Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Skontaktuj się!200+ Doradców czeka na twój telefon!
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pojazd
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
Nieruchomości
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Podróż
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
Życie, Zdrowie, NNW
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Finanse
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
GSM
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Szwecji

Drogi kraj multi-kulti, gdzie zajadają się bułeczkami cynamonowymi i uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu – takie jest pierwsze skojarzenie dotyczące Szwecji. To jednak to tylko kilka wyrwanych z kontekstów faktów. Szwecja ma tak wiele do zaoferowania, że przyjazd tutaj nikogo nie rozczaruje. To wspaniałe, wielokulturowe państwo z różnorodnym krajobrazem, zachwycającą architekturą i niezwykłymi ludźmi. 

Informacje MSZ

Od 09.02.2022 r. wszystkie ograniczenia pandemiczne związane z wjazdem do Szwecji zostały zniesione. Noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych jest obowiązkowe.

(ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 r.)


Szwecja

Przed wyjazdem koniecznie trzeba sprawdzić, jakie atrakcje turystyczne Szwecja ma do zaoferowania. To drugi po Norwegii najdłuższy kraj Europy, jego długość południkowa wynosi 1570 km. Zwiedzanie tego dużego państwa bez planu może być dość problematyczne.

 • Sztokholm – stolica Szwecji to konieczny punkt wycieczki. Znajduje się tutaj największy zamek na świecie Kungliga Slottet – jest to oficjalna rezydencja królewska znajdująca się w dzielnicy Gamla stan (sztokholmskiej starówce), choć szwedzka rodzina królewska na co dzień mieszka w Pałacu Drottningholm. Gamla stan to najstarsza część stolicy, w której warto zobaczyć Katedrę sztokholmską i Riddarhaust (dawne miejsce zgromadzeń arystokracji).
 • Sztokholm jest położony na 12 wyspach, a wokół niego znajduje się archipelag składający się z 20 tysięcy mniejszych wysp. Miasto zachwyca harmonijną zabudową, liczną zielenią, a położenie na wyspach zachęca do spacerów i nieśpiesznego podziwiania miasta.  
 • Wyspa Riddarholmen – znajduje się tutaj XIII-wieczny kościół, będący miejscem pochówku szwedzkich królów i jednocześnie jeden z najstarszych budynków w mieście. Wyspa charakteryzuje się ciekawą i bogatą zabudową, w dużej mierze XVII- wieczną.
 • Jezioro Siljan – jest to jezioro powstałe na obrzeżu krateru meteorytowego 377 mln lat temu. Znajduje się w środkowej części kraju i zachwyca nie tylko swoją malowniczością, ale też wielkością (powierzchnia 354 km2).
 • Øresundsbroen, Most nad Sundem – Szwecję (Malmö) i Danię (Kopenhaga) łączy najdłuższy w Europie most - liczy 7845 m. Jest to jednocześnie jedyna możliwość dostania się do Szwecji drogą lądową.
 • Skåne – to najbliższy region Szwecji od strony Polski. Jest tu wiele urokliwych miejsc, ale szczególnie warto udać się na wschodnie wybrzeże, gdzie znajduje się Park Narodowy Stenshuvud z przepiękną plażą. Stolicą regionu jest Malmö, który najwygodniej zwiedzić na rowerze – tak zresztą w dużej mierze poruszają się tutaj Szwedzi.
 • Warto wybrać się także na wycieczkę do Ystad, XI-wiecznego miasta znanego z powieści Henninga Mankella. Zachowało się tu wiele średniowiecznych budynków, które można podziwiać podczas pieszych wycieczek.  
 • Szwedzi uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Z wielką chęcią przemieszczają się rowerem.
 • Niemal każdy Szwed jest szczęśliwym posiadaczem tzw. stugi, czyli małego kolorowego (zazwyczaj czerwonego) domku letniskowego nad wodą. Niektóre są położone niemal na samej plaży. Najmniejsze stugi są wielkości altanki ogrodowej, największe to okazałe 100-200 metrowe drewniane wille.
 • Najsłynniejszym szwedzkim street foodem jest śledź w kanapce, który kosztuje tu ok. 35 zł. Nie mniej lubiana jest räkmacka, czyli kanapka z krewetkami. Kulinarnym symbolem Szwecji są także bułeczki cynamonowe.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Szwecji na rankomat.pl?

 • EKUZ w Szwecji nie gwarantuje pełnej ochrony.
 • Wizyta u specjalisty może kosztować od 60 zł do 200 zł.
 • Zakup leków nie jest refundowany.
Polisę na wyjazd do Szwecji można mieć już od
20*
ubezpieczenie na weekend dla dwóch osób * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Szwecji? Dokumenty na wyjazd do Szwecji

 • Dokumenty

Przebywanie na terenie Szwecji do 90 dni jest możliwe za okazaniem wyłącznie ważnego dowodu osobistego, ewentualnie paszportu. Pobyt powyżej 90 dni wymusza konieczność nie tylko posiadania paszportu, ale także wystąpienia do Szwedzkiego Urzędu Migracyjnego o pozwolenie na pobyt.

Polskie prawo jazdy jest honorowane w Szwecji. Warto mieć na uwadze, że przekroczenie prędkości jest tu surowo i bezwzględnie karane. Podobnie jak łamanie innych przepisów drogowych, a zwłaszcza jazda pod wpływem alkoholu. Dopuszczalne w Szwecji limity alkoholu we krwi u kierowcy wynoszą 0,2 promila, a wydychanym powietrzu 0,1 promila.

>> Uwaga kierowcy! Przestrzega się przed spożywaniem alkoholu podczas przeprawy promowej. Rutynowo przeprowadza się kontrolę trzeźwości w szwedzkich portach docelowych.

 • Gotówka

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo Szwecja będzie krajem bezgotówkowym. Póki co jednak podczas zwiedzania tego kraju warto mieć ze sobą gotówkę. Przyda się nie tylko, gdy zawiedzie karta płatnicza, ale także np. na pchlich targach.

Zdecydowanie jednak nie należy zaopatrywać się wyłącznie w gotówkę, gdyż wiele miejsc w Szwecji jest „cash-free”, czyli bez możliwości płacenia gotówką. Przed wyjazdem warto wiec sprawdzić, jakie prowizje pobiera nasz bank za płatności za granicą lub rozważyć założenie konta walutowego.

 • Podstawowe leki i kosmetyki

Szwecja to jedno z najdroższych państw europejskich. Ceny mogą przyprawić o zawrót głowy, dlatego warto zabrać ze sobą podstawowe artykuły – w tym leki – i nie przepłacać na miejscu. Szczoteczka do zębów, środki higieniczne, leki na ból głowy – te rzeczy lepiej spakować do bagażu niż płacić za nie w Szwecji 10 razy więcej. Zdecydowanie lepiej przeznaczyć te środki finansowe na eksplorowanie kraju.

 • Parasol, peleryna przeciwdeszczowa, kalosze

Lata w Szwecji bywają deszczowe i nieprzewidywalne, a pogoda jest bardzo zmienna. Peleryna przeciwdeszczowa, a jeszcze lepiej kurtka przeciwwiatrowa i przeciwdeszczowa to rzecz, która z pewnością się tu przyda. Warto wybierać modele, które nie zajmują wiele miejsca w plecaku – złożone do małych wymiarów niech towarzyszą w każdym spacerze. Wychodząc na całodniową wycieczkę należy dobrze prześledzić komunikaty pogodowe, a najlepiej ubrać się na cebulkę i mieć dodatkowe okrycie w plecaku.

>> Średnia temperatura w lipcu i sierpniu nie przekracza 20 stopni C, a miesiącach zimowych – ok. 1-4 stopnie C.

 • Wygodne buty

Komfortowe zwiedzanie zawsze wymaga wygodnego, dobrej jakości obuwia. Jednak biorąc pod uwagę szwedzkie podłoże i ukształtowanie terenu jest to tym bardziej ważne.

Dowód osobisty
Paszport/Dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy w Szwecji jest bezpiecznie?

W Szwecji obowiązuje trzeci (na pięć) stopień zagrożenia terrorystycznego, co oznacza podwyższony stan zagrożenia. Z tego powodu na lotniskach, dworcach, imprezach masowych mogą pojawić się częstsze patrole służb porządkowych.

Na ulicach w centrum miast szwedzkich jest bezpiecznie – zagrożenie przestępczością pospolitą jest niewielkie, co nie zwalnia z zachowania czujności, szczególnie przed kieszonkowcami.

 • Uwaga Mniej bezpiecznie bywa na przedmieściach, jednak poziom zagrożenia nie jest większy niż w innych krajach europejskich. Tak jak wszędzie – są okolice bezpieczniejsze i takie, gdzie samotny spacer w nocy nie jest wskazany.
 • Uwaga Przemierzając Szwecję samochodem kierowca jest zobowiązany zwrócić szczególną uwagę na zwierzynę leśną. Szczególnie łosie często wyskakują na drogę, a kolizja z tak dużym zwierzęciem nierzadko ma bardzo poważne konsekwencje.
 • Uwaga Co równie istotne, uszkodzenia samochodu spowodowane potrąceniem łosia niemalże nigdy nie są uwzględniane przez ubezpieczyciela.  

Karta EKUZ na urlop w Szwecji –  czy wystarczy?

Szwecja, będąca członkiem Unii Europejskiej od 1995 r., honoruje Europejską Kartę Ubezpieczenie Społecznego (EKUZ), co oznacza, że każdy turysta z kraju członkowskiego otrzyma pomoc medyczną w takim zakresie jak obywatel Szwecji. Nie oznacza to jednak, że Polacy posiadający kartę EKUZ otrzymają pomoc zupełnie za darmo – odpłatność za poszczególne usługi medyczne są z góry określone i obowiązują zarówno Szwedów, jak i ubezpieczonych turystów.

>> Przykładowe kwoty: 60-200 zł za wizytę u specjalisty lub pomoc w nagłym wypadku. Kwota jest uzależniona od regionu a także specjalizacji lekarza. Leczenie dzieci jest bezpłatne. Odpłatność za leki wynosi 100%.

Stąd płynie wniosek, że posiadanie karty EKUZ jest przydatne, ale nie zwolni z opłat za pomoc medyczną, a dużo pełniejszym zabezpieczeniem jest polisa podróżna.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne do Szwecji kosztuje od 3,36 zł do 60 zł za dzień ochrony. Polisy różnią się od siebie zakresem pomocy i kwotami gwarantowanymi dla poszczególnych usług – najłatwiej porównać je w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, w którym w przejrzysty sposób zostały przedstawione najważniejsze składowe polisy (koszty leczenia, ratownictwo, NNW, OC, Assistance), sumy gwarantowane oraz koszt zakupu.

Nie tylko żywność, nocleg i usługi są w Szwecji bardzo drogie. Także pomoc medyczna wymaga nakładu dużych środków finansowych. Faktem jest, że za dużymi opłatami idzie doskonała jakość pomocy medycznej oraz wyposażenie ośrodków zdrowia.

Decydując się na zakupienie ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Szwecji należy koniecznie zwrócić uwagę na zakres i kwoty gwarantowane, aby nie doznać rozczarowania, gdy najtańsze ubezpieczenie nie pokryje wszystkich kosztów leczenia.

  Osoby planujące jazdę samochodem po Szwecji powinny obowiązkowo posiadać OC, ale zaleca się także ubezpieczenie oraz Auto Assitance – koszty holowania są bardzo wysokie, a częstym zagrożeniem są kolizje ze zwierzyną leśną. 

  Warto pomyśleć też o dodatkach, dopasowanych do swoich potrzeb. Wśród nich można znaleźć:

  • ochronę dla chorych przewlekle,
  • ubezpieczenie od sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych,
  • kaluzulę alkoholową,
  • ochronę od opóźnienia lotu i bagażu.

  Oto przykładowe ubezpieczenie turystyczne do Szwecji. Uwzględnione zostały dwie propozycje: najtańsza oraz optymalna.

  SIGNAL IDUNA – 6,70 ZŁ

  GENERALI - 12 ZŁ

  Koszty leczenia

  91 000 zł

  800 000 zł

  Ratownictwo

  27 000 zł

  800 000 zł

  OC

  300 000 zł

  NNW

  15 000 zł

  50 000 zł

  Assistance

  W ramach kosztów leczenia, także pomoc telefoniczna

  pakiet assistance premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego

  Stomatolog

  900 zł

  850 zł

  Dobre ubezpieczenie turystyczne do Szwecji powinno zapewniać:

  • OK

   Koszty leczenia – rekomendowana kwota do krajów europejskich to 120 tysięcy złotych, ale zważywszy na tutejszą drogą opiekę medyczną rozsądnie jest wybierać maksymalne kwoty KL, nawet 600-800 tys. zł

  • OK

   NNW – zapewni środki finansowe na rehabilitację już po powrocie do kraju. Rekonwalescencja nierzadko bywa długa i kosztowna, gdy doszło do poważnego wypadku. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków pozwoli uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu lub czasową niezdolność do pracy.

  • OK

   OC w życiu prytwanym – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pozwoli pokryć szkody wyrządzone osobie trzeciej. Warto szukać takich ofert, które w zakresie OC uwzględniają także uszkodzenie lub kradzież własnego sprzętu, np. aparatu fotograficznego lub telefonu komórkowego.

  • OK

   Transport do kraju – w przypadku poważnych komplikacji zdrowotnych za granicą niekiedy konieczny jest transport poszkodowanego do własnego kraju. Karta EKUZ nie uwzględnia takiej usługi, a przelot samolotem sanitarnym z wyspecjalizowanymi lekarzami oraz sprzętem to koszt nawet 100 tys. zł.

  • OK

   Uebzpieczenie bagażu - w razie utraty rzeczy osobistych na skutek kradzieży czy zniszczenia można ubiegać się o odszkodowanie, które pokryje poniesione straty.

  Co warto wiedzieć?

  1. Szwecja to kraj, który oferuje szereg atrakcji dla turystów.
  2. Polacy mogą dotrzeć tam samolotem lub promem.
  3. W Szwecji honorowana jest karta EKUZ.
  4. Nie zapewnia pełnej ochrony, warto mieć więc dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. 
  Oceń stronę
  4,89
  logo innowacyjna gospodarka
  UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
  logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego