Fakt posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego nie gwarantuje wypłaty odszkodowania. Jeśli w razie stłuczki lub wypadku chcesz mieć pewność, że towarzystwo wypłaci Ci pieniądze, musisz zwrócić uwagę na kilka zapisów.
Zanim podpiszesz umowę AC warto przeczytać treść OWU. Nie jest to może porywająca lektura, ale jej znajomość może uchronić Cię przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Kupując ubezpieczenie zwróć uwagę na kilka istotnych punktów.
Zakres umowy
Sprawdź i porównaj od czego chroni Cię dane ubezpieczenie. O ile ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i jego warunki są niemal identyczne we wszystkich towarzystwach, o tyle ubezpieczenie AC jest dobrowolne, a jego warunki tworzone są przez poszczególnych ubezpieczycieli. Każde towarzystwo może więc zaproponować Ci inny zakres ubezpieczenia.
Metoda wyceny
Poszukaj informacji na temat stosowanej przez ubezpieczyciela metody wyceny szkody. Istnieją dwie formy wyceny - kosztorysowa lub warsztatowa. Warto wiedzieć, że wycena kosztorysowa może czasami odbiegać od faktycznych kosztów naprawy, przez co samodzielnie będziesz musiał pokryć różnicę lub udowodnić ubezpieczycielowi konieczność dopłaty do odszkodowania.
Udział własny
Świadomie podejmij decyzję dotyczącą polisy AC z tzw. udziałem własnym. Jeśli zdecydujesz się na udział własny, musisz pamiętać, że w momencie szkody w zamian za niższą składkę, ubezpieczyciel potrąci odpowiedni procent z wypłacanego odszkodowania.
Terminy szkody
Sprawdź obowiązujące Cię terminy zgłoszenia szkody z ubezpieczenia AC. Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie wypadku lub kradzieży auta możliwe jak najszybciej. Likwidacja skutków wypadku nie musi być drogą przez mękę, pod warunkiem, że będziesz postępował zgodnie z prawem lub odpowiednimi procedurami.
Wyłączenia odpowiedzialności
Sprawdź wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli zapisy umożliwiające ubezpieczycielowi odmowę wypłaty lub zmniejszenie wysokości odszkodowania. Zazwyczaj wyłączenia dotyczą szkód spowodowanych umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa.
Pomimo negatywnych opinii na temat ubezpieczycieli, szczególnie w kontekście ich działań związanych z likwidacją szkody, coraz częściej zależy im na dobrej obsłudze kierowców. Wiedzą oni, że teraz możesz bardzo łatwo w jednym miejscu porównać ceny i zakres ubezpieczeń oferowanych przez wiele firm, dzięki porówywarkom internetowym takim jak np. rankomat.pl i bezproblemowo zmienić ubezpieczyciela.
Co warto wiedzieć?
- Zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia, sprawdź jej warunki. Nie możesz podpisać umowy w ciemno, a potem tłumaczyć się niewiedzą w razie odmowy wpłaty odszkodowania.
- Każda umowa ubezpieczenia zawiera paragraf o wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela. Należy go przeczytać przed zawarciem umowy, by nie mieć potem do nikogo żalu.
- Najczęściej spotykanym wyłączeniem odpowiedzialności jest rażące niedbalstwo lub wina umyślna. Jeżeli celowo uszkodzisz przedmiot ubezpieczenia, nie licz na odszkodowanie.
- Zgłoszenie roszczenia w sytuacji, kiedy odszkodowanie Ci się nie należy, może zostać potraktowane jako próba wyłudzenia, za którą grozi odpowiedzialność karna.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o pewną wypłatę odszkodowania
Kiedy mogę nie dostać odszkodowania za szkodę?
Polisa ubezpieczeniowa to dwustronna umowa. Niedotrzymanie jej warunków z Twojej strony może być powodem do odmowy lub obniżenia odszkodowania. Kiedy podpisujesz umowę, zwróć uwagę na to, czego oczekuje od Ciebie ubezpieczyciel.
Co robić, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania?
Zawsze możesz próbować się odwołać od tej decyzji, ale musisz mieć ku temu argumenty. Jeżeli świadomie czy nieświadomie postąpiłeś wbrew warunkom umowy i wiesz o tym, uzyskanie zmiany decyzji będzie bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Możesz skonsultować sprawę z prawnikiem lub kancelarią odszkodowawczą.
Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe wstrzyma wypłatę odszkodowania?
Jeżeli okoliczności zaistnienia szkody nie są jasne, towarzystwo ubezpieczeniowe może wstrzymać wypłatę odszkodowania do czasu wyjaśnienia sprawy.