Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Peru

Peru – kolebka cywilizacji Inków. Niezliczona ilość zabytków, górskie widoki, wspaniała kultura i gościnni mieszkańcy. Wszystko to sprawia, że Peru jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów Ameryki Południowej, także przez Polaków. To kraj nieskończonych atrakcji, w którym odnajdują się zarówno amatorzy historii, pasjonaci trekkingu, jak i miłośnicy tajemniczych cudów natury.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Ze względów bezpieczeństwa MSZ odradza wszelkie podróże do:

  • północno-wschodniej części kraju przy granicy z Kolumbią (wzdłuż rzeki Putumayo);
  • regionu VRAEM (dolina rzek Apurimac, Ene i Mantaro obejmująca wschodnie prowincje: Huanta i La Mar w regionie Ayacucho, prowincje Tayacaya i Churcampa w regionie Huancavelica, prowincje Satipo, Huancayo i Concepción w regionie Junin oraz prowincję La Convención w regionie Cusco);
  • region Puno, w tym peruwiańska strona jeziora Titicaca, oraz region Apurimac z powodu niepokojów społecznych.

Tereny przy granicy z Kolumbią wzdłuż rzeki Putumayo są szczególnie niebezpieczne ze względu na działalność grup przestępczych.

Nie ma obecnie dodatkowych wymogów dotyczących wjazdu

(ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 r.)


Peru

Peru leży w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. To państwo ponad 4 razy większe od Polski.

Peru dzieli się na trzy krainy geograficzne: Costa (wybrzeże), Sierra (góry) i Selva (dżungla). Panuje tam klimat równikowy, zróżnicowany w zależności od konkretnego regionu kraju. Termin wycieczki należy więc dopasować do miejsca, do którego się wybieramy. Do Amazonii najlepiej pojechać w czerwcu, na wybrzeże – od stycznia do marca, z kolei w góry – od czerwca do września.

  • Waluta obowiązująca w Peru to sol. W większości turystycznych miejsc można płacić kartą, najpowszechniej akceptowana jest karta Visa. Sieć bankomatów jest dość rozwinięta.
  • Językiem urzędowym jest hiszpański. Najłatwiej porozumieć się właśnie w tym języku, choć w bardziej turystycznych regionach nie powinno być problemów z porozumieniem się także po angielsku.
  • Machu Picchu to najbardziej charakterystyczny punkt turystyczny w całym Peru. Doskonale zachowane miasto Inków, położone wysoko w Andach, zalicza się do 7 Nowych Cudów Świata. To niesamowity kompleks imponujących świątyń, wież i budynków mieszkalnych. Wizyta w Machu Picchu zachwyci nawet osoby, które nie pasjonują się historią – pozwala dosłownie cofnąć się w czasie!
  • Alpaki i lamy to żywe „maskotki” Peru. Są obecne niemal na każdym kroku. Służą mieszkańcom w celach praktycznych, ale równocześnie stały się ważną atrakcją turystyczną.
  • Kanion Colca. Niesamowity kanion, przypominający wyglądem księżyc. Na jego dnie brak jakiejkolwiek roślinności. Według niektórych źródeł jest to najgłębszy kanion na ziemi.
  • Tęczowa Góra. Góra ma wysokość 5200 m n.p.m. i leży w regionie miasta Cuzco, skąd startują wędrówki. Trekking Tęczową Górą, choć może potrwać nawet kilka dni, to niesamowita przygoda. Góra, jak sama nazwa wskazuje, zmienia swoje barwy i przybiera kolory tęczy. To absolutnie niepowtarzalny widok.
  • Lima. Stolica Peru to kolorowe, różnorodne miasto, łączące tradycję z szybko wkradającą się do Peru nowoczesnością. Spośród zabytków w Limie na szczególną uwagę zasługują: Plaza de Armas, Pałac Arcybiskupi, Muzeum Narodowe i Muzeum Złota. Godna odwiedzenia jest też artystyczna Barranco – to prawdziwy raj dla miłośników street style’u!
  • Chan Chan. Niesamowite miasto położne na pustyni. Obecne tam budowle są niezwykle bogato zdobione. W połączeniu z surowością gliny, z której je zbudowano, robi to niesamowite wrażenie. To trzeba zobaczyć!
  • Arequipa, czyli „Białe Miasto”. Swój przydomek zawdzięcza skałom wulkanicznym i charakterystycznej białej zabudowie. To miasto pełne kolonialnej architektury, pięknych widoków i nieliczonej ilości mostów.
  • Jezioro Titicaca. To największe jezioro w Ameryce Południowej oraz najwyżej położony zbiornik żeglarski z dwoma portami – w Peru i Boliwii. Rejs po jeziorze pozwala obserwować okoliczne wysepki i życie mieszkańców tego obszaru, prowadzone zwykle w bardzo tradycyjny sposób.
  • Kuchnia peruwiańska to mieszanka tradycji andyjskich i europejskich. Regiony nadmorskie słyną z doskonałych owoców morza i słynnego ceviche.  Peru to także ojczyzna ziemniaka – jest dostępny wszędzie, w wielu postaciach. Równie powszechna jest kukurydza. Popularnym mięsem jest mięso lam, a przysmakiem w okolicy Cuzo jest mięso... świnki morskiej. Kuchnia peruwiańska jest także dość ostra, a używanie papryczek chili jest bardzo powszechne.
  • Z Polski do Peru nie ma lotów bezpośrednich. Do Kraju Inków możemy dolecieć m.in. z przesiadką w Madrycie, liniami KLM, Air France, czy Iberia.

Pogoda w Peru - kiedy najlepiej jechać?

Peru ma zróżnicowany klimat ze względu na swoje rozległe terytorium, które obejmuje pustynie, wyżyny, góry i dżungle. 

  • Wybrzeże (Lima, Paracas) - od grudnia do kwietnia trwa tam lato. Jest ciepło, ze średnimi temperaturami wynoszącymi około 25°C - 30°C. To dobry czas na zwiedzanie wybrzeża i korzystanie z plaż. Od maja do listopada przypada zima, charakteryzująca się niższymi temperaturami, zazwyczaj w okolicach 15°C - 20°C. Wciąż można jednak cieszyć się słonecznymi dniami, a temperatura wody jest odpowiednia do kąpieli.
  • Wyżyny (Cusco, Machu Picchu) - od maja do wrześni w Andach jest pora sucha. To idealny czas do zwiedzania Cusco, Machu Picchu i innych atrakcji w regionie. Dni są słoneczne, a temperatury w ciągu dnia wynoszą około 20°C. Nocą może być chłodniej, zwłaszcza na większych wysokościach. Od października aż do kwietnia trwa pora deszczowa. Temperatury pozostają stosunkowo stałe, ale wieczory i noce mogą być chłodniejsze.
  • Dżungla (Iquitos, Puerto Maldonado) - Amazonia jest znana ze swojego gorącego i wilgotnego klimatu przez cały rok. Temperatury utrzymują się zazwyczaj w okolicach 25°C - 35°C. Opady deszczu mogą występować przez cały rok, ale są bardziej intensywne w okresie od listopada do kwietnia. Mimo to, dżungla jest piękna i oferuje unikalne doświadczenia.

Średnie temperatury w Peru

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 29°Cluty 28°Cmarzec 28°Ckwiecień 29°Cmaj 30°Cczerwiec 29°Clipiec 29°Csierpień 30°Cwrzesień 30°Cpaździernik 30°Clistopad 30°Cgrudzień 31°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń 23°Cluty 22°Cmarzec 22°Ckwiecień 22°Cmaj 21°Cczerwiec 21°Clipiec 20°Csierpień 21°Cwrzesień 21°Cpaździernik 22°Clistopad 22°Cgrudzień 22°C
Temperatura wody
styczeń 22°Cluty 22°Cmarzec 23°Ckwiecień 22°Cmaj 21°Cczerwiec 19°Clipiec 18°Csierpień 18°Cwrzesień 18°Cpaździernik 19°Clistopad 20°Cgrudzień 21°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Peru na rankomat.pl?

  • Karta EKUZ na terytorium Peru nie zapewni nam żadnej ochrony.
  • Zakup polisy jest jedynym sposobem, aby turysta nie musiał z własnej kieszeni pokrywać kosztów leczenia i ewentualnej hospitalizacji.
  • Polskie MSZ zaleca wykupienie polisy, zawierającej co najmniej koszty leczenia i NNW.
Polisę na wyjazd do Peru można mieć już od
45*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla dwóch osób * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Peru? Dokumenty na wyjazd do Peru

  • Dokumenty

Na wyjazd do Peru każdy podróżnik musi zabrać przede wszystkim ważny paszport. Dokument musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu.

Wiza nie jest wymagana, jeśli nasz pobyt nie przekroczy 90 dni. W trakcie wjazdu trzeba jednak podać przewidywany termin opuszczenia kraju. Jego przekroczenie powoduje naliczenie kary w wysokości 1 USD za każdy dzień zwłoki.

Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Nie ma też obowiązku meldunkowego – funkcję tę spełnia formularz wjazdowy, Tarjeta Andina. Formularz podróżnicy otrzymują na przejściach granicznych lub na pokładzie samolotu. Przy wyjeździe formularz trzeba zwrócić.

  • Przejściówka do kontaktu

W Peru używa się wtyczek typu amerykańskiego. Najlepiej zabrać ze sobą adapter.

  • Wygodne buty

Wycieczki po Peru niemal zawsze wiążą się z trekkingiem. Warto zabrać wygodne obuwie, a jeśli posiadamy – także inne akcesoria trekkingowe.

  • Dolary amerykańskie lub euro

Wymiana złotówek na walutę peruwiańską w Polsce jest dość trudna; podobnie może być na miejscu, w Peru. Najlepiej więc zabrać ze sobą dolary amerykańskie lub euro i na miejscu dokonać ich wymiany. 

Paszport
Paszport
Gotówka
Gotówka
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Przejściówka do wtyczek
Przejściówkę do kontaktu
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Życie
Apteczkę

Czy w Peru jest bezpiecznie?

Peru wśród turystów uchodzi za dość bezpieczne państwo – szczególnie w popularnych regionach turystycznych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza jednak podróże do terenów leżących przy granicy z Kolumbią oraz regionu VRAE (słynącego z handlu narkotykami i działalności organizacji terrorystycznej Świetlisty Szlak).

Zaleca też zachowanie szczególne ostrożności w pozostałych regionach ze względu wysoki poziom przestępczości pospolitej.

  • Uwaga Polskie MSZ apeluje o korzystanie wyłącznie z taksówek oficjalnie uznanych przez władze lotniska, posiadających stanowiska wewnątrz terminalu przylotów. Koszty przejazdu można negocjować.
  • Uwaga W Peru mogą występować trzęsienia ziemi – szczególnie na wybrzeżu i w rejonach górskich. Należy uważać również na powodzie i silne opady, występujące w górach i dżungli, szczególnie w miesiącach marzec-listopad.
  • Uwaga W popularnych miejscach turystycznych trzeba uważać na kieszonkowców. Dokumenty i większe ilości gotówki najlepiej pozostawić w sejfie hotelowym.
  • Uwaga MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Karta EKUZ na urlop w Peru –  czy obowiązuje?

W trakcie podróży do Peru karta EKUZ nie zapewni nam absolutnie żadnej ochrony. Działa ona głównie w krajach UE, a w podróży po Ameryce Południowej jest zwyczajnie zbędna.

Jedynym i pewnym sposobem, aby w razie problemów ze zdrowiem nie musieć pokrywać kosztów leczenia z własnych środków, jest zakup dobrej polisy turystycznej. Zaleca się, aby suma gwarantowana kosztów leczenia na podróże po krajach Ameryki Południowej wynosiła nie mniej niż 100 000 euro, jednak – czym wyższa, tym lepiej. Koszty leczenia w Peru są bowiem stosunkowo wysokie. Standard porównywalny jest do europejskiego.

Opiekę medyczną najłatwiej uzyskać w większych ośrodkach miejskich. Polskie MSZ zleca korzystanie z placówek prywatnych. Koszt wizyty lekarskiej w przeliczeniu na złotówki wynosi od ok. 200 zł do 400 zł. Doba w klinice to koszt od ok. 400 zł wzwyż. Polskie MSZ zaleca, aby kupując leki, korzystać wyłącznie z renomowanych aptek.

W Peru zdarzają się przypadki sprzedawania podróbek produktów farmakologicznych, których spożycie może być niebezpieczne dla życia i zdrowia.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne do Peru powinno zawierać przede wszystkim wysoką sumę gwarantowaną kosztów leczenia – to element obowiązkowy dla każdego podróżnika. Potrzeby poszczególnych turystów i sposób spędzania czasu w Peru mogą się jednak różnić. Jedni jadą do Kraju Inków uprawiać trekking i zwiedzać kaniony, inni – po prostu odpoczywać.

Ubezpieczenie turystyczne do Peru
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
99,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
139,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
178,78 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
265,14 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Peru
Proama
99,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
139,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
178,78 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
265,14 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie warto więc dobierać do swoich potrzeb i sposobu, w jaki zmierzamy spędzić czas w Peru. Do polisy można dobrać praktyczne rozszerzenia ochrony, takie jak m.in.:

  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
  • klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka,
  • klauzula alkoholowa,
  • OC sportowe,
  • klauzula chorób przewlekłych (podróżnicy, u których występują choroby przewlekłe, tę klauzulę muszą wykupić obowiązkowo).

Ubezpieczenie najłatwiej wybrać po porównaniu różnych ofert przy pomocy specjalnej porównywarki. W naszej porównywarce dobre ubezpieczenie na wyjazd do Peru można znaleźć już za ok. 5-9 zł za jeden dzień ochrony. Każdy może w kilka minut odnaleźć propozycję odpowiadającą indywidualnym potrzebom i możliwościom finansowym.

Poniżej porównanie ubezpieczenia do Peru dwóch wariantów z optymalnymi sumami gwarantowanymi kosztów leczenia:

UbezpieczycielTU Europa (9 zł/dzień)Generali (11 zł dzień)
Koszty leczenia100 000 euro500 000 zł
Ratownictwo 7 000 euro500 000 zł
NNW10 000 euro50 000 zł
OC100 000 euro200 000 zł
OC sportowe100 000 euro
 
Ubezpieczenie bagażu1 000 euro1000 zł
Ubezpieczenie COVID-19++
Sporty objęte polisą10
 

Źródło: rankomat.pl


Każda polisa turystyczna na wyjazd do Peru powinna zawierać elementy takie jak m.in.:

  • OK

    Koszty leczenia. To właśnie dzięki kosztom leczenia wszystkie opłaty z tytułu leczenia, hospitalizacji, badań, czy lekarstw ubezpieczonego, ureguluje towarzystwo ubezpieczeniowe. Aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo, warto wybierać propozycje polis o jak najwyżej sumie gwarantowanej kosztów leczenia.

  • OK

    Koszty ratownictwa. Bardzo ważny element dla wszystkich osób, które w Peru wybiorą się w góry lub zapragną spróbować sportów ekstremalnych. Dzięki kosztom ratownictwa wszelkie opłaty za pomoc udzieloną w trakcie akcji ratowniczych lub poszukiwawczych poniesie ubezpieczyciel.

  • OK

    NWW. Za sprawą NNW turysta, który podczas podróży po pięknym Peru  dozna uszczerbku na zdrowiu, może ubiegać się o odszkodowanie.

  • OK

    OC w życiu prywatnym. Element ubezpieczenia, dzięki któremu towarzystwo ubezpieczeniowe zrekompensuje straty finansowe, do których doszło u osoby trzeciej na skutek nieumyślnego działania podróżnika. Dotyczy zarówno szkód w mieniu, jak i osobowych.

  • OK

    Assitance. To skuteczna pomoc przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Wystarczy skontaktować się z centrum alarmowym ubezpieczyciela, aby otrzymać pomoc logistyczną, czy organizacyjną.

  • OK

    Ubezpieczenie bagażu. Bardzo przydatne w razie kradzieży bądź zniszczenia rzeczy osobistych. Można liczyć na wpłatę odszkodowania rekompensującego poniesione straty.

Co warto wiedzieć?

  1. Wybór terminu wycieczki do Peru zależy od konkretnego regionu kraju, który zamierzamy zwiedzić.
  2. Peru to raj dla amatorów trekkingu i miłośników historii.
  3. Standard opieki medycznej w dużych miastach Peru jest na poziomie zbliżonym do europejskiego, ale ceny usług medycznych są wyższe niż w Polsce.
  4. Aby nie płacić za leczenie i hospitalizację z własnej kieszeni, trzeba wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne.
Oceń stronę
5,00
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego