Wenezuela, a właściwie oficjalnie Boliwariańska Republika Wenezueli, leży w północnej części Ameryki Południowej. Kraj ten jest blisko 3 razy większy od Polski.
Wenezuela leży w strefie klimatów równikowych. Występuje tam pora deszczowa, w trakcie której lepiej nie planować wycieczek – trwa od maja do października. Za najbardziej optymalne miesiące na wyjazd do Wenezueli uważa się okres od grudnia do kwietnia. Za wyjątkiem terenów górskich średnie miesięczne temperatury w całym kraju wynoszą 25-30°C (w górach są znacznie niższe).
- Walutą wenezuelską jest boliwar. Płatności kartą są możliwe wyłącznie w najbardziej renomowanych hotelach i wybranych restauracjach. Sieć bankomatów nie jest rozbudowana. Gotówkę wypłacimy tylko w większych miastach.
- Językiem urzędowym jest hiszpański. W typowo turystycznych regionach nie powinniśmy napotkać problemów z porozumieniem się po angielsku.
- Piękne, piaszczyste plaże to znak rozpoznawczy Wenezueli. Znajdziemy je m.in. w archipelagu rajskich wysp Los Reques. Stanowi on idealne miejsce do nurkowania, a jednocześnie nie jest bardzo oblegany przez turystów. Spragnieni większej liczby rozrywek podróżnicy powinni natomiast wybrać wyspę Margaritę, z bogatą ofertą hoteli i doskonałą infrastrukturą. Piękne, białe plaże znajdziemy też w Parku Narodowym Henri Piter, który słynie z najlepszych plantacji kakao.
- Wodospad Santo Angel. To najwyższy na świecie wodospad, umiejscowiony na rzece Rio Churun. To jednocześnie turystyczna wizytówka Weneuzeli. Wodospad leży na terenie Parku Narodowego Canaima, porośniętego niesamowitą tropikalną dżunglą, niemal nietkniętą ręką człowieka. Charakterystycznym elementem tamtejszego krajobrazu są Góry Tepui o spłaszczonych wierzchołkach. Na terenie Parku znajdziemy też się kilka osad indiańskich.
- Los Lanos. Niesamowity obszar Wenezueli, bezludny i pokryty dziką sawanną. Zamieszkują go głównie zwierzęta, w tym rzeczne delfiny, kajmany, czy kapibary. To miejsce, który musi odwiedzić każdy miłośnik fauny i flory. Znajdziemy tam też tradycyjne rancha wenezuelskich kowboi Llanero.
- Cordillera de Merida. Andyjskie szczyty Cordillera de Merida sięgają 5 000 m n.p.m. To idealne miejsce na trekking, niezwykle urozmaicone przyrodniczo.
- Wyżyna Gujańska. Imponujące masywy Wyżyny Gujańskiej pełne są niesamowitych formacji skalnych. Krajobraz w tym miejscu przypomina księżycowy.
- Caracas. Stolica Wenezueli, choć piękna, jest też niebezpieczna – trzeba mieć tego świadomość, planując wycieczkę. Miasto jest jednak niezwykle malownicze. Leży na wysokości ok. 900 m n.p.m., w niewielkiej dolinie Masywu Centralnego i El Avila. Warte szczególnej uwagi są Plaza Bolivar (najbardziej reprezentatywna część miasta) oraz artystyczna dzielnica Bellas Arte.
- Kuchnia wenezuelska jest bardzo zróżnicowana. Narodowym daniem są kukurydziane placki arepa, podawane z warzywami lub serem. Kuchnia wenezuelska słynie właśnie z różnych serów, często ciężko dostępnych w naszej części świata. Do popularnych dań należy również zupa z flaków i Andean Pisca – gotowany kurczak z warzywami, jajkiem i wszystkim, co Wenezuelczycy mogą znaleźć w swoich lodówkach. Każdy turysta powinien również spróbować wenezuelskiej odmiany banana, nazywanego plantanem.
- Z Polski do Wenezueli nie dostaniemy się lotem bezpośrednim. Najszybciej do Caracas dolecimy liniami Air France z przesiadką w Paryżu.