Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Niemiec

Wielokulturowe Niemcy są krajem oferującym turyście bardzo różnorodne doznania. Historyczne zabytki, olśniewające katedry, jedne z najlepszych na świecie muzeów, przepiękne kompleksy pałacowe oraz energię europejskiej stolicy – Berlina. Co konkretnie warto zobaczyć w Niemczech? Czy potrzebne jest prywatne ubezpieczenie na podróż? Co robić tu z dziećmi? Oto przewodnik po Niemczech.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Obecnie można wjechać do Niemiec bez żadnych obostrzeń. Brak aktualnych ograniczeń wjazdowych.

(ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 r.)


Niemcy

Berlin – stolica Niemiec jest położona jedynie 600 km z Warszawy, stąd to doskonałe miasto na weekendowy city-break. Odwiedzinom tu sprzyja także dobre połączenie autobusowe i pociągowe z Polski. 

Co zwiedzać w Berlinie? Punktem obowiązkowym jest Brama Brandenburska, East Side Gallery, czyli pozostałości po Murze Berlińskim (a także Muzeum Muru Berlińskiego), Gmach Parlamentu i Katedra Berlińska. Każdy z tych zabytków i miejsc historycznych jest chętnie odwiedzane przez turystów. Zdecydowanie warto zobaczyć także Wyspę Muzeów w Berlinie, która znajduje się na rzece Sprewie.

To unikatowe miejsce pod względem kulturalnym i architektonicznym, obejmujące Nowe Muzeum, Stare Muzeum, Starą Galerię Narodową, Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie. Od 1999 r. Wyspa Muzeów znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Miłośnicy zwierząt mogą odwiedzić tutejsze zoo, które jest jednym z najwspanialszych ogrodów zoologicznych na świecie. Z atrakcji turystycznych Berlina należy jeszcze wymienić Pałac Charlottenburg – jeden z najpiękniejszych kompleksów architektonicznych Berlina. Równie zachwycający jak sam pałac, jest otaczający go ogród. 

Co jeszcze warto zobaczyć w Niemczech?

 • Schloss Neuschwanstein – położony w Alpach w południowej części Bawarii imponujący zamek był inspiracją dla realizatorów filmów Disneya. Stanowi archetyp baśniowego zamku dla królewny – pokazany jest w czołówkach bajek Disneya. Budowla powstała w XIX wieku dla króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha, który zażyczył sobie wyidealizowaną replikę średniowiecznego zamku rycerskiego. Schloss Neuschwanstein jest uwielbiany przez turystów, rocznie odwiedza go 1,3 mln osób. 
   
 • Katedra w Kolonii – niezwykła świątynia z niemniej intrygującą historią. Była budowana przez… 600 lat i niewielu wierzyło, że kiedykolwiek zostanie dokończona.  Swój monumentalny wygląd zawdzięcza reliktom Trzech Króli krytych w złotym relikwiarzu. Uznano, że tak cenne skarby wymagają właściwej oprawy, a więc katedra nie może być skromna. Wnętrze obiektu, oprócz wspomnianych relikwii, kryje w sobie wiele drogocennych zabytków. Przez pewien czas świątynia była najwyższym budynkiem w Europie. W 1996 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Inne atrakcje turystyczne Kolonii to Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud – muzeum z niezwykle bogatymi zbiorami, w tym malarstwa średniowiecznego. Muzeum Ludwig to z kolei muzeum zupełnie odmienne, posiadające dużą kolekcję sztuki pop-art. Ciekawym punktem wycieczki może być Schokoladenmuseum, czyli muzeum czekolady. Z tarasu widokowego KölnTriangle można z kolei podziwiać panoramę miasta. W Kolonii większość zabytków jest zlokalizowana w centrum, w niedalekiej odległości od Starego Miasta, co znacznie ułatwia zwiedzanie i sprawia, że jest to doskonałe miejsce do odwiedzenia podczas weekendowego wypadu.
   
 • Wyspa Mainau na Jeziorze Bodeńskim – znajduje się na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Zajmująca 45 ha wyspa jest obecnie w prywatnych rękach i można ją zwiedzać od wschodu do zachodu słońca. Wstęp kosztuje ok. 20 euro, dzieci do lat 12 wchodzą bezpłatnie. Nazywana jest ogrodem kwiatów, wyspą-kwiatów z uwagi na bogactwo tutejszej flory. Nie ma tu miejsca na nudę: motylarnia z tysiącami gatunków barwnym owadów, wspaniały plac zabaw z tratwami, przepiękne kompozycje kwiatowe zapewniają moc wrażeń. Na wyspie znajduje się także wspaniały Pałac Mainau, a przed nim pachnący ogród różany. 
   
 • Europa-Park Rust – zwiedzając Niemcy z dziećmi (choć nie tylko wtedy), warto się udać do trzeciego największego parku rozrywki w Europie, czyli Europa-Park Rust. Znajduje się w miejscowości Rust w Południowo-Zachodniej części kraju. Atrakcją parku są m.in. strefy państwowe z charakterystycznymi dla danego kraju elementami, np. Skandynawia to kraina wikingów, kolorowych domków oraz fiordów, a w strefie holenderskiej znajduje się wielki wiatrak. W każdej strefie państwowej zlokalizowane są liczne atrakcje w postaci karuzel, roller casterów itp. Ponadto w Europa-Park Rust dużą popularnością cieszy się Zaczarowany Las Braci Grimm, w którym spotkać można bohaterów bajek, a także Kraina Przygody inspirowana filmem „Królestwo Muminków”. Dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie, dorośli płacą 47 euro.

Tylko 7 godzin jazdy autobusem dzieli Berlin z Warszawą – to doskonały powód, aby odwiedzić naszego zachodniego sąsiada. Podróż samochodem będzie jeszcze krótsza. Zachętą do wizyty są nie tylko liczne zabytki i atrakcje turystyczne Niemiec, ale też wyjątkowy klimat tętniącego życiem Berlina.

Pogoda w Niemczech - kiedy najlepiej jechać?

Najkorzystniejsza pogoda do zwiedzania Niemiec jest latem. Od czerwca do sierpnia słupki termometrów średnio utrzymują się około 20 stopni Celsjusza. Dobre warunki na city break są także późną wiosną lub jesienią. Z kolei zimą warto wybrać się na jarmarki bożonarodzeniowe, które są organizowane w wielu niemieckich miastach. 

Średnie temperatury w Niemczech

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 1°Cluty 5°Cmarzec 9°Ckwiecień 14°Cmaj 17°Cczerwiec 20°Clipiec 23°Csierpień 19°Cwrzesień 17°Cpaździernik 12°Clistopad 5°Cgrudzień 5°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń -2°Cluty -1°Cmarzec 1°Ckwiecień 4°Cmaj 7°Cczerwiec 10°Clipiec 13°Csierpień 12°Cwrzesień 10°Cpaździernik 6°Clistopad 3°Cgrudzień 0°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Niemiec na rankomat.pl?

 • W Niemczech EKUZ refunduje tylko część usług medycznych.
 • Za wizytę u lekarza trzeba dopłacić około 10 euro.
 • Obowiązuje też system dopłat za leczenie specjalistyczne i szpitalne.
Polisę na wyjazd do Niemiec można mieć już od
6,94*
ubezpieczenie na weekend dla dwóch osób * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Niemczech? Dokumenty na wyjazd do Niemiec

 • Dokumenty

Polacy korzystają z możliwości swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej, więc wjazd do Niemiec możliwy jest za okazaniem dowodu tożsamości, ewentualnie paszportu. Pobyt bezwizowy obowiązuje do 90 dni. W Niemczech honorowane jest polskie prawo jazdy. 

UWAGA! Osoby przebywające w Niemczech muszą się zameldować najpóźniej w ciągu 7 lub 14 dni od dnia przyjazdu (w zależności od przepisów w kraju związkowym). W przypadku pobytu na kampingach, pensjonatach, hotelach obowiązku meldunkowego dopełnia zazwyczaj administracja obiektu. 

 • Karty zniżkowe

Studenci, osoby poniżej 26. roku życia, nauczyciele i inne osoby uprawnione do zniżek mogą zabrać ze sobą stosowną kartę, m.in. typu ISIC, ITIC, IYTC, kartą EUR<26. Umożliwiają one otrzymanie zniżek do licznych placówek kulturalnych i nie tylko. 

 • Leki

Z uwagi na bardzo wysokie ceny leków w Niemczech warto podstawowe środki zabrać z Polski, żeby nie przepłacać na miejscu. W wyjazdowej apteczce przydadzą się: tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, plastry, woda utleniona. Nie zajmą wiele miejsca w bagażu, a pozwolą nie tylko na oszczędność pieniędzy i czasu.

 • Opony zimowe, łańcuchy na koła

Jeśli celem podróży są ośrodki narciarskie, zimą może być problem z przejazdem zaśnieżonymi drogami. Dlatego koniecznym wyposażeniem samochodu powinny być opony zimowe z dobrym bieżnikiem oraz łańcuchy na koła. Nie można zapominać także o kole zapasowym.

UWAGA! Autostrady w Niemczech dla samochodów osobowych są bezpłatne. Jak przestrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych:

„Z uwagi na ograniczone możliwości samodzielnych napraw pojazdu (jest to niedozwolone np. na autostradach) oraz stosunkowo wysokie koszty usług w specjalistycznych warsztatach zaleca się wykupienie ubezpieczenia Assistance obowiązującego za granicą.”

Paszport
Paszport/Dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Krem do opalania
Krem z filtrem UV

Czy w Niemczech jest bezpiecznie?

Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie podaje do wiadomości publicznej, jaki jest stopień zagrożenia atakiem terrorystycznym. Jednak, odkąd w 2016 r. doszło tu do kilku ataków i prób terrorystycznych, zostały zwiększone patrole policyjne w miejscach, które mogą być potencjalnymi celami zamachowców, np. koncerty, lotniska, metro, centra handlowe.

Zaleca się także zachowanie specjalnej ostrożności w miejscach turystycznych i dużych skupiskach ludzi.

Wypowiedź eksperta

Na terenie Niemiec dochodzi do ataków i prób ataków o charakterze terrorystycznym. W związku z powyższym należy zachować ostrożność w miejscach, które mogą być potencjalnymi celami zamachowców m.in. koncerty, lotniska, dworce kolejowe, metro, centra handlowe. W ww. miejscach należy liczyć się ze zwiększeniem liczby uzbrojonych funkcjonariuszy policji oraz z utrudnieniami w postaci wzmożonych kontroli, w tym kontroli lotnisk, dworców oraz portów. W sytuacji zagrożenia należy bezwzględne stosować się do zaleceń władz porządkowych i policji.
www.gov.pl

 • Uwaga Zagrożenie przestępczością pospolitą jest umiarkowane. Zdarzają się kradzieże i włamania do samochodów, szczególnie w miejscach turystycznych, jednak nie jest to nagminne.
 • Uwaga W Niemczech nie ma zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego, więc nie są wymagane dodatkowe szczepienia.

Jakie ubezpieczenie do Niemiec - EKUZ czy polisa podróżna?

Jako członek Unii Europejskiej Niemcy oferują polskim turystom nieodpłatną pomoc medyczną w takim zakresie, w jakim udostępniana jest Niemcom. Warunkiem jest ubezpieczenie w Polsce i posiadanie ze sobą karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego).

Kartę EKUZ może wyrobić nieodpłatnie każdy ubezpieczony Polak. Należy zgłosić się do punktu NFZ, wypełnić stosowny wniosek a karta zazwyczaj wydawana jest od razu na miejscu. Czasami, szczególnie w okresie okołowakacyjnym, wyrobienie EKUZ może wymagać dłuższego oczekiwania, dlatego nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. 

Wypowiedź eksperta

Korzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie koszty.
www.gov.pl

Opieka medyczna Niemcy – jaki jest koszt?

Pierwsza wizyta u lekarza w danym kwartale wymaga dopłacenia 10 euro. Koszt transportu sanitarnego na terenie Niemiec w 10% pokrywa poszkodowany. Powyższe opłaty dotyczą każdego pacjenta, nawet posiadacza karty EKUZ. Koszt wizyty u lekarza bez EKUZ to ok. 50 euro, a doba pobytu w szpitalu – 500 euro.

Należy wyraźnie pokreślić, że karta EKUZ gwarantuje w Niemczech jedynie podstawowe i konieczne świadczenia medyczne. O tym, czy pomoc była niezbędna decyduje lekarz. EKUZ nie pokrywa takich usług jak transport sanitarny do kraju, transport zwłok, ratownictwo górskie – stąd jedynym zabezpieczeniem jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego. 


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Zakres ubezpieczenia bywa bardzo różnorodny, odmienne są sumy gwarantowane leczenia, ale – uwaga – nie zawsze najdroższe ubezpieczenia daje najszerszą ochronę. Dlatego nie warto kupować „w ciemno” najdroższej polisy, a zamiast tego lepiej porównać poszczególne oferty w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Oferty ubezpieczeń do Niemiec zaczynają się od 3,30 zł za dzień ochrony.

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Niemiec można kupić już za ok. 4 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej kilka propozycji dziennych kosztów zakupu polisy turystycznej w różnych towarzystw ubezpieczeniowych do Niemiec dla jednej osoby dorosłej. 

Przykładowe ceny polisy turystycznej do Niemiec

UbezpieczycielSIGNAL IDUNA
(6 zł/dzień)
EUROPA Ubezpieczenia
(11 zł/ dzień)
Koszty leczenia85 050 zł127 575 zł
Ratownictwo 29 767 zł21 262 zł
NNW15 000 zł12 757 zł
OC--

Sporty objęte polisą

83

10

Ubezpieczenie bagażu-1267 zł
Ubezpieczenie COVID-19

Zdarzenia pod wpływem alkoholu

Źródło: rankomat.pl

Jeszcze więcej propozycji polis turystycznych do Niemiec można znaleźć w kalkulatorze rankomat.pl. Oferty są zróżnicowane pod względem cen i zakresu. Dzięki użyciu kalkulatora nie musimy samodzielnie porównywać ofert. To oszczędność czasu... i ogromna wygoda.

Dobre ubezpieczenie można znaleźć w kilka minut, a polisa przychodzi bezpośrednio na wskazany adres e-mail. Szybko, prosto, bezproblemowo! 

Co powinna zawierać dobra polisa turystyczna?

 • OK

  Koszty leczenia – podróż do krajów europejskich, w tym Niemiec, wymaga polisy z sumą gwarantowanych kosztów leczenia co najmniej 30 tysięcy euro.

 • OK

  NNW – jest to odszkodowanie od następstw nieszczęśliwych wypadków, a więc zapewnia zwrot kosztów za rehabilitację w kraju, a także odszkodowanie za wypadek, uszczerbek na zdrowiu czy czasową niezdolność do pracy.

 • OK

  OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym to konieczność podczas wyjazdów zagranicznych. Ubezpieczyciel pokryje koszty zniszczeń, których dokonał ubezpieczony, np. uszkodzenia samochodu, wybicia szyby, zniszczenia sprzętu w hotelu itp.

 • OK

  Transport do kraju – NFZ nie refunduje powrotu medycznego do kraju, koszt spada wyłącznie na poszkodowanego. Czasami konieczny jest nawet powrót samolotem sanitarnym z asystą lekarską, co może kosztować nawet 30-100 tys. zł.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu - można liczyć na odszkodowanie w razie kradzieży lub zniszczenia rzeczy zabranych w podróż.

 • OK

  Dodatkowe rozszerzenia - warto rozbudować polisę o opcjonalne elementy, dopasowane do charakteru podróży i potrzeb podróżującego, może to być ochrona dla aktywnych, klauzula alkoholowa, choroby przewlekłe czy ubezpieczenie pracy fizycznej.

Co warto wiedzieć?

 1. W Niemczech autostrady są bezpłatne.
 2. Obecnie Polacy mogą swobodnie podróżować do Niemiec.
 3. W Niemczech prywatna opieka medyczna jest bardzo droga.
 4. Ubezpieczenie turystyczne do Niemiec można mieć od 3,74 zł za dzień.
Oceń stronę
4,83
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego