Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Kolumbii

Kolumbia do niedawna nie była najpopularniejszym kierunkiem turystycznym. Powoli zaczyna się to jednak zmieniać. Malownicze parki narodowe, kolonialna architektura, uśmiechnięci mieszkańcy i przyjazne ceny, to czynniki, które sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na wypoczynek właśnie w Kolumbii.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Nie ma wymogu przedstawienia testu dla osób zaszczepionych i w pełni niezaszczepionych. Nie ma wymogu wykonania testu po przyjeździe i kwarantanny.

(ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 r.)


Kolumbia

Kolumbia to państwo aż trzy razy większe niż Polska. W większości Kolumbii panuje klimat równikowy, choć pogoda słynie ze zmienności. Przyczyniają się do tego bardzo duże różnice wysokości. W przecinającym kraj pasmie Andów wysokości sięgają prawie 6 000 m n.p.m, podczas gdy w dżungli Amazońskiej mamy do czynienia ze znacznymi nizinami.

Najlepszym czasem na odwiedzenie Kolumbii jest okres od grudnia do marca. Pada wtedy stosunkowo niewiele, a temperatury sięgają 15-20 stopni Celsjusza.

  • Waluta obowiązująca w Kolumbii to peso kolumbijskie. W większości turystycznych obszarów można płacić kartą, w kraju funkcjonuje rozwinięta sieć bankomatów. Akceptuje się niemal wszystkie międzynarodowe karty płatnicze i kredytowe. Dla bezpieczeństwa najlepiej korzystać z bankomatów znajdujących się w zamkniętych pomieszczeniach.
  • Językiem urzędowym jest hiszpański. W mniej turystycznych regionach porozumienie się w j. angielskim może sprawiać problemy.
  • Jedną ze najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Kolumbii jest Cartagena. To imponujące miasto-forteca, w którym świetnie odnajdą się miłośnicy historii. Równocześnie to również piękne plaże, tętniące życiem – także nocą. Za szczególnie godną uwagi uchodzi plaża Bocagrande.
  • Miłośnicy plażowania powinni udać się także na jedną z 28 wysp archipelagu Rosario. Otaczają one Cartagenę – to ok. godzina drogi łodzią. To rajskie wyspy, na których można poczuć prawdziwy karaibski klimat.
  • Parki narodowe to wizytówki Kolumbii. Kolumbię porasta dżungla, przecinają ją także Andy – tak malownicze warunki stwarzają idealne warunki do podziwiania natury. Warto odwiedzić m.in. Park Amacayacu, aby zaobserwować typowo amazoński klimat. Na trekking najlepiej wybrać się do Parku El Cocuy lub Sierra Nevada de Santa Marta. W rejonie Tatacoa można podziwiać imponujące kaniony. Park Tayrona to malownicze połączenie rajskich wysp i dżungli.
  • Rzeka Cano Cristales. Nazywana jest „najpiękniejszą rzeką świata” lub „rzeką pięciu kolorów”. Za sprawą obecnych w niej glonów, rzeka potrafi zmieniać barwę np. na zielony, żółty, czy czerwony. To niesamowite zjawisko! Rzeka przepływa przez park Serranía de la Macarena.
  • Trójkąt kawowy. Kolumbia to ojczyzna kawy! W tzw. trójkącie kawowym można zobaczyć proces powstawania kawy, a także podziwiać sam region. Nie brak tam ogrodów botanicznych i parków rozrywki.
  • Bogota. Warto poświęcić chociaż dzień na zwiedzenie stolicy Kolumbii. To nowoczesne, tętniące życiem miasto ma wiele do zaoferowania. Godna uwagi jest m.in. historyczna dzielnica La Candelaria, ulica Carrera 7, gdzie toczy się życie kulturalne, Plac Bolivar, a także imponujące Muzeum Złota.
  • Medellín. Miasto o nieciekawej renomie, rozsławione przez serial Narcos. Równocześnie jednak jest niezwykle chętnie zwiedzane przez turystów, W Medellín panuje wyjątkowy klimat, łączący nieciekawą przeszłość z klimatem nowoczesnego centrum biznesowego. Warto odwiedzić m.in. Budynek Biblioteki Hiszpańskiej, Muzeum La Memoria, a także Szlak Escobara, będącego – siłą rzeczy – symbolem tego miasta.
  • Kuchnia kolumbijska jest bardzo zróżnicowana. Łączy smaki hiszpańskie, afrykańskie, a nawet arabskie. Popularne dania, których trzeba spróbować, to m.in. placki kukurydziane arepas, potrawa mięsnej fritanga, oraz obowiązkowo zupa Sancocho. Kolumbia to oczywiście również kraj słynący z przepysznych bananów.
  • Z Polski do Kolumbii nie ma połączeń bezpośrednich. Loty z przesiadkami oferują m.in. Linie KLM, Airfrance, czy Lufthansa.

Co zobaczyć w Kolumbii?

  • Bogota. Stolica Kolumbii, czyli jedno z najbardziej intensywnych miast na świecie, skrywające w sobie mnóstwo zabytków i ciekawych miejsc do odwiedzenia. 

  • Cartagena. Urokliwe miasto na wybrzeżu Karaibów, które zachwyca kolorowymi kolonialnymi budynkami i starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można spacerować po wąskich uliczkach, zwiedzać zabytkowe fortyfikacje, jak Castillo San Felipe de Barajas, i odpoczywać na pięknych plażach.

  • Medellin. Medellin to dynamiczne miasto, które przeszło znaczną transformację i stało się symbolem odrodzenia Kolumbii. Można zwiedzić tu Park Botero z wystawą dzieł słynnego kolumbijskiego artysty Fernando Botero, wjechać kolejką linową na wzgórze Monserrate i cieszyć się pięknymi widokami miasta.

  • Tayrona National Park. Park Narodowy Tayrona położony jest na półwyspie Sierra Nevada de Santa Marta i oferuje niesamowite plaże, bujne lasy deszczowe i rafy koralowe. Znajduje się tu mnóstwo wędrownych szlaków, zatoczek, spotów o nurkowania obserwowania przyrody.

  • Wąwóz rzeki Cañón del Chicamocha. Imponujący wąwóz oferujący piękne krajobrazy, zapierające dech w piersiach widoki i możliwość uprawiania różnych aktywności, takich jak jazda na zip-line, wspinaczka czy jazda na rowerze.

  • San Andrés i Providencia. Te dwie wyspy położone na Morzu Karaibskim są rajem dla miłośników plaż i sportów wodnych. Białe piaski, turkusowe wody i rafa koralowa przyciągają turystów z całego świata.

Jaka jest pogoda w Kolumbii?

Pogoda w Kolumbii jest bardzo zróżnicowana ze względu na różnice w wysokościach nad poziomem morza oraz wpływ klimatu tropikalnego i równikowego. W większości nizinnych regionów Kolumbii, takich jak wybrzeże Karaibów, pogoda jest gorąca i wilgotna przez cały rok, z niewielkimi różnicami temperatury między porami roku. 

W górskich regionach, takich jak Andy Kolumbijskie, temperatura obniża się wraz z wysokością. W miastach położonych na większych wysokościach, takich jak Bogota czy Medellin, panuje klimat umiarkowany, z temperaturami wahającymi się od 15 do 25°C w ciągu dnia.

Temperatura powietrza w dzień

styczeń

29°C

luty

29°C

marzec

30°C

kwiecień

30°C

maj

31°C

czerwiec

31°C

lipiec

32°C

sierpień

32°C

wrzesień

31°C

październik

31°C

listopad

31°C

grudzień

30°C

Temperatura powietrza w nocy

styczeń

20°C

luty

19°C

marzec

20°C

kwiecień

21°C

maj

22°C

czerwiec

22°C

lipiec

22°C

sierpień

23°C

wrzesień

23°C

październik

22°C

listopad

22°C

grudzień

20°C

Temperatura wody

styczeń

26°C

luty

26°C

marzec

26°C

kwiecień

26°C

maj

27°C

czerwiec

27°C

lipiec

28°C

sierpień

28°C

wrzesień

29°C

październik

29°C

listopad

27°C

grudzień

27°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Kolumbii na rankomat.pl?

  • Karta EKUZ w Kolumbii nie działa.
  • Polskie MSZ zaleca wykupienie kompleksowej polisy, pokrywającej co najmniej koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego.
  • W Kolumbii honoruje się tylko polisy międzynarodowych towarzystw, które bez trudu można znaleźć przy pomocy naszej porównywarki.
Polisę na wyjazd do Kolumbii można mieć już od
45 zł*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla dwóch osób * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Kolumbii? Dokumenty na wyjazd do Kolumbii

  • Dokumenty

Na wyjazd do Kolumbii należy zabrać przede wszystkim ważny paszport. Trzeba również pamiętać o wypełnieniu formularza formularz Check-Mig, o którym piszemy na początku artykułu.

Wiza nie jest konieczna, o ile nasz pobyt nie przekracza 90 dni. Okres ten można odpłatnie przedłużyć, maksymalnie do 180 dni w roku kalendarzowym.

Każdy podróżny musi zadeklarować funkcjonariuszom służb granicznych charakter swojego pobytu na terytorium Republiki Kolumbii. Funkcjonariusze podejmują decyzję określającą czas pobytu i wskazują termin opuszczenia kraju, co znajduje odzwierciedlenie w odpowiednim zapisie w paszporcie.

Turyści korzystający z usług hoteli lub pensjonatów muszą dopełnić obowiązku meldunkowego, który w praktyce sprowadza się do wypełnienia formularza meldunkowego i okazania paszportu. Dodatkowo warto wiedzieć, że wszystkie osoby, które przebywały w Kolumbii dłużej niż 60 dni, przy wyjeździe drogą lotniczą muszą uiścić opłatę wyjazdową w wysokości około 40 USD. Opłata może zawierać się w bilecie lotniczym.

  • Przejściówka do kontaktu

W Kolumbii stosuje się kontakty typu amerykańskiego. Warto zabrać ze sobą odpowiednią przejściówkę.

  • Środki przeciw owadom

W wielu rejonach Kolumbii mogą okazać się niezbędne.

  • Dolary amerykańskie

Do Kolumbii najlepiej zabrać dolary amerykańskie. Wymiany na peso kolumbijskie bez trudu można dokonać na miejscu – w kantorach, na lotnisku, w centrach handlowych.

Paszport
Paszport
Zaświadczenie o szczepieniu
Zaświadczenie o szczepieniu
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Przejściówka do wtyczek
Przejściówkę do kontaktu
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy w Kolumbii jest bezpiecznie?

Bezpieczeństwo przez wiele lat pozostawało piętą achillesową Kolumbii. Aktualnie sytuacja uległa poprawie. Mimo to polskie MSZ odradza podróże w wiele regionów kraju, w tym terenów przy granicach z Brazylią, Ekwadorem, Panamą, Peru i Wenezuelą.

Tereny przygraniczne są niebezpieczne ze względu na działalność grup przestępczych oraz związane z nimi akcje kolumbijskich służb.

W Kolumbii obowiązują wysokie kary za przestępstwa związane z przemytem narkotyków.

Sieć bankomatów jest bardzo rozbudowana. Akceptowane są praktycznie wszystkie międzynarodowe karty płatnicze i kredytowe. Ze względu na rosnącą liczbę prób stosowania przez grupy przestępcze urządzeń umożliwiających odczytywanie i kopiowanie danych z kart zaleca się korzystanie z bankomatów usytuowanych na terenie obiektów zamkniętych, np. centrów handlowych, banków, restauracji. 

  • Uwaga Polskie MSZ zaleca również nie podróżować do następujących departamentów i regionów: Arauca, Cauca (z wyjątkiem Popayán), Chocó (z wyjątkiem Nuquí), Norte de Santander, w szczególności do regionu Catatumbo, Caquetá, Urabá, Putumayo, Magdalena Medio, port Buenaventura, Nariño, Vichada, Vaupés.
  • Uwaga Na pozostałym terytorium Kolumbii zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Utrzymuje się tam wysoki poziom przestępczości pospolitej, zdarzają się porwania. Zagrożenie stanowią też działania Armii Wyzwolenia Narodowego (ELN) oraz aktywność zorganizowanych grup przestępczych.
  • Uwaga W okresach deszczowych (marzec, kwiecień, październik, listopad) należy uważać na lokalne podtopienia, szczególnie gdy planujemy poruszanie się po kraju drogami lądowymi. Zagrożenie stanowią osuwiska ziemi, a lawiny błotne i kamienne mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Dodatkowo trzeba pamiętać, że Kolumbia leży w strefie aktywnej sejsmicznie.
  • Uwaga MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
  • Uwaga Legitymując się międzynarodowym prawem jazdy można wypożyczyć samochód.
  • Uwaga Cudzoziemcy mają obowiązek wypełnienia oświadczenia celnego. Bez składania deklaracji celnej można wwieźć lub wywieźć z kraju gotówkę, której równowartość nie przekracza 10 000 USD.
  • Uwaga W Kolumbii praktycznie nie istnieje baza kempingowa.
  • Uwaga Kartą można także płacić w prawie wszystkich sklepach oraz w hotelach, galeriach, restauracjach, muzeach i ośrodkach wypoczynkowych.

Karta EKUZ na urlop w Kolumbii –  czy obowiązuje?

W trakcie podróży po krajach Ameryki Południowej, w tym Kolumbii, karta EKUZ nie zapewni nam żadnej ochrony. Jedynym sposobem, aby nie musieć płacić samodzielnie za koszty ewentualnego leczenia i hospitalizacji, jest zakup polisy turystycznej.

Zaleca się, aby suma gwarantowana kosztów leczenia na podróż do Kolumbii nie była niższa niż 30 000 dolarów amerykańskich. Wynika to z faktu, że koszty opieki medycznej w Kolumbii są zasadniczo wyższe niż w Polsce, w niektórych regionach – porównywalne. W wielu miejscach na mapie Kolumbii jedynym sposobem, aby uzyskać pomoc, będzie skorzystanie usług prywatnych klinik. Są one zwykle na stosunkowo wysokim poziomie, porównywalnym do warunków znanych z Europy.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Wybór ubezpieczenia turystycznego to kwestia, nad którą warto się zastanowić. Bez wątpienia należy takie ubezpieczenie zakupić – to nie ulega wątpliwości. Innej ochrony będą jednak potrzebowały osoby, które w Kolumbii zamierzają jedynie zwiedzać miasta i leniuchować na plaży, a innej – miłośnicy gór wysokich i sportów ekstremalnych.

Najważniejszym elementem ubezpieczenia turystycznego są koszty leczenia – w przypadku państw leżących w Ameryce Południowej o sumie gwarantowanej na poziomie co najmniej 30 000 dolarów. Polisę można jednak dopasować do swoich potrzeb, dzięki odpowiednim rozszerzeniom. Rozszerzenia te to m.in.:

  • klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka,
  • klauzula alkoholowa,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
  • OC sportowe,
  • klauzula chorób przewlekłych (tę klauzulę koniecznie muszą wykupić podróżnicy, u których zdiagnozowano choroby przewlekłe).

Dzięki porównywarce ubezpieczeń turystycznych najlepszą ofertę, dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości finansowych, odnajdziemy w zaledwie kilka minut. Dobre ubezpieczenie na podróż do Kolumbii można znaleźć w cenie ok. 5-9 zł za jeden dzień ochrony.

Poniżej porównanie ubezpieczenia do Kolumbii:

Ubezpieczenie turystyczne do Kolumbii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
463 995 zł
Ratownictwo
32 480 zł
Bagaż
4 640 zł
55,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 46 400 złOC: 463 995 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 463 995 zł 10 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
56,98 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
61,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
92,95 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 150 000 zł 60 sportów objętych ochroną
Ubezpieczenie turystyczne do Kolumbii
Europa Ubezpieczenia
55,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
463 995 zł
Ratownictwo
32 480 zł
Bagaż
4 640 zł
Dodatkowo: NNW: 46 400 złOC: 463 995 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 463 995 zł 10 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
AXA
56,98 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Generali
61,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Nationale-Nederlanden
92,95 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 150 000 zł 60 sportów objętych ochroną


Każda polisa turystyczna na wyjazd do Kolumbii powinna zawierać m.in.:

  • OK

    Koszty leczenia. Dzięki nim, wszelkie koszty poniesione na leczenie turysty, jego pobyt w szpitalu, badania, czy specjalistyczne konsultacje – pokryje ubezpieczyciel. Suma gwarantowana na poziomie 30 000 USD to minimum. Dla pełnego bezpieczeństwa warto jednak zdecydować się na ofertę o wyższej sumie gwarantowanej kosztów leczenia.

  • OK

    Koszty ratownictwa. Element ważny dla wszystkich turystów, ale szczególnie dla tych, którzy wybierają się w góry lub planują w Kolumbii wypróbować sporty ekstremalne. Zapewniają turyście pokrycie wydatków związanych z ewentualną akcją ratowniczą lub poszukiwawczą.

  • OK

    NWW. Bardzo ważny element ubezpieczenia. To właśnie dzięki NNW podróżnik, który w trakcie wycieczki do Kolumbii dozna uszczerbku na zdrowiu, może liczyć na wypłatę odszkodowania.

  • OK

    OC w życiu prywatnym. Przydaje się, gdy turysta wyrządzi szkodę osobie trzeciej lub zniszczy należące do niej przedmioty. Konsekwencje finansowe takiego zdarzenia, do sumy gwarantowanej określonej na polisie, poniesie ubezpieczyciel.

  • OK

    Assitance. Zapewnia wsparcie przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. W podstawowej wersji to pomoc logistyczna i organizacyjna. W bardziej rozbudowanych pakietach w ramach Assistance można skorzystać z doradztwa prawnika, tłumacza, czy nawet organizacji transportu i zakwaterowania osoby towarzyszącej ubezpieczonemu (w razie jego pobytu w szpitalu).

  • OK

    Ubezpieczenie bagażu. Przyda się w razie kradzieży rzeczy zabieranych w podróż. Towarzystwo zapewni wypłatą odszkodowania do wysokości sumy gwarantowanej.

Co warto wiedzieć?

  1. Do Kolumbii najlepiej pojechać w trakcie polskiej zimy, w okresie od grudnia do marca.
  2. Kolumbia to idealny kraj dla miłośników trekkingu (także po dżungli!) i przebywania w naturze.
  3. Opieka medyczna w Kolumbii jest na satysfakcjonującym poziomie, a ceny usług medycznych są porównywalne do polskich lub wyższe.
  4. Karta EKUZ w Kolumbii nie zadziała, a jedynym sposobem, aby nie musieć samodzielnie pokrywać kosztów leczenia, jest zakup dobrego ubezpieczenia podróżnego.
Oceń stronę
4,89
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego