Kontakt
Skontaktuj się!200+ Doradców czeka na twój telefon!
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Komunikacja
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
Nieruchomości
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 20:00
Zadzwoń22 463 80 50
Podróż
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 19:00
Zadzwoń22 417 11 40
Życie, Zdrowie, NNW
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 33

Ubezpieczenie na Łotwę

Łotwa nie jest najoczywistszym wyborem dla turystów poszukujących miejsc na udany urlop. Niesłusznie! Ten niewielki, nadbałtycki kraj ma odwiedzającym naprawdę sporo do zaoferowania. Zaletą Łotwy jest także położenie – leży blisko polskiej granicy. Zachwyca spokojnym, malowniczym krajobrazem. To kraina średniowiecznych zamków, lasów i jezior.

Informacje MSZ

Polacy przyjeżdżający na Łotwę muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie. Na terenie całego kraju obowiązują zasady reżimu sanitarnego oraz dystansu społecznego - przed wyjazdem koniecznie trzeba się z nimi zapoznać.


Łotwa

Łotwa leży w północnej części Europy. Graniczy z Estonią, Rosją i Białorusią i Litwą. Stolicą jest Ryga, którą zamieszkuje ponad pół miliona mieszkańców. Językiem urzędowym jest łotewski, jednak w większych i bardziej turystycznych miejscowościach zwiedzający nie powinni mieć problemu z porozumieniem się po angielsku.

Łotwa to niewielkie państwo. Całkowita liczba mieszkańców wynosi zaledwie 1 950 000. Od 2004 r. jest członkiem Unii Europejskiej. Obowiązującą na Łotwie walutą jest euro. Ceny na Łotwie są nieznacznie wyższe niż Polsce, a w wielu miejscach – porównywalne. Najdrożej jest w historycznym centrum Rygi.

Co zobaczyć na Łotwie?

Łotwa przyciąga wspaniałymi krajobrazami, gościnnością mieszkańców i piękną architekturą. Warte szczególnej uwagi są:

 • Ryga. Stolica to prawdziwa łotewska perełka. Największą turystyczną atrakcją jest secesyjne Stare Miasto – pełne kamienic, budowli sakralnych i pozostałości po murach obronnych. Stare Miasto w Rydze wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Warto zwiedzić m.in. Dom Bractwa Czarnogłowych, Katedrę św. Piotra i Dom Kotów.
 • Park Narodowy Gauji. To propozycja dla fanów bezpośredniego kontaktu z dziką naturą. Krajobraz parku składa się z malowniczych grot, gęstych lasów i pięknej doliny rzeki Gauja.
 • Wodospady Ventas rumba. To jedne z największych wodospadów w Europie. Legenda głosi, że powstały na skutek walki dwóch gigantów, którzy... wydeptali w rzece dziurę.
 • Jelgava. Turyści uwielbiają to miasto przede wszystkim ze względu na zapierający dech w piersiach pałac na Wyspie Zamkowej. Powstał w miejscu dawnego zamku krzyżackiego.
 • Sigulda. Jedno z najbardziej turystycznych miejsc na Łotwie. Nic dziwnego – Sigulda otoczona jest gęstymi lasami i rzekami, które w połączeniu z zadbaną architekturą tworzą naprawdę malowniczy krajobraz. Pobliska dolina rzeki Gauji uważana jest za jedną z najpiękniejszych w kraju.
 • Sanktuarium Aglona. Prawdziwa gratka dla fanów architektury sakralnej, nazywane również „łotewską Częstochową”. Największe na Łotwie sanktuarium katolickie. Zachwyci w szczególności fanów architektury barkowej, choć monumentalność kompleksu robi wrażenie na niemal każdym zwiedzającym.

Co zabrać na urlop na Łotwie? Dokumenty na wyjazd na Łotwę

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Łotwy do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty. Dokumenty muszą być oczywiście w dobrym stanie technicznym. Muszą także być ważne minimum 3 miesiące dłużej niż planowany czas pobytu na Łotwie.

Turyści, którzy przebywają na Łotwie do 90 dni w celach turystycznych, nie podlegają obowiązkowi meldunkowemu.

Dowód osobisty
Dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy na Łotwie jest bezpiecznie?

Na Łotwie nie występuje stan zagrożenia terroryzmem ani przestępczością. Łotwa uchodzi za kraj bezpieczny dla turystów.

Warto jednak uważać w szczególności, gdy przebywamy w zatłoczonych miejscach, jak np. lotniska, czy dworce. Takie miejsca to prawdziwa gratka dla złodziei kieszonkowych, których jak w każdym miejscu na świecie, można spotkać również na Łotwie.

Turyści przed wyjazdem na Łotwę nie muszą przechodzić żadnych obowiązkowych szczepień.

 • Uwaga Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza samotne spacery w odludne miejsca.
 • Uwaga Zdarzają się przypadki zawyżania rachunków wobec turystów zagranicznych za usługi gastronomiczne, czy hotelarskie. Warto zachować czujność i przed zbliżeniem karty do terminalu, upewnić się, czy została wprowadzona właściwa kwota.
 • Uwaga MSZ zaleca także zarejestrowanie swojej podróży w systemie Odyseusz.

Karta EKUZ na urlop na Łotwie –  czy wystarczy?

Turyści z Polski, ubezpieczeni w polskim NFZ, mogą skorzystać z opieki medycznej na Łotwie po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Z tej możliwości nie mogą skorzystać osoby nieubezpieczone w polskim Narodowym Funduszu Zdrowia.

Warto jednak pamiętać, że karta EKUZ uprawnia do skorzystania z pomocy medycznej tylko w sytuacjach nagłych. Zapewnia pomoc jedynie w bardzo podstawowym zakresie i wyłącznie w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. Aby skorzystać z pomocy specjalisty, podobnie jak w Polsce, trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego.

Co ciekawe, na Łotwie nie występuje całkowicie bezpłatna służba zdrowia. Nawet posiadacze karty EKUZ będą musieli wnieść podstawowe opłaty, tzw. opłaty pacjenta. Przykładowo, opłata za wizytę u lekarza rodzinnego to ok. 1,5 euro, a za dobę pobytu w szpitalu – ok. 7 euro.

Inne przykładowe koszty leczenia na Łotwie to:

 • konsultacja internistyczna – ok. 25 euro,
 • wizyta u lekarza specjalisty – ok. 30 euro,
 • doba pobytu w szpitalu w przypadku braku ubezpieczenia – ok. 50 euro.

Warto więc od razu zminimalizować ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów i zakupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Zakup polisy zaleca również polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Polisa na Łotwę powinna zapewniać przede wszystkim pokrycie nierefundowanych przez EKUZ kosztów leczenia, w tym również transportu powrotnego do kraju czy opieki w prywatnych placówkach medycznych. 

Wyjątkową uwagę na zakres polisy powinny zwrócić także osoby, które w trakcie wycieczki zamierzają spędzać czas aktywnie. Warto upewnić się, czy w przypadku konkretnego sportu, który zamierzamy uprawiać, ubezpieczyciel nie wymaga dokupienia rozszerzenia o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka.

Można to sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Taka informacja może także znajdować się w szczegółach produktu.

Warto również wiedzieć, że można ubezpieczyć także sprzęt sportowy. Osoby stawiające na aktywny wypoczynek, mogą także dodatkowo dokupić OC sportowe, które uchroni je przed skutkami wyrządzenia szkody innej osobie podczas uprawiania sportu.

Dodatkowego rozszerzenia ochrony potrzebują także osoby chore przewlekle. Ubezpieczyciele oferują także ochronę zdarzeń, do których dojdzie pod wpływem alkholu. 

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Łotwę?

Ceny dobrego ubezpieczenia na wycieczkę na Łotwę rozpoczynają się już od ok. 3 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej propozycje na 7-dniową wycieczkę na Łotwę dla osoby pełnoletniej.

TU

Zakres ubezpieczenia

Koszty leczenia

Cena za dzień

Signal Iduna

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, 93 sporty objęte polisą

92 205 zł

2,66 zł

Vienna Insurance Group

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, OC

184 410 zł

3,14 zł

Europa Ubezpieczenia

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, 10 sportów objętych polisą

138 308 zł

3,42 zł

Aviva

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, bagaż, OC

100 000 zł

4,85 zł

Generali

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, bagaż, OC

500 000 zł

6,57 zł

Dzięki naszemu kalkulatorowi ubezpieczeń podróżnych odpowiednią ofertę ubezpieczenia na wyjazd na Łotwę można wybrać w ciągu kilku minut. Całość formalności w mgnieniu oka załatwia się online, a polisa przychodzi na podany adres e-mail.

Wybierając ubezpieczenie na wyjazd na Łotwę, warto zwrócić uwagę w szczególności na:

 • OK

  Koszty leczenia - to najważniejszy element każdej polisy turystycznej. Minimalna rekomendowana suma gwarantowana kosztów leczenia na wycieczkę na Łotwę to 30 000 euro.

 • OK

  Koszty ratownictwa - pokrywają opłaty za akcje poszukiwania i ratowniczne w górach, na wodzie czy w jaskiniach, w przypadku wyjazdu na Łotwę ich suma powinna wynosić minimum 5 000 euro.

 • OK

  Ubezpieczenie NNW - zapewni pomoc finansową, jeśli turysta poniesie uszczerbek na zdrowiu.

 • OK

  OC w życiu prywatnym - chroni przed skutkami finansowymi nieumyślnego wyrządzenia szkody osobie trzeciej.

 • OK

  Assistance - zapewni ubezpieczonemu możliwość skorzystania z pomocy tłumacza, prawnika, czy szybkiego uzyskania niezbędnych informacji.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu - dzięki niemu turysta otrzyma rekompensatę w razie kradzieży lub zniszczenia zabranych ze sobą rzeczy.

 • OK

  Dodatkowe opcje ochrony - można ubezpieczyć się od opóźnienia lotu, zagubienia bagażu przez linie lotniczne, oferowana jest także pomoc w razie podróży samochodem (Auto Assistance). 

Co warto wiedzieć?

 1. Łotwa to kraj, który idealnie sprawdzi się na wakacyjny wyjazd lub weekendowy city break.
 2. Polacy mogą podróżować na Łotwę na podstawie dowodu osobistego.
 3. W razie problemów można skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. 
 4. EKUZ jednak nie wystarczy, na wypadek nierefundowanych kosztów lepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne.
Oceń stronę
4,65

Ameryka południowa

Australia

Artykuły i porady

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego