 000 zł), Powódź i Dewastację.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w mtu24.pl?

Cena polisy za rok

Dodatki uwzględnione w polisie
266 zł

Powódź
Dewastacja

311 zł

Home Assistance
Powódź
Dewastacja

366 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 100 000 zł
Powódź
Dewastacja

Na podstawie rankomat.pl z 18.09.2023 r.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Inter Polska

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Inter Polska kosztuje 442 zł za rok ochrony. W tej cenie ubezpieczyciel oferuje dodatkowo Home Assistance oraz Wandalizm.

Płacąc za ubezpieczenie mieszkania w Inter Polska 508 zł za rok, zyskujesz zarówno Home Assistance i ochronę od Dewastacji, jak i OC w życiu prywatnym (SU: 50 000 zł).

W kwocie 583 zł za rok otrzymujesz ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w opcji All Risk, czyli od wszystkich zdarzeń poza tymi, które są wyłączone z ochrony i wymienione w dokumencie OWU. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Inter Polska?

Cena polisy za rok

Dodatki uwzględnione w polisie
442 zł

Home Assistance
Dewastacja

508 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
Dewastacja

583 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
Dewastacja
All Risk

Na podstawie rankomat.pl z 18.09.2023 r.

Odszkodowanie za kradzież bez włamania – to możliwe?

Jeśli posiadasz polisę uwzględniającą tylko kradzież z włamaniem, to przy braku wyraźnych śladów obecności złodzieja raczej nie otrzymasz odszkodowania. Sytuacje, w której np. intruz dostał się do mieszkania przez otwarte drzwi traktowane są jako tzw. rażące niedbalstwo i wyłącza się je z ochrony. 

Za kradzież zwykłą, gdy włamywacz nie pozostawił po sobie śladów, tez możesz liczyć na odszkodowanie, ale nie wszędzie. Takie ryzyko ma w swojej ofercie Generali, gdzie możesz również ubezpieczyć na wypadek kradzieży zwykłej przedmioty znajdujące się na balkonie czy po prostu na posesji, a więc meble ogrodowe czy przenośne grille.

Gdzie jest w takim razie haczyk? Zwykle dla ryzyko kradzieży zwykłej posiada niższą sumę ubezpieczenia, np. 10 000 zł. To oznacza, że ubezpieczyciel maksymalnie tyle wypłaci ci za straty spowodowane włamaniem bez naruszenia szyby, zamku w drzwiach czy futryny drzwiowej. 

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży a zabezpieczenia własne

Żeby mieszkanie lub dom można było w ogóle ubezpieczyć od kradzieży, musi ono spełniać określone kryteria bezpieczeństwa. Część towarzystw daje również zniżki za dodatkowe instalacje i urządzenia, które realnie podnoszą jakość ochrony

Wymogi, które stawiają przed klientami towarzystwa zazwyczaj ograniczają się do określonych parametrów drzwi wejściowych oraz zamków – jeśli ich nie spełnisz, to wówczas niemożliwe jest odszkodowanie za ewentualną kradzież z włamaniem. 

Zniżki za zabezpieczenia własne nie są standardem wśród ubezpieczycieli, ale dość często się pojawiają i mogą to być kwoty rzędu kilkudziesięciu złotych w skali roku. Dotyczyć mogą takich zabezpieczeń, jak:

 • domofon,
 • alarm antywłamaniowy,
 • dozór agencji ochrony,
 • drzwi antywłamaniowe,
 • monitoring wizyjny,
 • rolety okienne.

Na liście tej mogą znaleźć się również bardziej nowoczesne urządzenia, których z każdym rokiem przybywa. Każde towarzystwo może mieć nieco inną listę zabezpieczeń własnych, za które można uzyskać zniżkę, a zniżka ta może dochodzić do kilkudziesięciu złotych w skali roku. Dodajmy, że tego typu rabaty są stosowane tylko przez wybranych ubezpieczycieli, a więc nie jest to standardowe i powszechnie stosowane rozwiązanie.

Co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie za kradzież w mieszkaniu?

Czy wiesz, co zrobić, aby uzyskać odszkodowanie za kradzież w mieszkaniu z polisy mieszkaniowej? Pamiętaj, że jeśli nie dopełnisz obowiązków zawartych w umowie, ubezpieczyciel wypłaci ci tylko część odszkodowania lub nawet odmówi jego przyznania.. 

Najważniejsze czynności po kradzieży w mieszkaniu i domu:

1. Powiadom policję

Do przyjazdu funkcjonariuszy nie dotykaj i nie przestawiaj niczego w splądrowanym mieszkaniu – może to utrudnić prace dochodzeniowe. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy zmiana jest niezbędna w celu zabezpieczenia mienia po szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiaru.

2. Sprawdzić, co zginęło

Sprawdź, jakie przedmioty zostały skradzione z mieszkania i stwórz ich listę – będzie ona potrzebna przy zgłaszaniu szkody zarówno na policji, jak i w towarzystwie ubezpieczeniowym.

3. Zgłoś kradzież z włamaniem do TU

Jak najszybciej zgłoś kradzież z włamaniem do mieszkania ubezpieczycielowi. Możemy to zrobić telefonicznie lub online. W większości TU masz na to 3 dni. Podczas zgłoszenia szkody ubezpieczyciel poinformuje cię o terminie, w którym dokona oględzin mieszkania oraz przekaże wytyczne odnośnie dokumentów, jakie musisz dołączyć do zgłoszenia szkody. 

Podczas zgłaszania kradzieży z włamaniem ubezpieczycielowi podaj te informacje:

 • dane osoby zgłaszającej szkodę (szkody nie musi zgłaszać właściciel nieruchomości):
 • dane osoby ubezpieczonej:
 • numer polisy,
 • data, godzina i miejsce powstania szkody,
 • przebieg (okoliczności) zdarzenia,
 • przyczyna, przedmiot i zakres szkody,
 • adres komendy policji, numer sprawy,
 • numer konta bankowego do wypłaty odszkodowania.

Dokumenty, które będziesz musiał dostarczyć do TU przy zgłaszaniu kradzieży w mieszkaniu, mogą być różne w poszczególnych TU.

Przykładowo, Warta wymaga od ubezpieczonego następujących dokumentów:

 • potwierdzające tytuł prawny do lokalu (umowa najmu, akt własności itp.);
 • potwierdzenie zgłoszenia zdarzenia na policji wraz z numerem dochodzenia;
 • notatka z ochrony – jeśli nieruchomość posiada ochronę lub monitoring;
 • opis okoliczności utraty mienia oraz zabezpieczeń, które naruszyli włamywacze;
 • szczegółowy wykaz utraconego mienia wraz z rachunkami potwierdzającymi ich wartość (faktury, dokumenty księgowe);
 • faktury za naprawę uszkodzeń, np. zniszczone drzwi/okna (jeśli je wykonaliśmy);
 • oświadczenie o nie ubieganiu się o odszkodowanie z innej umowy ubezpieczenia;
WAŻNE!
Jeśli dokonasz wszystkich formalności, TU ma zwykle 30 dni na wypłatę odszkodowania. I dodatkowe 14 dni tzw. części spornej (wymagającej dodatkowego wyjaśnienia).

Gdzie kupić ubezpieczenie mieszkania od kradzieży?    

Współcześnie najłatwiejszym sposobem na ubezpieczenie nieruchomości, również od kradzieży, jest zakupienie polisy przez Internet. Najczęściej niepotrzebne są do tego żadne dodatkowe dokumenty ani inne formalności. Sprzedaż dokonuje się całkowicie online, a nieruchomość można objąć ochroną praktycznie od zaraz.

Przed zakupieniem polisy mieszkaniowej warto sprawdzić, w którym towarzystwie interesujący cię produkt jest najtańszy. W tym pomoże nam darmowy kalkulator ubezpieczeń. To proste i intuicyjne narzędzie pozwoli sprawnie zestawić ze sobą oferty takich towarzystw, jak Proama, Generali, Wiener, mtu24.pl, Link4, Europa Ubezpieczenia, Inter Polska czy Benefia. Po zapoznaniu się ze szczegółami poszczególnych propozycji i sprawdzeniu ich cen, z poziomu kalkulatora możesz od razu przejść do zakupu polisy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Ile kosztuje ubezpieczenie od kradzieży?

Ubezpieczenie od kradzieży kosztuje od 100 zł rocznie. Wszystko zależy od tego, co ubezpieczamy (całą nieruchomość czy tylko ruchomości domowe) i na jaką sumę ubezpieczenia (10 000 zł czy 500 000 zł i więcej). Niektóre firmy ubezpieczeniowe przyznają zniżki za posiadanie zabezpieczeń antywłamaniowych w ubezpieczanej nieruchomości w postaci drzwi i zamków z odpowiednim atestem, rolet, krat, alarmu czy monitoringu. Polisa może być droższa, jeśli zdecydujemy się na dodatkowe warianty ryzyka kradzieży, jak kradzież zwykła (bez śladów włamania) czy rabunek (kradzież poza ubezpieczoną nieruchomością).

Czy najemca może ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży?

Lokator w wynajmowanym mieszkaniu może bez problemów ubezpieczyć swoje ruchomości domowe od wszystkich ryzyk kradzieżowych, w tym również od kradzieży z włamaniem. 

Kiedy dostanę odszkodowanie za kradzież z włamaniem?

Standardowo towarzystwo ma 30 dni od zgłoszenia szkody na przelanie bezspornej części odszkodowania. Sporna, czyli wymagająca dodatkowych ustaleń, część rekompensaty powinna zostać wpłacona po dodatkowych 14 dniach.

Jakie odszkodowanie za kradzież z włamaniem?

Za kradzione mienie powinniśmy otrzymać pełną rekompensatę, o ile ustaliliśmy właściwe sumy ubezpieczenia i w danej sytuacji nie ma zastosowania wpisany w umowę polisową limit odpowiedzialności.

Czy za kradzież z rzeczy z piwnicy przysługuje odszkodowanie?

Piwnice są zazwyczaj traktowane jako integralna część mieszkania lub domu, więc za kradzież znajdującego się tam mienia przysługuje rekompensata, o ile pomieszczenie jest odpowiednio zabezpieczone oraz nie ma zastosowanie żadne z wyłączeń odpowiedzialności.

Czy za kradzież samochodu z garażu mogę dostać odszkodowanie z polisy mieszkaniowej?

Co do zasady, polisy mieszkaniowe nie dotyczą zarejestrowanych pojazdów mechanicznych, a więc za kradzież samochodu z posesji bądź garażu nie przysługuje odszkodowanie – można je uzyskać, jeśli posiada się autocasco. 

Czy za kradzież zwierzęcia domowego otrzymam odszkodowanie?

Zwierzęta domowe w polisach mieszkaniowych traktowane są jak ruchomości domowe, a więc za ich kradzież można uzyskać odszkodowanie. Dotyczy to zawsze psów i kotów, często również innych stworzeń, jak ptaki, ryby akwariowe czy gryzonie. Wyłączone są agresywne rasy psów, zwierzęta egzotyczne oraz dziko lub półdziko żyjące. 

Ważne informacje

1. Przedmioty wyłączone z ochrony polisy mieszkaniowej wymieniane są w dokumencie OWU dołączanym do umowy

2. Aby otrzymać odszkodowanie za kradzież z włamaniem,  powinniśmy w odpowiednim czasie zawiadomić  o włamaniu policję i ubezpieczyciela oraz zgromadzić dokumenty związane ze szkodą

3. Ceny ubezpieczenia mieszkania od kradzieży w poszczególnych TU są mocno zróżnicowane – warto je porównać przed zakupem

4. Na odszkodowanie za kradzież w nieruchomości bez włamania możemy licznych tylko w bardzo nielicznych towarzystwach ubezpieczeniowych

Oceń stronę
4,85