Akcyzę za samochód należy zapłacić, jeśli sprowadzamy go do Polski z zagranicy. Obowiązek opłacenia podatku akcyzowego dotyczy zarówno nowych, jak i używanych samochodów. Jego wysokość zależy od wartości pojazdu i pojemności silnika.

Ustawa o podatku akcyzowym zawiera dwie stawki– 3,1% i 18,6% w zależności od pojemności silnika. Oznacza to, że akcyza za sprowadzenie z zagranicy samochodu powyżej 2 l (2000 cm3) będzie sześciokrotnie wyższa. Jednocześnie z preferencyjnych stawek mogą korzystać importerzy hybryd.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Co to jest podatek akcyzowy? 

Akcyzę należy zapłacić w przypadku sprowadzenia do Polski samochodu z zagranicy. Jej zasady reguluje ustawa o podatku akcyzowym z 6 grudnia 2008 r. Każdy kraj indywidualnie określa wysokość opłaty, którą musi ponieść importer auta.

W Polsce akcyza na samochód nadal budzi duże emocje, ponieważ często sprowadzamy używane auta z zagranicy – w 2021 r. ponad 939 tys. Najczęściej importujemy pojazdy z Niemiec (547,3 tys.), a także z Francji (99,3 tys.) i Belgii (61,2 tys.).

Jakie pojazdy z zagranicy są obciążone akcyzą?

Podatek akcyzowy trzeba zapłacić w przypadku sprowadzenia do Polski aut niezarejestrowanych wcześniej na terytorium naszego kraju. Akcyza dotyczy zarówno nowych, jak i używanych samochodów osobowych. Tak określa art. 100 ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którego treścią opodatkowaniu podlega:

 • import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
 • nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
 • pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:
 1. wyprodukowanego na terytorium kraju,
 2. od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2.

Jakie stawki akcyzy na samochody obowiązują?

Zapłata podatku akcyzowego na samochód zależy od dwóch czynników. Po pierwsze od wartości auta określonej w umowie kupna sprzedaży. Jeśli kupujemy pojazd na firmę, wówczas liczy się kwota umieszczona na fakturze. Po drugie na stawkę akcyzy wpływa również pojemność silnika.

Uwaga! Kwota transakcji zawarta na umowie kupna-sprzedaży lub faktu-rze musi być zgodna z faktyczną wartością rynkową samochodu. Niektóre osoby sprowadzają-ce auta z zagranicy celowo ją zaniżają, aby zapłacić niższy podatek akcyzowy. Jednak w przypadku nadużyć, urzędnicy mogą ją zakwestionować, a następnie naliczyć wyższą stawkę akcyzy.

Stawki akcyzy na samochód zostały określone w art. 105 ustawy o podatku akcyzowym. Są uzależnione od pojemności silnika auta i wynoszą:

 • 3,1% wartości pojazdu w przypadku samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6% wartości pojazdu w przypadku pojazdów z silnikiem powyżej 2000 cm3.

Przykład:

Pan Mariusz sprowadził z Niemiec Volkswagena Passata o pojemności silnika 1,5 l (1500 cm3), którego wartość wynosi 11 tys. zł. W związku z tym musi zapłacić podatek akcyzowy w kwocie 341 zł (3,1% z 11 tys. zł).

Natomiast obecnie obowiązują również preferencyjne stawki akcyzy niższe o 50% dla właścicieli hybryd:

 • 9,3% wartości samochodu w przypadku klasycznych hybryd (HEV – bez możliwości ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu) oraz miękkich hybryd (MHEV), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3,
 • 9,3% wartości samochodu w przypadku hybryd plug-in (PHEV – z możliwością ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3,
 • 1,55% wartości samochodu w przypadku klasycznych hybryd (HEV – bez możliwości ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu) oraz miękkich hybryd (MHEV), wyposażonych w silnik spalinowy do 2000 cm3.

Przykład:

Pan Emil sprowadził z Niemiec hybrydę Toyotę Prius (HEV) o pojemności silnika 1,8 l (1800 cm3), której wartość wynosi 39 tys. zł. W związku z tym musi zapłacić podatek akcyzowy w kwocie 604,50 zł (1,55% z 39 tys. zł).

Obecnie brak obowiązku zapłaty akcyzy dotyczy właścicieli hybryd plug-in (PHEV) z silnikiem o pojemności poniżej 2000 cm3 oraz samochodów elektrycznych o zwiększonym zasięgu (REX). Ponadto posiadacze aut ciężarowych o masie całkowitej poniżej 3,5 tony. W tym celu trzeba przedstawić w wydziale komunikacji potwierdzenie zwolnienia z zapłaty podatku akcyzowego, które można otrzymać w urzędzie skarbowym.

Uwaga! Pamiętaj, aby zawsze przeliczać wartość samochodu na polskie złote według średniego kursu Narodowego banku Polskiego (NBP), obowiązującego w dniu powstania obowiązku podatkowego, czyli nabycia pojazdu zgodnie z datą zawartą na umowie kupna-sprzedaży lub fakturze.

Jak zapłacić akcyzę za samochód? 

Od momentu sprowadzenia samochodu z zagranicy do Polski w ciągu 14 dni musimy wypełnić i złożyć deklarację AKC-U/S. Dokument można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub przez internet za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Wystarczy wejść na stronę: https://puesc.gov.pl, a następnie wypełnić i przesłać druk online. W tym celu należy uzupełnić następujące dane:

 • nr PESEL lub NIP w rubryce identyfikator podatkowy,
 • właściwego naczelnika urzędu skarbowego,
 • cel złożenia formularza,
 • rodzaj podatnika (osoba fizyczna lub podatnik niebędący osobą fizyczną),
 • imię i nazwisko,
 • status podatnika (np. osoba fizyczna będąca jedynym właścicielem lub współwłaściciel),
 • adres zamieszkania lub siedziby firmy,
 • wysokość podatku akcyzowego,
 • informacje związane z samochodem osobowym (m.in. stan, marka, model, rok produkcji, nr VIN, moc silnika, pojemność silnika, przebieg, rodzaj skrzyni biegów, sposób napędu, stan techniczny, rodzaj nadwozia),
 • dowód własności (umowa kupna-sprzedaży lub faktura).

Natomiast na wpłacenie podatku akcyzowego na konto Urzędu Skarbowego w Nowym Targu pod numerem: 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000, mamy 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu do Polski. Aby uzyskaćpotwierdzenie zapłaty akcyzy, które będzie potrzebne podczas rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji, musimy podać nr VIN.

Uwaga! Jeżeli pierwsza sprzedaż niezarejestrowanego samochodu odby-ła się w Polsce i jednocześnie akcyza w związku z importem pojazdu nie została zapłacona, należy wypełnić i złożyć deklarację AKC-4/AKC-4zo i AKC-4/E. W kolejnym kroku poda-tek akcyzowy trzeba zapłacić do 25. dnia następnego miesiąca.

Jaka kara grozi za brak zapłaty akcyzy?

Za każdy dzień zwłoki w zapłacie podatku akcyzowego urząd skarbowy naliczy karne odsetki. Oprócz tego rejestracja samochodu bez okazania potwierdzenia opłaty akcyzy w wydziale komunikacji nie będzie możliwa.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Uwaga! Niekiedy obowiązek zapłaty podatku akcyzowego nie dotyczy tylko właściciela samochodu. Jeśli korzystamy z usług komisu, to często ten podmiot jest ob-ciążony koniecznością uiszczenia akcyzy. Warto więc dokładnie sprawdzić, czy pośrednik do-pełnił wszelkich formalności.

Akcyza na samochód z zagranicy – co warto wiedzieć?

 1. Podatek akcyzowy należy zapłacić w ciągu 30 dni od sprowadzenia samochodu z zagranicy. 
 2. Obecnie podatek akcyzowy wpłaca się na konto Urzędu Skarbowego w Nowym Targu.
 3. Aby opłacić akcyzę, należy wypełnić deklarację AKC-U/S. 
 4. Stawka podatku akcyzowego wynosi 3,1% lub 18,6% w zależności od pojemności silnika (dla hybryd obowiązują preferencyjne stawki niższe o połowę).

FAQ – najważniejsze pytania o akcyzę za samochód

 1. Jakie samochody są zwolnione z podatku akcyzowego?

  Samochody elektryczne o zwiększonym zasięgu (REX), hybrydy plug-in z silnikiem spalinowym o pojemności poniżej 2000 cm3, auta ciężarowe o masie całkowitej poniżej 3,5 t oraz motocykle.

 2. Czy można opłacić akcyzę za samochód przez internet?

  Tak. Wystarczy wejść na stronę puesc.gov.pl i wypełnić przez internet deklarację podatkową AKC/U-S.

 3. W jakim urzędzie skarbowym zapłacić akcyzę za samochód?

  Akcyzę za samochód można również zapłacić osobiście w wybranym urzędzie skarbowym. Należy pamiętać, że należy to zrobić na konto Urzędu Skarbowego w nowym targu pod numerem: 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000.

 4. Czy stawki akcyzy różnią się w zależności od kraju, z którego sprowadzamy auto?

  Nie, stawki akcyzy są zawsze takie same za samochód sprowadzony z dowolnego kraju. Nie ma znaczenia, czy jest to kraj będący członkiem Unii Europejskiej lub USA.

 5. Ile wynosi akcyza za samochód elektryczny i hybrydowy?

  Samochody elektryczne są zwolnione z akcyzy. Z kolei dla hybryd HEV, MHEV i plug-in z silnikiem powyżej 2000 cm3 stawka wynosi 9,3%, a dla HEV i MHEV poniżej 2000 cm3 1,55%.