Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Islandii

Surowy krajobraz, przyroda nietknięta ręką człowieka, gejzery, wodospady, lodowce, dzikie zwierzęta, cisza i wszechogarniający spokój... Czy jest jeszcze na świecie miejsce, gdzie można doświadczyć wszystkich tych atrakcji? Tak. Jest nim Islandia. Ten niewielki kraj, leżący w północnej części Oceanu Atlantyckiego, ma turystom do zaoferowania szereg atrakcji. 

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

25 lutego 2022 r. wszelkie ograniczenia w podróżach do Republiki Islandii zostały zniesione.

W związku z wydarzeniami sejsmicznymi w Islandii istnieje niebezpieczeństwo erupcji wulkanu, które może spowodować utrudnienia w ruchu lotniczym. 

(ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 r.)


Islandia

Islandia przyciąga przede wszystkim fanów natury, szukających możliwości wypoczynku z dala od miejskiego zgiełku. Ogrom pięknych krajobrazów, którymi ten trzykrotnie mniejszy od Polski kraj kusi zwiedzających, jest wręcz przytłaczający. Nie sposób je opisać – to trzeba po prostu zobaczyć.

Przed wyjazdem do Islandii warto wiedzieć, że:

 • Obowiązującym w Islandii językiem jest islandzki. Bez problemu można się jednak porozumieć również w języku angielskim.
 • Obowiązującą w Islandii walutą jest korona islandzka. Ceny w Islandii powszechnie uchodzą za wysokie.
 • Stolicą Islandii jest Reykjavik. Aż 60% całej populacji Islandii mieszka właśnie w stolicy, liczącej niecałe 125 000 mieszkańców.
 • Zaludnienie na Islandii jest bardzo niskie (gęstość zaludnienia to zaledwie 3,2 osoby/km kwadratowy), a Islandczycy według licznych sondaży są jedną z najszczęśliwszych nacji na świecie.
 • Islandia to przede wszystkim imponujące warunki naturalne, niewystępujące w żadnym innym miejscu na świecie. Będąc w Islandii, warto zwiedzić w szczególności: lagunę lodowcową Jokulsarlón, lęgowisko ptactwa Latrabjarg, i cały Park Narodowy Thingvellir. Koniecznie należy odwiedzić także słynny islandzki Złoty Krąg. To trasa licząca blisko 200 km z Reykjaviku do Thingvellir, pełna gejzerów i zapierających dech w piersiach widoków.
 • Obowiązkową atrakcją turystyczną Islandii jest Geotermalne SPA Blue Lagoon. To SPA „pod chmurką”. Woda przepełniona jest zdrowotnymi minerałami i solą. SPA mieści się wśród skał, a widoki, jakich doświadczają odwiedzający to miejsce, pozostają w pamięci na długo.
 • Godnym odwiedzenia islandzkim miastem jest przede wszystkim Reykjavik. Słynie z nietypowej, niskiej i kolorowej zabudowy. Warte zobaczenia jest całe miejskie nadbrzeże, z którego rozciąga się imponujący widok na masyw góry Esja. Można odwiedzić także Stare Miasto, jedno z licznych muzeów, Galerię Narodową i oryginalny architektonicznie kościół Hallgrímskirkja. To także jedno z niewielu miejsc w Islandii, gdzie można zrobić bardziej ekskluzywne zakupy.
 • Islandia zapewnia także wspaniałe widoki fanom górskich krajobrazów. Warto jednak pamiętać, że w Islandii wiele górskich dróg otwartych jest dla turystów tylko w sezonie letnim. Do poruszania się po nich konieczne jest wypożyczenie auta terenowego z napędem na cztery koła i wysokim zawieszeniem.
 • Islandia jest jednym z niewielu krajów na świecie, gdzie praktycznie nie odnotowano wstępowania... komarów. To dodatkowy argument przemawiający za wycieczką do tego oryginalnego kraju!

Jaka jest pogoda na Islandii?

Islandia położona jest na Północnym Atlantyku, przez wyspę Grímsey przebiega koło podbiegunowe, a od Grenlandii dzieli ją zaledwie 290 km. W kraju panuje klimat subpolarny na północy oraz umiarkowany chłodny typu morskiego na południu kraju. Latem słońce świeci niemal całą dobę, a zimą jedynie trzy, cztery godziny. Najjaśniejszym miesiącem jest czerwiec, a najciemniejszym styczeń - słońce świeci wtedy 3 godziny w Akureyri i 4 godziny w Reykjavíku. 

Średnie temperatury na Islandii

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 2°Cluty 2°Cmarzec 4°Ckwiecień 6°Cmaj 9°Cczerwiec 13°Clipiec 14°Csierpień 13°Cwrzesień 11°Cpaździernik 8°Clistopad 2°Cgrudzień 2°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń -3°Cluty -4°Cmarzec -3°Ckwiecień -2°Cmaj 3°Cczerwiec 7°Clipiec 7°Csierpień 7°Cwrzesień 5°Cpaździernik 3°Clistopad -2°Cgrudzień -3°C
Temperatura wody
styczeń 5°Cluty 5°Cmarzec 4°Ckwiecień 5°Cmaj 6°Cczerwiec 9°Clipiec 11°Csierpień 11°Cwrzesień 9°Cpaździernik 8°Clistopad 7°Cgrudzień 6°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Islandii na rankomat.pl?

 • EKUZ nie zapewnia pełnej ochrony na podróż do Islandii.
 • Polskie MSZ rekomenduje zakupienie ubezpieczenia turystycznego.
 • Taka polisa pokryje wszystkie, nawet nierefundowane koszty leczenia.
Polisę na wyjazd do Islandii można mieć już od
39*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla dwóch osób * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Islandii? Dokumenty na wyjazd do Islandii

Planując wyjazd do Islandii należy pamiętać o obowiązku zabrania ze sobą ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Zarówno Polska, jak i Islandia, należą do strefy Schengen, a zatem na granicy nie turystów z Polski nie czekają kontrole.

Obywatele naszego kraju mogą przebywać na terenie Islandii bez konieczności posiadania zezwolenia na pobyt i rejestracji do 3 miesięcy. Przed wyjazdem do Islandii nie ma obowiązku przechodzenia obowiązkowych szczepień.

Wybierając się do Islandii, oprócz niezbędnych dokumentów, koniecznie należy spakować także ciepłe ubrania. Pogoda na Islandii zmienia się bardzo gwałtownie.

Dowód osobisty
Dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy w Islandii jest bezpiecznie?

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje, że w Islandii nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością. Z powodu m.in. niewielkiego zaludnienia, nie odnotowuje się dużej liczby kradzieży kieszonkowych.
Na Islandii obowiązują wysokie mandaty za przekroczenie prędkości oraz jazdę off-road, czyli poza wyznaczonymi miejscami. Policja i służby celne w Islandii mają bardzo szeroki zakres uprawnień. W szczególności mogą kontrolować pojazdy i ludzi nie tylko na przejściach granicznych, lecz także na terenie całego kraju i w każdej sytuacji. 

W Islandii obowiązuje średni stopień zagrożenia terrorystycznego. Został on wprowadzony na skutek zamachów w Paryżu z listopada 2015 r. Miejscowe władze podają, że nie istnieje możliwość „bezwzględnego wykluczenia zagrożenia”.

Warto też pamiętać, że Islandia leży w strefie aktywnej sejsmicznie.

Islandia nie jest w pełni objęta unią celną, dlatego też obowiązują tu inne niż w Unii Europejskiej przepisy dotyczące wwożenia towarów przez turystów.

 • Uwaga Ze względów bezpieczeństwa, turystom zwiedzającym Islandię samochodem, w szczególności poruszającym się po terenach górskich, zaleca się podróżowanie w grupach, obejmujących 2-3 auta.
 • Uwaga W razie wybuchu wulkanu należy stosować się do poleceń wydawanych przez miejscowe służby.
 • Uwaga MSZ zaleca zgłoszenie podróży na Islandię w systemie Odyseusz.

Karta EKUZ na urlop w Islandii –  czy wystarczy?

Karta EKUZ obowiązuje w Islandii. Turyści z Polski, ubezpieczeni w Polskim NFZ, mogą skorzystać z pomocy medycznej w Islandii w nagłych przypadkach, na takich samych zasadach jak obywatele Islandii. Pomoc przysługuje po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Koniecznie należy jednak pamiętać, że karta EKUZ zapewnia jedynie dostęp do podstawowych usług medycznych. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Dla osób, które nie są ubezpieczone w polskim NFZ, jest to wręcz obowiązek.

Na zakupem polisy turystycznej przemawia przede wszystkim fakt, że koszty leczenia w Islandii są wysokie. Przykładowe koszty to:

 • domowa wizyta lekarska – ok. 2 500 koron islandzkich.
 • leczenie ambulatorsyjne – ok. 4 000 koron islandzkich,
 • transport medyczny – ok. 4 000 koron islandzkich.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

W podstawowym zakresie polisa turystyczna do Islandii powinna pokrywać koszty leczenia, zapewniać ubezpieczenie NNW oraz OC, a także ochronę bagażu.

Szczególną uwagę na zakres polisy powinny zwrócić osoby, które w trakcie wyjazdu zamierzają uprawiać różnego rodzaju sporty. Należy upewnić się, czy ubezpieczyciel, aby zapewnić ochronę, nie wymaga dokupienia rozszerzenia o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka.

Ubezpieczenie turystyczne na Islandię
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
39,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złsporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+49,00 zł)
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
152,84 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
432 406 zł
Ratownictwo
30 268 zł
Bagaż
4 324 zł
127,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 43 241 złOC: 432 406 złOC sportowe: 432 406 zł sporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie turystyczne na Islandię

Ubezpieczenie turystyczne na Islandię
Uniqa
39,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złsporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+49,00 zł)
Nationale-Nederlanden
152,84 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
127,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
432 406 zł
Ratownictwo
30 268 zł
Bagaż
4 324 zł
Dodatkowo: NNW: 43 241 złOC: 432 406 złOC sportowe: 432 406 zł sporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie turystyczne na Islandię

Można to sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia lub szczegółach produktu. Osoby stawiające na aktywny wypoczynek, mogą również wybrać ofertę zawierającą OC sportowe i ubezpieczenie sprzętu sportowego.

W szczególnej sytuacji są także turyści, cierpiący na choroby przewlekłe. Aby mieć zapewnioną pomoc w razie pogorszenia stanu zdrowia w związku z chorobą przewlekłą, muszą rozszerzyć ochronę za dodatkową składką.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wycieczkę do Islandii?

Ile trzeba zapłacić za dobre ubezpieczenie na wycieczkę do Islandii? Ceny rozpoczynają się już od ok. 3zł za jeden dzień ochrony. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie kilku ofert turystycznego na 7-dniowy wyjazd do Islandii dla dwóch osób dorosłych.

TU

Zakres ubezpieczenia

Koszty leczenia

Cena za dzień

Signal Iduna

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, zdarzenia pod wpływem alkoholu

91 729 zł

48 zł

Vienna Insurance Group

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, bagaż, OC, zdarzenia pod wpływem alkoholu

183 459 zł

55 zł

AXA Partners

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, zdarzenia pod wpływem alkoholu

200 000 zł

63 zł

Europa Ubezpieczenia

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, bagaż, OC, zdarzenia pod wpływem alkoholu

137 594 zł

64 zł

Proama

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, bagaż, OC, zdarzenia pod wpływem alkoholu

100 000 zł

72 zł

W naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych można znaleźć jeszcze więcej ofert najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych. Polisę można zakupić przez Internet, szybko i bez zbędnych formalności. Dokument przychodzi na maila... i już można rozpoczynać pakowanie walizki. 

Polisę na wycieczkę do Islandii warto dopasować przede wszystkim do swoich potrzeb i celu wyjazdu. Warto jednak, aby ubezpieczenie zawierało:

 • OK

  Koszty leczenia - to kluczowy element każdej polisy turystycznej. Minimalna rekomendowana suma gwarantowana kosztów leczenia na wyjazd do Islandii to 30 000 Euro.

 • OK

  Koszty ratownictwa - na Islandii mogą być bardzo wysokie. Warto więc dmuchać na zimne i wybrać polisę, która zapewni pokrycie kosztów ewentualnych akcji ratowniczych.

 • OK

  Ubezpieczenie NNW - zapewni ubezpieczonemu pomoc finansową, jeśli poniesie uszczerbek na zdrowiu.

 • OK

  OC w życiu prywatnym - jeśli turysta wyrządzi szkodę osobie trzeciej, ubezpieczyciel wypłaci jej odszkodowanie.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu - bardzo ważny element, w szczególności, jeśli zabieramy ze sobą np. kosztowną elektronikę. Obejmuje najczęściej kradzieże i zniszczenia.

 • OK

  Assistance - zapewnia m.in. możliwość skorzystania z pomocy prawnika lub tłumacza, gdy ubezpieczony będzie jej potrzebował.

Co warto wiedzieć?

 1. Islandia to kraj, który zachwyca bogatctwem naturalnych krajobrazów.
 2. By wjechać na teren Islandii, wystarczy dowód osobisty.
 3. W Islandii można korzystać z EKUZ, ale trzeba pamiętać, że karta nie gwarantuje pełnej ochrony.
 4. W tym celu lepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne. 
Oceń stronę
4,80
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego