W mieszkaniu przechowujemy wiele cennych przedmiotów – biżuterię, zegarki, elektronikę czy gotówkę, a także liczne pamiątki i akcesoria, których wartości nie da się wyrazić w pieniądzach. Całe mienie może paść łupem złodzieja, chyba że odpowiednio je zabezpieczymy. W tym celu powinniśmy mieć ubezpieczenie mieszkania od kradzieży. Wyjaśniamy, gdzie znaleźć ubezpieczenie mieszkania od kradzieży, jak działa ochrona, ile kosztuje i na co zwrócić uwagę podczas zakupu ubezpieczenia.

Kradzież z włamaniem to jedno z najpopularniejszych rozszerzeń polisy mieszkaniowej (ryzyko niedostępne w podstawie). O kradzieży z włamaniem dochodzi wówczas, gdy sprawcy pozostawiają na terenie nieruchomości wyraźne ślady swojej obecności, czyli np. wybitą szybą czy wyłamane drzwi.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Proama
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Powódź  
Link4
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
30 000 zł
Kradzież
30 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance  
Generali
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance   Powódź  
mtu24.pl
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Powódź  
INTER Polska
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance   Powódź   OC w życiu prywatnym 100 000 zł  
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży
Proama
Cena roczna
229,00 zł
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Powódź
Link4
Cena roczna
232,74 zł
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
30 000 zł
Kradzież
30 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance
Generali
Cena roczna
248,00 zł
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance Powódź
mtu24.pl
Cena roczna
279,00 zł
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Powódź
INTER Polska
Cena roczna
379,00 zł
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance Powódź OC w życiu prywatnym 100 000 zł

Oferty ubezpieczenia nieruchomości wyliczone w kalkulatorze rankomat.pl dla mieszkania z 2015 roku, o powierzchni 80 m2, znajdującego się we Włocławku, zamieszkanego przez 2 dorosłych lokatorów. Mieszkanie posiada 1 zamek wielozastawkowy i drzwi antywłamaniowe

Co to jest ubezpieczenie mieszkania od kradzieży?

Towarzystwa mieszkaniowe wyróżniają trzy ryzyka kradzieżowe: kradzież z włamaniem, kradzież zwykłą i rabunek rzeczy osobistych poza miejscem zamieszkania. Wszystkie one są dostępne jako dodatki do podstawowego ubezpieczenia, co oznacza, że włączenie ich w zakres ochrony wiąże się z podwyższeniem składki.

Pod pojęciem kradzieży z włamaniem należy rozumieć bezprawne zawłaszczenie sobie mienia znajdującego się w miejscu ubezpieczenia przez złodzieja, który włamał się do lokalu. Kluczowym elementem definicji jest w tym przypadku pozostawienie przez intruza wyraźnych śladów swojej obecności, czyli np. wyłamanego zamka czy zbitej szyby. Jeśli na miejscu zdarzenia nie wykryjemy takich śladów, towarzystwo nie uzna szkody.

Kradzież zwykła ma miejsce wtedy, kiedy z lokalu skradziono cenne przedmioty, ale złodziej nie pozostawił po sobie żadnych wyraźnych śladów, co mogło wynikać np. z tego, że dostał się do pomieszczenia przez uchylone okno.

Rabunek odnosi się z kolei do sytuacji, które mają miejsce poza miejscem ubezpieczenia, czyli np. na ulicy czy w środkach komunikacji publicznej. Ma on miejsce wtedy, kiedy podczas kradzieży doszło do użycia siły lub groźby jej użycia. Od rabunku można ubezpieczyć rzeczy osobiste, czyli m. in. ubrania, biżuterię, smartfon, tablet, gotówkę, dokumenty czy klucze.

PAMIĘTAJ!
Kradzież z włamaniem jest standardowym dodatkiem do polisy mieszkaniowej, czyli praktycznie w każdym towarzystwie można się od niej ubezpieczyć. Kradzież zwykła i rabunek są nieco mniej popularnymi rozszerzeniami i tylko wybrani ubezpieczyciele posiadają te ryzyka w swojej ofercie.

Jak często dochodzi do kradzieży w mieszkaniu?

Tylko w 2021 roku liczba stwierdzonych przypadków kradzieży z włamaniem w naszym kraju wyniosła ponad 71 000 zdarzeń, z czego wykrytych zostało niewiele ponad 37 000 przestępstw, co daje wykrywalność na poziomie 50 proc. – wynika z oficjalnych statystyk policyjnych. Jeszcze 10 lat wcześniej było to odpowiednio ponad 135 000 przypadków kradzieży, z czego ponad 46 000 wykrytych, czyli 33 proc.

Kradzież z włamaniem wciąż jest realnym zagrożeniem dla gospodarstw domowych, a stuprocentową ochronę finansową przed atakami złodziei może nam dać tylko odpowiednio skomponowana polisa mieszkaniowa.

Jak ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży i włamania?

Jak wspomnieliśmy, ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem jest dodatkiem do polisy mieszkaniowej, a więc nie występuje jako samodzielny produkt. Żeby zapewnić sobie taką ochronę trzeba więc nabyć podstawowy wariant polisy mieszkaniowej poszerzony dodatkowo o ruchomości domowe oraz omawiane ryzyko.

Część towarzystw ubezpieczenie mienia od kradzieży warunkuje posiadaniem podstawowych zabezpieczeń własnych. Nie chodzi tutaj jednak o drogie i rozbudowane systemy antywłamaniowe, a o zamki do drzwi o określonym standardzie czy też solidne szyby. Listę wymaganych zabezpieczeń znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), czyli dokumencie dołączanym do każdej polisy, który możemy bez problemów znaleźć w Internecie. Przykładowo w polisie Generali Z myślą o domu wymagane są następujące zabezpieczenia własne:

 • posiadanie pełnych drzwi zewnętrznych z trwałych materiałów mających co najmniej jeden zamek wielozastawkowy, wielopunktowy lub atestowany;
 • drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe muszą posiadać w jednym skrzydle zasuwy na dole i na górze zamykane od wewnątrz;
 • szklane lub częściowo szklane drzwi zewnętrzne muszą być dodatkowo zabezpieczone – szybą antywłamaniową o klasie odporności minimum P3, kratą lub roletą antywłamaniową, opcjonalnie alarmem lokalnym lub z alarmem z powiadomieniem;
 • wszystkie okna muszą być zamontowane na stałe i prawidłowo zamknięte;
 • klucze oraz piloty do elektrycznego otwierania muszą znajdować się w wyłącznym posiadaniu lokatorów lub osób upoważnionych do ich posiadania;
 • zabezpieczenie wszystkich otworów w bryle budynku, żeby nie można ich było otworzyć bez użycia siły i narzędzi, podobnie jak zabudowanych balkonów, tarasów, loggii i ogrodów zimowych.

Ubezpieczyć od kradzieży z włamaniem można również mienie przechowywane w zabudowaniach znajdujących się na posesji (np. w budynku gospodarczym czy garażu wolnostojącym) oraz poza nią (w domu letniskowym). Wymaga to jednak wykupienia dodatkowych rozszerzeń.

Co można ubezpieczyć w mieszkaniu od kradzieży?

Teoretycznie, od kradzieży z włamaniem można ubezpieczyć wszystkie ruchomości domowe i elementy stałe. Bez problemu ochroną obejmiemy m. in. przedmioty osobiste, narzędzia, gotówkę, sprzęt sportowy, akcesoria turystyczne, ubrania, biżuterię, sprzęt komputerowy, elektroniczny AGD czy RTV.

Jednak ubezpieczenie mieszkania od kradzieży może nie obejmować niektórych przedmiotów, które przechowujemy w swojej nieruchomości – część z nich jest wyłączona z ochrony.

Jeżeli przechowujemy w domu mienie o wyjątkowo wysokiej wartości i chcemy je włączyć do ubezpieczenia mieszkania od kradzieży, można to zrobić, ale takie mienie podlega zwykle dodatkowym warunkom zawartym w OWU. Ubezpieczyciel może wówczas wymagać od nas wyceny od rzeczoznawcy lub przechowywania tych przedmiotów w sejfie.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży?

Ogólny kosz ubezpieczenia nieruchomości zależy od wielu czynników, ale największe znaczenie mają dwa: wartość ubezpieczonego mienia (w tym ruchomości domowych) oraz zakres ochrony, czyli liczba ryzyk w podstawie oraz rozszerzeń. Mówiąc prościej, im droższe mienie ubezpieczamy i im więcej zdarzeń uwzględnimy w polisie, tym wyższą składkę zapłacimy.

Za pomocą kalkulatora ubezpieczeń obliczyliśmy przykładową składkę, jaką trzeba zapłacić za roczną ochronę od zdarzeń losowych oraz kradzieży z włamaniem. Pod uwagę wzięliśmy nieruchomość o konkretnych parametrach: 70-metrowe mieszkanie (mury i elementy stałe) o wartości rynkowej 650 000 zł, w którym znajdują się ruchomości wycenione na 50 000 zł. Przyjęliśmy, że lokal posiada zabezpieczenia własne w postaci: jednego zamka wielozastawkowego i jednego atestowanego, a także domofonu.

PORÓWNAJ CENY

Za roczne ubezpieczeni opisanego lokalu od zdarzeń losowych i kradzieży z włamaniem zapłacimy od 348 zł do 849 zł – wynika z obliczeń przeprowadzonych na kalkulatorze ubezpieczeń. Ubezpieczyć mieszkanie lub dom od kradzieży możesz w naszym kalkulatorze.

Ceny polis mieszkaniowych bywają bardzo różne, a różnica pomiędzy skrajnymi ofertami dla identycznej nieruchomości i takiego samego zakresu ochrony może wynosić nawet kilkaset złotych w skali roku. Tak duży rozstrzał wynika głównie z oceny ryzyka przeprowadzonej przez poszczególne towarzystwa oraz ich indywidualnej polityki cenowej. Zawsze warto więc sprawdzić, gdzie najtaniej ubezpieczymy nasz dom lub mieszkanie, a porównanie koniecznie trzeba zrobić dla nieruchomości o konkretnych parametrach oraz produktu o doprecyzowanym zakresie ochrony

– Michał Ratajczak, ekspert rankomat.pl.

Odszkodowanie za kradzież bez włamania – to możliwe?

Jeśli posiadamy polisę uwzględniającą tylko kradzież z włamaniem, to przy braku wyraźnych śladów obecności złodzieja raczej nie otrzymamy odszkodowania. Sytuacje, w której np. intruz dostał się do mieszkania przez otwarte drzwi traktowane są jako tzw. rażące niedbalstwo i wyłącza się je z ochrony. 

W akapicie dotyczącym definiowania kradzieży przez towarzystwa opisaliśmy po krótce kradzież zwykłą i to właśnie ten dodatek zabezpieczy nas finansowo przed złodziejem, który nie pozostawił po sobie śladów. Ryzyko to jest dostępne np. we wspomnianej już polisie Generali Z myślą o domu. W tym towarzystwie możemy również ubezpieczyć przed kradzieżą zwykłą przedmioty znajdujące się na balkonie czy po prostu na posesji, czyli meble ogrodowe czy przenośne grille. Podobny produkt można również nabyć w PZU.

Kiedy nie będzie wypłaty odszkodowania za kradzież w mieszkaniu?

Wypłaty odszkodowania za kradzież w mieszkaniu nie otrzymamy zawsze. Z ochrony przed kradzieżą najczęściej wyłączone są konkretne przedmioty, jak broń palna, trofea myśliwskie, zbiory kolekcjonerskie, rękopisy czy dane w formie cyfrowej. Jeśli nie posiadamy dodatkowego rozszerzenia, towarzystwo nie zrekompensuje nam też straty przedmiotów, których nie jesteśmy właścicielami, np. rzeczy osobistych gości czy wypożyczonych akcesoriów. Warto też wspomnieć o tzw. przedmiotach specjalnych (wartościowych), czyli mienia o dużej wartości jednostkowej (podanej w OWU), które ubezpiecza się na specjalnych zasadach.

Czego nie chorni ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Za kradzież z włamaniem nie otrzymamy rekompensaty, jeśli nie posiadamy określonych zabezpieczeń własnych lub też zabezpieczenia te nie były właściwie konserwowane, w skutek czego przestały działać. Do tego trzeba też dodać omówione wcześniej rażące niedbalstwo, czyli np. zostawienie otwartych drzwi lub uchylonego okna (nie dotyczy kradzieży zwykłej) albo też przekazania kluczy do domu obcej osobie. 

Jeśli chodzi o mienie przechowywane w piwnicy czy też w niemieszkalnych budynkach na posesji, obowiązują tutaj dodatkowe wyłączenia. Przykładowo, towarzystwa nie wypłacą nam odszkodowania za skradzioną biżuterię czy gotówkę, które były tam przechowywane. 

Każdy ubezpieczyciel ma nieco inną listę wyłączeń odpowiedzialności, zarówno tych ogólnych, jak i szczegółowych. Dlatego też zawsze trzeba dokładnie przejrzeć OWU polisy, która nas interesuje, gdzie takie listy są umieszczane.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży a zabezpieczenia własne

Żeby mieszkanie lub dom można było w ogóle ubezpieczyć od kradzieży, musi ono spełniać określone kryteria bezpieczeństwa. Część towarzystw daje również zniżki za dodatkowe instalacje i urządzenia, które realnie podnoszą jakość ochrony

Wymogi, które stawiają przed klientami towarzystwa zazwyczaj ograniczają się do określonych parametrów drzwi wejściowych oraz zamków – jeśli ich nie spełnimy, to wówczas niemożliwe jest odszkodowanie za ewentualną kradzież z włamaniem. 

Zniżki za zabezpieczenia własne nie są standardem wśród ubezpieczycieli, ale dość często się pojawiają i mogą to być kwoty rzędu kilkudziesięciu złotych w skali roku. Dotyczyć mogą takich zabezpieczeń, jak:

 • domofon,
 • alarm antywłamaniowy,
 • dozór agencji ochrony,
 • drzwi antywłamaniowe,
 • monitoring wizyjny,
 • rolety okienne.

Na liście tej mogą znaleźć się również bardziej nowoczesne urządzenia, których z każdym rokiem przybywa. Każde towarzystwo może mieć nieco inną listę zabezpieczeń własnych, za które można uzyskać zniżkę, a zniżka ta może dochodzić do kilkudziesięciu złotych w skali roku. Dodajmy, że tego typu rabaty są stosowane tylko przez wybranych ubezpieczycieli, a więc nie jest to standardowe i powszechnie stosowane rozwiązanie.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Generali

Generali przedstawiło kilka opcji ubezpieczenia mieszkania do wyboru. Najtańsze ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Generali kosztuje, w tym przypadku, 229 zł za rok. W tej cenie ubezpieczyciel oferuje dodatkowo ochronę Home Assistance, ubezpieczenie od wandalizmu oraz Pakiet Medyczny.

A jeśli zależałoby nam również na ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym, koszt najtańszej polisy to 276 zł.

W kwocie 333 zł Generali proponuje ubezpieczenie mieszkania w prawie kompleksowej formie – wraz z takimi dodatkami jak: Home Assistance, Przedmioty szklane, Wandalizm, Pakiet medyczny i NNW psa i kota. 

Najdroższe ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Generali kosztuje 402 zł na rok. W pakiecie zyskujemy: Home Assistance, OC w życiu prywatnym: 200 000 zł, Przedmioty szklane, Wandalizm, Pakiet medyczny oraz NNW psa i kota.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Generali?

Cena polisy za rok

Dodatki uwzględnione w polisie
229 zł

Home Assistance
Wandalizm
Pakiet medyczny

276 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 100 000 zł
Wandalizm
Pakiet medyczny

298 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 200 000 zł
Wandalizm
Pakiet medyczny

333 zł

Home Assistance
Przedmioty szklane
Wandalizm
Pakiet medyczny
NNW psa i kota

380 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
Wandalizm
Pakiet medyczny
NNW psa i kota

402 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 200 000 zł
Przedmioty szklane
Wandalizm
Pakiet medyczny
NNW psa i kota

Na podstawie rankomat.pl z 11.10.2022 r.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Proama

Cenę ubezpieczenia mieszkania od kradzieży sprawdziliśmy także w Proamie. W kalkulatorze wpisaliśmy te same dane, co w przypadku ubezpieczenia w Generali – przeprowadziliśmy kalkulację dla 50-metrowego mieszkania w Poznaniu.

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania do kradzieży w Proamie to, w tym przypadku, koszt 179 zł za rok – to cena niższa niż najtańsze ubezpieczenie w Generali. Taka polisa chroni dodatkowo nieruchomość na wypadek wandalizmu.

W kwocie 206 zł za rok zyskujemy dodatkowo przydatny dodatek do polisy – Home Assistance. Jeśli chcielibyśmy, aby ubezpieczenie mieszkania w Proamie obejmowało także OC w życiu prywatnym – koszt polisy to 223 zł, w tym dodatkowo także ochrona od wandalizmu.

Im więcej dodatków do ubezpieczenia mieszkania, tym koszt polisy w Proamie jest wyższy.  Najdroższe ubezpieczenie mieszkania do kradzieży, w tym przypadku, to koszt 351 zł – w tej cenie: Home Assistance, OC w życiu prywatnym: (SU:60 000 zł), Przedmioty szklane i Wandalizm. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Proama?

Cena polisy za rok

Dodatki uwzględnione w polisie
179 zł

Wandalizm

206 zł

Home Assistance
Wandalizm

223 zł

OC w życiu prywatnym: 60 000 zł
Wandalizm

250 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 60 000 zł
Wandalizm

351 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 60 000 zł
Wandalizm
Przedmioty szklane

Na podstawie rankomat.pl z 11.10.2022 r.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Link4

Ceny ubezpieczenia mieszkania od kradzieży zweryfikowaliśmy również w LINK4. W kalkulatorze pojawiły się trzy warianty polisy. 

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Link4, w tym przypadku, kosztuje 276 zł za rok. W tej cenie otrzymujemy dodatkowo: Home Assistance, OC w życiu prywatnym (SU: 50 000 zł) i Wandalizm.

Jeśli chcielibyśmy zwiększyć wysokość sumy ubezpieczenia dla OC w życiu prywatnym do 75 000 zł, koszt ubezpieczenia mieszkania wyniósłby 286 zł, w tym Home Assistance oraz Wandalizm. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Link4?

Cena polisy za rok

Dodatki uwzględnione w polisie
234 zł

Home Assistance
Wandalizm

276 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
Wandalizm

286 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 75 000 zł
Wandalizm

Na podstawie rankomat.pl z 11.10.2022 r.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w mtu24.pl

Sprawdziliśmy też ceny ubezpieczenia mieszkania od kradzieży w mtu24.pl Ten ubezpieczyciel również pokazał w kalkulatorze kilka wariantów polisy.

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w mtu24.pl kosztuje, w tym przypadku, 266 zł za rok. W tej cenie dwa dodatki: Wandalizm oraz Powódź. Ten drugi dodatek nie będzie jednak przydatną opcją dla tej nieruchomości, gdyż mieszkanie ulokowane jest na piętrze pośrednim. 

W kwocie 311 zł za rok zyskujemy ubezpieczenie mieszkania od kradzieży wraz z Home Assistance. W tym pakiecie brak jednak dodatku OC w życiu prywatnym. Za to znów pojawia się Powódź i dodatkowo Wandalizm. 

Najdroższe ubezpieczenie mieszkania w mtu24.pl, dla tej nieruchomości, kosztuje 366 zł za rok. W tej cenie otrzymujemy dodatkowo: Home Assistance, OC w życiu prywatnym (SU:100 000 zł), Powódź i Wandalizm.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w mtu24.pl?

Cena polisy za rok

Dodatki uwzględnione w polisie
266 zł

Powódź
Wandalizm

306 zł

Powódź
OC w życiu prywatnym: 50000 zł
Wandalizm

311 zł

Home Assistance
Powódź
Wandalizm

321 zł

OC w życiu prywatnym: 100 000 zł
Powódź
Wandalizm

351 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
Powódź
Wandalizm

366 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 100 000 zł
Powódź
Wandalizm

Na podstawie rankomat.pl z 11.10.2022 r.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Inter Polska

Ceny ubezpieczenia mieszkania od kradzieży w InterPolska, dla tej nieruchomości, wydają się być dużo wyższe niż w przypadku ofert pozostałych TU. Lecz prawdopodobnie są one spowodowane wyjątkowo korzystanym warunkami umowy na polisę mieszkaniową.

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w InterPolska kosztuje, w tym przypadku, 442 zł za rok ochrony. W tej cenie ubezpieczyciel oferuje dodatkowo Home Assistance oraz Wandalizm.

Płacąc za ubezpieczenie mieszkania w InterPolska 508 zł za rok, zyskujemy zarówno Home Assistance i ochronę od Wandalizmu, jak i OC w życiu prywatnym (SU: 50 000 zł).

W kwocie 583 zł za rok otrzymujemy ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w opcji All Risk –  o bardzo szerokim zakresie ryzyk. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w Inter Polska?

Cena polisy za rok

Dodatki uwzględnione w polisie
442 zł

Home Assistance
Wandalizm

508 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
Wandalizm

583 zł

Home Assistance
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
Wandalizm
All Risk

Na podstawie rankomat.pl z 11.10.2022 r.

Co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie za kradzież w mieszkaniu?

Warto wiedzieć, co zrobić, aby uzyskać odszkodowanie za kradzież w mieszkaniu z polisy mieszkaniowej. Niedopełnienie obowiązków zawartych w umowie może skutkować utratą części lub całości rekompensaty za szkodę. 

W każdym TU zasady postepowania w przypadku kradzieży z włamaniem do mieszkania mogą być nieco inne, ale najważniejsze to:

1. Powiadomić policję

Do przyjazdu funkcjonariuszy nie dotykajmy i nie przestawiajmy niczego w splądrowanym mieszkaniu – może to utrudnić prace dochodzeniowe. Braku jakichkolwiek zmian w okradzionej nieruchomości wymaga także większość TU. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy zmiana jest niezbędna w celu zabezpieczenia mienia po szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiaru.

2. Sprawdzić, co zginęło

Sprawdźmy, jakie przedmioty zostały skradzione z mieszkania i stwórzmy ich listę – będzie ona potrzebna przy zgłaszaniu szkody zarówno na policji, jak i w towarzystwie ubezpieczeniowym.

3. Zgłosić kradzież z włamaniem do TU

Jak najszybciej zgłośmy kradzież z włamaniem do mieszkania ubezpieczycielowi. Możemy to zrobić telefonicznie lub online. W większości TU (Link4, Proama, Generali) ubezpieczony ma na to 3 dni. Podczas zgłoszenia szkody ubezpieczyciel poinformuje nas o terminie, w którym dokona oględzin mieszkania oraz przekaże nam wytyczne odnośnie dokumentów, jakie trzeba dołączyć do zgłoszenia szkody. 

Podczas zgłaszania kradzieży z włamaniem ubezpieczycielowi zwykle należy podać następujące dane:

 • dane osoby zgłaszającej szkodę (szkody nie musi zgłaszać właściciel nieruchomości):
 • dane osoby ubezpieczonej:
 • numer polisy,
 • data, godzina i miejsce powstania szkody,
 • przebieg (okoliczności) zdarzenia,
 • przyczyna, przedmiot i zakres szkody,
 • adres komendy policji, numer sprawy,
 • numer konta bankowego do wypłaty odszkodowania.

Dokumenty, które trzeba będzie dostarczyć do TU przy zgłaszaniu kradzieży w mieszkaniu, mogą być różne w poszczególnych TU.

Przykładowo, Warta wymaga od ubezpieczonego następujących dokumentów:

 • potwierdzające tytuł prawny do lokalu (umowa najmu, akt własności itp.);
 • potwierdzenie zgłoszenia zdarzenia na policji wraz z numerem dochodzenia;
 • notatka z ochrony – jeśli nieruchomość posiada ochronę lub monitoring;
 • opis okoliczności utraty mienia oraz zabezpieczeń, które naruszyli włamywacze;
 • szczegółowy wykaz utraconego mienia wraz z rachunkami potwierdzającymi ich wartość (faktury, dokumenty księgowe);
 • faktury za naprawę uszkodzeń, np. zniszczone drzwi/okna (jeśli je wykonaliśmy);
 • oświadczenie o nie ubieganiu się o odszkodowanie z innej umowy ubezpieczenia;
WAŻNE!
Jeśli dokonamy wszystkich formalności, TU ma zwykle 30 dni na wypłatę odszkodowania. I dodatkowe 14 dni tzw. części spornej (wymagającej dodatkowego wyjaśnienia).

Gdzie kupić ubezpieczenie mieszkania od kradzieży?    

Współcześnie najłatwiejszym sposobem na ubezpieczenie nieruchomości, również od kradzieży, jest zakupienie polisy przez Internet. Najczęściej niepotrzebne są do tego żadne dodatkowe dokumenty ani inne formalności. Sprzedaż dokonuje się całkowicie online, a nieruchomość można objąć ochroną praktycznie od zaraz.

Przed zakupieniem polisy mieszkaniowej warto sprawdzić, w którym towarzystwie interesujący nas produkt jest najtańszy. W tym pomoże nam darmowy kalkulator ubezpieczeń. To proste i intuicyjne narzędzie pozwoli nam sprawnie zestawić ze sobą oferty takich towarzystw, jak Proama, Generali, Wiener, mtu24.pl, Link4, Europa Ubezpieczenia, Inter Polska czy Benefia. Po zapoznaniu się ze szczegółami poszczególnych propozycji i sprawdzeniu ich cen, z poziomu kalkulatora można od razu przejść do zakupu polisy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Ile kosztuje ubezpieczenie od kradzieży?

Ubezpieczenie od kradzieży kosztuje od 100 zł rocznie. Wszystko zależy od tego, co ubezpieczamy (całą nieruchomość czy tylko ruchomości domowe) i na jaką sumę ubezpieczenia (10 000 zł czy 500 000 zł i więcej). Niektóre firmy ubezpieczeniowe przyznają zniżki za posiadanie zabezpieczeń antywłamaniowych w ubezpieczanej nieruchomości w postaci drzwi i zamków z odpowiednim atestem, rolet, krat, alarmu czy monitoringu. Polisa może być droższa, jeśli zdecydujemy się na dodatkowe warianty ryzyka kradzieży, jak kradzież zwykła (bez śladów włamania) czy rabunek (kradzież poza ubezpieczoną nieruchomością).

Czy najemca może ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży?

Lokator w wynajmowanym mieszkaniu może bez problemów ubezpieczyć swoje ruchomości domowe od wszystkich ryzyk kradzieżowych, w tym również od kradzieży z włamaniem. 

Kiedy dostanę odszkodowanie za kradzież z włamaniem?

Standardowo towarzystwo ma 30 dni od zgłoszenia szkody na przelanie bezspornej części odszkodowania. Sporna, czyli wymagająca dodatkowych ustaleń, część rekompensaty powinna zostać wpłacona po dodatkowych 14 dniach.

Jakie odszkodowanie za kradzież z włamaniem?

Za kradzione mienie powinniśmy otrzymać pełną rekompensatę, o ile ustaliliśmy właściwe sumy ubezpieczenia i w danej sytuacji nie ma zastosowania wpisany w umowę polisową limit odpowiedzialności.

Czy za kradzież z rzeczy z piwnicy przysługuje odszkodowanie?

Piwnice są zazwyczaj traktowane jako integralna część mieszkania lub domu, więc za kradzież znajdującego się tam mienia przysługuje rekompensata, o ile pomieszczenie jest odpowiednio zabezpieczone oraz nie ma zastosowanie żadne z wyłączeń odpowiedzialności.

Czy za kradzież samochodu z garażu mogę dostać odszkodowanie z polisy mieszkaniowej?

Co do zasady, polisy mieszkaniowe nie dotyczą zarejestrowanych pojazdów mechanicznych, a więc za kradzież samochodu z posesji bądź garażu nie przysługuje odszkodowanie – można je uzyskać, jeśli posiada się autocasco. 

Czy za kradzież zwierzęcia domowego otrzymam odszkodowanie?

Zwierzęta domowe w polisach mieszkaniowych traktowane są jak ruchomości domowe, a więc za ich kradzież można uzyskać odszkodowanie. Dotyczy to zawsze psów i kotów, często również innych stworzeń, jak ptaki, ryby akwariowe czy gryzonie. Wyłączone są agresywne rasy psów, zwierzęta egzotyczne oraz dziko lub półdziko żyjące. 

Ważne informacje

1. Przedmioty wyłączone z ochrony polisy mieszkaniowej wymieniane są w dokumencie OWU dołączanym do umowy

2. Aby otrzymać odszkodowanie za kradzież z włamaniem,  powinniśmy w odpowiednim czasie zawiadomić  o włamaniu policję i ubezpieczyciela oraz zgromadzić dokumenty związane ze szkodą

3. Ceny ubezpieczenia mieszkania od kradzieży w poszczególnych TU są mocno zróżnicowane – warto je porównać przed zakupem

4. Na odszkodowanie za kradzież w nieruchomości bez włamania możemy licznych tylko w bardzo nielicznych towarzystwach ubezpieczeniowych

Oceń stronę
4,27