Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Danii

Położona na Półwyspie Jutlandzkim Dania to najmniejsze z państw skandynawskich. To spokojny kraj hygge, zachwycających krajobrazów i niesamowitych warunków naturalnych. Wyjazd do Danii to świetny pomysł, zarówno na krótką, kilkudniową wycieczkę, jak i dłuższy wypoczynek.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Na teren Dani można podróżować bez żadnych ograniczeń. 

(ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 r.)


Dania

Obowiązującą w Danii jest korona duńska, której można używać także na terytoriach zależnych – Wyspach Owczych oraz Grenlandii. Językiem urzędowym jest duński, jednak w bardziej turystycznych rejonach raczej nie ma problemu z porozumieniem się także w języku angielskim.

Ceny w Danii są niestety wysokie. Przy odpowiedniej organizacji możliwe jest jednak zaplanowanie bardziej budżetowego wyjazdu. W większości sklepów, w hotelach i punktach usługowych, można płacić kartą.

Wybierając się do Danii, warto nastroić się... pozytywnie. W 2016 r. Dania została uznana za najszczęśliwszy kraj na świecie, a duńska filozofia hygge zebrała zwolenników na wszystkich kontynentach.

Co zwiedzić w Danii?

Dania oferuje zwiedzającym nie tylko możliwość obcowania z niesamowitymi warunkami naturalnymi, ale także poznania nowoczesnych, świetnie zorganizowanych miast.

Duńskie miejscowości zachwycają czystością, przemyślaną architekturą i otwartymi przestrzeniami. Warto zwiedzić w szczególności:

 • Kopenhagę. Duńska stolica łączy w sobie charakter miasta portowego z nowoczesnością. Odwiedzić należy w szczególności Nyhavn – najbardziej reprezentatywną część miasta, w której znajduje się charakterystyczna, kolorowa zabudowa. Wśród turystów popularnością cieszy się także słynny pomnik małej syrenki oraz Ogrody Tivoli. Godne uwagi są także liczne kopenhaskie zamki, w tym w szczególności Rosenborg, Kronborg (miejsce akcji Hamleta), czy położony na wysepce Frederiksborg. Kopenhagę warto zwiedzać rowerem. Statystyki wskazują, że w duńskiej stolicy więcej jest rowerów niż mieszkańców!
 • Legoland w Billund. Jedna z najpopularniejszych duńskich atrakcji i świetna propozycja na wyjazd z dziećmi, choć nie tylko. W Legolandzie każdy znajdzie coś dla siebie. Znajduje się tam m.in. imponujące wesołe miasteczko, ogromne konstrukcje z klocków, zjeżdżalnie wodne, kawiarnie i restauracje.
 • Odense. Miasto Hansa Christiana Andersena, najsłynniejszego baśniopisarza na świecie. Bardzo klimatyczne, pełne muzeów, kościołów, restauracji... i oczywiście rowerzystów. Punktem obowiązkowym na mapie zwiedzania jest dom, w którym urodził się H.C. Andersen.
 • Zamek Egeskov. To słynny duński zamek, zdobiący okładki wielu przewodników po Danii. Zbudowany jest na palach, przez co sprawia wrażenie obiektu unoszącego się na wodzie. Wokół zamku znajduje się niezwykle zadbany i pełen atrakcji dla najmłodszych kompleks ogrodowo-parkowy.
 • Skagen. Dania to oczywiście także morze. Skagen to miejsce, gdzie Morze Bałtyckie spotyka się z Morzem Północnym. Można tam zaobserwować niesamowite zjawiska przyrodnicze. Wśród „morskich” atrakcji godna uwagi jest również Kerteminde – popularna miejscowość wypoczynkowa. Warto zwiedzić także zieloną wyspę Bornholm.
 • Ogrody Tivoli. Park rozrywki i ogród w Kopenhadze, kilka minut pieszo od ratusza. Odbywają się tutaj różne koncerty, przedstawienia kulturalne i występy pantomimy. Jest to jedno najchętniej odwiedzanych miejsc w całej Skandynawii (trzecie miejsce w Europie).
 • Duńska Riwiera. Obszar na północ od Kopenhagi wyróżniający się pięknymi plażami, luksusowymi hotelami i wakacyjną atmosferą. 
 • Białe klify. Znajdujące się zaledwie kilka godzin na południe od Kopenhagi wybrzeże o wyjątkowej urodzie, na wyspie Mon. Wysokość klifów sięga ok 120 metrów, a powstały ponad 10 tysięcy lat temu. Rejon najlepiej zwiedzać pieszo lub rowerem.
 • Bornholm. Malownicza wyspa na Morzu Bałtyckim. Jest to wymarzone miejsce na wakacje w ciszy i spokoju z nutą aktywnego wypoczynku. Jest to idealne miejsce do turystyki rowerowej. Wybrzeże na północy i zachodzie ma charakter skalisty z klifami o wysokości do 80m, południowe części wyspy to równiny i wydmy, natomiast północ i centralna część charakteryzuje się pofałdowanym i pagórkowatym krajobrazem.

Jaka jest pogoda w Danii?

W Danii przeważa klimat umiarkowany ciepły, typu morskiego. Lata są tutaj dość chłodne, z przeważającą ilością opadów deszczu. Dania znajduje się pod wpływem mas powietrza pochodzenia atlantyckiego. Wieją tu wiatry znad Atlantyku, choć wpływ morza łagodzi temperaturę; wilgotność powietrza jest wysoka i często występują mgły.

Najcieplejsze miesiące to czerwiec (18°C), lipiec (19°C) i sierpień (19°C). Najwięcej godzin słonecznych w ciągu dnia jest w okresie od maja do lipca - 17 godzin. Najmniejsze opady notowane są w lutym.

Średnie temperatury w Danii

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 3°Cluty 3°Cmarzec 5°Ckwiecień 10°Cmaj 15°Cczerwiec 18°Clipiec 20°Csierpień 20°Cwrzesień 16°Cpaździernik 11°Clistopad 7°Cgrudzień 4°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń 0°Cluty 0°Cmarzec 0°Ckwiecień 3°Cmaj 8°Cczerwiec 11°Clipiec 14°Csierpień 14°Cwrzesień 11°Cpaździernik 7°Clistopad 3°Cgrudzień 0°C
Temperatura wody
styczeń 3°Cluty 2°Cmarzec 2°Ckwiecień 5°Cmaj 9°Cczerwiec 14°Clipiec 17°Csierpień 17°Cwrzesień 15°Cpaździernik 11°Clistopad 8°Cgrudzień 5°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Danii na rankomat.pl?

 • EKUZ w Danii gwarantuje tylko częściową ochronę.
 • Koszty leczenia w Danii są najwyższe w Europie.
 • Wizyta u lekarza specjalisty może kosztować nawet około 300 zł.
Polisę na wyjazd do Danii można mieć już od
4,00*
dzienna cena ubezpieczenia dla osoby dorosłej * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Danii? Dokumenty na wyjazd do Danii

Granicę z Danią możemy przekroczyć na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Warto pamiętać, że dokumenty muszą mieć także dzieci. W przypadku podróży dziecka z osobą trzecią wskazana jest pisemna zgoda rodzica/opiekuna prawnego na podróżowanie. Zaleca się także notarialne poświadczenie własnoręczności podpisu rodzica/opiekuna prawnego.

Przy pobytach turystycznych nie występuje obowiązek meldunkowy. Maksymalny okres pobytu turystycznego w Danii to 3 miesiące. Po upływie tego czasu konieczne jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie pozwolenia na pobyt.

Studenci, wybierający się do Dani, powinni także pamiętać o spakowaniu legitymacji ISIC. Gwarantuje ona zniżki w licznych instytucjach kultury, a także w przypadku niektórych noclegów. 

Polskie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów w Danii. Samochód musi mieć jednak tablice z numerem rejestracyjnym i znak kraju pochodzenia. Jeśli pobyt w Danii jest w celach turystycznych, można poruszać poruszać się samochodem na polskich numerach rejestracyjnych.

W przypadku pobytu stałego lub pobytu z celem podjęcia pracy, należy zarejestrować samochód w ciągu 30 dni od daty pierwszego wjazdu.

Oprócz niezbędnych dokumentów warto spakować także cieplejsze ubrania, parasol i płaszcz przeciwdeszczowy. Pogoda w Danii jest dość kapryśna, dlatego rozsądnie jest przygotować się na wszystkie ewentualności.

Dowód osobisty
Paszport/Dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Odzież z rękawem
Ciepłe ubranie

Czy w Danii jest bezpiecznie?

W Danii obowiązuje czwarty (w skali 5-stopniowej skali) stopień zagrożenia terrorystycznego. W praktyce oznacza to, że władze miejscowe uważają, że prawdopodobieństwo wystąpienia zamachu, jest niestety duże. będąc w Danii, należy sprawdzać komunikaty władz porządkowych i policji oraz bezwzględnie stosować się do wydawanych zaleceń. 

Zagrożenie pospolitą przestępczością jest niewielkie. W większych miastach, jak w większości europejskich krajów należy uważać na kieszonkowców. W razie wypadku, pożaru, kradzieży, lub innego podobnego zdarzenia. należy dzwonić pod numer telefonu alarmowego 112 (pogotowie ratunkowe, straż pożarna, policja). 

Przed wyjazdem do Danii nie jest obowiązkowe wykonywanie żadnych dodatkowych szczepień.

 • Uwaga W Danii można spotkać wzmożone kontrole na dworcach, czy lotniskach, jak również w trakcie imprez masowych.
 • Uwaga Zleca się zachowanie wzmożonej ostrożności we wszystkich miejscach publicznych, gdzie mogą przebywać większe grupy osób.
 • Uwaga Podróż do Danii można zgłosić w systemie Odyseusz.
 • Uwaga Za wwóz, posiadanie lub sprzedaż nawet najmniejszych ilości narkotyków grozi kara wieloletniego pozbawienia wolności.
 • Uwaga Nie możesz mieć przy sobie noża o długości ostrza powyżej 12 cm oraz noża sprężynowego (z chowanym ostrzem), a także wszelkich rodzajów gazu (np. pieprzowego, łzawiącego).

Karta EKUZ na urlop w Danii –  czy wystarczy?

Z karty EKUZ można skorzystać także w Danii. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą wyrobić we właściwym oddziale NFZ wszystkie osoby, które są ubezpieczone w polskim Narodowym Funduszu Zdrowia.

Warto jednak mieć świadomość, że karta EKUZ uprawnia do korzystania wyłącznie z niezbędnych świadczeń medycznych. Nie obejmuje np. możliwości leczenia w placówkach prywatnych, czy powrotnego transportu do Polski. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych doradza więc zakup ubezpieczenia dodatkowego, które pokryje wszystkie niezbędne koszty leczenia.

Za zakupem ubezpieczenia turystycznego przemawia także fakt, że Dania jest jednym z najdroższych krajów na świecie. Wizyta u lekarza specjalisty (której może nie obejmować karta EKUZ) może kosztować nawet ok. 300 zł. Nie warto więc ryzykować. Bezpieczniej od razu wykupić dobrą polisę turystyczną, w której suma gwarantowana kosztów leczenia to co najmniej 20 0000 euro.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Najważniejszym elementem dobrego ubezpieczenia są właśnie koszty leczenia. Równie ważne są koszty ratownictwa – ich suma powinna wynosić minimum 5 000 euro. Dzięki kosztom ratownictwa turysta nie będzie musiał pokrywać z własnej kieszeni wydatków poniesionych na ewentualne akcje ratownicze.

Ubezpieczenie turystyczne należy dopasować przede wszystkim do swoich potrzeb i charakteru wyjazdu. Inne oczekiwania co do zakresu polisy będą miały osoby, które wyjeżdżają wyłącznie, aby zwiedzać, a inne – sportowcy, którzy pragną spróbować nowych sportów ekstremalnych.

Każdą polisę warto jednak wzbogacić o NNW, OC w życiu prywatnym, Assistance i ubezpieczenie bagażu. 

Ubezpieczenie turystyczne do Danii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
30,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 3 000 eursporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
45,56 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
79,52 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)
Allianz
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
59,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie turystyczne do Danii

Ubezpieczenie turystyczne do Danii
Europa Ubezpieczenia
30,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
Dodatkowo: NNW: 3 000 eursporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
45,56 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
79,52 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)
Allianz
59,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie turystyczne do Danii

Przy zakupie polisy trzeba pamiętać, że osoby chore przewlekle muszą rozszerzyć ochronę za dodatkową składką.

Polisa dla sportowca – co jeszcze warto dodać do ubezpieczenia?

Ubezpieczenie na wyjazd dla osób aktywnych powinno zawierać dodatkowe elementy. Przede wszystkim, warto upewnić się, czy dla konkretnej dyscypliny sportu, ubezpieczyciel nie wymaga dodania rozszerzenia o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Można to sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia lub opcjonalnie w szczegółach produktu.

Sportowcy mogą także ubezpieczyć sprzęt sportowy. Mogą również dokupić OC sportowe, dzięki któremu ubezpieczyciel przejmie odpowiedzialność za wyrządzenie szkody innej osobie w trakcie uprawiania sportu.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd do Danii?

Ceny polis turystycznych nie są wysokie. Dobre ubezpieczenie na wycieczkę do Danii możemy kupić już za około 4 zł za jeden dzień ochrony.

Poniżej kilka propozycji na tygodniowy wyjazd do Danii w celach typowo turystycznych dla osoby dorosłej.

TU

Zakres ubezpieczenia

Koszty leczenia

Cena za dzień

AXA Partners

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, OC, sporty objęte polisą: 114, sprzęt sportowy, zdarzenia pod wpływem alkoholu

200 000 zł

32,69 zł

Europa Ubezpieczenia

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, sprzęt sportowy, zdarzenia pod wpływem alkoholu

30 000 euro

30,00 zł

Signal Iduna

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, OC sportowe, zdarzenia pod wpływem alkoholu

40 000 euro

34,26  zł

Allianz

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, OC, OC sportowe, OC sortowe

200 000 zł

41,00 zł

Podstawą wyboru dobrej polisy turystycznej jest porównanie ofert. Najszybciej i w niezwykle prosty sposób można to zrobić przy pomocy naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Najlepszą dla siebie ofertę można znaleźć w kilka minut, a polisa w formie dokumentu PDF przychodzi na wskazany adres e-mail.

Wypowiedź eksperta

Należy jednak pamiętać, aby to nie cena była elementem decydującym o wyborze danego ubezpieczenia. Najważniejszy jest zakres ochrony, jaki gwarantuje polisa, bo to od tej właśnie kwestii zależeć będzie przebieg wydarzeń oraz ewentualne wydatki w razie wypadku, czy problematycznej sytuacji.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Dzięki odpowiednio dopasowanemu ubezpieczeniu turystycznemu zwiedzanie Danii będzie prawdziwą przyjemnością – bez obaw przykre konsekwencje finansowe przebytego leczenia. Polisa turystyczna to podstawa każdego bezstresowego wyjazdu!

Powinna zapewniać:

 • OK

  Koszty leczenia - na kwotę co najmniej 30 000 euro, która pokryje nierefundowane przez EKUZ usługi medyczne. 

 • OK

  Koszty ratownictwa - pokryją opłaty za akcje poszukiwawcze w górach, na wodzie czy w jaskiniach, powinny mieć sumę gwarantowaną nie niższą niż 5 000 euro. 

 • OK

  NNW - dzięki temu ubezpieczeniu towarzystwo wypłaci turyście odszkodowanie, jeśli w trakcie wycieczki poniesie on uszczerbek na zdrowiu.

 • OK

  OC w życiu prywatnym - ochroni natomiast ubezpieczonego przez finansowymi konsekwencjami spowodowania wypadku z udziałem osoby trzeciej.

 • OK

  Assistance - gwarantuje pomoc logistyczną, prawną i wsparcie tłumacza

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu – zapewni wypłatę odszkodowania w razie jego zniszczenia lub kradzieży.

Co warto wiedzieć?

 1. Dania to malowniczy kraj leżący nad Bałtykiem.
 2. Na turystów czekają zabytki, piękne krajobrazy i atrakcje dla całych rodzin.
 3. Warto na wyjazd do Danii zabrać EKUZ.
 4. Karta jednak nie refunduje wszystkich kosztów leczenia, lepiej posiadać też ubezpieczenie turystyczne. 
 5. Taką polisę można mieć już od 4 złotych dziennie.
Oceń stronę
4,87
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego