Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Fakt posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego nie gwarantuje wypłaty odszkodowania. Jeśli w razie stłuczki lub wypadku chcesz mieć pewność, że towarzystwo wypłaci Ci pieniądze, musisz zwrócić uwagę na kilka zapisów.

Przedstawiciel towarzystwa spisuje oświadczenie do odszkodowania
Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/samochod/pewna-wyplata-odszkodowania

Zanim podpiszesz umowę AC warto przeczytać treść OWU. Nie jest to może porywająca lektura, ale jej znajomość może uchronić Cię przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Kupując ubezpieczenie zwróć uwagę na kilka istotnych punktów. 

1.Zakres umowy

Sprawdź i porównaj od czego chroni Cię dane ubezpieczenie. O ile ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i jego warunki są niemal identyczne we wszystkich towarzystwach, o tyle ubezpieczenie AC jest dobrowolne, a jego warunki tworzone są przez poszczególnych ubezpieczycieli. Każde towarzystwo może więc zaproponować Ci inny zakres ubezpieczenia.

2. Metoda wyceny

Poszukaj informacji na temat stosowanej przez ubezpieczyciela metody wyceny szkody. Istnieją dwie formy wyceny - kosztorysowa lub warsztatowa. Warto wiedzieć, że wycena kosztorysowa może czasami odbiegać od faktycznych kosztów naprawy, przez co samodzielnie będziesz musiał pokryć różnicę lub udowodnić ubezpieczycielowi konieczność dopłaty do odszkodowania.

3. Udział własny

Świadomie podejmij decyzję dotyczącą polisy AC z tzw. udziałem własnym. Jeśli zdecydujesz się na udział własny, musisz pamiętać, że w momencie szkody w zamian za niższą składkę, ubezpieczyciel potrąci odpowiedni procent z wypłacanego odszkodowania.

4. Terminy szkody

Sprawdź obowiązujące Cię terminy zgłoszenia szkody z ubezpieczenia AC. Zawsze  najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie wypadku lub kradzieży auta możliwe jak najszybciej. Likwidacja skutków wypadku nie musi być drogą przez mękę, pod warunkiem, że będziesz postępował zgodnie z prawem lub odpowiednimi procedurami.

5. Wyłączenia odpowiedzialności

Sprawdź wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli zapisy umożliwiające ubezpieczycielowi odmowę wypłaty lub zmniejszenie wysokości odszkodowania. Zazwyczaj wyłączenia dotyczą szkód spowodowanych umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa.

Pomimo negatywnych opinii na temat ubezpieczycieli, szczególnie w kontekście ich działań związanych z likwidacją szkody, coraz częściej zależy im na dobrej obsłudze kierowców. Wiedzą oni, że teraz możesz bardzo łatwo w jednym miejscu porównać ceny i zakres ubezpieczeń oferowanych przez wiele firm, dzięki porówywarkom internetowym takim jak np. rankomat.pl i bezproblemowo zmienić ubezpieczyciela.