Akcyzę za samochód należy zapłacić, jeśli sprowadzamy go do Polski z zagranicy. Obowiązek opłacenia podatku akcyzowego dotyczy zarówno nowych, jak i używanych samochodów. Jego wysokość zależy od wartości pojazdu i pojemności silnika.
Ustawa o podatku akcyzowym dyktuje kilka stawek dla właścicieli pojazdów, w zależności od rodzaju i pojemności silnika. Przykładowo, w 2024 r. akcyza za sprowadzenie z zagranicy samochodu osobowego z silnikiem powyżej 2000 cm3 jest sześciokrotnie wyższa niż dla auta z mniejszą jednostką napędową (odpowiednio: 18,6% i 3,1%). Z preferencyjnych stawek mogą natomiast korzystać importerzy hybryd.
Co to jest podatek akcyzowy?
Akcyzę należy zapłacić w przypadku sprowadzenia do Polski samochodu z zagranicy. Jej zasady reguluje ustawa o podatku akcyzowym z 6 grudnia 2008 r. Każdy kraj indywidualnie określa wysokość opłaty, którą musi ponieść importer auta.
W Polsce akcyza na samochód nadal budzi duże emocje, ponieważ często sprowadzamy używane auta z zagranicy. Przykładowo, z danych SAMAR wynika, że w listopadzie 2023 r. zarejestrowano w w naszym kraju 70 280 sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony. Oznacza to wzrost o 17,9% w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego.
Najczęściej importujemy pojazdy z Niemiec (391 420 szt. w okresie od stycznia do listopada 2023 r.), a także z Francji (86 170 szt.) i Belgii (52 610 szt.).
Jakie pojazdy z zagranicy są obciążone akcyzą?
Podatek akcyzowy trzeba zapłacić w przypadku sprowadzenia do Polski aut niezarejestrowanych wcześniej na terytorium naszego kraju. Akcyza dotyczy zarówno nowych, jak i używanych samochodów osobowych. Tak określa art. 100 ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którego treścią opodatkowaniu podlega:
- import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
- nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
- pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:
- wyprodukowanego na terytorium kraju,
- od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2.
Jakie stawki akcyzy na samochody obowiązują od 1 stycznia 2024?
Zapłata podatku akcyzowego na samochód zależy od dwóch czynników. Po pierwsze od wartości auta określonej w umowie kupna sprzedaży. Jeśli kupujemy pojazd na firmę, wówczas liczy się kwota umieszczona na fakturze. Po drugie, na stawkę akcyzy wpływa również pojemność silnika.
Stawki akcyzy na samochód zostały określone w art. 105 ustawy o podatku akcyzowym. Są one uzależnione od pojemności silnika auta. Dla samochodów osobowych (nie dotyczy hybryd i aut elektrycznych) wynoszą:
- 3,1% wartości pojazdu w przypadku samochodów osobowych z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
- 18,6% wartości pojazdu w przypadku aut osobowych z silnikiem powyżej 2000 cm3.
Przykład:
Pan Mariusz sprowadził z Niemiec Volkswagena Passata o pojemności silnika 1,5 l (1500 cm3), którego wartość wynosi 11 tys. zł. W związku z tym, musi zapłacić podatek akcyzowy w kwocie 341 zł (3,1% z 11 tys. zł).
W 2024 r. obowiązują również preferencyjne stawki akcyzy dla właścicieli hybryd:
- 9,3% wartości samochodu w przypadku samochodów osobowych o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, o pojemności silnika spalinowego wyższej niż 2000 cm3, ale nie wyższej niż 3500 cm3;
- 9,3% wartości samochodu w przypadku hybryd plug-in (PHEV – z możliwością ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3;
- 1,55% wartości samochodu osobowego o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, o pojemności silnika spalinowego równej 2000 cm3 lub niższej;
- 3,1% podstawy opodatkowania dla pozostałych samochodów osobowych.
Jednocześnie, z obowiązku zapłaty akcyzy (w rozumieniu ustawy ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych) są zwolnieni właściciele pojazdów:
- elektrycznych i napędzanych wodorem,
- hybrydowych o pojemności silnika spalinowego równej 2000 cm3 lub niższej (plug-in PHEV), w okresie do 31 grudnia 2029 r.
Uwaga! Podczas rejestracji pojazdu, w wydziale komunikacji należy przedstawić potwierdzenie zwolnienia z zapłaty podatku akcyzowego, które otrzymasz w urzędzie skarbowym.
Jak zapłacić akcyzę za samochód?
Od momentu sprowadzenia samochodu z zagranicy do Polski w ciągu 14 dni musimy wypełnić i złożyć deklarację AKC-U/S. Dokument można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub przez internet za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Wystarczy wejść na stronę: https://puesc.gov.pl, a następnie wypełnić i przesłać druk online. W tym celu należy uzupełnić następujące dane:
- nr PESEL lub NIP w rubryce identyfikator podatkowy,
- właściwego naczelnika urzędu skarbowego,
- cel złożenia formularza,
- rodzaj podatnika (osoba fizyczna lub podatnik niebędący osobą fizyczną),
- imię i nazwisko,
- status podatnika (np. osoba fizyczna będąca jedynym właścicielem lub współwłaściciel),
- adres zamieszkania lub siedziby firmy,
- wysokość podatku akcyzowego,
- informacje związane z samochodem osobowym (m.in. stan, marka, model, rok produkcji, nr VIN, moc silnika, pojemność silnika, przebieg, rodzaj skrzyni biegów, sposób napędu, stan techniczny, rodzaj nadwozia),
- dowód własności (umowa kupna-sprzedaży lub faktura).
Natomiast na wpłacenie podatku akcyzowego na konto Urzędu Skarbowego w Nowym Targu pod numerem: 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000, mamy 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu do Polski. Aby uzyskaćpotwierdzenie zapłaty akcyzy, które będzie potrzebne podczas rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji, musimy podać nr VIN.
Jaka kara grozi za brak zapłaty akcyzy?
Za każdy dzień zwłoki w zapłacie podatku akcyzowego urząd skarbowy naliczy karne odsetki. Oprócz tego rejestracja samochodu bez okazania potwierdzenia opłaty akcyzy w wydziale komunikacji nie będzie możliwa.
Akcyza na samochód z zagranicy – co warto wiedzieć?
- Podatek akcyzowy należy zapłacić w ciągu 30 dni od sprowadzenia samochodu z zagranicy (w ciągu 14 dni musisz jednak wypełnić i złożyć deklarację AKC-U/S).
- Obecnie podatek akcyzowy wpłaca się na konto Urzędu Skarbowego w Nowym Targu.
- Aby opłacić akcyzę, należy wypełnić deklarację AKC-U/S.
- Najczęściej stawka podatku akcyzowego wynosi 3,1% lub 18,6% w zależności od pojemności silnika. Dla hybryd obowiązują preferencyjne stawki podatku akcyzowego.
- Samochody elektryczne, pojazdy napędzane wodorem oraz niektóre hybrydy są całkowicie zwolnione z akcyzy.
FAQ – najważniejsze pytania o akcyzę za samochód
Jakie samochody są zwolnione z podatku akcyzowego?
Samochody w pełni elektryczne, pojazdy napędzane wodorem, a także hybrydy plug-in z silnikiem spalinowym o pojemności poniżej 2000 cm3. Zwolnienie z podatku akcyzowego hybryd obowiązuje do 31.12.2029 r.
Czy można opłacić akcyzę za samochód przez internet?
Tak. Wystarczy wejść na stronę puesc.gov.pl i wypełnić przez internet deklarację podatkową AKC/U-S.
W jakim urzędzie skarbowym zapłacić akcyzę za samochód?
Akcyzę za samochód można również zapłacić osobiście w wybranym urzędzie skarbowym. Należy pamiętać, że należy to zrobić na konto Urzędu Skarbowego w Nowym Targu pod numerem: 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000.
Czy stawki akcyzy różnią się w zależności od kraju, z którego sprowadzamy auto?
Nie, stawki akcyzy są zawsze takie same za samochód sprowadzony z dowolnego kraju. Nie ma znaczenia, czy jest to kraj będący członkiem Unii Europejskiej czy np. USA.
Ile wynosi akcyza za samochód elektryczny i hybrydowy?
Samochody elektryczne oraz hybrydy plug-in z silnikiem o pojemności równej lub niższej 2000 cm3 są zwolnione z akcyzy. Z kolei dla pozostałych hybryd (w zależności od rodzaju - szczegóły znajdziesz w artykule) obowiązuje stawka 9,3%, 3,1% lub 1,55%.