Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Kenii

Kenia to coraz chętniej wybierany przez polskich turystów kierunek urlopu. Zachwycająca natura, safari pełne dzikich zwierząt, a także zupełnie inna od naszej kultura - wszystko sprawia, że podróż do serca Afryki może stać się niezapomnianą przygodą. Egzotyczny klimat oznacza jednak również egzotyczne zagrożenia. Podpowiadamy, jak przygotować się do wyjazdu, co zobaczyć w Kenii oraz jak zabezpieczyć się przed podróżą na inny kontynent.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ
Negatywny wynik testu ani zaświadczenia zaszczepienia/przebycia COVID-19 nie są wymagane.

(ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 r.)


Kenia

Kenia - państwo leżące nad Oceanem Indyjskim, na równiku, ze stolicą w Nairobi. To bez wątpienia jeden z najbardziej kojarzonych z Afryką krajów. Nic dziwnego - w swojej różnorodności klimatycznej i spójności kulturowej, Kenia zachwyca bogactwem natury i nienaruszonym przez człowieka pięknem swoich terenów.

Dzikie safari łączy się tu z codziennym życiem lokalnych Masajów, a kontakt z przyrodą staje się łatwiejszy i bardziej bezpośredni. O czym warto pamiętać, planując podróż do Kenii?

  • Safari - bez wątpienia jedna z największych atrakcji podczas wizyty w Kenii. Warto odwiedzić na przykład park narodowy Masai Mara o powierzchni ponad 1510 km2. Został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - nic w tym dziwnego, ponieważ miejsce to umożliwia nam oglądanie prawdziwej, żyjącej swoim życiem Afryki. Na safari można stanąć oko w oko z dzikimi zwierzętami, podziwiając słonie, nosorożce, lwy, czy zebry. Dodatkową atrakcję będzie przejażdżka jeepem oraz nocleg pośrodku sawanny.
  • Mombasa - drugie pod względem wielkości kenijskie miasto, a jednocześnie największy port tego regionu Afryki. Oddające charakter miejsca stare miast, twierdza Fort Jesus, a także charakterystyczna Brama z Kłów Słoniowych - wszystko to czyni z Mombasu obowiązkowy cel na turystycznej mapie. Spotykają się tam także różne wyznania, a hinduskie świątynie stoją ramię w ramię z meczetami i kościołami.
  • Park Narodowy Jeziora Nakuru - Nakuru to zlokalizowane w Wielkim Rowie Wschodnim (Rift Valley) w środkowej Kenii słone jezioro. Dokładniej mówiąc, znajduje się ono w Parku Narodowym o takiej samej nazwie. Jego znakiem rozpoznawczym są flamingi, które na terenie parku zakładają gniazda. Ich ogromne stada na wodzie wyglądają jak różowy puch. W okolicach Jeziora Nakuru spotkać można również żyrafy, gazele, zebry i lwy.
  • Masajowie - czyli rdzenni mieszkańcy terenów Kenii, którzy prowadzą półkoczowniczy tryb życia. Można się z nimi spotkać odwiedzając afrykańskie safari. Lokalny przewodnik z chęcią zapozna nas z miejscowymi zwyczajami oraz wskaże szlaki niedostępne dla wielu turystów.
  • Nurkowanie wśród rafy koralowej - Kenia to prawdziwy raj dla miłośników nurkowania. Podwodny świat obfituje w zachwycającą rafę koralową, a życie pod powierzchnią oceanu zachwyca swoją różnorodnością. Na wyspie Wasini, zaledwie 75km od Mombasy, można natomiast popływać z delfinami i żółwiami. Po wyjściu z wody warto odwiedzić Las Koralowców, powstały z pozostałości rafy koralowej. Turyści, którzy planują nurkowanie, koniecznie muszą wybrać się również do Morskiego Parku Narodowego. Spędzając czas w Watamu, nie można pominąć białych, szerokich plaż, na których przyjemnie będzie odpocząć w cieniu palm.
  • Ruiny miasta Gede - czyli miasto pełne tajemnic, takich jak pałac z zapadniętym dziedzińcem, czy nietypowo nazwane domy. Zlokalizowane 16 km na południe od Malindi, w XVII wieku zostało nagle opuszczone przez lokalną ludność. Ruiny, które po nim pozostały, zajmują ogromny teren, na którym znajdują się stare grobowce i zabytkowe bramy. Dodatkową atrakcją jest umieszczony w koronie baobabu podest, z które można podziwiać panoramę okolicy.
  • Święte gaje Kaya - na wybrzeżach Oceanu Indyjskiego znaleźć można gaje plemienia Mijikenda, zwane kaya. W czasach, gdy tereny były jeszcze zamieszkiwane, gaje spełniały funkcję magiczną, a ich odwiedzanie wymagało odpowiedniego przygotowania. Kilka lat temu, w roku 2008, aż 11 gajów kaya znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Lamu - miasto z charakterystyczną, przedkolonialną architekturą, dobrze zachowane i w związku z tym będące jednym z głównych zabytków Kenii. Znajdziemy tam między innymi XVIII-wieczną fortecę, XIV-wieczny grobowiec kolumnowy i zabytkowe meczety. Warto wspomnieć, że miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Pogoda - kenijski klimat z pewnością zachwyci wszystkich miłośników słońca i wysokich temperatur, w zasadzie niezależnie od pory roku. Rok dzieli się bowiem na porę deszczową (listopad, grudzień) i suchą, nieco dłuższą (marzec-maj). Ciepło będzie przede wszystkim na wybrzeżu.
  • Wielka Migracja - to niezwykłe zjawisko zachwyci nie tylko miłośników prawdziwej natury, ale i zwykłych turystów. Antylopy, zebry, a także wiele gatunków dzikich ptaków, stadami wyruszają na wędrówkę w poszukiwaniu świeżej wody i pożywienia. Zjawisko najlepiej obserwować można w okresie od lipca do października.

Co zobaczyć w Kenii?

Kenia to kraj, który oferuje turystom całą masę atrakcji. Będąc w tej części Afryki, koniecznie zobacz:

  • Park Narodowy Masai Mara. Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc w Kenii, słynące z safari i corocznego zjawiska Wielkiej Migracji, gdy setki tysięcy zwierząt przechodzi przez równinę Masai Mara. Można tu wtedy zobaczyć lwy, lamparty, słonie, żyrafy i wiele innych gatunków dzikich zwierząt.

  • Park Narodowy Amboseli. Położony w pobliżu granicy z Tanzanią, Amboseli jest znanym miejscem, w którym prowadzone są obserwacje słoni. Park oferuje również wspaniałe widoki na górę Kilimandżaro, najwyższy szczyt Afryki.

  • Park Narodowy Tsavo. Jest to największy park narodowy w Kenii, podzielony na dwie sekcje - Tsavo East i Tsavo West. Można tu spotkać różnorodne gatunki zwierząt, w tym słonie, lwy, żyrafy, zebr i krokodyle.

  • Park Narodowy Jeziora Nakuru. To miejsce, gdzie można zobaczyć tysiące flamingów różowych, które przyciągają turystów z całego świata. Park oferuje również obserwację innych ptaków, a także lampartów, bawołów i nosorożców.

  • Mombasa i Wybrzeże Kenii. Mombasa to popularne miasto nadmorskie, które oferuje piękne plaże i bogate dziedzictwo kulturowe. Można tu odwiedzić historyczne Fort Jesus, spacerować po wąskich uliczkach starego miasta oraz korzystać z uroków rajskich plaż i sportów wodnych.

  • Rezerwat Samburu. To obszar chroniony na północy Kenii, gdzie można spotkać unikalne gatunki zwierząt, takie jak żyrafy siatkowane, oryks, słońce Gerenuk i słonie z uszami wachlarzowymi. Rezerwat oferuje również szansę na poznanie kultury i tradycji ludu Samburu.

  • Wielki Row Rift. Jest to system dolin i jezior, który przecina Kenię na długości około 6 000 km. Oferuje malownicze krajobrazy, wulkany, jeziora i wąwozy, takie jak Wąwóz Hells Gate, idealne do pieszych wędrówek i jazdy na rowerze.

Średnie temperatury w Kenii

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 2°Cluty 6°Cmarzec 12°Ckwiecień 16°Cmaj 19°Cczerwiec 23°Clipiec 25°Csierpień 23°Cwrzesień 20°Cpaździernik 14°Clistopad 6°Cgrudzień 4°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń -2°Cluty -3°Cmarzec 0°Ckwiecień 3°Cmaj 6°Cczerwiec 10°Clipiec 12°Csierpień 12°Cwrzesień 8°Cpaździernik 5°Clistopad -1°Cgrudzień -2°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Kenii na rankomat.pl?

  • Turyści wyjeżdżający do Kenii nie są objęci ochroną w ramach EKUZ, a leczenie w Kenii jest drogie.
  • W Kenii usługi medyczne są świadczone przez lekarzy prywatnie, w związku z czym są w pełni odpłatne.
  • MSZ zaleca wykupienie polisy z wysokimi sumami gwarantowanymi ubezpieczenie KL oraz transportu medycznego na terenie Kenii.
Polisę na wyjazd do Kenii można mieć już od
45*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla dwóch osób * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Kenii? Dokumenty na wyjazd do Kenii

  • Dokumenty:

Aby wyjechać do Kenii trzeba posiadać paszport, który zachowuje ważność minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu. Paszport tymczasowy ani dowód osobisty nie uprawniają do wyjazdu na terytorium tego kraju.

Konieczna będzie również wiza elektroniczna, wyrobiona poprzez stronę www.evisa.go.ke. Zazwyczaj dokument jest gotowy w ciągu 2 dni, jednak MSZ zaleca złożenie wniosku wcześniej (7-10 dni). Taka wiza jest ważna przez 3 miesiące. Nie muszą jej posiadać osoby podróżujące tranzytem przez Kenię, a także dzieci i młodzież do 16 roku życia. Wyrobienie dokumentu kosztuje 51 dolarów.

Jeśli wyjazd nie ma charakteru turystycznego, na granicy można otrzymać wizę 3-miesięczną.

Potwierdzenie szczepienia przeciwko żółtej febrze nie jest wymagane, chyba że do Kenii wyjeżdżamy z innego kraju afrykańskiego, w którym występuje ryzyko zachorowania na tę chorobę.

Polskie prawo jazdy przetłumaczone na j. angielski pozwala poruszać się po kenijskich drogach przez 3 miesiące.

  • Wizyta lekarska przed wyjazdem:

Nie później niż 4-6 tygodni przed wyjazdem do Kenii zalecana jest wizyta u lekarza, w celu ustalenia ewentualnych szczepień. W niektórych regionach kraju (wybrzeże Kenijskie i zachód kraju) występuje zagrożenie malarią, dlatego warto profilaktycznie zażywać leki antymalaryczne.

Możliwe jest również zarażenie cholerą lub dengą. W krajach sąsiednich - w Ugandzie i w Tanzanii - odnotowano też przypadki eboli.

  • Odpowiednie ubranie:

Z jednej strony takie, które będzie przewiewne i lekkie, z drugiej - nie powinno odsłaniać zbyt wiele ciała. Trzeba bowiem pamiętać, że wybrzeże kenijskie to region muzułmański, więc szczególną ostrożność trzeba zachować odwiedzając miejsca kultu religijnego.

  • Polisa turystyczna:

Z odpowiednio wysokimi sumami kosztów leczenia i transportu medycznego.

  • Ochrona przeciwsłoneczna:

Przede wszystkim kremy z wysokim filtrem (min. 50 SPF), okulary przeciwsłoneczne z odpowiednimi szkłami, a także kapelusz lub czapka z daszkiem. W Kenii słońce świeci bowiem nisko, przez co promieniowanie UV jest tam sporym zagrożeniem.

  • Szczepienia:

Choć nie są obowiązkowe, warto wykonać te zalecane, przeciwko żółtej febrze, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i błonicy, durowi brzusznemu, a także wściekliźnie.

Dodatkowo warto wziąć:

  • Przejściówkę do gniazdka
  • Środek przeciwko komarom
  • Gotówkę i kartę kredytową
  • Tabletki do uzdatniania wody.
Paszport
Paszport
Wiza
Wiza
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Krem do opalania
Krem przeciwsłoneczny
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Życie
Apteczkę
Przejściówka do wtyczek
Przejściówkę do gniazdka
Gotówka
Gotówkę

Czy w Kenii jest bezpiecznie?

MSZ ostrzega, że w Kenii - także w największych miastach jak Nairobi czy Mombas - istnieje ryzyko ataków terrorystycznych ze strony powiązanych z Al-Szabaab.

Trzeba uważać również na przestępców, zwłaszcza w miejscach typowo turystycznych, na lotniskach, w centrach handlowym, czy obiektach religijnych. Unikać trzeba także zgromadzeń i demonstracji.

W hrabstwie Lamu oraz Garissa graniczących z Somalią występuje ryzyko porwań, a także operacji sił zbrojnych lub ataków grup somalijskich. Uzbrojone grupy pojawiać mogą się również na granicy z Etiopią i Sudanem Południowym.

W porze deszczowej lokalne drogi są przejezdne tylko dla samochodów z napędem na cztery koła. Podczas podróży samochodem do niektórych odległych miejscowości (m.in. Garissy i nad Jezioro Turkana, Lamu, Marsabit) należy korzystać z eskorty uzbrojonych policjantów lub żołnierzy.

Zabronione jest fotografowanie obiektów publicznych, w tym budynków ambasad.

Ze względu na walkę z kłusownictwem, posiadanie wyrobów z kości słoniowej zagrożone jest wysokimi karami, nawet do 10 tys. dolarów.

W Kenii zakazane jest używanie i wwożenie torebek foliowych.

  • Uwaga MSZ odradza samotne podróże do rezerwatów przyrody i Parków Narodowych (można podróżować w zorganizowanej grupie).
  • Uwaga W związku z pospolitą przestępczością, w tym zagrożeniem napadami z bronią w ręku, warto pamiętać, by nie nosić przy sobie wartościowych rzeczy i dokumentów. 
  • Uwaga Na prowincjach może natomiast dochodzić do konfliktów na tle etnicznym.
  • Uwaga Obowiązuje ruch lewostronny. Aby poruszać się samochodem po Kenii, można przez 3 miesiące korzystać z polskiego prawa jazdy, jednak należy posiadać jego tłumaczenie na język angielski sporządzone przez tłumacza przysięgłego lub przed przyjazdem uzyskać międzynarodowe prawo jazdy.
  • Uwaga Zły stan dróg, nadmierna prędkość i nieostrożny sposób jazdy kenijskich kierowców, a także zły stan techniczny wielu pojazdów to przyczyny wielu poważnych wypadków drogowych.
  • Uwaga Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 10 lat lub wysoka grzywną.
  • Uwaga Homoseksualizm jest nielegalny.

Karta EKUZ na urlop w Kenii –  czy obowiązuje?

W Kenii polscy turyści nie są objęci ochroną w ramach EKUZ, a leczenie może okazać się bardzo kosztowne. Większość usług medycznych oferowana jest prywatnie, a ich ceny są wysokie. Na prowincjach opieka jest bardzo słaba, dlatego konieczny może się okazać transport do większego miasta, za który trzeba będzie dodatkowo zapłacić, także z własnej kieszeni.

MSZ szczególnie przestrzega przed medycznym transportem lotniczym, który jest kosztowny. Wizyta u internisty w Kenii kosztuje ok. 40 USD, a u specjalisty lub stomatologa 50–100 USD.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia do Kenii wymaga przede wszystkim uwzględnienia odpowiednio wysokich sum gwarantowanych polisy. Ważne, aby w przypadku kosztów leczenia nie były one niższe niż 100 000 złotych, a w przypadku transportu medycznego - niż 30 000 złotych.

Nie można zapominać, że jest to kraj egzotyczny, dlatego podczas urlopu tam narażeni jesteśmy na zagrożenia inne niż w Europie. Tropikalna choroba, także ta przenoszona przez owady, a nawet mycie zębów wodą z kranu może skończyć się wizytą w szpitalu.

 Poza podstawowymi elementami, polisa turystyczna na wyjazd do Afryki powinna posiadać rozszerzenia ochrony, takie jak:

  • Ubezpieczenie od chorób przewlekłych
  • Rozszerzenie o sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka
  • Klauzula alkoholowa

Właściwą polisę wybierzemy porównując ze sobą kilka ofert od różnych ubezpieczycieli. Aby to zrobić, można skorzystać ze specjalnego kalkulatora turystycznego na rankomat.pl.

Ubezpieczenie turystyczne do Kenii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
183,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
470 606 zł
Ratownictwo
32 942 zł
Bagaż
4 706 zł
198,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 47 061 złOC: 470 606 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 470 606 zł 10 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
402,70 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 300 000 zł 60 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
402,70 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 300 000 zł 60 sportów objętych ochroną
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
410,80 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 1 500 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Ubezpieczenie turystyczne do Kenii
Generali
183,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Europa Ubezpieczenia
198,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
470 606 zł
Ratownictwo
32 942 zł
Bagaż
4 706 zł
Dodatkowo: NNW: 47 061 złOC: 470 606 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 470 606 zł 10 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
402,70 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 300 000 zł 60 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
402,70 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 300 000 zł 60 sportów objętych ochroną
AXA
410,80 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 1 500 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy

Dzięki tego rodzaju porównywarce możliwy będzie nie tylko wybór ubezpieczenia skrojonego na miarę egzotycznych wakacji, ale także zakup polisy online, szybko i bez wychodzenia z domu.

Najważniejsze składowe polisy ubezpieczeniowej:

  • OK

    Ubezpieczenie kosztów leczenia – najważniejszy element każdej ochrony na wyjazd. Jeśli podczas pobytu w Kenii konieczna będzie interwencja medyczna, a nawet zwykła wizyta lekarska, polisa pokryje związane z tym koszty.

  • OK

    Koszty ratownictwa i transportu do kraju – w Afryce transport medyczny jest drogi,, zwłaszcza jeśli konieczne będzie przewiezienie poszkodowanego do większego miasta. Jeszcze więcej trzeba będzie zapłacić za transport medyczny z powrotem do kraju.

  • OK

    Assistance – niezbędny element w każdej podróży. W ramach jego ochrony otrzymamy wsparcie w razie wypadku lub innego nieszczęśliwego zdarzenia, choćby w zakresie pomocy tłumacza, czy opieki nad dzieckiem.

  • OK

    OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zapewni wypłatę odszkodowania osobom trzecim, które ucierpią wskutek spowodowanego przez nas wypadku. Polisa pokryje również wydatki związane z naprawą uszkodzonego mienia.

  • OK

    NNW - zabezpieczy turystę przed ponoszeniem kosztów związanych z dłuższym leczeniem lub rehabilitacją po wypadku czy chorobie, a także z naprawą uszkodzonego mienia.

  • OK

    Ochrona bagażu - pozwoli na uzyskanie odszkodowania w razie kradzieży.

Co warto wiedzieć?

  1. Aby przekroczyć granicę trzeba posiadać paszport i wizę elektroniczną.
  2. W Kenii koszty leczenia są bardzo wysokie, dlatego MSZ zaleca zakup polisy turystycznej przez wyjazdem.
  3. EKUZ nie chroni turystów podczas podróży do Afryki.
  4. Szczepienia przeciwko chorobom tropikalnym nie są obowiązkowe, ale zaleca się ich wykonanie.
Oceń stronę
4,80
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego