Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Skontaktuj się!200+ Doradców czeka na twój telefon!
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pojazd
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
Nieruchomości
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Podróż
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
Życie, Zdrowie, NNW
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Finanse
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
GSM
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Nowej Zelandii

Nowa Zelandia – choć wciąż w dużej mierze nienaruszona przez typowo turystyczną infrastrukturę – zachwyca pięknem dzikiej przyrody i kusi wieloma atrakcjami. Podpowiadamy, co zobaczyć wybierając ten kraj jako kierunek podróży oraz jak zabezpieczyć się przed niespodziewanymi kosztami.

Informacje MSZ

Od 20 czerwca 2022 r. podróżni przybywający do Nowej Zelandii nie muszą posiadać negatywnego wyniku testu PCR. Wszyscy przylatujący otrzymają na lotnisku pakiet szybkich testów antygenowych (RAT) - obowiązkowe jest ich samodzielne wykonanie w 1. i 5. dniu pobytu.

Osoby niezaszczepione, poza nielicznymi wyjątkami, nie wjadą do Nowej Zelandii.

(ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 r.)


Nowa Zelandia

Nowa Zelandia, składająca się tak naprawdę z dwóch głównych wysp, to kierunek fascynujący, ale wciąż jeszcze słabo odkryty. Turystów przyciąga przede wszystkim dziką, momentami wręcz dziewiczą przyrodą, którą charakteryzuje ogromna różnorodność. Panoramę rozległych plaż stanowią wciąż aktywne wulkany, a masywne lodowce niemal stapiają się z deszczowym lasem.

Choć podróż samolotem z Polski do Nowej Zelandii trwa ponad dobę, a bilet nie należy do najtańszych, warto dać sobie szansę, by choć raz w życiu móc podziwiać piękno fiordów i usłyszeć szum Pacyfiku. Co jeszcze oferuje ten wyjątkowy kraj?

  • Auckland - największe miasto w Nowej Zelandii, zlokalizowane w północno-zachodniej części Wyspy Północnej. Na początku warto udać się na Queen Street, czyli główną ulicę, przepełnioną sklepami. Warto udać się także do jednego z barów w porcie Viaduct Harbour. Nie można pominąć punktów widokowych, jak choćby Sky Tower, oraz muzeów, np. War Memorial Museum, czy galerię sztuki Auckland Art Gallery Toi o Tāmaki. Na przedmieściach Auckland mieści się natomiast uśpiony wulkan - Mount Eden, czyli Maungawhau. Ze zbocza jego kraterów podziwiać można panoramę miasta.
  • Waitomo Glowworm – to niezwykła jaskinia wapienna, zlokalizowana na Wyspie Północnej. Jej zwiedzanie rozpoczyna się od wędrówki, podczas której można z bliska obejrzeć różne formacje skalne, w tym charakterystyczne stalaktyty i stalagmity. Druga część to przeprawa łódką przez podziemną rzekę, która prowadzi do... groty pełnej święcących robaczków. Spoglądając w górę, można dostrzec nad głową mnóstwo maleńkich, migoczących na niebiesko światełek. To larwy muchówki, które w górnej części jaskini tkają cienka sieć, pełną lepkich nitek, w którą - niczym w pajęczynę - wpadają inne owady, lecące do światła. To natomiast pochodzi z ogonów świetlików, a przy tak dużej ich ilości, przywodzi na myśl rozgwieżdżone niebo.
  • Hobbiton - jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Nowej Zelandii, a przede wszystkim prawdziwy raj dla miłośników powieści Tolkiena. Tak naprawdę jest to "plan filmowy" stworzony przez Petera Jacksona - reżysera filmów na podstawie Władcy Pierścieni - jako odwzorowanie opisanej w powieściach fantasy wioski Hobbitów o nazwie Shire. Ta ogromna przestrzeń pełna zielonych pastwisk i wkomponowanych w nie, znanych z filmowej sagi domków, pozwala na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Rajskie obrazy, dzika przyroda i hobbitowe domy z charakterystycznymi, okrągłymi drzwiami i dachami porośniętymi trawą - wszystko to możemy znaleźć na dawnej farmie niedaleko miejscowości Matamata, na Wyspie Północnej.
  • Wellington - czyli trzecie pod względem wielkości i liczby ludności miasto, a jednocześnie stolica Nowej Zelandii. Rozległe nadbrzeża, pełne knajpek i galerii sztuki, nieustannie przyciągają turystów z całego świata. Główny plac miasta - Civic Square, imponuje koncertową halą Wellington Town Hall. Dla tych, którzy pragną zobaczyć zjawiskową panoramę miasta, świetnym miejscem będzie punkt widokowy z ogrodzie botanicznym, do którego można dojechać starą, wąskotorową kolejką.
  • Góra Cooka - najwyższy szczyt nowozelandzkich Alp, przez Maorysów zwany Aoraki, znajduje się w Parku Narodowym Góry Cooka, w centralnej części Wyspy Południowej w Południowych Alpach. Park ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trasa turystyczna, która prowadzi bezpośrednio na szczy góry, jest łatwa do przejścia, nawet dla mało doświadczonych miłośników górskich wędrówek. Przepiękne widoki gwarantuje przejście przez dolinę oraz relaks przy jeziorze Hookera
  • Czarne plaże - przede wszystkim te na plażach w Muriwai, Piha i Te Henga Walkway. Nie można pominąć także Karekare, przy której oglądać można wodospad Karekare Falls. Wulkaniczny piasek w połączeniu z oceanicznymi falami tworzy niezapomniany widok. Na Muriwai to natomiast idealne miejsce dla miłośników surfowania oraz... miłośników natury! Można tam bowiem spotkać kolonie australijskich głuptaków. Jeśli mowa o plażach, warto odwiedzić jeszcze Mercer Bay, na którą trzeba zejść po specjalnie przygotowanej linie!
  • Gejzer Pohutu - ten największy na południowej półkuli aktywny gejzer można podziwiać w historycznej fortecy Te Puia, w dolinie Whakarewarewa. Gejzer wybucha raz-dwa razy na godzinę, wyrzucając wodę i parę na wysokość nawet kilkudziesięciu metrów. W mieście Rotorua - zwanym geotermalną stolicą Nowej Zelandii, znaleźć można także termalne SPA, jezioro błotne i atrakcje związane z maoryską kulturą tego regionu. Odwiedzić trzeba również jezioro Devil’s Bath, które powstało w sposób naturalny. Jest charakterystycznie zielone dzięki pływającym na jego powierzchni osadom siarki i minerałom. Niezapomniane wrażenia wizualne wywołuje także jego aktywność - jezioro bowiem często wrze, wybucha i paruje, co jest wyjątkowo efektowne.
  • Kiwi - Nowa Zelandia słynie z tego, że można w niej spotkać Kiwi. Ptak jest w pewnym sensie symbolem wysp. Można go oglądać na przykład w parku Te Puia, w tak zwanym Kiwi House, czy Kiwi North. Te sympatyczne nieloty można zaobserwować przede wszystkim po zmroku, ponieważ prowadzą one nocny tryb życia. Ciekawostką jest fakt, że ptak Kiwi składa jaja wielkości 1/4 masy ich ciała!
  • Wodne safari - to niezapomniane, interaktywne i bezpośrednie spotkanie z delfinami i wielorybami, połączone z ich obserwacją. Cała przygoda trwa aż 4,5h i odbywa się w większej grupie. W cenie biletu zawarty jest rejs, wykład na temat morskich zwierząt, a także możliwość podziwiania zabytków Aucland.
  • Gotowanie w ziemi - a konkretnie w wykopanej w niej dziurze, z której wybuchają wrzące źródła. Zanurza się w niej jedzenie, następnie gotują się w gorącej wodzie. Ten sposób przyrządzania potraw zwany jest hangi. Dania wkłada się do gejzerów w specjalnych, lnianych woreczkach, dokładnie tak jak wiele lat temu.
  • Pogoda - w nowej Zelandii najcieplej jest w styczniu, lutym i marcu. Jeśli chcemy zwiedzić ten zielony, wyspiarski kraj w chłodniejszym klimacie, lepiej wybrać czerwiec, lipiec i sierpień. Oceaniczny, podzwrotnikowy klimat pozwala jednak cieszyć się wiecznie żywą, zachwycającą przyrodą. Co ciekawe, w Nowej Zelandii wyróżniamy 4 pory roku, podobnie jak u nas, jednak występują one w innych miesiącach.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Nowej Zelandii na rankomat.pl?

  • W Nowej Zelandii nie skorzystamy z ochrony, jaką zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
  • Polisa, która zapewnia szeroki zakres ubezpieczenia i odpowiednio wysokie sumy gwarantowane, zabezpieczy nas w razie zachorowania na COVID-19.
  • MSZ zdecydowanie zaleca wykupienie polisy przed wyjazdem do Nowej Zelandii, zarówno dla osób jak i dla pojazdów.
Polisę na wyjazd do Nowej Zelandii można mieć już od
25,48*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla jednej osoby * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Nowej Zelandii? Dokumenty na wyjazd do Nowej Zelandii

Jeśli chodzi o dokumenty, polscy turyści mogą podróżować do Nowej Zelandii bez wizy, jeśli pobyt nie będzie dłuższy niż 3 miesiące.

Aby przekroczyć granicę, potrzebny będzie jednak paszport (ważny min. 3 miesiące dłużej niż koniec planowanego pobytu). Przy dłuższym pobycie, trzeba wyrobić wizę turystyczną, pracowniczą, lub studencką, która może zostać wydana w formie elektronicznej. Przyda się również dokument, który potwierdzi deklarowany charakter pobytu i wykupienie biletu na powrót. Udokumentowana powinna być również zapłata za pobyt.

Jeśli chodzi o terytoria stowarzyszone, polskie MSZ zaznacza, że:

nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP udających się na okres do 31 dni na Wyspy Cooka, Niue i Tokelau. Należy mieć ważny paszport i powrotny bilet lotniczy. Pobyt można przedłużyć do 6 miesięcy (opłaty z tego tytułu nie przekraczają 120 NZD).

W Nowej Zelandii obowiązują opłaty przy wjeździe. Od października 2019 roku, przed wyjazdem trzeba również zarejestrować się w NZeTA - New Zealand Electronic Travel Authority. Aby to zrobić, należy wypełnić wniosek na stronie NZ Immigration. Wiąże się to z opłatą 9 NZD  (przy płatności przez aplikację mobilną) lub 12 NZD przy płatnościach online.

Poza dokumentami, trzeba pamiętać również o kilku praktycznych rzeczach, które z pewnością przydadzą się podczas podróży:

  • Wtyczka-adapter - będzie niezbędny, ponieważ w Nowej Zelandii gniazdka elektryczne są inne niż u nas. Taka wtyczka nie jest droga, a może uratować życie naszego smartfona czy laptopa.
  • Międzynarodowe prawo jazdy - Nową Zelandię można swobodnie zwiedzać samochodem, także tym wypożyczonym. Aby było to możliwe, potrzebne będzie jednak prawo jazdy, które zachowuje swoją ważność za granicą. Koszt wydania takiego dokumentu to 35 złotych.
  • Kremy z filtrem i okulary przeciwsłoneczne - przydadzą się przy cieplejszej pogodzie, ponieważ słońce w Nowej Zelandii świeci o wiele mocniej niż w Europie. Kremu trzeba używać nie tylko na plaży, ale również podczas spacerów czy zwiedzania.
  • Wygodne buty - choć Nową Zelandię można zwiedzać samochodem, w niektóre miejsca dotrzeć da się wyłącznie pieszo. Wygodne buty, np. te typowo trekkingowe, pozwolą cieszyć się długimi godzinami zwiedzania i górskich wędrówek.

Dodatkowo warto wziąć:

  • Gotówka i karta płatnicza, najlepiej walutowa.
  • Aplikacja mObywatel, w której dostępny jest elektroniczny certyfikat covidowy
  • Ubrania przeciwdeszczowe, ponieważ Nowa Zelandia może zaskoczyć nas deszczem w każdej chwili
  • Lornetka - dzięki niej będziemy mogli obserwować wiele gatunków rzadkich zwierząt
Paszport
Paszport
Zaświadczenie o szczepieniu
Zaświadczenie o szczepieniu
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne
Przejściówka do wtyczek
Przejściówka do gniazdka
Krem do opalania
Krem przeciwsłoneczny
Dowód osobisty
Prawo jazdy

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Życie
Apteczkę
Wygodne buty

Czy w Nowej Zelandii jest bezpiecznie?

Jak informuje MSZ, od roku 2019 w Nowe Zelandii stopień zagrożenia został obniżony z wysokiego na średni. W związku z tym, aktualnie nie ma znaczących przeciwwskazań jeśli chodzi o podróżowanie po kraju.

  • Uwaga W przypadku zauważenia niepokojących zachowań najlepiej się kontaktować się z miejscową policją (nr tel. 111).
  • Uwaga Warto również pamiętać, że Nowa Zelandia jest krajem położonym w aktywnej strefie sejsmicznej.

Karta EKUZ na urlop w Nowej Zelandii –  czy obowiązuje?

Na terenie Nowej Zelandii nie obowiązuje EKUZ, w związku z czym za ewentualne leczenie będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Chociaż opieka lekarska jest na wysokim poziomie, ceny nie sprzyjają kieszeni większości turystów.

Podstawowa porada medyczna u lekarza pierwszego kontaktu kosztuje 50-100 NZD. Za wizytę u specjalisty - po uprzednim otrzymaniu skierowania - zapłacimy 80-200 NZD. Doba spędzona w szpitalu kosztuje natomiast od 350 NZD, nie wliczając w to kosztów związanych z leczeniem, zabiegami, czy operacjami.

Dlatego też, aby zabezpieczyć się przed finansowymi konsekwencjami wypadków i chorób, warto zainwestować w odpowiednią polisę turystyczną.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Aby wybrać najlepszą ofertę ubezpieczeniową, warto skorzystać ze specjalnej porównywarki, która w jednym miejscu zgromadzi oferty różnych ubezpieczycieli. Dzięki tego typu kalkulatorowi możliwe będzie porównanie zakresu i gwarantowanych sum polisy, a także wybór odpowiedniej opcji dla siebie.

Trzeba pamiętać, że gwarantowana suma ubezpieczenia kosztów leczenia podczas podróży do Nowej Zelandii nie powinna być niższa niż 500 000 zł. Do podstawowej polisy warto dokupić rozszerzenia, które uczynią ubezpieczenia w pełni kompletnym. Najważniejsze z nich to:

  • Ubezpieczenie od chorób przewlekłych
  • Rozszerzenie o sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka
  • Ubezpieczenie pracy za granicą
  • Klauzula alkoholowa

Oto przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenia dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej do Nowej Zelandii:

Ubezpieczenie turystyczne do Nowej Zelandii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,14 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 250 000 zł114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 393 524 zł
Ratownictwo
46 451 zł
Bagaż
4 645 zł
16,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 46 451 złOC: 464 508 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 464 508 zł 27 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
18,12 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 300 000 zł 60 sportów objętych ochroną
Ubezpieczenie turystyczne do Nowej Zelandii
AXA
8,14 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 250 000 zł114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Europa Ubezpieczenia
16,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
1 393 524 zł
Ratownictwo
46 451 zł
Bagaż
4 645 zł
Dodatkowo: NNW: 46 451 złOC: 464 508 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 464 508 zł 27 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
18,12 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 300 000 zł 60 sportów objętych ochroną

Najważniejsze składowe polisy ubezpieczeniowej:

  • OK

    Ubezpieczenie kosztów leczenia - w dobie pandemii bardzo istotne jest, aby polisa na zagraniczny wyjazd obejmowała ochroną koszty leczenia w razie zachorowania na COVID-19, a także kwarantannę i izolację. Ważne również, by gwarantowana suma polisy gwarantowała zwrot kosztów w razie dłuższej choroby lub hospitalizacji.

  • OK

    Koszty transportu medycznego i transportu do kraju – gdy w związku z wypadkiem albo chorobą trzeba będzie przetransportować poszkodowaną osobę karetką lub helikopterem, lokalna służba zdrowia sporo sobie za to policzy. Aby uniknąć kosztów sięgających nawet kilkudziesięciu tysięcy euro, przed podrożą trzeba wykupić ubezpieczenie turystyczne.

  • OK

    NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) – zapewni pokrycie kosztów związanych z leczeniem w razie wypadku, w którym ucierpi ubezpieczona osoba. Jeśli dojdzie do uszczerbku na zdrowiu i konieczna będzie dalsza pomoc medyczna lub rehabilitacja, NNW będzie niezbędne. Dodatkowo, polisa zapewni ochronę bliskim poszkodowanego na wypadek jego śmierci.

  • OK

    OC – konsekwencje wypadków, w wyniku których ucierpią osoby trzecie lub ich mienie, mogą być naprawdę bardzo kosztowne. Na szczęście z pomocą przychodzi ubezpieczenie OC. Jeśli konsekwencją naszego działania będzie szkoda innych osób,  pokryje koszty leczenia, rehabilitacji osób, oraz naprawy uszkodzonych rzeczy.

  • OK

    Ubezpieczenie bagażu - najbardziej przyda się osobom, które w podróż zabierają ze sobą drogi sprzęt elektroniczny lub sportowy.

Co warto wiedzieć?

  1. Od lipca 2022 roku polscy turyści bez przeszkód będą mogli odwiedzać Nową Zelandię.
  2. Na razie jedna podróżowanie w celach turystycznych nie jest możliwe ze względu na pandemię.
  3. Nowa Zelandia to kraj kontrastów i różnorodnej przyrody - znaleźć tam można zarówno plaże nad brzegiem oceanu, jak i uśpione wulkany na wzgórzach.
  4. W Nowej Zelandii nie obowiązuje EKUZ, dlatego przed wyjazdem trzeba wykupić turystyczne ubezpieczenie na wyjazd za granicę.
Oceń stronę
5,00
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego