Auta ze Szwecji cieszą się w Polsce dobrą renomą. Wynika to często z faktu, że są to samochody zadbane i w dobrym stanie technicznym – Szwedzi przywiązują do tego dużą wagę. Według danych SAMAR Szwecja znalazła się na 6. miejscu w rankingu krajów, z których Polacy sprowadzali auta w 2023 roku. Czy to złożona procedura? Zobacz jak zrobić to krok po kroku, jeśli masz na oku właśnie model ze Szwecji.
- Czy auta ze Szwecji są popularne w Polsce?
- Jakie auta ze Szwecji są sprowadzane najczęściej?
- Gdzie szukać auta ze Szwecji?
- Na co zwrócić uwagę, szukając auta ze Szwecji?
- Sprowadzenie auta ze Szwecji – jak to zrobić?
- Ile kosztuje sprowadzenie auta ze Szwecji?
- O czym pamiętać, przyjeżdżając autem ze Szwecji do Polski?
- Jak zarejestrować auto ze Szwecji krok po kroku?
- Jak ubezpieczyć auto ze Szwecji?
W 2023 roku sprowadziliśmy do Polski 25 004 samochody ze Szwecji. Daje to prawie 35% udziału tego państwa w krajowym imporcie aut z zagranicy. Kraje, które wyprzedziły Szwecję w tym rankingu to Holandia, Stany Zjednoczone, Belgia, Francja i wreszcie Niemcy – niezmiennie jako lider w tym obszarze.
Szwedzkie samochody uchodzą jednak za znacznie bardziej zadbane niż np. modele z Niemiec, choć ich sprowadzenie do Polski wymaga nieco więcej formalności i może generować większe koszty. Podpowiadamy gdzie szukać auta ze Szwecji i jaką formę importu wybrać. Sprawdź też, których formalności nie możesz przegapić, aby legalnie poruszać się nim po Polsce.
Czy auta ze Szwecji są popularne w Polsce?
Szwedzi dbają o to, aby ich samochody były bogato wyposażone i mogły cieszyć dobrymi osiągami. Nierzadko decydując się na używane auto ze Szwecji, możemy otrzymać o wiele więcej niż na rynku wtórnym w innych krajach.
Na stan techniczny szwedzkich aut wpływa także kondycja tamtejszych dróg. Przykładowo w okresie zimowym nie rozsypuje się tam soli, a w zamian za to żwir oraz drobny piasek. To powoduje, że pod kątem blacharskim modele te są w znacznie lepszym stanie, ale z kolei drobny piasek może powodować nieestetyczne odpryski czy mikrouszkodzenia. Przy zakupie samochodu z zagranicy zwraca się w końcu uwagę na najdrobniejsze szczegóły.
Przeczytaj też: Sprawdzenie auta przed kupnem - gdzie i jak sprawdzić samochód?
Pomimo rosnących cen związanych z importem, wciąż chętnie sprowadzamy auta z tego kierunku, doceniając inwestycję Szwedów w komfort podróży. W tamtych modelach montowane są elementy wyposażenia standardowego, które w innym przypadku stanowiłyby wyposażenie dodatkowe. Oto niektóre z przykładów:
- dodatkowe reflektory na przednim zderzaku,
- fabryczny alkomat,
- podgrzewane siedzenia,
- dodatkowe reflektory,
- wycieraczki i spryskiwacze reflektorów,
- skórzana tapicerka,
- automatyczna skrzynia biegów,
- podgrzewacz silnika,
- elektryczne podgrzewacze silników (nie ma kłopotów z zapłonem nawet przy niskich temperaturach).
Warto dodać, że w Szwecji jeździ się bezpiecznie i raczej zgodnie z przepisami. Mandaty za wykroczenia są tam wysokie i brawurowa jazda zwyczajnie się nie opłaca. To powoduje, że nietrudno o auto ze Szwecji o doskonałej, bezwypadkowej historii.
Wypowiedź eksperta
Jakie auta ze Szwecji są sprowadzane najczęściej?
Na szwedzkich drogach triumf święcą takie marki jak:
- Volvo,
- Saab,
- Volkswagen,
- Hyundai,
- Kia,
- Mercedes,
- Audi,
- Skoda.
Na takie samochody zwracają także uwagę polscy kierowcy, przy czym Volvo i Saab to szwedzkie marki narodowe. Co więcej, Szwedzi cenią sobie mocne silniki i właśnie na takie w większości można liczyć przy imporcie.
Gdzie szukać auta ze Szwecji?
Szukając używanego auta za granicą, również w Szwecji, pierwszym i słusznym tropem są portale aukcyjne. Jest ich sporo, dlatego warto wiedzieć, które z nich cieszą się dobrą renomą i warto szukać ofert właśnie na nich.
Polecane przez nas portale to:
- tradera.com,
- bytbil.com,
- kvd.se,
- blocket.se.
Warto wiedzieć
Jeśli natomiast nie czujesz się zbyt pewnie na rynku samochodów używanych i nie chcesz ryzykować nietrafionym zakupem, możesz skorzystać z usług pośrednika. Wiele komisów prowadzi taką działalność. W jej ramach nie tylko pomaga znaleźć pożądany model auta w Szwecji, ale także przejść przez wszystkie formalności.
Na co zwrócić uwagę, szukając auta ze Szwecji?
Każdy zakup samochodu z rynku wtórnego, zarówno w Polsce, jak i za granicą, wymaga ostrożności, czujności i dokładnego sprawdzenia. Jeśli poświęcisz na to czas przed transakcją, unikniesz ewentualnych przykrych niespodzianek i nietrafionego zakupu lub po prostu utwierdzisz się w przekonaniu, że oferta jest warta zachodu.
Na checkliście kupującego obowiązkowo powinny się znaleźć:
- stan techniczny pojazdu,
- przebieg,
- historia pojazdu i jego właścicieli,
- wyposażenie samochodu,
- ubezpieczenie auta.
Wiedzę na ten temat uzyskasz, dysponując:
- numerem rejestracyjnym,
- numerem VIN,
- datą pierwszej rejestracji pojazdu.
Będą potrzebne do wygenerowania raportu na temat auta (darmowego lub płatnego).
Stan techniczny samochodu
Ogłoszenia sprzedaży samochodów często zawierają podstawowe informacje o stanie technicznym pojazdu. W taki lakoniczny sposób sprzedający próbują czasem ukryć niechlubną przeszłość, np. uczestnictwo auta w kolizji czy wypadku.
W raportach VIN nic się jednak nie ukryje. Dysponując numerem nadwozia, dowiesz się np.:
- jaki jest rodzaj skrzyni biegów,
- jaki jest typ silnika,
- jakie naprawy auta były dotychczas wykonywane.
Pojazd, który uczestniczył w kolizji, może być w dobrym stanie i w dobrej cenie. Może się też okazać, że podczas stłuczki doszło do poważnych uszkodzeń, które zostały jedynie zamaskowane przez sprzedawcę lub nieprawidłowo naprawione. Co dokładnie może o tym świadczyć?
- nieznacznie przesunięcie elementów nadwozia,
- nierówne szczeliny między elementami karoserii,
- odcień lakieru różniący się w niektórych miejscach.
Przebieg auta
Przebieg auta ze Szwecji będzie zwykle spory. W tamtym kraju pokonuje się dziesiątki kilometrów nawet żeby dojechać do sąsiadujących ze sobą miejscowości. Jest jednocześnie źródłem cennych informacji sposobie użytkowania samochodu.
Jeśli przebieg jest wysoki, powinno się to odbijać na kondycji silnika i to zupełnie naturalne, a proceder „przekręcania” przebiegu, choć karany, wciąż jest praktykowany przez nieuczciwych importerów.
Uwaga!
Dotychczasowi właściciele
Na sprzedaż używanego samochodu powinni się zgodzić zarówno jego właściciel, jak i wszyscy współwłaściciele. Na umowie kupna-sprzedaży pojazdu powinny podpisać się wszystkie strony. To gwarancja, że wszelkie formalności przebiegną sprawnie i zgodnie z prawem, a przy imporcie samochodów z zagranicy ma to szczególne znaczenie. Jako kupujący możesz na własną rękę upewnić się, że umowa brzmi prawidłowo.
Wyposażenie samochodu
Wyposażenie auta to często kwestia indywidualna. Dla jednych to co jest standardem, inni uznają za luksusowy dodatek. Zanim zaczniesz szukać auta ze Szwecji, przygotuj listę tego, na czym najbardziej Ci zależy, jeśli chodzi o wyposażenie. To ważne, jeśli model ma CI posłużyć przez wiele lat, w trakcie których Twoje potrzeby mogą się zmieniać.
Na szczęście szwedzkie samochody uchodzą za jedne z lepiej wyposażonych w Europie.
Sprowadzenie auta ze Szwecji – jak to zrobić?
Marzysz o samochodzie ze Szwecji? Jest kilka scenariuszy, które możesz rozważyć. Jeśli cenisz sobie wygodę i gotowe rozwiązania, zdaj się na pośrednika, który zatroszczy się za Ciebie o wszystkie formalności. Wolisz niezależność i kontrolę na każdym etapie? Auto ze Szwecji możesz sprowadzić na własną rękę – na kołach lub na lawecie. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.
Import samochodu ze Szwecji na własną rękę
Auta ze Szwecji mogą przyjechać do Polski na kołach pod warunkiem pełnej sprawności technicznej. Kupiony pojazd nie powinien zagrażać innym uczestnikom ruchu drogowego, a potwierdzeniem tego powinien być przegląd techniczny wykonany jeszcze w Szwecji.
Uwaga!
Jak wyjechać zakupionym autem ze Szwecji?
- Skompletuj niezbędne dokumenty – dowód rejestracyjny, umowę kupna-sprzedaży, tablice rejestracyjne.
- Wyrejestruj samochód w szwedzkim urzędzie (może to zrobić także dotychczasowy właściciel pojazdu).
- Kup tymczasowe ubezpieczenie OC.
Do wyrejestrowania auta ze Szwecji niezbędne są dwie części szwedzkiego dowodu rejestracyjnego (niebieska i żółta). Jeśli nie zostanie zgłoszona zmiana właściciela auta, to sprzedający wciąż będzie odpowiedzialny za opłacanie składek za ubezpieczenie OC albo podatek drogowy.
Zakup auta w Szwecji a Personnumer
W Szwecji każdy pełnoprawny obywatel ma swój Personnumer (odpowiednik polskiego numeru PESEL). Jest niezbędny również do tego, aby móc realizować w tym kraju różne transakcje i występować jako ich strona. Jeśli więc przyjeżdżasz do Szwecji po auto, od razu poinformuj o braku Personnumer sprzedającego.
Wówczas procedura zakupu będzie wymagała więcej formalności, a do transakcji trzeba będzie zaangażować pośrednika lub kogoś znajomego, kto dysponuje szwedzkim Personnumer.
Import samochodu ze Szwecji przez pośrednika
Istnieje możliwość zlecenia sprowadzenia auta ze Szwecji fachowcom. W praktyce pośrednik załatwia wszystkie formalności za granicą, a następnie organizuje transport auta do kraju. Finalnie dostajesz do rąk samochód wraz z kompletem dokumentów. To idealnie rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu i głowy na wszystkie procedury lub np. z ograniczeniami językowymi.
Warto wiedzieć
Ile kosztuje sprowadzenie auta ze Szwecji?
Przekazanie kwoty za wybrany samochód ze Szwecji to dopiero początek listy kosztów. Paliwo na przyjazd na kołach lub opłata za lawetę to kolejne. Pod uwagę powinieneś wziąć także dodatkowe opłaty. W przypadku aut ze Szwecji obowiązuje np. akcyza.
Jej wysokość zależy od pojemności silnika. O stawkach akcyzy mówi szczegółowo art. 105 Ustawy o podatku akcyzowym. Oto jak się kształtują w przypadku samochodów osobowych zasilanych napędem spalinowym:
- 3,1% wartości pojazdu w przypadku samochodów osobowych z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
- 18,6% wartości pojazdu w przypadku aut osobowych z silnikiem powyżej 2000 cm3.
Przykład
Na preferencyjne stawki akcyzy może liczyć właściciel samochodu elektrycznego i hybrydowego:
- 9,3% wartości samochodu w przypadku samochodów osobowych o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, o pojemności silnika spalinowego wyższej niż 2000 cm3, ale nie wyższej niż 3500 cm3;
- 9,3% wartości samochodu w przypadku hybryd plug-in (PHEV – z możliwością ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3;
- 1,55% wartości samochodu osobowego o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, o pojemności silnika spalinowego równej 2000 cm3 lub niższej;
- 3,1% podstawy opodatkowania dla pozostałych samochodów osobowych.
Samochód sprowadzony ze Szwecji może zostać zwolniony z opłaty akcyzowej, jeśli jest to:
- pojazd elektryczny lub wodorowy,
- pojazd hybrydowy o pojemności silnika spalinowego równej 2000 cm3 lub niższej (plug-in PHEV), w okresie do 31 grudnia 2029 r.
Kwestię zwolnień uregulowano w Ustawie z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
Uwaga!
O czym pamiętać, przyjeżdżając autem ze Szwecji do Polski?
Od chwili sprowadzenia auta ze Szwecji masz 30 dni na zarejestrowanie go w Polsce. Zanim jednak złożysz wniosek w urzędzie, musisz zadbać o przegląd techniczny, tłumaczenie dokumentów i ich skompletowanie. W tym samym okresie powienineś kupić obowiązkową polisę OC.
Jeśli zdecydujesz się na samodzielne sprowadzenie pojazdu do kraju, zadbaj o optymalną trasę, zwłaszcza jeśli prowadzi przez płatne drogi w Danii. Ze Szwecji do Polski można dostać się również promem – to najszybsza opcja.
Jak zarejestrować auto ze Szwecji krok po kroku?
Aby uniknąć komplikacji przy rejestracji auta ze Szwecji, zapoznaj się z dokładną procedurą i kolejnymi krokami, jakie powinieneś wykonać.
Zgromadzenie wymaganych dokumentów
Wraz z samochodem sprzedający powinien Ci przekazać kompletną dokumentację auta. Jeśli kupiłeś auto w Szwecji, sprawdź otrzymane dokumenty, zanim opuścisz kraj. Powinieneś dysponować:
- dowodem rejestracyjnym,
- potwierdzeniem odbycia badania technicznego w Polsce,
- potwierdzeniem wniesienia akcyzy,
- dowodem zakupu samochodu.
Opłata akcyzy
Właśnie przywiozłeś do Polski wymarzone auto? Masz 14 dni na to, aby w urzędzie skarbowym złożyć deklarację AKC-U/S. Możesz zrobić to osobiście w placówce lub skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).
Wystarczy wejść na stronę: https://puesc.gov.pl, a następnie wypełnić i przesłać druk online. Dane, jakie będzie trzeba podać, to:
- nr PESEL lub NIP w rubryce identyfikator podatkowy,
- właściwego naczelnika urzędu skarbowego,
- cel złożenia formularza,
- rodzaj podatnika (osoba fizyczna lub podatnik niebędący osobą fizyczną),
- imię i nazwisko,
- status podatnika (np. osoba fizyczna będąca jedynym właścicielem lub współwłaściciel),
- adres zamieszkania lub siedziby firmy,
- wysokość podatku akcyzowego,
- informacje związane z samochodem osobowym (m.in. stan, marka, model, rok produkcji, nr VIN, moc silnika, pojemność silnika, przebieg, rodzaj skrzyni biegów, sposób napędu, stan techniczny, rodzaj nadwozia),
- dowód własności (umowa kupna-sprzedaży lub faktura).
Podatek akcyzowy przyjmuje od właścicieli samochodów Urząd Skarbowy w Nowym Targu. Numer, na który należy w ciągu 30 dni wpłacić należność to:
84 1010 1270 0008 2422 2400 0000,.
Uwaga!
Tłumaczenie dokumentów samochodu
Przy zakupie auta ze Szwecji dokumentację otrzymasz prawdopodobnie właśnie po szwedzku. Niestety w Polsce rejestracja pojazdu wymaga dokumentacji w języku ojczystym, więc zobowiązany jesteś do uzyskania ich od przysięgłego tłumacza. Obowiązek tłumaczenia nie dotyczy jednak szwedzkiego dowodu rejestracyjnego, ponieważ Szwecja należy do Unii Europejskiej.
Badanie techniczne pojazdu
Możliwe że samochód sprowadzany ze Szwecji ma już ważny przegląd techniczny wykonany w kraju. Pomimo tego badanie na stacji w Polsce jest obowiązkowe, a jego wynik stanowi załącznik do wniosku o rejestrację pojazdu.
W trakcie wizyty u specjalisty sprawdzi on:
- zgodność numeru VIN z tym zawartym w dowodzie,
- stan mechaniczny pojazdu (układ jezdny, oświetlenie, układ hamulcowy itp.)
A co, jeśli Twój nowy nabytek nie przejdzie badania w Polsce pomyślnie? Ze stacji kontroli pojazdów uzyskasz specjalne zaświadczenie. Od tego momentu będziesz mieć 14 dni na wyeliminowanie ewentualnych usterek i zgłoszenie się na powtórne badanie.
Zakup ubezpieczenia OC
Jeśli sprowadzasz auto ze Szwecji na lawecie, obowiązkowe OC na przejazd do Polski nie jest konieczne. Inaczej jest przy powrocie do kraju na kołach. Jeszcze w Szwecji należy wykupić tymczasowe ubezpieczenie OC (np. na 30 dni). Taka polisa pozwoli CI na spokojny dojazd do kraju i załatwienie niezbędnych formalności, o czym jeszcze za chwilę powiemy.
Rejestracja samochodu w urzędzie
Do wydziału komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania powinieneś zgłosić się z kompletnym wnioskiem o rejestrację i wszystkimi załącznikami.
Ile kosztuje rejestracja auta ze Szwecji?
Auto sprowadzone ze Szwecji najwięcej będzie kosztowało właśnie pod kątem podatku akcyzowego. Na pozostałe koszty składają się m.in.:
- wydanie tablic rejestracyjnych,
- wydanie pozwolenia czasowego,
- nalepka legalizacyjne,
- opłata za dowód rejestracyjny.
Opłata komunikacyjna | Samochód używany sprowadzony z zagranicy oraz samochód nowy kupiony w Polsce lub za granicą |
Tablice rejestracyjne zwyczajne | 80 zł |
Tablice rejestracyjne indywidualne | 1000 zł |
Dowód rejestracyjny | 54 zł |
Pozwolenie czasowe | 13,50 zł |
Nalepka legalizacyjna | 12,50 zł |
Opłata ewidencyjna | 1,50 zł |
RAZEM (w przypadku zwyczajnych tablic rejestracyjnych) | 161,50 zł |
RAZEM (w przypadku pozostawienia dotychczasowych tablic rej. z wydaniem pozwolenia czasowego) | - |
RAZEM (w przypadku indywidualnych tablic rej.) | 1081,50 zł |
Jak ubezpieczyć auto ze Szwecji?
Powiedzieliśmy, że przy rejestracji samochodu sprowadzonego ze Szwecji musisz przedłożyć nie tylko potwierdzenie przeglądu technicznego, ale także ważną polisę OC. Jak wygląda kwestia ochrony pojazdu z zagranicy? Wszystko zależy od tego, czy pojazd ma już tablice rejestracyjne czy nie.
Ubezpieczenie samochodu ze Szwecji z tablicami
Jeśli kupujesz auto w Szwecji i przyjeżdżasz nim do kraju samodzielnie, czyli masz szwedzkie tablice rejestracyjne, jeszcze na miejscu możesz kupić krótkoterminowe OC. Polisa będzie ważna przez 30 dni, a to w zupełności wystarczy, aby załatwić już w Polsce wszelkie formalności związane z rejestracją pojazdu.
Gdy okres obowiązywania OC krótkoterminowego zbliży się do końca, będziesz mógł znaleźć całoroczną ochronę, np. w internetowym kalkulatorze OC i AC. To ważne, aby pilnować terminów, ponieważ nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu obowiązkowym może Cię kosztować 1700 zł! W 2024 roku kary za brak OC znów poszybowały w górę.
Uwaga!
Ubezpieczenie samochodu ze Szwecji bez tablic
Możliwe, że sprowadziłeś auto ze Szwecji, jednak bez ważnych tablic rejestracyjnych. To oznacza, że samochód nie został sprawdzony pod względem technicznym i towarzystwa ubezpieczeniowe nie będą chciały z Tobą zawrzeć umowy.
Warto wiedzieć
Bez rejestracji pojazdu nie możesz poruszać się nim po drogach, więc w celu przeglądu powinieneś zamówić lawetę! Poruszanie się niezarejestrowanym autem grozi mandatem do 1500 zł i punktami karnymi. Poza tym w razie kontroli samochód zostnie Ci odebrany i trafi na parking policyjny.
Niezależnie od tego, czy chcesz ubezpieczyć samochód kupiony w Polsce, czy za granicą - na wysokość składki wpływa szereg zmiennych. Dotyczą one w równym stopniu pojazdu, jak i kierowcy. Właśnie dlatego porównanie cen u różnych ubezpieczycieli jest tak wartościowe i może pomóc Ci znaleźć ofertę najlepszą dla siebie.
Co warto wiedzieć?
- Do kupna samochodu ze Szwecji zachęca podejście Szwedów do budowy dróg, ale i samej eksploatacji pojazdu. Zwykle są to modele dobrze wyposażone, komfortowe, ale i zadbane - zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym.
- Sprowadzenie auta ze Szwecji wiąże się z koniecznością zapłaty podatku akcyzowego. Z tej opłaty zwolnieni są Ci, którzy zdecydowali się na zakup pojazdu napędzanego elektrycznie.
- Samodzielne sprowadzenie samochodu ze Szwecji jest możliwe, jednak równie dobrze można skorzystać z usług pośrednika w tym zakresie. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie czują się dobrze z licznymi formalnościami związanymi z importem auta z innego kraju.
- Aby móc występować w Szwecji jako strona transakcji (kupna-sprzedaży auta), trzeba dysponować tzw. Personnumber (odpowiednik polskiego numeru PESEL). Jako kupujący z Polski możesz więc posiłkować się wsparciem pośrednika lub kogoś znajomego ze Szwecji.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Co trzeba zrobić po zakupie auta ze Szwecji?
Po sprowadzenie auta ze Szwecji masz 30 dni na jego rejestrację w urzędzie. Wymaga to dostarczenia do wydziału komunikacji niezbędnej dokumentacji, m.in. potwierdzenia ważnego przeglądu technicznego, zapłaty akcyzy czy kompletnego wniosku o rejestrację samochodu.
Jak sprawdzić przebieg auta ze Szwecji?
W tym celu najlepiej posiłkować się numerem VIN pojazdu. W płatnym raporcie online uzyskasz rzetelne informacje nie tylko o realnym przebiegu, ale innych istotnych szczegółach dotyczących pojazdu. Jeśli właściciel samochodu nie chce udostępnić ci numeru nadwozia, a chcesz to zweryfikować jeszcze przed importem, powinien to być dla ciebie sygnał ostrzegawczy.
Czy można jeździć na szwedzkich tablicach w Polsce?
Jeśli tablice rejestracyjne są ważne i otrzymałeś pozwolenie czasowe, nie ma przeszkód aby jeździć samochodem ze Szwecji po polskich drogach.
Jakie dokumenty są potrzebne do zarejestrowania auta ze Szwecji?
Aby bez przeszkód złożyć wniosek o rejestrację auta ze Szwecji, dołącz do niego:
dowód rejestracyjny,
potwierdzenie opłacenia akcyzy oraz innych opłat rejestracyjnych,
potwierdzenie badania technicznego z Polski,
umowa kupna-sprzedaży lub faktura przetłumaczona na język polski.