Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Kazachstanu

Kazachstan to kraj, który większości z nas kojarzy się z odległym, nieco dzikim zakątkiem świata. To młode państwo ma jednak wiele do zaoferowania jeśli chodzi o turystykę. Tym, co szczególnie urzeka w Kazachstanie jest dziewicza przyroda - stepy, lasostepy, półpustynie oraz pustynie oraz liczne jeziora czekają na miłośników natury z całego świata. 

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Obecnie do Kazachstanu można wjechać bez żadnych obostrzeń.

(ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 r.)


Kazachstan

Kazachstan jest młodym krajem, powstałym po rozpadzie Związku Radzieckiego. Położony jest częściowo w Azji Środkowej (w prawie 90%), a częściowo w Europie Wschodniej. Jest jednym z największych państw na świecie, ale jego współczynnik zaludnienia jest bardzo niski.

To odległe, dla wielu nieznane miejsce, które - wbrew pozorom - ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o wypoczynek i zwiedzanie. W związku z krótką historią i wciąż jeszcze niewielką popularnością, państwo to nie jest jeszcze zalane falą masowej turystyki.

Kazachstan to także raj dla wszystkich miłośników trekkingu. Góry Ałtaj i Tienszan słyną z zapierających dech w piersiach widoków i niezapomnianej, dziewiczej natury. Wysokie szczyty (powyżej 4000 m n.p.m.) to wymarzone miejsce dla wszystkich tych, którzy planując spędzić urlop na wysokogórskiej wspinaczce.

Warto odwiedzić ten młodziutki kraj, jeśli chcemy spędzić urlop w otoczeniu niezwykłej przyrody, ciesząc się przy tym atrakcjami dla turystów.

Co warto wiedzieć o Kazachstanie?

 • Morze Kaspijskie - Kazachstan jest największym państwem, które nie ma dostępu do morza. Morze Kaspijskie jest bowiem, wbrew swojej nazwie, jeziorem. Otacza je pięć krajów: Rosja, Kazachstan, Azerbejdżan, Turkmenistan i Iran.
 • Bałchasz i Tuzkol - dwa jeziora, które koniecznie trzeba zobaczyć, wybierając się do Kazachstanu. Bałchasz jest jeziorem, którego wody są na pół słodkie i na pół słone, a zarazem to jeden z największych tego typu zbiorników w całej Azji. Z kolei Tuzkol słynie ze swoich leczniczych wód i zdrowotnego błota.
 • Jezioro Kaindy - znajduje się w górach Ałatau, w południowo-wschodniej części Kazachstanu. To wyjątkowe, niepowtarzalne miejsce, które zachwyci każdego. W jego turkusowej wodzie znajdują się bowiem drzewa, przez co nazywany jest podwodnym lasem. Jezioro powstało w wyniku trzęsienia ziemi, kiedy to skały, spadając, wytworzyły zaporę blokująca ujście wody i zalewając las.
 • Kanion Szaryński - czasami nazywany azjatycką wersją Wielkiego Kanionu w USA. To niewątpliwie jedna z największych atrakcji Kazachstanu. Najbardziej charakterystyczną jego częścią jest dolina zamków, jednak warto zobaczyć go również od strony czarnego kanionu. Zejście lub zjazd na dno kanionu, spacer po skalnych półkach oraz moczenie stóp w rzece to niezapomniane doświadczenie, którego nie można przegapić.
 • Astana (Nur-Sułtan) - stolica Kazachstanu, miasto, które niedawno powstało, a raczej wciąż powstaje. Zbudowane od podstaw w robotniczym miasteczku, dziś prężnie rozwijające się, przede wszystkim dzięki turystyce. W związku z brakiem kulturowej i historycznej tradycji, Astana jest ciekawym miejscem, ponieważ można zaobserwować tam sztukę tworzenia tego dorobku od podstaw.
 • Mauzoleum Chodży Ahmada Jasawiego - niedokończone mauzoleum o innowacyjnej architekturze. W  roku obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poza sarkofagiem Chodży Ahmada, w mauzoleum znajdują się także wiele innych pomieszczeń, na przykład meczet, refektarz i biblioteka.
 • Tamgały - to archeologiczny rezerwat Kazachstanu. No nietypowe miejsce, ale i bardzo ważne pod względem historycznym. To tam odkryto bowiem wiele zabytków pochodzących w różnych epok. Najbardziej charakterystyczne są jednak rysunki naskalne oraz grobowce.
 • Kumys - to narodowy trunek Kazachstanu. Potoczne nazywany mlecznym szampanem, jest tak naprawdę musującym alkoholem opartym na mlecznej bazie. Co ciekawe, jest to jedyny napój alkoholowy, którego spożywanie nie jest zabronione dla muzułmanów.
 • Ślubne porwania - obecnie nie jest to często kultywowana tradycja, jednak wciąż spotykana w mniejszych miejscowościach. Mężczyzna, który chce poślubię konkretną wybrankę, może ją porwać (w dosłownym sensie) i w ciągu trzech dni dogadać się z jej rodzin co do ceny, jaką będzie musiał zapłacić. To niecodzienny, ale z pewnością oryginalny sposób zaręczyn.
 • Pociągowy targ - podróżując po Kazachstanie pociągiem, można natknąć się na ciekawe zjawisko, jest jest obnośny handel w tym środku komunikacji. Sprzedawcy oferują podróżującym turystom wszystko, od jedzenia, poprzez alkohol na ubraniach i biżuterii kończąc.
 • Bania - rodzaj rosyjskiej sauny, która w Kazachstanie zyskała dużą popularność. Kąpiel w bani to tak naprawdę rozgrzanie ciała w gorącej, nagrzewanej kilka godzin wodzie, na zmianę z polewaniem ciała wodą lodowatą. Często towarzyszy temu również biczowanie ciała specjalnymi gałązkami.

Jaka jest pogoda w Kazachstanie?

Kazachstan to kraj o klimacie umiarkowanym i suchym, skrajnie kontynentalny. Różnice temperatur lata w stosunku do zimy oraz nocy do dnia są bardzo duże. Lata w Kazachstanie są zazwyczaj długie i gorące, zimy również długie i mroźne, z kolei wiosna i jesień - bardzo krótkie. W centralnej części Kazachstanu opady praktycznie nie występują, na północnych i południowych obrzeżach dochodzą zaledwie do 300 mm rocznie. Najkorzystniejszą porą na podróżowanie po Kazachstanie jest okres od maja aż do września, kiedy temperatury są przyjemne, a opadów jest niewiele. 

Średnie temperatury w Kazachstanie 

Temperatura powietrza w dzień
styczeń -10°Cluty -8°Cmarzec 0°Ckwiecień 11°Cmaj 19°Cczerwiec 25°Clipiec 25°Csierpień 24°Cwrzesień 17°Cpaździernik 8°Clistopad -1°Cgrudzień -8°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń -18°Cluty -17°Cmarzec -10°Ckwiecień 0°Cmaj 6°Cczerwiec 12°Clipiec 14°Csierpień 13°Cwrzesień 7°Cpaździernik 0°Clistopad -8°Cgrudzień -15°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Kazachstanu na rankomat.pl?

 • W Kazachstanie nie można skorzystać z karty EKUZ.
 • Wizyta lekarska kosztuje nawet 100 dolarów.
 • Za dobę spędzoną w szpitalu trzeba zapłacić około 400 dolarów.
Polisę na wyjazd do Kazachstanu można mieć już od
6*
ubezpieczenie na 1-dniowy pobyt dla jednej osoby * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Kazachstanie? Dokumenty na wyjazd do Kazachstanu

Polacy, którzy wybierają Kazachstan jako docelowy kraj swojej podróży, nie muszą posiadać wizy wyjazdowej, jeśli zagraniczny pobyt ma charakter biznesowy albo turystyczny. Wiza jest niezbędna tylko w przypadku wyjazdów w celu pracy, nauki, działalności misyjnej oraz dla kierowców zatrudnionych w międzynarodowych firmach transportowych.

Jeśli zajdzie potrzeba, wizę można otrzymać w Ambasadzie Republiki Kazachstanu w Warszawie. Wizy nie można dostać podczas przekraczania granicy, dlatego tak ważne jest, aby zatroszczyć się o jej posiadanie odpowiednio wcześnie. Wizę otrzymać może jedynie osoba, która posiada paszport ważny minimum sześć miesięcy.

Trzeba przygotować i mieć przy sobie dokument podróży, ponieważ podczas pobytu w Kazachstanie możemy spotkać się z kontrolą wymagającą jego okazania. W takim przypadku musi to być oryginał, kopia nie będzie wystarczająca.

Jeśli chodzi o ważne dokumenty, Polacy nie są objęci obowiązkiem meldunkowym. Muszą natomiast posiadać pieczątki w dokumencie podróży oraz karteczki migracyjne.

Aby móc poruszać się po Kazachstanie samochodem, trzeba mieć przy sobie międzynarodowe prawo jazdy oraz to wydane w kraju, z którego przyjeżdżamy.

Wyjeżdżając do Kazachstanu trzeba pamiętać o wymianie pieniędzy. W tym azjatyckim kraju obowiązująca waluta to tange. Nie jest ona popularna, dlatego w niektórych kantorach w Polsce możemy natrafić na problem z wymianą większej sumy. Najlepiej i najbezpieczniej będzie więc zabrać ze sobą w podróż dolary, ewentualnie euro i już na miejscu dokonać wymiany na lokalną walutę. Uważać trzeba jedynie na lotniskowe kantory, ponieważ obowiązujący w nich przelicznik jest dla zagranicznych turystów niekorzystny.

Warto zaopatrzyć się również w kartę, która pozwoli nam swobodnie korzystać z Internetu. Najlepiej kupić ją będąc już na miejscu. Ceny na lotniskach są jednak zazwyczaj wyższe niż w miastach.

Nie można zapomnieć o zabraniu odpowiednich ubrań. Jeśli planujemy typowo turystyczny, polegający na zwiedzaniu wyjazd, najważniejsze są wygodne buty. Dla osób wybierających nocleg w hostelu lub innym miejscu z dostępem do wspólnych łazienek, przydatne okażą się również gumowe lub piankowe, szybkoschnące klapki. Jeśli chodzi o pogodę, trzeba przygotować się na każdą ewentualność.

Miesiące letnie bywają bardzo ciepłe i słoneczne, dlatego koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w nakrycie głowy oraz lekkie, przewiewne ubrania. Wieczory natomiast bywają chłodne, podobnie jak górskie rejony - tam może zaskoczyć nas nawet śnieg z deszczem. Dobrze mieć więc ze sobą przeciwdeszczową, cieplejszą kurtkę oraz sweter.

Dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą leków oraz podstawowych środków opatrunkowych, takich jak plastry czy płyn do dezynfekcji. O ile zakup środków medycznych nie jest utrudniony po przybyciu na miejsce, o tyle w czasie podróży lepiej zabezpieczyć się na wypadek ewentualnego urazu.

W przypadku leków najpotrzebniejsze będą te przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Pamiętać trzeba także o probiotykach, które zabezpieczą nas przed konsekwencjami zmiany flory bakteryjnej w organizmie.

Paszport
Paszport
Gotówka
Gotówkę
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Zaświadczenie o szczepieniu
Negatywny wynik testu na Covid-19
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy w Kazachstanie jest bezpiecznie?

Jeśli chodzi o przestępczość, nie jest ona wysoka. Trzeba jednak uważać na kieszonkowców, którzy traktują zagranicznych turystów jak łatwy cel oszustwa i kradzieży. W przypadku gotówki, lepiej nie zabierać jej zbyt wiele, kiedy wybieramy się do miasta - najbezpieczniej będzie obliczyć kwotę niezbędną na bieżące wydatki i tylko tyle mieć przy sobie.

Wyjątkową ostrożność należy zachować, jeśli otrzymamy propozycję przewozu paczek przez granicę. To bowiem bardzo typowy sposób przemycania narkotyków, których posiadanie jest w Kazachstanie surowo zabronione i karane.

Tym, na co z pewnością trzeba uważać, wybierając się w podróż do Kazachstanu, są trzęsienia ziemi, zwłaszcza na terenie łańcucha górskiego Tien-Shan i w Ałmaty. Wyprawy górskie powinni planować jedynie doświadczeni i dobrze przygotowani turyści. Przed wyprawą dobrze jest również powiadomić o niej polską placówkę dyplomatyczną oraz mieć ze sobą informację o danych osobowych, obywatelstwie i kontakcie w razie nieszczęścia.           

Z zamkniętymi terenami wojskowymi wiążą się także pewne ograniczenia dotyczące poruszania się po kraju. Zarówno tam, jak i w strefach przygranicznych, trzeba mieć ze sobą specjalne zezwolenie wydane przez MSW. W razie potrzeby załatwić je można za pośrednictwem biura podróży.

Ostrożność trzeba zachować również poruszając się po drogach. W Kazachstanie można spotkać się z bardzo agresywnym, nieostrożnym sposobem jazdy. Więcej trudności można napotkać zimą, kiedy warunki klimatyczne są gorsze. Drogi nie są regularnie odśnieżane, a czasem bywają wręcz zamykane. Powyższe kwestie wiążą się z częstymi zatrzymaniami przez policję szczególnie, jeśli samochodem podróżują turyści.

Jeśli chodzi o jedzenie i picie, najlepiej będzie unikać spożywania wody z kranu. Lepiej wybrać tę butelkową, oryginalnie zamkniętą, ewentualnie przegotowaną.

 • Uwaga Dla bezpieczeństwa dobrze jest mieć ze sobą saszetkę, w której będziemy mogli trzymać pieniądze i niezbędne dokumenty, tak aby mieć je pod ręką.
 • Uwaga Warto również schować pieniądze w kilku różnych miejscach, aby zabezpieczyć się na wypadek kradzieży.
 • Uwaga Planując wypad z góry, pamiętać należy również na duże zagrożenie lawinami śnieżnymi. Co więcej, służby ratunkowe w tym kraju nie działają szczególnie dobrze, dlatego decydując się na górskie wędrówki lub wspinaczkę, trzeba zachować ostrożność.
 • Uwaga Dokumentując przebieg podróży, warto mieć na uwadze obowiązujący w Kazachstanie zakaz fotografowania niektórych miejsc, takich jak na przykład lotniska, przejście graniczne, obiekty wojskowe, czy wybrane budynki wojskowe. Problem z robieniem zdjęć może pojawić się także w niektórych centrach handlowych.
 • Uwaga Mieszkańcy tego kraju często łamią przepisy ruchu drogowego i jeżdżą nieuważnie. Co więcej, stan dróg nie jest najlepszy, przez co może stanowić zagrożenie, a przynajmniej utrudnienie w ruchu drogowym.
 • Uwaga Bezpieczniej będzie także zrezygnować z kupowania na lokalnych bazarach żywności gotowej prosto do spożycia, zaś te produkty, które zakupimy w celu przetworzenia, jak na przykład owoce, warzywa, czy mięso, przed spożyciem należy dokładnie umyć.

Karta EKUZ na urlop w Kazachstanie –  czy obowiązuje?

Niestety, wybierając się do Kazachstanu, EKUZ nie stanowi żadnej ochrony. Karta zapewnia opiekę medyczną jedynie w krajach należących do Unii Europejskiej, najczęściej na warunkach, jakie obejmują mieszkańców danego kraju. Wyjeżdżając w podróż do Azji, trzeba wybrać inny sposób zabezpieczenia swojego zdrowia.

Poziom służby zdrowia w Kazachstanie nie jest najlepszy. Warunki, jakie panują w większości publicznych placówek medycznych, nie są bardzo wysokie. Miejsca takie nie są w pełni wyposażone, a warunki szpitalne nie dorównują większości standardów europejskich.

Nie zmienia to jednak faktu, że leczenie może okazać się dla zagranicznego turysty kosztowne. Ceny nie są tak wysokie, jak w innych krajach, ale mimo wszystko trzeba uregulować je z własnej kieszeni. Dodatkowo, ceny przewidziane dla turystów są znacznie wyższe niż dla mieszkańców kraju. Zwykła wizyta lekarska to koszt około 100 dolarów. Taka sama konsultacja ze specjalistycznym badaniem wyniesie nas w granicach 200 dolarów. Podobnie doba spędzona w szpitalu może kosztować nawet 400 dolarów.

Dostępne są oczywiście również prywatne kliniki i prywatni specjaliści, jednak koszt takich wizyt jest znacznie wyższy. Dodatkowo zapłacić trzeba za specjalistyczne badania oraz leki. Większość aptek w dużych miastach zapewnia dostęp do podstawowych leków, które można nabyć bez recepty. Bardziej problematyczne może okazać się wykupienie dodatkowej recepty, która nie uwzględnia refundacji dla turystów zagranicznych.

Trzeba również pamiętać, że warunki medyczne panujące w mniejszych miastach i na prowincjach są zdecydowanie gorsze. Utrudniony jest ta nie tylko dostęp do rozwiniętej służby medycznej, badań oraz zabiegów, lecz również do leków.

Bardzo ważne jest także zabezpieczenie się przed kosztami transportu medycznego i transportu do kraju. Jeśli nie posiadamy wykupionego w Polsce odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, powrót do Polski samolotem sanitarnym może kosztować około 400 euro.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Jeśli przed wyjazdem zabezpieczymy się odpowiednią polisą, w przypadku konieczności leczenia ubezpieczyciel pokryje wynikające z tego tytułu koszty.

Wybierając ubezpieczenie do Kazachstanu, trzeba pamiętać, aby zawierało ono w sobie konkretne elementy, które pozwolą nam spokojnie spędzić urlop. Polisy nie są drogie, ich cena waha się bowiem w granicach od 30 do około 100 złotych za siedmiodniowy pobyt dla jednej osoby dorosłej.

Poniżej przedstawiamy ceny oraz zakres polis proponowanych przez kilka towarzystw ubezpieczeniowych:

TU

Zakres ubezpieczenia

Koszty leczenia

Cena za dzień

AXA Partners

Koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, zdarzenia pod wpływem alkoholu

200 000 zł

6,03 zł

Nationale Nederlanden

Koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW

150 000 zł

7,57 zł

Signal Iduna

Koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, OC, zdarzenia pod wpływem alkoholu, bagaż

183 132 000 zł

8,07 zł

Generali

Koszty leczenia, koszty ratownictwa, OC, NNW, bagaż, zdarzenia pod wpływem alkoholu

300 000 zł

11 zł

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Podstawowy zakres ochrony musi obejmować koszty leczenia, NNW oraz OC. Warto pomyśleć też o ochronie bagażu. Więcej informacji o istotnych elementach polisy można znaleźć poniżej.

Turyści, którzy planują spędzić urlop w Kazachstanie aktywnie, powinni zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego rozszerzenia dla aktywnych. Dotyczy to szczególnie osób, które podczas podróży chcą uprawiać sporty, przez większość ubezpieczycieli uznawane za ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Brak takiego rozszerzenia sprawi, że w przypadku nieszczęśliwego wypadku lub nagłej kontuzji, do której dojdzie na skutek uprawiania sportów, wszelkie wynikające z tego koszty będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Osoby, które cierpią na choroby, które wiążą się z koniecznością trwałego leczenia (na przykład cukrzyca, astma, czy nadciśnienie) muszą wykupić rozszerzenie na wypadek chorób przewlekłych.

Dodatkowo, można ubezpieczyć się też od zdarzeń, do których dojdzie pod wpływem alkoholu. Poza tym polisa powinna zawierać:

 • OK

  Koszty leczenia - gdy w skutek wypadku lub innego nieszczęścia doznamy urazu, który będzie wymagał odbycia wizyty lekarskiej lub hospitalizacji, ubezpieczyciel zapewni nam pomoc materialną, gdy odpowiednio wcześnie wykupimy polisę. Pozwoli nam to zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

 • OK

  Koszty transportu medycznego i transportu do kraju – jeśli będziemy musieli skorzystać z medycznego transportu, może to dotkliwie odbić się na naszej kieszeni. Wykupując odpowiednią polisę, zabezpieczymy się przed ponoszeniem tego typu kosztów. To tym bardziej istotne, jeśli wymagany jest transport osoby poszkodowanej do kraju – taka podróż może bowiem kosztować od kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aby uniknąć konieczności ponoszenia tak dużych wydatków, warto rozważyć zakup ubezpieczenia.

 • OK

  Koszty ratownictwa – szczególnie istotne, kiedy planujemy spędzić urlop w górach. Praktycznie wszędzie poza Polską ratownictwo górskie jest bowiem odpłatne i kosztowne. Co więcej, w Kazachstanie poziom takich usług może być niższy niż w Europie. Jeśli chcemy zabezpieczyć się przed koniecznością zapłacenia wysokiej sumy z własnych pieniędzy, dobrze odpowiednio wcześniej zadbać o odpowiednio wysoki zakres polisy.

 • OK

  Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - daje gwarancje pokrycia kosztów oraz wypłaty odszkodowania, kiedy sami w skutek nieszczęśliwego zdarzenia doznamy uszczerbku na zdrowiu. NNW zapewnia ochronę na wypadek konieczności rehabilitacji innego rodzaju leczenia powypadkowego. NNW zapewni także odszkodowanie na wypadek śmierci ubezpieczonej osoby. Sumy gwarantowanej tej części polisy powinny być odpowiednio wysokie.

 • OK

  Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) - będzie stanowiło ochronę, jeśli w skutek naszego działania ucierpią osoby trzecie lub ich mienie. Jeżeli będziemy sprawcami nieszczęśliwego wypadku, w którym szkody dozna inna osoba, która wniesie przeciwko nam oskarżenie lub zażąda innej rekompensaty za doznany uszczerbek na zdrowiu, ubezpieczyciel pokryje koszty wynikające z tego tytułu. Gwarantowana suma OC nie powinna być niższa niż 100000 euro.     

 • OK

  Przydatne może okazać się także ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Dzięki niemu będziemy mogli czuć się bezpiecznie, jeśli przewożone przez nas rzeczy zostaną zgubione podczas podróży. To szczególnie istotne, jeśli przewozimy ze sobą cenne rzeczy.

Co warto wiedzieć?

 1. Kazachstan to to kraj niedotknięty masową turystyką, mający do zaoferowania wiele krajobrazów i dziewiczą przyrodę.
 2. By móc swobodnie odwiedzać Kazachstan w celach turystycznych, należy posiadać ważny paszport.
 3. Koszty leczenia w Kazachstanie są bardzo wysokie.
 4. Trzeba więc mieć ze sobą polisę turystyczną, która zapewni wsparcie w razie problemów ze zdrowiem czy nieszczęśliwych wypadków.
Oceń stronę
4,89
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego