Akcyzę za samochód należy zapłacić, jeśli sprowadzamy go do Polski z zagranicy. Obowiązek opłacenia podatku akcyzowego dotyczy zarówno nowych, jak i używanych samochodów. Jego wysokość zależy od wartości pojazdu i pojemności silnika.

Ustawa o podatku akcyzowym dyktuje kilka stawek dla właścicieli pojazdów, w zależności od rodzaju i pojemności silnika. Przykładowo, w 2024 r. akcyza za sprowadzenie z zagranicy samochodu osobowego z silnikiem powyżej 2000 cm3 jest sześciokrotnie wyższa niż dla auta z mniejszą jednostką napędową (odpowiednio: 18,6% i 3,1%). Z preferencyjnych stawek mogą natomiast korzystać importerzy hybryd.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Co to jest podatek akcyzowy? 

Akcyzę należy zapłacić w przypadku sprowadzenia do Polski samochodu z zagranicy. Jej zasady reguluje ustawa o podatku akcyzowym z 6 grudnia 2008 r. Każdy kraj indywidualnie określa wysokość opłaty, którą musi ponieść importer auta.

W Polsce akcyza na samochód nadal budzi duże emocje, ponieważ często sprowadzamy używane auta z zagranicy. Przykładowo, z danych SAMAR wynika, że w listopadzie 2023 r. zarejestrowano w w naszym kraju 70 280 sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony. Oznacza to wzrost o 17,9% w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego.

Najczęściej importujemy pojazdy z Niemiec (391 420 szt. w okresie od stycznia do listopada 2023 r.), a także z Francji (86 170 szt.) i Belgii (52 610 szt.).

Jakie pojazdy z zagranicy są obciążone akcyzą?

Podatek akcyzowy trzeba zapłacić w przypadku sprowadzenia do Polski aut niezarejestrowanych wcześniej na terytorium naszego kraju. Akcyza dotyczy zarówno nowych, jak i używanych samochodów osobowych. Tak określa art. 100 ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którego treścią opodatkowaniu podlega:

 • import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
 • nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
 • pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:
 1. wyprodukowanego na terytorium kraju,
 2. od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2.

Jakie stawki akcyzy na samochody obowiązują od 1 stycznia 2024?

Zapłata podatku akcyzowego na samochód zależy od dwóch czynników. Po pierwsze od wartości auta określonej w umowie kupna sprzedaży. Jeśli kupujemy pojazd na firmę, wówczas liczy się kwota umieszczona na fakturze. Po drugie, na stawkę akcyzy wpływa również pojemność silnika.

Uwaga! Kwota transakcji zawarta na umowie kupna-sprzedaży lub fakturze musi być zgodna z faktyczną wartością rynkową samochodu. Niektóre osoby sprowadzające auta z zagranicy celowo ją zaniżają, aby zapłacić niższy podatek akcyzowy. Jednak w przypadku nadużyć, urzędnicy mogą ją zakwestionować, a następnie naliczyć wyższą stawkę akcyzy.

Stawki akcyzy na samochód zostały określone w art. 105 ustawy o podatku akcyzowym. Są one uzależnione od pojemności silnika auta. Dla samochodów osobowych (nie dotyczy hybryd i aut elektrycznych) wynoszą:

 • 3,1% wartości pojazdu w przypadku samochodów osobowych z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6% wartości pojazdu w przypadku aut osobowych z silnikiem powyżej 2000 cm3.

Przykład:

Pan Mariusz sprowadził z Niemiec Volkswagena Passata o pojemności silnika 1,5 l (1500 cm3), którego wartość wynosi 11 tys. zł. W związku z tym, musi zapłacić podatek akcyzowy w kwocie 341 zł (3,1% z 11 tys. zł).

W 2024 r. obowiązują również preferencyjne stawki akcyzy dla właścicieli hybryd:

 • 9,3% wartości samochodu w przypadku samochodów osobowych o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, o pojemności silnika spalinowego wyższej niż 2000 cm3, ale nie wyższej niż 3500 cm3;
 • 9,3% wartości samochodu w przypadku hybryd plug-in (PHEV – z możliwością ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3;
 • 1,55% wartości samochodu osobowego o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, o pojemności silnika spalinowego równej 2000 cm3 lub niższej;
 • 3,1% podstawy opodatkowania dla pozostałych samochodów osobowych.

Jednocześnie, z obowiązku zapłaty akcyzy (w rozumieniu ustawy ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych) są zwolnieni właściciele pojazdów: 

 • elektrycznych i napędzanych wodorem,
 • hybrydowych o pojemności silnika spalinowego równej 2000 cm3 lub niższej (plug-in PHEV), w okresie do 31 grudnia 2029 r.

Uwaga! Podczas rejestracji pojazdu, w wydziale komunikacji należy przedstawić potwierdzenie zwolnienia z zapłaty podatku akcyzowego, które otrzymasz w urzędzie skarbowym.

Uwaga! Pamiętaj, aby zawsze przeliczać wartość samochodu na polskie złote według średniego kursu Narodowego banku Polskiego (NBP), obowiązującego w dniu powstania obowiązku podatkowego, czyli nabycia pojazdu zgodnie z datą zawartą na umowie kupna-sprzedaży lub fakturze.

Jak zapłacić akcyzę za samochód? 

Od momentu sprowadzenia samochodu z zagranicy do Polski w ciągu 14 dni musimy wypełnić i złożyć deklarację AKC-U/S. Dokument można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub przez internet za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Wystarczy wejść na stronę: https://puesc.gov.pl, a następnie wypełnić i przesłać druk online. W tym celu należy uzupełnić następujące dane:

 • nr PESEL lub NIP w rubryce identyfikator podatkowy,
 • właściwego naczelnika urzędu skarbowego,
 • cel złożenia formularza,
 • rodzaj podatnika (osoba fizyczna lub podatnik niebędący osobą fizyczną),
 • imię i nazwisko,
 • status podatnika (np. osoba fizyczna będąca jedynym właścicielem lub współwłaściciel),
 • adres zamieszkania lub siedziby firmy,
 • wysokość podatku akcyzowego,
 • informacje związane z samochodem osobowym (m.in. stan, marka, model, rok produkcji, nr VIN, moc silnika, pojemność silnika, przebieg, rodzaj skrzyni biegów, sposób napędu, stan techniczny, rodzaj nadwozia),
 • dowód własności (umowa kupna-sprzedaży lub faktura).

Natomiast na wpłacenie podatku akcyzowego na konto Urzędu Skarbowego w Nowym Targu pod numerem: 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000, mamy 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu do Polski. Aby uzyskaćpotwierdzenie zapłaty akcyzy, które będzie potrzebne podczas rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji, musimy podać nr VIN.

Uwaga! Jeżeli pierwsza sprzedaż niezarejestrowanego samochodu odbyła się w Polsce i jednocześnie akcyza w związku z importem pojazdu nie została zapłacona, należy wypełnić i złożyć deklarację AKC-4/AKC-4zo i AKC-4/E. W kolejnym kroku podatek akcyzowy trzeba zapłacić do 25. dnia następnego miesiąca.

Jaka kara grozi za brak zapłaty akcyzy?

Za każdy dzień zwłoki w zapłacie podatku akcyzowego urząd skarbowy naliczy karne odsetki. Oprócz tego rejestracja samochodu bez okazania potwierdzenia opłaty akcyzy w wydziale komunikacji nie będzie możliwa.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Uwaga! Niekiedy obowiązek zapłaty podatku akcyzowego nie dotyczy nabywcy samochodu. Jeśli korzystamy z usług komisu, to często ten podmiot jest obciążony koniecznością uiszczenia akcyzy. Warto więc dokładnie sprawdzić, czy pośrednik dopełnił wszelkich formalności.

Akcyza na samochód z zagranicy – co warto wiedzieć?

 1. Podatek akcyzowy należy zapłacić w ciągu 30 dni od sprowadzenia samochodu z zagranicy (w ciągu 14 dni musisz jednak wypełnić i złożyć deklarację AKC-U/S).
 2. Obecnie podatek akcyzowy wpłaca się na konto Urzędu Skarbowego w Nowym Targu.
 3. Aby opłacić akcyzę, należy wypełnić deklarację AKC-U/S. 
 4. Najczęściej stawka podatku akcyzowego wynosi 3,1% lub 18,6% w zależności od pojemności silnika. Dla hybryd obowiązują preferencyjne stawki podatku akcyzowego.
 5. Samochody elektryczne, pojazdy napędzane wodorem oraz niektóre hybrydy są całkowicie zwolnione z akcyzy.

FAQ – najważniejsze pytania o akcyzę za samochód

 1. Jakie samochody są zwolnione z podatku akcyzowego?

  Samochody w pełni elektryczne, pojazdy napędzane wodorem, a także hybrydy plug-in z silnikiem spalinowym o pojemności poniżej 2000 cm3. Zwolnienie z podatku akcyzowego hybryd obowiązuje do 31.12.2029 r.

 2. Czy można opłacić akcyzę za samochód przez internet?

  Tak. Wystarczy wejść na stronę puesc.gov.pl i wypełnić przez internet deklarację podatkową AKC/U-S.

 3. W jakim urzędzie skarbowym zapłacić akcyzę za samochód?

  Akcyzę za samochód można również zapłacić osobiście w wybranym urzędzie skarbowym. Należy pamiętać, że należy to zrobić na konto Urzędu Skarbowego w Nowym Targu pod numerem: 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000.

 4. Czy stawki akcyzy różnią się w zależności od kraju, z którego sprowadzamy auto?

  Nie, stawki akcyzy są zawsze takie same za samochód sprowadzony z dowolnego kraju. Nie ma znaczenia, czy jest to kraj będący członkiem Unii Europejskiej czy np. USA.

 5. Ile wynosi akcyza za samochód elektryczny i hybrydowy?

  Samochody elektryczne oraz hybrydy plug-in z silnikiem o pojemności równej lub niższej 2000 cm3 są zwolnione z akcyzy. Z kolei dla pozostałych hybryd (w zależności od rodzaju - szczegóły znajdziesz w artykule) obowiązuje stawka 9,3%, 3,1% lub 1,55%.