Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Skontaktuj się!200+ Doradców czeka na twój telefon!
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pojazd
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
Nieruchomości
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Podróż
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
Życie, Zdrowie, NNW
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Finanse
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
GSM
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Irlandii

Deszczowa, zielona wyspa – tak nazywana jest Irlandia. Mimo mało sprzyjającej aury pogodowej jest chętnie odwiedzana przez polskich turystów, a jeszcze chętniej – zamieszkiwana. Szacuje się, że w Irlandii może mieszkać ponad 123 tys. Polaków. 

Informacje MSZ

Obecnie wjazd do Irlandii jest możliwy bez żadnych obostrzeń.

(ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 r.)


Irlandia

Irlandia jest krajem, w którym Polacy nie tylko chętnie się osiedlają, ale także odwiedzają turystycznie. Dżdżysty i wietrzny klimat wyspy nie przeszkadza podróżnikom, bo krajobraz i zabytki Irlandii przewyższają pogodowe niedogodności.

 • Z roku na rok Irlandia robi się coraz droższym krajem, szczególnie Dublin. Sposobem na zaoszczędzenie będzie m.in. zakup karty Dublin Pass, która zapewni niższe opłaty do najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Kartą działającą na terenie całej Irlandii jest OPW Heritage Card – dzięki niej można zobaczyć najciekawsze zabytki historyczne w niższej cenie. Warto mieć na uwadze, że w Irlandii pobierana jest opłata za wstęp nawet do wielu historycznych kościołów.
 • Irlandia słynie z piwa Guinness, marki znanej od 250 lat. W Dublinie mieści się nawet bardzo duże, interaktywne, nowoczesne muzeum piwa Guinness. Muzeum liczy siedem pięter, a wnętrze budynku zostało zaprojektowane tak, aby wyglądem przypominało szklankę piwa. Jedną z ciekawszych atrakcji są warsztaty nalewania piwa Guinness, które zakończone są degustacją trunku.
 • Stolica Irlandii, Dublin, to świetny kierunek na krótki weekendowy wypad. Jest to nowoczesna metropolia, jednak bardzo droga – szczególnie nocleg w jednym z tutejszych hoteli potrafi nadszarpnąć wyjazdowy budżet.
 • Zwiedzanie Dublina można rozpocząć od zamku, który jednak nie jest specjalnie lubiany przez Irlandczyków, a to dlatego, że w przeszłości był zajmowany przez najeźdźcę i służył do przetrzymywania więźniów.
 • Z kolei zabytek, z którego Irlandczycy są szczególnie dumni, to XVI-wieczny Trinity Collage – duży budynek otoczony pięknymi ogrodami. Katedra św. Patryka to jedna z najważniejszych budowli w całej Irlandii – zbudowana w XII wieku nosi status katedry narodowej i ma łączną wysokość 74 m.
 • Wybierając się na spacer po Dublinie, warto skierować swe kroki nad rzekę Liffey, która przebiega niemal przez środek miasta. Na rzece znajdują się liczne, bardzo ładne mosty, a najciekawszy z nich to Ha’penny Bridge. Dwa najbardziej oryginalne architektonicznie elementy Dublina to spektakularny, przypominający harfę most Samuel Beckett Bridge oraz znajdujący się nieopodal budynek Convention Centre.
 • Określenie „Zielony Dublin” ma swoje mocne uzasadnienie w postaci licznych parków, które znajdują się w mieście. Jednymi z najpopularniejszych są park św. Anny i niezwykle urokliwy St Stephen's Green.
 • Popularnym punktem wycieczek – w dużej mierze z powodu tanich lotów – jest Belfast znajdujący się na północy kraju. Atrakcje turystyczne Belfastu to starówka, ratusz, a także… budynek starego więzienia Crumlin, które jest udostępniane do zwiedzania. Dobrym punktem widokowym, z którego można podziwiać miasto jest szczyt przy Black Mountain i Cave Hill – prowadzą tu rekreacyjne, bardzo przyjemne drogi, a na górze rozpościera się wspaniała panorama Belfastu.
 • Akcentem przypominającym o trudnej historii tego regionu jest mur pokoju, który oddziela dwie długie ulice – Shankill Road i Falls Road, jedna zamieszkana przez unionistów, druga to miejsce republikanów. Ciekawostka: to w Belfaście został zbudowany najsłynniejszy statek na świecie – Titanic. Dziś znajduje się tutaj interaktywne muzeum Titanic Belfast.
 • Klify Moher to, nie przesadzając, jedno z najwspanialszych wytworów natury w całej Irlandii. Są tu kilkukilometrowe klify zbudowane z piaskowców oraz wapieni, wysokie na 120 metrów. Na samym szczycie klifu stoi samotna wieża O’Briena, z której można podziwiać krajobraz. Organizowane są wyprawy na skałę Branaunmore, znajdującą się w niedalekiej odległości klifów, gdzie przesiaduje tysiące ptaków. Ten niezwykły widok zawsze pozostawia wielkie wrażenie na turystach.
 • Z informacji praktycznych, warto wiedzieć, że droga na klify jest dość wymagająca, więc niezbędne będzie dobre obuwie trekkingowe oraz wygodny strój. Na klifach znajdują się także wbudowane w skały… restauracje, więc można zjeść posiłek czy napić się kawy.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Irlandii na rankomat.pl?

 • EKUZ w Irlandii nie gwarantuje pełnej ochrony w razie problemów ze zdrowiem.
 • Zapłacić trzeba chociażby za transport powrotny do kraju.
 • Polisa turystyczna gwarantuje pokrycie nierefundowanych kosztów.
Polisę na wyjazd do Irlandii można mieć już od
20*
ubezpieczenie na weekend dla dwóch osób * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Irlandii? Dokumenty na wyjazd do Irlandii

 • Dokumenty

Turyści pochodzący z krajów członkowskich Unii Europejskiej mogą wjechać do Irlandii za okazaniem ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Nie ma obowiązku wyrabiania wizy na pobyty turystyczne, a nawet dłuższe niż 3 miesiące. Polskie prawo jazdy jest honorowane w Irlandii, ale należy pamiętać, że obowiązuje tu ruch lewostronny.

 • Kurtka przeciwdeszczowa

Panujący w Irlandii klimat oceaniczny sprawia, że występują tu częste opady deszczu, a także porywisty wiatr. Co prawda w porze wakacyjnej, tj. od czerwca do września, opadów jest najmniej, jednak wciąż pogoda jest bardzo zmienna. Pakując bagaż do Irlandii, należy więc uwzględnić różne rodzaje ubrań, a w tym koniecznie – kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową.

>> Za najbardziej deszczowy uznawany jest zachód Irlandii. Wschodnia część wyspy jest dużo bardziej sucha.

 • Przełącznik do gniazdek elektrycznych

Irlandzkie gniazdka elektryczne różnią się od polskich – posiadają 2 otwory. Przywieziona z Polski ładowarka do telefonu czy suszarka nie będzie działać, jeśli nie zastosuje się specjalnych przełączników, które wsadza się do gniazdka.

>> Inne rzeczy, które najczęściej zaskakują turystów to podwójne krany nad umywalkami oraz otwierane do wewnątrz drzwi, nawet w bardzo małych toaletach.

 • Gotówka

W większości miast turystycznych bez problemu można płacić kartą bankową lub inną formą przelewów elektronicznych. Jednak warto mieć przy sobie trochę gotówki, gdyż w poza typowo turystycznymi obszarami może się zdarzyć brak możliwości płatności bezgotówkowych.

Dowód osobisty
Paszport/Dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Przejściówka do wtyczek
Przełącznik do gniazdek elektrycznych

Czy w Irlandii jest bezpiecznie?

Irlandia jest dość bezpiecznym krajem. Nie należy się tu obawiać rozbojów, napadów czy przestępczości pospolitej, choć zachowanie czujności, szczególnie w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów, jest wskazane. Niezostawianie bez opieki plecaka, torebki czy telefonu lub nienoszenie portfela w tylnej kieszeni spodni to zasady, które powinny przyświecać turyście w każdym kraju, nie tylko w Irlandii.

 • Uwaga Polacy w Irlandii muszą pamiętać o obowiązującym ruchu lewostronnym – niestety przyzwyczajenia wynikłe z polskiego ruchu prawostronnego, brak czujności i szybkiego przestawienia się jest często przyczyną wypadków drogowych z udziałem Polaków.
 • Uwaga W razie wątpliwości zawsze lepiej skorzystać z komunikacji publicznej, która jest tu bardzo dobrze rozwinięta, niż ryzykować kolizję drogową.

Karta EKUZ na urlop w Irlandii –  czy wystarczy?

Przed wyjazdem do Irlandii wskazane jest wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do skorzystania z podstawowej opieki medycznej w sytuacji zagrożenia życia czy choroby.

Chcąc skorzystać z pomocy lekarza na podstawie karty EKUZ, należy upewnić się, czy ma on podpisany kontrakt z irlandzką państwową służbą medyczną, gdyż większość lekarzy go nie posiada.

Wizyta prywatna u lekarza pierwszego kontaktu w Irlandii to koszt ok. 200-250 zł, a u specjalisty 400-600 zł. Jedna doba hospitalizacji w szpitalu publicznym będzie kosztować ok. 160 zł. Jednak, jak podkreśla Ministerstwo Spraw Zagranicznych, przed wyjazdem do Irlandii: 

(…) wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego zawierającego ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywające koszty leczenia, a także przewiezienia chorego do Polski, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.”

Stanowisko polskich władz jasno pokazuje, że wskazanym jest zabraniem ze sobą karty EKUZ, ale niestety w większości przypadków będzie ona niewystarczająca. Pełna ochronę zapewni wyłącznie prywatne, dobre ubezpieczenie turystyczne.


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Jadąc do Irlandii, nie tylko jest wskazane, aby wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne, ale także wybrać takie, które daje odpowiednie zabezpieczenie.

Poszczególne oferty można łatwo porównać np. w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, a następnie zakupić wybrane ubezpieczenie przez internet. Ten szybki i sprawny sposób zakupu ubezpieczenia szczególnie sprawdza się w sytuacji, gdy podróż jest spontaniczna.

Ubezpieczenie turystyczne do Irlandii powinno pokrywać koszty leczenia na przynajmniej 30 000 euro. Osoby planujące dodatkową aktywność sportową, powinny pomyśleć o rozszerzeniu ochrony o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. 

Polisa posiasda także takie dodatki, jak Assistance, ubezpieczenie w razie opóźnienia lotu czy bagażu oraz ochrona dla chorych przewlekle czy ochrona zdarzeń, do których dojdzie pod wpływem alkoholu. 

Poniżej znajduje się zestawienie dwóch przykładowych ubezpieczeń turystycznych: Najtańszego i optymalnego.

SIGNAL IDUNA –  3,34 ZŁ

GENERALI - 8 ZŁ

Koszty leczenia

91 000 zł

500 000 zł

Ratownictwo

27 000 zł

500 000 zł

OC

200 000 zł

NNW

15 000 zł

50 000 zł

Assistance

W ramach kosztów leczenia, także pomoc telefoniczna

pakiet assistance premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego

Stomatolog

900 zł

850 zł

Źródło: rankomat.pl

Przed zakupem polisy, sprawdź, czy ubezpieczenie do Irlandii zapewnia:

  • OK

   Koszty leczenia – najlepiej, aby suma gwarantowana kosztów leczenia wynosiła minimum 120 tysięcy zł, gdy celem podróży jest kraj europejski. Jednak z powodzeniem można znaleźć niedrogie ubezpieczenia, w których KL wynoszą 500-800 zł i wybór któregoś z nich będzie dobrą decyzją.

  • OK

   Transport do kraju – powrót transportem medycznym z wysp może kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych. Im gorszy stan pacjenta i większa odległość od kraju docelowego, tym koszt ten będzie większy. NFZ nie finansuje tego typu pomocy medycznej, wszystkie koszty spadają więc na poszkodowanego turystę. Od kilkudziesięciotysięcznych kosztów uchroni dobre ubezpieczenie turystyczne.

  • OK

   OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym najbardziej kojarzone jest z samochodami, jednak podczas wyjazdu przydaje się w znacznie szerszym zakresie. Gdy pokrzywdzona przez nas osoba będzie domagała się zwrotu kosztów, ubezpieczenie turystyczne je pokryje, np. zepsuty przez nieuwagę drogi aparat fotograficzny.

  • OK

   NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni odszkodowanie w sytuacji, gdy pacjent doznał uszczerbku na zdrowiu lub jest niezdolny do pracy. Przyda się także w sytuacji koniecznej rehabilitacji i pokryje jej koszty.

  • OK

   Ubezpieczenie bagażu - ochrona rzeczy osobistych na wypadek kradzieży, zniszczenia bądź zgubienia. W razie zdarzenia ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie.

  Co warto wiedzieć?

  1. Irlandia to jeden z ulubionych weekendowych kierunków wśród polskich turystów.
  2. Zachwyca barwnym krajobrazem, licznymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi.
  3. Na wyjazd do Irlandii trzeba zabrać EKUZ, aczkolwiek nie gwarantuje pełnej ochrony.
  4. Ubezpieczenie turystyczne do Irlandii można znaleźć już od 3,2 zł dziennie. 
  Oceń stronę
  4,86
  logo innowacyjna gospodarka
  UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
  logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego